BOSANSKI MENTALITET

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Am'ir

BOSANSKI MENTALITET

Post by Am'ir » 19/02/2012 14:02

Ovdje pišemo o Bosanskom čovjeku.
Da li je Bosanski čovjek drugačiji po svom mentalitetu od ostatka svijeta?
Iznesite razne profile bosanskog čovjeka!
Na Univerzitetu u Liježu jedan moj kolega IZNIO JE RAD NA TEMU BOSANSKI ČOVJEK.
KOD RAZUMNIH LJUDI TAJ RAD IZAZVAO JE NEVJEROVATNU PAŽNJU SAMO ZATO ŠTO JE TEMA "BOSANSKI ČOVJEK" DRUGAČIJA OD BILO KOJE TEME U SMISLU "SVJETSKI ČOVJEK".

Molim Vas, ulkjučite se u temu. Pričajmo o Bosanskom čovjeku i vjerujte da ćemo upoznat razne ljudske profile, a samim tim biće nam lakše kad razriješimu kroz takvo opisivanje i trenutnu "Bosansku situaciju."
Last edited by Am'ir on 22/02/2012 11:24, edited 1 time in total.

ljubav_aha

Re: BOSANSKI MENTALITET

Post by ljubav_aha » 19/02/2012 14:33

Am'ir wrote:Ovdje pišemo o Bosanskom čovjeku.
Na Univerzitetu u Liježu jedan moj kolega IZNIO JE RAD NA TEMU BOSANSKI ČOVJEK. KOD RAZUMNIH LJUDI TAJ RAD IZAZVAO JE NEVJEROVATNU PAŽNJU, SAMO ZATO ŠTO JE TEMA "BOSANSKI ČOVJEK" DRUGAČIJA OD BILO KOJE TEME U SMISLU "SVJETSKI ČOVJEK".
Molim Vas, ulkjučite se u temu. Pričajmo o Bosanskom čovjeku, vjerute upoznat ćemo razne profile, a samim tim biće nam lakše kad razriješimu kroz takvo opisivanje i trenutnu "Bosansku situaciju."

imas li djleove rada,citate :?:

Da Hood

Post by Da Hood » 19/02/2012 16:08

Pa od prosjecnog Bosanskog covjeka su samo gori Sejdici,Finci i Kurdi :D Ovo je neko moje misljenje

Kemo BA

Post by Kemo BA » 19/02/2012 16:25

E nemre tako. Ovdje svaka mahala ima svoj mentalitet.Nema centralizacije mentaliteta inace možete naljutiti gosn Dodika pa ce raspisati referendum za otcjepljenje mentaliteta.

Šalim se. Dosta sam putovao i mislim da nigdje nema boljih ljudi.Spremnih da pomognu kada je najgore, da oproste i stvari koje se ne opraštaju, pruže ruku pomirenja i onome ko to nikaada ne može zaslužiti.
Ali taj mentalitet polagano ali sigurno kvare vanjski i unutarnji uticaji. To je nešto najgore što se može desiti.To je dio i politike SANU i neprijatelja Bosne.Zato ga treba cuvati kao kap vode na dlanu.

antiupravitelj

Post by antiupravitelj » 19/02/2012 17:43

Ma.Le.Na. wrote:Kako bi pomogli svojim kolegama Srbima koji su mjesecima bez ikakvih primanja, razvojačeni vojnici Bošnjaci odlučili su izdvojiti od svojih budućih penzija po 5 eura. “Sada smo svi zajedno, i vojnici HVO-a, i Armije BiH i Vojske Republike Srpske.

Otpušteno 1700 vojnika

Nekada smo bili neprijatelji, a sada smo prijatelji”, izjavio je za sarajevski Dnevni avaz predstavnik vojnika iz RS-a Rade Dželetović.

Oko 1700 vojnika otpušteno je u cijeloj Bosni i Hercegovini i sada nemaju nikakva primanja. Nakon učestalih demonstracija demobiliziranih vojnika, vladajuće stranke iz Federacije BiH dogovorile su da će njihovi vojnici tri mjeseca dobivati po 150 eura akontacije mirovine dok vlasti ne smisle kako će riješiti njihov problem.

Bez rješenja

Za 350 demobiliziranih vojnika iz Republike Srpske pak nema još nikakvog rješenja, pa su im dojučerašnji ratni neprijatelji odlučili pomoći sa 7500 eura koje planiraju prikupiti među sobom.

izvor ''jutarnji''
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... =1&t=94925
Ovo nema nigdje na svijetu! Graniči sa ludilom, ali nije ludilo. Valja djeci i unucima i dalje skupa/zajedno živjeti. Nikako suživjeti ili suživotariti,...Vidi šta je Sidran rekao za suživot.

oridjidji

Post by oridjidji » 19/02/2012 18:50

antiupravitelj wrote:
Ma.Le.Na. wrote:Kako bi pomogli svojim kolegama Srbima koji su mjesecima bez ikakvih primanja, razvojačeni vojnici Bošnjaci odlučili su izdvojiti od svojih budućih penzija po 5 eura. “Sada smo svi zajedno, i vojnici HVO-a, i Armije BiH i Vojske Republike Srpske.

