Biti šef

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...
8. sekretar SKOJ-a

#1 Biti šef

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 24/05/2005 05:55

Uskoro ću postati šef.
Desetak slabo motivisanih radnika.
Psihologija rada-pojma nemam!
Organizacija rada-teoriju nešto malo znam, ali dosta iskustva.
Motivacija radnika?

Pooll

Post by Pooll » 24/05/2005 12:39

Kazes nisu motivisani? Njih 10-ak?

Jesi vec radio sa njima, ili se tek susreces sa tim ljudima?

Ako si vec radio sa njima, donekle ti je lakse jer bi otprilike mogao znati sta te ceka, ali je malo teze kako se postaviti, a opet sve to zavisi od tvog karaktera.
Ako prvi put radis sa tim ljudima, pazljivo razmotri kako ces nastupiti.

Samim tim sto ce dobiti novog sefa, to pomalo tjera na razmisljanje... ako nisu motivisani... morat ces ih razdrmati... ponuditi neke novine... postaviti se korektno.. da budes uvijek spreman na razgovor i pomoc...

Kada se pudes predstavljao i zvanicno pocnes raditi... budi dobro pripremljen...

Pitaj se: zasto su ti radnici nemotivisani? razlog postoji i kad to rjesis... sve ce krenuti na bolje...

p.s Cestitke, sefe!
:-)

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 24/05/2005 20:29

Nikada nisam vidio te radnike.
Postati im jaran ili ostati na distanci?
Šta je dužnost dobrog šefa: Podijeliti zadatke, dati rok...kontrolisati...?
Cigaret pauza-svakih, koliko?
Upoznati se sa karakterom i znanjem svakog od njih (uglavnom muškarci)?

pape
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

Post by pape » 24/05/2005 20:43

8. sekretar SKOJ-a wrote:Nikada nisam vidio te radnike.
Postati im jaran ili ostati na distanci?
U ozbiljnom poslu nema jaranstva, .... novac je u pitanju.
Biti korektan, .... pravedan. Uspjesne nagraditi, .... onim manje uspjesnim, skrenuti paznju na greske.
Tako ces biti good chief. :)

neko iz mase

Post by neko iz mase » 24/05/2005 21:15

ako im postanes jaran, imaces vecih problema pri kasnijim odlukama koje moras donijeti. naravno da je vazno da se sprijatelijs sa njima, ali isto tako da ih drzis na odredjenoj distanci, i da im je jasno da postoji linija koju nemogu preci. najvaznije je da postoji komunikacij izmedju tebe i njih, tj da otvoreno pricjau o problemima koji im se desavaju na poslu da bi mogao te probleme ublaziti ili eventualno otkloniti.
ja licno vjerujem ako si ti otvoren i pravedan prema njima, njihova motivacija ce biti veca i oni ce se bolje orijentisati prema poslu

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 24/05/2005 22:16

Hvala!

Znači, distanca. OK.
Ništa ne pričati o svom privatnom životu,
a od njih izvući maksimum o njihovim privatnim problemima i životu da bi ih upoznao.

Koristiti više pohvale nego pokude. OK pape. Neću ja odlučivati o nagradama, ali predlagati mogu svojim šefovima. U stvari, više ću biti poslovođa, nego pravi šef.

Njihov posao poznajem maksimalno, jer sam to dugo radio.
Lični primjer u radu?
Pomoći im ako treba da se nešto hitno uradi?

Kako stvoriti veselu radnu atmosferu? Punu elana i optimizma. Bez neke nervoze.
Radnici su tamnoputi. Žive i rade u zemlji vječnog ljeta i pobunjenika.

MrSini

Post by MrSini » 24/05/2005 22:31

Neću ja odlučivati o nagradama, ali predlagati mogu svojim šefovima.
Primi moje saučešće. :-D

Ja imam 24 radnika i u sličnoj sam situaciji kao i ti. Sve tu zavisi sada od tvojih šefova, ako budu slušali tvoje prjedloge biće nešto od toga, a ako ne uglavnom će se tvoj posao svesti na kažnjavanje radnika.

Pooll

Post by Pooll » 24/05/2005 23:27

Joj... nekad si tolika raja sa sefom... sve super... salite se... pricate o svemu... i onda... nesto zatrazite, npr slobodan dan radi neodlozne obaveze koja se desava jednom u 10 godina... npr odlazak na sud :D i sef(ica) vam kaze: tvoj problem je tvoj problem... nas i nase klijente to ne interesuje, tacka!

bude ti krivo... ali je u pravu :D valjda

Ja imam slican problem... posebno je tesko sefovati ljudima koji su puno stariji od tebe i koji imaju po 35 godina iskustva :shock: :roll:

dinash

Post by dinash » 24/05/2005 23:38

ja sam sam svoj sef.

foton

Post by foton » 25/05/2005 04:56

8. sekretar SKOJ-a wrote:Hvala!

