Bil Klinton prijatelj BiH ili ...?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Da li je Bil Klinton prijatelj BiH

1.- DA
32
76%
2.- NE
5
12%
3.- Neznam
5
12%

Total votes: 42

Kula08

Bil Klinton prijatelj BiH ili ...?

Post by Kula08 » 27/12/2006 21:19

Neki tvrde da je Bil Klinton prijatelj BiH.

Bil Klinton je na bosnjackoj krvi dobio izbore - prve izbore - tako sto je obecavao hitno intervenisanje u BiH. Tri godine je gledao kako Bosna i Bosnjaci krvare, sprovodio embarg prema Armiji BiH, bio saglasan sa opsadom gradova i ubijanjem civila, dozvolio genocid u Srebrenicu, sprecio Armiju BiH da udje u Banjalkuku, unisti cetnike i oslobodi BiH i na kraju poslao Ricarda Holbruka koji nam je skrojio nepravedan mir i zajedno sa Izetbegovicem stvorio Republiku Smrdsku - zlocinacku tvorevinu u Deytonu, daleko iza ledja Bosnjaka i na bosnjacku stetu.

Da je Klinton istinski prijatelj BiH - on bi zajedno sa saradnicima skinuo embargo BiH i dozvoli dase Bosna naoruza i sama brani. Bosna bi se odbranila uz pomoc svojih prijatelja i saveznika kojih ima dosta i u Evropi i u Svijetu, ali USA su to sprijecile.

To sto je Alija Izetbegovic i njegova SDA klika proglasila Klintona za prijatlja Bosnjaka, meni ne pije vode.

Interesuje me vase misljenje.

pitt

Post by pitt » 27/12/2006 21:19

E nek su nam Major i Miteran pomogli u PM...... :D:D

Kula08

Post by Kula08 » 27/12/2006 21:22

pitt wrote:E nek su nam Major i Miteran pomogli u PM...... :D:D

Slazem se, Klintonovo mjesto je uz njih, a ne da nam se servira kao prijatelj. :sad:

Larry3

Post by Larry3 » 27/12/2006 21:23

NAS VELIKI PRIJATELJ!!

Ovaj Kula je pljuvo i po Aliji sad ide na Clintona, niko za njih ne valja osim vozda.

pitt

Post by pitt » 27/12/2006 21:25

ne moze ici sa njima jer je koliko toliko ucinio nesto. nemoj misliti da je oruzije od brace arapa dolazilo bez znanja i blagoslova amera. :D

EI Presidente

Post by EI Presidente » 27/12/2006 21:25

Ma bezbeli da je Clinton kriv, zar je to neka tajna? Svi su krivi osim nas. Mi smo najpametniji i sve znamo najbolje, samo nam je neko sihre bacio. Garant Clinton.

Kula08

Post by Kula08 » 27/12/2006 21:26

Larry3 wrote:NAS VELIKI PRIJATELJ!!

Ovaj Kula je pljuvo i po Aliji sad ide na Clintona, niko za njih ne valja osim vozda.

Pa kad je prijatelj, sto je dozvolio toliku propast Bosne i Bosnjaka. Prijatelji se tako ne ponasaju. Ili ti mislis da se ponasaju, zato sto ti Alija tako reko'. :D

Larry3

Post by Larry3 » 27/12/2006 21:26

Kula08 wrote:

Pa kad je prijatelj, sto je dozvolio toliku propast Bosne i Bosnjaka. Prijatelji se tako ne ponasaju. Ili ti mislis da se ponasaju, zato sto ti Alija tako reko'. :D

bio je na nasoj strani

Larry3

Post by Larry3 » 27/12/2006 21:27

sto ga srbi mrze?

manijak1
Has thanked: 6 times
Been thanked: 7 times

Post by manijak1 » 27/12/2006 21:28

:oops: Zbog Monice :oops:

forUMASH

Re: Bil Klinton prijatelj BiH ili ...?

