Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#1 Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by Orbini »

Evropa je jedinstven politicki i kulturni okvir sa mnogim razlicitostima i slicnostima, samo pitanje je koliko Bosnjaci pripadaju tome.

Historijski.
-Od spomena prvih Bosnjana i bosanske drzavnosti Bosna je imala svoje specificnosti koje su odudarale od ostatka Evrope. Pocev od Crkve Bosanske i hereze gdje su Bosnjani uvijek bili na tepetu kao izopceni, krstaski ratovi, .. pa do tolerancije vise vjerskih konfesija gdje nije bilo ckrve kao institucije koja je ubirala porez i bila snazan politicki faktor. Bosna tada jednostavno nije bila Evropa osim geografski, jer je Evropa sama odbacivala, prozivala,napadala,...nije bilo saveznika, vecih diplomatskih kontakata. Bosna je bila vecinom izolovana a Bosnjani narod koji je zivio drugacije nego ostali evropljani ponajvise kroz vjersku prizmu. Dakle tada nisu bili evropljani

-Osmanlije i islamizacija je posebna prica gdje Bosnjaci ne samo da nisu bili Evropljani po vjerskim kriterijima, vec i odredjenim kulturoloskim. Par vjekova ratova, konfrontacija, kontakta sa Evropom samo preko maca su vjerovatno ostavile traga u tradiciji do dan danas.
-Austrija je prva uvela evropeizaciju koja je isla sporo a u nekim segmentima nikako. Dobili smo institucije, saobracajnice,... ali po izjavama putopisaca bili uglavnom izolovan svijet. Ranije je turska posjekla svu politicku i kulturnu elitu, te smo Evropu tada docekali kao neorganizovana vjerska grupacija koja nije bila homogena. Nacionalizam, nacionalni identiet je evropski izum potekao u okviru krscanske civilizacije,.. i tu se Bosnjaci nisu snasli za razliku od ostalih, jer im je identiet kao i kod ostalih muslimana bio uglavnom vjerski i etnicki.
-Monarhija je bila jalov nastavak evropeizacije gdje nije bilo nikakve evropske demokratije, politicki nismo postojali te i tu nismo bili neki Evropljani i neka Evropa.
-Komunisticki period iako liberalniji svakako nije bio Evropa i evropejstvo nalik na ostatak Evrope.
-nezavisnost, rat, danas,.. u sjeni prodaje od strane Evrope koja nas je kao muslimane ostavila na cjedilu, prodala,.. i poslije uvela protektorat.


Politicki svakako ne pripadamo, jer umisljamo da u politici ima morala i pravde, saveznika vecih nemamo niti tradiciju saveznistva, pripadanja nekom bloku,.. imamo iskrivljeno shvatanje demokratije gdje tek ucimo sta je visestranacki sistem i biranje vlasti. Onama niko i nezna nista, ne postoje nikakvi stereotipi o nama, nemamo imidz,... jedino nas znaju po ratu, ali kao muslimane nas u startu odbacuju. Evropa je ipak krscanska zajednica priznao to neko ili ne. Ne vjerski koliko kulturoloski i civilizacijski.
Kulturoloski - nako-nako - po oblacenju, muzickim ukusima, ponasanju i odnosu prema okolini na neki nacin pripadamo Evropi i evropejstvu, samo pitanje je koliko to cini nekoga evropjlaninom jer slicnih nama ima i u Aziji, Australiji, Americi,...


Dakle, na prvi pogled, po izgledu,.. jesmo evropljani,.. ali kada zaviris malo dublje u nasu dusu i razmisljanje ,.... i historijski - nismo.
User avatar
xfacktor
Posts: 237
Joined: 11/10/2007 00:11

#2 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by xfacktor »

Sta kazu turisti koji dolaze iz zapadne evrope u Bosnu..?
User avatar
madner
Posts: 56828
Joined: 09/08/2004 16:35

#3 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by madner »

Jesi ti svjestan gdje je bila granica rimskog carstva?

Bosna je uvijek bila dio Evrope, kulturno, vjerski i historijski.
User avatar
Atrus
Posts: 411
Joined: 16/05/2008 17:44
Location: EU

#4 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by Atrus »

Nisu vidjeli Evrope, ni Bosanci, ni ostali malo istocnije (Srbi, Makedonci, BiH Hrvati, Crnogorci). Mozda malo Slovenci i ono nesto Hrvata oko Zagreba, ali malo, malo. I to ne radi svoje kulture, ama blizi im Bec i Trst, od turskih i bizantijskih mahala.
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#5 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by Orbini »

madner wrote:Jesi ti svjestan gdje je bila granica rimskog carstva?

