bosnjak ili bosanac??

Post Reply
ares

#1 bosnjak ili bosanac??

Post by ares » 18/11/2006 00:40

ej evo dugo se kanim da otvorim ovu temu...

ko su zapravo bosnjaci i da li se vi osjecate kao bosnjaci... bosnjaci su navodno bosanci muslimanske vjeroispovjesti...

da ne dodje do zabune i ja sam taj jedan bosnjak ili bosanski musliman.. samo se ja ne ocjecam ni sekundicu kao bosnjak nego kao bosanac... ali naravno musliman..

medjutim ako se ja odlucim, iz nekog x razloga, da napustim svoju vjeru islam i uzmem neku drugu vjeru sta sam onda...hrvat? ako uzmem katolicanstvo ili srbin ako uzmem pravoslavlje (il kako se vec kaze)?

uglavnom to mi je toliko glupo da se vise raja izjasnjava kao bosnjak, hrvat ili srbin (mislim na ove u bosni, baska ove nam drage komsije) jer je to nidje veze....

il ja nisam dobro skonto nesto ili nisam dovoljno pametan... bozije davanje jebiga...

helem?

supersonic

Post by supersonic » 18/11/2006 00:47

ja mislim da je na ovu temu napisano recenica i recenica, ali jos uvijek se tapka u mjestu. upravu si da se ime bosnajk poistovjecuje sa musliman. ja nisam musliman, ali moram biti bosnjak na papiru, mada cu uvijek biti bosanac. samo formalnosti radi, moram u dokumentima pisati bosnjak. zasto je to tako? najbolji odgovor bi mogli dati ljudi koji su djelili bosnu na 3 djela, a nisu uracunali da u bosni zive bosanci i ostali.

njonjica

Post by njonjica » 18/11/2006 00:53

Helem, o ovome smo mnogo puta diskutovali do sada.....
Ja sam Bosanka i to sa vrlo velikim B. Stoga spadam u "ostale".

Moja religija je moja licna stvar....smatram da svako ko se busa u prsa i govori "ja sam taj i taj" (vezano za vjeroispovjest) nema bas ni malo veze sa Bogom. To je samo dio folklora i nista vise.....bar ja tako mislim.

A ti mozes biti i osjecati se kako zelis, recimo pises se pod eskim i to je ok i ides pod "ostale". Problem nastaje onog trenutka kada osoba pripada nekoj vecini (neko po rodjenju misli da "mora" a neko po licnom opredjeljenju) i smatra da je zbog toga i samo zbog toga bolji, pametniji, veci, ljepsi....dakle samo je ta vecina u pravu. Onda pocne nametati misljenje, obicaje, religiju....a toga je u BiH danas pun kofer.....na zalost. :?

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 18/11/2006 02:36

Ovo je deseti put ali hajde

Bosnjaci su potomci starih Bosnjana, ime Bosnjani je nastalo od rijeci Bosna sto dolazi od Bosona - tekuca voda. Tako su se nazivali stanovnici oko nje i po toj rijeci je onda i zemlja Bosnjana dobila ime. To je postao zaseban etnicki identitet sa vlastitom zemljom - Bosnom, jezikom - bosanskim, pismom - bosancica, vjerom - bogumilstvom(kasnije dijelovi prihvatili katolicanstvo i pravosljavlje, asimilirani dijelovi vlaskog pravoslavnog zivlja). Dolaskom Turaka Bosnjanin postaje Bosnjak. Tada je bio izraz Bosnjak-kavmi ili Bosnjak-milleti za etnickog Bosnjaka, dakle onoga sto govori bosanskim i zemlja mu je Bosna, a Bosnjak-taifesi za bilo kog stanovnika Bosne.

Sirenjem veliko-srpske i veliko-hrvatske nacionalne ideje polahko Bosnjaci katolicke i pravoslavne vjeroispovijesti su se poceli iznjasnjavati Srbima i Hrvatima(nastaje pojam "bosanski Srbi" i "bosanski Hrvati") dok su Bosnjaci islamske vjeroispovijesti sacuvali bosnjacku naciju. Nazalost ona se s vremenom zabranjuje i dolazi do prestanka upotrebe rijeci "Bosnjak" kao rezultat veliko-srpskih i veliko-hrvatskih pritisaka i vlasti nad Bosnom, a nova forma rijeci Bosnjak - Bosanac zamjenjuje staru Bosnjak-taifesi dakle Bosanac je bilo ko sto je iz Bosne. 1974 Bosnjacima je priznato nanavo da imaju svoju naciju ali pod imenom "Musliman" dakle po vjerskom prefiksu a konacno 1993 Bosnjaci su zamjenili "Musliman" sa Bosnjak i vratili svoje hiljadugodinje pravo ime.

