Biznis-prijedlog za Sarajevo / BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
MacBeth

Biznis-prijedlog za Sarajevo / BiH

Post by MacBeth » 04/01/2011 10:23

Pozdrav narode!

Radi se o slijedecem: Moj otac (trenutno van BiH) namjerava da pokrene neki biznis u BiH, najvjerovatnije u Sarajevu. Dobra vijest: Pare nisu problem, covjek je hvala Bogu i vise nego dobrostojeci. Zasad manje dobra vijest: Nema ideju STA da pokrene, jer je i bh-trziste prilicno pokriveno.

U startu zelim da naglasim da njega ne bi interesovao "small-business" tipa cevabdzinica, burekdzinica, itd...
Hidroelektranu takodje ne moze napraviti, to bi ipak bio malo preveliki zahvat :wink:
Upravo iz tog razloga se ovdje i javljam, jer predpostavljam da je neko od vas uocio neku trzisnu rupu, tj. neku vrstu biznisa koja nije pokrivena, a ima potencijala. Zamolio bih sve one koji imaju neku ideju (a zele je ovdje podijeliti) da istu ARGUMENTIRAJU, jer kakve fajde imam od tog ako neko napr. samo napise "fitness-studio". :wink:

Unaprijed se zahvaljuhem svim SERIOZNIM komentarima i idejama, ako sta pametno skontamo, onda se mozemo zezati do mile volje. :) Ukoliko neko ne zeli javno pricati, neka posalje privatnu poruku, to je naravno takodje OK.

Hvala unaprijed i prijateljski pozdrav od mene!

maxell_sarajevo
Been thanked: 4 times

Re: Biznis-prijedlog za Sarajevo / BiH

Post by maxell_sarajevo » 04/01/2011 10:49

Cd Shop sa novim izdanjima, ima musterija. :D

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Post by karanana » 04/01/2011 10:53

mcdonalds. ako nije za small business od 50-60 hiljada, nije za veliki business od 10-20 miliona, onda pretpostavljam da bi business od oko 1 milion km bio prikladan.

Gospoda Ministarka

Post by Gospoda Ministarka » 04/01/2011 11:51

:lol: :lol: :lol: ili nek donosi farmerke svih velicina :D
Mislim, bas me zanima koji mozak moras biti da mozes zaraditi vani novac za investiranja a nemat ideju za posao u jednoj prcvarnici kao sto je Sarajevo.

A sam naziv Biznis-prijedlog za Sarajevo/BIH :lol: :lol: samo tvog babu cekamo kao mesiju da nas spase :D .

metronom

Post by metronom » 04/01/2011 12:07

E bas ce neko da ti ovdje napravi biznis plan i to dzaba :lol:
Jel ti otac tako dobio i ideju za taj superunosni biznis od kojeg se obogatio na zapadu? :D

mO k3
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Post by mO k3 » 04/01/2011 12:09

e ako ne moze cevapdzinicu ili hidroelektranu onda nista od biznisa...

Comrad

Post by Comrad » 04/01/2011 12:16

Ma ja ti bi da ideju pokupis, pa da se onda zezamo. :D Ne mere to tako. :-D

Prepravi gore post i napisi da trazis partnera, pa ti se mozda neko i javi. Naravno da ce veci rizik preuzeti tvoj otac, ali ce preuzeti i vecu zaradu.

Sad da ce ti neko dati biznis plan tek tako...cisto sumnjam.

Jesmo mozda glupi, ali nismo bas toliko. :D

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 04/01/2011 12:18

MacBeth wrote:Pozdrav narode!

Radi se o slijedecem: Moj otac (trenutno van BiH) namjerava da pokrene neki biznis u BiH, najvjerovatnije u Sarajevu. Dobra vijest: Pare nisu problem, covjek je hvala Bogu i vise nego dobrostojeci. Zasad manje dobra vijest: Nema ideju STA da pokrene, jer je i bh-trziste prilicno pokriveno.

