Bijela imela

Sve o zdravlju...
Post Reply
Fahro84

Bijela imela

Post by Fahro84 » 26/11/2008 23:05

Ko ne poznaje ovog gotovana koji se pomoću sitnih korjena širi po listopadnom drveću, jelama i borovima, ovu veličanstvenu lekovitu biljku bez koje se naš život više ne može zamisliti! Bijela imela raste u obliku lopte na biljci – domaćinu. Zimzeleni listovi su kožasti, zućkasto zelene boje, dok su bobice, čija je unutrašnjost sluzava i lepljiva, bjeličaste i providne. Ptice raznose ljepljive sjemenke tako što ih kljunom otresu sa grana ili ih nesvarene izbacuju sa izmetom. Pošto se pokazalo da sjeme ne može da nikne ni iz vode ni iz zemlje, ovo je jedini način razmnožavanja imele.
Neka narodna imena ove biljke, koja nalazimo u starim knjigama o ljekovitom bilju, kao što su vještičija stopa, veska, višće ili vještičina metla, navode nas na zaključak da je imela prastara i „čarobna“ biljka koju su koristili naši preci. I danas je obavijena velom tajne. Druidi (keltski sveštenici) smatrali su je svetom biljkom, lijekom za sve bolesti koji otklanja svako zlo. Sveštenici su je uz svečani ritual odsjecali noževima i srpovima. Stari lekari travari upotrebljavali su je kao izvanredan lijek protiv epilepsije. Ovo prastaro ljekovito dejstvo imele priznaje i dr Bon (Bohn), koji primjenjuje liječenje imelom po Knajpu. On imelu preporučuje kod hroničnih grčeva i kod histerije.
Listovi i male stabljike, koje prije sušenja treba isitniti, skupljaju se samo od oktobra do sredine decembra i u aprilu i maju. Ostalih mjeseci imela nema lijekovito dejstvo. Smatra se da najlekovitija dejstva ima imela koja raste na hrastu i topoli, ali su ljekovite i one na jelama, borovima i voćkama.
Imela, odnosno njeni listovi i stabljike nisu otrovni, ali bobice , ako se jedu, jesu. Ukoliko se od njih spravlja mehlem tako što se pomješa sa lojem ili svinjskom mašću (vidi način upotrebe), mnogo će pomoći upotrebljene spolja, kod promrzlina.
Jednoj ženi je nos godinama bio promrzao. Sa svojim plavocrvenim nosem, nije se usuđivala da zimi izađe iz kuće. Iz godine u godinu, njene tegobe su postojale sve nepodnošljivije. Savjetovala sam joj da preko noći na nos stavi kašu od imelinih bobica. Iako zvuči pomalo nevjerovatno, moram potvrditi da je nos ove žene bio izliječen za nekoliko dana.
Pošto imela veoma povoljno utiče na rad žlijezda, ona je odlično sredstvo za podsticanje metabolizma. Istovremeno na gušteraču utiče tako dobro da poslije kure čajem od imele kod dijabetičara nestaje uzrok bolesti. Ljudi koji pate od hroničnog oboljenja metabolizma trebalo bi da pokušaju da tokom pola godine redovno piju čaj od imele. Imela izuzetno pomaže i u slučajevima hormonalnog poremećaja. Treba piti najmanje dvije šolje čaja dnevno, po jednu ujutro i uveče.
Ova lekovita biljka je odličan lijek i protiv zakrečenja arterija; veoma se cijeni i preporučuje kod šloga (moždanog udara) koji se najvjerovatnije neće pojaviti ako se preventivno redovno pije čaj od imele. U slučaju da je neka osoba već imala šlog, tokom šest sedmica (nedjelja) treba da pije tri šolje čaja dnevno, naredne tri sedmice po dvije šolje i još dvije sedmice po jednu, i to prvu šolju prije i poslije doručka, drugu prije i poslije ručka, a treću prije i poslije večere, svaki put po pola šolje.
Čaj od imele se upotrebljava i kao lijek koji zaustavlja krvarenje. Hladan, ušmrkan u nos, zaustavlja krvarenje iz nosa, a kao čaj pije se kod krvarenja iz pluća, zatim kod srdobolje i u slučaju krvarenja iz crijeva u toku tifusa.
