Brak bez potpisa. DA/NE?

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderator: Euridika

Post Reply
motorna_pila

#1 Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by motorna_pila » 28/09/2013 05:42

E ovako, zanima me kako vi, gledate na ideju da dvoje ljudi zivi zajedno, reci cemo u braku, al bez potpisa.
Kako biste vi reagovali na to da vam partner predlozi da zivite skupa, ali bez obavljanja tih proceduralnih stvari pred maticarem i sl.?

Ono sto me je ponukalo da otvorim ovu temu je jedan razgovor koji sam nedavno imao sa poznanicom glede zajednickog zivota sa deckom sa kojim je vec dugo u vezi, te sam ja tada predlozio da pokusaju skupa zivjeti, bez vjencanja.

Doduse, priznacu, htio sam vidjeti kako ce reagirati na moju pricu, jer nam je svima poznato da je BIH poprilicno konzervativna sredina, te da dok velike vecine ljudi sama pomisao na zivot u vanbracnoj zajednici izaziva gnusanje.
U slucaju moje drugarice, ispostavilo se da je to tacno.

Iznenadila me je reakcija doticne, jer mi je rekla da joj ne pada na pamet da zivi sa momkom bez ulaska u brak, jer kao to nije uredu. Na moj upit zasto smatra da to nije uredu, rekla mi je da nece da u zivotu bude nesigurna. :roll:

Sta vi mislite sto je to tako?

Stavljanjem potpisa na bracni ugovor nije nikakva garancija da jedno od mladenaca nece svrljati u braku, u odnosu na vanbracnu zajednicu tako da sa te strane mozemo eliminirati cimbenik da ljudi stupaju u brak jer bi se trebali osjecati sigurnije u odnosu na vezu ili vanbr. zajednicu. Mislim da je ipak vaznije kako se stvari posloze u glavama ljudi, samo opet mislim da osobe u BIH ipak smatraju da je bitnije sta drugi ljudi misle o njima, te onda i ne pribjegavaju stvarima koji nisu karakteristika "tradicijskih normi" u dragoj nam domovini.

Iz ugla muskarca, nije da ne zelim da zabavljanje sa djevojkom krunisem brakom, mada moram priznati da mi se sam pojam brak namece kao neka vrsta pritiska, zbog cega si u obavezi da 24/7 trpis nekoga zbog toga jer si u braku, jos cu samo reci da stupanjem u brak osjecao bih kao da gubim dio sebe, kao da mi se ukida ona slobodarska komponenta mene koju svako od nas ima dok je jos u stanju "slobode".

Ne kazem da nekada ne bih potpisao taj famozni papir, (mada ne vidim svrhu) ali ipak, bih volio da svoju djevojku bolje "upoznam" i da provjerim da li mozemo funkcionirati zajedno, bez pritska na obje strane koje bi prouzrocio eventualni pristanak na brak.

Konacno, da kazem da sam apsolutno za zivot u vanbracnoj zajednici, neko izvjesno vrijeme, iz razloga jer bih tako stekao uvid u sve "zenine" osobine, a zajednicki zivot bi posluzio kao putokaz u kojem smjeru bi trebali svoju vezu nadogradjivati.

Eto, dosta od mene. Halalite na poduzem postu, sad je red na vas. Mislim da ova tema zasluzuje mjesto na ovom podforumu, jer nisam nasao nista slicno, pa opletite, da cujem vasa misljenja. Da li zajednicki zivot sa partnerom uslovljavate stupanjem u brak?

Uzdravlje.
Last edited by motorna_pila on 28/09/2013 09:18, edited 8 times in total.

motorna_pila

#2 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by motorna_pila » 28/09/2013 05:54

I da, jos jedna stvar. Ne bih zelio da se nakon par postova, tema pretvori u prepucavanje onih koji bi zenili nevine i onih koji ne bi, a sto sam vidio da se desilo sa nekim prethodnim temama.

Iz prakticnosti, zelio bih jos reci da neozbiljni i oni koji ne zele da ucestvuju u zdravoj diskusiji, zaobidju ovaj topic.

Ne zelim da se tema zakljucava zbog nepotrebnih komentara.