Post by forUMASH » 27/12/2006 21:29

Kula08 wrote:Neki tvrde da je Bil Klinton prijatelj BiH.

Bil Klinton je na bosnjackoj krvi dobio izbore - prve izbore - tako sto je obecavao hitno intervenisanje u BiH.

...jes'....kazu da Amerikanci nocima nisu spavali od sekiracije za Bosnjacima... :roll:

Kula08

Post by Kula08 » 27/12/2006 21:29

Larry3 wrote:
Kula08 wrote:

bio je na nasoj strani
Kako, bolen nebio, bio na nasoj strani, kad je po izjavi Alije Izetbegovica, sprijecio da Armija BiH udje u Banjaluku i likvidira cetnike. To Potvrdjuje i Sacirbey u njegovoj kuknjavi koju smo imali prilike da citamo prije dva mjeseca. :D

Larry3

Post by Larry3 » 27/12/2006 21:29

ma nek je sad grm

Larry3

Post by Larry3 » 27/12/2006 21:30

Kula08 wrote:
Larry3 wrote:
Kula08 wrote:

bio je na nasoj strani
Kako, bolen nebio, bio na nasoj strani, kad je po izjavi Alije Izetbegovica, sprijecio da Armija BiH udje u Banjaluku i likvidira cetnike. To Potvrdjuje i Sacirbey u njegovoj kuknjavi koju smo imali prilike da citamo prije dva mjeseca. :D

bio je na nasoj strani

Kula08

Post by Kula08 » 27/12/2006 21:30

Larry3 wrote:sto ga srbi mrze?

Srbi ga mrze zbog Kosova. Klintom Albancima jeste prijatelj. Pravi prijatelj.

Bosnian_spring

Post by Bosnian_spring » 27/12/2006 21:30

Bil Klinton je na bosnjackoj krvi dobio izbore - prve izbore - tako sto je obecavao hitno intervenisanje u BiH.

Pa i Bob Dole, njegov protu-kandidat je isto obecavao, pa izgubio izbore. Cak bi rekao da je Dole bio mnogo agresivniji po tom pitanju. Dakle, obecanja prema Bosni nisu bas pomogla Klintonu. Tako da ti ova bas i nema puno veze. Usput, nije Bosna centar svijeta, pa da se sve oko nje okrece. Amerikanci glasaju za predsjednika na moru drugih njima mnogo vaznijih pitanja. Ok?

Kula08 wrote:Tri godine je gledao kako Bosna i Bosnjaci krvare, sprovodio embarg prema Armiji BiH, bio saglasan sa opsadom gradova i ubijanjem civila, dozvolio genocid u Srebrenicu, sprecio Armiju BiH da udje u Banjalkuku, unisti cetnike i oslobodi BiH i na kraju poslao Ricarda Holbruka koji nam je skrojio nepravedan mir i zajedno sa Izetbegovicem stvorio Republiku Smrdsku - zlocinacku tvorevinu u Deytonu, daleko iza ledja Bosnjaka i na bosnjacku stetu.

1. On je nesto uradio, drugi nisu nista....EU, arapske zemlje itd.

2. Mi smo potpisali Dejton. Ako nam se nije svidjao, mogli smo ga jednostavno odbiti i nastaviti rat. Kao sto je i more drugih sporazuma prije toga odbijeno. Rahmetli Alija je bio u pravu: mir Bosnu gradi, rat je unistava. Jedna od njegovih mudrih.

3. Oruzje smo dobivali i ovako i onako. Glavna nasa greska je sto smo nespremni usli u rat i sto mozes slobodno Aliju za to kritikovati.

Kula80 wrote:Bosna bi se odbranila uz pomoc svojih prijatelja i saveznika kojih ima dosta i u Evropi i u Svijetu, ali USA su to sprijecile.