Znači, distanca. OK.
Ništa ne pričati o svom privatnom životu,
a od njih izvući maksimum o njihovim privatnim problemima i životu da bi ih upoznao.

Koristiti više pohvale nego pokude. OK pape. Neću ja odlučivati o nagradama, ali predlagati mogu svojim šefovima. U stvari, više ću biti poslovođa, nego pravi šef.

Njihov posao poznajem maksimalno, jer sam to dugo radio.
Lični primjer u radu?
Pomoći im ako treba da se nešto hitno uradi?

Kako stvoriti veselu radnu atmosferu? Punu elana i optimizma. Bez neke nervoze.
Radnici su tamnoputi. Žive i rade u zemlji vječnog ljeta i pobunjenika.
1. Sprijatelji se sa svima maksimalno. Ali zadrzi status i imidz sefa.
2. Nadij sebi neki cool nadimak.
3. Drzi im propagandne govore ponedjeljkom ujutro - tada ionako niko nece da radi.
4. Kazes zive u zemlji vjecnog ljeta i pobunjenika i, pretpostavljam, vecinom su relativno neobrazovani fizicki radnici. Savrseno! Takvi se lako ponesu supljom pricom o zrtvovanju i dobru za kolektiv. Za visi cilj.
5. Proglasi revoluciju, a magacin drustvenom imovinom!
6. Podijeli mrvice za masu.
7. Neka je tvoj kamion u blizini...

U sedam koraka do meraka. :D :D

Šandor

Post by Šandor » 25/05/2005 20:01

Pooll wrote:Joj... nekad si tolika raja sa sefom... sve super... salite se... pricate o svemu... i onda... nesto zatrazite, npr slobodan dan radi neodlozne obaveze koja se desava jednom u 10 godina... npr odlazak na sud :D i sef(ica) vam kaze: tvoj problem je tvoj problem... nas i nase klijente to ne interesuje, tacka!

Ja imam slican problem... posebno je tesko sefovati ljudima koji su puno stariji od tebe i koji imaju po 35 godina iskustva :shock: :roll:
Mislim da nije u pravu. Ali opet, bolje da je tako. Prije ces shvatiti da tvoj problem fakat jeste samo tvoj problem. Na zalost.
Samo sef s kojim si fakat dobar bit ce popustljiv (mada i to nije sigurno). A ostali tesko. Neovisno od toga zbog cega trazis slobodan dan.

Moji sefovi recimo nisu bili toliko losi. Ali su me maltretirali na radnom mjestu i zahtijevali da radim i sto mi jest pos'o i sto nije. :roll: :-)

Kad sam dao otkaz sef mi napravio problem. Kao, kako ja dajem otkaz? A otkazni rok? :D A nisam bio prijavljen. :lol: :zzzz:

Sreca pa sam digao sve pare dan ranije inace bi mi i oko toga pravili problem.

Black swan

Post by Black swan » 25/05/2005 21:15

Šandor wrote: Moji sefovi recimo nisu bili toliko losi. Ali su me maltretirali na radnom mjestu i zahtijevali da radim i sto mi jest pos'o i sto nije. :roll: :-)
svugdje je to danas :D:D:D

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 26/05/2005 05:59

foton wrote: 1. Sprijatelji se sa svima maksimalno. Ali zadrzi status i imidz sefa.
2. Nadij sebi neki cool nadimak.
3. Drzi im propagandne govore ponedjeljkom ujutro - tada ionako niko nece da radi.
4. Kazes zive u zemlji vjecnog ljeta i pobunjenika i, pretpostavljam, vecinom su relativno neobrazovani fizicki radnici. Savrseno! Takvi se lako ponesu supljom pricom o zrtvovanju i dobru za kolektiv. Za visi cilj.
5. Proglasi revoluciju, a magacin drustvenom imovinom!
6. Podijeli mrvice za masu.
7. Neka je tvoj kamion u blizini...
U sedam koraka do meraka. :D :D
Neki od radnika će mi se početi "uvlačiti". Šta da radim sa onim koji će imati "namazane" glave?
Recimo, namjeste mi komšinicu, a mOva, advokat prikuplja dokaze za sexualno zlostavljanje i korištenje pozicije stranca (sahiba) u njihovoj poharanoj zemlji.

