Bosna i Hercegovina u NOB-i

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

papilon

Bosna i Hercegovina u NOB-i

Post by papilon » 26/12/2006 15:16

Ne mogu a da ne primijetim da su najveci titoisti na forumu onni koji nisu iz partizanskih krajeva.
Narocito bih spomenuo forumase iz Sanskog Mosta, Bihaca, Tuzle, Zenice.

Sta mislite o tom fenomenu?

Jeste li partizani samo sto su oni drugi ustase, cetnici itd? Kao primjer navijaci Veleza.

Gnjuscic

Post by Gnjuscic » 26/12/2006 17:48

Ostav' se Tuzle :x Okolina je kako-tako. Sam grad je partizanski. Tuzla - uvijek na pravoj strani.

Larry3

Post by Larry3 » 26/12/2006 22:20

Zato sto su ti krajevi najvise platili u agresiji i "bratstvo i jedinstvo"

Oceania

Re: Bosna i Hercegovina u NOB-i

Post by Oceania » 27/12/2006 01:04

papilon wrote:Ne mogu a da ne primijetim da su najveci titoisti na forumu onni koji nisu iz partizanskih krajeva.

Jeste li partizani samo sto su oni drugi ustase, cetnici itd? Kao primjer navijaci Veleza.

Velez je uvijek igrao pod petokrakom.Mostar je pun partizana .Cijele familije su ginule u partizanima ....Bijedic , Humo .....uostalom ti pricas dva jezika : bosanski i kojesta ! Trazi od adminstratora da ti zatvori ovu temu ...ja sam vec otvorio prozor da glupost izadje ......steta sto otvorih ovu pizdariju 8) 8-)

pitt

Post by pitt » 27/12/2006 01:07

Al kako onda focha puna cetnika sa sutjeske '92 :D:D

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 27/12/2006 06:35

Navijači FK Partizan?

Koji Valter brani Istočno Sarajevo?

papilon

Post by papilon » 27/12/2006 10:56

Oceania wrote:
papilon wrote:Ne mogu a da ne primijetim da su najveci titoisti na forumu onni koji nisu iz partizanskih krajeva.

Velez je uvijek igrao pod petokrakom.Mostar je pun partizana .Cijele familije su ginule u partizanima ....Bijedic , Humo .....uostalom ti pricas dva jezika : bosanski i kojesta ! Trazi od adminstratora da ti zatvori ovu temu ...ja sam vec otvorio prozor da glupost izadje ......steta sto otvorih ovu pizdariju 8) 8-)

Svi su klubovi igrali pod petokrakom.
Mostar nisam spomenuo kao nepartizanski kraj.Kada vidis navijace Veleza pomislio bi da gradom vlada KPJ, a to samo zato sto su zrinjevci ustase.

MuaDib

Post by MuaDib » 27/12/2006 22:35

Bihać ti nije partizanski grad, pa gdje održano prvo zasjedanje AVNOJ-a, ne zanš a pišeš takve konstatacije.

Što se tiće BiH u II svjetskom ratu i NOB-u najviše je dala za Jugoslaviju, ali je poslije platila tu cijenu jer je bila centar otpora i NOR-a. U BiH je bilo 7 od 8 Neprijateljskih ofanziva i poznate bitke Drvar, Neretva, Kozara, Sutjeska i niz partizanskih ustanaka.
U drugim Republikama bili su malobrojni partizanski uspjesi jedino mogu izdvojiti Crnu Goru, Užičku republiku (Srbija)i Liku (Hrvatska). Ali BiH je bila okosnica NOB,NOR-a.
Image

papilon

Post by papilon » 27/12/2006 23:30

Dolazak vrhovnog staba u Bihac nema nikakve veze sa bihackim partizanskim pokretom.

Bitka za Bihać trajala je od 1. do 4.10.1942, i bila je vrlo neizvjesna. Tijekom početnog napada dvije partizanske bojne ušle su relativno duboko u grad i izgubile vezu sa ostatkom snaga, koje su bile odbačene. U idućem napadu partizani su napali sa tri strane, sa konačnim ciljem povezivanja s opkoljenim bojnama. Nakon što im je to uspjelo endehazijska obrana se brzo raspala. Preostali ustaše i domobrani povukli su se na sjever i zapad, izgubivši oko 650 mrtvih, nestalih i ranjenih te 835 zarobljenih vojnika.

halo_ba

Post by halo_ba » 28/12/2006 13:19

papilon wrote:Dolazak vrhovnog staba u Bihac nema nikakve veze sa bihackim partizanskim pokretom.

