Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24314
Joined: 26/08/2007 17:10

#126 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by Charuga »

Atrus wrote:Jeste Evropa islamofobicna, ali daj, muslimanski fanatici su sami krivi, eksplodiraju k'o petarde, dizu se u vazduh i kada sladoled jedu (po Islamu sladoled nije zabranjen). Onda to evropljani generaliziraju i trpaju sve muslimane u isti kos (necu eksplodirati, majke mi). Rezultat je semafor: vize za BiH muslimane, ostalima (Makedonci, Crnogorci, Srbi) zeleno svijetlo za Svijet. Prevod: necemo vas u Evropi. Kao ni Turke. Jerbo, niste Evropljani, ni po tradiciji, ni po evropskom sistemu vrijednosti i religiozne pripadnosti (hriscanstvo).
E kad si ovo vec napisao hajd mi sad ziv bio reci koja je razlika izmedju muslimana u ZG sa HR putovnicom i muslimana u Sarajevu sa BH pasosem. Kad vec evropljani "generaliziraju i trpaju sve muslimane u isti kos" zasto onda pustaju Muju iz ZG da hoda po Evropi a Sulji iz SA nedaju? Ako vec "generaliziraju i trpaju sve muslimane u isti kos" kako ce onda zaustaviti muslimane iz Srbije (Sandzaka), Crne Gore i Makedonije da ulaze u zemlje EU kad Srbiji, Crnoj Gori i Makedoniji odobre ulazak bez viza? A gdje su bosanski muslimani koji su rodjeni u Sandzaku? Kao sto dvojno drzavljanstvo sa Srbijom ili CG mogu imati bosanski srbi tako to isto drzavljanstvo mogu dobiti i muslimani rodom iz Sandzaka ili SRB i CG. Znaci li to da su muslimani u HR ili SRB ili CG ili MKD drugacije odgojeni i da im nikad nece pasti na pamet da (gluho bilo) "eksplodiraju k'o petarde, dizu se u vazduh i kada sladoled jedu"?
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#127 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by Pietje_Bel »

madner wrote:Ne svatam sta hoces da dokazes postojanjem hereze. To nije nista neobicno za Evropu. Cijeli srednji vijek je jedna velika borba crkve protiv manje ili vece hereze. :roll:
Ovo sto je bio slucaj u osni nije bila hereza jer je Bosanska Crkva bila faktor u kraljevini Bosni i to jedan od vaznijih pa mozda cak i vazniji faktor od samog kralja. Satrah se trazeci po netu da nadem jednu knjigu nekog Franjevca iz Sarajeva koju sam citao davno. On je davne 1980. napisao kako je (sada cu slagati) u Visokom postojao sabor i u tom saboru su bili:

1)Crkva Bosanska
2)Vlastela Bosanska
3)Kralj Bosanski

Ovaj redoslijed iznad nije znaci bezznacajan. Po tom franjevcu najvazniji faktor u saboru je bila Crkva Bosanska, posle toga je Vlastela imala najvise uticaja a tek onda kralj. Znaci da je Bosna bila jako ne-decentralizirana zemlja a ne kraljevina poput Engleske ili Francuske. Ne postoji ta drzava u evropi koja je imala svoju Crkvu drzavnu. To je moje misljenje mozda grijesim. Imala je Engleska svoju Crkvu ali je najveca instanca bila kraljica ili kralj a ne Djed kao kod nas.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#128 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by zonbirile »

pogrešno naslovljena tema,koja izaziva bezveznu diskusiju.Evropa nikad nije razlikovala bošnjake (muslimane)od drugih sastavnica Bosne.Ispravno bi bilo Bosanci nikad nisu bili dio Evrope.
putokaz1
Posts: 12595
Joined: 31/05/2014 23:56

#129 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by putokaz1 »

Bosanci(svi u Bosni) i nisu dio Evrope:U srednjem vijeku kod nas postoji vjerska tolerancija,dvije velike i jedna lokalna religija,i niko nikog ne dira u Bosni, tada toga nema u Evropi ali sada u Evropi svega i svačega ima niko nikog ne dira a mi se ovdje poubijasmo.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#130 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by animals »

putokaz1 wrote:Bosanci(svi u Bosni) i nisu dio Evrope:U srednjem vijeku kod nas postoji vjerska tolerancija,dvije velike i jedna lokalna religija,i niko nikog ne dira u Bosni, tada toga nema u Evropi ali sada u Evropi svega i svačega ima niko nikog ne dira a mi se ovdje poubijasmo.
Prerano usli u Evropu..trebali su sacekati ostale :D
putokaz1
Posts: 12595
Joined: 31/05/2014 23:56

#131 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by putokaz1 »

animals wrote:
putokaz1 wrote:Bosanci(svi u Bosni) i nisu dio Evrope:U srednjem vijeku kod nas postoji vjerska tolerancija,dvije velike i jedna lokalna religija,i niko nikog ne dira u Bosni, tada toga nema u Evropi ali sada u Evropi svega i svačega ima niko nikog ne dira a mi se ovdje poubijasmo.
Prerano usli u Evropu..trebali su sacekati ostale :D
BRAVOOOOOOOOOOOOOO,HVALAAA
volan
Posts: 152
Joined: 26/04/2013 10:19

#132 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by volan »

Bosanska kultura nije kompatibilna sa strukturama upravljanja kršćanske crkve.
Post Reply