Bosno, zasto te se mnogi Bosanci odricu??? :(

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Op3r4t0r

Bosno, zasto te se mnogi Bosanci odricu??? :(

Post by Op3r4t0r » 28/07/2006 04:37

Rijetko se javljam na forum iako ga redovno citam, ali ovo sto mi se veceras desilo iz neke ljutnje i sto to ne mogu ostaviti u sebi moram podijeliti s vama.

Izadjem vani sa kolegama s posla u jedan od austrijskih cafe-a jer tu trenutno zivim (kad sam sa svojim drustvom inace sam u nasim cafeima), upoznamo se s nekim zenskim drustvom i spojimo se u jedno drustvo, udjem u pricu s jednom od djevojaka, u jednom trenutku naseg razgovora zazvoni joj tel i ona se javi na nasem jeziku, dotad sam mislio da je svabica, nakon sto je zavrsila razgovor ja joj se obratim na nasem jeziku i kao po obicaju prva pitanja su bila ko si, odakle si itd i tako ja nju pitam odakle je, kaze ona meni da je iz Hrvatske, na isto njeno pitanje odgovorim da sam iz Bosne, da bi ona na to meni rekla, e pa i ja sam iz Bugojna, ja onako iznenadjen pitam odkad je to Bugojno u Hrvatskoj? Onda je nesto zamucala, a ja je docekao sa sljedecim pitanjem, stidis li se ti to svog porijekla i svoje Bosne i zasto kazes da si iz Hrvatske kad nisi? Tad je rekla da mora u wc i nije se vise vracala.

Pitam se zasto se to desava?
Zasto se stidi reci da je iz Bosne?
Zasto se predstavlja da je iz zemlje iz koje nije?
Da li je neko od vas uradio nesto takvo i iz kojeg razloga?

Pokusavam shvatiti ali ne ide i ne ide. :( :x

Dolina avalona

Re: Bosno, zasto te se mnogi Bosanci odricu??? :(

Post by Dolina avalona » 28/07/2006 05:34

Op3r4t0r wrote:Pitam se zasto se to desava?

Mi bolujemo od jedne ne izljecive bolesti, a to je da uvjek smatramo da je tudje bolje i sladje. Ako cijenis, postujes i njegujes svoje i svoju tradiciju -seljak si. A ako odbacis svoje i prihvatis tudje -moderan si i napredan! :-? Primjer je Valentinovo. Do prije par godina niko nije ni znao sta je to, a onda od jednom nisi cool, nisi moderan ako to ne obiljezis. A onaj koji otvoreno kaze da to nema veze sa nama, bude prozvan seljakom. ...Ja nikad ne cuh da neko u Hrvatskoj slavi Bajram...!

Kada neki hrvat/slovenac ode na zapad, oni nosi hrvatske/slovenske dresove i ponose se time. A kada neko nas ode, odma lafo zaboravi i jezik i zemlju, ma nesjeca se ni odakle je! :? ma ko' sila.... :shock:

Ali sve dok jednog dana ne shvatimo da mozemo biti od drugog cijenjeni samo ako cijenimo sami sebe, tek onda mozemo se nadati da necemo bas uvjek biti tudji tepih! Jer kada onaj vidi da drzis do sebe, i on ce te drugacije/bolje gledati

Ako iko na ovoj planati treba da se ponosi svojom zemljom i historijom, onda smo to mi bosanci. Ali kod nas je obrnuto. Onda nije ni cudo kada za nas kazu da smo Glupi bosanci!! :x

Ali ima nesto mnogo bolnije. Kad bi se sutra zaratilo, Bosnu nece braniti te kvazi moderne/pro europske/pametne/cool glavice. Prvi ce se sakriti. Bosnu ce opet morati da brane "seljaci",oni koji se nisu stidjeli svoga Bajrama ni svoje domovine. A kada se BiH odbrani pojene ce nazalost pokupiti oni koji ce ponekad da navrate u BiH sa svojim genserima i pokojim zlatnim lancem oko vrata! :-? :sad: ...i da nam malo pricaju sa francuskim, engleskim ili njemackim naglaaaskom i da nam kazu kako je bilo tesko biti u izbjeglistvu u Dojclandu. Pa mogli smo im poslati koji paket, iz Sarajeva u Minhen.

Takvi smo kakvi smo, drugi nas nece promijeniti, ako sami sebe ne promijenimo!

I ima jedan lijep Ajet koji kaze; "Allah dz.s. nece promijeniti onaj narod, ako on sam sebe ne promijeni"

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs » 28/07/2006 08:11

Za¹to èudi tretiranje od strane "Zapada" i susjeda ako je tretiranje od strane sugraðana iz "metropola" po 100-ak km daleko jednako?

ibrik

Post by ibrik » 28/07/2006 08:42

Dolina avalona wrote:
Op3r4t0r wrote:Pitam se zasto se to desava?