Hvala. :sax:

kritichar

#3 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by kritichar » 28/09/2013 07:02

ne priznajem takvu zajednicu

priznajem samo onu pred Bogom, zakonom i narodom
ako se odlučiš za vanbračnu zajednicu, onda ne priznaješ ni Boga ni zakon (državu)

i jedino opravdanje za takve zajednice su da bi se mogli lakše razići, u slučaju da dođe do toga
znači odma se razmišlja kako se razići, a ne o tome kako ostati zajedno, kako se potruditi da stvar funkcioniše
što će reći da nisi 100% siguran da je to to, prava odluka, prava osoba

motorna_pila

#4 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by motorna_pila » 28/09/2013 07:26

kritichar wrote:ne priznajem takvu zajednicu

ako se odlučiš za vanbračnu zajednicu, onda ne priznaješ ni Boga ni zakon (državu)

i jedino opravdanje za takve zajednice su da bi se mogli lakše razići, u slučaju da dođe do toga
znači odma se razmišlja kako se razići, a ne o tome kako ostati zajedno, kako se potruditi da stvar funkcioniše
Ne bih se slozio s tobom. Vanbracna zajednica je izjednacena sa bracnom zajednicom u smislu svih prava i obaveza koje imaju osobe koje su stupile u vanbracnu zajednicu.
(mislim da je uslov da su osobe neprekidno zivjele zajedno minimalno 3 godine.) Pogledaj Porodicni zakon FBIH.

Dalje, sto se tice "priznavanja" takve zajednice od strane Boga, ne mogu a da ne primjetim na koji nacin bi takvi ljudi negirali Boga, ako bi zivjeli u takvoj zajednici. :-) Ako mislis da je Bog odredio brak zbog toga da se ljudi zastite od promiskuiteta, onda debelo grijesis. Jer, ako je neko odlucio da zivi u vanbracnoj zajednici, ne znaci da ce nuzno mijenjati partnere, da nece biti vjeran i odan partneru/ici jer nema odredjenje "bracni ugovor" koji bi ga eventualno, podsjesno sprjecavalo da prevaru pocini. Sve je do ljudi, drug.

Nije uopce tacno da osobe "gledaju" kako se razici od partnera ako zive tako kako zive, vec samo smatraju, kao sto i ja smatram da brak uopce nije odlucujuci faktor koji bi, samo po svom postojanju spasio supruznike.

Ako stvari ne funkcionisu, naravno da se niko nece patiti ni u braku ni u vanb. zajednici, tako da sama odrednica brak uopce ne spasava isti, ako dvoje ljudi nisu kompaktibilni jedno s drugim. Upravo zato je bolje, prije stupanja u sami braki, zivjeti skupa da se vidi idu li stvari u pravom smjeru ili ne. Ako ne idu, svakako se spasavas mukotrpnog i skupocjenog razvoda.

A sto se tice naroda kojeg se pomenuo kao faktor priznavanja, moram ti reci da je to jedan od glavnih uzrocnika sto ljudi cine ono sto "main stream" populacija u Sarajevu , i u BIH cini, jer je toboze, vazno sta ce narod, komsiluk pricati.

Cuj bruke, zive, a nisu se vjencali... Gdje ces to... :run:

tagomago

#5 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by tagomago » 28/09/2013 10:37

neko vrijeme, što da ne, čisto da se uhodamo u navike, rutine i tersaluke, kao nešto više - planiranje, razmišljanje, eventualno porodica, nein. koliko god ja bila liberalna, toliko ne želim da moje dijete odrasta u takvim uvjetima, da se taj odnos percepcira u krugovima i evaluira samo jer je takav. treba malo manje biti sebičan i razmišljati sveobuhvatnije.
no opet, ja držim da brak je više kolektivni a ne individualni potez (radi priznavanja: moralnog, pravnog i bilo kojeg drugog), koji traži individualne kompromise

theTruePath

#6 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by theTruePath » 28/09/2013 10:40

Serijatski se uzmite ,to je sad hit medju omladinom..kao serijatski se uzeli,pa onda drugo vjencanje tek nakon 1,2 godine :D

Kosato

#7 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by Kosato » 28/09/2013 10:43

ja sam sa svojom djevojkom zivio zajedno 2 godine, i onda se vjencali prije mjesec dana...i samo nastavili, ovo vjencanje je bilo zakonski i da dojadili smo narodu i svijetu sto se ne vjencavamo :D

i najbolje je prvo malo zajednicki zivot prije braka da se cisto vidi kako djeluje zajednicki zivot a neko se vjenca a ne bude ni dvije noci kao sto se kaze...

brak sa potpisom DA !!!
brak bez potpisa je totalna glupost....