Danas Bosnjak je etnicki Bosanac sto govori bosanski, smatra Bosnu svojom drzavom i pripada autohtonom bosanskom korpusu, Bosanac je bilo ko sto vuce korijene iz Bosne. Moze se uporediti sa Srbin i Srbijanac. U Bosni su pored Bosnjaka radi brojnosti konstitutivni i Srbi i Hrvati a pored njih tu zivi i jos oko 20 nacija manjina. Neki upotrebljavaju rijec "Bosanac" da opisu svoju etnicku pripadnost sto ne cini Bosnjake manjim Bosancima.

Fratris

Post by Fratris » 18/11/2006 03:01

Bosnjaci su potomci starih Bosnjana
Dobro, hajd mi onda reci ciji su potomci Bosnjaci is Cazinske Krajine ciji pretci nikad nisu zivjeli u Bosanskom Kraljevstvu.

Jara

Post by Jara » 18/11/2006 03:08

mr__bosnjak wrote:Ovo je deseti put ali hajde.
Nejasnoćama nikad kraja, al' tako grah pao... :(
U Bosni su pored Bosnjaka radi brojnosti konstitutivni i Srbi i Hrvati a pored njih tu zivi i jos oko 20 nacija manjina. Neki upotrebljavaju rijec "Bosanac" da opisu svoju etnicku pripadnost sto ne cini Bosnjake manjim Bosancima.

Al' si mu objasnio... :-?
Velika ti je razlika između značenja riječi radi i zbog...
radi - izražava cilj, namjeru i sl.
zbog - izražava uzrok, razlog...kontaš?
Dakle - zbog brojnosti su konstitutivni...( zapravo zbog gluposti nečije koja smisli pojam "konstitutivni i nekonstitutivni narodi").
Last edited by Jara on 18/11/2006 16:41, edited 2 times in total.

danas

Post by danas » 18/11/2006 03:10

mr__bosnjak wrote: Bosanac je bilo ko sto vuce korijene iz Bosne
nije valjda da smo napokon rijesili pitanje bosnjastva alije izetbegovica :D :D :D

zavrzlama

Post by zavrzlama » 18/11/2006 03:13

Bosnjak/bosnjaci= bosnjikistan

Bosanac/Bosanci= BIH od Une do Drine i Save.

Pa birajte gospodo :D ...bez vracanja u istoriju i prije 1000 godina..ta istorija i vracanje u proslost zavila nam istocne komsije u crno....

Shoshana

Post by Shoshana » 18/11/2006 03:56

mr__bosnjak wrote: Danas Bosnjak je etnicki Bosanac
Pretpostavljam da pisac zna sta je sovijem hotio kasti :D
:lol:

danas

Post by danas » 18/11/2006 04:07

Shoshana wrote:
ja bih samo da utefterim :D da je ovo neautorizovano spominjanje moga imena :D :D :D

Salko sto je u vodu skako

Post by Salko sto je u vodu skako » 18/11/2006 04:26

danas wrote:
Shoshana wrote:
ja bih samo da utefterim :D da je ovo neautorizovano spominjanje moga imena :D :D :D
i to ono pravo upadljivo, velikim slovom na pocetku recenice...

Helem

Post by Helem » 18/11/2006 04:43

Bosanac je bosanski kukuruz a Bosnjak je hibrid tog kukuruza.
Bosnjak je hibridni Bosanac.

leonard

Post by leonard » 18/11/2006 06:18

mr__bosnjak wrote:Ovo je deseti put ali hajde

Bosnjaci su potomci starih Bosnjana, ime Bosnjani je nastalo od rijeci Bosna sto dolazi od Bosona - tekuca voda. Tako su se nazivali stanovnici oko nje i po toj rijeci je onda i zemlja Bosnjana dobila ime. To je postao zaseban etnicki identitet sa vlastitom zemljom - Bosnom, jezikom - bosanskim, pismom - bosancica, vjerom - bogumilstvom(kasnije dijelovi prihvatili katolicanstvo i pravosljavlje, asimilirani dijelovi vlaskog pravoslavnog zivlja). Dolaskom Turaka Bosnjanin postaje Bosnjak. Tada je bio izraz Bosnjak-kavmi ili Bosnjak-milleti za etnickog Bosnjaka, dakle onoga sto govori bosanskim i zemlja mu je Bosna, a Bosnjak-taifesi za bilo kog stanovnika Bosne.