Pa gdje su ti saveznici bili (osim USA).....Gdje' im je zapelo pa nisu nam pomogli?
Ne cuh da npr. Iran je zaustavio pomaganje Hezbolaha ili Sadra jer Amerika se ljuti ili da Kina nije naoruzavala Vijetnam da ne sekira Ameriku ili da Rusi nisu davali oruzje Kubi u inat Amerima. Eto imali su svoje sjajne UN trupe svi ti evropljani, pa na nista znacajno se ne desi....(mislim hvala im na pomoci, ne ljutim se ja, ali ne bi ih bas zvao saveznicima)

Trebam li spominjati arapske zemlje koje su cak se divile Milosevicu (ne sve jasno), npr. Libija, Irak, djelomicno Saudijci itd.

Kula80 wrote:To sto je Alija Izetbegovic i njegova SDA klika proglasila Klintona za prijatlja Bosnjaka, meni ne pije vode.

Rahmetli Alija je znao sta je radio po ovom pitanju. Da nije trebao da udje u rat sa Amerikom? A usput prijateljstvo nema veze sa politikom. Voli privatno koga hoces....do tebe je brate....
Last edited by Bosnian_spring on 27/12/2006 21:35, edited 4 times in total.

Larry3

Post by Larry3 » 27/12/2006 21:30

Kula08 wrote:
Larry3 wrote:sto ga srbi mrze?

Srbi ga mrze zbog Kosova. Klintom Albancima jeste prijatelj. Pravi prijatelj.

a nama nije sto?

Kula08

Post by Kula08 » 27/12/2006 21:35

Bosnian_spring wrote:

Pa i Bob Dole, njegov protu-kandidat je isto obecavao, pa izgubio izbore. Cak bi rekao da je Dole bio mnogo agresivniji po tom pitanju. Dakle, obecanja prema Bosni nisu bas pomogla Klintonu. Tako da ti ova bas i nema puno veze. Usput, nije Bosna centar svijeta, pa da se sve oko nje okrece. Amerikanci glasaju za predsjednika na moru drugih njima mnogo vaznijih pitanja. Ok?

Kula08 wrote:Tri godine je gledao kako Bosna i Bosnjaci krvare, sprovodio embarg prema Armiji BiH, bio saglasan sa opsadom gradova i ubijanjem civila, dozvolio genocid u Srebrenicu, sprecio Armiju BiH da udje u Banjalkuku, unisti cetnike i oslobodi BiH i na kraju poslao Ricarda Holbruka koji nam je skrojio nepravedan mir i zajedno sa Izetbegovicem stvorio Republiku Smrdsku - zlocinacku tvorevinu u Deytonu, daleko iza ledja Bosnjaka i na bosnjacku stetu.

1. On je nesto uradio, drugi nisu nista....EU, arapske zemlje itd.

2. Mi smo potpisali Dejton. Ako nam se nije svidjao, mogli smo ga jednostavno odbiti i nastaviti rat. Kao sto je i more drugih sporazuma prije toga odbijeno. Rahmetli Alija je bio u pravu: mir Bosnu gradi, rat je unistava. Jedna od njegovih mudrih.

3. Oruzje smo dobivali i ovako i onako. Glavna nasa greska je sto smo nespremni usli u rat i sto mozes slobodno Aliju za to kritikovati.

Kula80 wrote:Bosna bi se odbranila uz pomoc svojih prijatelja i saveznika kojih ima dosta i u Evropi i u Svijetu, ali USA su to sprijecile.

Pa gdje su ti saveznici bili (osim USA).....Gdje' im je zapelo pa nisu nam pomogli?
Ne cuh da npr. Iran je zaustavio pomaganje Hezbolaha ili Sadra jer Amerika se ljuti ili da Kina nije naoruzavala Vijetnam da ne sekira Ameriku ili da Rusi nisu davali oruzje Kubi u inat Amerima.
Eto imali su svoje sjajne UN trupe svi ti evropljani, pa na nista apsolutno......