Imela predstavlja veoma dobar lijek za srce i cirkulaciju krvi, posebno kod težih oblika poremećaja krvotoka. Pošto sadrži materije koje utiču na normalizovanje metabolizma u čitavom organizmu, događa se nešto nezamislivo: pod dejstvom ovih aktivnih materija visok krvni pritisak se snižava a niski raste. Time se ujedno smiruje nervozno srce i jača njegov rad. Sve propratne pojave neregularnog krvnog pritiska, kao što su nagli priliv krvi u glavu, nesvjestica, zujanje u ušima i poremećajvida, mogu da se otklone imelom. Ona istovremeno pomaže kod oštećenja srca, pa se spravom može tvrditi da je nezamjenljiva kod svih poremećaja rada srca i cirkulacije. Naše vrijeme, u kojem se brzo živi i koje sve ljude izlaže velikom naprezanju stalno ih goneći u vremnski tjesnac, naprosto traži pomoć ove ljekovite biljke.
Iz velikog broja pisama koja su mi dosad stizala, proizlazi da su se mnoge osobe zahvaljujući imeli za kratko vrijeme oslobodile povišenog krvnog pririska, izrazitog poremećaja cirkulacije, bezvoljnosti i srčanih tegoba, dakle i srčane aritmije, nesvjestice i nedostatka volje za radom. Osjećale sus e dobro i opet su mogle da rade sa elanom. Tri šolje čaja od imele, koji se priprema hladnim natapanjem a pije tokom dana u gutljajima, normalizovaće i vaše srce i krvotok i time vam garantovati povišenu radnu sposobnost. Najmanje jednom godišnje treba sprovesti šestosedmičnu (nedjeljnu) kuru imelom, i to tri sedmice po tri šolje dnevno, dvije sedmice po dvije i sedmicu po jednu šolju čaja. Za ovih šest sedmica će se regulisati i cirkulacija i krvni pritisak. Da bi zdravlje konstantno bilo dobro, poslije kure još godinu dana svakog jutra treba piti po jednu šolju čaja od imele.
Jedan gospodin iz okoline Majnca (Mainz) godinama je bolovo od niskog krvnog pritiska tako da je bilo dana kada je teško mogao obavljati svoj posao mlinara. Posetio je čuvene ljekare ne samo u Njemačkoj nego i u Švajcarskoj, ali sve je bilo uzalud. Na moj savjet da je imela djelotvorna kod svakog poremećaja pritiska bilo da je previsok ili previše nizak, izrazio je nevjericu. Bio je april i imela, još djelotvorna, mogla je da se skida sa drveća. Poslije nekoliko mjeseci, jednom prilikom kada sam držala predavanja u nekoj maloj varoši Gornje Austrije, naš mlinar iz lijepe okoline Majnca sjedio je u prvom redu i izvještavao prisutne slušaoce o tome da se njegov nekada nizak pritisak zahvaljujući imeli potpuno normalizovao.
I žene treba da piju čaj od imele. Kada se cirkulacija normalizuje, prestaju tegobe sa matericom i poremećenom menstruacijom, prije svega ako je riječ o jakom menstrualnom krvarenju i krvarenju u vrijeme babinja. Čaj od imele trebalo bi tokom nekoliko godina da piju žene u prijelaznim godinama koje imaju lupanje srca ili im srce ubrzano kuca, zatim ako pate od iznenadnih napada vrućine („valunga“), osjećaja straha ili kod teškog disanja. Tegobe će potpuno nestati i žena uopšte neće imati osjećaj da se nalazi u prelaznim godinama. Svježi sok od imele može da pomogne i u slučajevima ženskog steriliteta. Imela mora dobro da se opere i još vlasžna da se iscijedi u sokovniku. Uzima se, sa malo vode, po 25 kapi soka na prazan stomak, i to pola sata prije doručka, i uveče, prije odlaska u krevet. Kapi od imele mogu se nabaviti u apoteci.
Prije nekog vremena je preko štampe iz Londona stigla vijest da su tri radne grupe istraživača, nezavisno jedna od druge, došle do istovjetnog zaključka – da žene iznad pedesete godine života u velikom procjentu oboljevaju od raka dojke ako su tokom dužeg vrmenskog perioda uzimale lijekove za sniženje krvnog pritiska. Zašto se izlagati ovom riziku kad imamo našu izvanrednu imelu?
U poslijednje vrijeme imela se upotrebljava kao lijek koji štiti od raka i djeluje antikancerogeno. Iskustva pokazuju da ljekovito bilje pročišćavaju organizam i pomažu nam da se borimo protiv raznih bolesti. Posegnite i vi za ovim pomoćnim ljekovima kako biste učvrstili svoje zdravlje i svagda ga održali.