Mi bolujemo od jedne ne izljecive bolesti, a to je da uvjek smatramo da je tudje bolje i sladje. Ako cijenis, postujes i njegujes svoje i svoju tradiciju -seljak si. A ako odbacis svoje i prihvatis tudje -moderan si i napredan! :-? Primjer je Valentinovo. Do prije par godina niko nije ni znao sta je to, a onda od jednom nisi cool, nisi moderan ako to ne obiljezis. A onaj koji otvoreno kaze da to nema veze sa nama, bude prozvan seljakom. ...Ja nikad ne cuh da neko u Hrvatskoj slavi Bajram...!

Kada neki hrvat/slovenac ode na zapad, oni nosi hrvatske/slovenske dresove i ponose se time. A kada neko nas ode, odma lafo zaboravi i jezik i zemlju, ma nesjeca se ni odakle je! :? ma ko' sila.... :shock:

Ali sve dok jednog dana ne shvatimo da mozemo biti od drugog cijenjeni samo ako cijenimo sami sebe, tek onda mozemo se nadati da necemo bas uvjek biti tudji tepih! Jer kada onaj vidi da drzis do sebe, i on ce te drugacije/bolje gledati

Ako iko na ovoj planati treba da se ponosi svojom zemljom i historijom, onda smo to mi bosanci. Ali kod nas je obrnuto. Onda nije ni cudo kada za nas kazu da smo Glupi bosanci!! :x

Ali ima nesto mnogo bolnije. Kad bi se sutra zaratilo, Bosnu nece braniti te kvazi moderne/pro europske/pametne/cool glavice. Prvi ce se sakriti. Bosnu ce opet morati da brane "seljaci",oni koji se nisu stidjeli svoga Bajrama ni svoje domovine. A kada se BiH odbrani pojene ce nazalost pokupiti oni koji ce ponekad da navrate u BiH sa svojim genserima i pokojim zlatnim lancem oko vrata! :-? :sad: ...i da nam malo pricaju sa francuskim, engleskim ili njemackim naglaaaskom i da nam kazu kako je bilo tesko biti u izbjeglistvu u Dojclandu. Pa mogli smo im poslati koji paket, iz Sarajeva u Minhen.

Takvi smo kakvi smo, drugi nas nece promijeniti, ako sami sebe ne promijenimo!

I ima jedan lijep Ajet koji kaze; "Allah dz.s. nece promijeniti onaj narod, ako on sam sebe ne promijeni"

potpisujem u potpunosti...ja sam sa par ljudi(i par djevojaka :-D ) bio u prepirci oko ovog Valentinova kada sam tvrdio da to nije praznik kojeg slave muslimani i da je to katolicki svetac protiv kojeg ja apsolutno nemam nista i postujem svakog katolika koji ga obiljezava, ali nemojte da ja kao musliman ispadam seljak sto to ne slavim...

A sto se tice ovog slucaja da se Bosanci predstavljaju kao da su iz Hrvatske imao sam takav slucaj gdje sam provalio kolegice iz razreda na ekskurziji u Spaniji...naime srednju sam zavrsio u Orasju i na ekskurziji su te kolegice upoznale neke frajere i predstavile im se da su iz HR i ja slucajno naidjem na njih i kroz pricu skontam da su rekle da su iz HR i tako ih provalim pred frajerima da ih vise nisu ni pogledali...skontali ljudi da su obicne glupace(da se drugacije ne izrazim) koje se stide svog porijekla...

Mahalac

Post by Mahalac » 28/07/2006 08:59

Primjeri koji su navedeni ne predstavljaju pravo stanje stvari, pa sjecate li se odakle su dolazili svi silni regruti u bivsoj JNA ...iz Sarajeva :shock: a ono ...Han Pesak, Kalinovik... :D , dakle to su kompleksi nize vrijednosti.

A da sam u pravu kad ovo govorim klasican primjer su nasi BH Fanaticosi najbolja i najjaca organizovana skupina navijaca u Europi a da su van domovine.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 28/07/2006 09:23

sam sa par ljudi(i par djevojaka ) bio u prepirci oko ovog Valentinova kada sam tvrdio da to nije praznik kojeg slave muslimani i da je to katolicki svetac protiv kojeg ja apsolutno nemam nista i postujem svakog katolika koji ga obiljezava, ali nemojte da ja kao musliman ispadam seljak sto to ne slavim...

