Bolonjska deklaracija-Dokle ce se blefirati???

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...
Shoba

Bolonjska deklaracija-Dokle ce se blefirati???

Post by Shoba » 20/09/2005 22:14

Evo jedan tekst iz avaza koji postavlja realno pitanje na koje niko nece dati odgovor. KADA ce poceti da se primjenjuje Bolonjska deklaracija?? Po svemu sudeci, nasim profesorima bi vise odgovaralo da se ponovo zarati nego da se pocnu primjenjivati odredbe iz sporazuma.

-----------------------------------

Poigravanje sa mladima

Iako su još 2003. godine ratificirale Bolonjsku deklaraciju, bh. vlasti u njenoj primjeni nisu se makle od početka

BiH već treću godinu bezuspješno pokušava provesti reformu visokog obrazovanja, odnosno usvojiti zakon koji bi na državnom nivou uredio ovu oblast. No, ako ništa, i ovo nas čini jedinstvenima u Evropi.
Svjedoci smo niza različitih pokušaja pisanja nacrta, prijedloga... kojima je jedino zajednička bila konačnica - neuspjeh. Navodno, jednima ne odgovara jezik, drugima prenošenje ovlasti na državu, trećima raspodjela finansija...Međutim, istina je da ne postoji politička volja da se pitanje visokog obrazovanja, kao u svim evropskim zemljama, riješi na državnom nivou, a ne na entitetskim i kantonalnim, kako je to sada urađeno.
Bh. vlasti su još 2003. godine potpisale Bolonjsku deklaraciju i ratificirale Lisabonsku konvenciju o priznavanju diploma, ali do danas su uspjele samo dokazati da puka obećanja ne poturaju samo svojim građanima, već i cijeloj Evropi. Naime, nije ispunjena nijedna od obaveza koje su preuzete potpisivanjem ovih dokumenata.
Odgovor na pitanje zašto je to tako, ponovo nas dovodi do državnog zakona o viskom obrazovanju koji je osnovna pretpostavka za provođenje ovih dokumenata. I dok se bh. političari "zalažu" za reformu obrazovanja, od koje su iz godine u godinu sve dalji, studenti se zavaravaju parcijalnim reformama na pojedinim univerzitetima u BiH od kojih svaki za sebe kroji pravila. A to je daleko od jedinstvenog i evropskog sistema obrazovanja za koji se tako silno borimo.
Pitanje je do kada će se nekolicina političara igrati sa strpljenjem hiljada mladih koji vjeruju u bolje sutra ove zemlje, ali i sa budućnošću više od 100.000 bh. studenata koji imaju diplome priznate samo u BiH.
Ovakvo ponašanje ne ide im uz onu poznatu frazu uvijek spremnu za nastupe pred kamerama - "Mladi su budućnost ove zemlje".
Krajnje je vrijeme da se bh. političari uozbilje i umjesto praznih priča urade nešto konkretno kako bi spriječili da BiH za koju godinu postane zemlja penzionera.
Piše: Sanja ŠKULETIĆ

manjifiko

Re: Bolonjska deklaracija-Dokle ce se blefirati???

Post by manjifiko » 21/09/2005 08:56

Shoba wrote:Evo jedan tekst iz avaza koji postavlja realno pitanje na koje niko nece dati odgovor. KADA ce poceti da se primjenjuje Bolonjska deklaracija?? Po svemu sudeci, nasim profesorima bi vise odgovaralo da se ponovo zarati nego da se pocnu primjenjivati odredbe iz sporazuma.