Bosna je uvijek bila dio Evrope, kulturno, vjerski i historijski.
Ja govorim o Bosnjacima. Jos Bosnjana pa nadalje - nisu bili evropljani - barem po mnostvu kulturoloskih osobina, politici, religiji,... sta ces vise.
User avatar
madner
Posts: 56828
Joined: 09/08/2004 16:35

#6 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by madner »

I ja kazem da crkva Bosanska nije bilo nikakvo odstupanje od neke evropske norme. Ono sto je sada Poljska tada je bilo paganska zemlja, gdje su vitezovi sirili hrcanstvo macem.
Hereze i razno razna odstupanja su ta koja upravo obiljazavaju Evropu tog doba.

I mada bi neki rado to predstavili drugacije, Osmanlije su jedna od velikih evropskih kultura, kao sto je i Istocno rimsko carstvo bilo isto.
User avatar
Citizen-X
Posts: 1533
Joined: 27/04/2007 13:42
Location: Niodaklevci, BlackField - Nidjezemska

#7 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by Citizen-X »

Orbini wrote:
madner wrote:Jesi ti svjestan gdje je bila granica rimskog carstva?

Bosna je uvijek bila dio Evrope, kulturno, vjerski i historijski.
Ja govorim o Bosnjacima. Jos Bosnjana pa nadalje - nisu bili evropljani - barem po mnostvu kulturoloskih osobina, politici, religiji,... sta ces vise.
Postoje dvije opcije:

a) si rokn'o k'o petarda

b) ili si bas nesto zadojen mrznjom prema Bosancima i Hercegovcima islamske vjere.

Bice da si pristalica ove potonje opcije. Jer ja sam recimo bijel. Civilizovano vaspitavan, islamski poprilicno obrazovan, govorim arapski jezik - ali sam 2003 na moru upozn'o Nijemca koji je cijeli zivot posvetio islamskoj arhitekturi, govori arapski, a sasvim je Evropljanin. To sto je Madagaskar u tvojoj glavi i slicnim fasistoidno-naci glavama tipa cetnika i ustasa, je zaista simptomaticno. Bosna i Hercegovina i njeni gradjani nikad nisu u poznatoj istoriji vrsili beskrupuloznu agresiju na zemlje u okolini, nikad se komsijama nije zamjerilo da bi nam komsija pod grlo naivnima stavio noz k'o zadnjim levatima.

Al' evo da tebi Citizen kaze - na jednom raportu koji sam zaprimio od bugarskih kolega stajalo je SERVIA umjesto SERBIA npr - mislim zaboli me kurac za Srbiju i za Hrvatsku - to su dvije zemlje kojima zelim zaista sve najbolje, ali - nije balija Citizen to napis'o - nego braca Bugari.

Da ti jos nesto kaze Citizen po milioniti put:

Bosnjaci su vazda bili cijepani sto od rimokatolika sto od bizantinaca, pa preko Cvetkovica i Maceka, Austrougarske i Turske, Hitlera i Musolinija, cetnika i ustasa, ali su vazda bili progonjeni heretici jer se nisu svidjali ni jednim ni drugim po istom arsinu po kojem posluje i najmocniji lik na svijetu mesje Grmaljush. Il' si s' nama il' si protiv nas - radilo se to o Franji Josipu, Sulejmanu Velicanstvenom, Hedervariju, Pavelicu, Milosevicu i sl. Samo da ti kazem da su redom svi lomili zube na Bosni i Eugen Savojski i Sultani i Adolf Hitler i Sloba - jer je kad se sve sabere i oduzme, pobjeda sto nas uopste ima i sto smo zivi i sto nas je veliki broj heroja zaduzio svojim vakufom zivota prema tom jebenom vazda krvlju nevinih natopljenom komadu zemlje. Zato sto:
Ce u Bosni uvijek biti Valtera, Kapetana Gradascevica, Banova Kulina, Mijaca, Hujdura - zaduzenih da se pretvore iz janjecih koza za klanje u pencilin za takve hamelje i posasti kao sto su tipovi slicni tebi sa slicnom tematikom i slicnim mentalnim sklopom.