U startu zelim da naglasim da njega ne bi interesovao "small-business" tipa cevabdzinica, burekdzinica, itd...
Hidroelektranu takodje ne moze napraviti, to bi ipak bio malo preveliki zahvat :wink:
Upravo iz tog razloga se ovdje i javljam, jer predpostavljam da je neko od vas uocio neku trzisnu rupu, tj. neku vrstu biznisa koja nije pokrivena, a ima potencijala. Zamolio bih sve one koji imaju neku ideju (a zele je ovdje podijeliti) da istu ARGUMENTIRAJU, jer kakve fajde imam od tog ako neko napr. samo napise "fitness-studio". :wink:

Unaprijed se zahvaljuhem svim SERIOZNIM komentarima i idejama, ako sta pametno skontamo, onda se mozemo zezati do mile volje. :) Ukoliko neko ne zeli javno pricati, neka posalje privatnu poruku, to je naravno takodje OK.

Obrati se forumašu pod nickom @Toto!
Pun je ideja i biznis-planova ko nar/šipak košpica.

convict
Been thanked: 1 time

Post by convict » 04/01/2011 12:23

Ako je čovjek pošten, neka ne pokreće biznis, teško može ovdje uspjeti, neka uloži u nekretnine ili građevinu (stanovi, poslovni prostori)

susc_ovjek

Post by susc_ovjek » 04/01/2011 12:27

convict wrote:Ako je čovjek pošten, neka ne pokreće biznis, teško može ovdje uspjeti, neka uloži u nekretnine ili građevinu (stanovi, poslovni prostori)

I sta kad bi svi tako razmisljali?

MacBeth

Post by MacBeth » 04/01/2011 13:17

Kako je zaradio novac nek ostane njegovo maslo... Ne mijenja situaciju uopste.

Ja ni od koga ne ocekujem da iznosi svoje ideje ako on/ona to ne zeli.
Ako neko to ipak uradi, vjerovatno bude i sire koristi (nova radna mjesta i slicno tome).

Pozz

maxell_sarajevo
Been thanked: 4 times

Post by maxell_sarajevo » 04/01/2011 15:20

Kupi jedan dulum zemlje u centru Sarajeva, poravnaj zemljiste, pukni asfalt, iscrtaj paring mjesta i gdje ces bolji posao. :D
Dvadeset auta po tri marke po satu =60KM/h = 480KM po danu =3360 hefticno :D
Ako ovo upali ja hocu besplatan parking :-D

momčina

Post by momčina » 04/01/2011 17:35

Nisam dugo član foruma, ali sam dugogodišnji čitalac. Moram ti nešto kazati što sam primjetio a to je da su na ovom forumu budući direktori, članovi nadzornih odbora, ministri... Ako zaista želiš ozbiljan pristup poslu, obrati se ozbiljnim ljudima i ljudima od povjerenja.

Prijateljski pozdrav!

kv99

Post by kv99 » 04/01/2011 19:00

Zdravo

Nisam ministar ili direktor i ne planiram da budem ali mogu ti predloziti jednu ideju jer zelja mi je da pomognem razvoju Bosne i Hercegovine kako god mogu a razvoj je i ekonomski . Kazes da pare nisu problem, barem za neku malo ozbiljniju investiciju , pa kako sam o tome ranije razmisljao evo ideja za staracki dom kao investiciji.

Argumenti :

U Bosni i Hercegovini a i u citavoj regiji se povecava prosjecna starost stanovnistva i sa time potrebe za njihovo zbrinjavanje. Pogotov je to izrazeno za starije koji imaju djecu vani ( dijaspora ) i oni bi bili ciljane musterije. Djeca imaju pare i obicno su zeljni da se brinu za svoje roditelje ali nemaju vremena ili priliku pa bi zato bili spremni da plate za smjestaj. Obicno ti ljudi imaju penzije koje bi mogli da sufinansiraju smjestaj a ako bi citavu brigu za finansiranje preuzela dijeca onda bi ti ljudi smjesteni u starackom domu mogli da koriste za svoje potrebe.