Trebam li spominjati arapske zemlje koje su cak se divile Milosevicu (ne sve jasno), npr. Libija, Irak, djelomicno Saudijci itd.

Kula80 wrote:To sto je Alija Izetbegovic i njegova SDA klika proglasila Klintona za prijatlja Bosnjaka, meni ne pije vode.

Rahmetli Alija je znao sta je radio po ovom pitanju. Da nije trebao da udje u rat sa Amerikom? A usput prijateljstvo nema veze sa politikom. Voli privatno koga hoces....do tebe je brate....

U redu je ovo sto si rekao. I ja se slazem da je tako i da su interesi najpreci. Nego me zanima zasto ga proglasavaju za prijatelja BiH kad se nimalo ne razlikuje od ostalih. To je poenta.

DONY

Post by DONY » 27/12/2006 21:35

Bil Klinton je na bosnjackoj krvi dobio izbore - prve izbore - tako sto je obecavao hitno intervenisanje u BiH. Tri godine je gledao kako Bosna i Bosnjaci krvare, sprovodio embarg prema Armiji BiH, bio saglasan sa opsadom gradova i ubijanjem civila, dozvolio genocid u Srebrenicu, sprecio Armiju BiH da udje u Banjalkuku, unisti cetnike i oslobodi BiH i na kraju poslao Ricarda Holbruka koji nam je skrojio nepravedan mir i zajedno sa Izetbegovicem stvorio Republiku Smrdsku - zlocinacku tvorevinu u Deytonu, daleko iza ledja Bosnjaka i na bosnjacku stetu.

Da je Klinton istinski prijatelj BiH - on bi zajedno sa saradnicima skinuo embargo BiH i dozvoli dase Bosna naoruza i sama brani. Bosna bi se odbranila uz pomoc svojih prijatelja i saveznika kojih ima dosta i u Evropi i u Svijetu, ali USA su to sprijecile.

To sto je Alija Izetbegovic i njegova SDA klika proglasila Klintona za prijatlja Bosnjaka, meni ne pije vode.

Interesuje me vase misljenje.

na cijoj je krvi dobio druge izbore.. :-) onako lako...mora da je na chetnichkoj.... :-)

nemash ti [email protected] pojma ,najblaze receno...

digger

Post by digger » 27/12/2006 21:35

Kula08 wrote:...Bil Klinton je na bosnjackoj krvi dobio izbore - prve izbore - tako sto je obecavao hitno intervenisanje u BiH...

... a za uzvrat je morao da dâ dozvolu Iranu kako bi oni mogli da prave nuklearno oruzje. :-)

Larry3

Post by Larry3 » 27/12/2006 21:39

od jednog Vikicevog specijalca

Sramoti me kad vidim kako nas bosanski narod stalno
blati Ameriku i americki narod.

Ne kazem da su oni cvijece ali bi nas narod, pogotovo mladji,
trebali znati par cinjenica o ratu u Bosni i americkoj
ulozi pod Klintonovom administracijom:

Amerika je tokom cijelog rata orkestrirala tajnu vojnu
pomoc Bosni. Hrvati (i Slovenci) su ti koji su uzimali 50 - 70%
"carine" na vojnu opremu. Dobili su preko nas bolje rakete
nego sto su ikad mogli sanjati. Da nije bilo njihove takse
mi bismo imali puno vise i puno boljeg oruzja.

Amerikanci (i naravno nasi vojni uspjesi na HVO frontu)
su nagovorili Hrvate da potpisu federacijski sporazum
'94 i da se okrenu protiv Srba. To je bila prva velika
prekretnica u ratu u nasu korist.

Amerikanci su pristali da obucavaju hrvatsku vojsku, davali su im pomoc i zazmirili su na oba oka na operaciju "Oluja" jer
je ta operacija pomagala Bihacu i Bosni.

