Bosanski i Americki pasos?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

evrokrem

Bosanski i Americki pasos?

Post by evrokrem » 02/01/2007 17:12

Jedno pitanje.. neznam da li je vec tema bila. .
kada postanes americki drzavljanin.. da li se moras odreknuti bosanskog drzavljanstva.. posto kada dodjes u bosnu moras se prijaviti ako imas Am. pasos? dakle, neko kaze da opet mozes nas pasos imati samo izvadis u ambasadi a neko nemozes samo nas ili americki? :roll:

danas

Re: Bosanski i Americki pasos?

Post by danas » 02/01/2007 17:14

evrokrem wrote:Jedno pitanje.. neznam da li je vec tema bila. .
kada postanes americki drzavljanin.. da li se moras odreknuti bosanskog drzavljanstva.. posto kada dodjes u bosnu moras se prijaviti ako imas Am. pasos? dakle, neko kaze da opet mozes nas pasos imati samo izvadis u ambasadi a neko nemozes samo nas ili americki? :roll:

ne moras se odreci BH drzavljanstva da bi uzeo USA. USA zakon to ne trazi, a kako je krenulo, BH zakon ce ti traziti da se odreknes ili USA ili BH drzavljanstva...

a ko kaze da se moras prijaviti u bosni da imas USA pasos? :?

manijak1
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Post by manijak1 » 02/01/2007 17:15

:oops: SIPA? :D :D

danas

Post by danas » 02/01/2007 17:15

manijak1 wrote::oops: SIPA? :D :D

pa ako udje sa BH pasosom? nikad cula za to :roll:

pitt

Post by pitt » 02/01/2007 17:16

samo se vi prijavljujte :D:D

muha_sa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 23 times

Post by muha_sa » 02/01/2007 17:17

hajd da se mjenjamo :D evo ti nas za taj stranski :D
moze i doplata :D

manijak1

Post by manijak1 » 02/01/2007 17:18

:oops: Ne bih ga uzeo kad ne bi nikad NY vidio :oops: :D :D

karanana
Has thanked: 1 time

Post by karanana » 02/01/2007 17:18

Ne moras se odreci niti jednog pasosa niti jednog drzavljanstva, samo ih drzi razdvojeno i ne mijesaj ih ono jedan granicni prelaz jedan a drugi - drugi pasos. A neznam otkud ti da se moras prijaviti kad dodjes u BiH???

muha_sa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 23 times

Post by muha_sa » 02/01/2007 17:19

dobro si :D ne bih ni ja dao onog rahatluka dok cekam u redu pred nekom ambasadom :D

danas

Post by danas » 02/01/2007 17:20

karanana wrote:Ne moras se odreci niti jednog pasosa niti jednog drzavljanstva, samo ih drzi razdvojeno i ne mijesaj ih ono jedan granicni prelaz jedan a drugi - drugi pasos. A neznam otkud ti da se moras prijaviti kad dodjes u BiH???

ako udje sa BH pasosom, ne mora se prijavljivati... ne znam sta je procedura ako ulazi kao strani drzavljanin, tj. sa USA pasosom... :-?

manijak1

Post by manijak1 » 02/01/2007 17:22

Procedura je .....da se prijavi u PU na teritoriju općine/opštine gdje boravi , ako je u hotelu :D :D recepcioneri će ...... :D :D odaslati signale đe treba :D haj eurokrem :D sretno. :D

karanana

Post by karanana » 02/01/2007 17:24

Ma jok ba, mozda je pravilo i zakon da se prijavis u PU, ali to se ne moze kontrolisati i kad predjes onu carinsku kucicu slobodan si da radis sta hoces.

Hantraga

Post by Hantraga » 02/01/2007 17:56

USA zakon ne zahtjeva odricanje nativnog drzavljanstva. Mozes zadrzati i BiH drzavljanstvo...Samo moras da razumijes, da ako se ne odreknes BiH drzavljanstva, kad odes u BiH, Americka ambasada ti nemoze pomoci ako upadnes u nekakve probleme, jel si ti i drzavljanin BiH i podlijezes svim pravilima te drzave...Medjutim, ako upadnes u probleme u bilo kojoj drugoj drzavi sa kojom nemas dvojno drzavljanstvo, onda ti USA ambasada moze pomoci...