-----------------------------------

Poigravanje sa mladima

Iako su još 2003. godine ratificirale Bolonjsku deklaraciju, bh. vlasti u njenoj primjeni nisu se makle od početka

BiH već treću godinu bezuspješno pokušava provesti reformu visokog obrazovanja, odnosno usvojiti zakon koji bi na državnom nivou uredio ovu oblast. No, ako ništa, i ovo nas čini jedinstvenima u Evropi.
Svjedoci smo niza različitih pokušaja pisanja nacrta, prijedloga... kojima je jedino zajednička bila konačnica - neuspjeh. Navodno, jednima ne odgovara jezik, drugima prenošenje ovlasti na državu, trećima raspodjela finansija...Međutim, istina je da ne postoji politička volja da se pitanje visokog obrazovanja, kao u svim evropskim zemljama, riješi na državnom nivou, a ne na entitetskim i kantonalnim, kako je to sada urađeno.
Bh. vlasti su još 2003. godine potpisale Bolonjsku deklaraciju i ratificirale Lisabonsku konvenciju o priznavanju diploma, ali do danas su uspjele samo dokazati da puka obećanja ne poturaju samo svojim građanima, već i cijeloj Evropi. Naime, nije ispunjena nijedna od obaveza koje su preuzete potpisivanjem ovih dokumenata.
Odgovor na pitanje zašto je to tako, ponovo nas dovodi do državnog zakona o viskom obrazovanju koji je osnovna pretpostavka za provođenje ovih dokumenata. I dok se bh. političari "zalažu" za reformu obrazovanja, od koje su iz godine u godinu sve dalji, studenti se zavaravaju parcijalnim reformama na pojedinim univerzitetima u BiH od kojih svaki za sebe kroji pravila. A to je daleko od jedinstvenog i evropskog sistema obrazovanja za koji se tako silno borimo.
Pitanje je do kada će se nekolicina političara igrati sa strpljenjem hiljada mladih koji vjeruju u bolje sutra ove zemlje, ali i sa budućnošću više od 100.000 bh. studenata koji imaju diplome priznate samo u BiH.
Ovakvo ponašanje ne ide im uz onu poznatu frazu uvijek spremnu za nastupe pred kamerama - "Mladi su budućnost ove zemlje".
Krajnje je vrijeme da se bh. političari uozbilje i umjesto praznih priča urade nešto konkretno kako bi spriječili da BiH za koju godinu postane zemlja penzionera.
Piše: Sanja ŠKULETIĆ

kako da provedu nesto ako ni sami ne znaju sta da provedu ?

kako da provedu kada su se zacementirali u svojim pozicijama

jedino rjesenje je omanji cunami i katrina na bih fakultetima :)

housewife

Post by housewife » 21/09/2005 09:40

Spavaju na lovorikama i čuvaju svoje pozicije. SRAMOTA!

senadd

Bolonja

Post by senadd » 22/09/2005 10:31

E hvala Ti na pomoći.
Zbog ovih i ovakvih pitanja Ja sam u dilemi:šta i kako dalje.
Jasno je da ova obaveza najviše pogađa profesore,jer će se mjeriti njegov rad prolaznošću studenata,a na kraju studenti bi trebali da aktivno djeluju,preko svojih organa i ukazuju na nerad prof..
Sdruge strane prof. bi morao biti aktivan u nastavi,što im svakako neide u priliog.
S treće strane ovi profesori su "proizveli" sadašnje politićare (ne sve,ima časnih izuzetaka)koji su sada dužnici,zar ne.
I tako jedni druge paze,proizvode "svoje"buduće političare",zašto bi sada bilo više transparentnosti,pa da i "seljačka djeca"završavaju fakultete ranije.
Još uz to trogodišnji studij,aktivan rad, može doći do izražaja neki asistent koji dugo "crnči"za prof.,a ovaj u politici,odborima...
Tema je odlična.
Pozdrav

Panta Rei

Post by Panta Rei » 22/09/2005 12:51

Ma i organizovaniji od nas kubure s tom Deklaracijom. Prije tri mjeseca sam bio u Njemackoj i tamo pričao s nekim profesorima na Univerzitetu u Wuerzburgu i Halleu. I oni još uvijek nisu baš načisto kako sve to treba provesti. Naravno, imaju manje problema od nas, ali hoću da kažem da ni sama ta Deklaracija nije baš najjasnija u svemu. Tek sad kad se pristupa njenom provođenju, vidi se koliko tu rupa ima. A našim nesposobnim univerzitetskim radnicima će veoma teško biti popuniti te rupe.
:-)

Semiramida

Post by Semiramida » 22/09/2005 13:07

Koliko mi je poznato, na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu, od 03.10.2005., dakle za 10 dana, kreće prva generacija studenata čiji će sistem školovanja biti u skladu s Bolonjskom deklaracijom (3+2).