Otpušteno 1700 vojnika

Nekada smo bili neprijatelji, a sada smo prijatelji”, izjavio je za sarajevski Dnevni avaz predstavnik vojnika iz RS-a Rade Dželetović.

Oko 1700 vojnika otpušteno je u cijeloj Bosni i Hercegovini i sada nemaju nikakva primanja. Nakon učestalih demonstracija demobiliziranih vojnika, vladajuće stranke iz Federacije BiH dogovorile su da će njihovi vojnici tri mjeseca dobivati po 150 eura akontacije mirovine dok vlasti ne smisle kako će riješiti njihov problem.

Bez rješenja

Za 350 demobiliziranih vojnika iz Republike Srpske pak nema još nikakvog rješenja, pa su im dojučerašnji ratni neprijatelji odlučili pomoći sa 7500 eura koje planiraju prikupiti među sobom.

izvor ''jutarnji''
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... =1&t=94925
Ovo nema nigdje na svijetu! Graniči sa ludilom, ali nije ludilo. Valja djeci i unucima i dalje skupa/zajedno živjeti. Nikako suživjeti ili suživotariti,...Vidi šta je Sidran rekao za suživot.
Jedna pozitivan korak ka pomirenju ljudi koji nas vodi do mišljenja da unatoč razlikama među nama možemo pomagati jedno drugima...

BASS

Post by BASS » 19/02/2012 19:00

Pa sta ja znam - bosanskog covjeka dijelim na 2 vrste : nižu i višu.
Ovu nižu karakteriše nemoć,bolesna zavist,nemogućnost da se vidi dalje od svoje mahale,sitnoračundžijski mentalitet,zluradost,ogovaranje,neaktivnost,nemogućnost pronalaženja greške u nekom svom postupku ili razmišljanju (osim što nekad "prizna" kako mu je greška što je eto previše pošten,pa eto svi ga onako...),opsjednutost porijeklima,barem jedna seksualna disfunkcija,strahopoštovanje prema zlim ljudima itd.
Ova viša je mitsko biće koje ima sve,širinu uma,ambiciju,vrijednost,marljivost,humor,sve i glavni im je problem kako se odlijepiti od žabokrečine,nakon toga obično osvoje svijet isl. :)
I can be wrong now...but I dont thinks so :-D

liberty02

Post by liberty02 » 19/02/2012 19:51

zar postoji mentalitet uopste?
ili je balkanski temprament :D

Am'ir

Post by Am'ir » 19/02/2012 22:32

ljubav_aha wrote:
Na Univerzitetu u Liježu jedan moj kolega IZNIO JE RAD NA TEMU BOSANSKI ČOVJEK. KOD RAZUMNIH LJUDI TAJ RAD IZAZVAO JE NEVJEROVATNU PAŽNJU, SAMO ZATO ŠTO JE TEMA "BOSANSKI ČOVJEK" DRUGAČIJA OD BILO KOJE TEME U SMISLU "SVJETSKI ČOVJEK".
Molim Vas, ulkjučite se u temu. Pričajmo o Bosanskom čovjeku, vjerute upoznat ćemo razne profile, a samim tim biće nam lakše kad razriješimu kroz takvo opisivanje i trenutnu "Bosansku situaciju."

ostali su na univerzitetu, ali bi trebao prijatelja pitati - vjerovatno ima kopije.

Am'ir

Post by Am'ir » 19/02/2012 22:48

Kemo BA wrote:E nemre tako. Ovdje svaka mahala ima svoj mentalitet.Nema centralizacije mentaliteta inace možete naljutiti gosn Dodika pa ce raspisati referendum za otcjepljenje mentaliteta.