A ja se osjecam pravim evropljaninom, jer pisam sjedeci da ne umeljam solju, jer ocistim zamazanu solju kad se poserem, jer operem paksu safunom, jer govorim 2 "zapadnjacka" i 2 "istocnjacka" jezika, jer znam kao civiliziran ili ti ga civilizovan razlucit sta je to sta je hakaret, a sta je dzenabet a sta hajvan, i sta je papson, a sta pakash. Osjecam se duhovno a i intelektualno bogat - zato sto uvijek imam prostora da sebe nadogradjujem i obogacujem posmatranjem i pristupanjem ljudima a ne da sam mentalni retard kao sto si ti pa da postiras ovako debilnu fasisticku temu koja je na nivou jednog retarda.

Predlazem ti pod hitno opciju:

c) boravak na jednoj od eminentnijih klinika za dusevne bolesti ili pak da posjetis kak'og hodzu da ti skine sihre sa duse - jer ne mogu da vjerujem da je ovako nesto normalan insan mog'o da napise...

Nije sramota otic do hodze - sramota je ostat' retard do kraja zivota.
User avatar
Atrus
Posts: 411
Joined: 16/05/2008 17:44
Location: EU

#8 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by Atrus »

Orbini wrote:Evropa je jedinstven politicki i kulturni okvir sa mnogim razlicitostima i slicnostima, samo pitanje je koliko Bosnjaci pripadaju tome.

Historijski.
-Od spomena prvih Bosnjana i bosanske drzavnosti Bosna je imala svoje specificnosti koje su odudarale od ostatka Evrope. Pocev od Crkve Bosanske i hereze gdje su Bosnjani uvijek bili na tepetu kao izopceni, krstaski ratovi, .. pa do tolerancije vise vjerskih konfesija gdje nije bilo ckrve kao institucije koja je ubirala porez i bila snazan politicki faktor. Bosna tada jednostavno nije bila Evropa osim geografski, jer je Evropa sama odbacivala, prozivala,napadala,...nije bilo saveznika, vecih diplomatskih kontakata. Bosna je bila vecinom izolovana a Bosnjani narod koji je zivio drugacije nego ostali evropljani ponajvise kroz vjersku prizmu. Dakle tada nisu bili evropljani

-Osmanlije i islamizacija je posebna prica gdje Bosnjaci ne samo da nisu bili Evropljani po vjerskim kriterijima, vec i odredjenim kulturoloskim. Par vjekova ratova, konfrontacija, kontakta sa Evropom samo preko maca su vjerovatno ostavile traga u tradiciji do dan danas.
-Austrija je prva uvela evropeizaciju koja je isla sporo a u nekim segmentima nikako. Dobili smo institucije, saobracajnice,... ali po izjavama putopisaca bili uglavnom izolovan svijet. Ranije je turska posjekla svu politicku i kulturnu elitu, te smo Evropu tada docekali kao neorganizovana vjerska grupacija koja nije bila homogena. Nacionalizam, nacionalni identiet je evropski izum potekao u okviru krscanske civilizacije,.. i tu se Bosnjaci nisu snasli za razliku od ostalih, jer im je identiet kao i kod ostalih muslimana bio uglavnom vjerski i etnicki.
-Monarhija je bila jalov nastavak evropeizacije gdje nije bilo nikakve evropske demokratije, politicki nismo postojali te i tu nismo bili neki Evropljani i neka Evropa.
-Komunisticki period iako liberalniji svakako nije bio Evropa i evropejstvo nalik na ostatak Evrope.
-nezavisnost, rat, danas,.. u sjeni prodaje od strane Evrope koja nas je kao muslimane ostavila na cjedilu, prodala,.. i poslije uvela protektorat.


Politicki svakako ne pripadamo, jer umisljamo da u politici ima morala i pravde, saveznika vecih nemamo niti tradiciju saveznistva, pripadanja nekom bloku,.. imamo iskrivljeno shvatanje demokratije gdje tek ucimo sta je visestranacki sistem i biranje vlasti. Onama niko i nezna nista, ne postoje nikakvi stereotipi o nama, nemamo imidz,... jedino nas znaju po ratu, ali kao muslimane nas u startu odbacuju. Evropa je ipak krscanska zajednica priznao to neko ili ne. Ne vjerski koliko kulturoloski i civilizacijski.
Kulturoloski - nako-nako - po oblacenju, muzickim ukusima, ponasanju i odnosu prema okolini na neki nacin pripadamo Evropi i evropejstvu, samo pitanje je koliko to cini nekoga evropjlaninom jer slicnih nama ima i u Aziji, Australiji, Americi,...


