bosnalijek hoce ameri

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
BiH_mladi

bosnalijek hoce ameri

Post by BiH_mladi » 28/01/2010 11:56

Američka kompanija preuzima "Bosnalijek"?
Kompanija "Alvogen INC" želi otkupiti 19,26 posto kapitala Vlade FBiH i 8,37 posto dionica IFC-a
Autor: F. V. - I. Š.28.01.2010. 08:48
"Bosnalijek": Razvijaju lijekove nove generacije
Foto: ArhivAmerička farmaceutska kompanija "Alvogen Group" sa sjedištem u Nju Džersiju ima namjeru da otkupi 19,26 posto kapitala Vlade FBiH u sarajevskom "Bosnalijeku", vrijednosti oko 20 miliona KM, i 8,37 posto dionica Međunarodne finansijske korporacije (IFC) iz Vašingtona, saznaje "Dnevni avaz".

Ova informacija jučer nam je potvrđena iz više izvora u Vladi FBiH, ali se u "Bosnalijeku" i IFC-u o tome nisu željeli izjašnjavati.

Iz američke kompanije koju vodi Robert Vesman (Wessman), kako saznajemo, već su uputili Agenciji za privatizaciju u FBiH (APF) pismo namjere u kojem su iskazali spremnost da privatiziraju dva najveća pojedinačna paketa dionica u sarajevskoj kompaniji.

Kako također saznajemo, učinili su to na preporuku Svjetske banke (SB), čiji je i IFC sastavni dio.

Namjera im je da preko BiH uđu na farmaceutsko tržište EU. Navodno su slično pokušali uraditi i u Bugarskoj, ali bez uspjeha. Istakli su spremnost da u našoj zemlji razvijaju lijekove nove generacije. Prije zvanične ponude, oni žele obaviti i dubinsko snimanje u "Bosnalijeku".

Vlada Federacije BiH, saznajemo, na zasjedanju polovinom februara donijet će definitivnu odluku o prodaji državnog kapitala u "Bosnalijeku", nakon čega bi trebao biti raspisan javni poziv.

Osim Vlade FBiH i IFC-a, veći dioničar u "Bosnalijeku" je i Libijski fond za razvoj, s učešćem od 8,7 posto.

Prodaja na berzi

Državni kapital u "Bosnalijeku" pokušat će se prodati redovnim putem na berzi. Prema planovima, u prodaju ne bi odmah išao cijeli paket. Vlada FBiH treba odrediti i najnižu cijenu ispod koje neće biti prodaje.

Ako taj kapital ne bude prodat redovnim putem, bit će zakazana vanredna aukcija.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Re: bosnalijek hoce ameri

Post by PipiDugaDevetka » 30/01/2010 10:12

Istakli su spremnost da u našoj zemlji razvijaju lijekove nove generacije.
Neki stranci koji su na privremenom radu u BiH su se zalagali da se u Parlamentu usvoji takav Zakon o lijekovima da velike svjetske firme ne moraju tražiti odobrenje/rješenje od nadležnih vlasti BiH da bi prodavali svoje lijekove.

Ja se bojim da mi ne postanemo jedna veeeliiiiika laboratorija u kojoj se na kunićima, miševima, pacovima, majmunima, ljudima,....isprobavaju neki novi lijekovi.

Zapravo, već jesmo laboratorija,...sa ispitnim životinjama,...

michio

Post by michio » 30/01/2010 10:15

To bi i mogao biti razlog. Bas sam razmisljao sto bi neko kupio Bosnalijek.

A_I_

Post by A_I_ » 30/01/2010 11:19

pitam se pitam sto li su to naisli na otpor u Bugarskoj

i kako i kad je svjetska banka kroz svoju filijalu ifc kupila dio Bosnalijeka :roll:

tesko nam se tesko

i onda se ljute budale kad kazem da nas evropa i sad tretiraju kao zemlju treceg svijeta :-)

zavadi pa vladaj tj crpi resurse kontrolisi :
-drzavu(ohr lobiranje ucjene mito)
-medije(fahro-cia itd)
-ekonomiju (cefta, forsirana privatizacija, 'rejtinzi' potureni bankama investitorima, kontrola donacija aka usaid itd)

sve vec oprobani recepti na nebrojenim drugim zemljama 'treceg svijeta' od centralne i juzne amerike preko afrike bliskog istoka do azije i pacifika.
sretno nam, kunici i ovce

