Bosna kao Belgija

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
travunac

Bosna kao Belgija

Post by travunac » 30/05/2012 16:05

Novim prvim člankom ustava Belgija je definirana kao federativna država sastavljena od triju autonomnih regija. U zajedničkoj su nadležnosti: vojska, monetarna i vanjska politika, a sve ostalo prenosi se na regije.

Donošenjem jezičnih zakona u 1960-im godinama, Belgija je postupno preuređena u skladu sa složenim sastavom stanovništva. Proces federalizacije naposljetku je 1993. završen formalnim ozakonjenjem federalnog uređenja. Federalne jedinice/regije su: flamanska, valonska i briselska. Jezičnim zakonima iz 1962. i 1963. precizno su utvrđene granice četriju jezičnih područja: flamanskog, francuskog (valonskog), njemačkog i dvojezičnog flamansko-francuskog.

Izvršna vlast

Monarh (kralj) nalazi se na čelu države te proglašuje zakone i na taj način raspolaže pravom zakonodavne sankcije, a ujedno je i nositelj izvršne vlasti. Svaki njegov akt mora imati i potpis nadležnog ministra. Kralj je i vrhovni zapovijednik vojske. Aktualni kralj je Albert II..

Vlada, tijelo izvršne vlasti, na čelu s premijerom, za svoj je rad odgovorna parlamentu. kojemu podnosi ostavku ako je izglasano nepovjerenje. Obvezan je paritetni sustav vlade s podjednakim brojem ministara Flamanaca i Valonaca.
Zakonodavna vlast

Zakonodavnu vlast ima dvodomni parlament, koji se sastoji od Zastupničkog doma i Senata. Zastupnički dom ima 150 zastupnika, koje građani s 18 navršenih godina biraju neposredno, na 4 godine. Senat ima 71 člana, od kojih 40 senatora građani biraju neposreno, a 31 su kooptivni članovi. Mandat člana senata također traje 4 godine.
Sudbena vlast

Sudbenu vlast obavljaju Kasacijski sud, 5 apelacijskih i prvostupanjski sudovi (tribunali). Posebni sudovi su vojni, mirovni, trgovački i sudovi za radne sporove. Državno vijeće (ima 18 članova) sudjeluje u pripremanju zakona, a istodobno rješava neke upravne sporove. Sudski sustav temeljen je na civilnom pravu koji datira od Napoleonova kodeksa iz 1800-ih.

Po mom misljenju , idealno bi bilo preurediti BIH po uzoru na Belgiju . Postoji ogroman broj slicnosti izmedju primjera Belgije i BIH . Pitanje za forumase glasi . Da li bi ovo bio dobar izbor za BIH i zbog cega ? Lijepo bi bilo vidjeti i BIH ovako uredjenu , Umjesto Belgije staviti BIH i umjesto belgijskih naroda staviti Bosnjake , Srbe i Hrvate i dobijemo odlicnu kombinaciju

kresoje_krmpotic

Re: Bosna kao Belgija

Post by kresoje_krmpotic » 30/05/2012 16:10

može, al i da se legalizuje prostitucija, dekriminiliziraju lake droge i da premijer bude gej :lol:

GandalfSivi
Been thanked: 5 times

Post by GandalfSivi » 30/05/2012 16:12

Belgija je inace svijetli primjer funkcionalne drzave...

Nacionalniid_BOSANCI

Post by Nacionalniid_BOSANCI » 30/05/2012 16:14

Sta, ti bi sada jos vise podijelio teritorijalno BiH u odnosu na danas i umjesto dva entiteta stvorio tri federalne jedinice i na taj nacin napravio veliku uslugu onim Srbima i Hrvatima koji zele da podijele BiH za sva vremena a preko ledja treceg naroda Bosnjaka i svih drugih Bosanaca koji su za zajednicku i ne podijeljenu drzavu Bosnu i Hercegovinu. Bosna i Hercegovina nije Belgija i ne moze se uporedjivati sa njom.

Jay Gatsby

Post by Jay Gatsby » 30/05/2012 16:18

travunac wrote:Novim prvim člankom ustava Belgija je definirana kao federativna država sastavljena od triju autonomnih regija. U zajedničkoj su nadležnosti: vojska, monetarna i vanjska politika, a sve ostalo prenosi se na regije.