Bitka za Bihać trajala je od 1. do 4.10.1942, i bila je vrlo neizvjesna. Tijekom početnog napada dvije partizanske bojne ušle su relativno duboko u grad i izgubile vezu sa ostatkom snaga, koje su bile odbačene. U idućem napadu partizani su napali sa tri strane, sa konačnim ciljem povezivanja s opkoljenim bojnama. Nakon što im je to uspjelo endehazijska obrana se brzo raspala. Preostali ustaše i domobrani povukli su se na sjever i zapad, izgubivši oko 650 mrtvih, nestalih i ranjenih te 835 zarobljenih vojnika.

Jedan SATNIK iz STOZERA koji je bio U VOJARNI je nesto zahebo....idi ba na neku ustasku stranicu pa se tamo prosipaj.

papilon

Post by papilon » 28/12/2006 13:25

Da sam se posluzio knjigom Delije na Bihacu poslao bi me na cetnicki forum. Nema veze, bosanskokrupski partizani su jos 1990 proglasili Copica cetnikom.

halo_ba

Post by halo_ba » 28/12/2006 13:27

papilon wrote:Da sam se posluzio knjigom Delije na Bihacu poslao bi me na cetnicki forum. Nema veze, bosanskokrupski partizani su jos 1990 proglasili Copica cetnikom.
Copica nisam smatrala(niti smatram) cetnikom...koja vrsta kvinslinga si ti, nije toliko ni vazno. Vidim da si dobro zaprimio novu povijest.

papilon

Post by papilon » 28/12/2006 13:31

OK. onda se sluzim knjigom Delije na Bihacu ako ti obicni copy/paste sa hrvatske stranice ne prija.

halo_ba

Post by halo_ba » 28/12/2006 13:40

papilon wrote:OK. onda se sluzim knjigom Delije na Bihacu ako ti obicni copy/paste sa hrvatske stranice ne prija.

Apsolutno nevazno kojom knjigom se sluzis...kad si vec tu, da te prosvijetlim:
Nije mi jasno sta hoces da kazes tim "nisu partizanski gradovi"....osim sto pokazujes nedostatak znanja, logike i pismenosti.
Da te podsjetim da je NOB poceo kao gerilski pokret "po sumama i gorama" i da su gradovi uglavnom prvo osvajani pa su se onda u njima popunjavale jedinice NOV-a. Da te podsjetim da je 1943 ta Tuzla koju spominjes bila najveci slobodan grad u Evropi.
O podvizima Mostarskih ilegalaca necu ni pricati, u internetu imas dovoljno gradiva.
Apropos Bihac: zbog ustaske okupacije su pobjegli svi Srbi koji nisu pobijeni ili deportovani, a uz njih i Muslimani i Hrvati koji su bili pristalice NOB-a. Sta mislis gdje su pobjegli? I sta mislis gdje i od koga su se formirale jedinice NOV-a na tom podrucju?

papilon

Post by papilon » 28/12/2006 13:47

Tuzla sjediste hasanefendiceve legije DOMDO. Vojnici Handzar divizije uglavnom iz tuzlanske regije.

Prvi znaki nemoci na forumu je poturanje nepismenosti sugovorniku.
Last edited by papilon on 28/12/2006 13:57, edited 1 time in total.

halo_ba

Post by halo_ba » 28/12/2006 13:56

papilon wrote:Tuzla sjediste hasanefendiceve legije DOMDO. Vojnici Handzar divizije uglavnom iz tuzlanske regije.

Aman...zar se nije Rvacka jagmila za Handzar diviziju, jer su to oni legendarni pobunjenici iz Villefranche? A ta legija....toliko je bila jaka i vazna da nije ostalo o njoj ni pisanog traga osim u novim povijesnim napisima.
Ako je Tusanj samo jedan dio Tuzle...i ako je taj Tusanj dao jednu citavu partizansku cetu o kojoj se i te kako pisalo i govorilo(ne samo u povijesnim, vec i u istorijskim napisima)...sta zakljucujemo?
Ponavljam, nemam pojma koji je cilj tvog piskaranja.
Da pokazes kako su "Turci" izdajice u svakom ratu?
Da opravdas tvoje cetnistvo/ustastvo?
Idi ba, imas dovoljno odgovarajucih foruma, prosvijetli njih.

papilon

Post by papilon » 28/12/2006 14:00

Reci mi jednog narodnog heroja iz Tuzle.

halo_ba

Post by halo_ba » 28/12/2006 14:07

papilon wrote:Reci mi jednog narodnog heroja iz Tuzle.