BiH_mladi

Post by BiH_mladi » 06/02/2010 13:15

Američki san“ sarajevskog „Bosnalijeka“
06.02.2010. 00:00

Ugledna američka kompanija Alvogen Group, sa stogodišnjom tradicijom u farmaceutskoj industriji, ima velike izglede da preuzme sarajevsku kompaniju Bosnalijek. Ulazak Alvogen Groupa u vlasničku strukturu Bosnalijeka dogovoren je koncem protekle godine u Washingtonu, u sjedištu Svjetske banke, koja preko svog investicionog fonda International Finance Corporation (IFC) u Bosnalijeku ima skoro 9 posto vlasništva stečenog po osnovu ranijeg kreditnog zaduživanja Bosnalijeka. IFC je odlučio prodati svoje dionice u Bosnalijeku a kao potencijalni kupac dionica pojavila se američka Alvogen Group, kojoj bi se ova akvizicija odlično uklopila u poslovne planove širenja na evropskom tržištu. No, zastupnici Alvogen Group tražili su puno veći vlasnički udio od onog koji ima IFC, pa su krajem decembra prošle godine službeno kontaktirali Vladu FBiH kako bi ispitali mogućnost preuzimanja i njenog udjela u Bosnalijeku od oko 19 posto.

Iz oficijelnog pisma namjera i višesatnih razgovora, Agencija za privatizaciju FBiH uvjerila se da Alvogen Group s Bosnalijekom ima vrlo ambiciozne poslovne planove. Osim otkupa svih vlasničkih dionica koje budu ponuđene na berzi, zastupnici Alvogen Group najavili su značajna investiciona ulaganja u modernizaciju proizvodnih pogona Bosnalijeka koji bi, kako stoji u pismu namjera, „trebao prerasti u regionalnog farmaceutskog lidera". Do tog cilja namjeravaju doći „omogućavanjem pristupa novim tehnologijama i investicijama" te „omogućavanjem pristupa najnovijim generičkim molekulama". Alvogen je pokazao spremnost da u Bosnalijeku započene proizvodnju 140 novih generičkih proizvoda namijenjenih za tržište BiH, ali i za tržište Balkana i Jugoistočne Evrope.

Reakcije u Bosnalijeku na ponudu Alvogen Group vrlo su pozitivne, što je federalnu Vladu dodatno ohrabrilo da započne službene pregovore. Detalji pregovora još se drže u tajnosti, no doznali smo da će se eventualna transakcija obaviti preko Sarajevske berze, gdje Bosnalijek ima izlistane dionice.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 06/02/2010 18:29

Razumijem i znam šta je to generičko ime lijeka, ali šta su to ''najnovije generičke molekule'', ne znam.
Zna li neko objasniti?

BiH_mladi

Post by BiH_mladi » 10/02/2010 10:34

Saznajemo: Amerikanci počeli pregovore o kupovini dionica "Bosnalijeka"
O ozbiljnosti namjera govori i to što tim "Alvogena" u Sarajevu predvodi njegov čelni čovjek
Autor: F. V.10.02.2010. 10:10
Arslanagić: Direktor "Bosnalijeka"
Foto: ArhivMultinacionalna generička farmaceutska kompanija "Alvogen Group" iz Nju Džersija (SAD) počela je jučer pregovore s Agencijom za privatizaciju u FBiH (APF), predstavnikom Vlade Federacije BiH, o kupovini državnog kapitala u "Bosnalijeku", saznaje "Dnevni avaz".

O ozbiljnosti namjera govori i to što tim "Alvogena" u Sarajevu predvodi njegov čelni čovjek Robert Vesman (Wessman). On je jučer s najbližim saradnicima i savjetnikom za investiranje iz "Raiffeisen investa" iz Beča posjetio APF, gdje je o privatizaciji "Bosnalijeka" razgovarao s direktorom Agencije Enesom Ganićem. Sastanku je prisustvovao i generalni direktor "Bosnalijeka" Edin Arslanagić.

"Alvogen Group", kompanija sa stogodišnjom tradicijom u farmaceutskoj industriji, namjerava preuzeti 19,26 posto kapitala Vlade FBiH u "Bosnalijeku" i 8,37 posto dionica Međunarodne finansijske korporacije (IFC), članice Svjetske banke (SB), što bi bio značajan vlasnički udjel.