motorna_pila

#8 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by motorna_pila » 28/09/2013 10:51

tagomago wrote:neko vrijeme, što da ne, čisto da se uhodamo u navike, rutine i tersaluke, kao nešto više - planiranje, razmišljanje, eventualno porodica, nein. koliko god ja bila liberalna, toliko ne želim da moje dijete odrasta u takvim uvjetima, da se taj odnos percepcira u krugovima i evaluira samo jer je takav. treba malo manje biti sebičan i razmišljati sveobuhvatnije.
no opet, ja držim da brak je više kolektivni a ne individualni potez (radi priznavanja: moralnog, pravnog i bilo kojeg drugog), koji traži individualne kompromise
Tvoje dijete ce imati tatu, a imat ce i mamu, mislim da je ipak to najvaznije, tako da ne vidim na koji nacin bi tvoje dijete, ajde da kazem bilo "hendikepirano" u odnosu na djecu iz braka.

Mozda ipak nisi imun na reakcije okoline, ipak je tu citav niz faktora koji uticu na odluku o zasnivanju porodice na ovaj "nekovencionalan" nacin.

Ipak svako ima pravo na svoj izbor. Samo bih da naglasim da se na odluku muskarca i zene da zive "bez papira" ne treba gledati sa cudjenjem i zgrazavanjem.

theTruePath

#9 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by theTruePath » 28/09/2013 10:51

Pa da,to narod sad i radi,pa onda idu na serijatsko vjenncanje..posto islamsko nije priznato,onda ako ne ide,,ne moraju papire sredjivati za razvod,a opet nemaju los osjecaj "jer zivi u haramu" :D

Havatar

#10 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by Havatar » 28/09/2013 10:56

Ne

Havatar

#11 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by Havatar » 28/09/2013 10:59

kritichar wrote:ne priznajem takvu zajednicu

:thumbup:

registrovana onako

#12 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by registrovana onako » 28/09/2013 11:06

nekim ljudima treba taj prividni osjecaj slobode da bi normalno funkcionisali, i samo tada ostaju,
tako da DA :)
ovi kojima treba da zive u skladu sa drustvenim normama da bi osjecali da je sve pod kontrolom, jednostavno treba potpis da bi normalno funkcionisali

nikad nisam imala veze sta narod prica :D
a ovo za ne/priznavanje drzave, jos mi samo fali njeno ukljucivanje u moj mentalni sklop

motorna_pila

#13 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by motorna_pila » 28/09/2013 11:15

theTruePath wrote:Serijatski se uzmite ,to je sad hit medju omladinom..kao serijatski se uzeli,pa onda drugo vjencanje tek nakon 1,2 godine :D
:lol: :lol: :lol: Otkud ti to da se ja trebam uzimati s nekim..

Ma jok, nego u uvodnom postu sam objasnio zasto sam pokrenuo ovu temu, vise bi me zanimalo kako djevojke gledaju na zajednicki zivot sa muskarcem, da li su spremne za takav korak, odnosno da li bi zanemarile "narodska ogovaranja" i da li bi pristale zivjeti u vanbr. zajednici ako bi im se takva ponudila. :D

theTruePath

#14 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by theTruePath » 28/09/2013 11:18

motorna_pila wrote:
theTruePath wrote:Serijatski se uzmite ,to je sad hit medju omladinom..kao serijatski se uzeli,pa onda drugo vjencanje tek nakon 1,2 godine :D
:lol: :lol: :lol: Otkud ti to da se ja trebam uzimati s nekim..

Ma jok, nego u uvodnom postu sam objasnio zasto sam pokrenuo ovu temu, vise bi me zanimalo kako djevojke gledaju na zajednicki zivot sa muskarcem, da li su spremne za takav korak, odnosno da li bi zanemarile "narodska ogovaranja" i da li bi pristale zivjeti u vanbr. zajednici ako bi im se takva ponudila. :D

Pa onda procitaj moj komentar ponovo,ja ti kazem da mnogi ljudi sada idu na serijatsko vjencanje jer nema papirologije,i onda nije tesko razvesti se,dodje ti kao vanbracna zajednica,samo eto u halal verziji

i onda organizuju pravo vjencanje kasnije

graue_maus
Been thanked: 1 time

#15 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by graue_maus » 28/09/2013 11:32

mislim da bosanska sredina nije jos spremna za te slobode .......mada na zapadu imate parove koji zive po 30-tak godina zajedno nevjenacani .......... sa nekima sam pricala o razlozima , o obavezama , o vjernosti ........i ono dodjes zive zajedno ali nisu se htjeli vjencati jer je to njihov bunt prema sistemu ili nisu imali novaca za svadbu kad su bili mladi poslije im to bilo bez veze da se vjencaju kad vec imaju odraslu djecu ........... svodi se na isto na postovanje partnera i oslonac jedno drugom u teskom vremenu , samo fali ta birokratska ovjera ........zakonski vanbracne zajednice su izjednacene pred zakonom ko i brakovi...........sto mislim nije slucaj u bosni ........

crysis
Location: Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup.