Slavis li Novu godinu?

neupucena

Post by neupucena » 28/07/2006 09:25

_BosanaC wrote:
sam sa par ljudi(i par djevojaka ) bio u prepirci oko ovog Valentinova kada sam tvrdio da to nije praznik kojeg slave muslimani i da je to katolicki svetac protiv kojeg ja apsolutno nemam nista i postujem svakog katolika koji ga obiljezava, ali nemojte da ja kao musliman ispadam seljak sto to ne slavim...

Slavis li Novu godinu?

Koji se svetac obiljezava za NG?

_BosanaC

Post by _BosanaC » 28/07/2006 09:28

neupucena wrote:
_BosanaC wrote:

Slavis li Novu godinu?

Koji se svetac obiljezava za NG?

Raspitaj se malo kod Reisa i njemu slicnih pa da vidis sta kazu za proslavu Nove godine. Sjecam se djecijeg placa '93. godine u jednom od vrtica kada su djeci saopstili kako je Djed Mraz umro, jer su hodze pocele vaziti o krscanskom porjeklu proslave Nove Godine.

Uostalom, po Islamu se slave dva Bajrama i aferim. Ili treba slaviti samo to i otkaciti od svega ostalog, ili ne treba biti licemjer.

neupucena

Post by neupucena » 28/07/2006 09:34

_BosanaC wrote:Raspitaj se malo kod Reisa i njemu slicnih pa da vidis sta kazu za proslavu Nove godine. Sjecam se djecijeg placa '93. godine u jednom od vrtica kada su djeci saopstili kako je Djed Mraz umro, jer su hodze pocele vaziti o krscanskom porjeklu proslave Nove Godine.

Uostalom, po Islamu se slave dva Bajrama i aferim. Ili treba slaviti samo to i otkaciti od svega ostalog, ili ne treba biti licemjer.

Ja ipak mislim da se Bajram obiljezava, a ne slavi. Nemam nista protiv svetaca, sve krsne slave volim-zbog radi... kolaca :D

Eme

ne stidim se, ...

Post by Eme » 28/07/2006 09:46

evo samo na kratko, ...
imam 30 godina, od druge godine zivim u svicarskoj, i uvjek sam se divio time, da sam iz jugoslavije, danas iz bosne. I ako sam mogo dobiti svicarski pasos, nikad ga nisam uzeo, i ako ja bas puno putujem poslovno po svjetu, ali posto je moje ime pravo bosansko, i ja nikad necu se osjecati ko svicarac, ja taj pasos nikad nisam uzeo i necu ga nikad uzeti.
a sta se tice toga, da odu ljudi u inostranstvo i zaborave jezik i odakle su, to ima sigurno, ali nismo ba svi isti.
a da vam ozbiljno kazem, ja bi sebi vec davno kupio bosanski dress, da sam ga mogo nositi za virjeme SP (i ako nismo ucestovali zbog spanjolaca) kad izlazim na pice ili kad odem na bazen, ali posto nemas nigdje kupiti originalni dress, nego samo ono z piace, ja ga sebi necu kupiti.

Samo da bosna napreduje prema evropi, da imaju mladi mogucnosti da putuju po evropi bez ikakvih problema, da pokazemo cjelom svjetu, da imamo vise kulture i bogatstva nego pola evrope.

izvinite mi grijeske :-)

_BosanaC

Post by _BosanaC » 28/07/2006 10:05

neupucena wrote:Ja ipak mislim da se Bajram obiljezava, a ne slavi. Nemam nista protiv svetaca, sve krsne slave volim-zbog radi... kolaca :D

Ja praznike generalno volim, pogotovo ako ne moram raditi, i sve ih adekvatno obiljezim, da mi neko ne moze reci da mrzim ovo i ono :razz: :D

A kolaci su posebna prica... A kad vec spomenu... :-? :D

Stitch__

Post by Stitch__ » 28/07/2006 10:14

meni nije jasno sto ljudi mijesaju vjeru u PRAZNIK LJUBAVI. zar je bitno ciji je i koji je i otkad se slavi, ako se slavi LJUBAV :-?
hocel te tvoj bog kaznit ako slavis ljubav, a neciji tudji bog se sjetio prije toga da "pokrene" takav praznik??? sta, sad je njemu krivo sto se nije prije sjetio?? ma daj. ako je bog stvarno tako dobar i milosrdan, onda mu slavljenje LJUBAVI nece smetati, bez obzira cije je !!

za mene je valentinovo PRAVI praznik, i jedini koji ZASLUZUJE da se slavi :)

vesela

Post by vesela » 28/07/2006 11:50

Mahalac wrote:Primjeri koji su navedeni ne predstavljaju pravo stanje stvari, pa sjecate li se odakle su dolazili svi silni regruti u bivsoj JNA ...iz Sarajeva :shock: a ono ...Han Pesak, Kalinovik... :D , dakle to su kompleksi nize vrijednosti.

