Bosna i Hercegovina je...

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
+od 13 godina

Bosna i Hercegovina je...

Post by +od 13 godina » 02/07/2006 23:54

Je li Bosna i Hercegovina republika s dva entiteta i s jednim distiktom ili pak je Federacija ili nista od ova dva pojma???
Jer nisam jos uvjek nigdje nasao da sa kaze (mozda nisam dobro trazio) da je bosna i hercegovian republika, federacija, krajevina :D , ili sl.
Kako se organizuju izbori u bosni?
Je li predsjednik Bosne i Hercegovine (ne predsjednik predsjednistva)samo reprezentativna licnost ili ima vlasti (kao npr. u Francuskoj)?
Koja je uloga viseg predstavnika? Dokle njegova vlast dostize?
Mmmm mozda previse pitanja, ali ako mi neko objasni ovo jednom za uvjek, bit cu mu pravo zahvalan!
Cao :-D

auto de fe

Post by auto de fe » 03/07/2006 00:39

Bosna i Hercegovina je......bermudski trougao.

Slavko Klisura

Post by Slavko Klisura » 03/07/2006 01:00

Zagubio sam naočare negdje, pa izvinite..
Piše li ovo bermudski ili bezmudski trougao...

:? :-)

Zadig

Post by Zadig » 03/07/2006 01:13

jedna fleka na mapi evrope iz koje poticem i koja mi je ipak draga...bez obzira na sve

:bih:

interwal

Post by interwal » 03/07/2006 01:17

BiH je jedna vrsta federacije, izbore raspisuje izborna komisija koja radi na istom principu kao i ostale institucije u BiH (1 od svakog + 1 iz ostalih + stranci). BiH nema predsjednika već kolektivno predsjedništvo na čijem se čelu rotira predsjedavajući ("najravnopravniji među ravnopravnim"). Koliko sam ja upoznat sa ovlastima npr. Franc. predsjednika ovi naši nemaju ni blizu tolike ovlasti. Funkcija im je prvenstveno reprezentativna (potpisivanje ugovora, biranje ambasadora i sl.). U instituciju, lik i djelo visokog predstavnika u BiH su sažeti parlament, sud, Merhamet i ostalo :D Bez zezanja, Visoki predstavnik ima najveće ovalsti u BiH, može smjenjivati, postavljati ljude na funkcije, donositi i ukidati zakone itd. uglavnom otprilike parlament + vrhovni sud + predsjednik u jednom

+od 13 godina

Post by +od 13 godina » 03/07/2006 01:37

interwal wrote:BiH je jedna vrsta federacije, izbore raspisuje izborna komisija koja radi na istom principu kao i ostale institucije u BiH (1 od svakog + 1 iz ostalih + stranci). BiH nema predsjednika već kolektivno predsjedništvo na čijem se čelu rotira predsjedavajući ("najravnopravniji među ravnopravnim"). Koliko sam ja upoznat sa ovlastima npr. Franc. predsjednika ovi naši nemaju ni blizu tolike ovlasti. Funkcija im je prvenstveno reprezentativna (potpisivanje ugovora, biranje ambasadora i sl.). U instituciju, lik i djelo visokog predstavnika u BiH su sažeti parlament, sud, Merhamet i ostalo :D Bez zezanja, Visoki predstavnik ima najveće ovalsti u BiH, može smjenjivati, postavljati ljude na funkcije, donositi i ukidati zakone itd. uglavnom otprilike parlament + vrhovni sud + predsjednik u jednom

Uhhh jebo te!
Znaci da skorom pa smo kao neka vrsta diktatorske drzave. Ali koja je onda funkcija predsjednika predsjednistva??? On bi trebao imati neku vrstu moci... Ili pak je njegove vlasti svedena na minimum?
Interesantno, veoma interesantno...
Samo jednu stvar nisam skontao IZBORI: izbore raspisuje izborna komisija koja radi na istom principu kao i ostale institucije u BiH (1 od svakog + 1 iz ostalih + stranci).

+od 13 godina

Post by +od 13 godina » 03/07/2006 01:41

Zadig wrote:jedna fleka na mapi evrope iz koje poticem i koja mi je ipak draga...bez obzira na sve

Ehhh za Evropu jeste Bosna fleka. Ali problem Evrope je: "kako ocistiti fleku a da ne upropastis dzemper?" :D
BOSNA=FLEKA
ZADIG=FLEKICA
:D

Bosanac_21

Post by Bosanac_21 » 03/07/2006 01:46

.......Bosna je dusa svijeta,
kaljena hiljadu ljeta,
carstva propadala,
Bosna opstajala.