Sirenjem veliko-srpske i veliko-hrvatske nacionalne ideje polahko Bosnjaci katolicke i pravoslavne vjeroispovijesti su se poceli iznjasnjavati Srbima i Hrvatima(nastaje pojam "bosanski Srbi" i "bosanski Hrvati") dok su Bosnjaci islamske vjeroispovijesti sacuvali bosnjacku naciju. Nazalost ona se s vremenom zabranjuje i dolazi do prestanka upotrebe rijeci "Bosnjak" kao rezultat veliko-srpskih i veliko-hrvatskih pritisaka i vlasti nad Bosnom, a nova forma rijeci Bosnjak - Bosanac zamjenjuje staru Bosnjak-taifesi dakle Bosanac je bilo ko sto je iz Bosne. 1974 Bosnjacima je priznato nanavo da imaju svoju naciju ali pod imenom "Musliman" dakle po vjerskom prefiksu a konacno 1993 Bosnjaci su zamjenili "Musliman" sa Bosnjak i vratili svoje hiljadugodinje pravo ime.

Danas Bosnjak je etnicki Bosanac sto govori bosanski, smatra Bosnu svojom drzavom i pripada autohtonom bosanskom korpusu, Bosanac je bilo ko sto vuce korijene iz Bosne. Moze se uporediti sa Srbin i Srbijanac. U Bosni su pored Bosnjaka radi brojnosti konstitutivni i Srbi i Hrvati a pored njih tu zivi i jos oko 20 nacija manjina. Neki upotrebljavaju rijec "Bosanac" da opisu svoju etnicku pripadnost sto ne cini Bosnjake manjim Bosancima.

Sta napisa?! Ti si nepismen i glup! Oprosti, ali ja se sjebem citajuci tvoje post-ove!!!!!!!!!!!!!

stickitout

Post by stickitout » 18/11/2006 06:51

Jaooooo! Opet riza!!!!! :D :D :D

_BosanaC

Post by _BosanaC » 18/11/2006 09:58

Shoshana wrote:
De ba sta cigancite na tim fontovima :D :D :D :D :D [/b]

River_isle

Post by River_isle » 18/11/2006 11:07

Eh da vam ja kezem :)
generalno me nervira polemika oko nacionalnosti. U drzavi drzavljani te drzave odredjeni su njezinim nazivom. dakle u Hrvatkoj zive Hrvati, Engleskoj Englezi iz cega proizilazi da u Bosni zive Bosanci (i Hercegovci); vjerska pripadnost je nesto druga pa smo tako Bosanski muslimani, katolici, jevreji, ali nikako ne moze biti bosanski srbin, hrvat ili englez tj. bosnjak sto bi po meni bilo bosanski bosanac koji je ujedno i musliman ???
dakle ja se odredjujem kao bosanka, sto mi pise na dokumentima na kojima se taj podatak zahtjeva i to je to. imam i ja dvojno drzavljanostvo (ustav mi to izicito dozvoljava) ali nisam ni hrvatska Bosanka ni bosanska Hrvatica nego i jedno i drugo zavisno na cijoj se teritoriji nalazim... :-D

Pretposljednji Mohikanac

Post by Pretposljednji Mohikanac » 18/11/2006 11:17

Here we go again :lol: mr_bosnjak ce sad procvjetat :D

klif

Post by klif » 18/11/2006 11:21

River_isle wrote:...dakle ja se odredjujem kao bosanka,...

...ali nisam ni hrvatska Bosanka ni bosanska Hrvatica nego i jedno i drugo zavisno na cijoj se teritoriji nalazim... :-D
To za Hrvatsku i BiH razumijem. Zanima me sta si kada se nalazis na teritoriji Njemacke, Rusije, Amerike, Turske...?

Panta Rei

Post by Panta Rei » 18/11/2006 12:11

Bosanac - a onda možeš biti koje god hoćeš vjeroispovijesti ili ateista.
Ne želim da me svrstavaju u bilo koji "tor", kad su svi koji žive u ovoj zemlji, osjećaju je kao svoju, moji sunarodnjaci, bez obzira kako se mole bogu (a ne moraju se ni moliti, opet su moji sunarodnjaci).
:-)

Vedoni

Post by Vedoni » 18/11/2006 13:07

Ne želim da me svrstavaju u bilo koji "tor", kad su svi koji žive u ovoj zemlji, osjećaju je kao svoju, moji sunarodnjaci, bez obzira kako se mole bogu (a ne moraju se ni moliti, opet su moji sunarodnjaci).
Sve je to ok, slazem se. Ali zaboravljate jednu vrlo bitnu stvar...nas su etiketirali iskljucivo Bosnjacima (il muslimanima) "preko nisana". Nije relevantno kako se "u dusi" osjecate, kad vam je snajper uperen u glavu, zar ne?