A da sam u pravu kad ovo govorim klasican primjer su nasi BH Fanaticosi najbolja i najjaca organizovana skupina navijaca u Europi a da su van domovine.

:thumbup:

rashid

Post by rashid » 28/07/2006 12:15

Ja volim bosnu ... zapravo, volim samo jedan grad koji je unutar bosne, kad blje razmislim, volim samo grad, ma nevolim bosnu nego samo jedan grad unutar bosne :-)

BECHO

Post by BECHO » 28/07/2006 12:16

za mene je valentinovo PRAVI praznik, i jedini koji ZASLUZUJE da se slavi

Jasta je! Cuj praznik ljubavi! :shock:
Obicni EPP praznik korporacijskih propagandista. Ako je ljubav, onda je ljubav svaki dan, bez obzira da li je Bajram, Uskrs, St. Valentin, Sv. Jovo, - Savo, Uskrs, Vaskrs itd. A Valentinovo...Valentinovo je izmisljeno samo da bi se prodavalo cvijece, cestitke, svijece, bombonjere i ostale gluposti!

jusuff

Post by jusuff » 28/07/2006 12:21

Stitch__ wrote:meni nije jasno sto ljudi mijesaju vjeru u PRAZNIK LJUBAVI. zar je bitno ciji je i koji je i otkad se slavi, ako se slavi LJUBAV :-?
hocel te tvoj bog kaznit ako slavis ljubav, a neciji tudji bog se sjetio prije toga da "pokrene" takav praznik??? sta, sad je njemu krivo sto se nije prije sjetio?? ma daj. ako je bog stvarno tako dobar i milosrdan, onda mu slavljenje LJUBAVI nece smetati, bez obzira cije je !!

za mene je valentinovo PRAVI praznik, i jedini koji ZASLUZUJE da se slavi :)

ehhh, kada volim, svaki mi je dan praznik, ne treba mi valentinovo
te su praznike nama uveli ovi prodavci cvijeca i parfema... :D

glede teme, niti me je stid niti kome krijem odakle sam i sta sam...

BECHO

Post by BECHO » 28/07/2006 12:32

seka wrote:
BECHO wrote:

Obicni EPP praznik korporacijskih propagandista. Ako je ljubav, onda je ljubav svaki dan, bez obzira da li je Bajram, Uskrs, St. Valentin, Sv. Jovo, - Savo, Uskrs, Vaskrs itd. A Valentinovo...Valentinovo je izmisljeno samo da bi se prodavalo cvijece, cestitke, svijece, bombonjere i ostale gluposti!

e sto ne volim :oops: kad dobijem sve navedeno :D

Zar nije interesantnije i ljepse sve to dobiti (sasvim spontano) u nekom obicnom danu? :)

jusuff

Post by jusuff » 28/07/2006 12:33

seka wrote:
BECHO wrote:

e sto ne volim :oops: kad dobijem sve navedeno :D

eto, to je usud modernoga doba, materijalizirana ljubav...
sta je ljubav, moja seko? bombonjera za svetog valentina?

TareSA

Post by TareSA » 28/07/2006 14:47

"A mi nismo niciji, uvijek smo na nekoj medji, uvijek neciji miraz. Zar je onda cudo što smo siromašni? Stoljecima mi se trazimo i prepoznajemo, uskoro necemo znati ni ko smo, zaboravljamo vec da nešto i hocemo, drugi nam cine cast da idemo pod njihovom zastavom jer svoje nemamo, mame nas kad smo potrebni a odbacuju kad odsluzimo, najtuzniji vilajet na svijetu, najnesrecniji ljudi na svijetu, gubimo svoje lice, a tudje ne mozemo da primimo, otkinuti a neprihvaceni, strani svakome, i onima ciji smo rod, i onima koji nas u rod ne primaju. Zivimo na razmedju svijetova, na granici naroda, svakome na udaru, uvijek krivi nekome. Na nama se lome talasi istorije, kao na grebenu. Sila nam je dosadila, i od nevolje smo stvorili vrlinu: postali smo plemeniti iz prkosa."
Mesa Selimovic (Dervis i smrt)

Ovo niko nikada pametnije nije nista napisao.......

[email protected]

Post by [email protected] » 28/07/2006 15:24

Op3r4t0r wrote:1. Pitam se zasto se to desava?