Donošenjem jezičnih zakona u 1960-im godinama, Belgija je postupno preuređena u skladu sa složenim sastavom stanovništva. Proces federalizacije naposljetku je 1993. završen formalnim ozakonjenjem federalnog uređenja. Federalne jedinice/regije su: flamanska, valonska i briselska. Jezičnim zakonima iz 1962. i 1963. precizno su utvrđene granice četriju jezičnih područja: flamanskog, francuskog (valonskog), njemačkog i dvojezičnog flamansko-francuskog.

Izvršna vlast

Monarh (kralj) nalazi se na čelu države te proglašuje zakone i na taj način raspolaže pravom zakonodavne sankcije, a ujedno je i nositelj izvršne vlasti. Svaki njegov akt mora imati i potpis nadležnog ministra. Kralj je i vrhovni zapovijednik vojske. Aktualni kralj je Albert II..

Vlada, tijelo izvršne vlasti, na čelu s premijerom, za svoj je rad odgovorna parlamentu. kojemu podnosi ostavku ako je izglasano nepovjerenje. Obvezan je paritetni sustav vlade s podjednakim brojem ministara Flamanaca i Valonaca.
Zakonodavna vlast

Zakonodavnu vlast ima dvodomni parlament, koji se sastoji od Zastupničkog doma i Senata. Zastupnički dom ima 150 zastupnika, koje građani s 18 navršenih godina biraju neposredno, na 4 godine. Senat ima 71 člana, od kojih 40 senatora građani biraju neposreno, a 31 su kooptivni članovi. Mandat člana senata također traje 4 godine.
Sudbena vlast

Sudbenu vlast obavljaju Kasacijski sud, 5 apelacijskih i prvostupanjski sudovi (tribunali). Posebni sudovi su vojni, mirovni, trgovački i sudovi za radne sporove. Državno vijeće (ima 18 članova) sudjeluje u pripremanju zakona, a istodobno rješava neke upravne sporove. Sudski sustav temeljen je na civilnom pravu koji datira od Napoleonova kodeksa iz 1800-ih.

Po mom misljenju , idealno bi bilo preurediti BIH po uzoru na Belgiju . Postoji ogroman broj slicnosti izmedju primjera Belgije i BIH . Pitanje za forumase glasi . Da li bi ovo bio dobar izbor za BIH i zbog cega ? Lijepo bi bilo vidjeti i BIH ovako uredjenu , Umjesto Belgije staviti BIH i umjesto belgijskih naroda staviti Bosnjake , Srbe i Hrvate i dobijemo odlicnu kombinaciju
Belgijski ustav poznaje samo Belgijance. Koncept konstitentnih naroda je belgijskom ustavu nepoznat.

Mile_Doboj

Post by Mile_Doboj » 30/05/2012 16:26

a što ne bi bila švicarizacija BH, kao istovjetan model, jer i tamo žive tri naroda koji čak pričaju različitim jezicima

dakle, ukidanje entiteta i stvaranje 15 kantona karta

cyprus
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Post by cyprus » 30/05/2012 16:30

BiH je već slično uređena kao Belgija... A poteško funkcionišemo i mi i oni... Jedino što oni imaju mnogo više para, pa im to nije toliki problem, za razliku od nas...

It_is_a_Leclerc

Post by It_is_a_Leclerc » 30/05/2012 16:38

:lol:

Čisto da se zna - Belgija je parlamentarna monarhija.

Svi koji imaju dvije čiste od ustavnog prava znaju kakav je nonsens pokušaj usporedbe s nešom para-republičkom strukturom !

travunac

Post by travunac » 30/05/2012 16:43

It_is_a_Leclerc wrote::lol:

Svi koji imaju dvije čiste od ustavnog prava znaju kakav je nonsens pokušaj usporedbe s nešom para-republičkom strukturom !
Ako je kralj problem evo ja se javljam :mrgreen: . Treba mi samo jedan dvorac 25000 m2 i radio bi bez place

Bodkin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Post by Bodkin » 30/05/2012 16:44

pa belgija postavila rekord u stvaranju vlade. koliko onno, 540 dana? pravo funkcionalno uredjenje :D