Americka nas je tajna vojna pomoc '93 spasila. Da nije bilo
tajnih letova u srednju i istocnu Bosnu
(u sjeni zvanicnih transportnih letova sa humanitarnom pomoci) stvari bi sigurno bile drugacije. U krajnoj liniji sta nam je bila glavna logisticka linija za vojsku - americki lunch paketi i USAID bijelo brasno (o tom potom).

Da Amerikanci nisu imali dogovor sa Iranom i Turskom guzicu bi nam stigla bilo kakva pomoc.

Amerikanci su nas snabdijevali sa kljucnim obavjestajnim podacima (istina - nekad su nas i ucijenjivali time). Klinton, Holbruk i Allbright su bili na nasoj strani. Imao sam prilike pricati i sa brojnim americkim vojnicim i oficirima - svi su bili na nasoj strani o osjecali su da je njihov vojna pomoc i intervencija dobra i casna stvar i podrzavali su je. Cak su mnogi bili i za kopnenu opciju ali su priznavali da smo mi pjesadijski dovoljno jaki da nam ne treba nicija pomoc.

Amerikanci su nam pruzili najvecu zracnu jurisnu potporu u modernoj Europskoj istoriji.
Ja - mozemo reci da je stiglo sa zakasnjenjem ali nisu nam ni bili duzni.
Nismo ni mi isli da bombardujemo Srbe kad je bio rat na Kosovu. Tudja rana ne
boli - ZAPAMTITE TO.

Rizikovali su sukob sa Rusima oko nas i nase "islamske" linije.
Ne zaboravite da su Rusi '93-94 jos uvijek bili vojna super sila (ili se bar tako cinilo).

Razumijem sto Srbe mrze Ameriku, NATO i Amerikance - ali mi Bosanci. Nikad i niposto!
Ljudi imajte casti.
Pomoc je pomoc i ona se ne smije zaboraviti.
Gdje bi smo svi mi danas bili da nije bilo Amerike
da pomogne. Kad bi smo mi sami uspjeli sravniti Majevicu, Pretis, Koran, ... onolike tenkove, sisteme
veza, skladista municije.

Toliko. Dosta o Amerikancima. Morao sam ovo reci - cast mi je to zahtijevala.

Idemo dalje .

Kula08

Post by Kula08 » 27/12/2006 21:40

digger wrote:
Kula08 wrote:...Bil Klinton je na bosnjackoj krvi dobio izbore - prve izbore - tako sto je obecavao hitno intervenisanje u BiH...

... a za uzvrat je morao da dâ dozvolu Iranu kako bi oni mogli da prave nuklearno oruzje. :-)

digger, ta dozvola je dosla prekasno kad je skoro sve bilo gotovo. Zasto je cekao toliko, kad je prijatelj.

@DONY,
Tokom njegove prve kampanje pitanje rijesavanja krize u tadasnjoj Republici BiH je imalo znacajno mjesto. Svi znamo sta je obecavao, a sta se desilo. Vec sam u prvom postu objsnio.

Bosnian_spring

Post by Bosnian_spring » 27/12/2006 21:40

Kula80 wrote:U redu je ovo sto si rekao. I ja se slazem da je tako i da su interesi najpreci. Nego me zanima zasto ga proglasavaju za prijatelja BiH kad se nimalo ne razlikuje od ostalih. To je poenta.

Naravno da su interesi broj jedan.

Ne kontam bas najbolje oko "proglasavanja prijatelja". To je politicka stvar. Pa i Zak Sirak je imenovan za pocasnog gradjanina ili sta li...i mnogi drugi...I koji zasluzuju i koji ne zasluzuju.