Šalim se. Dosta sam putovao i mislim da nigdje nema boljih ljudi.Spremnih da pomognu kada je najgore, da oproste i stvari koje se ne opraštaju, pruže ruku pomirenja i onome ko to nikaada ne može zaslužiti.
Ali taj mentalitet polagano ali sigurno kvare vanjski i unutarnji uticaji. To je nešto najgore što se može desiti.To je dio i politike SANU i neprijatelja Bosne.Zato ga treba cuvati kao kap vode na dlanu.
Pogledaj, meni je neshvatljivo da jedan narod koji godinama živi ratoborno, ne uzme istraživati svoje postojanje pa da vidi ustvari zasto je to tako. Zašto može u isto vrijeme toliko voliti i toliko mrziti? To u našoj zemlji istražuju pojedinci, nekoliko akademika i onda se tako zovu upravo zbog toga što su došli do nevjerovatni saznanja.
Bosanac, čovječe - on ima svoj - posebni humor, koji je ja mislim najjači i jedinstven u svijetu, taj Bosanski humor to je toliko jaka i moćna stvar da jednostavno obara s nogu sva bića koja ga prepoznaju.
Bosanac, on je kamen čovjek, pa kako samo izdrži jedan toliki žal kad se nađe u situaciji da mu je otac, majka, i brat ubijeni, da mu je sestra silovana i ubijena, da nema u familiji ni jednog muskog roda i da opet bude normalan čovjek, to je Bosanac.
i možemo na hiljade ljudskih profila koji su drugačiji vezati za bosanca i svrstavati ga u drugačije svjetsko biće.
Razumiješ? ;))

Am'ir

Post by Am'ir » 19/02/2012 22:58

liberty02 wrote:zar postoji mentalitet uopste?
ili je balkanski temprament :D
Mentalitet iz razloga što BOSANAC po temperamentu nije balkanac. On jest djelom prepoznatljiv kao temp-balkanac ali je u suštinskom shvatanju drgačiji od regiona. Tu prije svega igra ulogu religiska različitost što bosanca (vćinski dio), obavezuje da bude drugačiji. Znači postoji isključivo BOSANSKI MENTALITET kome je poznat i balkanski temperament. Pa nekad, recimo kad se BOSANAC predstavlja strancu prepoznaju ga kao balkanca ali kad ga upoznaju shvate da je on drugačiji, kao štu ustvari i jeste. :o

ljubav_aha

Post by ljubav_aha » 19/02/2012 23:24

Am'ir wrote:
ljubav_aha wrote:

ostali su na univerzitetu, ali bi trebao prijatelja pitati - vjerovatno ima kopije.
hvala :-D

Am'ir

Post by Am'ir » 19/02/2012 23:27

zagazaga wrote:
Am'ir wrote:
Pogledaj, meni je neshvatljivo da jedan narod koji godinama živi ratoborno,
kako mislis ratoborno?
Ratoborno, to je pojam koji je vazda zastupljen kod nas. I sad trenutno je zastupljen. Kod nas je vazda rat, ako ste gledali prije neku noć Abdulah Sidran je na TV1 takodje potvrdio da se u bosni trenutno vodi rat, ali da taj rat nije oružane prirode već iz nekih drugi dimenzija - ali je rat.
Ratoborno je bilo stoljećima, decenijama I SVE ŠTO JE PROIZAŠLU IZ RATA JE PROIZAŠLO. I sve se nekako vrti oko rata pa i najzastupljenija teme ovih dana "Film Angeline Jolie".

Am'ir

Post by Am'ir » 19/02/2012 23:49

zagazaga wrote:Ratoboran narod ide u osvajanja, ima vojskovođe i heroje. Ne mislim da je bosanski narod takav. Braniti se, odbraniti i biti ratoboran nije isto. A Sidran...
Bosna je sve to što ste upravo rekli. Treba li vam navesti šta je sve Bosna ovojila, trebaju li vam imena vojskovođa, trebaju li vam imena heroja... Jel' vi mislite da Bosna nije ta zemlja? Ako mislite da nije onda vi ne poznajete historiju svoje zemlje ako ste uopće bosanac!

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
Has thanked: 18 times
Been thanked: 22 times

Post by plain vanilla » 20/02/2012 00:10

Am'ir wrote:
zagazaga wrote:Ratoboran narod ide u osvajanja, ima vojskovođe i heroje. Ne mislim da je bosanski narod takav. Braniti se, odbraniti i biti ratoboran nije isto. A Sidran...
Bosna je sve to što ste upravo rekli. Treba li vam navesti šta je sve Bosna ovojila, trebaju li vam imena vojskovođa, trebaju li vam imena heroja... Jel' vi mislite da Bosna nije ta zemlja? Ako mislite da nije onda vi ne poznajete historiju svoje zemlje ako ste uopće bosanac!
mi smo holandjani

oridjidji

Post by oridjidji » 20/02/2012 01:00

Am'ir wrote:
Jeste ako posmatraš Bosance na tuđim frontovima i koji su službovali Osmanlijama, Austrougarima, Njemcima ... Ali bogme ako posmatraš ono što je ovaj narod osvojio sam, jedino se mogu pohvaliti vladavimom Kralja Tvrtka I i njegovim osvajanjima u ovome regionu :)

lilla7

Post by lilla7 » 20/02/2012 01:20

U bosanskom čovjeku postoji želja da bude drugačiji, bolji od ostalih u nečemu, barem, ali ostaje prosječan, ide sredinom :skoljka:

dviceps

Post by dviceps » 20/02/2012 01:23

Image
Image
Image
Image

cyprus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post by cyprus » 20/02/2012 03:07