Dakle, na prvi pogled, po izgledu,.. jesmo evropljani,.. ali kada zaviris malo dublje u nasu dusu i razmisljanje ,.... i historijski - nismo.
Tacno tako. :thumbup:
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#9 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by Orbini »

Mislim da si fulio point Citizen-x, i da si zasluzio ban bar na dvije hefte za ovakve vulgarnosti koje pises.
Baj de vej - ne smatram da je biti evropljanin neka velika prednost i privilegija, a da su svi koji nisu evropljani nazadni. Mi slim da su Bosnjaci specifican slucaj bez slicnih, bez usporedbe sa nekim,.. jer su bili van evropskih historijskih procesa jako dugo. Evropa je ipak jedna stara kurva ko sto Krleza rece, a islam je univerzalnija kategorija od kulture i historije jednog kontinenta u zadnjih 8 vjekova od kada postoje pisani spomeni Bosnjana.

Otkaci od mene, nadalje i ubuduce, bio san banovan i za manje pa ti samo zato necu odgovoriti onako kako mislim.
Svasta,...... :roll:
User avatar
Atrus
Posts: 411
Joined: 16/05/2008 17:44
Location: EU

#10 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by Atrus »

Nece dobiti ban, jer vjernici mogu biti vulgarni, bar na ovom forumu. A, u danasnjem seheru prostakluk i vulgarnost su uobicajeni umjesto "dobar dan".
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#11 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by PipiDugaDevetka »

Orbini wrote:Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.
Ako nisu nikada bili Evropljani, onda su bili i ostali,...hm,...Azijati, Afro-azijati? :shock: :?:

Kako diSmr na rasizam i fašizam @Orbini i njegova tema,...

Ako su Dobri Bošnjani, Bošnjaci odudarali (Od memle i blata Sedrenika :D ),...Pa, dok je Versaj na kilometre dioSmr, mi smo imali wellness centre (Hamame), a Glodjo, kasnije Svrzo je imao momački napucanu kuću sa jakuzzi kupatilima za svaku sobu posebno,....Ma, gdje je onaj citat Krleže o Bosni u srednjem vijeku,...

Ovo su koristili tokom rata, da brane Evropu od Azijata,...sada su malo promijenili, pa govore da brane Evropu od ''bijelih muslimana'', ''terorista, Al' Kaidinih spavača'',...
Sikter @Orbini,...kuš fašisto/rasisto!
Last edited by PipiDugaDevetka on 25/11/2008 21:42, edited 1 time in total.
User avatar
Atrus
Posts: 411
Joined: 16/05/2008 17:44
Location: EU

#12 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by Atrus »

Evropa prestaje sa Austrijom. Balkan je najzapadnije Azijsko podrucje (kultoroski, ne geografski). Geografski Balkan pripada sam sebi, naopak i zatucan, primitivan i jadan, strastven i neshvacen, razapet izmedju Zapada i Istoka, u sredini nicega, nikome ne pripada, ispacen i prepecen ratovima i bunama, bez jedinstvene istorije, ali sa jedinstvenim ili slicnim jezicima, koje balkanski narodi dijele na mali milion nepostojecih jezika, bez identiteta, ali sa jakim nacionalizmima, koji imaju uporista u mitovima i legendama. Sad, but true.
User avatar
madner
Posts: 56828
Joined: 09/08/2004 16:35

#13 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by madner »

Atrus wrote:Evropa prestaje sa Austrijom. Balkan je najzapadnije Azijsko podrucje (kultoroski, ne geografski). Geografski Balkan pripada sam sebi, naopak i zatucan, primitivan i jadan, strastven i neshvacen, razapet izmedju Zapada i Istoka, u sredini nicega, nikome ne pripada, ispacen i prepecen ratovima i bunama, bez jedinstvene istorije, ali sa jedinstvenim ili slicnim jezicima, koje balkanski narodi dijele na mali milion nepostojecih jezika, bez identiteta, ali sa jakim nacionalizmima, koji imaju uporista u mitovima i legendama. Sad, but true.
Zestok je to kompleks i nije ti lako kad se stidis svog porijekla.
Sta ces, ne moze svako imat kicmu.
User avatar
Atrus
Posts: 411
Joined: 16/05/2008 17:44
Location: EU

