Borat!

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...
Tisina

Borat!

Post by Tisina » 30/10/2006 12:41

Početak prikazivanja skandalozne komedije- „Borat“
U sarajevska kina Apolo I Unitic od 03.11. stiže nam “Borat”, novi žanr komedije, film koji je ujedno i ciničan, neustrašiv i provokativan.

Ostvarenje za koji kritičar Scott Weinberg tvrdi da je „Najsmješniji film ikada snimljen!“

Urnebesno. Zapanjujuće. Zarazno. Opasno. Subverzivno.

Borat, satirični karikaturalni kazahstanski novinar kojeg je izmislio i glumio Saša Baron Koen, dobijao je sve ove epitete i više od toga. Borat je postao fenomen u Velikoj Britaniji sa humorističkom serijom “Da Ali G Show” u kojoj su Koenov otkačeni humor i oštra satira antisemitizma i rasizma, oživjeli kroz Boratovo bizarno ponašanje i intervjue.

Među zanimljivijim komičnim trenucima su hrvanje golog Borata i Azamata, pojavljivanje Borata obučenog samo u zelene hrvačke tange razvučene od međunožja do ramena na prepunoj plaži, te bacanje torbe preko glave Pamele Anderson kako bi je pokušao uhvatiti i oženiti.

Borat je postao najbolje ocijenjena komedija na sajtu Internet Movie Database.

Prema Varietyu film je nezamislivo smiješan, a Kirk Honeycutt s Hollywood Reportera kaže: 'Morate vidjeti da biste vjerovali'!

ljubitelji dobre zabave će ovaj film moći vidjeti u kinu UNITIC od 03.11. do 15.11.u terminima od 18h 00 I 20h 30, te u kinu Apolo u istom periodu u terminima od 18h 00 I 20h 00.

http://artcompany.blogger.ba/

The Nightwatchman

Post by The Nightwatchman » 30/10/2006 12:46

ma borat je...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Post by xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx » 30/10/2006 13:17

Ja sam gledo samo trailer i ukino se od smjeha. Lik je lud 200%.

Tisina

Post by Tisina » 02/11/2006 14:32

Image

Tisina

Post by Tisina » 03/11/2006 22:59

ja sad iz Unitica.
film je LOOOOD Obavezno gledajte :) odavno se ne ismijah ovoliko :)))

Saian
Been thanked: 1 time

Post by Saian » 03/11/2006 23:05

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=29753

Tishina jesi vidjela onu scenu u nekoj crkvi tamo negdje na USA midwestu :-) :-) :-) :-)

Borat:"Wot iz shi duing on dis boat, no pamela no!"
pijani chlan nekog univerzitetslkog bratsva:" shiz sakin hiz dik men!"

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: a Borat se zaljubio u Pamelu jadan

Tishina jesi vidjela kako Azamatu ne treba crna fleka, njemu stomak padne preko problematichnih dijelova :D :D :D :D

vrishto sam od smijeha :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

GandalfSivi

Post by GandalfSivi » 03/11/2006 23:20

Tisina wrote:ja sad iz Unitica.

Ja ipak mislim da ti ovo malo reklamiras, ali cu ga gledati sutra svakako...

Pearl

Post by Pearl » 03/11/2006 23:24

GandalfSivi wrote:

pa javi sta da ocekujemo :D

pike

Post by pike » 03/11/2006 23:27

Ja ga evo idem veceras gledat. Dugo sam ceko ovaj film.

Saian

Post by Saian » 03/11/2006 23:27

Pearl wrote:
GandalfSivi wrote:

pa javi sta da ocekujemo :D

ja mislim da se za one budalashtine kojih se on sjeti i usudi snimiti ne moze pripremiti, moras pogledati da bi vjerovao/ala :D :D :D trailer je mala maca za film :D :D

Nosferatu
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

Post by Nosferatu » 03/11/2006 23:30

Dajte ljudi - Borat je legenda nad legendama.

Najbolji ubjedljivo clip snimljen je kad je on kao predstavnik Kazahstana otisao sa jednim polticarom wanna be u Americi u obilazak glasacke mu mahale pred izbore te izmedju ostalog objasnio nekoj zeni da stratifikacija glasacka u Kazahstanu je covjek, kljuse, ker, pa tek onda zena, stakor pa onda vjeverica, il' kad je naglasio da dobar politicki kandidat mora imati krupna muda - te predolozio potencionalnim glasacima da ih opipaju kod njihovog kandidata, da se i sami uvjere da je on "pravi".

Ovo je iz Tv-Show-a dio, film ni ja jos nisam pogledao, al' namjeravam.

