Bosanski Community 2.0 á la XING, Facebook, StudiVZ

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

m3d0
Posts: 62
Joined: 29/01/2007 03:31

#1 Bosanski Community 2.0 á la XING, Facebook, StudiVZ

Post by m3d0 »

kad je ----SPAM----, nek je sve ----SPAM----
Last edited by m3d0 on 09/06/2009 23:47, edited 3 times in total.
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#2

Post by davis.ba »

Vrlo zanimljivo!

Šta podrazumjevaš konkretno pod tim uvezivanjem? Dakle šta bih ja kao potencijalni član te zajednice trebao raditi ili šta mogu očekivati učlanjenjem? Bil to bio rad na konkretnim projektima ili kako si to zamislio? Neko puko upoznavanje mislim da nema puno smisla.

Pozdrav.
m3d0
Posts: 62
Joined: 29/01/2007 03:31

#3

Post by m3d0 »

kad je ----SPAM----, nek je sve ----SPAM----
Last edited by m3d0 on 09/06/2009 23:47, edited 1 time in total.
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#4

Post by davis.ba »

Nažalost kod nas bilo kakav prijedlog koji ne podrazumjeva šuplje chatovanje ne nailazi na neki interes pa evo i ova tema je potpuno neprimjećena. :roll:

Što se tiče ideje, ne znam... Očekivao sam više prijedloga i ideja od ljudi ali svakako mislim da bi ovo moglo biti pravo dobro. Sad potrebno je mnogo više ljudi da se prvo zainteresira a onda i uključi u kreiranje ovoga.

@dead man

Pa ovo bi valjda trebalo biti mnogo ozbiljnije od dernek.ba zafrkancije.

@m3d0
Zamisli su ti dobre i produktivne što me raduje, malo je toga kod nas.

Što se tiče ovoga:
prilikom prijave trebalo bi da svako ponudi 4 stvari a da trazi samo 2 radi razvoja i popularnosti community-a.
trebali bi još brainstormati ideje kako pomoći drugima jer recimo meni s obzirom na moj položaj trenutno ne pada na pamet kako bih mogao pomoći nekom drugom. Dakle dobro bi bilo da napravimo i neku bazu ideja koja bi sadržavala primjere ili prijedloge pomoći drugima koje bi onda novi članovi mogli realizovati ukoliko misle da imaju mogućnosti za to.


Zamolio bih forumaše da malo detaljnije razmisle o ovoj ideji i da uključe maštu pa zamisle šta bi se zaista moglo napraviti od ovoga. Koje koristi bi kao društvo, kao nacija mogli napraviti sami sebi. Mislim da će tada i ova tema imati više odziva.

Pozdrav.
Cary Grant
Posts: 81
Joined: 27/11/2006 00:34

#5

Post by Cary Grant »

Ja u svakom slučaju podržavam inicijativu i stvarno bi bilo sjajno ako ta baza zaživi u bilo kom obliku sem pukog šupljiranja kao što je slučaj na većini foruma i sličnih okupljališta bosanskog svijeta... Mislim da bi bilo bitno ostaviti što više podataka, ne nekih ličnih koje ljudi ne daju tako lahko, ali nekih profesionalnih u svakom slučaju. I obavezno uvesti neku vrstu autentikacije da ne bi bilo upisivanja bezrazložnih ili zlobnih. I staviti svima do znanja čemu baza služi, da to nije mjesto gdje će se ubijati dosada ili tražiti mogući suprug/supruga, nego da je to mjesto na koje će ljudi dolaziti iz profesionalnih razloga. A možda ostaviti jedan dio gdje bi se ljudi mogli registrovati samo kao neka vrsta članova-posmatrača ili slično...

