Bitni elementi pri kupovini auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
armanhz

#1 Bitni elementi pri kupovini auta

Post by armanhz » 04/01/2012 19:39

Pozdrav

Namjeravam da si kupim auto ali posto nisam bas najbolje upucen u stvari na koje bih trebao obratiti paznju zelio bih malo iskusnijima postaviti pitanje koji su bitni elementi na koje bih trebao obratiti paznju pri kupovini auta

Trenutno imam u opciji Renault Twingo koji je potpuno ispravan i za kojeg nisu potrebna neka ulaganja. Cijena mu je 5000 KM, a kilometraza mu je 80 000
Stime da je cijena odlicna i kilometraza okey malo me brine to sto je godiste auta 12/2002
Da li je to staro, vrijedi li te pare ?

pajero

#2 Re: Bitni elementi pri kupovini auta

Post by pajero » 11/01/2012 10:00

armanhz wrote:Pozdrav

Namjeravam da si kupim auto ali posto nisam bas najbolje upucen u stvari na koje bih trebao obratiti paznju zelio bih malo iskusnijima postaviti pitanje koji su bitni elementi na koje bih trebao obratiti paznju pri kupovini auta

Trenutno imam u opciji Renault Twingo koji je potpuno ispravan i za kojeg nisu potrebna neka ulaganja. Cijena mu je 5000 KM, a kilometraza mu je 80 000
Stime da je cijena odlicna i kilometraza okey malo me brine to sto je godiste auta 12/2002
Da li je to staro, vrijedi li te pare ?
Moj jedini savjet je da pitas "Ima li servisnu knjigu i mozete li zajedno otici u ovlasteni servis na pregled"? Ako nesto pocne muljati zaboravi to auto...

Sta god da kupis, pravac servis, halalis 30-50KM za pregled i budes siguran sta si kupio...

AdnanSA
Been thanked: 1 time

#3 Re: Bitni elementi pri kupovini auta

Post by AdnanSA » 11/01/2012 10:20

OK ovo je sve manje više jasno sa tehničkog aspekta kupovine auta.
Znači pravac servis, dobar drug mehaničar koji se razumije u auto da pregleda i slično.
Kako sa pravnog aspekta utvrditi da je auto ok. Da nije ukradeno i slično.
Uzmeš broj šasije i odeš u policiju i tamo se sagneš teti na šalteru i kažeš provjerite mi ovaj auto da nije ukradeno i jeli sve ok sa "papirima". Radi li to policija ili neko drugi.
Auto može biti pod lizingom, može biti pod nekim kreditom ili slično. Kako to provjeriti?

shlauf
Been thanked: 4 times

#4 Re: Bitni elementi pri kupovini auta

Post by shlauf » 11/01/2012 10:52

Odeš u ovlašteni servis i oni na osnovu broja šasije kažu koliko je auto prešao do trenutka dokle se popravljao u ovlaštenom servisu. Isto tko ti kažu šta je u tom vremenskom intervalu mijenjano od mehaničkih dijelova. Dijagnostika i pregled na dizalici su od 30-50,oo KM. Zato si rahat.

Aleeeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:

Post Reply