Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by plain vanilla » 31/05/2016 11:45

Neira Avdibegović, zastupnica Demokratske fronte (DF), uputila je Skupštini Kantona Sarajevo inicijativu o podizanju spomenika Bošku i Admiri, sarajevskim Romeu i Juliji, koji su tragično stradali 18. maja 1993. godine.
Kad sam prvi put cula za njihovu pricu, i ja sam kao i vecina u njima vidjela Romea i Juliju, ljubav koja je zbog rata zavrsila tragicno. Medjutim, citajuci temu o Grbavici, vise bas i nisam sigurna.

Pored toliko zrtava u Sarajevu tokom rata, da li dvoje koji su pokusali prebjeci na srpsku stranu, zasluzuju spomenik? Iskreno, ni ja ne mogu sa sigurnoscu reci ni da ni ne.

Edin H.

Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by Edin H. » 31/05/2016 11:51

plain vanilla wrote:
Neira Avdibegović, zastupnica Demokratske fronte (DF), uputila je Skupštini Kantona Sarajevo inicijativu o podizanju spomenika Bošku i Admiri, sarajevskim Romeu i Juliji, koji su tragično stradali 18. maja 1993. godine.
Kad sam prvi put cula za njihovu pricu, i ja sam kao i vecina u njima vidjela Romea i Juliju, ljubav koja je zbog rata zavrsila tragicno. Medjutim, citajuci temu o Grbavici, vise bas i nisam sigurna.

Pored toliko zrtava u Sarajevu tokom rata, da li dvoje koji su pokusali prebjeci na srpsku stranu, zasluzuju spomenik? Iskreno, ni ja ne mogu sa sigurnoscu reci ni da ni ne.
Jok, nego su trebali biti hajvani ko ja, pa ostati tada u Sarajevu.

Cast izuzecima, vecina je pokusavala naci nacin da se ispali, sto je je i bilo razumljivo u okolnostima.

E sada, druga je stvar sto ce oni koji se nisu uspjeli ispaliti, a pokusavali su, sasuti paljbu na one koji su se isparili. A i oni raznorazne postede ganjali. Vecina onih najhrabrijih je nazalost nastradala u ratu.

karanana

Post by karanana » 31/05/2016 11:54

ne mislim da zasluzuju spomenik.

tema ce vjerovatno u helach i pod katanac brzo.

julisiz es grant

Post by julisiz es grant » 31/05/2016 11:56

U danu bijelih traka i ataku srpskih političara sa svih strana, mislim da je još jedna tema tipa "self-hating Bošnjo" blago rečeno neukusna. Očekujem da se slična tema ponovo otvori 11. jula. Zašto je promašen 25. maj sa ovakvim temama, ne znam.

zli_hordas

Post by zli_hordas » 31/05/2016 11:57

Nisu imali srece.

_BataZiv_0809

Post by _BataZiv_0809 » 31/05/2016 12:17

Ni da ni ne. Prije ipak ne.

Edin H.

Post by Edin H. » 31/05/2016 12:22

_BataZiv_0809 wrote:Ni da ni ne. Prije ipak ne.
Ovo je ipak prije svega tragicna ljubavna prica, gdje su ovo dvoje mladih ljudi pokusali da sacuvaju svoju vezu, bez obzira na okolnosti na koje nisu mogli utjecati.

Ja sam ZA, ako nista drugo zbog turista, koje ova prica moze vise interesovati, nego neke ratne, jer se svi u ovoj prici mogu pronaci.

_BataZiv_0809

Post by _BataZiv_0809 » 31/05/2016 12:26

Edin H. wrote:
Ovo je ipak prije svega tragicna ljubavna prica, gdje su ovo dvoje mladih ljudi pokusali da sacuvaju svoju vezu, bez obzira na okolnosti na koje nisu mogli utjecati.

Ja sam ZA, ako nista drugo zbog turista, koje ova prica moze vise interesovati, nego neke ratne, jer se svi u ovoj prici mogu pronaci.

