Bolonjski proces 3+2 i 3+0 u BiH

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
bihac-x

#1 Bolonjski proces 3+2 i 3+0 u BiH

Post by bihac-x » 28/01/2008 13:21

Interesantno da samo Sarajevski Univerzitet i Bihacki Univerzitet imaju nastavu organizovanu kao na evropskim visokoskolskim ustanovama sa principom studiranja 3+2+3 i 3+0, a ostali svi imaju jos uvijek stari ruski sistem skolovanja kao nesto usminkan ECTS bodovima/kreditima, ali nista ostalo nisu promijenili. Tuzlanski Univerzitet cak ima dvosemestralne ispite jos uvijek ? .. Pa jeli se ovi misle prilagodjavati evropskom sistemu skolovanja prema Bolonjskoj deklaraciji koja predvidja sticanje VSS nakom minimum 3 godine i 180 ECTS bodova/kredita i specijalisticki sudij nakon 4 godine skolovanja i 240 ECTS bodova/kredita, te magistarski nakon 5 i 6 godina i 300 bodova/kredita ... ili ce oni jos ganjati ruski sistem skolovanja ?? ... od tuzlanskog univerziteta i ne ocekujem da se odreknu rusa :lol:

Privatni Univerziteti u BiH su svjetlosnu godinu ispred javnih u imlementaciji i Bolonjskog procesa i ECTS bodova/kredita i uopste reformi visokog obrazovanja ...

cyprus

Post by cyprus » 28/01/2008 13:48

Ma i mi što smo kao po evropskom sistemu nismo se puno odmakli od Rusa :-) :-) .

Da prostite, pokakim se ja u naše visokoškolsko obrazovanje i to je sve što imam reć o ovoj temi :roll: .

ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

Post by ladyblue18 » 28/01/2008 21:48

Koja crna bolonja kod nas...daj nemojte me nasmijavat :roll:

huble2007

Post by huble2007 » 29/01/2008 08:34

U pravu ste ... ni B od bolonje ... a steta

travar

Post by travar » 01/02/2008 01:43

Slušam neki dan na TV-u, nešto tipa "bolonja treba da olakša studij, uvodeći VIŠE ispitnih rokova, kolokvija, komunikacija student-profesor se proširuje, ocjenjivanje se vrši putem ECTS bodova, a ne ocjenama od 5-10....itd"

Očito sam ja nešto propustio, jer na mom faxu, koji se usput na sva usta hvali kako jedini provodi bolonju onako kako to i treba,:
Nemamo više ispita, čak šta više, imamo manje, 2 ispita po semestru + popravni, i onda udri USMENI, po starom sistemu je koliko ja znam bilo puno više, nek me neko ispravi ako nisam u pravu!
Komunikacija student-profesor ne postoji, osim kod rijetkih slučajeva!
Ocjenjivanje je josh od 5-10!

Gradivo od 5 godina je zgurano u 3 godine, prenos ispita je moguć samo sa I u II godinu, i to samo jedan predmet, pa ni taj nemože biti bilo koji!
Ljudi padaju godinu zbog jedno predmeta, bez mogućnosti slušanja ili polaganja predmeta iz slijedeće godine!

I sve to kad završiš opet nisi siguran hoćel' ti diploma biti prizanat!

Sve u svemu Bolonja FAILS kod nas!! :x

sibelius

Post by sibelius » 01/02/2008 02:22

bas me zanima koji li je to veliki univerzitet prihvatio bolonju...

...nisu jadni

p.s. vi trazite da se u drustvu gdje se politicari druze uz harmoniku i pecenje, studenti ispijaju kafe i trpe nepravdu jer ne zele rizikovati, gdje se sva intelignecija okupila na forumu da raspravlja.......... :D

bihac-x

Post by bihac-x » 01/02/2008 09:36

sibelius wrote:bas me zanima koji li je to veliki univerzitet prihvatio bolonju...

