BRAK

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderator: Euridika

Post Reply

Moje bracno ne/iskustvo

U braku sam i sretan/sretna sam
60
27%
Bio/bila sam u braku i razocaran/a sam
6
3%
U braku sam i nisam sretan/sretna
13
6%
Razveden/a sam, zelim novi brak
10
4%
Planiram brak - nadam se najboljem
89
39%
Ne planiram brak
48
21%

Total votes: 226

potpuni stranac

Re: BRAK - DA ILI NE?

Post by potpuni stranac » 06/01/2011 12:22

:dance:

Zelena Carapa

Post by Zelena Carapa » 06/01/2011 12:29

sanabe wrote:
Vasa iskustva, mishljenje, ocekivanja? Da li je brak izumrla ili zastarjela institucija? Zashto u tako puno slucajeva stvari krenu naopako? Zashto dosta brakova postojI samo i jedino zbog djece? Gdje grijeshimo?

Iskustva svakojaka uglavnom dobra, misljenje pozitivno, ocekivanje - koliko ulozim toliko ocekujem (a Boga mi i dobijem) nazad.

Stvari krenu naopako jer se ljudi ne trude, prestanu vrjednovati i njegovati ono sto imaju ili narodski receno pocnu uzimati stvari zdravo za gotovo - a tu je vec pocetak kraja.

E ovo oko djece ne kontam. Ne mislim da je potreban i dovoljan razlog za ostajanje u braku dijete. Ljudi su inertni generalno lakse ostati u losem a poznatom nego otici u nepoznato.

Grjesimo onog momenta kad se prestanemo truditi i na brak gledamo kao na done deal.

toliko za sada :)

♥ Julianna ♥

Post by ♥ Julianna ♥ » 06/01/2011 12:41

Najgore je kad zapne oko čarapa :roll:

Šef

Post by Šef » 06/01/2011 12:46

Nisam oženjen ali imam osjećaj da bi brak uspio muškarac mora da dobro zarađuje i bude što tolerantniji. Po svim pitanjima. Tada će brak biti idiličan. :D

♥ Julianna ♥

Post by ♥ Julianna ♥ » 06/01/2011 12:48

Isto vrijedi i za ženu, ništa manje.

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
Has thanked: 10 times
Been thanked: 21 times

Post by plain vanilla » 06/01/2011 12:50

sanabe wrote:Dobro, ali meni je malo nejasno oko cega se to trebamo truditi?
Zasto prijateljstva traju duze od veze a cesto i od braka?
Samo da se zna, nisam udata, nisam nikad ni bila :-D , pa ja taj brak pomalo idealiziram, skoro pa ne vjerujem ljudima kada kazu da im je jako lose u braku. :roll: :-) Dje zapelo? :mrgreen: Meni se to cini pisofkejk 8-) :mrgreen:

I za prijateljstva je potreban trud, razumijevanje, kompromisi, ...stosta..

A za brak :zoka:
Otkako sam procitala onu temu ..prosla me volja da se udam :roll:

Šef

Post by Šef » 06/01/2011 12:51

♥ Julianna ♥ wrote:Isto vrijedi i za ženu, ništa manje.

Nije tačno. Žena ne mora da zarađuje.

pustopoljina

Post by pustopoljina » 06/01/2011 12:52

jupiiii :D
prvo cu reci da sam u svojim potragama za smislom nekad davno (jos to traje) procitala dobru knjigu- islamski brak i porodica. i tad sam skontala da ljudi oko mene nemaju takav brak, ni porodicu.
svi su brojali preko 20 godina u braku i odnosili su se jedni prema drugima kao da se podrazumijeva da je tu tvoja vreca za istresanje frustracija. "svoji smo".
zena nije sirila usne u osmijeh kad vidi muza, a muz nije donosio nesto novo, sto se tek pocelo prodavati svojoj kuci.
naravno-u mnogim slucajevima su bracni parovi samo cekali publiku da pocnu sa svojom predstavom i iznosenjem prljavog vesa na sveopste veselje publike.
tako da otkad znam za sebe, smatram brak tamnicom naroda :D

@besana: truditi se upravo tako-kao oko prijatelja.
prijatelju nikad neces reci- kolika ti je guzica, ili ces to reci jako,jako pazljivo i lijepo.
niti ces mu reci: bmk, glup ti problem.
u nasim porodicama se podrazumijeva da se prema svima treba biti fin, a kad si u svojoj kuci da se opustis k'o covjek. dodjes s posla, skines odijelo i masku.
a kad si zaista u nevolji, kad imas kateter uglavljen u pisu- samo se onaj najblizi brine o tebi. i kad te jednom ne bude- nedostajaces onome ko je s tobom decenijama dijelio krevet.
mislim da ako ne mozes prema prijateljima biti losiji nego prema djeci, muzu, zeni...onda barem treba biti isti.