#16 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by crysis » 28/09/2013 11:35

ako partneri mogu zivjeti u slozi i miru vanbracno , nevidim sta taj papir o vjencanju popravlja u suprotnom.
ako ce se partneri tuc mogu to u oba slucaja, varat isto tako.
kod razvoda braka su festivali , vucaranja po sudovima i dr, a ovako ako neide neide i kud koji mili moji.

crysis
Location: Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup.

#17 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by crysis » 28/09/2013 11:37

graue_maus wrote:mislim da bosanska sredina nije jos spremna za te slobode .......mada na zapadu imate parove koji zive po 30-tak godina zajedno nevjenacani .......... sa nekima sam pricala o razlozima , o obavezama , o vjernosti ........i ono dodjes zive zajedno ali nisu se htjeli vjencati jer je to njihov bunt prema sistemu ili nisu imali novaca za svadbu kad su bili mladi poslije im to bilo bez veze da se vjencaju kad vec imaju odraslu djecu ........... svodi se na isto na postovanje partnera i oslonac jedno drugom u teskom vremenu , samo fali ta birokratska ovjera ........zakonski vanbracne zajednice su izjednacene pred zakonom ko i brakovi...........sto mislim nije slucaj u bosni ........

nevidim kakve velike pare trebaju za svadbu.
odu kod maticara i potpisu poslije sa kumovima na rucak i adio.
sve za stoju.
al jbg kad bosnjo od svadbe pravi teferič
Last edited by crysis on 28/09/2013 11:39, edited 1 time in total.

ultima_palabra
Has thanked: 1 time
Been thanked: 24 times

#18 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by ultima_palabra » 28/09/2013 11:37

Pokretač teme je u pravu... idealno bi svaki bračni par trebao živjeti zajedno par mjeseci prije braka. Kako možeš biti siguran da želiš s nekom osobom provesti ostatak života a niste zanoćili pod istim krovom? Sigurno bi manje bilo razvoda :D
theTruePath wrote:Pa da,to narod sad i radi,pa onda idu na serijatsko vjenncanje..posto islamsko nije priznato,onda ako ne ide,,ne moraju papire sredjivati za razvod,a opet nemaju los osjecaj "jer zivi u haramu" :D
To su ljudi koji shvataju islam kao furku, ništa više od npr. metal muzike ili vegetarijanstva :roll:

Salcho

#19 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by Salcho » 28/09/2013 11:38

Svakako sa potpisom.

irac300
Has thanked: 6 times
Been thanked: 7 times

#20 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by irac300 » 28/09/2013 11:45

Onome kome treba potpis da bi bio ''siguran'', ne treba partner/ica, nego mentalna ustanova. Osim toga, po zakonu ako živiš s nekim 3 godine, dobijaš ista bračna prava kao i oni s ''potpisom''.

graue_maus

#21 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by graue_maus » 28/09/2013 11:45

crysis wrote:
graue_maus wrote:mislim da bosanska sredina nije jos spremna za te slobode .......mada na zapadu imate parove koji zive po 30-tak godina zajedno nevjenacani .......... sa nekima sam pricala o razlozima , o obavezama , o vjernosti ........i ono dodjes zive zajedno ali nisu se htjeli vjencati jer je to njihov bunt prema sistemu ili nisu imali novaca za svadbu kad su bili mladi poslije im to bilo bez veze da se vjencaju kad vec imaju odraslu djecu ........... svodi se na isto na postovanje partnera i oslonac jedno drugom u teskom vremenu , samo fali ta birokratska ovjera ........zakonski vanbracne zajednice su izjednacene pred zakonom ko i brakovi...........sto mislim nije slucaj u bosni ........

