bosanskohercegovacko ratno pismo

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...
King Kikapu

bosanskohercegovacko ratno pismo

Post by King Kikapu » 04/10/2006 18:03

sta ste citali iz bosanskohercegovacke knjizevnosti sto tematizira posljednji rat? sta vam je sjelo, a sta prisjelo? sta vam se narocito svidjelo? sta mislite o toj knjizevnosti? velickovic, jergovic, brigic, pistalo, ladin, kulenovic, lazarevska, rahmetli karim zaimovic...?

Nancy Drew

Post by Nancy Drew » 04/10/2006 18:11

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 09:51, edited 1 time in total.

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 04/10/2006 18:15

Dobra tema, samo treba vremena. Kuckat ćemo sutra, al' onako za ufur:

Faruk Šehić, još malo pa savršen, dobar čoj'k i sve bolji pisac.

Karim Zaimović, jazuk momka bio je genije u izgradnji.

Ahmed Rahmanović i Midhat Ajanović: žanrovski treš, ali doooobro izveden i guta se ne zapinje, klizi k'o mehka šljiva pa rasturi utrobu.

Veselin Gatalo: krene izokola i suptilno ubode sridu, sve bolji i bolji pisac, malo peglativan kao čo'jk.

Ozren Kebo: još uvijek nenadjebano Sarajvo za početnike, remek djelo.

Noćno Vijeće, Karahasan: suptilan i snažan uvod u rat, fali malo krvi i ima viška metafizike za moj ukus, ali vrlo, vrlo dobro.

Nije baš striktno u ovom košu, memoari Tony Loyda My War GOne By, I miss It So.... Super knjiga, vrijedilo bi je prevesti.

Jergovićev Sarajevski Marlboro ima momenata gdje plačem. Možda najiskrenije što je ikad napisao... Ili je najvještije fejk'o.

Dno dna:

Kad je bio juli

Izet Perviz, potkovani golubovi (kako mali suptilni nacionalist zamišlja srbočetnike, još malo pa istina ali ipak treš)

Ona nekakva Nataša što je dobila Grinzane Cavour, mnogo grozno piše i nema pojma o osnovnim stvarima

Ima još, nisam zlopamtilo.

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 04/10/2006 18:18

Nancy Drew wrote:Ozren Kebo, Marko Vešović i Dario Džamonja :thumbup: (gdje baš njih zaboravi nabrojat') + Lazarevska i Brigić

Džamonja je, ako mene pitaš, više u rubrici KLASICI... I ratne i predratne priče su mu izvanredne, ali mislim da je rat njega više sjeb'o privatno nego što mu je obilježio stvaralaštvo... Hoću reći, Daco je above and beyond te kategorije koju sad razvlačimo....

Imam njegovu Zdravstvenu knjižicu.... Super stvar.

A ovo dvoje, pokoj duši Brigićevoj, ipak su malo podosadni za moj ukus. Non est disputandum, doduše...

Nancy Drew

Post by Nancy Drew » 04/10/2006 18:49

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 09:50, edited 1 time in total.

King Kikapu

Post by King Kikapu » 04/10/2006 18:53

karim zaimovic-lucidan, nenad velickovic-smijesan ako citam konacare, ubitacno iskren u djavolu u sarajevu, vlado mrkic-ne pristajanje na nacionalizam u istocno od zapada, tvrtko kulenovic-poeticno iskren, faruk sehic-ubitacno precizan.

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 05/10/2006 10:32

E, kad smo već na dnu dna, ima jedan poluzaboravljeni odron:

Knjiga Adema Kahrimana. To otprilike izgleda kao da je NEKO kren'o kopirat Ibrišimovića... Mada, možda sam ja samo subjektivan jer karikira neke ljude, mjesta i stvari o kojima znam mnogo više i malo bolje nego on.

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 05/10/2006 10:36

Nancy Drew wrote:
Jimmy_The_Saint wrote:
Nancy Drew wrote:Ozren Kebo, Marko Vešović i Dario Džamonja :thumbup: (gdje baš njih zaboravi nabrojat') + Lazarevska i Brigić

Džamonja je, ako mene pitaš, više u rubrici KLASICI... I ratne i predratne priče su mu izvanredne, ali mislim da je rat njega više sjeb'o privatno nego što mu je obilježio stvaralaštvo... Hoću reći, Daco je above and beyond te kategorije koju sad razvlačimo....

Imam njegovu Zdravstvenu knjižicu.... Super stvar.