Investicija :

Infrastruktura- obicno se ima u vidu zgrada ali se moze koristiti i vise obicnih kuca smjestenih blizu i koje se mogu renovirati ili napraviti za tu namjenu.Vazno je da se nalazi u mirnom naselju i da ima bascu/ vrt gdje se moze boraviti.
Pokretna infrakstruktura- kreveti, stolice, ormari itd.
Radno osoblje - doktori , medicinske sestre, pomocno osoblje. Prednost toga u BiH je da je cijena radnog osoblja niza nego u zemljama zapadne Evrope / Amerike gdje se obicno nalaze ljudi koji bi placali za to pa bi cijena za njih bila prihvatljiva.
Reklama , ne samo u pocetku vec i za odrzavanje kontakta. Ipak najbolja reklama je ona koja se na placa vec koja se dobije preko svojih musterija a za to treba dobar kvalitete i zadovoljne musterije.

Vazno je da se sve drzi na viskom nivou ( stanovanje/ medicinske i ostale usluge/ hrana / aktivnosti ) jer ce se na taj nacin dobiti potrebno povjerenje onih koji ce da borave tu a i onih koji bi placali. Kazes da ti je otac zaradio pare vani pa se nadam da je naucio da se kvalitet i dugorocno poslovanje vise isplati nego zarada sto brze koja vodi u padanje kvaliteta i sa time i gubljenje trzista.

Nadam se da sam ti pomogao , ako ne sa ovom idejom onda barem da razmislis o necemu sto ce te dovesti do cilja. Sretno :thumbup:

talić

Post by talić » 04/01/2011 19:03

Često ljudi koji žive van BiH imaju pogrešnu predstavu o situaciji u BiH pa misle da ovdje nedostaje ovog ili onog i da je problem samo kapital. Vjeruj da kapital nije nikakav problem nego je problem tržište. Druga stvar u BiH obični smrtnik i može pokrenuti samo sitni biznis tipa granap, butik, buregdžinica,... jer za srednji i krupni biznis moraš biti nečiji "Igrač" jer ako si igrač onda imaš informacije i imaš mogućnosti da se baviš hidroelektranama,... i sličnim. Do nekog krupnog posla pošteno možeš stići samo ako donosiš now-how iz inostranstva i ako imaš tržište za svoj proizvod. Nisi rekao odakle otac dolazi, čime se bavi, ... idealno bi bilo naći kupca za proizvod vani ili još bolje partnera a onda neka dođe, uposli naše ljude :roll: ili neka za npr. 500 000 maraka kupi 25000 dionica telekoma i uzme godišnje 40000 maraka dividende bez nerviranja i rizika.

talić

Post by talić » 04/01/2011 19:08

ova ideja sa staračkim je dobra, nije to bog zna kako profitabilna djelatnost ali nije ni riskantno. Dugoročno gledano sigurna pozitiva. :thumbup:

leo karan

Post by leo karan » 04/01/2011 21:39

doo, izdavacka djelatnost
proizvod: DNEVNA novina malog formata otprilike A5 - BESPLATNA
target market: ljudi koji su u pokretu u toku dana ( zaposleni, studenti, jebivjetri)
novina obradjuje lagane teme, ali aktuelne. iz sfere sporta, politike, drustva...sve light verzija
pa malo horoskop, vremenska prognoza, kina, slika gole zene na duplerici...kolumna by neko zanimljiv
porfil zaposlenika: urednik s iskustvom a da nije seljak, par novinarcica i ovi sto ce peglat klijente prodajuci reklamni prostor i graficki dizajner.
moderan dizajn, neki pokloni citateljima u pocetku
i svi redom bi citali
dijelis po grasovim vozilima i na frekventnim tackama ujutro i gdje god ti volja
na cifru od 10 15 hiljada citalaca dnevno imat ces reklama ko u avazu

treba ti puno obrtnog kapitala pogotovo u prvih mjesec dva

ovo ce se pojavati u sarajevu, pitanje je dana

Comrad

Post by Comrad » 05/01/2011 02:00

Ma bilo je onih nekakvih besplatnih novina. Sjecam se da su se djelile. Iako mislim da to mozda ne bi imalo bas nekog uspjeha kod nas. Ljudi vise vole platiti neke stvari, nego ih dobiti dzaba.

