bosanski (hrvatski) jezik

Locked
Shoshana

Post by Shoshana » 13/05/2006 05:19

Mislim da sam nekad negdje cula da eberecke-ebertute dolazi iz njemackog. Ali njemacki ne govorim, pa bas ne znam koliko je to tacno.

Ja inace, jos uvijek govorim srpskohrvatski - hrvatskosrpski, i nikakvih problema nemam da razumijem mahrame, hecime, semsije, ozicu, pjat, funjestru, hiljadu, opstinu (opcine u moje vrijeme nije bilo prije Mostara), a ako treba, mogu ja i onu "Dva mi sta lipotana lipo vrime drugovala, lipo vrime drugovala i lipo se dragovala..."(ovo samo za one sa knjizevnosti :D ).

A tema o jeziku je zaista na pravom mjestu - podforum politika!

damir_k87

Post by damir_k87 » 13/05/2006 06:02

stanibal wrote:
capry wrote:
stanibal wrote:damire u pravu si:Zasto hrvatizacija?...mislim da je to svesna-------------------------------------ovo mi je jedan od vecih zajeba---------nikad ne pricam ekavicom radnja medija i neki inat(nepotrebni)Srbima(od 2 zla bira se manje).samo da rijecnik nije slican srpskom,a niko ne govori da je to srpski uopste...
sta ti baljezgas???-----------------------evo malo o jeziku;)
dje zivis ti------------------------------u Bosni
imas puno pravo pricat srpski ali -ukoliko si iz BiH - nemas pravo koristiti ekavicu
dalje, nije rijecnik nego rjecnik-----------------------------A oni sto su proizvedeni sa natpisom''Rijecnik'' su stamparska greska???!!!Nemoj uzimati naslove zdravo za gotovo...A je li rjecnik bio i prije???Ja sam doskora samo znao za duzu verziju pa su onda IZJEDNACILI,a sad ,evo, nam ti tvrdis i da je samo rjecnik ispravno...
BOS.JEZIK SE MIJENJA POPUT PRAVILA U ''ZIVOTINJSKOJ FARMI'';)
i ovako nam je sve
svakom se dusa petljat u ono o cemu pojma nema
trebalo bi 5 lektora da se dobro umori dok isprave sve pravopisne greske nasih forumasa a svak sve zva o jeziku
Nemoras biti profesor Bosanskog, Hrvatskog, Sprskog jezika da si svjestan sta se desava. Ja sam ti samo jednu godinu isao u Bosni u skolu i to nakon rata, i znam da puno grijesim sta se tice gramatike. Ali uopste nemoras biti neki ekspert da skontas sta se desava u Bosni. Situacija je "Mrzimo Srbe, hocemo da se razlikujemo sto vise od njih, hrvati su manje losi, hajde ubaciti cemo hrvatske rijeci". To mezes skontat' a nemoras znati ni historiju, ni jezik nemoras toliko puno znati, ni nista. Jednostavno politicka govna.

