Bog i Bošnjaci

Bosanski Zmaj
Posts: 160
Joined: 27/01/2006 22:27

#1 Bog i Bošnjaci

Post by Bosanski Zmaj »

Zašto se često na ovom forumu iznosi apsolutno netačna tvrdnja da je jedina oznaka Bošnjaka islam, te da Bošnjake samo religijska različitost čini zasebnom etničkom skupinom?

Zašto se ne prihvati činjenica da su Bošnjaci jednaka etnička skupina Hrvatima i Srbima, da imaju svoj bosanski jezik, kulturu i tradiciju, te historiju duzu od 1000 godina?

Svi stanovnici Bosne i Hercegovine imaju pravo na historijsko naslijeđe Bosne, srednjevjekovnu Bosnu... Ali, problem je u tome što su se Pravoslavci i Katolici odrekli tog prava...Nisu Bošnjaci muslimani krivu što su jedini ostali vjerni zemlji pradjedovskoj i imenu pradjedovskom?
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#2

Post by Shoshana »

Zasto mislis da su se pravoslavci i katolici odrekli svog prava na historijsko naslijedje Bosne i Hercegovine? Ili im ti to isto pravo oduzimas? Bazirano na cemu?
Bosanski Zmaj
Posts: 160
Joined: 27/01/2006 22:27

#3

Post by Bosanski Zmaj »

Pravoslavci i katolici su se odrekli prava na historijsko naslijeđe Bosne, prišavši drugim etničkim skupinama,Hrvatima i Srbima i preuzevši njihovu historiju...
Stitch__
Posts: 4770
Joined: 09/08/2004 18:39
Location: Hawaii
Contact:

#4

Post by Stitch__ »

bosanci imaju hiljadugodisnju historiju....boshnjaci imaju 15godisnju historiju... :x
Bosanski Zmaj
Posts: 160
Joined: 27/01/2006 22:27

#5

Post by Bosanski Zmaj »

Također Srbi imaju često kontradiktornu historiji, ako vam nije poznato naši kraljevi su bili Kraljevi između ostalog "Srblja", a ne suprotno, tako da Bosna nikada nije pripadala Srbiji,vec je Srbija pripadala Bosni...

Također zive na kosovskom mitu stoljecima, a u Velikom bosanskom ustanku,na čelu sa Husein-kapetanom Gradaščevićem, Bošnjaci su porazili Turke na Kosovu 1831.,za razliku od susjeda Srba koji su izgubili...

Pa vi vidite ko je slavniji?
Stitch__
Posts: 4770
Joined: 09/08/2004 18:39
Location: Hawaii
Contact:

#6

Post by Stitch__ »

e, ja fakat ne kontam to za kosovsu bitku :? jebote, najveci nacionalni praznik dan kad su porazeni :shock: nidje veze :? :D
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#7

Post by Bosanac_21 »

Stitch__ wrote:bosanci imaju hiljadugodisnju historiju....boshnjaci imaju 15godisnju historiju... :x
Cuj to? Zar si zaboravio i godine kad su se sva tri naroda nazivala Bosnjacima?
Bosanski Zmaj
Posts: 160
Joined: 27/01/2006 22:27

#8

Post by Bosanski Zmaj »

Stitch__ wrote:bosanci imaju hiljadugodisnju historiju....boshnjaci imaju 15godisnju historiju... :x
946. ja mislim, to je ta godina, De administrando imperio: "Pošteni Bošnjani"

Sa dolaskom Turske i uticajem njihove gramatike, Bošnjane su zvali Bošnjaci...
Stitch__
Posts: 4770
Joined: 09/08/2004 18:39
Location: Hawaii
Contact:

#9

Post by Stitch__ »

to bosnjaci je izmislio abdulah sidran, uostalom, ja ne zivim u BOŠNJI nego u BOSNI :x
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#10

Post by stickitout »

Bosanski Zmaj wrote:Pravoslavci i katolici su se odrekli prava na historijsko naslijeđe Bosne, prišavši drugim etničkim skupinama,Hrvatima i Srbima i preuzevši njihovu historiju...

E jos kad bi objasnio gdje si cuo tu nebulozu ili kako si u to povjerovao, jer cini mi se da nije ovako duboka misao iz tvoje glave proizvedena.
Po to j logici sva ona teorija o Sandzokanima kao Bosnjacima pada u vodu.......a svakako je sranje sama po sebi!!
Bosanski Zmaj
Posts: 160
Joined: 27/01/2006 22:27

#11

Post by Bosanski Zmaj »

Bošnjani/Bošnjaci su svi stanovnici Bosne bez obzira na religiju, a tada nije bilo etnosa/nacije koje danas postoji...