Kako sada stvari stoje, američka kompanija ima najveće izglede da preuzme "Bosnalijek".

O ovom sastanku informirana je i Federalna vlada.

Kako saznajemo, Amerikanci su se interesirali hoće li Vlada FBiH i kada objaviti prodaju dionica u "Bosnalijeku". Oni su već obavili "dubinsko snimanje" naše kompanije u finansijskom, ekonomskom i pravnom segmentu i izrazili zadovoljstvo njenim poslovanjem.

ultima_palabra
Has thanked: 2 times
Been thanked: 20 times

Post by ultima_palabra » 10/02/2010 10:50

Reakcija na tržištu nikakva :roll:

VjecitiStudent

Post by VjecitiStudent » 10/02/2010 10:57

BiH_mladi wrote: ...
Namjera im je da preko BiH uđu na farmaceutsko tržište EU. Navodno su slično pokušali uraditi i u Bugarskoj, ali bez uspjeha. Istakli su spremnost da u našoj zemlji razvijaju lijekove nove generacije. Prije zvanične ponude, oni žele obaviti i dubinsko snimanje u "Bosnalijeku".
...
:lol: :lol: :lol:

panzer

Post by panzer » 10/02/2010 11:03

američka kompanija ima najveće izglede da preuzme "Bosnalijek".
Amerikanci su se interesirali hoće li Vlada FBiH i kada objaviti prodaju dionica u "Bosnalijeku".
ABA3-ovim omladincima treba reći da te rečenice ne idu zajedno.

Što se tiče tržišta, odradit će kad bude nešto konkretno.

karanana
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Post by karanana » 10/02/2010 11:04

pa jel da hin kupujem il ne kupujem?
slusalica mi je u ruci i moj broker je na speeddialu 1.

ultima_palabra

Post by ultima_palabra » 10/02/2010 11:15

panzer wrote:Što se tiče tržišta, odradit će kad bude nešto konkretno.
Čujem da je kamen spoticanja Edina otpremnina ;-)
Ako zaista uzmu ta dva paketa, onda će preuzimanje morati ići preko berze, obzirom na rascjepkanost vlasničke strukture. Što bi onda značilo dobar deal za male dioničare 8-)

no_pasaran

Post by no_pasaran » 10/02/2010 11:24

Farmaceutski je uz energetski i bankarski jedan od najjačih svjetskih lobija.

Ja jesam za proces privatizacije ali ne ovako krupnih i društveno krucijalnih kompanija. Naručito zato što posluju u plusu. Prodati dionice u Bosnalijeku je glupo koliko i prodaja EP-a i domaćih banaka.

Tako bitnim kompanijama ne treba privatizacija, po prirodi posla moraš biti moron da sa kompanijama koje se bave ovakvim poslovima i koje imaju ovakve kapacitete, posluješ u gubitku. Dakle ne treba privatizacija nego drastična izmjena kadrovske politike (hirurški precizno otklanjanje politikanskih i uvođenje strukovnih prohtijeva).

ŠTA JE SLJEDEĆE? PRIVATIZACIJA KLINIČKOG CENTRA?! NE! NE ŽELIMO BITI POKUSNI KUNIĆI RADI PIŠLJIVIH 20 MILIONA!

NEMA TE CIJENE KOJU BISMO PLATILI DA SE NA NAMA TESTIRAJU SVINJSKE, PTIČIJE I SLIČNE GRIPE I VIRUSI!

NO PASARAN!
Last edited by no_pasaran on 10/02/2010 12:12, edited 1 time in total.

Mama dvoje djece

Post by Mama dvoje djece » 10/02/2010 11:29

A nije vama čudno što je sin direktora Bosnalijeka već u USA gdje je i ova kompanija, i zar vi stvarno mislite da to nije porodični pokušaj da se uzme još dionica.

Zaista smo mi vrhunski naivci, kakva je to familija pametnih lopova. I nikad ih nećete moći uhvatiti ni za glavu ni za rep.

VjecitiStudent

Post by VjecitiStudent » 10/02/2010 11:30

Na stranu sto je gornja vijest vjerovatno potpuna izmisljotina, testirao Edo na nama ili testirali Ameri, u cemu je razlika?

ultima_palabra

Post by ultima_palabra » 10/02/2010 11:32

no_pasaran wrote:Farmaceutski je uz energetski i bankarski jedan od najjačih svjetskih lobija.