nevidim kakve velike pare trebaju za svadbu.
odu kod maticara i potpisu poslije sa kumovima na rucak i adio.
sve za stoju.
da to je tako .....
nije problem sa novcem u stvarnosti nego sa shvacanjem u glavi , i ako imas nekog 15 godina u postelji za stolom itd sto da sad ides i to potvrdjujes ..........ako je do sada funcioniralo neka ide dalje tako , mnogi se bace na karijeru i stvaranje imovine da ne primjete da im djeca odrastaju i odlaze iz kuce .......ima neko ustaljeno misljenje na zapadu da se partneri promjene nakon sklapanja braka .......koliko ima u tome istine nemam pojma ......moram reci da su ovo vecinom ljudi koji su visoko obrazovani i ne pate od neki predrasuda, religija im ne igra nikakvu ulogu u zivotu ...........

alucarda

#22 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by alucarda » 28/09/2013 11:48

motorna_pila wrote:Doduse, priznacu, htio sam vidjeti kako ce reagirati na moju pricu, jer nam je svima poznato da je BIH poprilicno konzervativna sredina, te da dok velike vecine ljudi sama pomisao na zivot u vanbracnoj zajednici izaziva gnusanje.
U slucaju moje drugarice, ispostavilo se da je to tacno.
Ovdje se ne slazem s tobom. Bosna je u zadnje vrijeme konzervativna sredina, ali nije nista za gnusanje zivjeti u vanbracnoj zajednici barem u vecim gradovima cak i sada.
Naravno za novopecene vjernike svih vjera, ovo je ne zamislivo.
Prije 30-40 godina i moji roditelji su zivjeli zajedno u Sarajevu 5-6 godina prije nego su se vjencali.
I ja zivim sa svojim momkom vec 2 godine isto tako. Za nas je to sasvim normalno.
Svi koji se groze na to, mogu se grozit 100 godina. Bas me briga. Nisam ja tinejdjer da misljenje okoline utice na moj zivot u tom smislu.
Imam mnogo prijatelja koji su u jednom trenutku zivjeli sa svojim parterima na isti nacim uglavnom u Sarajevu.
Moj brat zivi sa svojom djevojkom isto tako.

Znaci vecinom urban svijet.

Vanbracna zajednica je priznata pred drzavom na isti nacin kao i brak kao sto si i sam rekao.
Bog ne ulazi u jednacinu jer sam ateista. Ljudi koji zele da osudjuju mogu da idu do vraga.
Moja je mantra da zivim kako ja zelim a ne kako narod zapovjeda. Komsiluski mentalitet me ne zanima.

sheilak

#23 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by sheilak » 28/09/2013 11:51

motorna_pila wrote:A sto se tice naroda kojeg se pomenuo kao faktor priznavanja, moram ti reci da je to jedan od glavnih uzrocnika sto ljudi cine ono sto "main stream" populacija u Sarajevu , i u BIH cini, jer je toboze, vazno sta ce narod, komsiluk pricati.

Cuj bruke, zive, a nisu se vjencali... Gdje ces to... :run:
eh, upravo. i upravo je to razlog što mi je baš takva zajednica draža, mislim zbog ovoga što će pričati. :D takodjer, taj nekakav papir, ta "ovjera" od strane Boga & Naroda nekome može učiniti da zajednica :-D izgleda ozbiljnije, ali meni iskreno ne. jer ne vidim nikakvu razliku izmedju ove i one (vanbračne, duuuže) po pitanju obaveza, recimo ili posvećenosti bilo koje vrste.

slažem se sa svim već dosada rečenim u prilog ovakvim zajednicama. potrebno je zaista vidjeti da li dvije osobe mogu funkcionirati zajedno (i kako)....u raznim aspektima života. a onda matičar, hodža, etc. kako ko želi.

no, opet, tu je taj faktor i efekat iznenadjenja... :D
Last edited by sheilak on 28/09/2013 11:52, edited 1 time in total.

ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#24 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by ladyblue18 » 28/09/2013 11:52

Ne dolazi u obzir.

Drugo, naslov teme je pogresan. Brak bez potpisa ne moze brate nikako.

motorna_pila

#25 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by motorna_pila » 28/09/2013 11:57

ladyblue18 wrote:Ne dolazi u obzir.

Drugo, naslov teme je pogresan. Brak bez potpisa ne moze brate nikako.
Ja mislim da je naslov teme dobar. Ljudi koji bi zivjeli zajedno, u vanbr. zajednici, ipak su u braku, jel, samo to nisu ozvanicili pred nadleznim institucijama.

Post Reply