Bosna je u nama,
u tvom i u srcu mom,
tu smo rodjeni,
tu cemo mrijeti,
Bosna je nas dom!
ImageImageImage

Zadig

Post by Zadig » 03/07/2006 03:29

+od 13 godina wrote:
Zadig wrote:jedna fleka na mapi evrope iz koje poticem i koja mi je ipak draga...bez obzira na sve

Ehhh za Evropu jeste Bosna fleka. Ali problem Evrope je: "kako ocistiti fleku a da ne upropastis dzemper?" :D
BOSNA=FLEKA
ZADIG=FLEKICA
:D

da nastavimo onda:

+od13godina= isto fleka
:-)

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs » 03/07/2006 12:54

Bosna je da prosti¹....

melb26sa

Post by melb26sa » 03/07/2006 13:14

+od 13 godina wrote:Uhhh jebo te!
Znaci da skorom pa smo kao neka vrsta diktatorske drzave. Ali koja je onda funkcija predsjednika predsjednistva??? On bi trebao imati neku vrstu moci... Ili pak je njegove vlasti svedena na minimum?
Samo jednu stvar nisam skontao IZBORI: izbore raspisuje izborna komisija koja radi na istom principu kao i ostale institucije u BiH (1 od svakog + 1 iz ostalih + stranci).

koliko ja znam u IK nema vise stranaca - otisli su i ovi iz OSCE-a i ovi iz OHR-a tako da su ostali samo nasi.

SiSaJuMe

Post by SiSaJuMe » 03/07/2006 13:32

Bolan
Od
Svijeta (bih naroda)
Napravise
Avet

Zahvaljujuci NACI vodjma.

Uh

Re: Bosna i Hercegovina je...

Post by Uh » 03/07/2006 14:26

+od 13 godina wrote:Je li Bosna i Hercegovina republika s dva entiteta i s jednim distiktom ili pak je Federacija ili nista od ova dva pojma???
Jer nisam jos uvjek nigdje nasao da sa kaze (mozda nisam dobro trazio) da je bosna i hercegovian republika, federacija, krajevina :D , ili sl.
Kako se organizuju izbori u bosni?
Je li predsjednik Bosne i Hercegovine (ne predsjednik predsjednistva)samo reprezentativna licnost ili ima vlasti (kao npr. u Francuskoj)?
Koja je uloga viseg predstavnika? Dokle njegova vlast dostize?
Mmmm mozda previse pitanja, ali ako mi neko objasni ovo jednom za uvjek, bit cu mu pravo zahvalan!
Cao :-D

Bosna i Hercegovina ti je nekada bila Republika, ali od kad dodjose ovi strani rukovodioci da je vode napravise od nje jednu obicnu svjetsku vukojebinu.

Dakle BiH bi ti danas bila Vukojebina Bosna i Hercegovina

Reina

Post by Reina » 03/07/2006 14:30

Uh wrote:Bosna i Hercegovina ti je nekada bila Republika, ali od kad dodjose ovi strani rukovodioci da je vode napravise od nje jednu obicnu svjetsku vukojebinu.

[/quote]

hmmm sto li se toliko bore za tu Bosnu kad je vukojebina.... :lol:

Bogme meni je prelijepa :)

Uh

Post by Uh » 03/07/2006 15:20

Reina wrote:
Uh wrote:Bosna i Hercegovina ti je nekada bila Republika, ali od kad dodjose ovi strani rukovodioci da je vode napravise od nje jednu obicnu svjetsku vukojebinu.

Bogme meni je prelijepa :)[/quote]

Mislio sam na ekonomsku vukojebinu, a ne na ljepotu BiH

Reina

Post by Reina » 03/07/2006 15:26

Reina wrote:

Bogme meni je prelijepa :)[/quote]
Uh wrote:Mislio sam na ekonomsku vukojebinu, a ne na ljepotu BiH

pa kad bi jedni da je grade a drugi da razgradjuju dobro ista valja... :-)

interwal

Post by interwal » 04/07/2006 01:04

+od 13 godina wrote:Uhhh jebo te!

Ne baš diktatura jer iako VP ima velike ovlasti on odgovara (mislim) EU za svoje poteze, za razliku od klasičnih diktatura gdje "šef" radi po svom.
Što se tiče predsjednika predsjedništva, on nema nikakvu posebnu ulogu jer sve dokumente moraju potpisati sva trojica. Mislim da presjedavajući ima neku ulogu "glasnogovornika", inače je po svemu isto rangiran kao i ostala dvojica.
Ovo oko izbora, komisiju su na početku činili 1 srbin, 1 hrvat, 1 musliman, 1 iz reda ostalih i mislim 3 stranaca. Neko reče da sada više nema stranaca

Batonus

Post by Batonus » 04/07/2006 01:17

Dino Dervishalidovic:
Mi smo samo krvava mrlja
Na bjelosvjetskom TV ekranu
Oni koji treba u tisini da nestanu

Husein-kapetan Gradascevic:
Ima Bosne i Bošnjaka,
bilo ih je prije vas,
ako Bog da,
biće ih i poslije vas.

Jozo Penava: