blagaj-kamenolom i asfaltna baza

Očuvanje čovjekove okoline.
Post Reply
triton
Has thanked: 3 times

#1 blagaj-kamenolom i asfaltna baza

Post by triton » 25/12/2006 11:46

Iznad Blagaja, pored puta za Nevesinje se pravi kamenolom i asfaltna baza.
Od prvih kuca je udaljena manje od 100 metara, od tvrdjave - Stjepan grad oko 500 metara, i manje od 800 m od vrela Bune.

potrebne su mi informacije o uticaju kamenoloma na okruzenje, i uticaju asfaltne baze na okruzenje.

kamenolom-buka, prasina, podrhtavanje tla, uticaj ne podvodne vode eventualne promjene tokova istih i time presusivanje 1000-godisnjih izvora, bunara i sl.

asfaltna baza- zagadjenje zraka, bitumen i ostali otrovi, zakonske regulative...etc

pomagajte

sicky

Post by sicky » 25/12/2006 12:07

moj ti tritonu to ti je čitava procedura ...mora se uraditi prethodna procjena uticaja na okoliš pa onda čitava studija..sve mi se čini da će stanovnici morati nositi zaštitnu opremu s obzirom na blizinu naselja...jer kad počne miniranje neće im biti veselo :roll:

triton
Has thanked: 3 times

Post by triton » 25/12/2006 12:28

znam :( ali mislim da je koncesija dodijeljena nezakonito,
udaljenost do prvog naselja u elaboratu za dodjelu je pogresno navedena, naime navedena je udaljenost "putem" do prvog naselja
dalje mislim da je blagaj na putu da postane zasticeno mjesto-unesco, pa bi se i stranci mogli uvezati osim ako vec nisu u nekom talu

sicky

Post by sicky » 25/12/2006 13:28

ne znam šta da ti kažem...ako ti vjeruješ da je to sve protuzakonito...
ja pred sobom imam dvije studije vezane za kamenolome...ipak je to procedura čitava :D

superoperater

Post by superoperater » 26/12/2006 17:52

Naravno da se radi o citavoj proceduri. Nazalost, sad zasad se ne radi o krsenju zakona (jer sira zona vrela Bune nije planirana prostornim planom da bude u nekom vidu zastite - samo uzi dio). Medjutim, projekat (investitor) mora napraviti prvo Prethodnu procjenu uticaja na okoliš i organizovati javne rasprave u saradnji sa ministartvom. Svi NVO-i imaju pravo traziti Studiju i poslati svoje misljenje, sugestije i prijedloge na adresu minisratstva u zakonskom roku. Nakon toga slijedi izrada (glavne) Studije uticaja na okoliš te se slican postupak ponavlja. Ako ministartvo zakljuci da studija ne pokazuje negativne utiucaje po okolis onda investitoru izdaje okolinsku dozvolu i tek tad je sve gotovo (odnosno projekat moze da se gradi).
Znaci, ipak ima nacina da se projekat obori ukoliko ima negativne uticaje po okolinu, ali treba dobro prostudirati pomenute studije.

Post Reply