Fair Life

Post by Fair Life » 26/05/2005 06:10

Ne okreci ti njima ledja...

foton

Post by foton » 26/05/2005 06:52

8. sekretar SKOJ-a wrote: Neki od radnika će mi se početi "uvlačiti". Šta da radim sa onim koji će imati "namazane" glave?
Recimo, namjeste mi komšinicu, a mOva, advokat prikuplja dokaze za sexualno zlostavljanje i korištenje pozicije stranca (sahiba) u njihovoj poharanoj zemlji.
To i jeste prirodni dar dobrog vodje. Gledanje u buducnost, grah i kasike :) ! Preduhitri sve potkopavajuce inicijative! Zaposli jos jednog stranca, namjesti mu komsinicu, zrtvuj ga i bices "borac za prava ljudi u poharanoj zemlji". Kao takav, i bez moralnih skrupula, mozes "doharati" zemlju.

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 26/05/2005 09:03

Fair-e, primio sam savjete da budem distanciran, čuvam imidž šefa, lider dapače&bezbeli ...itd.

Da komšinicu poturim kakvom sahibu sa ovih naših prostora. Ima ih, prilično. Kako da se odlučim koga žrtvovati? Kome bi ti od njih poturio komšinicu koja ima dobrog advokata u poharanoj zemlji?

Možebiti da me IL Humanih boraca nagradi, a u stvari, samo sam hadum.

U toj zemlji ljudi više bacaju pogled u budućnost gledanjem u tabane i njenje. Rodni kraj Vudua.

Duh sa sjekirom

Post by Duh sa sjekirom » 26/05/2005 09:23

Budi ono sto jesi, ali budi :-)

SUPAK :oops:

:D

ps-samo ih furaj da ce upgrade review bit u Junu al se nezna jos koje godine...i da, stipu ih da malo kradu tad su najmirniji...kazem malo :-D

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 26/05/2005 12:48

Duh sa sjekirom wrote:....samo ih furaj da ce upgrade review bit u Junu al se nezna jos koje godine...i da, stipu ih da malo kradu tad su najmirniji...kazem malo :-D
Znao sam, pljaha 4ever&4everybody! Malo!

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 26/05/2005 12:53

Pooll wrote:Joj... nekad si tolika raja sa sefom... sve super... salite se... pricate o svemu... i onda... nesto zatrazite, npr slobodan dan radi neodlozne obaveze koja se desava jednom u 10 godina... npr odlazak na sud :D i sef(ica) vam kaze: tvoj problem je tvoj problem... nas i nase klijente to ne interesuje, tacka!

Ja sam u umirovljen. Penzioner, da prostiš.

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 26/05/2005 12:55

dinash wrote:ja sam sam svoj sef.
Lako je vama koji ste u EU deželama!

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 26/05/2005 13:02

Moji sefovi recimo nisu bili toliko losi. Ali su me maltretirali na radnom mjestu i zahtijevali da radim i sto mi jest pos'o i sto nije. :roll: :-)

Kad sam dao otkaz sef mi napravio problem. Kao, kako ja dajem otkaz? A otkazni rok? :D A nisam bio prijavljen. :lol: :zzzz:

Sreca pa sam digao sve pare dan ranije inace bi mi i oko toga pravili problem
Nekada novi poslodavci primjete da je bilo puno mijenjanja radnih mjesta, ali ovo tvoje je O.K.-neprijavljen. Još ako si tražen i veoma stručan kadar...sve je uduRe Šandore. Šandor?=automehanika?

Pooll

Post by Pooll » 31/05/2005 11:42

I jesi postao sef sekretaru? Kako ide?

:-)

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 01/06/2005 00:03

Sabur sine. Lakapo. Nije lako penzioneru postati šef. Bio sam u kompjuterizovanoj antikvarnici iza pijace Markale i čim legne penzija uzimam jednu staru knjižicu o psihologiji rada.
Već sam rekao da i neću biti pravi šef, više ću biti poslovođa što je vrlo slično. Stvarni šef je trenutno nezadovoljan, pa me je zbog toga i pozvao da pomognem. Uspjeh bi mi omogućio nevjerovatnu karijeru u slijedećih desetak godina ako se preživi i poživi...Sutra je prvi dan ostatka mog života.

Pooll

Post by Pooll » 01/06/2005 00:05

Sretno... sutra... ja sam za jucer dobio otkaz... sad sam sef :P :D

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 01/06/2005 00:14

Otpušten - bez neke tvoje krivice ili
dobio otkaz - zbog neke tvoje greške/i (po šefovom/gazdinom mišljenju)?
Kome si sada šef?

Post Reply