_galaksija

Post by _galaksija » 22/09/2005 13:17

Bolonjska deklaracija znaci da ce oni koji zavrse fax koji je vodjen po tom sistemu,moci dobiti posao u onim zemljama Evrope koje su takodjer potpisnici te deklaracije.Koliko ovo vazi i za BiH?Ne znam...sve mi je sumnjivo,s obzirom da znam da ljudi koji zavrse fax u SA kantonu ne mogu dobiti posao u TZ kantonu i obratno :( Kad ne mozemo izmedju sebe da se dogovorimo,kako cemo sa drugim drazavama?

senadd

Post by senadd » 22/09/2005 14:26

To je to,
u Sarajevu tri god.i gdje se zaposliti,kad je u drugim kantonima četiri,a i konkursi se raspisuju za sedmi stepen-dipl.ing.el,a to zvanje Bolonja ne poznaje,nego inženjer elektrotehnike,što je ustvari naziv dobijen ranije na višim tehničkim školama.
Monolog:
Kako li će i kad to "neko"riješiti i koji je rizik upisa,odnosno šteta,a s druge strane može se lako magistrirati,što će biti shega od stručnjaka.Zamisli u cugu studira pet god i mag.Zatraži negdje da radi i sadašnji privatnik ga upita kao obrazovanog čovjeka "meni treba inž na održavanju mašina i za vođenje el.službe",možeš li ti to.NARAVNO GLASI ODGOVOR,a onda problemi........jer će od njega (Mag.)očekivati i nemoguće,na kraju on je Mag. plata cc.500E u vrh glave a obaveza .....
Sve ovo u tridesetoj god.Kako i kuda dalje,a cijeli život posvetio nauci?
Molim pomoć

_galaksija

Post by _galaksija » 22/09/2005 14:31

[
Monolog:
Kako li će i kad to "neko"riješiti i koji je rizik upisa,odnosno šteta,a s druge strane može se lako magistrirati,što će biti shega od stručnjaka.Zamisli u cugu studira pet god i mag.Zatraži negdje da radi i sadašnji privatnik ga upita kao obrazovanog čovjeka "meni treba inž na održavanju mašina i za vođenje el.službe",možeš li ti to.NARAVNO GLASI ODGOVOR,a onda problemi........jer će od njega (Mag.)očekivati i nemoguće,na kraju on je Mag. plata cc.500E u vrh glave a obaveza .....
Sve ovo u tridesetoj god.Kako i kuda dalje,a cijeli život posvetio nauci?
Molim pomoć[/quote]
e prijatelju,smjesno jeste,vec sada se svasta radi po univerzitetima svih kantona.Lafo na tv oricaju zabranjeno mito i korupcija i zaista nema vise toga,a ovamo za pozornice druga scena.Ovi sto su potpisivali sa nama Bolonjsku deklaraciju,grdno su pogrijesili.Trebali su prvo da nas upoznaju .U pravu si...bit ce lako magistrirati,lako kao maciji kasalj :)

housewife

Post by housewife » 22/09/2005 14:38

senadd wrote:...Sve ovo u tridesetoj god.Kako i kuda dalje,a cijeli život posvetio nauci?
Molim pomoć

Senadd, nigdje nećeš dospjeti ako previše kalkulišeš. U ovoj državi ne znaš šta se može sutra dogoditi, a kamoli za 3-5 godina.
Najblesavije ćeš se osjećati ako odustaneš od nauke koju voliš zarad' nekih kalkulacija i nečega što na kraju ispadne skroz drukčije od očekivanog. (A to je u BiH vrlo vjerovatno)
Studiraj ono što voliš!