Stanovnici Bosne katoličke i pravoslavne vjeroispovjesti, odbijaju tu historiju i počinju za sebe tvrditi da su Srbi i Hrvati...time su odbili historiju Bosne...
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#12

Post by Bosanac_21 »

Stitch__ wrote:to bosnjaci je izmislio abdulah sidran, uostalom, ja ne zivim u BOŠNJI nego u BOSNI :x
Zar je Sidran nekoliko stotina godina star?
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#13

Post by stickitout »

Bosanski Zmaj wrote:Također Srbi imaju često kontradiktornu historiji, ako vam nije poznato naši kraljevi su bili Kraljevi između ostalog "Srblja", a ne suprotno, tako da Bosna nikada nije pripadala Srbiji,vec je Srbija pripadala Bosni...

Također zive na kosovskom mitu stoljecima, a u Velikom bosanskom ustanku,na čelu sa Husein-kapetanom Gradaščevićem, Bošnjaci su porazili Turke na Kosovu 1831.,za razliku od susjeda Srba koji su izgubili...

Pa vi vidite ko je slavniji?
SHS :oops:
Stitch__
Posts: 4770
Joined: 09/08/2004 18:39
Location: Hawaii
Contact:

#14

Post by Stitch__ »

Bosanski Zmaj wrote:Bošnjani/Bošnjaci su svi stanovnici Bosne bez obzira na religiju, a tada nije bilo etnosa/nacije koje danas postoji...
Bošnjani/Bošnjaci nek se gone u Bošnju, a moju BOSNU nek ostave BOSANCIMA.. :x
Bosanski Zmaj
Posts: 160
Joined: 27/01/2006 22:27

#15

Post by Bosanski Zmaj »

Stitch__ wrote:to bosnjaci je izmislio abdulah sidran, uostalom, ja ne zivim u BOŠNJI nego u BOSNI :x
Isto ko što ne govorimo "bošnjački" nego bosanski,pa opet Srbi i Hrvati govore da mi govorimo tzv. "bošnjački",...

Ali s druge strane Bošnjaci nisu regionalni naziv, već etnička skupina...
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#16

Post by stickitout »

Bosanski Zmaj wrote:Bošnjani/Bošnjaci su svi stanovnici Bosne bez obzira na religiju, a tada nije bilo etnosa/nacije koje danas postoji...

Stanovnici Bosne katoličke i pravoslavne vjeroispovjesti, odbijaju tu historiju i počinju za sebe tvrditi da su Srbi i Hrvati...time su odbili historiju Bosne...

se zovu Bosanci.....
Stitch__
Posts: 4770
Joined: 09/08/2004 18:39
Location: Hawaii
Contact:

#17

Post by Stitch__ »

jel :? a Srbi/Hrvati???? Ako su to regionalne oznake, kojim onda oni narodima pripadaju :?
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#18

Post by Bosanac_21 »

Vazno je da su sadasnji Bosnjaci vratili svoje ime, koje su stotinama godina nosili. Jedno vrijeme ga nisu nikako imali, a sad svi koji zive u BiH su Bosanci i Bosnjaci, Hrvati i Srbi.
Bosanski Zmaj
Posts: 160
Joined: 27/01/2006 22:27

#19

Post by Bosanski Zmaj »

stickitout wrote:
Bosanski Zmaj wrote:Bošnjani/Bošnjaci su svi stanovnici Bosne bez obzira na religiju, a tada nije bilo etnosa/nacije koje danas postoji...

Stanovnici Bosne katoličke i pravoslavne vjeroispovjesti, odbijaju tu historiju i počinju za sebe tvrditi da su Srbi i Hrvati...time su odbili historiju Bosne...

se zovu Bosanci.....
ovako su se zvali do 20. stoljeća stanovnici Bosne...
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#20

Post by stickitout »

Bosanski Zmaj wrote:
stickitout wrote:
Bosanski Zmaj wrote:Bošnjani/Bošnjaci su svi stanovnici Bosne bez obzira na religiju, a tada nije bilo etnosa/nacije koje danas postoji...

Stanovnici Bosne katoličke i pravoslavne vjeroispovjesti, odbijaju tu historiju i počinju za sebe tvrditi da su Srbi i Hrvati...time su odbili historiju Bosne...

se zovu Bosanci.....
ovako su se zvali do 20. stoljeća stanovnici Bosne...
ma bjaaaaaazi ba


samo jos reci koje skole pohadjas da znam......da ih sa svojom djecom u sirokom krugu zaobilazim :oops:
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#21

Post by Shoshana »

Super ti logika :roll:

Onda su i bosanski muslimani odbacili svoje bosnjastvo bar dva-tri puta u historiji. A da ne kazem sto su uvodjenjem turskih obicaja potpuno odbacili bosnjacku historiju i tradicije...