A ovo dvoje, pokoj duši Brigićevoj, ipak su malo podosadni za moj ukus. Non est disputandum, doduše...

za džamonju se slažem, rat nije obilježio njegov opus,
isto tako sjebalo bi njega nešto drugo da nije rat, bio je nažalost takav čovjek, žudio je za nečim što će ga do kraja dokusurit' i to nešto je nestrpljivo iščekivao cijeli život (dopuštam sebi da ovako pišem, ne znam koliko je korektno)
a lazarevska i brigić su mi nekako legli, naravno ukusi su različiti,
tačno je da ti svaka knjiga u različitim životnim periodima drugačije legne možda bi ih danas drugačije čitala

Mani korektnost. Ja, nažalost, nisam nikad imao čast da se prodružim s njim, ali dosta mojih prijatelja jeste (ono, bukvalno, neki kod kojih je spav'o, jeo, a naročito pio).... Jeste, to je bio neki zarazan deathwish koji provijava od najranijih književnih uradaka, a u životu je bio očit... Bukvalno, kad pročitaš više od dvije njegove stvari zaredom, stuži ti se na sve i svakog i mo'š se samo roknut'...

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Post by karanana » 05/10/2006 10:45

Roman o Srebrenici, Isnam Taljic :thumbup:

Santos

Post by Santos » 05/10/2006 10:49

Zasto niko ne napise knjigu o Izdaji na Otesu.Zasto niko nekaze kolko osta mladosti tamo.Zasto niko ne napisa knjigu kolko civila poginu.Zasto niko ne napise kako se zavalise pojedine jedinice na Otesu.Zasto.Danas sam stvarno bjesan radi one osude onim sto silovase pa mi pun kurac lopovluka moram malo se istrest.Ovo za Otes je stvarno samo se nikad dokazat nece.Zavaljeni do picke materine.Ko je bio zna da mu nepricam.

King Kikapu

Post by King Kikapu » 20/10/2006 11:27

slazem se da bi trebalo napisati roman o otesu, kao i o mnogim drugim stvarima iz nase skorije povijesti uostalom. no, bosanskohercegovacko ratno pismo se ne bavi istorijskim zbivanjima niti velikim likovima, vec malim ljudima uhvacenim u istorijski kosmar.

junak bosanskohercegovackog ratnog pisma je deheroiziran. za razliku od tipicnog ratnog junaka proizvedenog u manufakturi projekcija svijetle buducnosti pod okriljem samoupravnog socijalizma koji je svojim angazmanom nagovjestavao pa i donosio bolji zivot, pri cemu su sva sredstva bila dozvoljena, a moral i etika izrazito ideologizirani.

jedna od ljepsih prica koja stvari postavlja na ovaj nacin je tespih od miljenka jergovica koja govori o pukovniku srpske vojske koji ne pristaje na nacionalizam, a da bi sacuvao zivote svojih bliznjih primoran je da se za nacionalizam bori zbog cega u momentu katarze umire.

odlican je primjer transformacije socijalistickog heroja koji zdenko lesic izvodi u romanu knjiga o tari gdje se taj heroj s jedne strane preobrazava u intelektualca nemocnog da se odupre nasilju, a s druge u bezocnog nasilnika koji se u vremenu nacionalistickog divljanja dokopao moci.

Ovakav postupak govori i o etickom angazmanu BH ratnog pisam koje uvijek odabire pogled onoga ko trpi istoriju 'pogled odozdo'. pri tome je jedan od imperativa teksta ostati oslobodjen od ideologije ali tom imperativu ne podlijezu svi tekstovi., roman crno srce npr. je obiljezen impicitnom ideologizacijom teksta.

zbog toga i ukoliko bi neko nesto napisao o ratnim zbivanjima, bilo zavali u otesu, bilo umiranju za bezimena mrijestilista vukova diljem bosne sam dogadjaj bi bio podredjen pojedinacnom, subjektivnom vidjenju nekoga kome se omlatio o ledja.

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 20/10/2006 11:54

King, evo da ti nabacim za voleja:

ratno...

ili pak antiratno pismo?

Čitajući Kujovićev Dnevnik o džihadu, recimo, svojedobno sam se nervir'o (rat bijaše frišak) zato što je u karikiranju otišlo sve predaleko, i što je antiratni stav junaka djelovao dosta isfabricirano. Naime, uživo sam zna I neke ljude koji su, gle čuda, bezmalo VOLJELI ratovati, uživali u tome. Ne govorim o patološkim koljačima, govorim o sasvim običnim braniteljima koji su, kako kažeš, poturali leđa... Vjerovatno znaš par takvih.

Otud gornja dilema. Šta je zastupljenije u produkciji? Šta vjerodostojnije? Čega nam tu fali, čega pak ima previše...