reformator

Post by reformator » 18/11/2006 13:15

Benjamin Kalaj je zajebao situaciju;on je to nešto "muljao i tjerao" na silu.1907. godine,Zemaljska Vlada je u Sarajevu zabranila korištenje naziva bosanski jezik i nacionalnog imena Bosnjak.Zato nam je Musa Ćazim Ćatić bio jedno vrijeme Srbin a poslije Hrvat;Mehmedalija DIzdar Hrvat a i reis-ulema Sulejman Kemura nam je bio jedno vrijeme Srbin.Kad kazem-bio nam-mislim na one koji se osjećaju muslimanima i koji se ne stide svoje vjere i onoga što jesu.Ako želimo da nam se to opet desi...izvolite...tražite neku novu naciju...neku naciju na silu kao što je Bosanac.1993. godine su Bošnjaci samo vratili svoj identitet;ništa nije novo uvedeno sa Alijom Izetbegovićem nego je samo vraćeno.Bez nacije si u Europi nula a pogotovo muslimani.Muslimanu Kuvajta nije bitna nacija jer je okružen muslimanima i nikad neće izgubiti svoj vjerski identitet;muslimanima Bosne koji žive na "isturenom punktu muslimanskog svijeta" je veoma bitno da znaju ko su i šta su.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 18/11/2006 13:15

Vedoni wrote:
Sve je to ok, slazem se. Ali zaboravljate jednu vrlo bitnu stvar...nas su etiketirali iskljucivo Bosnjacima (il muslimanima) "preko nisana". Nije relevantno kako se "u dusi" osjecate, kad vam je snajper uperen u glavu, zar ne?
Nisu preko snajpera, tu si se malo zajebao... To su nas etiketirali isti oni koji su u debelim podrumima bili, ali na nasoj strani, do kojih snajper nije mogao i da je htjeo :oops: A sve kako bi koju godinu kasnije lakse podjelili drzavu :zzzz:

_BosanaC

Post by _BosanaC » 18/11/2006 13:18

reformator wrote:Benjamin Kalaj je zajebao situaciju;on je to nešto "muljao i tjerao" na silu.1907. godine,Zemaljska Vlada je u Sarajevu zabranila korištenje naziva bosanski jezik i nacionalnog imena Bosnjak.Zato nam je Musa Ćazim Ćatić bio jedno vrijeme Srbin a poslije Hrvat;Mehmedalija DIzdar Hrvat a i reis-ulema Sulejman Kemura nam je bio jedno vrijeme Srbin.Kad kazem-bio nam-mislim na one koji se osjećaju muslimanima i koji se ne stide svoje vjere i onoga što jesu.Ako želimo da nam se to opet desi...izvolite...tražite neku novu naciju...neku naciju na silu kao što je Bosanac.1993. godine su Bošnjaci samo vratili svoj identitet;ništa nije novo uvedeno sa Alijom Izetbegovićem nego je samo vraćeno.Bez nacije si u Europi nula a pogotovo muslimani.Muslimanu Kuvajta nije bitna nacija jer je okružen muslimanima i nikad neće izgubiti svoj vjerski identitet;muslimanima Bosne koji žive na "isturenom punktu muslimanskog svijeta" je veoma bitno da znaju ko su i šta su.
Jel znas Boga ti sta si htjeo reci?

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 18/11/2006 13:20

Bosnjak ili Bosanac?

I jedno i drugo zavisno od konteksta.

U Bosni i na Balkanu sam Bosnjak, u svijetu sam Bosanac. Zasto? To su dva identicna pojma, iako je prvi hiljadu godina star, za razliku od drugog, ali shvatanje nacije vani se veze za drzavu dok se shvatanje nacije na Balkanu veze za narod.

Nikada se necu ni jednog ni drugog odreci jer oba pojma u sebi sadrze Bosnu.

reformator

Post by reformator » 18/11/2006 13:20

Vedoni wrote:
Sve je to ok, slazem se. Ali zaboravljate jednu vrlo bitnu stvar...nas su etiketirali iskljucivo Bosnjacima (il muslimanima) "preko nisana". Nije relevantno kako se "u dusi" osjecate, kad vam je snajper uperen u glavu,

zar ne?
To je greška obitelji što preko nišana određuju smjer svome umrlom.Ja bih zabranio da se u Bosni klanja dženaza onima "muslimanima" koji su se izjašnjavali kao ateisti;treba im zabraniti i da se ukopavaju sa ostalim muslimanima;u mome gradu nekada porodice umrih ateista zahtijevaju da im se obavi vjerski obred i da ne bi doslo do svađe to se i čini.Svako ima pravo izbora;da li da vjeruje ili ne;da li da se izjašnjava nacionalno ovako ili ne.Je li ta nacija Bosanac validna u našoj državi?Treba neko pokrenuti raspravu pa nek ide gdje ko hoće.

Post Reply