Eto, nekoliko ideja, samo da krenemo s mrtve tačke.
User avatar
R2D2_SA
Posts: 1301
Joined: 19/02/2007 11:45
Location: Sarajevo

#6

Post by R2D2_SA »

Evo ja sam odmah za to, pa ma sta ta tvoja ideja podrazumijevala. Ja sam za povezivanje bosanaca na bilokoji nacin a preko neta nam je najlakse. Web 2.0 je svakako super za to. Jedino si mozda gresku oveje napravio naslovaljavanjem teme..ovako sam ja prvo pomislio da se radi o pirico nekom softweru...novinar sam pa znam kolikio je bitan sam naslov...Da si stavio Hajmo biti Bosanci kao Jevreji mozda bi bolje bilo. U svakom slucaju naprijed
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#7

Post by davis.ba »

Evo kako sam ja razmišljao o ovome:

Dakle napravila bi se virtuelna zajednica koja bi okupljala sve bosance širom svijeta koji su zainteresovani:
- da pomažu drugima
- da rade na sebi (želja za sticanjem znanja, dakle dalje obrazovanje, formalno, neformalno, širenje informacija, shvatanje da je napredak moguć jedino kroz znanje...)
- da prave kontakte sa drugima
- da žele pomoći svojim doprinosom izgradnji i širenju te zajednice

Samo učestvovanje sam zamislio na tri načina:

1. Konkretni projekti pomoći
Ovdje bi spadala svaka fizička aktivnost koja predstavlja određenu pomoć nekom drugom. Dakle naglašavam svaka konkretna aktivnost bilo da se radi o novcu (neka vrsta stipendiranja npr.) ili uopšte da se sredi nekome nešto.

2. Dijeljenje znanja
Pored ovog navedenog drugi najvažniji način jačanja zajednice bosanaca bi bio pravljenje jedne vrste baze znanja. Sad, nema potrebe da izmišljamo toplu vodu, naravno nećemo praviti drugu wikipediu, ali bilo bi jako korisno da članovi dijele korisne materijale koje imaju ili linkove za nama interesantne teme. Sve bi se to onda pohranjivalo zajedno. Ipak najveću korist kada je znanje u pitanju vidim pisanjem sopstvenih iskustava, dijeljenje naučenih stvari u praksi, informacija i sl. Bosanci su po cijelom svijetu rasuti i većina bi imala šta korisno reći iz sopstvenog iskustva. Dakle ove stvari su najdragocjenije i ne mogu se tek tako naći negdje na internetu. U pravom životu za ovo je potrebno poznavati prave ljudi koji će biti spremni podjeliti svoja saznanja. Preko ove zajednice mogo više ljudi bi imali pristup takvim ljudima i mogli bi mnogo više napredovati.

3. Komunikacija
Pod komunikacijom podrazumjevam prvo aktivno učestvovanje u diskusijama na forumu zajednice, generiranje novih ideja pomoći (za prvu stavku), rad na unapređenju zajednice i naravno stupanje u direktan kontakt sa drugim članovima. Želio bih da taj forum bude konkretan. Dakle bez centimetra šuplje priče. Na netu se može naći koliko čovjek hoće foruma šupljiranja bosanskog svijeta kako dobro Cary reče. Nikad nisam shvatio zašto smo mi jedini (dakle u poređenju sa našim susjedima) koji samo idemo u šuplju. Barem se meni tako čini.

Ovo bi bila tri načina učestvovanja članova. Možda neko nije u mogućnosti da direktno pomogne nekom drugom na neki materijalan način ali sigurno može raditi na širenju informacija i komunikaciji.

Što se tiče pristupa. Dakle rekli smo "bosanski svijet". Mogućnost pristupa zajednici bi se zasnivao na:
- rođenju u BiH
- porijeklu iz BiH
- posjedovanju državljanstva
- posebnim slučajevima (dakle to bi bile neke iznimke vjerujem rijetke, kada bi se procjenilo da "stranac" treba da bude član i da može pomoći.

Ovo je jedna od ključnih stvari jer će to biti veza između svih nas i razlog učestvovanja i pomganja. Postaviće se pitanje mnogima: što bi neko pomogao nekome uopšte? Pa odgovor je upravo zbog ove veze.

Da bi se postao registrovan član potrebno bi bilo dokazati neku od ovih gore tvrdnji. Dakle potrebno bi bilo dostaviti kopiju lične karte i/ili pasoša i sl. Ovo bi bio jedan dokaz ozbiljnosti i zajednice i svih članova.