Kad uporedis relativni doprinos Klintona spram svih drugih vidis da je njegov daleko veci i jaci. Ja ga licno vidim kao prijatelja Bosne. Neke stvari je mogao napraviti i brze i bolje, ali.....ipak na kraju balade mi smo glavni krivci naseg uspjeha ili neuspjeha. Npr. da smo se spremili za rat, druga bi pjesma bila.

danas

Post by danas » 27/12/2006 21:42

EI Presidente wrote:Ma bezbeli da je Clinton kriv, zar je to neka tajna? Svi su krivi osim nas. Mi smo najpametniji i sve znamo najbolje, samo nam je neko sihre bacio. Garant Clinton.

ili je to ipak bila ona vjest'ca hilari :D :-)

Kula08

Post by Kula08 » 27/12/2006 21:43

Larry3 wrote:od jednog Vikicevog specijalca

Sramoti me kad vidim kako nas bosanski narod stalno
blati Ameriku i americki narod.

Ne kazem da su oni cvijece ali bi nas narod, pogotovo mladji,
trebali znati par cinjenica o ratu u Bosni i americkoj
ulozi pod Klintonovom administracijom:

Amerika je tokom cijelog rata orkestrirala tajnu vojnu
pomoc Bosni. Hrvati (i Slovenci) su ti koji su uzimali 50 - 70%
"carine" na vojnu opremu. Dobili su preko nas bolje rakete
nego sto su ikad mogli sanjati. Da nije bilo njihove takse
mi bismo imali puno vise i puno boljeg oruzja.

Amerikanci (i naravno nasi vojni uspjesi na HVO frontu)
su nagovorili Hrvate da potpisu federacijski sporazum
'94 i da se okrenu protiv Srba. To je bila prva velika
prekretnica u ratu u nasu korist.

Amerikanci su pristali da obucavaju hrvatsku vojsku, davali su im pomoc i zazmirili su na oba oka na operaciju "Oluja" jer
je ta operacija pomagala Bihacu i Bosni.

Americka nas je tajna vojna pomoc '93 spasila. Da nije bilo
tajnih letova u srednju i istocnu Bosnu
(u sjeni zvanicnih transportnih letova sa humanitarnom pomoci) stvari bi sigurno bile drugacije. U krajnoj liniji sta nam je bila glavna logisticka linija za vojsku - americki lunch paketi i USAID bijelo brasno (o tom potom).

Da Amerikanci nisu imali dogovor sa Iranom i Turskom guzicu bi nam stigla bilo kakva pomoc.

Amerikanci su nas snabdijevali sa kljucnim obavjestajnim podacima (istina - nekad su nas i ucijenjivali time). Klinton, Holbruk i Allbright su bili na nasoj strani. Imao sam prilike pricati i sa brojnim americkim vojnicim i oficirima - svi su bili na nasoj strani o osjecali su da je njihov vojna pomoc i intervencija dobra i casna stvar i podrzavali su je. Cak su mnogi bili i za kopnenu opciju ali su priznavali da smo mi pjesadijski dovoljno jaki da nam ne treba nicija pomoc.

Amerikanci su nam pruzili najvecu zracnu jurisnu potporu u modernoj Europskoj istoriji.
Ja - mozemo reci da je stiglo sa zakasnjenjem ali nisu nam ni bili duzni.
Nismo ni mi isli da bombardujemo Srbe kad je bio rat na Kosovu. Tudja rana ne
boli - ZAPAMTITE TO.

Rizikovali su sukob sa Rusima oko nas i nase "islamske" linije.
Ne zaboravite da su Rusi '93-94 jos uvijek bili vojna super sila (ili se bar tako cinilo).

Razumijem sto Srbe mrze Ameriku, NATO i Amerikance - ali mi Bosanci. Nikad i niposto!
Ljudi imajte casti.
Pomoc je pomoc i ona se ne smije zaboraviti.
Gdje bi smo svi mi danas bili da nije bilo Amerike
da pomogne. Kad bi smo mi sami uspjeli sravniti Majevicu, Pretis, Koran, ... onolike tenkove, sisteme
veza, skladista municije.

Toliko. Dosta o Amerikancima. Morao sam ovo reci - cast mi je to zahtijevala.

Idemo dalje .

Lary, po mojoj ocjeni ovo su samo specijalne gluposti - glupog policajca. :D

Post Reply