Bosnjaci iz Cetnika i Ustasa

mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#1 Bosnjaci iz Cetnika i Ustasa

Post by mr__bosnjak »

Evo posto je opce poznato da su neki pripadnici srpske i hrvatske nacije se hrabro borili u Armiji RBiH, braneci svoju drzavu od stranih agresora pa bili to i njihovi sunardnici. Jel bilo Bosnjaka u agresorskoj cetnickoj i ustaskoj vojsci. I nemojte reci Fikret Abdic jer on nije bio Bosnjak, a jos je imao posebnu vojsku. Imali neko?
St.Germain
Posts: 2218
Joined: 22/12/2002 00:00

#2 Re: Bosnjaci iz Cetnika i Ustasa

Post by St.Germain »

mr__bosnjak wrote:Evo posto je opce poznato da su neki pripadnici srpske i hrvatske nacije se hrabro borili u Armiji RBiH, braneci svoju drzavu od stranih agresora pa bili to i njihovi sunardnici. Jel bilo Bosnjaka u agresorskoj cetnickoj i ustaskoj vojsci. I nemojte reci Fikret Abdic jer on nije bio Bosnjak, a jos je imao posebnu vojsku. Imali neko?
a je li bas ARBIH bosnjacka vojska?
vesela
Posts: 1244
Joined: 08/12/2005 20:03

#3

Post by vesela »

pa ja sam ih vidjela na barikadama na vrbanji...bilo ih je i u biznisu na izvlacenju ljudi za lovu...ima jos slucajeva...i to ne samo u sarajevu :x
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#4 Re: Bosnjaci iz Cetnika i Ustasa

Post by mr__bosnjak »

St.Germain wrote:
mr__bosnjak wrote:Evo posto je opce poznato da su neki pripadnici srpske i hrvatske nacije se hrabro borili u Armiji RBiH, braneci svoju drzavu od stranih agresora pa bili to i njihovi sunardnici. Jel bilo Bosnjaka u agresorskoj cetnickoj i ustaskoj vojsci. I nemojte reci Fikret Abdic jer on nije bio Bosnjak, a jos je imao posebnu vojsku. Imali neko?
a je li bas ARBIH bosnjacka vojska?
Ne, to je drzavna vojska Republike Bosne i Hercegovine. Ali su je vecinom sacinjavali Bosnjaci koji su je najvecim dijelom i osnovali. Ali ima i izuzetaka kod drugih kao sto sam napisao, ali sam pitao za Bosnjake u agresorskim vojskama...
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#5

Post by mr__bosnjak »

vesela wrote:pa ja sam ih vidjela na barikadama na vrbanji...bilo ih je i u biznisu na izvlacenju ljudi za lovu...ima jos slucajeva...i to ne samo u sarajevu :x
Ja neznam bas dobro te dijelove BiH pa mozes li rec gdje su Vrbanje, i jesul ti Bosnjaci bili sa Cetnicima?
St.Germain
Posts: 2218
Joined: 22/12/2002 00:00

#6 Re: Bosnjaci iz Cetnika i Ustasa

Post by St.Germain »

mr__bosnjak wrote:
Ne, to je drzavna vojska Republike Bosne i Hercegovine
ako je to drzavna vojska Bosne i Hercegovine, onda bi valjda trebalo da bude SVEJEDNO koje su nacije branioci? Ili? Mislim...Vojska BIH se bori za zajednicku drzavu. Bez razlika i nac. podjela.
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#7 Re: Bosnjaci iz Cetnika i Ustasa

Post by mr__bosnjak »

St.Germain wrote:
mr__bosnjak wrote:
Ne, to je drzavna vojska Republike Bosne i Hercegovine
ako je to drzavna vojska Bosne i Hercegovine, onda bi valjda trebalo da bude SVEJEDNO koje su nacije branioci? Ili? Mislim...Vojska BIH se bori za zajednicku drzavu. Bez razlika i nac. podjela.
Procitaj ostatak posta...
St.Germain
Posts: 2218
Joined: 22/12/2002 00:00