Mile_Doboj

Post by Mile_Doboj » 30/05/2012 16:45

samo Švica

Image

kiky

Post by kiky » 30/05/2012 17:39

:D

kica

Post by kica » 30/05/2012 17:42

Meni je bolja BiH kao Svicarska ili Luxemburg.

zambaklija

Post by zambaklija » 30/05/2012 17:45

a koga za krOolja??nemere brez tog :D

cyprus
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Post by cyprus » 30/05/2012 17:46

It_is_a_Leclerc wrote::lol:

Jes monarhija, ali kakva je SUŠTINSKA razlika između današnjih evropskih monarhija i republika? Kralj ima neki politički značaj? :-)

PS I po meni je prihvatljiviji švicarski model sa kantonizacijom cijele države, ali bojim se da je to još uvijek vrlo nerealno. Druga stvar, kakav god sistem da imamo, ako se ponašamo ko hajvani (a ponašamo se), džaba nam sve to...

etovidis

Post by etovidis » 30/05/2012 18:03

Jedan 'mali' problem je da je Belgija politicki izrazito nestabilna drzava; uz BiH jedan od rekordera po periodu nemanja izvrne vlaste. Osim toga, Valonci i Flamanci pricaju razlicite jezike sto donosi novi niz izazova, a ljudi ovdje se savrseno razumiju kako god zvali svoje jezike.

Canton

Post by Canton » 30/05/2012 18:42

Svicarski model teritorijalnog uredjenja je za mene najbolji. Mislim da bi takav model mogao osigurati ravnomjeran razvoj svih krajeva, sto nije bio slucaj recimo u vrijeme centralizovane BiH u periodu SFRJ, niti je recimo slucaj u RSu.
Federacija opet ima problem sto ima jedan nivo vlasti visak i sto je jede administracija pa s toga njena decentralizovanost ne moze biti iskoristena u nesto pozitivno.

Ono sto prioritet u svakom modelu treba biti jeste dovoljno ovlasti drzavi da moze da osigura ravnopravnost svakom gradjaninu i pripadniku nekog naroda, svakom kantonu itd.. i da moze ispunjavati uslove EU i NATOa.

Treba pobjeci iz zamke etnoteritorijalizacije tj. svaki kanton treba biti kao i drzava svih gradjana, pripadnika BHS i drugih naroda, sa tri sluzbena jezika i dva pisma. To je temelj koji se mora postovati u svakom modelu.

travunac

Post by travunac » 30/05/2012 19:29

etovidis wrote:Jedan 'mali' problem je da je Belgija politicki izrazito nestabilna drzava; uz BiH jedan od rekordera po periodu nemanja izvrne vlaste. Osim toga, Valonci i Flamanci pricaju razlicite jezike sto donosi novi niz izazova, a ljudi ovdje se savrseno razumiju kako god zvali svoje jezike.
Pa izgleda se oni bolje razumiju sa svojim razlicitim jezicima nego mi sa istim . Salu na stranu mada su jezici slicni , oni su razliciti i vremenom ce se vjerojatno jos udaljivati jedni od drugih . Projekat srpskog hrvatskog jezika je priblizio jezike jugoslavenskih naroda , dok je danas drugi proces u toku. Kad pogledamo kako su Srbi pisali pocetko 19 stoleca i hrvati jasno je da su jezici, mada slicni ipak razliciti .

http://scc.digital.nb.rs/document/P-2588-1834

primjer srpskog prije 200 ljeta :mrgreen:

http://books.google.de/books?id=LUkwAAA ... va%20horva
primjer hrvatskog prije 200 ljeta :mrgreen:

Postoji primjer Pakistanaca i Indijaca isto slicni jezici al opet razliciti . Moze se dodat jos i norveski i svedski ,danski i takodje ceski i slovacki . Da krenu recimo sad Danci ,svedjani i danci da prave jedan jezik oni bi uspjeli , ali kad se razidju svako se vraca korjenima .

Skijaš
Been thanked: 6 times

Post by Skijaš » 30/05/2012 19:46

Canton wrote:Svicarski model teritorijalnog uredjenja je za mene najbolji
Kod nas se ne može primjeniti ni francuski ni švicarski model jer je naša situacija drugačija i od one u Francuskoj i od one u Švicarskoj.

JThomas
Been thanked: 42 times

Post by JThomas » 30/05/2012 19:52

loš primjer, izrazito disfunkcionalna država za taj stepen ekonomskog razvoja. da su bijeda k'o mi, ratovali bi na tri decenije isto k'o i mi.