...nisu jadni

p.s. vi trazite da se u drustvu gdje se politicari druze uz harmoniku i pecenje, studenti ispijaju kafe i trpe nepravdu jer ne zele rizikovati, gdje se sva intelignecija okupila na forumu da raspravlja.......... :D
Prihvatio je sarajevski univerzitet i bihacki univerzitet .... o tome pricamo,a ti odjednom ko s kruske ....

http://www.efsa.unsa.ba/ef/index.php?op ... Itemid=150

http://www.efbihac.org/index.php?option ... &Itemid=42

Bit je u tome zasto ostali nisu?

sibelius

Post by sibelius » 01/02/2008 11:45

posto su komentari iznad mog prvog posta vezani za kompaaciju sa evropom....moje vidjenje bololjnje odnosno neusvaanje iste kod najvecih univerziteta u evropi...mislis da se u takvim intitucijama 'stancaju' radnici sa nekoliko misliona etcs kredita ili sl. ma daaj

a sto se tice nas: uveli ili ne, ili je samo polovicno uveli mi cemo imati pjane profesore na predavanjima, iskompleksirane asistente......

barumbarum

Post by barumbarum » 01/02/2008 13:35

travar wrote:Slušam neki dan na TV-u, nešto tipa "bolonja treba da olakša studij, uvodeći VIŠE ispitnih rokova, kolokvija, komunikacija student-profesor se proširuje, ocjenjivanje se vrši putem ECTS bodova, a ne ocjenama od 5-10....itd"

Očito sam ja nešto propustio, jer na mom faxu, koji se usput na sva usta hvali kako jedini provodi bolonju onako kako to i treba,:
Nemamo više ispita, čak šta više, imamo manje, 2 ispita po semestru + popravni, i onda udri USMENI, po starom sistemu je koliko ja znam bilo puno više, nek me neko ispravi ako nisam u pravu!

Gradivo od 5 godina je zgurano u 3 godine, prenos ispita je moguć samo sa I u II godinu, i to samo jedan predmet, pa ni taj nemože biti bilo koji!
Ljudi padaju godinu zbog jedno predmeta, bez mogućnosti slušanja ili polaganja predmeta iz slijedeće godine!

Bojim se da je neko pogresno protumacio "Bolonju". Sve sto si nabrojao je u skladu sa tim.

- Rokova treba da je MANJE, znaci to je OK,
- Gradivo se sprcka u 3 godine + pola godine diplomski (znaci sa 4,5 na 3,5 godina) - i to je u redu
- komunikacija student-profesor je stvar inicijative studenata,
- ETCS poeni nisu ocjene nego pokazatelj opterecenja pojedinih kurseva. Znaci mozes dobiti 8 iz predmeta koji nosi 5 poena - znaci skala od 5-10 je u redu
- ogranicen prenos ispita treba da uozbilji studente
- neko je spomenuo i dvosemestralne predmete - i oni su sasvim "dozvoljeni" po "Bolonji".

Za to hocel' se diploma priznat', ne znam...

I ja sam kukao iz raznoraznih razloga kad sam bio student pa te razumijem. Kad zavrsis, svejedno ti.

cyprus

Post by cyprus » 01/02/2008 13:41

sibelius wrote:a sto se tice nas: uveli ili ne, ili je samo polovicno uveli mi cemo imati pjane profesore na predavanjima, iskompleksirane asistente......
A bojim se da je ovo istina. :roll:

Fiore

Post by Fiore » 01/02/2008 13:54

ja se cjelo vrijeme studiranja pitam gdje je ta vrela.,udarnicka snaga studenata.. ima nekih pjedinaca onako dobro osvjestenih.. ali sire gledano slabo.. gotovo nista..
da li je to opcija gledaj svoja posla i bas me briga sto mi crkava drug preko puta..

Ili je to misljenje nametnuto svakodenevnim ispiranjem mozga od strane raznoraznih medija., kao stvorili su sliku da se nista ne moze promijeniti i to je to..

Samo kazem za kojeg se k...a studira.. :x

ladyblue18

Post by ladyblue18 » 01/02/2008 14:23

cyprus wrote:
sibelius wrote:a sto se tice nas: uveli ili ne, ili je samo polovicno uveli mi cemo imati pjane profesore na predavanjima, iskompleksirane asistente......
A bojim se da je ovo istina. :roll:
takodjer :(

cyprus

Post by cyprus » 01/02/2008 16:04

Fiore wrote:ja se cjelo vrijeme studiranja pitam gdje je ta vrela.,udarnicka snaga studenata.. ima nekih pjedinaca onako dobro osvjestenih.. ali sire gledano slabo.. gotovo nista..
da li je to opcija gledaj svoja posla i bas me briga sto mi crkava drug preko puta..

Ili je to misljenje nametnuto svakodenevnim ispiranjem mozga od strane raznoraznih medija., kao stvorili su sliku da se nista ne moze promijeniti i to je to..

Samo kazem za kojeg se k...a studira.. :x
Pa kad najbolje prolaze oni koji kojima se vrat sjebe klimajući glavom...

travar

Post by travar » 03/02/2008 04:07

barumbarum wrote:
travar wrote:Slušam neki dan na TV-u, nešto tipa "bolonja treba da olakša studij, uvodeći VIŠE ispitnih rokova, kolokvija, komunikacija student-profesor se proširuje, ocjenjivanje se vrši putem ECTS bodova, a ne ocjenama od 5-10....itd"

Bojim se da je neko pogresno protumacio "Bolonju". Sve sto si nabrojao je u skladu sa tim.

- Rokova treba da je MANJE, znaci to je OK,
- Gradivo se sprcka u 3 godine + pola godine diplomski (znaci sa 4,5 na 3,5 godina) - i to je u redu
- komunikacija student-profesor je stvar inicijative studenata,
- ETCS poeni nisu ocjene nego pokazatelj opterecenja pojedinih kurseva. Znaci mozes dobiti 8 iz predmeta koji nosi 5 poena - znaci skala od 5-10 je u redu
- ogranicen prenos ispita treba da uozbilji studente
- neko je spomenuo i dvosemestralne predmete - i oni su sasvim "dozvoljeni" po "Bolonji".

Za to hocel' se diploma priznat', ne znam...

I ja sam kukao iz raznoraznih razloga kad sam bio student pa te razumijem. Kad zavrsis, svejedno ti.
Ma ne, nisam ja tumačio Bolonju, već ono čime mažu oči svijetu u odnosu na ono šta se stvarno dešava, govorio sam u kontextu tog priloga na TVSA!
-Smanjenje broja rokova je po meni downhill, ne kontam kako to uopšte ide u prilog studentu, jer profesoru definitivno ide (manje je na faxu)!
Vraćam se na svoj fax (ETF), na kojem nekim čudom ni traga ni glasa tim kolokvijima, već samo ta 2 ispita (da se ne ponavljam)!
ECTS trenutno služi za određivanje "težine" predmeta, i to je realnost!
Prenos nije ograničen, nego onemogućen!
.
.
.
i da ne razglabam dalje :D
Što se tiče kukanja, ma neeee, druga sam godina, tako da sam uhodan u te gluposti i zavaravanje, i jedno sam skonto, ha ga završio danas a sutra isti ti q***, tako samo opušteno :music:

[email protected]

Post by [email protected] » 03/02/2008 19:39

zar se ne koristi negdje skala od A do F umjesto 5 do 10?

ladyblue18

Post by ladyblue18 » 03/02/2008 20:18

[email protected] wrote:zar se ne koristi negdje skala od A do F umjesto 5 do 10?
da u AmeriKi :D

[email protected]

Post by [email protected] » 03/02/2008 20:25

ladyblue18 wrote:
[email protected] wrote:zar se ne koristi negdje skala od A do F umjesto 5 do 10?
da u AmeriKi :D
:lol: :lol:
tek sad vidim sta sam napisala. :D :lol: :lol:
mislila sam na nigdje umjesto negdje. :D naravno pitanje upuceno za one koji studiraju u BiH, na Zapadu (Skandinavija) mi je skala poznata. :D

ulpinian

Post by ulpinian » 03/02/2008 23:46

ma takvi k'o ti... da imate 500 rokova opet bi trazili socijalni

cyprus

Post by cyprus » 04/02/2008 01:37

Meni nije do rokova (nije da se hvalim al dosad mi nisu nijednom trebala više od dva roka). Nego mene interesuje, da li Bolonja uključuje poboljšanje kvaliteta predavanja i vježbi kao i veću objektivnost i realnost u ocjenjivanju, pošto ovim kategorija nisam sekunde zadovoljan :roll: .