♥ Julianna ♥

Post by ♥ Julianna ♥ » 06/01/2011 12:54

Šef wrote:

Recimo trebala bi. Za dobrobit nje i blagostanja u braku, radi balansa doprinosa kućanstvu.

pustopoljina

Post by pustopoljina » 06/01/2011 12:57

Šef wrote:

procitaj onu temu razvod ili papucar i ako malo mozes zamisliti- zamisli da si zensko, zamisli sestru ili mamu, na kraju krajeva...pa reci, mora li ili ne zaradjivati.

potpuni stranac

Post by potpuni stranac » 06/01/2011 12:58

Šef wrote:Nisam oženjen ali imam osjećaj da bi brak uspio muškarac mora da dobro zarađuje i bude što tolerantniji. Po svim pitanjima. Tada će brak biti idiličan. :D

misliš bude papučar?

vidim ja sve ovdje neiskusne i neudate i neoženjeni, ja ko iskusan i oženjen evo ću da vam objasnim par stvari.

dakle, žena od muškarca očekuje da dobro zarađuje, da je često zadovoljava (1-2x dnevno), da mu je velika k.ta, kada dođe sa posla da čuva dijete, da vođenje finansija i međuljudskih odnosa (komšije, rodbina i prijatelji) prepusti ženi, da nikada ne povisi ton na ženu (ako se desi da žena povisi ton, čitaj dere se na muža, to je onda ok jer je u pitanju pms ili neka druga obleha u vezi s hormonima), da pazi punicu...................itd. itd. itd.

muškarac od žene samo očekuje da ga ostavi na miru i to je izgleda previše :D

Šef

Post by Šef » 06/01/2011 12:58

babyline wrote:dalje su potrebni osim idiličnog muškarca, idilična žena, treba da zive u idilicnom okruzenju i brak ce biti idilican
how yes no :D

Ona za koju se već odlučiš da je oženiš podrazumijeva se da je idilična. Okruženje sami sebi stvarate.

♥ Julianna ♥ wrote:Recimo trebala bi. Za dobrobit nje i blagostanja u braku, radi balansa doprinosa kućanstvu.

Ne mora. Balansu doprinosi i recimo njeno podizanje djece, kućanski poslovi i sve drugo uz, naravno, svesrdnu pomoć supruga.

plain vanilla

Post by plain vanilla » 06/01/2011 13:00

pustopoljina wrote:
Šef wrote:

procitaj onu temu razvod ili papucar i ako malo mozes zamisliti- zamisli da si zensko, zamisli sestru ili mamu, na kraju krajeva...pa reci, mora li ili ne zaradjivati.

Nema recepta za dobar brak

Moze ona biti domacica i imati sretan brak
a moze zaradjivati, i opet da su nesretni (bas kao na onoj temi)

da postoji recept za sretan brak, vjerovatno bi to bilo uvedeno jos u skolama da ucimo

kmirsad
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Post by kmirsad » 06/01/2011 13:00

Šef wrote:Nisam oženjen ali imam osjećaj da bi brak uspio muškarac mora da dobro zarađuje i bude što tolerantniji. Po svim pitanjima. Tada će brak biti idiličan. :D

A onda se probudiš i spustiš noge na hladnu zemlju... :sad: ... Idealiziranje je opasno, kao struja... i kad skontaš đe si... idealno je več postalo zabetonirani reper za prosječnost... ne miruje bolan šefe to ni trenutka... :-D

Šef

Post by Šef » 06/01/2011 13:02

potpuni stranac wrote:

misliš bude papučar?

vidim ja sve ovdje neiskusne i neudate i neoženjeni, ja ko iskusan i oženjen evo ću da vam objasnim par stvari.

dakle, žena od muškarca očekuje da dobro zarađuje, da je često zadovoljava (1-2x dnevno), da mu je velika k.ta, kada dođe sa posla da čuva dijete, da vođenje finansija i međuljudskih odnosa (komšije, rodbina i prijatelji) prepusti ženi, da nikada ne povisi ton na ženu (ako se desi da žena povisi ton, čitaj dere se na muža, to je onda ok jer je u pitanju pms ili neka druga obleha u vezi s hormonima), da pazi punicu...................itd. itd. itd.