Da to su otprilike i moji argumenti "Za".

karanana

Post by karanana » 31/05/2016 12:29

da, za turiste bi ovo moglo biti ok da se proda neka romantika i da se ima jos jedno mjesto za obici.
ali za stvarnost i realnost ove njihove price.....0 bodova.
ja sam siguran da se iz tog doba iz sarajeva moze naci na desetine ljubavnih prica prekinutih granatama, snajperom i slicno. pa cak i onih "mijesanih".

dezerter koji je koristeci svoje kriminogene veze sa jedne i sa druge strane probao preci na neprijateljsku stranu vjerovatno sa puno love, gdje bi ili sa tim ko zna kako zaradjenim novcem platio prolaz vani, a jos vjerovatnije nakon 2-3 dana debriefinga obukao srpsku uniformu i na hreshu.
ok, roknuli ga nasi....ili zbog nerijesenih talova ili zbog prebjega....to je rizik koji je preuzeo.
da je on bio posten i iskren dezerter pa fino preko stupa....ne bi mi bilo krivo. a ovako na vrbanji....

Altsa

Post by Altsa » 31/05/2016 12:34

_BataZiv_0809 wrote:
Edin H. wrote:

Da to su otprilike i moji argumenti "Za".
Mogli su sacuvati vezu i u Sarajevu ne bi bili jedini.

Edin H.

Post by Edin H. » 31/05/2016 12:40

karanana wrote:da, za turiste bi ovo moglo biti ok da se proda neka romantika i da se ima jos jedno mjesto za obici.
ali za stvarnost i realnost ove njihove price.....0 bodova.
ja sam siguran da se iz tog doba iz sarajeva moze naci na desetine ljubavnih prica prekinutih granatama, snajperom i slicno. pa cak i onih "mijesanih".

dezerter koji je koristeci svoje kriminogene veze sa jedne i sa druge strane probao preci na neprijateljsku stranu vjerovatno sa puno love, gdje bi ili sa tim ko zna kako zaradjenim novcem platio prolaz vani, a jos vjerovatnije nakon 2-3 dana debriefinga obukao srpsku uniformu i na hreshu.
ok, roknuli ga nasi....ili zbog nerijesenih talova ili zbog prebjega....to je rizik koji je preuzeo.
da je on bio posten i iskren dezerter pa fino preko stupa....ne bi mi bilo krivo. a ovako na vrbanji....
Valjda je imao neku garanciju, nije valjda toliki hajvan.

A vala ne znam ni kako bi Srbi reagovali sto je dovukao "Turkinju". :-)
Last edited by Edin H. on 31/05/2016 12:42, edited 1 time in total.

_BataZiv_0809

Post by _BataZiv_0809 » 31/05/2016 12:42

Dok god ova prica ima svjedoka i savremenika izazivat ce oprečne reakcije.

Kurtu Šorku svaka čast, ali nije baš da su veze izmedju pripadnika različitih naroda kod nas bile toliko egzotične i rijetke kako bi se moglo isčitati iz opisa samog događaja. Vjerujem da će ljudi koji se sjećaju preratnog Sarajeva to i potvrditi.

Nadalje, njihov pokušaj je daleko od naivnog i romatnično-idealističkog. A ogroman broj ljudi zna mnoge detalje koji su sve samo ne romantični.

Fudo387

Post by Fudo387 » 31/05/2016 12:42

Edin H. wrote:

Genijalno, od tragedije to dvoje ljudi napraviti turisticku atrakciju i uzeti koju marku.
Hljeba ti, na cemu si?

ExNihilo

Post by ExNihilo » 31/05/2016 12:44

Biće da je većini ovdje trn u oku, zapravo, to što su Admira i Boško namjeravali napustiti "slobodarski" dio Sarajeva i preći na agresorski. Ne slaže se uz boju bošnjačkih mitova.

Edin H.

Post by Edin H. » 31/05/2016 12:46

Fudo387 wrote:
Edin H. wrote:

Genijalno, od tragedije to dvoje ljudi napraviti turisticku atrakciju i uzeti koju marku.
Hljeba ti, na cemu si?
Na horsu :D

Ok, mozes I tako gledati, ali zar vecina prica koje se prodaju turistima po svijetu nije zasnovana na necijem stradanju i tragediji.

Jedino sto je ova relativno friska.

