Brak vs sloboda

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderator: Euridika

Post Reply
forumka

Brak vs sloboda

Post by forumka » 31/08/2015 20:37

Pozdrav svima,

Da i ja zapocnem jednu temu :-) Voljela bih da podjelite Vaše mišljenje po pitanju opredjeljenja za brak odnosno slobodu. Danas sve vise cujem za razvode i jednostavno me uhvati neki strah da li uopce ima smisla udavati se/zeniti se. S druge strane, vidim to samo kroz neke obaveze, ogranicenja, drugaciji zivot i sl.
Molim za vase misljenje.

ho oponopono

Re: Brak vs sloboda

Post by ho oponopono » 31/08/2015 20:52

...treba bolan maticaru ukinuti onaj dio..." dok vas smrt ne rastavi..."samo zajebe stvara personama, jer odnos je ziv...

...odakle tebi garancija da ti ili partner necete odlijepiti za nekim trecim, da se vise necete slagati kao prije, da cete vazda biti happy jedno s drugim...

...da te nece lemati jer mu eto nesto bude okidac, da ga sa komsijom neces varati a on tebe sa najboljom drugaricom, kad bez love ostanete, sa osmijehom cete trepcati jedno drugome a dok crijeva igraju svoj ples gladi...nije kao u muviju nista...pobogu... :pusi2:

...budi sa nekim dok je obostrano i nist nazor i to je to pa makar trajalo to pet dana ili 15 godina uz pride 3 kindera...

...pri tome mislim da i nakon svadje opet funkcionisete jer covjek sam sebi redovno pici po nervima a kamoli odnos dvoje ljudi gdje je prolom mana uz kompatibilnost to dvoje fercera dobro, prija ti jebiga, makar lonci letjeli...

...brak kao brak nije garancija da ce biti uspjesniji odnos od obicne veze gdje svako svojoj kuci ide...samo zato sto izgovoris jebeno DA... :pusi2:

Dzematlija

Post by Dzematlija » 31/08/2015 20:55

Brak je nešto najljepše što mi se dogodilo. Dobio prekrasnu djecu, uz mene je žena koju volim i cijenim. Kud će ti šta bolje.
A gle, kada bi ljudi stalno mislili na to koliko ljudi pogine u prometu ko bi sjeo za volan?

dobar osjecaj

Post by dobar osjecaj » 31/08/2015 21:00

Mislim da je procentualno znatno veci broj muskaraca zadovoljnih brakom, nego zena.
Svakodnevno se zaprepascujem koliko ljigavih recepata dobijam kako treba funkcionisati u braku.
Poznanice, prijateljice sve slicno govore prilicno bez postovanja o muzevima i po svemu sudeci lazi, gluma, pretvaranje i bezbroj nekih strateskih podvala je recept za dobar brak i ugodan bracni zivot.

L u c i f e r

Post by L u c i f e r » 31/08/2015 21:02

Dobar brak > Bez braka > Los brak.

HAVANA

Post by HAVANA » 31/08/2015 21:17

Sta je sloboda i zasto i kada brak nije sloboda?

Belay Queen

Post by Belay Queen » 31/08/2015 21:18

ho oponopono wrote:...treba bolan maticaru ukinuti onaj dio..." dok vas smrt ne rastavi..."samo zajebe stvara personama, jer odnos je ziv...

...odakle tebi garancija da ti ili partner necete odlijepiti za nekim trecim, da se vise necete slagati kao prije, da cete vazda biti happy jedno s drugim...

...da te nece lemati jer mu eto nesto bude okidac, da ga sa komsijom neces varati a on tebe sa najboljom drugaricom, kad bez love ostanete, sa osmijehom cete trepcati jedno drugome a dok crijeva igraju svoj ples gladi...nije kao u muviju nista...pobogu... :pusi2:

...budi sa nekim dok je obostrano i nist nazor i to je to pa makar trajalo to pet dana ili 15 godina uz pride 3 kindera...

...pri tome mislim da i nakon svadje opet funkcionisete jer covjek sam sebi redovno pici po nervima a kamoli odnos dvoje ljudi gdje je prolom mana uz kompatibilnost to dvoje fercera dobro, prija ti jebiga, makar lonci letjeli...

...brak kao brak nije garancija da ce biti uspjesniji odnos od obicne veze gdje svako svojoj kuci ide...samo zato sto izgovoris jebeno DA... :pusi2:

kako dobro receno :thumbup: :thumbup: :thumbup:

uvijekIInikadI

Post by uvijekIInikadI » 31/08/2015 21:32

Belay Queen wrote:
ho oponopono wrote:...treba bolan maticaru ukinuti onaj dio..." dok vas smrt ne rastavi..."samo zajebe stvara personama, jer odnos je ziv...

kako dobro receno :thumbup: :thumbup: :thumbup:

A zene +25? :lol:

Belay Queen

Post by Belay Queen » 31/08/2015 21:38

pa i zene +25 al da ne idemo u off ;)

spreca

Post by spreca » 31/08/2015 21:43

smo -25 :lol:

HAVANA

Post by HAVANA » 31/08/2015 21:47

Uh jebo te tito,sta ja radim ovde,imam skoro braka toliko :cry: :D Lazem,18.