#8

Post by St.Germain »

procito, ali ti ocito ne kontas
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#9 Re: Bosnjaci iz Cetnika i Ustasa

Post by kekec »

mr__bosnjak wrote:Evo posto je opce poznato da su neki pripadnici srpske i hrvatske nacije se hrabro borili u Armiji RBiH, braneci svoju drzavu od stranih agresora pa bili to i njihovi sunardnici. Jel bilo Bosnjaka u agresorskoj cetnickoj i ustaskoj vojsci. I nemojte reci Fikret Abdic jer on nije bio Bosnjak, a jos je imao posebnu vojsku. Imali neko?
Jeste !
I koje je sljedece pitanje? :-)
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#10 Re: Bosnjaci iz Cetnika i Ustasa

Post by horns&drums »

mr__bosnjak wrote:Evo posto je opce poznato da su neki pripadnici srpske i hrvatske nacije se hrabro borili u Armiji RBiH, braneci svoju drzavu od stranih agresora pa bili to i njihovi sunardnici. Jel bilo Bosnjaka u agresorskoj cetnickoj i ustaskoj vojsci. I nemojte reci Fikret Abdic jer on nije bio Bosnjak, a jos je imao posebnu vojsku. Imali neko?
Znaci nije ni Fikret Abdic ni frtalj Krajine. Dooobro :lol: :lol: :lol: :lol:

Eh, da i ne kaze se neki nego mnogi i ne samo konstitutivni narodi nego i manjine. Ako ne vjerujes, a ti podji u zavod za statistiku pa provjeri
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#11 Re: Bosnjaci iz Cetnika i Ustasa

Post by BECHO »

mr__bosnjak wrote:Evo posto je opce poznato da su neki pripadnici srpske i hrvatske nacije se hrabro borili u Armiji RBiH, braneci svoju drzavu od stranih agresora pa bili to i njihovi sunardnici. Jel bilo Bosnjaka u agresorskoj cetnickoj i ustaskoj vojsci. I nemojte reci Fikret Abdic jer on nije bio Bosnjak, a jos je imao posebnu vojsku. Imali neko?
U Posavini je citava jedna brigada od najvise 120 ljudi, mahom Bosnjaka bila u sastavu VRS-a. U Mostaru je isto bio dobar broj Bosnjaka u HVO-u koji su tu i ostali kada su poceli bosnjacko-hrvatski sukobi. Ova brigada iz Bosanske Posavine koju su predvodili Ismet Djuharic i Nusret Dizdarevic iz Dervente je ucestvovala i u ratnim dejstvima na drugim BH-ratistima, uostalom i protiv Armije BIH oko Teslica, Tesnja, Zavidovica i Maglaja.
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#12

Post by mr__bosnjak »

St.Germain wrote:procito, ali ti ocito ne kontas
Ma kazem nema veze nacionalna podjela. I kazem bilo je Srba i Hrvata u Armiji RBiH, ali su vecina bili Bosnjaci a vecina Srba i Hrvata su bili u agresorskim vojskama. Ja kazem slava onima koji su se suprostavili fasizmu kao Jovan Divjak. Ali vecina znamo gdje isla. Ali dobro to za bosansku armiju je rijeseno ja pitam za Bosnjake u drugim vojskama. I do sad mi je samo Becho cestito odgovorio. Hvala Becho.
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#13

Post by digger »

mr__bosnjak wrote:
St.Germain wrote:procito, ali ti ocito ne kontas
Ma kazem nema veze nacionalna podjela. I kazem bilo je Srba i Hrvata u Armiji RBiH, ali su vecina bili Bosnjaci a vecina Srba i Hrvata su bili u agresorskim vojskama. Ja kazem slava onima koji su se suprostavili fasizmu kao Jovan Divjak. Ali vecina znamo gdje isla...
Ma kazem.... ma kazem...
Mi nista tebe drugo ne interesira nego da dignes nesto prasine... pa makar duvala na "pogresnu" stranu... :-)
AjvazDedo
Posts: 354
Joined: 29/08/2004 02:16

