Bolonjski doktorski studij na Pravnom fakultetu

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
wendy

Bolonjski doktorski studij na Pravnom fakultetu

Post by wendy » 30/10/2011 21:33

Ima li neko informacije u vezi sa III ciklusom studija na Pravnom fakultetu u Sarajevu? Znaci, radi se o novom, bolonjskom doktorskom studiju. Da li se mozda moze i sada doktorirati po starom sistemu?

gaius

Re: Bolonjski doktorski studij na Pravnom fakultetu

Post by gaius » 31/10/2011 18:11

do početka ove školske godine je bio krajnji rok za prijavu po starom sistemu..
sad je uvedeno ovo novo.. i koliko sam shvatio ne zna se ni ko pije ni ko plaća..
izgleda da će novi doktorat biti napredna verzija ranijeg magisterija.. da će se u prvom semestru (ili u drugom nisam siguran) polagati pet predmeta sa svih katedri bez obzira za koju katedru si usko zainteresiran..

katastrofa..

wendy

Post by wendy » 02/11/2011 14:30

hahahhaha. kad mislis da nema dalje, opet te iznenade :D bez teksta sam kao i obicno na njihovu genijalnost :)

harač

Post by harač » 02/11/2011 16:14

gaius wrote:do početka ove školske godine je bio krajnji rok za prijavu po starom sistemu..
sad je uvedeno ovo novo.. i koliko sam shvatio ne zna se ni ko pije ni ko plaća..
izgleda da će novi doktorat biti napredna verzija ranijeg magisterija.. da će se u prvom semestru (ili u drugom nisam siguran) polagati pet predmeta sa svih katedri bez obzira za koju katedru si usko zainteresiran..

katastrofa..
da, upravo gledam prijedlog pravilnika. zamislili su "zajedničku naučno-nastavnu osnovu" za sve: ustavno, građansko, krivično, ekonoska analiza prava, pravne kulture jugoistočne evrope + katedre... po planu i programu vidim da je treće po redu prežvakavanje iste materije, po istim udžbenicima, od istih profesora etc.

i sve to po veoma povoljnoj cijeni od 18.000 KM :-) :bih:

gaius

Post by gaius » 02/11/2011 18:05

Pravi bull shit... Sta ce meni historija ako hocu da doktoriram na gradjanskoj katedri... Potpuno besmisleno...

wendy

Post by wendy » 03/11/2011 11:06

Kad su se nastavni planovi na nasim fakultetima pravili za studente. Nije to radi tebe, vec da neko na platu dobije honorar za prepricavanje istog gradiva za sva tri stepena studija :) I da ne mora apsolutno nista novo spremiti za ta predavanja...

gaius

Post by gaius » 03/11/2011 12:31

upravo tako..poznato je da su određene katedre atraktivnije za postdiplomski studij.. nije isto da li si doktor historijsko-pravnih nauka ili šta ti ja znam.. doktor privrednog prava.. jednostavno u praksi nije isto i mogućnosti za dalje napredovanje nisu iste..

i šta se onda desi.. ljudi masovno upisuju određene katedre a onda pojedini profesori ostaju uskraćeni za svoje "sate" i onda proguraju ideju da na doktoratu moraš slušati i saltagu, i golića (hajd dobro sad) i duvnjaka i imamovića.. - a hoćeš da doktoriraš na privredno-pravnoj temi..

a istovremeno su smanjili cijenu mastera sa nekih cca. 13 hiljada na cca. 200-300 KM pa se sada opet to upisuje bez ikakvog reda, samo da bi se stekla diploma na dosjelost..

mislim totalna šizofrenija..

Post Reply