Brana U LUkavcu

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
Post Reply
dino san
Posts: 12
Joined: 25/02/2008 13:40
Location: sarajevo
Contact:

#1 Brana U LUkavcu

Post by dino san »

Ako neko nesto zna u vezi sanacije Barane na Jezeru Modrac,il ako ima slike.ja sam cuo da ce biti ulozeno 5 milona u narednih 5 god. a ve godine 1,7 mil.KM:a i slike pukotina su zastrasujuce! :bih:
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#2 Re: Brana U LUkavcu

Post by fukara_tz »

Image

Image
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#3 Re: Brana U LUkavcu

Post by fukara_tz »

Brana "Modrac" izgrađena je 1964. godine, na rijeci Spreči, čime je istovremeno formirana i istoimena akumulacija, s ciljem obezbjeđenja potrebnih količina vode za proizvodne procese industrijskih kapaciteta na području općina Tuzla i Lukavac. Danas, pored prvobitne akumulacija Modrac ima prioritetnu namjenu snabdijevanja pitkom vodom stanovništva.

Brana "Modrac" je višelučna, armirano-betonska brana, koja po svojim tehničkim karakteristikama i zapremini spada u visoke brane. Dužina brane u kruni iznosi 205 m, a maksimalna visina 28 m.

Stanje konstrukcije brane zahtjeva sanaciju koja bi dovela do stvaranja postojanog konstruktivnog sistema brane, a za naprezanja izazvana eksploatacijom, klimatskim promjenama, te uslovima stvarne seizmičnosti mikrolokacije brane. Zbog toga su još 2000. godine i pokrenute aktivnosti na iznalaženju najracionalnijeg rješenja za sanaciju brane. Urađena su istraživanja, potrebni elaborati i Glavni projekat.

Revizija Glavnog projekta sanacije Brane "Modrac" urađena je 2005. godine, a jedan od donesenih zaključaka glasio je da je neophodno hitno započeti ovaj Projekat. U skladu sa Zakonom o javnim nabavkama Bosne i Hercegovine provedena je procedura i odabran izvođač radova "CPM BH" d.o.o. Lukavac (u zajedničkom nastupu sa "CPM" d.d. Maribor, R. Slovenija).

Projekat sanacije Brane "Modrac" trebao bi biti urađen u tri faze i u roku od tri godine.

Spomenka Mičić i premijer Tuzlanskog kantona Enes Mujić ukazali su na činjenicu da nizvodno od ove Brane živi više od 100 000 ljudi i da njihovi životi, imanja i mjesta u kojima žive ovise od stabilnosti ovog objekta. Zbog toga je izražena nada da će, bez obzira na to što je ovo objekat od kantonalnog značaja, u objezbjeđenju neophodnih sredstava za sanaciju učestvovati i federalni organi i institucije.
Crvena Tifoza
Posts: 10683
Joined: 06/06/2007 04:47
Location: kandahar....

#4 Re: Brana U LUkavcu

Post by Crvena Tifoza »

Nek se mermerna ploca postavila, i to za FAZU 1. :roll:
bore lee
Posts: 17
Joined: 22/01/2008 22:53

#5 Re: Brana U LUkavcu

Post by bore lee »

Fakat se čitav Lukavac ,prije par godina,popeo na jedno naše brdešce,kad su se šaljivdžije s radija odlučile poigrat Amerike,napravivši emisiju u fazonu "pukla brana" :-).(Sledeća emisija bi mogla bit "proradili su filteri na cementari"-stavite gas maske da vam pluća ne puknu od dotoka čistog zraka).Svako treće dijete nam ima alergiju na prašinu. :(
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#6 Re: Brana U LUkavcu

Post by Daphna »

fukara_tz wrote:Brana "Modrac" izgrađena je 1964. godine, na rijeci Spreči, čime je istovremeno formirana i istoimena akumulacija, s ciljem obezbjeđenja potrebnih količina vode za proizvodne procese industrijskih kapaciteta na području općina Tuzla i Lukavac. Danas, pored prvobitne akumulacija Modrac ima prioritetnu namjenu snabdijevanja pitkom vodom stanovništva.

Brana "Modrac" je višelučna, armirano-betonska brana, koja po svojim tehničkim karakteristikama i zapremini spada u visoke brane. Dužina brane u kruni iznosi 205 m, a maksimalna visina 28 m.

Stanje konstrukcije brane zahtjeva sanaciju koja bi dovela do stvaranja postojanog konstruktivnog sistema brane, a za naprezanja izazvana eksploatacijom, klimatskim promjenama, te uslovima stvarne seizmičnosti mikrolokacije brane. Zbog toga su još 2000. godine i pokrenute aktivnosti na iznalaženju najracionalnijeg rješenja za sanaciju brane. Urađena su istraživanja, potrebni elaborati i Glavni projekat.

Revizija Glavnog projekta sanacije Brane "Modrac" urađena je 2005. godine, a jedan od donesenih zaključaka glasio je da je neophodno hitno započeti ovaj Projekat. U skladu sa Zakonom o javnim nabavkama Bosne i Hercegovine provedena je procedura i odabran izvođač radova "CPM BH" d.o.o. Lukavac (u zajedničkom nastupu sa "CPM" d.d. Maribor, R. Slovenija).

