Brak i bračni odnosi iz svjetovnog i vjerskog ugla - sve što ste uvijek htjeli pitati

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#1 Brak i bračni odnosi iz svjetovnog i vjerskog ugla - sve što ste uvijek htjeli pitati

Post by Euridika »

Puno je priče i polemike bilo ovih dana oko instituciji braka i bračnih odnosa u današnjem vremenu, uz prožimanje i svjetovnih (sekularnih) i vjerskih vizura posmatranja, što je bilo uzrokom i da se dođe do niza pitanja: kad stupiti u brak?, koji su preduslovi stupanja u brak?, kakav stepen zrelosti se očekuje od partnera koji stupaju u brak?, ljubav prije braka i ljubav u braku?, spolni odnosi prije braka i u braku?, poligamni odnosi :|?, organizacija životnih obaveza u braku?, potomstvo i briga?, prava muškaraca vs obaveze muškaraca u braku?, prava žena vs obaveze žena u braku? itd.

Ovu temu otvaram zato što sam kroz niz diskusija na PDF Lj&S i PDF Religija uvidjela da se povlači pitanje kakav je sekularni brak, kakav je vjerski brak, šta su im zajedničke stvari, a šta razlike. I kako se na isti aspekt ljudske prirode gleda iz ugla svjetovnog čovjeka (areligiozne osobe), iz ugla religiozne osobe, te iz ugla osobe koja kombinira i svjetovnu i vjersku stranu života.
Osim toga, postoji čitav niz pitanja o elementima bračnih odnosa koje vjere i sekularni svjetonazor drukčije definiraju i posmatraju, pa bi ova tema mogla poslužiti i za diskusiju oko tih pitanja (bez sukobljavanja stavova koji je svjetonazor ispravniji, već samo u smislu da ista pitanja sagledaju iz različitih uglova posmatranja). Konačno, sigurno ima čitav niz pitanja vezanih za neke zakonske (građanske) i vjerske propise koji se tiču bračnog života i odnosa, koje će interesirati i vjernike i nevjernike (u najširem smislu posmatranja riječi nevjernik - da ne nabrajam sve klasifikacije), tipa kakav je vjerski propis za neki slučaj, a kakav je zakonski propis u građanskom pravu za istu stvar.

Nadam se da je ovo bilo shvatljivo. Tema je zamišljena tako da pokrije širok spektar pitanja vezanih za oba pogleda na brak (odnosno n pogleda na brak - više vjera, više pogleda). Tema je prevashodno namijenjena monogamnim brakovima (kakvih je većina u današnjem društvu), ali ni poligamni ne moraju biti isključeni, sve dok se vodi polemika o konkretnim bračnim odnosima u tim brakovima. Sva diskusija na temu da li su takvi brakovi opravdani ili ne, kad se trebaju ili ne sklapati i sl., treba da ostane na posebnoj temi koja je tome namijenjena.

Edit: Kolega Ex-Nihilo mi nađe pravopisnu grešku u naslovu, i ja ispravih. Zahvaljujem. :thumbup: Nisam jutros baš bila u elementu kad sam temu otvarala.
Last edited by Euridika on 09/04/2018 15:19, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50554
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2 Re: Brak i bračni odnosi iz svjetskog i vjerskog ugla - sve što ste uvijek htjeli pitati

Post by Bloo »

I udate/neudate/oženjene/neoženjene :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#3 Re: Brak i bračni odnosi iz svjetskog i vjerskog ugla - sve što ste uvijek htjeli pitati

Post by triconja »

Evo od mene pitanje, znaci kako znat da je covjek zreo za braka, tj. da prihvati sve obaveze koje mu se natovare na ledja?
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#4 Re: Brak i bračni odnosi iz svjetskog i vjerskog ugla - sve što ste uvijek htjeli pitati

Post by Euridika »

triconja wrote:Evo od mene pitanje, znaci kako znat da je covjek zreo za braka, tj. da prihvati sve obaveze koje mu se natovare na ledja?
Iz mog ugla gledanja, onda kad si spreman prihvatiti obavezu brige o i izdržavanja još barem jedne osobe, pored sebe samog. Znači, ako pored brige o sebi možeš brinuti i o mužu/ženi, kasnije i o djeci, ako ih bude, dovoljno si zreo za brak.
Zrelost za brak nije isto što i preduslovi za brak, tačnije, zrelost je samo jedan od preduslova.