#14

Post by AjvazDedo »

ja sam bivsi pripadnik
12:e brdske cetnicko-muslimanske brigade

brigada je imala oko 140 pripadnika, vecinom
cobana koji su cuvali svoju stoku od ustasa i mudzahedina :D
User avatar
dizZaster
Posts: 589
Joined: 23/09/2005 11:19
Location: Sarajevo

#15

Post by dizZaster »

mr__bosnjak wrote:
vesela wrote:pa ja sam ih vidjela na barikadama na vrbanji...bilo ih je i u biznisu na izvlacenju ljudi za lovu...ima jos slucajeva...i to ne samo u sarajevu :x

Ja neznam bas dobro te dijelove BiH pa mozes li rec gdje su Vrbanje
, i jesul ti Bosnjaci bili sa Cetnicima?
Image

mr_bosnjak , da li ti je poznato ovo mjesto.
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#16

Post by kekec »

dizZaster wrote: mr_bosnjak , da li ti je poznato ovo mjesto.
Kako ce mu biti poznato. Vjerovatno je kao dijete otisao
u Svedsku, tako da se njegovo poznavanje mjesta u Sa
i u BiH svodi samo na eventualne ljetne posjete i slike na
netu, a tu se moze malo toga upoznati. :)
( Pretpostavljam. :roll: )
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#17

Post by mr__bosnjak »

kekec wrote:
dizZaster wrote: mr_bosnjak , da li ti je poznato ovo mjesto.
Kako ce mu biti poznato. Vjerovatno je kao dijete otisao
u Svedsku, tako da se njegovo poznavanje mjesta u Sa
i u BiH svodi samo na eventualne ljetne posjete i slike na
netu, a tu se moze malo toga upoznati. :)
( Pretpostavljam. :roll: )
Pogodio.
User avatar
daduli_sa
Posts: 2039
Joined: 02/04/2005 23:16
Location: Sarajevo

#18 Re: Bosnjaci iz Cetnika i Ustasa

Post by daduli_sa »

mr__bosnjak wrote:Evo posto je opce poznato da su neki pripadnici srpske i hrvatske nacije se hrabro borili u Armiji RBiH, braneci svoju drzavu od stranih agresora pa bili to i njihovi sunardnici. Jel bilo Bosnjaka u agresorskoj cetnickoj i ustaskoj vojsci. I nemojte reci Fikret Abdic jer on nije bio Bosnjak, a jos je imao posebnu vojsku. Imali neko?
Mislim da je u startu tema promasaj - postavljati pitanje da li je bilo i u drugim armijama pripadnika drugih vjeroispovijesti jer je u ARBiH bilo pravoslavaca i katolika je u najmanju ruku plitko! Za tvoju informaciju @bosnjak, takvim svojim pitanjem udaras samar svim onim Bosnjacima koji su bili u vojci RS-a, odvedeni od svojih porodica, bez igdje icega... Porediti njih sa ljudima koji su imali mogucnost da razmisljaju i rezonuju,razluce dobro od loseg i prikljuce se Armiji RBiH je zaista... Ne, nije bilo Bosnjaka koji su DOBROVOLJNO isli u vojsku tadasnje vojske RS. Isli su liniju jer su morali! I cekali kada ce ih neki "zalutali" metak pokositi u rovu, bez mogucnosti da se odbrane od napada, ni onog sprijeda, ni ovog sa ledja - jer nisu imali naoruzanje. :x
vesela
Posts: 1244
Joined: 08/12/2005 20:03

#19

Post by vesela »

daduli-sa

govoris o ljudima koji su imali mogucnost da odu prije nego sto su bili natjerani da idu u "radne vodove"...ja sam otisla sa grbavice sredinom marta...moj rodjak je ostao u vogosci i "najebo", da prostis...ali svako ima svoju sudbinu...

mr_bosnjak

vrbanja je most u sarajevu, sadasnji most suade dilberovic...taj most je bio "granica" koju mi nismo mogli proci kad su postavljene srpske barikade, jer su bili spremni da nas pobiju do zadnjeg...medju njima je bilo muslimana, govorim u pluralu...i to nisu bili ljudi sa strane, nego sa grbavice (sarajevsko naselje)...na zalost...za neke znam da su sada na palama i u srbiji
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#20 Re: Bosnjaci iz Cetnika i Ustasa

