BiH - jedna nacija

Locked
User avatar
dumpa
Posts: 392
Joined: 16/04/2020 12:47

#51 Re: BiH - jedna nacija

Post by dumpa »

Duka Dizel II wrote: 30/06/2020 12:56
dr_Evil wrote: 30/06/2020 08:41
Ali opet ponavljam, kada god popunjavas papire kada si vani na nacionalost pises bosnian, odnosno bosanska, jedino pravilno, zato sto oni pod nacionalnosti pretpostavljaju zemlju porijekla. Kad te pitaju sta si kratko kazes Bosniak ;)
Gde piše da nije pravilno napisati Herzegovian pod nacionalnost, kad popunjavaš vani papire?
kad napišeš uslikaj da vidimo, smijeh je zdrav. 😄😄😄
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#52 Re: BiH - jedna nacija

Post by MorningStar »

Duka Dizel II wrote: 30/06/2020 12:56
dr_Evil wrote: 30/06/2020 08:41
Ali opet ponavljam, kada god popunjavas papire kada si vani na nacionalost pises bosnian, odnosno bosanska, jedino pravilno, zato sto oni pod nacionalnosti pretpostavljaju zemlju porijekla. Kad te pitaju sta si kratko kazes Bosniak ;)
Gde piše da nije pravilno napisati Herzegovian pod nacionalnost, kad popunjavaš vani papire?
Gdje pise da nije pravilno napisati “Vojvodinian” pod nacionalnost kad popunjavas vani papire?
Duka Dizel II
Posts: 1127
Joined: 01/04/2020 09:04

#53 Re: BiH - jedna nacija

Post by Duka Dizel II »

MorningStar wrote: 30/06/2020 19:16
Duka Dizel II wrote: 30/06/2020 12:56
dr_Evil wrote: 30/06/2020 08:41
Ali opet ponavljam, kada god popunjavas papire kada si vani na nacionalost pises bosnian, odnosno bosanska, jedino pravilno, zato sto oni pod nacionalnosti pretpostavljaju zemlju porijekla. Kad te pitaju sta si kratko kazes Bosniak ;)
Gde piše da nije pravilno napisati Herzegovian pod nacionalnost, kad popunjavaš vani papire?
Gdje pise da nije pravilno napisati “Vojvodinian” pod nacionalnost kad popunjavas vani papire?
Nigde.Ali nije baš ista paralela.

Eto recimo da postoji još uvek država Srbija i Crna Gora

I sad ja kažem, kad vani popunjavaš papire pod nacionalnost je JEDINO ISPRAVNO napisati Serbian.
Ne može Montenegrian.

A u stvari, ja mislim da je vani pod nationality najispravnije napisati ime države. Jer oni pod tim podrazumevaju državljanstvo.

Nationality: Bosnia and Herzegovina, Serbia and Montenegro, Trinidad and Tobago...

Zbunila me malo ta isključivost...jedino ispravno.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#54 Re: BiH - jedna nacija

Post by dr_Evil »

Duka Dizel II wrote: 01/07/2020 08:43
MorningStar wrote: 30/06/2020 19:16
Duka Dizel II wrote: 30/06/2020 12:56

Gde piše da nije pravilno napisati Herzegovian pod nacionalnost, kad popunjavaš vani papire?
Gdje pise da nije pravilno napisati “Vojvodinian” pod nacionalnost kad popunjavas vani papire?
Nigde.Ali nije baš ista paralela.

Eto recimo da postoji još uvek država Srbija i Crna Gora

I sad ja kažem, kad vani popunjavaš papire pod nacionalnost je JEDINO ISPRAVNO napisati Serbian.
Ne može Montenegrian.

A u stvari, ja mislim da je vani pod nationality najispravnije napisati ime države. Jer oni pod tim podrazumevaju državljanstvo.

Nationality: Bosnia and Herzegovina, Serbia and Montenegro, Trinidad and Tobago...

Zbunila me malo ta isključivost...jedino ispravno.
Prosla bi ta opcija sa drzavom. Ali mislim da je to sta je kolga forumas i tvrdio, sa nekom BiH nacijom kako god da je nazovemo, ime nije ni bitno. Samo opet kazem kod nas nacija znaci nesto drugo nego sto je u normalnom svijetu, i nema razloga da se mi oko toga sekiramo
User avatar
Point.
Posts: 27800
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#55 Re: BiH - jedna nacija

Post by Point. »

Kolinda wrote: 30/06/2020 08:58 Napišem Bosanac ili Bosniak :lol: :lol:

Svašta će čovjek čuti....