Islam bi rekao da su ljudi spremni za brak čim dosegnu polnu zrelost, tj. uđu u pubertet.
Ne znam kako tačno definiraju druge religije. Mislim da ostale monoteističke religije slično posmatraju kao islam. Nek se javi neko ko zna bolje. :-D
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#5 Re: Brak i bračni odnosi iz svjetskog i vjerskog ugla - sve što ste uvijek htjeli pitati

Post by Diwan »

i šta poslije kad svatko ispuca svoje 'mišljenje' ?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6 Re: Brak i bračni odnosi iz svjetskog i vjerskog ugla - sve što ste uvijek htjeli pitati

Post by insomnia78 »

Poslije prelazimo na prakticni dio
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#7 Re: Brak i bračni odnosi iz svjetskog i vjerskog ugla - sve što ste uvijek htjeli pitati

Post by triconja »

Diwan wrote:i šta poslije kad svatko ispuca svoje 'mišljenje' ?
Svak nastavi zivot u svojoj kolotecini misleci da je on u pravu a ostali budale :D
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#8 Re: Brak i bračni odnosi iz svjetskog i vjerskog ugla - sve što ste uvijek htjeli pitati

Post by Euridika »

Diwan wrote:i šta poslije kad svatko ispuca svoje 'mišljenje' ?
Ako si mislio na rezultat teme, nije zamišljena kao prepucavanje, svako da iznese svoj stav, malo se posvađamo i hajd' ćaos. Zamišljena je po principu "pitanje-odgovor". Nema nekog definisanog kraja, već kad se ispucaju pitanja (ako se ikad mogu iscrpiti pitanja na neku temu).
Naravno, samo zato što je ovako zamišljena, ne znači da će tako i skončati. :|
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21708
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#9 Re: Brak i bračni odnosi iz svjetskog i vjerskog ugla - sve što ste uvijek htjeli pitati

Post by MarlboroGold »

Još jedna tema... ali hajd.

Da li je normalno udavati/ženiti se po nekoliko puta (recimo 3 i više) - gledajući iz svjetskog ugla?
Meni to djeluje nekako neozbiljno kad čujem da se neko ženio ili udavao toliko puta...
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#10 Re: Brak i bračni odnosi iz svjetskog i vjerskog ugla - sve što ste uvijek htjeli pitati

Post by Euridika »

MarlboroGold wrote:Još jedna tema... ali hajd.

Da li je normalno udavati/ženiti se po nekoliko puta (recimo 3 i više) - gledajući iz svjetskog ugla?
Meni to djeluje nekako neozbiljno kad čujem da se neko ženio ili udavao toliko puta...
Više tu brine odabir partnera, nego broj brakova. Možda je jadnik(ca) imao(la) nesreću da naiđe na partnere sa kratkim životnim vijekom. Ali, znam da si mislio na brojne razvode. :D
Bez zeze, stvarno kako takve osobe biraju bračne partnere? Ili još bitnije, da li su uopće sami dovoljni zreli za bračnu zajednicu?
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21708
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#11 Re: Brak i bračni odnosi iz svjetskog i vjerskog ugla - sve što ste uvijek htjeli pitati

Post by MarlboroGold »

Euridika wrote:
MarlboroGold wrote:Još jedna tema... ali hajd.

Da li je normalno udavati/ženiti se po nekoliko puta (recimo 3 i više) - gledajući iz svjetskog ugla?
Meni to djeluje nekako neozbiljno kad čujem da se neko ženio ili udavao toliko puta...
Više tu brine odabir partnera, nego broj brakova. Možda je jadnik(ca) imao(la) nesreću da naiđe na partnere sa kratkim životnim vijekom. Ali, znam da si mislio na brojne razvode. :D
Bez zeze, stvarno kako takve osobe biraju bračne partnere? Ili još bitnije, da li su uopće sami dovoljni zreli za bračnu zajednicu?
Vjerovatno je to, a opet srljaju. Neki ljudi jednostavno nisu za zasnivanje porodice, tj. ne pronalaze se u tome, a forsiraju iz nekog razloga... da li pritiska okoline, zato što je to normalno, gdje ćeš biti bez žene i djece a zagazio skoro u 40-te...
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#12 Re: Brak i bračni odnosi iz svjetskog i vjerskog ugla - sve što ste uvijek htjeli pitati

Post by ovo_mi_je_nick »

triconja wrote:Evo od mene pitanje, znaci kako znat da je covjek zreo za braka, tj. da prihvati sve obaveze koje mu se natovare na ledja?
Zreo je onog dana kad bude naučio da kaže izvini zbog ničega.
Post Reply