Saian

Post by Saian » 03/11/2006 23:33

Ma gledo sam ja hejbet clipova Boratovih i mislio da znam sta me cheka, makar otprilike, al je film u usporedbi s clipovima hardcore :-) :-) :-) PRELOOD :D

Nosferatu
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

Post by Nosferatu » 03/11/2006 23:39

" Aj lajks Amerikan vumen, with a, a, veri large....brests".

zmijaIzmaj

Post by zmijaIzmaj » 03/11/2006 23:46

ovo mi je jedna od najjacih situacija :D

http://www.youtube.com/watch?v=65d6_NQaOHo

Nosferatu

Post by Nosferatu » 03/11/2006 23:53

Speaking of plow experience...not much, just 1 year...a tuka mu objasnjava da zene u Americi nemaju mnogo iskustva sa oranjem.... :lol:
Last edited by Nosferatu on 03/11/2006 23:55, edited 1 time in total.

Nosferatu

Post by Nosferatu » 04/11/2006 00:07

pitt

Post by pitt » 04/11/2006 00:15

Bio je sinoc na daily show........pogledajte na comedy central :D

ding-dong

Post by ding-dong » 04/11/2006 00:16

I like table tennis, I enjoy shoot dogs... :lol: :lol: :lol:

harač

Post by harač » 04/11/2006 12:53

jao film jedan od najsmješnijih filmova godine, možda ikad hahahaa mislio sam da će cura ispred mene umrijeti jer se toliko smijala da nije mogla udahnuti

najjača scena "we support your war OF teror".... scena hrvanja će uči u legendu

DonDavudes

Post by DonDavudes » 04/11/2006 13:06

meni je najjaci kad dodje na veceru kod onih ustogljenih sminkera
kaze:; a vi pustate retardirane da veceraju s vama :lol: :lol: :lol:

loodilo je i kad se sjeba sto pamela nije nevina :lol:

ma ne znas koja je bolja fora
toplo preporucujem

Tisina

Post by Tisina » 04/11/2006 17:15

a jeste li skontali Bregovicevu muzku. prvo sam pomislila ma hajd' nema veze sa Bregom, pustaju romsku muziku u skladu sa pricom.. ali kad sam cula Uspavanku za Radmilu M :))

Hierarchia

Post by Hierarchia » 04/11/2006 17:30

Borat': Politički nekorektno?
Pa što kad je smiješno

Piše: Jurica Pavičić
Znajući cijelu priču, otišao sam gledati ‘Borata’ duboko odlučan da neću dopustiti da mi se film svidi. Problem s tim Sachom Cohenom je, međutim, da mu ne možete odoljeti - ma koliko se trudili.

Država Kazahstan ratuje s njim plaćenim oglasima. Optužuju ga da je rasist, homofob, čak i antisemit. Svojim “reality” humorom, kažu, prekršio je sve norme, kako dokumentarne tako i komičarske. Uvrijedio je baš sve: Kazake, Rome, Amerikance, homoseksualce, Balkance, crnce. Ipak - njegovi TV skečevi postali su kultni program, pa čak i formalno inovirali engleski jezik. Njegov novi film na Rotten Tomatoes stranici ima rekordnih 96% podrške. Sacha Baron Cohen - alias Borat Sagdijev - prerastao je format TV skeča i upravo kreće u pohod na veliki ekran. U gotovo tisuću američkih kina, u cijeloj Europi i istodobno u Hrvatskoj, najnekorektniji komičar sadašnjice danas će simultano krenuti u pohod na kinogledateljstvo.

Sacha Baron Cohen, odnosno Borat Sagdijev, te njegov Borat kulturni su fenomen prema kojem imam podvojene emocije kao prema malo kojem filmu. Jer, europski Istok - a na prvom mjestu SSSR i Balkan - trajna su meta Cohenove pokatkad rasističke satire, pri čemu mene manje ljuti taj Cohenov hiperbolični humor, a više me ljuti to što nijedan od zapadnih analitičara - tako senzibilnih na ostale političke nekorektnosti druga Borata - to nije ni uočio. Za zapadne komentatore pitanje je li Cohen uvredljiv za crne, Židove ili “gay” osobe relevantna je tema. Pitanje je li uvredljiv za Kazake, Rumunje ili Hrvate, nažalost, nije.