Canton

Post by Canton » 30/05/2012 19:53

Skijaš wrote:
Kod nas se ne može primjeniti ni francuski ni švicarski model jer je naša situacija drugačija i od one u Francuskoj i od one u Švicarskoj.
Model kantona umjesto velikih regija(ukljucujuci entitete) se moze primjeniti, vjeruj.
Evo cak je primjenjen na 51% drzave. Da je kojim slucajem Washingonski sporazum prosiren na citavu drzavu danas bi stvari bile mnogo bolje. Uz pravednu raspodjelu javniih prihoda takav model bi mogao donijeti dobru buducnost.

Skijaš
Been thanked: 6 times

Post by Skijaš » 30/05/2012 20:01

Canton wrote:
Skijaš wrote:
Model kantona umjesto velikih regija(ukljucujuci entitete) se moze primjeniti, vjeruj.
Evo cak je primjenjen na 51% drzave. Da je kojim slucajem Washingonski sporazum prosiren na citavu drzavu danas bi stvari bile mnogo bolje.
Pa eto, uvjeri stanovništvo manjeg entiteta da podijeli tu administrativnu jedinicu u pet kantona i riješena stvar. Ne vidim kakvu bi to revolucionarnu promjenu napravilo, ali eto, ako je to izlaz, podržavam. Javio sam se samo zbog poređenja sa Švicarskom kojem često pribjegavaju i oni koji bi da dijele BiH na troje.

zambaklija

Post by zambaklija » 30/05/2012 20:08

Religious Fantastic wrote:
zambaklija wrote:a koga za krOolja??nemere brez tog :D
čuj koga?! i čuj kralja?! Pa reisa za sultana naravno! :D
Image :D

Halcyon

Post by Halcyon » 30/05/2012 20:09

Ne može kralj, mogu tri kralja. I obavezna rotacija svakih par mjeseci. :run:

Canton

Post by Canton » 30/05/2012 23:02

Skijaš wrote: Pa eto, uvjeri stanovništvo manjeg entiteta da podijeli tu administrativnu jedinicu u pet kantona i riješena stvar. Ne vidim kakvu bi to revolucionarnu promjenu napravilo, ali eto, ako je to izlaz, podržavam. Javio sam se samo zbog poređenja sa Švicarskom kojem često pribjegavaju i oni koji bi da dijele BiH na troje.
Ne mozemo tako. Nismo ih mogli uvjeriti ni u jedni vojsku, valutu, tablice, sud pa smo doduse uz asistenciju stranaca to sve dobili i gle cuda nijedna od tih stvari ne ide na stetu vecinskog naroda u RSu.
Samo sto to neki nisu iznali pozitivno izreklamirati pa Dodik od toga sad pravi kao nesto lose po jedan narod sto apsolutno nije tacno.

Ista stvar je i sa ovakvim uredjenjem. Ne kazem da je danas realan, ali smatram da je realniji od SDAovskih 5 ili SBiHovskih 4 regije. To uostalom za mene nije najbitnije pitanje kao sto sam vec naglasavao. Meni je bitan sistem u kome ce drzava biti "glava kuce" kako bi mogla osigurati sve ono sto treba njenim gradjanima.

Za ovako korijenitu promjenu, potrebno je prije svega izgraditi povjerenje medju ljudima a onda navesti sve prednosti i mane svakog prijedloga.

Trecentitasi cesto zagovaraju Svajcarizaciju mada nisu svjesni koliko je to sistem koji nikako ne ide uz njihovo vidjenje politike. Kao i ostali sovinisti oni to gledaju kroz teritorij i koje ce selo kome pripasti.
Ja nemam nista protiv da Semberija i gornje podrinje budu jedan kanton, iako tu zivi sada vecinom srpsko stanovnistvo, ali mi je nelogicno da su Prijedor i Trebinje u istoj administrativnoj jedinici.

Mislim da trebamo traziti balans izmedju nacionalnog i gradjanskog na bazi multietnickog drustva i bez diskrminacije i preglasavanja. Do toga nece biti tesko kada jednog dana, a to ce se desiti kad tad izgradimo povjerenje izmedju svih nas u BiH.

Post Reply