capry

Post by capry » 13/05/2006 13:38

damir_k87 wrote:
stanibal wrote:
capry wrote: sta ti baljezgas???-----------------------evo malo o jeziku;)
imas puno pravo pricat srpski ali -ukoliko si iz BiH - nemas pravo koristiti ekavicu
dalje, nije rijecnik nego rjecnik-----------------------------A oni sto su proizvedeni sa natpisom''Rijecnik'' su stamparska greska???!!!Nemoj uzimati naslove zdravo za gotovo...A je li rjecnik bio i prije???Ja sam doskora samo znao za duzu verziju pa su onda IZJEDNACILI,a sad ,evo, nam ti tvrdis i da je samo rjecnik ispravno...
i ovako nam je sve
trebalo bi 5 lektora da se dobro umori dok isprave sve pravopisne greske nasih forumasa a svak sve zva o jeziku
Nemoras biti profesor Bosanskog, Hrvatskog, Sprskog jezika da si svjestan sta se desava. Ja sam ti samo jednu godinu isao u Bosni u skolu i to nakon rata, i znam da puno grijesim sta se tice gramatike. Ali uopste nemoras biti neki ekspert da skontas sta se desava u Bosni. Situacija je "Mrzimo Srbe, hocemo da se razlikujemo sto vise od njih, hrvati su manje losi, hajde ubaciti cemo hrvatske rijeci". To mezes skontat' a nemoras znati ni historiju, ni jezik nemoras toliko puno znati, ni nista. Jednostavno politicka govna.
u pravu si
ti sa sa jednim razredom u bosni i sa takvim (ne)poznavanjem jezika imas pravo samo da pitas ili eventualno da konstatujes kakva je situacija jer ne moras bit profesor da bi vidio sta se desava, kao sto ti rece
ali tvoj domet je toliki i ne smijes dalje
a ti se upustio u nakve analize, dijagnoze, komentare i rasprave
ne moze to tako
ali si ofulio u ovoj dijagnozi gdje kazes da je to samo zato sto mrzimo srbe
nema to veze s tim
a kad bi i bilo tako kao sto ti kazes (a nije!) ne bi bilo besmisleno

Bosanski Zmaj

Post by Bosanski Zmaj » 13/05/2006 16:21

Bosnjaci su slavenizirani Iliri iz doline rijeke Bosne... kulturna agresija Slavena ucinila je da bosanski ilirski skoro izumre, te plus sto se kasnije dodatna agresija na taj jezik vrsila turskim,arapskim,perzijskim,kasnije njemackim,srpskim,hrvatskim,...

Jara

Post by Jara » 13/05/2006 16:48

Bosanski Zmaj wrote:Bosnjaci su slavenizirani Iliri iz doline rijeke Bosne... kulturna agresija Slavena ucinila je da bosanski ilirski skoro izumre, te plus sto se kasnije dodatna agresija na taj jezik vrsila turskim,arapskim,perzijskim,kasnije njemackim,srpskim,hrvatskim,...
OK, ako pretpostavimo da su, kao što kažeš, Ilirima u Bosni jezik kulturnom agresijim nametnuli Slaveni i da današnji Bošnjaci nisu Slaveni nego Iliri, ŠTA bi sa Slavenima? Bili tako nadmoćni da su nametnuli svoj jezik, a danas ih nema u Bosni? Ili ima, ali nisu Bosnjaci...? Znaš li uopće otkud Iliri u Bosni?
Ako je bosanski ilirski , kao što kažeš,skoro izumro, znaci da je nesto ostalo od njega - ŠTA ??? ( osim brojalice i nekih toponima - Butmir, npr.).

Jara

Post by Jara » 13/05/2006 17:00

Shoshana wrote:Mislim da sam nekad negdje cula da eberecke-ebertute dolazi iz njemackog. Ali njemacki ne govorim, pa bas ne znam koliko je to tacno.
A tema o jeziku je zaista na pravom mjestu - podforum politika!
Hvala na odgovoru.
Nije nemoguce da je iz njemackog...mada mi nesto vuce na mađarski...možda zbog toga što se u Vojvodini jedan grad nekad zvao Bečkerek ( niđe veze, al' da pokušam).
.

Etogajebi

Post by Etogajebi » 13/05/2006 17:18

Bosanski jezik
Pod varijante:
- Zapadna varijanta - hrvatski
- istocna varijanta - srpski (????)

senada

Post by senada » 13/05/2006 17:23

Etogajebi wrote:Bosanski jezik
Pod varijante:
na kom jeziku se pise na ovome forumu :?

Etogajebi

Post by Etogajebi » 13/05/2006 17:28

Zavisi u kojoj se varijanti nalzis
Ja licno, samo Bosanski
Mozes ga je... ali je tako.

senada

Post by senada » 13/05/2006 17:29

Etogajebi wrote:Bosanski jezik
Pod varijante:
populacija koja gravitira Z Mostaru treba da govori/pise po jezicnom podrucju I Mostara i obratno.... isto tako oni koji pokrivaju I Sarajevo neka jezikom pokriju ovu/onu drugu polovicu Sarajeva...i obratno...