senadd

Post by senadd » 22/09/2005 15:04

Eh,razmisli
bio sam na el.tehnici,nije lako,u međuvremenu dao uslov za drugu i zaposlim se.Posao dobar,para nije laka,al bolje mi je nego profesorima u srednjoj školi ili ljekarima (osim specijalaca koji rade operacije-za pare).
Da imam 18 i tek izašao iz škole,nebih se dvoumio (sa ovom pameću),ali razmisli kako sad razmišljam,kad znam gdje sam,kad mi školovanje ništa posebnog ne garantuje,a da bih studirao tehniku ,ipak mora se biti redovan student,bar zasad.To znači napustiti posao od cca.1200KM.
Ima li smisla,a znam i ja da je bolje biti obrazovaniji(zbog budčnosti).
Sad zato gledam nešto lako,nek se ima za sledeće izbore,onako usput.
Gdje ko zna ovu varijantu?
Pozdrav

King Kikapu

Post by King Kikapu » 22/09/2005 15:48

ja sam napustio posao da bih zavrsio fakultet. faks mi nije tezak, ali je posao bio takav da sam mnogo vremena provodio na terenu, a i kad sam bio u sarajevu malo mi je vremena opstajalo za ucenje. cim sam se vratio na fax sudario sam se profesoricom kojoj je prosjek prolaznosti po ispitu ispod 50%. nakon sto sam 6 puta izlazio na ispit, nakon sto mi se samopouzdanje urusilo ko kula od karata, nakon sto sam potrosio godinu dana i godinu para prebacio sam se na drugi odsijek gdje sam za godinu dana dao 9 ispita prosjekom od 9.8.
tu dolazim do osnovnog problema i mjesta na kojem ce se kod nas slomiti bolonjska deklaracija. mentalitet!
na BH univerzitetima i profesori i studenti su vec generacijama naviknuti na ex catedra odnos koji profesoru omogucava minimalan utrosak energije, a od studenta pravi obicnog gimnazijalca sa prosirenim gradivom. takodje omogucuje profesoru da 'vlada' katedrom, tj da se nekriticki odnosi i prema gradivu i prema studentima. formalne promjene koje ce se uspostaviti bolonjskom deklaracijom nece primijeniti mentalitet profesora niti studentske populacije,m berm ne u prvoj godini ili dvije njene provedbe. a i to je samo dio mnogo veceg problema koji se naziva bosanskohercegovacki univerziteti.

PR80.

Post by PR80. » 22/09/2005 20:24

Semiramida wrote:Koliko mi je poznato, na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu, od 03.10.2005., dakle za 10 dana, kreće prva generacija studenata čiji će sistem školovanja biti u skladu s Bolonjskom deklaracijom (3+2).

Kakav je trenutno sistem? :?
Zar je moguce da je sistem skolovanja razlicit od fakulteta do fakulteta? :? Interesuje me posto ne znam kakva je situacija u Bosni po tom pitanju... Ne mogu da vjerujem da je situacija ovakva kako je vi studenti iz BiH opisujete...

Shoba

Post by Shoba » 23/09/2005 20:47

Ja sam licno pesimista kada je u pitanju primjena te deklaracije. Neko rece da ce profesori po starom..ex katedra.....mislim da je u pravu. Niko od trenutnih profesora nece nikad pristat da se njegova fotelja stavi pod znak pitanja, a kamoli da mu neki student evaluira njegov rad.

Pored toga, mi necemo dugo vremena imati univerzitet koji ce da bude poznat ni na balkanu a kamoli u svijetu. Svako moze imati bilo kakvu diplomu bilo kakvog univerziteta, cak i dobiti dobar posao, ali stvarno znanje se dobija od ljudi koji su u svom poslu dostigli vrh. Vecina nasih profesora je u velikom mentalno-profesionalnom zaostatku od ostalih profesora iz razvijenih zemalja.

Jedina nada je da se nekim cudom na nasem univerzitetu pocnu pojavljivati zaista ugledni svjetski predavaci, i to da dolaze stalno, a ne jednom u pet godina. Znaci, da neko ko je ekspert iz ekonomije , a radio je recimo na Wall Street-u dobije mogucnost da prenosi studentima svoje iskustvo, umjesto naseg profesora, koji je bio direktor SOUR Pilana.