Post by mr__bosnjak »

daduli_sa wrote:
mr__bosnjak wrote:Evo posto je opce poznato da su neki pripadnici srpske i hrvatske nacije se hrabro borili u Armiji RBiH, braneci svoju drzavu od stranih agresora pa bili to i njihovi sunardnici. Jel bilo Bosnjaka u agresorskoj cetnickoj i ustaskoj vojsci. I nemojte reci Fikret Abdic jer on nije bio Bosnjak, a jos je imao posebnu vojsku. Imali neko?
Mislim da je u startu tema promasaj - postavljati pitanje da li je bilo i u drugim armijama pripadnika drugih vjeroispovijesti jer je u ARBiH bilo pravoslavaca i katolika je u najmanju ruku plitko! Za tvoju informaciju @bosnjak, takvim svojim pitanjem udaras samar svim onim Bosnjacima koji su bili u vojci RS-a, odvedeni od svojih porodica, bez igdje icega... Porediti njih sa ljudima koji su imali mogucnost da razmisljaju i rezonuju,razluce dobro od loseg i prikljuce se Armiji RBiH je zaista... Ne, nije bilo Bosnjaka koji su DOBROVOLJNO isli u vojsku tadasnje vojske RS. Isli su liniju jer su morali! I cekali kada ce ih neki "zalutali" metak pokositi u rovu, bez mogucnosti da se odbrane od napada, ni onog sprijeda, ni ovog sa ledja - jer nisu imali naoruzanje. :x
Stani malo. Kao prvo govorio sam o nacijama a ne o vjerama kao ti. Jer je sigurno u svim tim armijama bilo i ateista. A onda, mislis da su oni koje je Becho naveo se borili jer su bili primorani, il oni sa Abdicem? Mozda je bilo primorne regrutacije al su vecinom bosnjacki muskarci(kolko ja znam) stavljani u koncetracione logore a ne u armiju.

@Vesela

Hvala na objasnjenju. A ti gadovi od "muslimana" ili "Bosnjaka" zasluzuju da se sa Rasom okolo kriju...
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#21 Re: Bosnjaci iz Cetnika i Ustasa

Post by Fair Life »

mr__bosnjak wrote:Evo posto je opce poznato da su neki pripadnici srpske i hrvatske nacije se hrabro borili u Armiji RBiH, braneci svoju drzavu od stranih agresora pa bili to i njihovi sunardnici. Jel bilo Bosnjaka u agresorskoj cetnickoj i ustaskoj vojsci. I nemojte reci Fikret Abdic jer on nije bio Bosnjak, a jos je imao posebnu vojsku. Imali neko?
Glasaj za...

Image
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#22 Re: Bosnjaci iz Cetnika i Ustasa

Post by mr__bosnjak »

Fair Life wrote:
mr__bosnjak wrote:Evo posto je opce poznato da su neki pripadnici srpske i hrvatske nacije se hrabro borili u Armiji RBiH, braneci svoju drzavu od stranih agresora pa bili to i njihovi sunardnici. Jel bilo Bosnjaka u agresorskoj cetnickoj i ustaskoj vojsci. I nemojte reci Fikret Abdic jer on nije bio Bosnjak, a jos je imao posebnu vojsku. Imali neko?
Glasaj za...

Image
SDP bili u agresorima?
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#23

Post by mr__bosnjak »

A izvini nisam vidio ono "glasaj za"... Kolko ja znam SDP su dobri za Bosnu...
User avatar
daduli_sa
Posts: 2039
Joined: 02/04/2005 23:16
Location: Sarajevo