muškarac od žene samo očekuje da ga ostavi na miru i to je izgleda previše :D

Jadan ti. :lol: Otprilike to je to. :)

pustopoljina

Post by pustopoljina » 06/01/2011 13:02

vidis onaj ko ocekuje da ga ostave na miru- on obicno zivi sam.
ja ne volim da mi neko skace po glavi, da mi broji zalogaje ili jesam li potrosila 100 maraka previse na nesto sto je njemu glupo- zivis fino sam.

kad se upustis u projekt porodica misleci da je to privjesak za kljuceve, ili nesto sto je fino imati na praznike- dobijes taj svoj zivot.

plain vanilla

Post by plain vanilla » 06/01/2011 13:02

link wrote:ne

odlucno NE, k'o tito staljinu :lol:

kmirsad

Post by kmirsad » 06/01/2011 13:04

sanabe wrote:Ispade zene krive za sve? :roll:

Meni se djasvi ova Shefova ideja, zena kuci, odgaja djecu, muz radi...shta fali? :D

Sekretarica... :-D

Šef

Post by Šef » 06/01/2011 13:05

kmirsad wrote:

A onda se probudiš i spustiš noge na hladnu zemlju... :sad: ... Idealiziranje je opasno, kao struja... i kad skontaš đe si... idealno je več postalo zabetonirani reper za prosječnost... ne miruje bolan šefe to ni trenutka... :-D

Ko ne miruje, žena?

Gospoda Ministarka

Post by Gospoda Ministarka » 06/01/2011 13:06

plain vanilla wrote:Nema recepta za dobar brak

Moze ona biti domacica i imati sretan brak
a moze zaradjivati, i opet da su nesretni (bas kao na onoj temi)

da postoji recept za sretan brak, vjerovatno bi to bilo uvedeno jos u skolama da ucimo

:thumbup:
Pravila nema i nema formule, sve je to stvar dogovora i licnih potreba i onog sto radimo za drugu osobu. (bar ja tako mislim, jbg nemam to iskustvo)

Bitno je samo ne uzeti zdravo za gotovo, mariti jedno za drugo i truditi se. Kao sto neko rece, biti jedno drugom prijatelj i tako se i odnositi.

pustopoljina

Post by pustopoljina » 06/01/2011 13:06

meni se ne svidja ta ideja da odgajam djecu dok on radi.
onaj ko ne ide u kupovinu, a zaradjuje- njegov je dinar tezak.
prosta matematika kaze da je lakse potrositi nego zaraditi. neko ko ne vidi gdje su otisle pare- UVIJEK misli da se potrosilo previse.
nekad se zaista desi da osoba koja trosi ne zna racionalno koristiti pare. natjerajte se pa zamijenite uloge na pola godine.
ti ganjaj snizenja i regulisi djecu- ona neka radi puno radno vrijeme.
ne moze sit gladnog razumjeti.
ja nemam sta traziti sa muskarcem koji je citav zivot u roditeljskoj kuci. kojeg je mama pazila do cetrdesete.
taj covjek nema pojma gdje se placa struja i koliko trosi ves- masina. koliko je sastojaka potrebno za posten rucak. on samo zna reci je li tvoja sarma dobra kao mamina.

Šef

Post by Šef » 06/01/2011 13:07

sanabe wrote:Ispade zene krive za sve? :roll:

Meni se djasvi ova Shefova ideja, zena kuci, odgaja djecu, muz radi...shta fali? :D

Kad djeca stasaju za obdanište i žena se uključuje u radni angažman. :wink:

kmirsad

Post by kmirsad » 06/01/2011 13:07

Šef wrote:
kmirsad wrote:

Ko ne miruje, žena?

Đavo...

kmirsad

Post by kmirsad » 06/01/2011 13:08

babyline wrote:
kmirsad wrote:

reci mu kmirso

Rekoh... :-D

Gospoda Ministarka

Post by Gospoda Ministarka » 06/01/2011 13:09

Šef wrote:
Kad djeca stasaju za obdanište i žena se uključuje u radni angažman. :wink:

Svida mi se ovo Šefe. Porodica na prvom mjestu,a?

Post Reply