Nama je potrebno znanje kojeg nema u Bosni, a ono nece doci od strane nasih profesora.

Bosanska inteligencija, nauka, kultura etc. ne moze niucemu biti konkurentna ako ne poznaje svjetske prilike u svakoj oblasti. Pokusavati igrati igru sa razvijenim zemljama a ne poznavati pravila i protivnike je uzaludan pokusaj. Nas tradicionalni izolacionizam je nasa najveca boljka. Volimo izmisljati toplu vodu........

Sarafcina

Post by Sarafcina » 26/09/2005 00:47

Imaju Bosanci dobrih profesora i predavaca. Ne fali njih. Fali dobrih studenata. ;) Onih koji znaju cijeniti znanje.
Ja znam za slucaj generacije postdiplomaca na jednom nasem fakultetu koji su peticijom otjerali profesoricu (domacu) koja je u toj oblasti jedna od onih kojima se u svijetu klanjaju. Akademik i svasa nesto. Koja je na jedvite jade dovedena da predaje. Ali je studntima bilo tesko gradivo. I neshvatljivo.

The_Fluid
Been thanked: 3 times

Post by The_Fluid » 26/09/2005 12:44

Sarafcina wrote:Imaju Bosanci dobrih profesora i predavaca. Ne fali njih. Fali dobrih studenata. ;) Onih koji znaju cijeniti znanje.
Ja znam za slucaj generacije postdiplomaca na jednom nasem fakultetu koji su peticijom otjerali profesoricu (domacu) koja je u toj oblasti jedna od onih kojima se u svijetu klanjaju. Akademik i svasa nesto. Koja je na jedvite jade dovedena da predaje. Ali je studntima bilo tesko gradivo. I neshvatljivo.

navedi dobre profesore i predavace, kao i ime otjerane profesorice, ako nije problem

metastasio

Post by metastasio » 26/09/2005 12:58

Slučaj "otjerane" profesorice je moguće JEDAN, a mnogo češći su slučajevi gdje se mladi i školovan kadar doslovno tjera s naših univerziteta, posebno oni ljudi koji su završili u inostranstvu i IMAJU šta da prenesu studentima. Takvih se domaći profesori i asistenti boje k'o đavo krsta...
I jednostavno nije istina da studenti ne žele nova znanja, oni to žele kao uostalom i svi mladi ljudi na svijetu, to što su se naši studenti uspavali i nije čudo jer i nisu navikli ni na kakvu drugu osim frontalne nastave i ispita koji se svode na reprodukciju profesorovih predavanja...
Još jedna zabluda koja kola je da će neko ko sada završi po Bolonji, moći odmah dobiti posao na Zapadu. Na to istom Zapadu ima gomila ljudi s njihovim završenim fakultetima koji traže posao i nezaposleni su godinama, ne vidim zbog čega bi neka firma prije uzela nekog Bosanca, a ne nekog Nijemca, Francuza, Austrijanca. Jedino ako se ne radi o izuzetno kvalificiranoj osobi s kapacitetima, a takvi baš nisu česti.

Sarafcina

Post by Sarafcina » 26/09/2005 13:12

The_Fluid wrote:
Sarafcina wrote:Imaju Bosanci dobrih profesora i predavaca. Ne fali njih. Fali dobrih studenata. ;) Onih koji znaju cijeniti znanje.

navedi dobre profesore i predavace, kao i ime otjerane profesorice, ako nije problem

Ma ne bih da se ljudima imena povlace po forumima. Nije to toliko bitno.
Bitno je da su u Sarajevu studenti bezoblicna masa.

Na prste mozes izbrojati ono sto su uradili. Sve se svodi na sto jeftinije proci ispit. Iz cega profitira jedna grupa koji stvari rade kako treba u uspijevaju svugdje.