Reci ti meni i za jednu babu iz Krajine koja NIJE proglasena narodnim herojem.
Kakve to veze ima sa cijenom brasna?

manki
Been thanked: 1 time

Post by manki » 28/12/2006 14:10

Pozdrav iz Sanskog Mosta,grada 2. zasjedanja ZAVNOBiH-a :)

halo_ba

Post by halo_ba » 28/12/2006 14:11

manki wrote:

Pozdrav iz Sanskog Mosta,grada 2. zasjedanja ZAVNOBiH-a :)

Dzaba ti je to ako nasem pap(ku)ilonu ne nabrojis bar 70 narodnih heroja iz Sanskog :D

mostarac

Post by mostarac » 28/12/2006 14:39

Prvo ne spominji bozje ime uzalud
Drugo, odakle ti znas ko su i kakvi navijaci Veleza. Vodja navijaca Veleza nije musliman, a ni prvi do njega.
Trece, navijaci Veleza su istinski multinacionalno opredjeljeni. Najbolji dokaz za to ti je sljedeci citat navijaca Slavije nakon utakmice Slavija-Velez:
Nas oko 80 u kopu(na sjeveru ),vecinom mladja ekipa iz Blue Hawksa.
RA-oko 200(stoja gore,dole ...). Iskreno,ocekivao sam ih mnogo vise,ali ipak je ovo najbrojnije gostovanje neke nesarajevske grupe na nasem stadionu.
Nasa mana-podmladjivanje ekipe je ucinilo svoje pa jos mnogo toga ne stima kako treba,pa se desi kad ne ide navijanje da neko pocne neku glupost,a da to ostali zdusno prihvate. Navijanje u 1.pol. je bilo dosta na silu,20 ljudi pjeva,ostali kuliraju pa onda na momente svi prihvate nesto,pa onda opet stanu i tako cijelo 1.pol. Definitivno nedostatak nekoga ko bi to navijanje vodio onako kako je to N**** sve ove godine radio. E da,zbog nedostatka kinte,u posljednji trenutak se odustalo od koreografije i parole(a ideja je bilo masu ,ali ima vremena...srescemo se opet).
Plusevi-dosta se uznapredovalo u marketingu. Uradjena su 4 nova transa,stotinjak majica,kacketi...Drago mi je to i sto su u kopu ogromna vecina bili ljudi kojima je ovaj klub na prvom mjestu. Uspjelo se preci preko nekih stvari i organizovati navijanje na sjeveru(obecali su nam dati istok kad ga dorade). Masu klinaca pocinje sve ovo da shvata bas onako kako treba i drago mi je sto se nismo sve ove godine cimali za dz...
Navijanje u drugom poluvremenu odlicno. U odredjenim trenucima se srbovalo preko svake mjere mada nam,realno receno RA nisu davali povoda za to.
RA-minus im je nesto sto stvarno,ali stvarno nisam ocekivao od njih,a to je da su "rezultat navijaci". Cim su primili gol pocetkom 2.pol. prestali su navijati i oglasili su se samo par puta za citavo drugo poluvrijeme. Kontam ja i da put slomi i da je sudjenje u nasim ligama k****,ali zar se prevali toliki put da bi se nakon gola poklopili?Meni to nikad nece biti jasno(isto ste se ponasali i u Kiseljaku prije nekoliko godina)...
Njihovi plusevi-brojnost,transovi za 10,glasnost(bar dok navijaju),izbor pjesama i melodija...Jos za jednu stvar im skidam kapu,a to je da su ostali dosljedni svome fazonu i da su prva grupa u kojoj su vecina muslimani,a da nisu dosli na nas stadion da tekbiraju,slave Aliju i sl. Bili su provocirani masu puta i odgovorili su samo jednom u istom fazonu . TM i ostale kvazimultisvimanamjedobrozajedno grupe-mozete samo da ucite od njih. Mene su fakat odusevili kako su istrpili neke stvari. Nisam mislio da ce se to ikad desiti ,ali na momente me je bilo sramota...
Sve u svemu,nakon duzeg vremena zanimljivo popodne na nasem stadionu.

Cetvrto - gore iznesene cinjenice upucuju na to da neopisivo seres da se cijela Bosna usmrdila od tebe

papilon

Post by papilon » 28/12/2006 14:52

Cinjenice :-) Moras citirati blentave navijace :?
Masa Mostaraca klice Titu a nigdje SDP-a u vlasti. Neobicno.

halo_ba

Post by halo_ba » 28/12/2006 14:56

papilon wrote:Cinjenice :-) Moras citirati blentave navijace :?

Pa kad su se skutori naselili....

mostarac

Post by mostarac » 28/12/2006 14:57

papilon wrote:Cinjenice :-) Moras citirati blentave navijace :?

SDP u Mostaru je odron i nije do Mostaraca nego do SDP-a vjeruj mi

Dezze

Post by Dezze » 29/12/2006 14:13

Ja sam titoista ali sam iz Sarajeva. :D Mozes misliti....

Ne mogu bas reci da sam partizan, ali podrzavam Titovu politiku (uzimajuci u obzir sve njene dobre i lose strane) upravo zato sto mi se ideja te politike svidja. Sustina te politike je socijal-demokratska ideja i to mi se svidja. Sustina ove danasnje politike je robovlasnicka ideja i to mi se ne svidja. Iako imam vecu sansu da budem vlasnik a ne rob (kako god ovo zvucalo).

Post Reply