Orhanowski

Post by Orhanowski » 20/10/2006 12:14

...
Last edited by Orhanowski on 20/10/2006 17:42, edited 1 time in total.

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 20/10/2006 12:25

Orhanowski, vidi jednu stvar....

"Postoji samo naoružana istina."

Albert Camus

Si nekad razmišlj'o o tome?

Orhanowski

Post by Orhanowski » 20/10/2006 12:34

...
Last edited by Orhanowski on 20/10/2006 17:43, edited 1 time in total.

Helem

Post by Helem » 20/10/2006 12:45

posmatram cetnike jednog po jednog, pamtim ih.Izgledaju mi kao ribe.
Mi naoruzani, oni naoruzani, stojimo jedni naspram drugih.
Samo da neko slucajno opali ovdje bi nastao haos. Razmisljam da ipak to ja prvi uradim.
..........ulazimo u autobuse , odlazimo...
napustamo nase domove, nas grad, nasu zemlju, napustamo nase komsije...
Niko od nas nema istinskog ponosa, kao psi smo, podvijena repa, manji smo od makova zrna. Samo da spasimo glave, samo da ostanemo zivi.
Osjecam se kao govno.
A opet nesto mi lijepo u prsima, vise ne znam sta da mislim,
glava mi preteska.

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 20/10/2006 12:52

Orhanowski wrote:Jesam, malo. A Ironija se umijesala i u Camusov slucaj, pa je, nakon sto je izjavio da je nesto najgluplje poginuti u automobilu (ili automobilskoj nezgodi) i sam dozivio takvu smrt.
Moja poenta je da svi nasi poginuli, na koji god nacin i pod kojim god okolnostima da su poginuli, vise nisu medju zivima, mrtvi su.
Znam da ce me mnogi napasti, al ipak cu reci: nije li to malo nemoralno dozvoliti da ti neko oduzme zivot? Kakva je to odgovornost individue prema sebi?

Čudan si svat, ali glup nisi.

No, vidi ovo: DOZVOLITI. Većina poginulih, u suštini, pokušavala je baš to. Da NE DOZVOLI. Intimno vjerujem da je većina ljudi koje sam znao, a koji su izginuli, ginulo braneći sebe, grad, uzgred i mene, a ne za raznorazne apstrakcije.

jacasa

Post by jacasa » 20/10/2006 13:08

Velickovic- "Konacari", odlicna knjiga

medulla

Post by medulla » 20/10/2006 13:11

jedino kvalitetno sto sam ja procitala je 'nocno vijece', dzevada karahasana.

Helem

Post by Helem » 20/10/2006 13:11

ispustaju nas na planinskom prevoju Galica.
Neki cetnicki oficir drzi govor:' Jebo vas Alija izetbegovic u guzicu".
Znam da ce mnogi od vas uzeti oruzje u Travniku i pridruziti se Alijinoj vojsci.
Ko od vas uzme oruzje neke se ne vraca na ovo ratiste, ovo je najvece ratiste, slobodno idite na druga ratista ali na ovom cete kosti ostaviti...
.........
Dizu rampu....
Narod je nagrnuo ko krdo krava. Pokusavam izaci naprijed, znam da ako ostanem medju zadnjima, bicu ubijen.

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 20/10/2006 13:12

medulla wrote:jedino kvalitetno sto sam ja procitala je 'nocno vijece', dzevada karahasana.

A nekvalitetno što si pročitala?

(Dobar je Dževdo).

medulla

Post by medulla » 20/10/2006 13:23

Jimmy_The_Saint wrote:
medulla wrote:jedino kvalitetno sto sam ja procitala je 'nocno vijece', dzevada karahasana.

A nekvalitetno što si pročitala?

(Dobar je Dževdo).

pa recimo, prvo sto mi pada na pamet je svakako 'kad je bio juli', to po plitkosti, smijesnoj eticnosti, nevjerodostojnom jeziku itd da ne nabrajam, nema presedana u bosnakoher ratnoj knjizevnosti. i bas se pitam kolko je autorici trebalo ono da napise, dan-dva ili se radilo o satima... moguce da je sjela i dok nije spicila do kraja, nije ustala. hehe.

Orhanowski

Post by Orhanowski » 20/10/2006 13:27

...
Last edited by Orhanowski on 20/10/2006 17:45, edited 1 time in total.

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 20/10/2006 13:34

Koje si godište, buraz?

Orhanowski

Post by Orhanowski » 20/10/2006 13:42

Izvinjavam se, al' mor'o sam izbrisati moje postove na ovoj temi.
Last edited by Orhanowski on 20/10/2006 17:46, edited 1 time in total.

Post Reply