slucajna prolaznica wrote:U bosanskom čovjeku postoji želja da bude drugačiji, bolji od ostalih u nečemu, barem, ali ostaje prosječan, ide sredinom :skoljka:
Solidan opis :thumbup:

talić

Post by talić » 20/02/2012 11:17

Nepostoji univerzalan bosanski mentalitet jer se Krajišnik i Hercegovac razlikuju kao što se razlikuju Dalmatinac i Zagorac. Ako nam je išta zajedničko to je mudrovanje, nerad (iako i tu ima oscilacija) pesimizam i bavljenje prošlošću.
Trebali bi otvoriti granice i pozvati marljive sjevernjake da se razmnožavaju s nama pa bi možda dobili neku sretniju kombinaciju.

Master_

Post by Master_ » 20/02/2012 12:14

Bosansko-hercegovački mentalitet je čudo. Nemoguće za opisati, kad postoji milion podvarijacija (šta li je taj "tvoj" u radu napisao, bilo bi možda zanimljivo i pročitati). Uglavnom "taj sa bh mentalitetom" kad pomisliš da je glup, on se pokaže da je pametan, kad pomisliš da je slab, on se pokaže da je snažan i izdržljiv.
Krivac za takvo "uljuljavanje" protivnika, može biti da leži u zlorabnom ismijavanju Sulje i Muje, kao dvije dobroćudne budale u vicevima, ali opet kako onda objasniti godinu 1203., kad nije bilo takvih viceva, ono kad su bosanski krstjani dali izjavu pred papinskom legatom na Bilinom Polju.

ljuspica

Post by ljuspica » 21/02/2012 11:22

talić wrote:Nepostoji univerzalan bosanski mentalitet jer se Krajišnik i Hercegovac razlikuju kao što se razlikuju Dalmatinac i Zagorac. Ako nam je išta zajedničko to je mudrovanje, nerad (iako i tu ima oscilacija) pesimizam i bavljenje prošlošću.
Trebali bi otvoriti granice i pozvati marljive sjevernjake da se razmnožavaju s nama pa bi možda dobili neku sretniju kombinaciju.
Taman pođoh da napisem ovo gore citirano. Slažem se osim u jednom:"nerad". Dodala bih jos to da mentalitet jednog covjeka odredjuje zemlja, vazduh i okruzenje. Bosanac koji zivi od zemlje (sjever...sjevero-istok-dodajte jos ako sam isputila) je i te kako vrijedan. Njega je zemlja na to natjerala i u sam mozak tih ljudi ukorijenilo se to: treba biti vrijedan...Hercegovac koji ne zivi od zemlje, je navikao kad upekne zvjezdan da legne (ko crnogorac) i ljencari na suncu jer toboze sta se tu moze radit? Osim toga, kamenjar je pun zmija-zamisli rasti tako i od malih nogu samo ocekivati kad ce te nesto ujest iz tog kamenjara....tako odrastes u covjeka koji od ljudi ocekuje napad ...ma...necu vise...
Mislim, tema je osjetljiva za ovaj forum...ovdje se ljudi posvađaju oko autobusa i reda voznje a kamoli na ovakvoj temi. Rado bih se raspisala o svakom bosancu iz svakog dijela bosne-bar ono povrsno, ali izbiće svađa...zato je najbolje reći: svi smo mi zlatni i tačka.

madner
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Post by madner » 21/02/2012 11:26

Bosanac kao neradnik je cista glupost, kada se ode vani onda se vidi reputacija naspram drugih. Dakle radin narod bez ikakve sumnje.

ljuspica

Post by ljuspica » 21/02/2012 11:30

madner wrote:Bosanac kao neradnik je cista glupost, kada se ode vani onda se vidi reputacija naspram drugih. Dakle radin narod bez ikakve sumnje.
Evo počela je paljba, sta sam rekla? :D
Bosanaca neradnika ima koliko god hoces...
Travnik je grad izuzetno lijenih ljudi (dobro ih je opisao Ivo Andirc u "Travnickoj hronici"),koji bi kad pomjere kamen s puta ocekivali da ih neko za to plati. Nezavrsavaju fakultete pa im dođu "stranci" da rade, dok oni ispijajuci kafe po kaficima (sa dva eura u dzepu) ogovaraju iste i ispituju njihove korjenje dičeći se svojima autohtonim korjenima ciji su geni upitni :D

madner
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Post by madner » 21/02/2012 11:38

Dobro ba, necemo sada o tvojim traumama kao dosljak/inja. Govorimo opcenito, a opcenito to da li neki grad malo ljeniji ili ne ne definise naciju. Nacija se definise naspram drugih, tako da bi ti Travnicani bili mali radini mravi naspram vecine nacija svijeta.

Post Reply