Pitar s Kariba

Post by Pitar s Kariba » 31/05/2016 12:47

Čudi me da nije bilo zahtjeva da se Vrbanja most i Studentski centar zovu "Suade, Olge, Boška i Admire" :-)

agent_zero

Post by agent_zero » 31/05/2016 12:54

karanana wrote:ne mislim da zasluzuju spomenik.

tema ce vjerovatno u helach i pod katanac brzo.
Slutim isto...

karanana

Post by karanana » 31/05/2016 12:59

ExNihilo wrote:Biće da je većini ovdje trn u oku, zapravo, to što su Admira i Boško namjeravali napustiti "slobodarski" dio Sarajeva i preći na agresorski. Ne slaže se uz boju bošnjačkih mitova.
ne razumijem zadnju recenicu ali ne vidim problem sto je vecini trn u oko konstatacija iz prve recenice. jeste tako je.

plain vanilla

Post by plain vanilla » 31/05/2016 13:03

ExNihilo wrote:Biće da je većini ovdje trn u oku, zapravo, to što su Admira i Boško namjeravali napustiti "slobodarski" dio Sarajeva i preći na agresorski. Ne slaže se uz boju bošnjačkih mitova.
Puno je ljudi pobjeglo kako iz Sarajeva, tako i iz BiH. Nije ova tema zbog toga otvorena, ljudi su se pokusavali spasiti. Neko se borio, neko otisao...

Tema je spomenik, da li dvoje koji su stradali bjezeci na srpsku stranu zasluzuju spomenik?

SaraFina

Post by SaraFina » 31/05/2016 13:05

Ja bi ovu priču ostavila ipak u nekim prijeratnim vremenima. Jer je tada i počela. Bez obzira na izhod i ratna dogadjanja.

Jer ako već se postavlja pitanje "ko je bio Boško" logično je postaviti i pitanje " zašto je Admira krenula s njim" bile su joj poznate okolnosti i mjesto gdje ide.

Zato sotonizirati jedno od njih etiketirajuci ga dezerterom nije moralno.

I nagađanja što bi bilo kad bilo, takodjer su degutantna. Dovoljno je što su platili životima svoju odluku. Ma kakva bila.

Dakle, protiv sam i bilo kakve medijske frke ( dovoljno je do sad ) u vezi njihove smrti, protiv sam i osude ma kakav im plan bio nakon bijega.

Neka počivaju u miru.

Fudo387

Post by Fudo387 » 31/05/2016 13:05

Draga Neira, dok krades Bogu dane po tim zastupnickim seansama, je l' ti ista smislenije moglo pasti na pamet od ove tvoje inicijative?

ExNihilo

Post by ExNihilo » 31/05/2016 13:06

Fudo387 wrote:
Draga Neira, dok krades Bogu dane po tim zastupnickim seansama, je l' ti ista smislenije moglo pasti na pamet od ove tvoje inicijative?
Šta brbljbaš ti?

greatful_and_dead

Post by greatful_and_dead » 31/05/2016 13:08

Pa jebiga, frajer u po rata hoće da dezertira tj pređe kod agresora koji pokušava sravniti "slobodarski" dio Sarajeva, kako kažeš. Metak, nego šta. Lako se 2016. praviti pametan.

ExNihilo

Post by ExNihilo » 31/05/2016 13:09

greatful_and_dead wrote:
Pa jebiga, frajer u po rata hoće da dezertira tj pređe kod agresora koji pokušava sravniti "slobodarski" dio Sarajeva, kako kažeš. Metak, nego šta. Lako se 2016. praviti pametan.
Ovakvim razmišljanjem efektivno pokazuješ da nisi ništa bolji od "agresorske" strane.

plain vanilla

Post by plain vanilla » 31/05/2016 13:10

SaraFina wrote:Ja bi ovu priču ostavila ipak u nekim prijeratnim vremenima. Jer je tada i počela. Bez obzira na izhod i ratna dogadjanja.

Jer ako već se postavlja pitanje "ko je bio Boško" logično je postaviti i pitanje " zašto je Admira krenula s njim" bile su joj poznate okolnosti i mjesto gdje ide.

Zato sotonizirati jedno od njih etiketirajuci ga dezerterom nije moralno.

I nagađanja što bi bilo kad bilo, takodjer su degutantna. Dovoljno je što su platili životima svoju odluku. Ma kakva bila.

Dakle, protiv sam i bilo kakve medijske frke ( dovoljno je do sad ) u vezi njihove smrti, protiv sam i osude ma kakav im plan bio nakon bijega.

Neka počivaju u miru.
Zato sto je bio rat, mobilizacija i on je bio vojni obveznik, zato sam rekla da je on dezerter.

Locked