Belay Queen

Post by Belay Queen » 31/08/2015 21:50

[quote="HAVANA"]Uh jebo te tito,sta ja radim ovde,imam skoro braka toliko :cry: :D Lazem,18.

hahahaah e taman neka te :D

Euridika
Moderator

Post by Euridika » 01/09/2015 10:44

Kako vrijeme prolazi, ja sam sve više ubijeđena da su naši stari imali pravo što su ženili/udavali pravo mladi (18 – 20 godina) i ulazili u brak bez nekih posebnih želja/vizija, ali i bez prethodnih trauma. Kako starimo, postajemo sve namćorastiji, sve nam smeta, ne odustajemo od svoje 'slobode' … i na kraju dođemo do famoznog pitanja treba li nama brak uopće…

Kao ljudi smo stvoreni za život u zajednici, i nema te (romantične) veze koja se neće vremenom izlizati… tad je prirodno da ili idemo dalje tražiti novog partnera (ako su se u međuvremenu i ljubav i poštovanje izgubili) ili da stupamo u brak/izvanbračnu zajednicu. U zadnje vrijeme često čujem i komentare da je bolje birati izvanbračnu zajednicu umjesto braka, jer zaboga ako sve propadne, lakše je pobjeći iz izvanbračne zajednice nego iz braka. Ko želi bježati, pobjeći će i iz braka bez većih problema, a ako se već unaprijed razmišlja o potencijalnom razvodu, možda vrijedi razmisliti da li smo uopće spremni za suživot s partnerom…

A kako se spremiti za brak/suživot je opet posebna priča… najčešće završi s prevelikim očekivanjima od partnera, posebno na samom početku, npr. zašto mlada nije spremila ručak već prvi dan nakon udaje (medenog mjeseca), a mlada se sva izgubila u novom prostoru, ne zna je li došla ili pošla :-) … Zato su nekad postojale obikuše, kojima je zadatak bio da pomognu mladencima da se snađu u svemu prvih mjesec-dva, taman koliko im treba da organizuju svoj život… A danas, jok, već odmah udare u svađe i ucjene, pa se u roku godinu dana razvedu… Ima i onih koji potraju duže (naročito ako ima djece), ali godinama skupljaju jed i gorčinu, pa nakon 10-15 godina, čim djeca malo odrastu, put pod noge… Još ako ima teških životnih nedaća i pritom bračne nesloge, pa to je da te otruje za čitav život…

A tako nam malo treba da budemo sretni, samo malo više razumijevanja i tolerancije, i dogovora… ;-)

_BataZiv_0809

Post by _BataZiv_0809 » 01/09/2015 11:01

Euridika wrote:Kako vrijeme prolazi, ja sam sve više ubijeđena da su naši stari imali pravo što su ženili/udavali pravo mladi (18 – 20 godina) i ulazili u brak bez nekih posebnih želja/vizija, ali i bez prethodnih trauma. Kako starimo, postajemo sve namćorastiji, sve nam smeta, ne odustajemo od svoje 'slobode' … i na kraju dođemo do famoznog pitanja treba li nama brak uopće…

Upravo tako :thumbup:

Cesto konstatujem da bih se lakse odlucio za brak sa 21, nego sad sa 27. Kako vrijeme prolazi i redaju se bitna i nebitna ljubavna iskustva, sve veci otklon imam prema braku i sve vecu skepsu spram mogucnosti pronalaska osobe sa kojom bih zelio provesti ostatak zivota.

Mislim da budemo posteni, jos ne razmisljam o tom koraku, i u zivotu je sve moguce, ali sudeci po sopstvenim iskustvima, ali i iskustvima ljudi koji su vec u braku, dolazim do zakljucka da ce, kako vrijeme odmice, sve biti teze.

Ali, vjeru da je sve moguce, ne gubim ipak :)

P.S. Dobrodosla na forum :sax:

dust in the wind

Post by dust in the wind » 01/09/2015 11:11

ne znam sto je danas moderno pljuvati po braku.. brak moze biti i divan i sloboda i los. ali uci u brak ne treba da znaci gubitak slobode. znaci drugaciji zivot, ali ne ropstvo

art vandeley

Post by art vandeley » 01/09/2015 11:24

jos koliko mogu da primjetim, vise po braku danas "pljuje" zenska strana ...

Black swan

Post by Black swan » 01/09/2015 11:32

sve pljuju dok ne naiđe pravi za nju onda se mijenja ploča

kome je do slobode nek se ne ženi/udaje

kome nije da kuha pere pegla nek se ne udaje :D

kome se izlazi u kafanu i ide s prijateljima nek se ne ženi

insomnia78

Post by insomnia78 » 01/09/2015 12:01

Taj dio, "dok vas smrt ne rastavi" niti ne postoji kod nas, kol'ko se sjecam

kritichar

Post by kritichar » 01/09/2015 12:09

Brak je za ove staromodne, to je bilo prije, da se ohalali sex, zajednički život, djeca, stvaranje porodice
ali to se sad može imati i bez braka

piupiu

Post by piupiu » 01/09/2015 12:12

_BataZiv_0809 wrote: sve vecu skepsu spram mogucnosti pronalaska osobe sa kojom bih zelio provesti ostatak zivota ...