travar

Post by travar » 04/02/2008 08:17

ulpinian wrote:

ma takvi k'o ti... da imate 500 rokova opet bi trazili socijalni
Pa naravno, jer na shto imamo pravo imamo pravo i zahtijevati!
A Boga mi, ni vi ostali se ne zhalite kad se da neki dodatni rok!
Uostalom ne radi se ovdje samo o rokovima vec o cjelokupnoj nastavi oragnizovanoj po Bolonji!
cyprus wrote:Meni nije do rokova (nije da se hvalim al dosad mi nisu nijednom trebala više od dva roka). Nego mene interesuje, da li Bolonja uključuje poboljšanje kvaliteta predavanja i vježbi kao i veću objektivnost i realnost u ocjenjivanju, pošto ovim kategorija nisam sekunde zadovoljan :roll: .
Naravno, trebalo i da je tako, recimo, svaki student bi trebao imati svoju sifru, tako da prof. koji ocjenjuje radove nemoze znati koji je to student pa se time postize veca "objektivnost"!
Predavanja, ko predavanja, on ispricha, i preko vrata, ali vjezbe trebaju kvalitet i kvantitet, jer ih je premalo, a i ono malo sto ima, to je ono reda radi!

ulpinian

Post by ulpinian » 04/02/2008 12:10

travar, na kojem si faxu ? baš me zanima gdje se to bolonja slabo provodi :)

travar

Post by travar » 04/02/2008 16:25

Elektrotehnichki u Sarajevu :roll:

elSaik

Post by elSaik » 04/02/2008 19:38

Po Bolonji (koliko je meni poznato, a možda i griješim) ispitna ocjena je samo 50% ukupne ocjene iz tog predmeta. Ostalih 50% nose redovnost na predavanjima i vježbama, aktivnost, testovi parcijalni, itd...

Provjera znanja: Način ocjenjivanja
Aktivnosti studenata Maksimalan broj bodova:
1. Kvizovi ( 4 kviza) 2+3+3+2=10 bodova 10%
2. Istraživački rad u grupi 15%
3. Parcijalni test 15%
4. Finalni (završni ispit) ispit 50%
5. Prisustvo (in class) 5%
6. Aktivnost studenata tokom nastave 5%

Dioda

Post by Dioda » 04/02/2008 23:33

Ja stvarno ne znam iz kojeg se razloga bunis ako studiras na etf-u,i sta si ocekivao?Neuporediva razlika je izmedju vasih ispita i ispita onih koji polazu po starom sistemu.Primjera radi,kada polazete matematiku,na spisku vidim, polozilo cetrdeset ljudi.Na spisku onih koji polazu po starom sistemu pise lijepo da je polozilo troje.
Ne vidim iz kojeg razloga bi htjeli vise ispitnih rokova,kad vam je prolaznost osamdeset posto.
To sto vam je gradivo zgurano u tri godine,znaci da su vam jednostavno skratili gradivo,i izbacili tovar stvari.
Mozda bi ti dobra ideja bila da se pokusas prebaciti na avanti bolonja,ako je izvodljivo.Pa da vidis kako se to provodi na etf-u :D :D

ladyblue18

Post by ladyblue18 » 04/02/2008 23:37

elSaik wrote:Po Bolonji (koliko je meni poznato, a možda i griješim) ispitna ocjena je samo 50% ukupne ocjene iz tog predmeta. Ostalih 50% nose redovnost na predavanjima i vježbama, aktivnost, testovi parcijalni, itd...

Provjera znanja: Način ocjenjivanja
Aktivnosti studenata Maksimalan broj bodova:
1. Kvizovi ( 4 kviza) 2+3+3+2=10 bodova 10%
2. Istraživački rad u grupi 15%
3. Parcijalni test 15%
4. Finalni (završni ispit) ispit 50%
5. Prisustvo (in class) 5%
6. Aktivnost studenata tokom nastave 5%
Ne grijesis :D Sve ovo divno zvuci al nije ni blizu istine :x :x :x Pricaju jedno a rade drugo

Post Reply