Svaki član bi morao imati uredno ispunjen profil sa slijedećim podacima:
Ime i prezime
Mjesto rođenja
Mjesto prebivališta
Godine
Zvanje (i eventualno firma i pozicija)
Oblasti znanja (ovo bi bile oblasti u kojima bi član mogao pomoći drugima) i procjena poznavanja tih oblasti (dakle da li se radi o formalnom ili neformalno znanju, neka procjena kvaliteta poznavanja i sl)
Oblasti interesovanja (ovdje bi član navodio u kojim poljima bi rado vidio neku pomoć od drugih)

Još za kraj da kažem da bih volio vidjeti da ova zajednica bude, kako da kažem, ona koja će gurati ljude naprijed. Ko god je iz Bosne dobro zna kako destruktivno je naše društvo koje umjesto da te gura naprijed, ono te još opali po glavi, ono tipa "šta si se ti uzdigo". Ovo virtuelno društvo bi trebalo biti obrnuto, kao neka vrsta bijega iz svega ovoga.



Eto očekujem razmišljanja o navedenom i nove ideje naravno. ;-)

Za moderatora, ako može da promjeni naslov teme u nešto tipa: "Povezivanje bosanaca za širenje znanja, komunikaciju i pomganje.

Ova tri termina bi ustvari predstavljala neku misiju zajednice. :-D Meni se sviđa.
Aorta
Posts: 389
Joined: 08/04/2003 00:00
Location: Right Here.

#8

Post by Aorta »

Ideja je veoma dobra, superiorna. Sprovedimo je u djelo! Kako? Ja ne znam. Ali ocigledno ima majstora za takve stvari!
DONY
Posts: 1257
Joined: 20/07/2006 18:23

#9

Post by DONY »

bravo za ideju.. :thumbup:
User avatar
cartman
Posts: 1106
Joined: 02/12/2004 13:31

#10

Post by cartman »

Ideja je svaka chast, al sad je pitanje kako to sprovest ?
Dedda
Posts: 196
Joined: 06/06/2006 17:26
Location: Sarajevo

#11

Post by Dedda »

Evo izgleda da Vas je neko poslusao, pa se prihvatio posla.
Nesto kao MySpace ili Friendster na bhs jeziku.
http://www.piramidainfo.com/bh/
Samo ne znam sto se jos ceka sa domenom :?
User avatar
burekodsira
Posts: 3537
Joined: 09/07/2006 00:23

#12

Post by burekodsira »

Dedda wrote:Evo izgleda da Vas je neko poslusao, pa se prihvatio posla.
Nesto kao MySpace ili Friendster na bhs jeziku.
http://www.piramidainfo.com/bh/
Samo ne znam sto se jos ceka sa domenom :?
takvih sajtova ima na prepishaj http://www.kafic.net http://www.novaraja.com http://www.dernek.ba http://www.jarani.org itd isl :D svi made in bih (tj dijaspora) :-)
m3d0
Posts: 62
Joined: 29/01/2007 03:31

#13

Post by m3d0 »

kad je ----SPAM----, nek je sve ----SPAM----
Last edited by m3d0 on 09/06/2009 23:47, edited 1 time in total.
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#14

Post by StLouis »

Definitivno jedna od najboljih ideja do sada. :thumbup:
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#15

Post by StLouis »

m3d0 wrote:i ja mislim da ovi portali imaju druge ciljeve (klix, flirt, muzika, zabava, suplja prica etc) znaci bez panike

ko ima jedno lijepo ime za ovaj projekt?
Evo prijedloga za ime projekta TIJAMIBIH ili ZAJEDNOBIH ili...??

idemo jos prijedloga
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#16

Post by davis.ba »

Predložio bih da se okrenemo važnijim, konkretnijim stvarima od davanja imena. Ne govorim da ime nije važno, ali to je ipak najmanji problem. Lako ćemo za ime. Važno je da ne skrenemo sa onih važnih stvari na one manje važne koje izgledaju lakše i primamljivije a opet nisu ključne. Trebaju nam sad ljudi od struke koji će ovo tehnički dići na noge. Dakle ljudi nam trebaju. Proširite riječ do svakoga za koga smatrate da bi bio zainteresovan i da može pomoći. Očigledno da nam treba mnogo više zainteresovanih da bi ovo krenulo.