NAČIN UPOTREBE BIJELA IMELE

Pripremanje čaja: čaj od imele priprema se samo hladnim natapanjem.Jedna puna mala kašika imele ostavi se preko noći u četvrt litra hladne vode. Ujutro se malo ugrije i procijedi. Ako vam je potrebna veća dnevna količina, čaj čuvajte u termos- boci koju ste isprali vrućom vodom, ili ga ugrijte u drugoj posudi sa vodom.
Tinktura: kapi od imele kupite u apoteci.
Svjež sok: operite svježe listove i stabljike i još vlažne ih iscjedite u sokovnoki.
Spravljanje mehlema: svježe bobice imele pomiješajte sa hladnom svinjskom mašću ili lojem (kod promrzlina mehlem upotrijebiti spolja).

Fahro84

Re: Bijela imela

Post by Fahro84 » 27/11/2008 21:16

KUKURUZ

U vrijeme cvjetanja iz lisnog rukavca visi vlaknasta kukuruzna „svila“. Nazivaju je i kukuruznom „bradom“ ili „kosom“. To je ljekoviti dio biljke. Vrijeme cvjetanja ove biljke proteže se od juna do avgusta. Kukuruznu svilu treba odsjeći prije oprašivanja i sušiti brzo, u hladu.
Ako vam je potreban pouzdan diuretik, pijte čaj od kukuruzne svile, koja je ujedno efikasno i bezopasno sredstvo za mršavljenje i „skidanje“ masnoće (aktuelno za osobe sa prekomjernom tjelesnom težinom). Ako se predugo čuva, nedovoljno osušena kukuruzna svila gubi diuretička svojstva i djeluje purgativno (pročišćava crijeva).
Kod oboljenja mokraćnih puteva koja su praćena kamencem čaj od kukuruzne svile efikasan je isto i kod vodene bolesti srca, kod edema, upale bubrega, katara bešike, kod gihta i reume. Uspješno može da se upotrebi i kod mokrenja djece i starijih ljudi u krevet, kao i kod bubrežnih kolika. Kada je riječ o svim navedenim bolestima, svaka dva do tri sata treba popiti po jednu veliku kašiku ovog čaja.

Način upotrebe
Pripremanje čaja: jedna puna mala lašika kukuruzne svile prelije se sa četvrt litre ključale vode. Pošto odstoji kratko vrijeme, pije se nezaslađen.

Fahro84

Post by Fahro84 » 03/12/2008 21:22

Bijela imela sigurno pomaže kod regulacije pritiska. Budite u to sigurni pod uslovom da terapiju sprovedete do kraja. I ja sam ovu terapiju dobio od drugih i uspješno sam izliječio visok pritisak od 160/100. Prijatelj mi se stalno žalio na pritisak koji mu je čas visok čas nizak tako da je nekoliko puta i znao da padne na ulici. Pričao sam mu o imeli ali on nikako nije hteo da je koristi. Ima već dvadesetak dana sreo me i priča mi da više ne koristi lijekove za pritisak i da se izvanredno osjeća. Trebao je ovih dana da ide na kliniku na konrolu. Baš me interesuje šta će mu reći.

hanili

Post by hanili » 22/03/2012 21:42

Fahro84 wrote:Bijela imela sigurno pomaže kod regulacije pritiska. Budite u to sigurni pod uslovom da terapiju sprovedete do kraja. I ja sam ovu terapiju dobio od drugih i uspješno sam izliječio visok pritisak od 160/100. Prijatelj mi se stalno žalio na pritisak koji mu je čas visok čas nizak tako da je nekoliko puta i znao da padne na ulici. Pričao sam mu o imeli ali on nikako nije hteo da je koristi. Ima već dvadesetak dana sreo me i priča mi da više ne koristi lijekove za pritisak i da se izvanredno osjeća. Trebao je ovih dana da ide na kliniku na konrolu. Baš me interesuje šta će mu reći.
Ja sam poceo da pijem caj od bele imele pre dve nedelje pa me zanima koliko dugo smem da pijem ovaj caj bez pauze??

Post Reply