ZNas, najlakse je reci ne valjaju profesori. Ali je velika razlika od dobar predavac i dobar strucnjak. A ja znam da je kod nas uvijek bilojako puno vrhunskih strucnjaka od kojih se ima sta nauciti. Ali... ne bih ja vise o tome..
Vi nastavite :)

senadd

reakcija

Post by senadd » 27/09/2005 12:14

Poštovane kolege "forumaši",
nemogu a da se ne javim s ciljem da se usmjerimo prema Bolonji.
Jučer sam bio u Bihaću nekim poslom i svratim na prijašnju VTŠ gdje su mnogi završili za ing.maš i ing.tekstila,hodam po zgradi s jednim profesorom iz unutrašnjosti koji to prvi put vidi i "strahota".
Vjerovali ili ne bolji su podrumi u STŠ "Jaroslav Černi" u Sarajevu,koju sam ja završio,nego cijela zgradica i untrašnjost ove ,sada neznam kako da nazovem ustanove na kojoj piše Rektorat(vjerovali ili ne "proizvede sedmi stepen ekonomskog fakultete,trogodišnji studij za medicinske sestre,ekonomiste....jojoj smjerova)da roditelji vide onaj jad plakali bi.
Pitamo ja i prof. studente zašto ste se opredjelili za ovaj studij:odgovor identičan-šta ću drugo .Svi su uglavnom iz krajine.
Malo dalje jedna nekadašnja "sportska dvorana"i srednjoškolska zgrada i tabla TEHNIČKI FAKULTET.
UĐEMO MI ,PANOI PO ZIDOVIMA,SOLIDNA UNUTRAŠNJOST,pa konstatujemo.
trogodišnji studij elektrotehnike-tri smjera
trogodišnji studij građevine-tri smjera
još trogodišnjih,ali i četverogodišnjih studija,nisam zapamtio sve.
Studenti stoje i komentarišu kakvih (nemam lijepe riječi)profesora i derikoža ima.Studiraju po deset godina..itd.
Ova moja reakcija je na komentar da su studenti "bezlična masa",jer sam ubjeđen da to nije istina.
Nema tog Bosanca i Hercegovca koji ne bi volio da je ovo normalan sistem gdje bi trebalo da se zna :ko kosi a ko vodu nosi.
Pa ovakvi pojedinci ,kakve sada imamo("od profesora")reketiraju studente i ponižavaju profesiju.
Pa oni svojim neradom i lopovlukom stimulišu "kupovinu"ispita i diploma.
Još nije pokrenuta akcija s državnog nivoa da se ustanove neregularnosti u "izdavanju"diploma,narodski rečeno falsifikatima koji su u opticaju.
Molim komentar,a na greškama oprostite jer žurim.Obaveza!!!
Pozdrav

Bumbar

Post by Bumbar » 27/09/2005 18:39

PR80. wrote:
Semiramida wrote:Koliko mi je poznato, na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu, od 03.10.2005., dakle za 10 dana, kreće prva generacija studenata čiji će sistem školovanja biti u skladu s Bolonjskom deklaracijom (3+2).

Kakav je trenutno sistem? :?
Zar je moguce da je sistem skolovanja razlicit od fakulteta do fakulteta? :? Interesuje me posto ne znam kakva je situacija u Bosni po tom pitanju... Ne mogu da vjerujem da je situacija ovakva kako je vi studenti iz BiH opisujete...

Ne samo od fakulteta do fakulteta...nego i na istim fakultetima a razlicitim univerzitetima...do prosle godine raji sa Bihackog pravnog nisu priznavali ispit iz Rima na sarajevskom pravnom...sta da ti kazemo...

senadd

edukacija

Post by senadd » 30/09/2005 11:47

Hallo edukacija,
jel to netreba studirati ko insan,jesmo li zadovoljni.Ako ima nešto novog ,a ja neznam kažite.Malo me iznenadio slab odziv na ovako potrebnu stvar-temu.
Ima li neko od "forumaša"da je uključen u rad fakulteta????
Postoji li neki kolega koji može saznati od relevantnih osoba kakvo je stanje i šta se sprema???
Hajde malo žustrije
pozdrav

harmonija

Post by harmonija » 30/09/2005 12:34

Bolonja se od ove godine uvodi na svim visokoškolskim ustanovama osim medicine, s tim da je na arhitekturi uvedena još prošle godine, naravno da su imali dosta problema, ali šta u ovoj zemlji ide bez problema. Sistem studiranja je 3+2, dvije godine radi stjecanja magistarskog zvanja. Naglasak u toku studija se stavlja na vježbe, jer se samim sistemom potencira praktičan rad. Koncept studija je dobro osmišljen, kakva će biti primjena ostaje da se vidi.