#24 Re: Bosnjaci iz Cetnika i Ustasa

Post by daduli_sa »

mr__bosnjak wrote:
daduli_sa wrote:
mr__bosnjak wrote:Evo posto je opce poznato da su neki pripadnici srpske i hrvatske nacije se hrabro borili u Armiji RBiH, braneci svoju drzavu od stranih agresora pa bili to i njihovi sunardnici. Jel bilo Bosnjaka u agresorskoj cetnickoj i ustaskoj vojsci. I nemojte reci Fikret Abdic jer on nije bio Bosnjak, a jos je imao posebnu vojsku. Imali neko?
Mislim da je u startu tema promasaj - postavljati pitanje da li je bilo i u drugim armijama pripadnika drugih vjeroispovijesti jer je u ARBiH bilo pravoslavaca i katolika je u najmanju ruku plitko! Za tvoju informaciju @bosnjak, takvim svojim pitanjem udaras samar svim onim Bosnjacima koji su bili u vojci RS-a, odvedeni od svojih porodica, bez igdje icega... Porediti njih sa ljudima koji su imali mogucnost da razmisljaju i rezonuju,razluce dobro od loseg i prikljuce se Armiji RBiH je zaista... Ne, nije bilo Bosnjaka koji su DOBROVOLJNO isli u vojsku tadasnje vojske RS. Isli su liniju jer su morali! I cekali kada ce ih neki "zalutali" metak pokositi u rovu, bez mogucnosti da se odbrane od napada, ni onog sprijeda, ni ovog sa ledja - jer nisu imali naoruzanje. :x
Stani malo. Kao prvo govorio sam o nacijama a ne o vjerama kao ti. Jer je sigurno u svim tim armijama bilo i ateista. A onda, mislis da su oni koje je Becho naveo se borili jer su bili primorani, il oni sa Abdicem? Mozda je bilo primorne regrutacije al su vecinom bosnjacki muskarci(kolko ja znam) stavljani u koncetracione logore a ne u armiju.

@Vesela

Hvala na objasnjenju. A ti gadovi od "muslimana" ili "Bosnjaka" zasluzuju da se sa Rasom okolo kriju...
U tome i jeste problem... da ne mozes generalisati i misliti da apsolutno znas. A sto se tice odnos nacija-vjeroispovijest, mislim da upravo ti malo mijesas ali to je druga tema... Ateisti?! Pa dokazano je da je upravo tih "ateista" najvise bilo kod Bosnjaka prije rata ali ih to nije spasilo od ubijanja i progona, ime je bilo dovoljno. I previse!
U svakom slucaju, raspitaj se malo kako su prolazili bosnjacki muskarci npr u Bijeljini ja mislim od septembra '92., da li su morali ici na liniju i slicno... Pod parolom, da bi prezivili, porodice bile sacuvane i opstale u Bijeljini, da bi nepokretne roditelje postedili patnje i transportovanja... a onda, sta se desi?! Dok su oni na liniji i cekaju da prezive opasnost sa svih stana - njihovu porodicu dodju, pokupe, iste te roditelje natovare u kamion i prebace preko iste te linije na Majevici za Tuzlu, u kucu mu usele srpske izbjeglice... i on onda dodje nazad i moze samo da se ubije... :x
boyan
Posts: 20
Joined: 03/11/2005 15:22

#25

Post by boyan »

Ovaj lik iznad mene laze :D Care nije to lijepo...
U BN muslimani jesu isli u vojsku i to iskljucivo na Majevicu,ali ne da bi spasli svoje porodice od nekog masakra nego sto je bilo ratno stanje i svi sposobni muskarci nebitno na vjersku pripadnost morali su da idu.Izuzev oni starosedica koji su placali oko 500 maraka da ne moraju.Bilo je slucajeva da kada se vrate njihove porodice su isterane i poslate za Tuzlu.Mada veoma malo.U mojoj ulici je Mujo ostajo cijeli rat u kuci borio se na srpskoj strani,dok recimo dobri Ibro je ostao da bi ga na kraju rata istero neki supak iz Rijeke.E sada taj sds'ovac se nije dobro proveo :D

Sto se tice teme..pa cetnicka vojska nije ni postojala za vreme ovog rata.Mladic pod cijom komandom su svi bili je komunista,od oca komuniste...
U predhodnom ratu je bilo hiljade muslimana u cetnicima,najvise u Bijeljini i Konjicu :shock:
Pozdrav svima
Post Reply