Reina

Post by Reina » 13/05/2006 17:32

ma pod varijanti ima kolko hoces ali sve je to jedan jezik
ipak... :)

senada

Post by senada » 13/05/2006 17:32

Etogajebi wrote:Zavisi u kojoj se varijanti nalzis
Ja licno, samo Bosanski
Mozes ga je... ali je tako.
koje jezicko podrucje pokriva tvoj nick? Bosanskom ili? :lol:

Murat Sabanovic

Post by Murat Sabanovic » 13/05/2006 17:41

mene najvise na kurac idu njihovi mjeseci
pa jebo te u citavoj evropi mjeseci se isto izgovoraju samo u hrvatskoj ne
a sto je najgore mi preuzimamo hrvatske nazive mjeseci....

i hocemo u evropu
:lol: :lol: :lol:

spongebob

Post by spongebob » 13/05/2006 17:44

Murat Sabanovic wrote:mene najvise na kurac idu njihovi mjeseci

i hocemo u evropu
pa nemoj ih koristiti ako ti smetaju, sve je to bogatstvo jezika. Usput budi receno i u Poljskoj su nazivi mjeseci slicni zapadnoj varijanti juzno-slavenskog jezika

senada

Post by senada » 13/05/2006 17:46

Murat Sabanovic wrote:mene najvise na kurac idu njihovi mjeseci

i hocemo u evropu
svrbanj, svitanj, ledeni, studeni.. ostale ne znam ali znam da se razlika ogleda u "U" mislim na hr.nEUrovizija i na sr.nEvrovizija.. a kod nas mal' tam' mal' vam'... k'o pijetlici na dimnjaku... :-) sr. evri a hr. euri.... a kod nas pfeningovi..

Etogajebi

Post by Etogajebi » 13/05/2006 17:52

Ja govorim, pricam, pisem sa onim jezikom sto ja osjecam, mislim, sanjam, psujem, pjevam, ......
i nisam opterecen jel' to moj jezik ili nije.
Oni sto sumnjaju u porijeklo "svog" jezika postavljaju takva pitanja
Ja Se-nadam, Senada, da shvatas/kuzis/dodjees tobe
Poljubac za tebe
E.t.je..

Reina

Post by Reina » 13/05/2006 17:54

senada wrote:a kod nas mal' tam' mal' vam'... k'o pijetlici na dimnjaku... :-) sr. evri a hr. euri.... a kod nas pfeningovi..
pa jel to ti hoces da kazes da ne postoji bosanski ili :roll: :?

Reina

Post by Reina » 13/05/2006 18:09

Etogajebi wrote:Ja govorim, pricam, pisem sa onim jezikom sto ja osjecam, mislim, sanjam, psujem, pjevam, ......
Poljubac za tebe
E.t.je..

i jedni i drugi su pokrali od bosanskog jezika mnogo toga... pa neka su

zato toliko i slice i kaze se da je to sve jedan jezik.... .... :)

senada

Post by senada » 13/05/2006 18:18

Etogajebi wrote:Ja govorim, pricam, pisem sa onim jezikom sto ja osjecam, mislim, sanjam, psujem, pjevam, ......
Poljubac za tebe
E.t.je..
svi jezici svijeta su moji... ljudi imaju problem koji se zove "pamet" koja im otvara sve manipulativne prostore, kako bi se uspijevali sto manje razumijeti....eee... moj, ti, @etogajebi, da znas samo koliko se novca zaradilo na toj jezickoj "t(v)o(r)bi".. sve sami telektualci i poliglote... :-)

Etogajebi

Post by Etogajebi » 13/05/2006 18:45

Ich liebe dich, Senada

senada

Post by senada » 13/05/2006 18:52

Etogajebi wrote:Ich liebe dich, Senada
i ja tebe @etogajebi... :lol:

Vodenjak

Post by Vodenjak » 13/05/2006 22:18

capry wrote:
damir_k87 wrote:
capry wrote: sta ti baljezgas???-----------------------evo malo o jeziku;)
i ovako nam je sve
u pravu si
ti sa sa jednim razredom u bosni i sa takvim (ne)poznavanjem jezika imas pravo samo da pitas ili eventualno da konstatujes kakva je situacija jer ne moras bit profesor da bi vidio sta se desava, kao sto ti rece
ne moze to tako
nema to veze s tim
Ne daj se smesti @Damir_k87!
Vrlo si blizu istine!