#14 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by Atrus »

madner wrote:
Atrus wrote:Evropa prestaje sa Austrijom. Balkan je najzapadnije Azijsko podrucje (kultoroski, ne geografski). Geografski Balkan pripada sam sebi, naopak i zatucan, primitivan i jadan, strastven i neshvacen, razapet izmedju Zapada i Istoka, u sredini nicega, nikome ne pripada, ispacen i prepecen ratovima i bunama, bez jedinstvene istorije, ali sa jedinstvenim ili slicnim jezicima, koje balkanski narodi dijele na mali milion nepostojecih jezika, bez identiteta, ali sa jakim nacionalizmima, koji imaju uporista u mitovima i legendama. Sad, but true.
Zestok je to kompleks i nije ti lako kad se stidis svog porijekla.
Sta ces, ne moze svako imat kicmu.
Nautilus, ne stidim se istine, ni porijekla, krace receno, jebe mi se i za Balkan i za ostatak planete, i za Istok i za Zapad i za sve religije zajedno.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#15 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by arzuhal »

Citizen-X wrote: jer pisam sjedeci da ne umeljam solju, jer ocistim zamazanu solju kad se poserem, jer operem paksu safunom
I ja isto, buraz. Al ja se ba'de-l-istindža ne osjećam nimalo evropski, već samo čist.
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#16 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by Orbini »

Gdje si ovdje nasao rasiam i fasizam, islamofobiju,... pipidugadevetka. Ako ti je to arogantno "sikter" evropski manir - meni je drago sto tome ne pripadam.
Mislim da ovdje neki prisutni smatraju evropejstvo kao uzvisenu nadrikulturu, pa ko nije evropljanin on je nekulturan. :?
E pa gospodo, to je malogradjansko shvatanje stvari i puno glupih stereotipa. Ocito vi imate predrasude o ljudima koji nisu iz Evrope cim shvatate ovo kao uvredu. Bosnjaci jesu samo geografski u Evropi, ali nisu evropljani po kriterijima evropskih standarda o religiji od kad postoje. Kultura ponasanja je skroz druga stvar, ja ovdje govorim o politici, kulturi koje ima upuriste u religiji i tradiciji. Bosanski muslimani su najveci dio svog postojanja imali kontakt sa Evropom preko maca ili su bili marginalizirani, gazeni,.. Po kojem to onda kriteriju pripadami evropskoj familiji? I ko je uopste spomenuo da su Bosnjaci nekulturni i nazadni ako nisu Evropljani? Ociti ti i slicni imate zestke predrasude o evropljanima i ne-evropljanima cim tako reagujete.

Sta je ovo sa ovim diskutantima ovdje u p.m., jeli ovo mene neko zahebava pa da se pravdam da nisam islamofob, ili neki fakat ovako kontaju?

E hebiga,.... neka mi barem neko postira historijski osvrt, pobije moje teze hronoloski gledano, pa da barem imamo neki tok teme, ovako sa uvredama mogu samo pricekati koji dan da vidim jeli dopusteno se pa da i ja ne ostanem duzan. Jeli ovdje uvijek ovakav ton artrus?
Last edited by Orbini on 25/11/2008 22:07, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56828
Joined: 09/08/2004 16:35

#17 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by madner »

Atrus wrote:
madner wrote:
Atrus wrote:Evropa prestaje sa Austrijom. Balkan je najzapadnije Azijsko podrucje (kultoroski, ne geografski). Geografski Balkan pripada sam sebi, naopak i zatucan, primitivan i jadan, strastven i neshvacen, razapet izmedju Zapada i Istoka, u sredini nicega, nikome ne pripada, ispacen i prepecen ratovima i bunama, bez jedinstvene istorije, ali sa jedinstvenim ili slicnim jezicima, koje balkanski narodi dijele na mali milion nepostojecih jezika, bez identiteta, ali sa jakim nacionalizmima, koji imaju uporista u mitovima i legendama. Sad, but true.
Zestok je to kompleks i nije ti lako kad se stidis svog porijekla.
Sta ces, ne moze svako imat kicmu.
Nautilus, ne stidim se istine, ni porijekla, krace receno, jebe mi se i za Balkan i za ostatak planete, i za Istok i za Zapad i za sve religije zajedno.
Stidis se itekako, jer inace ne bi nastupao kako nastupas. Ubjedio si sebe da su vjernici nekako nazadni, da je zapadna dekadencija ustvari zapadna kultura i da je to kao ispred primitivnog balkana.
Da je sasvim u redu da se prosjecni Austrijanac bude mali nacista, koji se kune u sve austrijsko i crkvu, ali kad to prosjecni Bosanac uradi to je znak zatucanosti.
To se kaze aj ne rise, ili po austrijskom: Gospodine uskladite vas govor sa cinjencnim stanjem, kako ne bi ispali gluplji nego sto jeste.
User avatar
Atrus
Posts: 411
Joined: 16/05/2008 17:44
Location: EU