Zakon BIH zahtjeva da ako kao stranac udjes u Zemlju i ostajes u Bosni duze od 10 dana( ja mislim) moras se prijaviti lokalnom MUPU...

Moguce je da pri izlasku iz BiH na carini traze Odjavnicu...

Ovo sve vazi od nekoliko stvari..Ako pri ulasku ti ne udare ulazni pecat, onda tehnicki i ne znaju kad si usao, tako da ti ne mogu traziti odjavnicu..
Ukoliko ti udare pecat na ulasku, i ostajes mjesec dana, ja bi preporucio da se prijavis lokalnom mupu...Da ne bi pri izlasku morao dati 20 maraka, cariniku na kafu :D

Ako dolazis kao Americki drzavljanin, i ostajes na duze vrijeme, USA ambasada preporucuje da javis Americkoj ambasadi lokaciju na kojoj ces se nalaziti...

Ja se nikad ne prijavljujem ni u MUPU ni u USA ambasadi...Ako dodje do problema platis cariniku cugu :D

evrokrem

Post by evrokrem » 02/01/2007 17:58

Pa kako da nemoras... moj drug sto ima Am. pasos svaki put kada dodje u svoj grad ode i prijavi se kao Am. drzavljanin jer on ima samo taj i plati neznam 4 marke .. inace moze imati problema na granici.....

Hantraga

Post by Hantraga » 02/01/2007 18:01

karanana wrote:Ma jok ba, mozda je pravilo i zakon da se prijavis u PU, ali to se ne moze kontrolisati i kad predjes onu carinsku kucicu slobodan si da radis sta hoces.

Problem je sto moras proci onu carinsku kucu i kad izlazis iz zemlje :D

Ako ste primjetili kad odete u Hrvatsku na more, da vam vlasnici smjestaja uzmu pasose da ih odnesu na prijavu u MUP...Tako bi isto trebalo i u BiH, samo sto je kod nas taj zakon klimav...

evrokrem

Post by evrokrem » 02/01/2007 18:03

Hantraga me prestigla :D

nego mi nikako to nesjeda.. recimo kada vadis nas pasos u chicagu .. pitaju te imas li drugi pasos da li si drzavljanin neke druge zemlje i.e. amerika, onda nebih mogao opet nas vaditi? mislim jedino ako navedes nesto sto nije istina..

evrokrem

Post by evrokrem » 02/01/2007 18:06

muha_sa wrote:

hajd da se mjenjamo :D evo ti nas za taj stranski :D
moze i doplata :D

zamjenila bih se za minutu i kucicu ovdje ako treba samo da ti meni osiguras zastalan posao u bosni i np. . .nemas pojma kako je nama ovdje u dijaspori!

Hantraga

Post by Hantraga » 02/01/2007 18:08

evrokrem wrote:Hantraga me prestigla :D

nego mi nikako to nesjeda.. recimo kada vadis nas pasos u chicagu .. pitaju te imas li drugi pasos da li si drzavljanin neke druge zemlje i.e. amerika, onda nebih mogao opet nas vaditi? mislim jedino ako navedes nesto sto nije istina..

U sustini nije preporucljivo imati dva pasosa...To je sve sto oni pokusavaju da preventiraju...

Imati drzavljanstvo, ne znaci samo pasos, vec mnoge druge previligije, kao sto su, glasanje, imovina itd...

Ako stvarno zelis BiH pasos, ja ti predlazem da ga izvadis u Bosni u gradu iz kojeg si..Jel ce ti proci jeftinije, a i brze...

Samo ne vidim razlog sto ce ti 2 pasosa, osim ako ne planiras svercati.. :D sto u sustini oni i preventiraju...

Ulasci u jednu zemlje sa jednim pasosom, a izlazak sa drugim je ilegalno...