E, sad ono, mi se prvi sjetili da "vratimo" stari naziv... Malo teze, care. Isto onoliko koliko ti imas pravo da se nazivas Bosnjakom aludirajuci na srednjevijekovno bosnjastvo, imaju i svi ostali narodi, pripadnici religija, gradjani i "regionalne skupine" :shock: Bosne i Hercegovine.
Hadzi-Murat
Posts: 261
Joined: 25/04/2006 11:44

#22

Post by Hadzi-Murat »

Stitch__ wrote:to bosnjaci je izmislio abdulah sidran, uostalom, ja ne zivim u BOŠNJI nego u BOSNI :x
Daj bolan Stich_ tvoje komentare sam bas citao sa zadovoljstvom, ali ovo gore :-) .

Historijski fakti su da se narod u Bosni nazivao prvo Bosnjanima, potom Bosnjacima sve do pred kraj Austrougarske uprave u BiH, kada je taj pojam zabranjen kao i bosanski jezik.

Razumljivo je sto se mladja raja ne sjeca pojma Bosnjak, jer 80 godina, taj pojam je bio mrtav, ali je ostao u sjecanjima ljudi koji su slusali od svojih nana i deda ko su i sta su...

Eh sad pitanje Bosnje i Bosne je stvar palatalizacije i jednacenja suglasnika po zvucnosti ili tako nekako, davno sam ucio u skoli ove transformacije, po kojoj "s" se pretvara u "sh" ako se nadje ispred odredjenog suglasnika...

Poenta, Bosnjanin, Bosnjak ili Bosanac, su pojmovi sa istim korjenom, odnose se na stanovnika Bosne, a jezik je krivac sto se negdje zalomilo "sh", a negdje "s"...U jeziku nema plaho logike.
User avatar
Bljuzgo
Posts: 97
Joined: 19/06/2003 00:00
Location: Mostar

#23

Post by Bljuzgo »

User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#24

Post by stickitout »

Hadzi-Murat wrote:
Stitch__ wrote:to bosnjaci je izmislio abdulah sidran, uostalom, ja ne zivim u BOŠNJI nego u BOSNI :x
Daj bolan Stich_ tvoje komentare sam bas citao sa zadovoljstvom, ali ovo gore :-) .

Historijski fakti su da se narod u Bosni nazivao prvo Bosnjanima, potom Bosnjacima sve do pred kraj Austrougarske uprave u BiH, kada je taj pojam zabranjen kao i bosanski jezik.

Razumljivo je sto se mladja raja ne sjeca pojma Bosnjak, jer 80 godina, taj pojam je bio mrtav, ali je ostao u sjecanjima ljudi koji su slusali od svojih nana i deda ko su i sta su...

Eh sad pitanje Bosnje i Bosne je stvar palatalizacije i jednacenja suglasnika po zvucnosti ili tako nekako, davno sam ucio u skoli ove transformacije, po kojoj "s" se pretvara u "sh" ako se nadje ispred odredjenog suglasnika...

Poenta, Bosnjanin, Bosnjak ili Bosanac, su pojmovi sa istim korjenom, odnose se na stanovnika Bosne, a jezik je krivac sto se negdje zalomilo "sh", a negdje "s"...U jeziku nema plaho logike.
Pa sad eto nemamo pametnijeg posla nego da dizemo phoenixa iz pepela...
Hadzi-Murat
Posts: 261
Joined: 25/04/2006 11:44

#25

Post by Hadzi-Murat »

Shoshana wrote:Super ti logika :roll:

Onda su i bosanski muslimani odbacili svoje bosnjastvo bar dva-tri puta u historiji. A da ne kazem sto su uvodjenjem turskih obicaja potpuno odbacili bosnjacku historiju i tradicije...
Kada su odbacili svoje ime?

Sto se tice kulture i tradicije ne razumijem sta hoces da kazes? Fesove i caksire su nosili i pravoslavni i katolici u Bosni, to je normalan evolutivni put u kulturi. Tu nema odbacivanja "ranije" kulture.

Kost u grlu za sve evropljane je bio sto su u Bosni zivjeli heretici koji su vodili glavnu rijec u Bosni i koji su svojom voljom presli na islam...Papa ih je pokusao iskorijeniti nekoliko puta, sto krstaskim ratovima, sto diplomatijom, ali ocigledno da tadasnji Bosnjani nisu pristali na pokrstavanje nego su prihvatili islam...

...Eh u nama danasnjim Bosnjacima je klica tog heretizma, pa nas ima puno tersova i inadzija, i zbog toga ljudi vole nekad i previse fanaticno Bosnu.
E, sad ono, mi se prvi sjetili da "vratimo" stari naziv... Malo teze, care. Isto onoliko koliko ti imas pravo da se nazivas Bosnjakom aludirajuci na srednjevijekovno bosnjastvo, imaju i svi ostali narodi, pripadnici religija, gradjani i "regionalne skupine" :shock: Bosne i Hercegovine.
Apsolutno. Najbolja stvar bi bila kada bi se svi identificirali s Bosnom. Bosnjaci nemaju rezervne domovine. Drugi uzimaju i pasose i putovnice susjednih drzava...Svako ima pravo da izabere ono s cim se identificira. Bosnjaci se identificiraju s Bosnom prije svega.
Post Reply