ulicar

Post by ulicar » 03/10/2005 03:58

To sto si ti rekao je pokazatelj LOSEG PROFESORA :)

Primjer koji sam hiljadu puta ovdje rekao, moj profesor algoritama i datastruktura oborio gutu ljudi (nekih 20-ak posto), sto je prouzrokovalo izlazak komisije instituta, uspostavljanje dopunske nastave, pojedinacnog counselinga i slicne stvari.

Nije student glup, pa da ne konta sto treba da konta. Profesor je los, ukoliko nezna, ili nemoze prenijeti znanje na studente. Ja znam akademika i slicno, koji su strucnjaci u svom polju, ali su kao profesori bez-veze.

The_Fluid
Been thanked: 3 times

Post by The_Fluid » 03/10/2005 23:25

Ni susjedne zemlje nisu daleko odmakle po pitanju uvodjenja bolonjskih principa u visoko obrazovanje, recimo u Zagrebu FER tek od ove godine uvodi studiranje po bolonjskoj deklaraciji

senadd

dobar odgovor

Post by senadd » 04/10/2005 07:39

Evo lijep primjer iz susjedstva (srbija),
usvojili su u septembru okvirni zakon o visokom školstvu gdje je pojašnjeno šta i kako treba da ide,ali oni imaju mnogo viših škola koje traju dvije godine i sada je naloženo da se preregistruju kako bi "prešle)u visoke škole tj.da traju tri godine,ali teško će se to moći ostvariti jer svaki grad je imao svoju Višu školu (neuslovnih mnogo),pa je sada problem i borba ko i kako da ostane jer je sada školstvo unosan posao(sve se prodaje).
Tako novi studenti s viših škola "dobijaju u trečoj god dva-tri predmeta i navodno stručnu praksu od jednog semestra i ko fol dobit će zvanje,koje se još nezna,a bitno je jer se "barata" u sistematizacijama poslova i radnih zadataka s višom i visokom spremom,još uvijek,a ovi novi studenti su upoznati da više nema tzv.šestog stepena,pa je vrlo važno kako će se podzakonskim propisima dati novi naziv,jer sve je sada "fakultetsko obrazovanje"za TZV "STRUČNE STUDIJE-TEHNIKA",osim akademija koje ostaju po starom.
Po starom dobrom običaju,jer se i Naši pozivaju na EUROPU sve će vjerovatno biti prepisano,a nama u BOSNI je itekako važno u šta će nas svrstati,jer gubi se identitet,teritorij..itd,a ako i pamet operemo gdje smo.
Evo vidimo kakvi nas "huligani"predvode,a ko fol školovali smo ih,naša su djeca itd..a evo dokle smo došli.Ja sam iz centralne Bosne gdje se još nekako s uvažavanjem može reći ko si i šta,ali sve sluti jadu,korupcija i nemoral su na djelu,uz napomenu da imamo "našu SDA I HDZ"koji SVE SLOMIŠE.Ko nezna nek se raspita,ako želi,ima li ijednog "političara"bilo kog ranga a da nije "zavukao"ruku u đep i dušu jadnog Bosanca i Hercegovca.
E zato mi je interesantno kuda ide ovaj voz,budučnost itd.
Sjetimo se kako su nekada naše nenarodne vlasti pozivale gastarbajtere da se vrate i donesu DM,da zemlja oživi (ko fol),ali sad vidimo da ima i gore.
Volio bih pročitati neka razmišljanja osoba koje se sjećaju prošlosti ,a sada su u SVIJETU.
Pozdrav

Post Reply