Blind man driving!!!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
shuriken

Blind man driving!!!

Post by shuriken » 31/08/2006 20:22

danasnji Avaz, 11.str.

izjava Mehmeda Šišića, predsjednika Saveza demobiliziranih boraca, koji svaki dan ide na posao iz Zenice u Sarajevo:

"Uvijek rano putujem prema Sarajevu, a ne mogu shvatiti da se na autoputu moze pojaviti veliki odron zemlje. Imam problema sa desnim okom i skoro nista ne vidim, a zbog magle nisam vidio odron na dionici izmedju Podlugova i Visokog. Naletio sam na odronjenu zemlju, a pored manje štete na automobilu, meni nije ništa bilo, ispričao nam je Šišić."

Aaaarggh!

I ja idem cesto tom cestom, nekad i sa familijom, i pored raznih Paravaca koji tuda jezde i slicne marve funkcionerske, samo nam jos trebaju slijepci.
Kakav odron? Ako je na autoputu, ne moze biti odron jer uz autoput nema nikakve zemlje jer je autoput izdignut cijelom svojom duzinom.

1. covjeku obezbijediti vozaca pod hitno!
2. kupit mu kompjuter i spojit na internet, mozda ne mora svaki dan ici na posao
3. vidjeti gdje produzava vozacku i tamo nekoga otpustiti

do tada nemojte ujutru i predvecer tom cestom, spucat ce vas jal Paravac, jal Šišić.
Jović neće, on ide preko Kobiljače.

schnjufko

Post by schnjufko » 31/08/2006 20:39

alo delegat ima tp dva oka jedno mu radi dakle nije sljepac nije cak ni invalid 50 %. jesil ti invalid ako imas jedan bubreg i sta si ako imas 4 bubrega ???
80 % ljudi koji nevide na ljevo oko uopste nemaju pojma da nevide na njega dakle nesmeta im da voze.

MRAVOJED

Post by MRAVOJED » 31/08/2006 20:52

druže trebaju ti oba oka za 3d sliju

palestinka

blind men

Post by palestinka » 31/08/2006 21:08

-
Last edited by palestinka on 22/04/2015 16:33, edited 1 time in total.

shuriken

Post by shuriken » 31/08/2006 21:52

nije tesko provjerit kakve posljedice ima gubitak vida na jedno oko
pokrijes neko oko rukom i potrcis po stanu, uredu, ulici
to je po mom misljenju teski invaliditet

postoje minimalni zdravstveni zahtjevi i vozac auta
ne mora biti zdrav kao pilot, ali mora imat vid na oba oka

ako neki doktor potpise nekom vozacu sa hendikepom da je sposoban
da bi mu izasao u susret jer je zasluzan gradjanin ili mu je rodjak ili mu je dao para ili koji god da je razlog, to bi trebalo krivicno goniti kao pokusaj ubojstva, zato sto takvi vozaci vrlo lako mogu nekog ubiti.

Prvenstveno sebe, kao sto je umalo ucinio i navedeni gospodin Šišić.

ovo sa bubrezima ne kontam.
koja je razlika izmedju gubitka vida na lijevo ili desno oko isto ne kontam.

jusuff

Re: blind men

Post by jusuff » 01/09/2006 11:16

palestinka wrote:Moj prijatelj nema jedno oko. Logično ne može dobiti vozačku. Ne želim biti okrutna, nego realna, kada mislim da ljudi sa takvim stepenom invaliditeta ne bi smjeli voziti.

srecom ti se ne pitas...

MRAVOJED

Post by MRAVOJED » 01/09/2006 11:21

čuj ovo :? :roll:

čovječe bez oba oka nemaš osjećaj prostorne dubine koja je ključna kad voziš

evo npr. gusari, jesi vidio kako blizu stanu kad se rokaju

:D

Nosferatu
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

Re: blind men

Post by Nosferatu » 01/09/2006 11:53

Emina1 wrote:
jusuff wrote:
palestinka wrote:Moj prijatelj nema jedno oko. Logično ne može dobiti vozačku. Ne želim biti okrutna, nego realna, kada mislim da ljudi sa takvim stepenom invaliditeta ne bi smjeli voziti.

srecom ti se ne pitas...

pa dobro jusufe ne pita se ona,a bogami ni ti,ali de mi reci onda zasto se provjerava vid kad zelis polagati?? nema sanse da se moze biti sposobno voziti ako se ne vidi na jedno oko...

De ti meni reci - moze li zena s jednom dojkom da vozi?

S jednim jajnikom?

S jednom nogom?

S jednom rukom?

S pola mozdane hemisfere?

Invalid paraplegicar?

Ovo su sve ljudi - koji mogu i voze - svaki dan, po cijelom svijetu od 6 biliona ljudi. Tako - da su dokazano sposobni da voze. Jer - kljucni od svega u voznji je - a) mozak, i b) iskustvo.

Legaly blind je covjek koji na 20 metara vidi ono sto normalan covjek vidi na 200. Sa jednim ili 150 ociju - nije bitno.

Moja mati na ljevo oko - razlikuje samo svjetlost od tame. Pa vozi 6 godina u Americi - nije imala udes niti ju je policija zaustavila. Dotle mi starog fataju svako mjesec - dva, sto se kurci i vozi prebrzo a i mene haman pa tako - i to kad jurim negdje na ispit - jer kontam mogu stici za toliko - a ne mogu....