#18 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by Atrus »

Orbini wrote: Jeli ovdje uvijek ovakav ton artrus?
Pa, uglavnom jeste, ako te ne shvate, onda ti po default-u udare etiketu cetnika/fasiste i sl. Deficit obrazovanja, a suficit primitivizma, pa je rezultat porazan. Evo, ovaj madner, udario da se stidim. Ne moze da prekoraci prag, pa da mu udovoljim: stidim se, u pravu si. Izuzetno me stid. Stid me porijekla, stidim se svega. Jel' moze ovako madneru? Jesi li, Alahhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ti zadovoljan?
dugacki
Posts: 416
Joined: 16/06/2006 07:17

#19 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by dugacki »

Da bi bio Evropljanin onda moras proci odredjene faze:
inkviziciju
krstaske ratove
robovasnistvo
kolonijalna osvajanja
fasizam
nacizam
genocid
imati pol.partiju pedofila
legalizovati me(h)ke droge
legalizovati prostituciju.....

Do duse, Bosna je prosla dio svega ovoga....ali kao zrtva.
Last edited by dugacki on 25/11/2008 22:15, edited 1 time in total.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#20 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by JThomas »

madner wrote:
Stidis se itekako, jer inace ne bi nastupao kako nastupas. Ubjedio si sebe da su vjernici nekako nazadni, da je zapadna dekadencija ustvari zapadna kultura i da je to kao ispred primitivnog balkana.
Da je sasvim u redu da se prosjecni Austrijanac bude mali nacista, koji se kune u sve austrijsko i crkvu, ali kad to prosjecni Bosanac uradi to je znak zatucanosti.
To se kaze aj ne rise, ili po austrijskom: Gospodine uskladite vas govor sa cinjencnim stanjem, kako ne bi ispali gluplji nego sto jeste.
a joj sad...

on pretjeruje, ali ima bar donekle pravo.

izabrao si vjerovatno "najdesniju" uz poljsku zemlju EU za primjer, budi realan, pa navedi i stanje u recimo njemačkoj ili skandinavskim zemljama...a i austrijancima svejedno taj nacionalizam i zatucanost ne kreira i vanjsku i unutrašnju politiku, i uređenje države kao nama, pa recimo i ne uzrokuje ratove već jedno duže vrijeme...u prosjeku, ipak ima razloga zašto je ta evropa tu gdje jeste, a mi tu gdje jesmo, i prosječni balkanac ipak jeste zatucaniji od prosječnog "evropljanina".

recimo, prosječnom alžircu jeste u dosta nekih aspekata loše francuskoj, ali nije mu sigurno gore nego muslimanu u srbiji ili srbinu u hrvatskoj.
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#21 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by Orbini »

Atrus wrote:
Orbini wrote: Jeli ovdje uvijek ovakav ton artrus?
Pa, uglavnom jeste, ako te ne shvate, onda ti po default-u udare etiketu cetnika/fasiste i sl. Deficit obrazovanja, a suficit primitivizma, pa je rezultat porazan. Evo, ovaj madner, udario da se stidim. Ne moze da prekoraci prag, pa da mu udovoljim: stidim se, u pravu si. Izuzetno me stid. Stid me porijekla, stidim se svega. Jel' moze ovako madneru? Jesi li, Alahhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ti zadovoljan?
Izgleda,...
Mada sse ne slazem u generalizvoanju Balkana. Balkan je svakako dio Evrope i kulturoloski, primitivizme ovdje mozes naci i u Skotskoj, Danskoj,, ako ne i gore.