Dok nam se naši informtičari još ne jave da pomognu :-D ja mogu reći da ima na netu besplatnih platformi za ove potrebe koje možemo iskoristiti kao što je ova npr. http://communityserver.org/i/overview.aspx

Sad nisam ni ja previše upućen u sve ovo pa očekujem naravno još dosta pomoći i prijedloga.

Dakle informišite raju o ovome, dajte svoj doprinos, nemojte samo reći "dobra" ili "loša ideja", pokušajte se i vi uključiti aktivnije pa predložite i vi nešto što mislite da bi dobro bilo. To je i poenta ovoga svega da se uključimo aktivnije i napravimo nešto korisno.

P.S.
Zašto još uvijek naslov teme nije promijenjen?
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#17

Post by Fair Life »

StLouis wrote:Evo prijedloga za ime projekta TIJAMIBIH ili ZAJEDNOBIH ili...??

idemo jos prijedloga
"Zajedno smo skupa"

:lol:
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#18

Post by davis.ba »

Fair Life wrote:
StLouis wrote:Evo prijedloga za ime projekta TIJAMIBIH ili ZAJEDNOBIH ili...??

idemo jos prijedloga
"Zajedno smo skupa"

:lol:
Hvala na konstruktivnom doprinosu.
m3d0
Posts: 62
Joined: 29/01/2007 03:31

#19

Post by m3d0 »

kad je ----SPAM----, nek je sve ----SPAM----
Last edited by m3d0 on 09/06/2009 23:48, edited 1 time in total.
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#20

Post by davis.ba »

Nema nekog interesa izgleda. Šteta.
Dedda
Posts: 196
Joined: 06/06/2006 17:26
Location: Sarajevo

#21

Post by Dedda »

Hajde slozite neko ljepo domace ime, sta tacno zelite i ja cu da isprogramiram takav CMS u roku od sedam dana, majka mu stara, kada niko nece.

BTW, ako zaista mislite tako, dajte da se prvo nadju ljudi koji ce to moderirati i tako.

Takodjer, napravit cu, ali da ne bude klix i drugih karaktera, nego samo business connection itd.

Poz
Dedda
Posts: 196
Joined: 06/06/2006 17:26
Location: Sarajevo

#22

Post by Dedda »

m3d0 wrote:ok, da vidimo koje opensource platforme sve postoje a koje bi mogli korisiti... ako bi se mogli malo potruditi i potraziti na netu: "social networking software" i dobre rezultate ovdje postirati bio bi pocetak..

sta kazete za:
http://www.elgg.org

nesto razmisljam....
sta mislite da napravimo granicu od recimo 10.000 korisnika. nesto kao exklusivni club. ako se neko prijavi a nije nikako aktivan ili prosipa suplju pricu u brzom votingu iskljucuje se isti nakon nekog perioda.

sta kazete na to, da li bi to bilo kontraproduktivno ili bi pomoglo promovisanju i qvalitetnom radu community-a?
Sa ovim se slazem, granica je super.
Ja doniram CMS, doniram i server, ostalo je na Vama.
Voljan sam da zapocnemo sa ovim, jer mi je XING dosta i pretjerano smor, a uostalom Premium clanstvo se mora placati, sto kod nas ne bi bio slucaj.
m3d0
Posts: 62
Joined: 29/01/2007 03:31

#23

Post by m3d0 »

kad je ----SPAM----, nek je sve ----SPAM----
Last edited by m3d0 on 09/06/2009 23:48, edited 1 time in total.
Dedda
Posts: 196
Joined: 06/06/2006 17:26
Location: Sarajevo

#24

Post by Dedda »

Software je vec pripremljen.
Vase je da kazete ime portala (ako je domen sloboda naravno ), da kazete ko ce da to moderira i vodi racuna o menadzmentu i tako to.
Daj skontajte ime do sutra ujutro, pa da ga zakupimo na nekih 5 godina.
I da, veoma je dobra ideja da ide samo po invite sistemu i da se ogranici na nekih 10.000 ozbiljnih korinika.

I meni je zelja bila da vidim ljude koji zele nesto takvo.
Moj full support.
Dedda
Posts: 196
Joined: 06/06/2006 17:26
Location: Sarajevo

#25

Post by Dedda »

Rezervisao sam naziv, ako valja MOJPORTAL.BA ?
Post Reply