Ono dobijes novine dzabe i odmah ces kontat, ovo ne valja qrcu dok je dzaba. :D

Opet, trebalo bi provesti detaljno istrazivanje trziste prije ovog poduhvata sa novinama.

talić

Post by talić » 05/01/2011 08:18

ima u Zenici, http://www.superinfo.ba/ i s obzirom da je stigao na tiraž od 30 do 40 hiljada očito da mu dobro ide.

SadaMeHuseine

Post by SadaMeHuseine » 05/01/2011 08:26

U smetlju je budućnost, otpad,otpad i samo otpad.....papir, PVC, staklo....prljav posao ,ali profitabilan...
I još ako se dobro sliže sa nekim iz VRHA ,dobije poticaje EU za ekologiju, nema zime...
Vjeruj mi...

The 51st State
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Post by The 51st State » 05/01/2011 10:47

izostavio si najbitiniju informaciju, naime koji mu je profesionalni bacground?

MacBeth

Post by MacBeth » 05/01/2011 11:25

Hvala svima na serioznim komentarima, na ostale se necu osvrtati (mora narod malo, no frx about that) :wink:

@kv99 i @leo karan: Posebna zahvala ide vama, jer ste vase ideje fino i opsirno obrazlozili.
Dnevna novina malog formata --> znam da ovako nesto ima u Austriji. Na svakoj cosku imas standove i raja samo kupi novine i cita ih dok ceka tranvaje, autobuse, itd... Naknadno je malo "suhveli" jer onda posvuda imas papira, ali to ocigledno nije vise problem izdavaca...

@maxell_sarajevo: O ovoj ideji sam i ja razmisljao. Znas li kako stvari trenutno stoje, ima li ponuda za adekvatne objekte? Mozda si upoznat i sa cijenama istih? :)

PS: On je po profesiji inzinjer hemije, ali ne znam koliko je to sad bas previse relevantna stvar, jer se covjek bavio i raznim drugim posovima (ugostiteljstvo napr.).

Dr.Mr.Fr.

Post by Dr.Mr.Fr. » 05/01/2011 11:33

Reci tati neka napravi jeftin HHO generator, patentira ga i pocne proizvodnju sa ugradnjom... ;-)

The 51st State
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Post by The 51st State » 05/01/2011 15:23

PS: On je po profesiji inzinjer hemije, ali ne znam koliko je to sad bas previse relevantna stvar, jer se covjek bavio i raznim drugim posovima (ugostiteljstvo napr.).

nije pod moranje ali pozeljno bi bilo da covjek poznaje tehnicku pozadinu biznisa kojim se bavi, moj bi ti prijedlog bio kupovina par hektara zemlje, uzgoj bilja i mini destilerija etericnih ulja, to mi se onako cini interesantnim, nije komplikovana tehnologija i ukoliko se uspije proizvesti dovoljna kolicina, izvoz je zagarantovan, doduse bez ozbiljnog biznis plana, ni ne pomisljati pokretati tu vrstu posla.

metar_drva

Post by metar_drva » 05/01/2011 15:36

momčina wrote:

Nisam dugo član foruma, ali sam dugogodišnji čitalac. Moram ti nešto kazati što sam primjetio a to je da su na ovom forumu budući direktori, članovi nadzornih odbora, ministri... Ako zaista želiš ozbiljan pristup poslu, obrati se ozbiljnim ljudima i ljudima od povjerenja.

Prijateljski pozdrav!

ovo je ti je najbolji savjet koji ćeš ovdje pročitat

Post Reply