Medjutim Bosnjaci kao narod su za svog postojanja uvijek imali vjeru koja je odudarala od evropskih standarda i zato je bila konfrontacija. Evropljani zato nismo, ali to ne znaci da smo Azijati. Mislim da smo specifican slucaj.
Ja bih radije ovdje raspravljao o historijskom kontinuitetu bosnjastva na vjetrometini i nas kontakt sa Evropom. Danas je danas i manje-vise rezultat svega, ali cinjenica je da i prije islama a i za islama nismo bili dio evropskih procesa - vec svijet za sebe.
User avatar
madner
Posts: 56828
Joined: 09/08/2004 16:35

#22 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by madner »

Atrus wrote:
Orbini wrote: Jeli ovdje uvijek ovakav ton artrus?
Pa, uglavnom jeste, ako te ne shvate, onda ti po default-u udare etiketu cetnika/fasiste i sl. Deficit obrazovanja, a suficit primitivizma, pa je rezultat porazan. Evo, ovaj madner, udario da se stidim. Ne moze da prekoraci prag, pa da mu udovoljim: stidim se, u pravu si. Izuzetno me stid. Stid me porijekla, stidim se svega. Jel' moze ovako madneru? Jesi li, Alahhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ti zadovoljan?
Kao i svaki laznjak nije to to.
Vidi se da glumis, onako jeftino i nezainteresovano. Sta ces, ko nema kicmu mora puzat.
dugacki
Posts: 416
Joined: 16/06/2006 07:17

#23 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by dugacki »

Za sve je kriv Tito i onaj njegov pokret Nesvrstanih :D
User avatar
Atrus
Posts: 411
Joined: 16/05/2008 17:44
Location: EU

#24 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by Atrus »

Orbini wrote:
Atrus wrote:
Orbini wrote: Jeli ovdje uvijek ovakav ton artrus?
Pa, uglavnom jeste, ako te ne shvate, onda ti po default-u udare etiketu cetnika/fasiste i sl. Deficit obrazovanja, a suficit primitivizma, pa je rezultat porazan. Evo, ovaj madner, udario da se stidim. Ne moze da prekoraci prag, pa da mu udovoljim: stidim se, u pravu si. Izuzetno me stid. Stid me porijekla, stidim se svega. Jel' moze ovako madneru? Jesi li, Alahhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ti zadovoljan?
Izgleda,...
Mada sse ne slazem u generalizvoanju Balkana. Balkan je svakako dio Evrope i kulturoloski, primitivizme ovdje mozes naci i u Skotskoj, Danskoj,, ako ne i gore.

Medjutim Bosnjaci kao narod su za svog postojanja uvijek imali vjeru koja je odudarala od evropskih standarda i zato je bila konfrontacija. Evropljani zato nismo, ali to ne znaci da smo Azijati. Mislim da smo specifican slucaj.
Ja bih radije ovdje raspravljao o historijskom kontinuitetu bosnjastva na vjetrometini i nas kontakt sa Evropom. Danas je danas i manje-vise rezultat svega, ali cinjenica je da i prije islama a i za islama nismo bili dio evropskih procesa - vec svijet za sebe.
U Evropi ima masa primitivizma i neobazovanosti. I papanluka i neznanja. Nemam ja iluziju o Evropi. Ali, Evropa je hriscanski kontinent. Bosna nije ni hriscanska, ni muslimanska, Bosna je haos, izgubljena, lutajuca, nedozrela, drzavica, kojoj je uvijek potreban tutor, tata, babo (Alija Jalija). Nama se jednostavno nije desila ni industrijska revolucija, ni renesansa, cak ni postena kino predstava. Nama se desavaju klanja i genocidi. Na takvom tlu moze da raste samo mrznja. Cak smo i religiozno polutani. Kada je ramazan, poste tako sto ne piju rakiju, vec cirkaju guste sokove. Polutani.
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#25 Re: Bosnjaci nikada nisu bili Evropljani.

Post by Orbini »

Mislim da pretjerujes Artrus sa zadnjim postom, Ako Bosnjaci nisu Evropljani ne znaci da su toliko shebani kao sto pises. Jedino smo tabor u ovoj temi po poslasticama. Ti si za sada beskicmenjak, dok sam ja do sada: "hamelj, posast, mentalni retard, rasista, fasista, islamofob,..." sto je impozantna zbirka samo na jednoj stranici. :D Hebote kao da smo na serbiancafeu. :roll: Pricekacu do sutra i uzvratiti i neka se tema zatvori, svakako ne ide zeljenim tokom.
Post Reply