Ja jesam za proces privatizacije ali ovako krupnih i društveno krucijalnih kompanija. Naručito zato što posluju u plusu. Prodati dionice u Bosnalijeku je glupo koliko i prodaja EP-a i domaćih banaka.

Tako bitnim kompanijama ne treba privatizacija, po prirodi posla moraš biti moron da sa kompanijama koje se bave ovakvim poslovima i koje imaju ovakve kapacitete, posluješ u gubitku. Dakle ne treba privatizacija nego drastična izmjena kadrovske politike (hirurški precizno otklanjanje politikanskih i uvođenje strukovnih prohtijeva).

ŠTA JE SLJEDEĆE? PRIVATIZACIJA KLINIČKOG CENTRA?! NE! NE ŽELIMO BITI POKUSNI KUNIĆI RADI PIŠLJIVIH 20 MILIONA!

NEMA TE CIJENE KOJU BISMO PLATILI DA SE NA NAMA TESTIRAJU SVINJSKE, PTIČIJE I SLIČNE GRIPE I VIRUSI!

NO PASARAN!
19,26 posto kapitala Vlade FBiH u "Bosnalijeku"
Bosnalijek je već privatiziran.

panzer

Post by panzer » 10/02/2010 11:35

no_pasaran wrote:Farmaceutski je uz energetski i bankarski jedan od najjačih svjetskih lobija.

Ja jesam za proces privatizacije ali ovako krupnih i društveno krucijalnih kompanija. Naručito zato što posluju u plusu. Prodati dionice u Bosnalijeku je glupo koliko i prodaja EP-a i domaćih banaka.

NO PASARAN!

Pa nije loše ni to razmišljanje. Pod uslovom da se izbaci che-ovska argumentacija i "svjetske zavjere".

Može se reći i ovako. Država treba da zadrži svoj dio a Alvogen ako je baš zainteresovan može kupiti i od i IFC-a i Libijskog fonda kao i od malih dioničara. Malo više ekonomski pogled.

U svakom slučaju, za male dioničare su dobre sve opcije

no_pasaran

Post by no_pasaran » 10/02/2010 12:10

ultima_palabra wrote:

NO PASARAN!
19,26 posto kapitala Vlade FBiH u "Bosnalijeku"
Bosnalijek je već privatiziran.

Država je najveći pojedinačni vlasnik.

@panzer cast mi je sto si moje razmisljanje nazvao Cheovskim ali bojim se da nemam toliko ljubavi, niti sam govorio na istu temu. Nije u pitanju sistem "svjetske zavjere" nego veoma konkretan, realan i legalan princip lobiranja gdje se farmaceutske, energetske i bankovne grupacije ističu kao najutjecajnije - upravo zbog velikog profita.

Na to sam i mislio, govorio sam dakle o tome da država ne smije izgubiti ovaj sadašnji nivo, ona nije smjela spasti ni na ovaj nivo, ali ovaj niposto ne smije izgubiti. Ti si to drugačije vidjeo i objasnio.

Uglavnom razumijemo se.

ultima_palabra

Post by ultima_palabra » 10/02/2010 13:09

Hm, pa dobro je poznato da je država najgori vlasnik, a pogotovo sa vladom kakva je naša.
S druge strane, ako neko odluči da preuzme Bosnalijek, država to ne može spriječiti sa svojih 19 posto.
A ako neko ima namjeru da nas truje, država ima instrumente da to spriječi, mada je već pokazala da nije ni za to sposobna (Mittal).

Željezničar

Post by Željezničar » 10/02/2010 16:24

Ništa konkretno nisu ponudili? Jesu li uradili kakvu analizu predmetne kompanije? Ja osim tekstova u Avazu i neformalnih razgovora nigdje drugo nisam ništa čuo. A i da ima nešto od toga dionica bi bila već 20 KM....