Ja sam dug period pokusala shvatiti zasto ima nase raje koji se stide svoga porijekla, maternjeg jezika, tradicije ali davnih dana sam digla ruke od takvih.
Jedino sto mogu reci (ne da mi se odugovlaciti sa pisanjem ovdje) je da takve ljude nije ni nova sredina promijenila... ko je papak bio i ostao je i tacka. Niko ih ni ovdje nije docekao rasirenih ruku, to su cudni ljudi bez obzira gdje su...
Ko ne cijeni i ne voli svoje onda kako ce tudje moci postovati?

p.s. Sto se tice takvih ljudi ja nekad kazem da je dobro pa se Bosna rijesila dosta njih. :D

StLouis

Post by StLouis » 28/07/2006 16:59

Ja volim sve praznike pa i valentinovo, bozic, bajram, novu godinu(nemoj da nam neko dira u djeda mraza i novogodisnje slavlje) :x

no, tema je bila sasvim nesto drugo...samo cu dodati; rodjen sam u bosni, 22 godine zivim izvan bosne, ali nikad, nikad se nebih postidio reci da sam bosanac, nije da se dicim s necim, ali ipak to je nesto najprivatnije, najintimnije, nesto sto se nemoze kupiti, prodati, posuditi, to sam ja, ma gdje bio i s kim bio i koliko dugo izbivao...u meni su ta brda, rijeke, gradovi, sela, tornjak, povijest, rodbina, pruge...a to sto neko ima komplekse pa se stidi reci odkud je i ko je, to neka ide njima na obraz. bosna je lijepa, i bosna se cuva i nosi u srcu. razumijem da je 70% bosanaca i hercegovaca pretrpilo dosta toga u nesretnom ratu, ali opet; nije bosna kriva, krive su lude glave,a ima ih svuda i treba ih se paziti.

xAidax

Post by xAidax » 28/07/2006 17:01

To da se Bosanci stide svoje Zemlje , Kulture i Jezika ovdje na Zapadu je cista ili ziva istina. To dozivljam svaki dan , u skoli na poslu ili kod kuce. Vecina Bosanaca koji pricaju Engleski dobro jednostavno ne bi progovorila nas kad bi im platili ......a kada ja ili neko pokusa sa takvima da prica na nasem gledaju u tebe ko u svjetsko cudo.........i tacno je da te smatraju "zaostalom" ili " staromodnom". Ja sam se u dosta puta morala posvadjati kad se nadjem u takvoj situaciji. Ja ipak mislim da su to ljudi koji nisu dovoljno sigurni u sebe i imaju veliki Kompleks i Nesigurnost. Vecina istih takvih Bosanaca kod kuce prica na NASEM jer im starci ne znaju Jezik ali cim predju prag od kuce sve to pada u vodu pa cak i kad se susrecu sa ostalim Bosancima sve je na Engleskom. Ja dosta puta na javnim mjestima izbjegavam da se susretnem sa Bosancima jer se osjecam neprijatno svaki put .......ja ne zelim da pricam na Engleskom i tako ne zelim da se nalazim u glupim situacijama. I ako idem na Univerzitet i pricam Engleski dobro ....ne predstavlja mi nikakvo zadovoljstvo da oponasam druge ljude ili da budem ono sto nisam. ......Zalosno .........Zalosno...........

DONY

Post by DONY » 28/07/2006 17:11

Kod kuce pricamo Bosanski.Medjutim djeca medjusobno pricaju Engleski,nije do stida ,njima je to lakse.Nekom, ko je star20-25 godina ,a vani je 15 i vise godina je veoma naporno pricati Bosanski,isto kao sto je meni naporno pricati Engleski,to je istina u mom slucaju.Znaci linija manjeg otpora.

Vozdra_123

Post by Vozdra_123 » 28/07/2006 17:24

@dony

slazem se s tobom

ja i buraz cesto pricamo na engleskom jer je to lakse za njega. ako se nalazimo u drustvu gdje trebamo nesto privatno capri onda na nasem.
dosao je u kanadu sa 7 godina, znaci nas jezik nije ni naucio kako treba kad smo izasli iz bosne.
sa roditeljima naravno na nasem.

@seka
gdje se ti nalazis? sta si ti uradila da tvoja djeca znaju nas jezik?

DONY

Post by DONY » 28/07/2006 18:01

Seka,mozda sam bio malo neprecizan,ili ti nisi razumjela,a ako je nesto trece ne bih ni objasnjavao.Kod kuce svi razgovaramo na Bosanskom,a djeca medjusobno ,kada su sami na Engleskom.Ne vidim sta je lose .Sumnjam da je Tvoj Bosanski puno bolji od njihovog.

Post Reply