Hadzi-Murat

Post by Hadzi-Murat » 13/05/2006 22:23

Vodenjak wrote:
capry wrote:
damir_k87 wrote: Nemoras biti profesor Bosanskog, Hrvatskog, Sprskog jezika da si svjestan sta se desava. Ja sam ti samo jednu godinu isao u Bosni u skolu i to nakon rata, i znam da puno grijesim sta se tice gramatike. Ali uopste nemoras biti neki ekspert da skontas sta se desava u Bosni. Situacija je "Mrzimo Srbe, hocemo da se razlikujemo sto vise od njih, hrvati su manje losi, hajde ubaciti cemo hrvatske rijeci". To mezes skontat' a nemoras znati ni historiju, ni jezik nemoras toliko puno znati, ni nista. Jednostavno politicka govna.
u pravu si
ne moze to tako
nema to veze s tim
Vrlo si blizu istine!
Jel sto je jednu godinu isao u skolu u Bosni, pa sada uziva vani, a govori o situaciji u BiH? Vidim da se braca filozofi iz dijaspore odmah prepoznaju...samo bi jos bilo dobro da zivite u Bosni...kredibiliteta radi...kada je o ovim temama rijec.

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 13/05/2006 22:25

Bosnjaci jesu ilirksog porijekla vecinom. Slaveni nisu dosli u Bosnu i nametli jezik nego je jezik prihvacen oko Bosne pa zamislite koliki je taj uticaj kada stoljecima se nalazis oko slavensko-govornih zemalja. Ilirski Bosnjaci su i danas samo sto govore prihvacenim slavenskim jezikom. Moguce je da i ima dijelova Slavena koji su dosli u Bosnu kao i Kelta, Gota itd. Sama rijec Bosna je ilirska i sto neko rece "sto onda nema ilirskih rijeci". Ko kaze da ih nema, ko kaze da su sve nase rijeci slavenske? Takodze vjerovanje u vile koje je bilo sve do pocetka 20 stoljeca je postojalo i u Ilira kao i tetoviranje sto je narucito kod bosanskih katolika(kao i kod albanskih katolika) bilo jako prosireno na pocetku 20 stoljeca. Bosna je jos u rimsko doba bila sjediste provincije Ilirije a naseljavali su je ilirska plemena Desidijati(srednja Bosna), Dalmati(Hercegovina i Dalmacija) itd. Iliri su takodze bili poznati kao vrsni ratnici ciji ratovanje nije bilo tako avancirano strategijski koliko je bilo zestoko i cesto divljacki i kolika je bila zelja Ilira za slobodom da su masovno se branili od Rima i drugih okupatora(na koga vas posjeca?) i mnogo, mnogo drugog dok osim jezika nema ama bas bilo kakvih dokaza za slavenstvo Bosnjaka.

Vodenjak

Post by Vodenjak » 13/05/2006 22:53

Hadzi-Murat wrote:
Vodenjak wrote:
capry wrote: u pravu si
ne moze to tako
nema to veze s tim
Vrlo si blizu istine!
Jel sto je jednu godinu isao u skolu u Bosni, pa sada uziva vani, a govori o situaciji u BiH? Vidim da se braca filozofi iz dijaspore odmah prepoznaju...samo bi jos bilo dobro da zivite u Bosni...kredibiliteta radi...kada je o ovim temama rijec.
Trebaju li ti papiri Hadzi-Murate?
Bas te opucala zavist, ljubomora ili sta li je vec, pa i na djecu skaces! :oops:

:roll: :roll:

:zzzz:

Locked