BiH_mladi

Post by BiH_mladi » 10/02/2010 19:10

FEDER.MINIS.ENER.,RUD., I IND. ("drž.vl") MOSTAR, BIH 19.2558 VLASNIČKI
The Economic and Social Development Fund TRIPOLI, LBY 8.7773 VLASNIČKI
International Finance Corporation (IFC) WASHINGTON D.C., USA 8.3746 VLASNIČKI
ZIF "BIG-Investiciona grupa" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 4.8763 VLASNIČKI
POTEZA BPD LJUBLJANA, SVN 3.4707 VLASNIČKI
Raiffeisen BANK d.d. Bosna i Hercegovina Sarajevo, BIH 3.1023 SKRBNIČKI
ZIF "PROF-PLUS" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 1.5335 VLASNIČKI
IF CROBIH FOND d.d. Mostar MOSTAR, BIH 1.2193 VLASNIČKI
HYPO ALPE-ADRIA-BANK d.d. Mostar MOSTAR, BIH 1.1361 SKRBNIČKI
ZIF "BOSFIN" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 0.8494 VLASNIČKI

od malih dionicara kupuju poteza i raiffeisen i povecavaju svoj procenat

heckler

Post by heckler » 10/02/2010 19:49

PipiDugaDevetka wrote:Razumijem i znam šta je to generičko ime lijeka, ali šta su to ''najnovije generičke molekule'', ne znam.
Zna li neko objasniti?
To je nespretno prevedeno sa engleskog. "Genericki" lijek je proizvod za koji ne postoji patent ili nepostoji patent na sastojke. Tako mozes imati 2 lijeka identicnih sastojaka i ucinka, jedan pod velikim imenom 10 puta skuplji pa i vise i drugi "genericki". Mislim da sve sto Bosnalijek proizvodi su u stvari genericki lijekovi jer sumnjam da imaju sopstveni razvoj. Razvoj jednog lijeka moze kostatati stotine milione dolara pa su zato i patentirani i jako skupi na trzistu.

Ova panika oko kupovine Bosnalijeka je pomalo smijesna a pomalo i zalosna.

Narod isprepadan od svega i svacega a opet rado se kupuju vocni sokovi bez voca iz srbije, radioaktivne jagode iz rumunije, mlijeko nafilovano hormonima i antiobiticima iz slovenije. Tolerise se zagadjenost vazduha u Zenici iz indijskog mittala koja je 100 puta preko evropskih normi. Tolerise se ispustanje zagadjenih voda iz Mittala po noci. Bezbroj primjera.

Ja jos nigdje nevidjeh pravi izvor vijesti za ovaj navodni interes. To sa jedne strane moze biti i dobar znak jer je moguce da se radi bez pompe dok se sve informacije ne skupe.

Alvogen je firma sa 17 milijardi dolara obrta godisnje i fabrikama na skoro svakom kontinentu. Ako je istina sta planiraju za Bosnalijek to znaci da ce se broj radnih mijesta udesetoruciti. I to ne radnih mijesta u zeljezari, nego za visokoobrazovane. Izvoz lijekova bi eksponentalno narastao. Lijekova, ne balvana (i drvenih i aluminijskih).

Kamo puste srece...

Mama dvoje djece

Post by Mama dvoje djece » 11/02/2010 13:09

Ma shvatite, sve je to prevara, pa jeste li vi znate šta se Plivi desilo.

Inače sve u Bosnalijeku ide preko direktora i još par ljudi da ne navodim imena, i nabavke robe i usluga, i zapošljavanja i sve ostalo.
Ako ja ponudim direktorovom posredniku nešto za 1 KM on će reći OK, dižemo na 2 KM i dijelimo razliku.
Ovdje FBiH ništa ne zarađuje nego samo tih par ljudi koji vrte finansije u Bosnalijeku.

illuminated

Post by illuminated » 11/02/2010 13:30

karanana wrote:pa jel da hin kupujem il ne kupujem?
slusalica mi je u ruci i moj broker je na speeddialu 1.
evo i ja kontam sta da radim...
ni sam ne znam kolko ce raje povjerovati u ove gluposti :D

panzer

Post by panzer » 11/02/2010 13:36

Jedno je preuzeti oko 25 % vlasništva (AKO dodje do toga), a drugo preuzeti oko 75 % kao što je preuzeta Pliva.
I zašto se uvijek traže najgore stvari u svemu što je domaće. Ljudi svake godine imaju dobre rezultate i postepeno popravljalju poziciju.
Inače sve u Bosnalijeku ide preko direktora i još par ljudi da ne navodim imena, i nabavke robe i usluga, i zapošljavanja i sve ostalo.
Meni je drago da sve ide preko direktora. Bio bih zabrinut da sve ide preko portira.

Treba gledati opštu sliku ne samo loše detalje, kojih btw svi imamo.

Post Reply