Negativne predrasude

BORAT: (Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan, V. Britanija 2006.)
•režija: Larry Charles
•scenarij: Sacha Baron Cohen, Anthony Hines
•uloge: Sacha Baron Cohen, Pamela Anderson, Ken Davitian

Znajući sve to, otišao sam pogledati Boratovo “Učenje o Amerika kultura” na Zagreb Film Festivalu pun negativnih predrasuda, duboko odlučan da neću dopustiti da mi se film svidi. Problem je, međutim, s tim nesretnim Sachom Cohenom taj da mu ne možete odoljeti ma koliko se trudili. U kino “Europa” te sam večeri ušao mrk i bijesan, neprijateljski nabrušen na film. Nakon dva sata izišao sam iz kina svjestan da se godinama nisam u kinu toliko smijao.

Jer, Boratovo “Učenje o Amerika” naprosto je prokleto duhovit film. Riječ je o filmu čiji je humor često toliko skaredan i prostački koliko to očekujete od filma kolji na špici ima potpisanog “davaoca izmeta”. Istovremeno, međutim, “Borat” je i briljantna, bezobrazna politička satira u kojoj Sacha Baron - inače cambridgeski doktor historije - secira najdublje, mračne atavizme moderne kulture - i to naročito američke kulture.

Najočitija i najprizemnija žrtva Cohenova boratizma je, naravno, europski Istok. Ali, Boratova satira na Istok toliko je pretjerana, toliko nadrealna i izvitoperena da je čak ni najgrozomorniji rasist na može uzeti zaozbiljno. U životu sam se susreo s kojekakvom zapadnom ignorancijom, ali sumnjam da čak i tamo postoje ljudi koji misle da se Istočnjaci umivaju u bideu, izmet pohranjuju u plastičnoj vrećici, napucavaju krpenu lutku židova i piju destiliranu konjsku pišalinu. Baron Cohenova satira na Istok groteskni je karneval koji ismijava jednako Istok koliko i klišeje o njemu. Boratova subverzija Amerike, međutim, mnogo je dublja. Odjeven u kazahstanskog klipana, Sacha Cohen je za potrebe filma prokrstario Amerikom od New Yorka do južnjačke provincije, sučelio se s feministima, vjerskim integristima, gay prideom, boravio na Thanks Giving Dayu, na rodeu i promociji knjige Pamele Anderson. Tijekom te semidokumentarističke odiseje Cohen/Borat je začeprkao američko srce tame, pokazujući kako je malo potrebno da se ispod fasade demokracije razotkrije mukla ignorancija.

Druga najgora stvar koju može počiniti recenzent “Borata” je da prepričava priču (koje gotovo i nema). Prva najgora koju može počiniti je da prepričava gegove, jer će vam time pokvariti furioznu zabavu. Ipak, da bih ilustrirao Cohenov metodu, prepričat ću samo jednu od Cohenovih subverzija u filmu. U jednoj od epizoda Borat Sagdijev biva pozvan da kao gost otpjeva američku himnu uoči rodea. Obraća se svjetini i izražava podršku američkoj borbi protiv terorizma. Slijedi buran pljesak. Potom zaželi Americi pobjedu u Iraku. Opet pljesak. Slijedi potom niz sve neumjerenijih militarističkih parola, sve dok na koncu ne poželi Amerikancima da “tako izbombardiraju Irak da tamo još tisuću godina ne proviri iz pijeska ništa osim guštera”. Dio publike i dalje plješće. Ostatak je izbezumljen, uhvaćen u trapulu vlastitih niskih strasti.

Inteligentni manipulator

Ovo je dobar primjer onoga što Sacha Cohen radi preko Borata. Koristeći kazahstanskog novinara kao lakmus, inteligentni manipulator s Cambridgea izvlači iz okružja ono najgore, mameći sugovornika u klopku vlastitih mračnih predrasuda. Pritom je Cohen pravi, tipični arogantni kurvin sin, čovjek koji se s visina inteligentnog masterminda poigrava s manje obrazovanima, glupljima, medijski naivnijima. Najradije biste bahatom doktoru povijesti batinom premjerili rebra, te ga šutnuli u njegov ružičnjak engleske middle class provincije. Ali, zaludu vam je sav bijes. Jer - gledajući “Borata” naprosto se ne možete prestati smijati!

Hierarchia

Post by Hierarchia » 04/11/2006 17:33

Glup je i primitivan! Međutim; u neku ruku je i smiješan (ali samo na rijetke trenutke) i zaista prikazuje u kako primitivnom društvu zapravo još živimo i koliko se malo toga promijenilo unatoč tehničkim dostignućima civilizacije.
Samo u zaista trulom društvu, takvim se gadarijama- kao što je to "Borat"- zaista i možemo smijati. Iako je i to dio ljudske naravi (o čemu zapravo i pripovijeda "Ime ruže"; o pravu na smijeh i ironiju), ono što bi film trebao ismijavati, zapravo je toliko žalosno, da više nije ni smiješno.
Nije taj Cohen naročito inteligentan; takav je film zapravo mogao snimiti svako od nas- problem su volja, novac i pitanje relevantnosti.