Kad bi se tako - oduzimalo vozacka - pola ljudi ne bi vozilo. Ne bi vozili oni koji su epilepticari jer mogu imati napad u autu (barem 5% ljudi). Oni koji mogu imati udar - srcani (50% ljudi iznad 55 godina u BiH, puse, gojazni su, ne bave se nikakvom fizickom aktivnoscu) oni koji mogu imati mozdani udar (50% ljudi iznad 55 i sa visokim krvnim pritiskom), ne bi trebali voziti pijani ni drogirani (barem 50% omladine je negdje nekad vozilo u ovom stanju) itd...

Dakle - covjek s jednim okom - vozi, dokle god vidi - sto je minimalno zakonom propisano. Ja se nadam da 99% vas nije frljavo - tako sve i da imate 2 oka - gledate u jednu te istu stvar. Tako da - ne zrikate ko kameleon s jednim oko - u jedno s drugim - u drugo. I jos nesto - kod svih ljudi jedno je oko - dominantno. To se moze lako utvrditi - pokrij jedno oko pa vidi s kojim ti je lakse procitati - nesto. Zato sto se na njega oslanjas - bez obzira na to kako vidis. Sto se tice - percepcije dubine - svako oko je podjeljeno - na dva dijela - i po pola oka - prima podrazaje iz ljeva, pola iz desne hemisfere - tako da je gore imati slab vid u oba oka nego nemati jednog.

Ima toga jos - postoji niz slucajeva u Americi kad je neko borderline sljep - nagazio ili pregazio - drugog - ali nigdje i nikad nisu doktore dokazali krivim - jer takva osoba ima niz limitacija koje mora da postoje - znaci ne voziti po noci i ne voziti kroz maglu/gustu kisu i slicno. Izbjegavati auto puteve itd..

Nosferatu
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

Post by Nosferatu » 01/09/2006 12:22

Emina1 wrote:E, pa vidis Nosferatu ovdje se govori o oku,a ne o ruci,nozi,dojci itd. Pored mozga potrebne su i oci,a ovaj covjek o kojem se govori, gotovo nikako ne vidi na jedno oko,a to mozes procitati u uvodnom postu gospodine i jos dosta toga,kako npr vozi kad je magla,kako ugrozava sigurnost drugih itd. To sto tvoja mama ima vozacku u USA,ne zanima me,jer ne pricamo o tvojoj mami. Sigurno da ima osoba koje mogu dobiti vozacku i pored slabijeg vida, ali ovaj covjek o kojem je rijec ,PONAVLJAM, ugrozava sigurnost drugih svojom voznjom sto se da procitati.

Sta se da procitati?

Da je naletio na "odron" negdje na cesti...I sad, cemo zakljuciti da nije mogao proci sleper - prije njega i istresti nesto na cestu? Daj gluposti - bavite se ljudi glupostima - i jos zamarate - druge glupostima kad ne mogu citati ove odgovore - bez da odgovorim.

Sto se tice ugrozavanja - ugrozena si ti - sa uskim trakama, odronima, rupetinama, motoristima, autima starim 20 i kusur godina koja prestizu na punoj liniji i svim drugim - mnogo vise od bilo koje vozaca koji nema par excelence - vid. Sad su krenuli izmisljati neke zakone - ne moze voziti bez fluoroscentnog prsluka, gas maske i duseka na napunpavanje ukoliko upadnes u kakvu bujicu il' poplavi rijeka a ti se zaletis i slicno - sve tipicni balkanski iditizam - koji se ugleda - na Europu - a kod nas nista nije Europeizirano - a ako i kad bude - najlakse cemo uvesti prslucad i upaljena svijetla po danu...

Nije voznja auta - raketna nauka. Vrlo je prosta cak sto vise. A covjek je nevjerovatno adaptivan majmun. Problem je - kad je covjek retard - a retardiranih ima i sa jednim i sa dva oka - mnogo vise nego sto ti mislis. I opet - voze, ko bogom dani.

Ja znam mehanicara koji je 7 puta polagao vozacki. Imao par totalnih udesa, sa kamionima i svacim drugim - jednostavno idiot. Pa i dalje vozi. Vozio bi i bez vozacke. Ne cini mnogo razlike komad papira. Koliko ih to ima - da ima je oduzeta vozacka dozvola da voze?

Daj - mora da se salite. Nego ako se osjecate nesigurno - najbolje vam je da nikud i ne idete. Jer - svaki dan ginu ljudi - na cestama. Od najzdravijih do onih koji to nisu ni po kojem elementu.

Evo ti primjera jednog. Koliko si puta vidjela - udes u kojem pjan covjek - je kriv ali on jedini prezivi? Boze zasto je to? Zato sto je alkohol u velikim dozama relaksant. Opusta sve misice. Pjanac i ne vidi - kad uleti u sudar. U njemu bude elastican kao macka - izbaci ga iz auta jer se nije ni svezao - a on opet ziv. Dok normalana covjek sjedi svezan - vidi sudar i sav se ukoci - sve i jedan misic. Kad pukne - odbijas se ko komad betona - od sve oko sebe - i zavrsis sa prebijenim vratom, grudnim kosem, kicmom i sve i jednom koskom izlomljenom. Dok dodjes do bolnice - kolike su ti sanse? Pa opet - koliko ljudi vozi - od ponoci do jutra - kad imas najvece sanse - da naletis na nekog - ko ce da te pokupi - ravno u dzenet?

P.s. - Vozi se i sa rukama i sa nogama, i sa glavom, i sa ocima, i sa usima... Sta je sljedece? Nekog ko necuje - uzimati vozacku jer ne moze - da cuje sirene - koje mu sviraju 99% puta bezze - sto je nekom - ceif...

Post Reply