Projekat sanacije Brane "Modrac" trebao bi biti urađen u tri faze i u roku od tri godine.

Spomenka Mičić i premijer Tuzlanskog kantona Enes Mujić ukazali su na činjenicu da nizvodno od ove Brane živi više od 100 000 ljudi i da njihovi životi, imanja i mjesta u kojima žive ovise od stabilnosti ovog objekta. Zbog toga je izražena nada da će, bez obzira na to što je ovo objekat od kantonalnog značaja, u objezbjeđenju neophodnih sredstava za sanaciju učestvovati i federalni organi i institucije.
?! :? Aha, malo sutra... Rade li oni bakteriološke i hemijske analize vode? Rade, vjerovatno... A onda...
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#7 Re: Brana U LUkavcu

Post by zelenashica »

bore lee wrote:Fakat se čitav Lukavac ,prije par godina,popeo na jedno naše brdešce,kad su se šaljivdžije s radija odlučile poigrat Amerike,napravivši emisiju u fazonu "pukla brana" :-).(Sledeća emisija bi mogla bit "proradili su filteri na cementari"-stavite gas maske da vam pluća ne puknu od dotoka čistog zraka).Svako treće dijete nam ima alergiju na prašinu. :(
.....sjećam se te šale....,a koliko su tad osuđivali aktere te radio drame,čak je i tužilac imao posla koliko ja znam .... ona je pokazala samo kako se ne odgovorno ponašaju ljudi iz CZ i drugih službi
(dokazala je samo ne spremnost za tako nešto ako se uistinu dogodi)....
svi pobjegli kud koji mili moji.. :D
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#8 Re: Brana U LUkavcu

Post by uozo »

Kad smo vec kod zagadjenja! Ja kad god prodjem pored Lukavca ona baklja gori. Ne kontam, sta to non stop gori? Ja kol'ko znam, baklja se koristi kod sporednih gasova koji nastaju u procesu, samo u iznimnim situacijama, tj. kada se gas ne moze iskoristiti. Ako je to onaj gas iz visoke peci za koks,(pretpostavljam, jer nisam bas dobro upoznat sa procesom) onda ih treba pod hitno natjerati da ga koriste. Moguce je koristiti ga za grijanje krecnih peci, za njih ili za pokretanje gas motora za proizvodnju elektricne energije. Samim time ce da smanje i svoju emisiju polutenata.
Ustvari ko i kako daje ekoloske dozvole ovim postrojenjima?
DarkSoul
Posts: 328
Joined: 11/04/2006 09:05
Location: CH

#9 Re: Brana U LUkavcu

Post by DarkSoul »

Joj kad se sjetim...u 5. ili 6. razredu... sjedimo na chasu istorije kad stizhe vijest "pukla brana" :o trka...frka... cijeli Lukavac na noge skochio...kad ono zahebancija neka na radiju :lol:

a vala shto se tiche ulaganja u novu branu i neka, nek se rijeshi i to vech jednom :thumbup:
Got2b
Posts: 3
Joined: 11/09/2008 10:40

#10 Re: Brana U LUkavcu

Post by Got2b »

Eh evo ovako da i ja sta napisem ja sam jedan od 50 radnika koji su zaposleni u JP "Spreca" dd Tuzla (brana modrac) vidim da neki pitaju o sanaciji brane brana se radi u 3 etape cirka investicije je 10 mil. KM..
Brana se radi po lukovima po ovim oblim dijelovima da pojasnim o cemu pise:D

Trenutno se rade prva 3 luka..koja su predvidjena da se urade u roku od 3 godine

Na sva 3 luka vec su uradjeni temelji ...Na prvom luku se vec pocinje raditi unutrasnja strana brane (Luka)

Trenutno je uradjem prvi dio oplate od oko 2-3 metra jer moraju raditi iz dijelova radi sigurnosti...

a sto se tice slika mogu nabaviti odnosno odma slikati u subotu kada odem na posao jer odmor danas sutra (Cetcrtak,Petak) :D

Sto se tice PUKOTINA na brani imaju 2 kroz koje ulazi voda ali ne u tolikim razmjerama da se moze strahovati od "pucanja":D ta pukotina je na 10-om luku brane ako pogledate sliku gore na pocetku teme tamo dje je strazarska kucica na brani a slikice ce biti za koji dan pa ako ne postavim ovdje mocu ih nekome na mail proslijediti ako zeli da pogleda sta se sve uradilo gore i sta ostaje da se radi :D


A vidim gore neko je jos pisao "kad god prodjem kraj Lukavca gori neki plamen ":D hahahaha

E to je FABRIKA KOKSARA gdje se ispusta odpadni plin :x :x ali u plamenu i tako da nema nikakvog zagadjenja sto se toga tice:D
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#11 Re: Brana U LUkavcu

Post by zelenashica »

kako napreduju radovi na brani..........i usput zanima me imal kakve šanse da se onaj prolaz ispod "mosta"kod brane već jednom našpravi normalnim sa dvije trake......fkt je zimi ne zgodno prolaziti do Prokosovića....rijetko ko poštuje znak prvenstva(ako ga uopšte još i i ma)...znam da položaj brane i nepristupačan teren to baš ne dozvoljavaju ali ako se planira raditi nešto i na jezeru onda baš onakav put nije neko riješenje :roll:
Post Reply