Dakle to nema veze sa drzavljanstvima...Iako imas 3 drzavljanstva, treba da odaberes samo jedan pasos sa kojim ces putovati...

karanana

Post by karanana » 02/01/2007 18:09

evrokrem wrote:Hantraga me prestigla :D

Sada malo sirimo temu: a sto uopste i vadis nas pasos kad vec imas americki? Fino kad dodjes u BiH izvadis CIPS-ovu licnu kartu i ona ti mijenja sve stvari za koje bi mozda koristio pasos ovdje u BiH, osim putovanja, za koja ti je logicno puno bolji americki pasos.

evrokrem

Post by evrokrem » 02/01/2007 18:12

nemam americki pasos mislim trebala bih sada na ispit za americko drzavljanstvo. . . nego me interesuje za buducnost kako je to kada postanes "amerikanac".. da li mozes zadrzati nase drzavljanstvo recimo ako bih se nekada htjela vratiti nazad u bosnu...

digger

Post by digger » 02/01/2007 18:15

Hantraga wrote:...Ako ste primjetili kad odete u Hrvatsku na more, da vam vlasnici smjestaja uzmu pasose da ih odnesu na prijavu u MUP..

Ne bogumi. Vedc dva ljeta putujem iz BH u Dubrovnik, stanujem privatno, i nikada nikome nisam dao ni puno ime a kamoli kanadski pasos. Znaci, i to je kako im se valjda prohtije da se bakcu sa papirima.

Hantraga

Post by Hantraga » 02/01/2007 18:17

karanana wrote:
Sada malo sirimo temu: a sto uopste i vadis nas pasos kad vec imas americki? Fino kad dodjes u BiH izvadis CIPS-ovu licnu kartu i ona ti mijenja sve stvari za koje bi mozda koristio pasos ovdje u BiH, osim putovanja, za koja ti je logicno puno bolji americki pasos.

I ja bih ti ovo predlozio, jel i ja isto sam uradio..Izvadio sam CIPS ovu(novu BiH licnu kartu) i nju koristim u Bosni..Kad putujem koristim Americki pasos...

Sto se tice USA, njima je svedno, mozes zadrzati BiH drzavljanstvo..
Problem moze doci, ako BiH donese zakon u kom Bosna ne priznaje dvojno drzavljenstvo..u tom slucaju bi se morala opredjeliti za jedno...

I vjeruj proces odricanja drzavljanstva nije jednostavan, i on kosta oko $1000...

Recimo nasi drzavljani u Njemackoj kad predaju za Njemacko drzavljanstvo, oni kmoraju donijeti papire iz BIH da su se odrekli svog drzavljanstva...

Kao sto vidis u procesu dobijanja USA drzavljanstva tog nema, i po pitanju USa njima je svedno..

KAo sto rekoh jedino ce biti problem ako se nas Bosna odrekne... :sad:

digger

Post by digger » 02/01/2007 18:18

karanana wrote:Sada malo sirimo temu: a sto uopste i vadis nas pasos kad vec imas americki? Fino kad dodjes u BiH izvadis CIPS-ovu licnu kartu i ona ti mijenja sve stvari za koje bi mozda koristio pasos ovdje u BiH, osim putovanja, za koja ti je logicno puno bolji americki pasos.

Mozes li ovo da pojasnis?

Kada udjem na strani pasos i pored toga sto izvadim CIPS (je li to bivsa licna karta?) ja se i dalje tretiram kao strani gost. Ili tu ima nesto sto ne kuzim...

Hantraga

Post by Hantraga » 02/01/2007 18:20

digger wrote:
Hantraga wrote:...Ako ste primjetili kad odete u Hrvatsku na more, da vam vlasnici smjestaja uzmu pasose da ih odnesu na prijavu u MUP..

Ne bogumi. Vedc dva ljeta putujem iz BH u Dubrovnik, stanujem privatno, i nikada nikome nisam dao ni puno ime a kamoli kanadski pasos. Znaci, i to je kako im se valjda prohtije da se bakcu sa papirima.

Vidis tvoj gazda te nije prijavio, da ne bi morao platiti porez za tebe...Svaki privatnik placa porez za turiste i on je tebe drzao na crno..U sustini, ti nebi imao nikakvih problema, vec on...
Ja svaki put kad odem u Hrvatsku mi traze pasos...

evrokrem

Post by evrokrem » 02/01/2007 18:20

hvala hantraga

Post Reply