Što se tiče filmskog jezika: radnja je labava i temelji 100% na stereotipovima, gluma je užasna (za pola od njih ne znamo, da li su spontane ili "stvar dogovora), jačina priče prema kraju pada, film je predug i preblesav, da bi uopče mogli povjerovati, da bi bio stvaran- zapravo temelji na slabo i nelogično povezanim skečevima, koje spašava naslanjanje na pripovjedačku tradiciju "road movie-ja", čime se postiže kontinuiteta u pripovijedanju. Svake toliko filmski svijet (produkcija) izbaci neki "zaboravljeni" žanr, čime se zapravo postiže ekonomski uspjeh. Tako je i sa "Boratom", koji se vadi na situacijska komika + mokumentarizam. Situacije odnosno društveni odnosi, koje tobože ironizira i prema njima ponaša se kritički, su zapravo loše isprovocirani- naročito scena oko "thanks giving daya". Pa zamislite, da vas sa neke organizacije pozovu i zamole, da u goste primite stranca, koji proučava vaše kulturne običaje, a taj vas izruguje, za stol vam donese govno i još vam u stan (ili kuču) dovuče neuglednu kurvu. Mislim; halo???

Nije to izrugivanje Amerikanaca (jer svatko zna, da ljudi nigdje na svijetu nisu toliko primitvni, da seru u marame ili ne znaju upotrebljavat toaletu), več reakcija na očitu provokaciju, koja je po mom mišljenju pravilna i opravdana. Da ne spominjem dalje- "ove dvije mi bismo u Kazahstanu ali ove ne.." I tako dalje. Govnarija do govnarije; jedina dobra scena je možda ova sa rodeom ali i nju treba dvostruko shvatiti. Zapravo; ne znam što je smiješno u tome da dva muškarca gola trče po hotelu i na krevetu uzajamnu ližu guzice. Sve je to več filmsko obrađeno i jadni mi, ako nam se nešto takvo može prodat. Takva "kritika" zapravo je smišljena, da ubija pravu kritiku; da ta više nikome nije interesantna. Zato su se filma uhvatili i medijski ga razvikali uglavnom režimski (čitaj: korporativni) mediji tipa CNN, BBC i ovaj njemački, u čijem je vlasništvu i Jutarnji. A u svijetu, koji su smislili Amerikanci, Britanci i Židovi (nigdje nisam primijetio, da ih izruguje; prije naopako) niti je sve smiješno, niti može bit. Jao nama s takvim Boratima..
(kritika)

Saian

Post by Saian » 04/11/2006 18:00

Hierarchia wrote:Borat': Politički nekorektno?
Pa što kad je smiješno

Piše: Jurica Pavičić

Najočitija i najprizemnija žrtva Cohenova boratizma je, naravno, europski Istok. Ali, Boratova satira na Istok toliko je pretjerana, toliko nadrealna i izvitoperena da je čak ni najgrozomorniji rasist na može uzeti zaozbiljno. U životu sam se susreo s kojekakvom zapadnom ignorancijom, ali sumnjam da čak i tamo postoje ljudi koji misle da se Istočnjaci umivaju u bideu, izmet pohranjuju u plastičnoj vrećici, napucavaju krpenu lutku židova i piju destiliranu konjsku pišalinu. Baron Cohenova satira na Istok groteskni je karneval koji ismijava jednako Istok koliko i klišeje o njemu. Boratova subverzija Amerike, međutim, mnogo je dublja. Odjeven u kazahstanskog klipana, Sacha Cohen je za potrebe filma prokrstario Amerikom od New Yorka do južnjačke provincije, sučelio se s feministima, vjerskim integristima, gay prideom, boravio na Thanks Giving Dayu, na rodeu i promociji knjige Pamele Anderson. Tijekom te semidokumentarističke odiseje Cohen/Borat je začeprkao američko srce tame, pokazujući kako je malo potrebno da se ispod fasade demokracije razotkrije mukla ignorancija.

dze si Hierarchia hejteru :D :D :roll:

Hierarchia wrote:A u svijetu, koji su smislili Amerikanci, Britanci i Židovi (nigdje nisam primijetio, da ih izruguje; prije naopako)

eki ovo Americhko - cionistichka urota, pa ne bi ni meni bio smijeshan da dijelim stav s onim prodavachem oruzhja u filmu ;-)

Aj priznaj da volish biti gore, na vrhu :D :D :D

HIERARCHIE :D

Post Reply