Znaš kako kaže pop-psihologija - budi prava osoba, ne traži je ... :wink:

sadie_forever

Post by sadie_forever » 01/09/2015 12:15

Ozenis se i objesis se,isto je to

dječak sa šibicama

Post by dječak sa šibicama » 01/09/2015 12:26

Image

emko1234

Post by emko1234 » 01/09/2015 12:51

Euridika wrote:Kako vrijeme prolazi, ja sam sve više ubijeđena da su naši stari imali pravo što su ženili/udavali pravo mladi (18 – 20 godina) i ulazili u brak bez nekih posebnih želja/vizija, ali i bez prethodnih trauma. Kako starimo, postajemo sve namćorastiji, sve nam smeta, ne odustajemo od svoje 'slobode' … i na kraju dođemo do famoznog pitanja treba li nama brak uopće…

Kao ljudi smo stvoreni za život u zajednici, i nema te (romantične) veze koja se neće vremenom izlizati… tad je prirodno da ili idemo dalje tražiti novog partnera (ako su se u međuvremenu i ljubav i poštovanje izgubili) ili da stupamo u brak/izvanbračnu zajednicu. U zadnje vrijeme često čujem i komentare da je bolje birati izvanbračnu zajednicu umjesto braka, jer zaboga ako sve propadne, lakše je pobjeći iz izvanbračne zajednice nego iz braka. Ko želi bježati, pobjeći će i iz braka bez većih problema, a ako se već unaprijed razmišlja o potencijalnom razvodu, možda vrijedi razmisliti da li smo uopće spremni za suživot s partnerom…

A kako se spremiti za brak/suživot je opet posebna priča… najčešće završi s prevelikim očekivanjima od partnera, posebno na samom početku, npr. zašto mlada nije spremila ručak već prvi dan nakon udaje (medenog mjeseca), a mlada se sva izgubila u novom prostoru, ne zna je li došla ili pošla :-) … Zato su nekad postojale obikuše, kojima je zadatak bio da pomognu mladencima da se snađu u svemu prvih mjesec-dva, taman koliko im treba da organizuju svoj život… A danas, jok, već odmah udare u svađe i ucjene, pa se u roku godinu dana razvedu… Ima i onih koji potraju duže (naročito ako ima djece), ali godinama skupljaju jed i gorčinu, pa nakon 10-15 godina, čim djeca malo odrastu, put pod noge… Još ako ima teških životnih nedaća i pritom bračne nesloge, pa to je da te otruje za čitav život…

A tako nam malo treba da budemo sretni, samo malo više razumijevanja i tolerancije, i dogovora… ;-)

Ma nisu bili u pravu.
Kakvu ti perspektivu imaš sa završenom srednjom školom u doba kapitalizma, kakvu ti perspektivu ima trudna žena i to dijete koje će ti roditi?
To je meni razmišljanje bilo ok i u skladu s prošlim sistemom, ako radiš nećeš sigurno biti gladan. Danas i ako radiš postoji 100 podpitanja vezanih za sutrašnjicu.
Što se tiče toga da što smo stariji imamo sve više ožiljaka od prošlih veza i iskustava, to je tačno ali zašto je to loše?

Pa iskustvo je najbolja škola, ženska koja me preveslala prije 10 godina bi me šipak sad preveslala, pročitao bih je ko bukvar. I naravno, evolucijski gledano, kakvo ti iskustvo i znanje možeš prenijeti svoj podmladku kad za to dođe vrijeme ako si i ti bio i vjerovatno ostao donekle dijete kad si se odlučio za jedan od najvećih koraka u svom životu.
A po meni je zasnivanje porodice baš to, korak svih koraka.
Ja sam prvu pivu probao sa starim, prvi trebu koju sam zguzio, njemu sam ispričao. On mi je davao savjete, rekao mi kakvu travu ne treba da pušim, kakvih cura da se pazim, šta će mi se desiti ako se previše napijem i slično. Njegovi savjeti i priče su mi dosta pomogli u određenim životnim situacijama jer je prošao iste stvari ko i ja. A oženio se ko stari vuk s 33 godine.

Šta bi mi mogao prenijeti da je zapliovao u tim vodama s 21. godinom? da li bi ga to povuklo da neke stvari nadoknadi kasnije jer mu u jednom momentu brak nije išao kako je želio?
Iskreno mislim da muško za brak treba biti zrelo psihički, imati iskustva i preduslove kako bi taj brak bio dobar. Sa ženama je druga priča. Al na isto se svodi.

HAVANA

Post by HAVANA » 01/09/2015 12:52

sadie_forever wrote:Ozenis se i objesis se,isto je to

Kad je isto objesi se,pas vidit.

HAVANA

Post by HAVANA » 01/09/2015 12:54

Puno vi to nesta komplikujete,to je to,il nije to to.Nema cile mile.Ide,ide!Ne ide...idi dalje kako najbolje znas i umijes... :kakoste:

Post Reply