"Ako Tito da" znači od diktatora i zločinca ste religiju napravili... :run:
Samo stanovništvo Golog Otoka i ustaška emigracija i štovatelji hrvatskog proljeća su Tita smatrali i smatraju zločincom. Koji nezahvalnici, vrati im Drug Josip Fiume, Istru i Dalmaciju bez koje Hrvatska nema ništa i bili bi Južna Moldavija a pojedini mu se ovako zahvaljuju.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#56 Re: BiH - jedna nacija

Post by dr_Evil »

Point. wrote: 01/07/2020 09:13
Kolinda wrote: 30/06/2020 08:58 Napišem Bosanac ili Bosniak :lol: :lol:

Svašta će čovjek čuti....

"Ako Tito da" znači od diktatora i zločinca ste religiju napravili... :run:
Samo stanovništvo Golog Otoka i ustaška emigracija i štovatelji hrvatskog proljeća su Tita smatrali i smatraju zločincom. Koji nezahvalnici, vrati im Drug Josip Fiume, Istru i Dalmaciju bez koje Hrvatska nema ništa i bili bi Južna Moldavija a pojedini mu se ovako zahvaljuju.
Da ne bi druga tita, podijelili bi Hrvatsku saveznici poslije rata na paparcad, a i sve ostale republike bivse Juge. Ustat pa reci drug marsal
Novak20
Posts: 13975
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#57 Re: BiH - jedna nacija

Post by Novak20 »

Procesi formiranja nacija na Balkanu su davno završeni. To je dokazao i popis iz 2013.

Ako netko želi da uspostavlja bh jedinstvenu naciju, mora se odreći svoje izvorne, a to mi se ne čini realnim.

Prema tome, nema svrhe ni raspravljati na ovu temu. Još manje svrhe ima poticanje zavade i mržnje.
User avatar
Veigar
Posts: 2346
Joined: 07/01/2020 12:17

#58 Re: BiH - jedna nacija

Post by Veigar »

Novak20 wrote: 01/07/2020 09:46 Procesi formiranja nacija na Balkanu su davno završeni. To je dokazao i popis iz 2013.

Ako netko želi da uspostavlja bh jedinstvenu naciju, mora se odreći svoje izvorne, a to mi se ne čini realnim.

Prema tome, nema svrhe ni raspravljati na ovu temu. Još manje svrhe ima poticanje zavade i mržnje.
Malo je reć da je tema apsurdna.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#59 Re: BiH - jedna nacija

Post by dr_Evil »

Cuj apsurdna, a kvazi naucnici cak napravili simpozij i konferenciju o tome :D
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#60 Re: BiH - jedna nacija

Post by neko_sa_strane »

Tema je za lock.
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#61 Re: BiH - jedna nacija

Post by neko_sa_strane »

dumpa wrote: 29/06/2020 10:38 Zamišljam pametne glave, hladne glave, kako vode duge, masovne, česte razgovore, pregovore, dogovore, širom BiH...
Onda promovišu svoje ideje...
Onda se vode javni razgovori o tome, televizijske debate, skupovi, zašto DA, zašto NE...
Onda se topi mržnja, a jača povjerenje među ljudima...

Onda organizuju kongres... pa usvoje deklaraciju...

Deklaracija odbacuje političke podjele koje su manipulacijom vjerskih osjećaja od strane tuđinskih država krajem 19. stoljeća podijelile bosansku naciju na tri dijela. Od tada svaka od tri nacije pati na svoj način.

Pravoslavna komponenta vodi tuđe ratove, gine za tuđe ciljeve, osuđivana za tuđe grijehe, osipa se zbog tuđina koji ga pravi dijasporom.
Četništvo, genocid, entičko čišćenje... nisu dio bića Bošnjaka pravoslavca nego teret koji im je natovaren od tuđina.

Katolička komponenta gine za tuđe ciljeve, osuđivana za zločine zbog tuđih grijeha, nestaje zbog tuđina, od domaćina postala dijaspora.
Ustaštvo, logori, UZP, kršćanski šovinizam nisu dio bića Bošnjaka katolika, to je silom prihvaćeno ponašanje.

Muslimanska komponenta ostavljena samoj sebi, zagrađena zidovima, u teškoći podijeljena, posvađana, neodlučna, umorna.
Ne treba očaj da gazi razum, ne treba teškoća da sputava nadu.

REZULTAT: čvrsta država ponosne nacije, obogaćene šarenilom identiteta, sa istinskim građanskim bićem kakvog u Evropi nema, sa srušenim zidovima koji su kočili mnogobrojne reforme, sa jakim djelovanjem vani da se učvrsti ugled i uticaj države, ojačaju i uspostave nova članstva i prijateljstva, sa pojeftinjenim sistemom upravljanja što nudi veliku odskočnu dasku sportu, kulturi, zdravstvu, nauci, slobodama, sa narodom kojem je vraćen prirodni oblik kojim voli, radi, gradi i postaje evropska nacija za primjer.

ULAGANJA: lomljenje laži, ega i mržnje

DOBROBITI: nesagledive

MOGUĆE: ako ima pameti

VJEROVATNOĆA: ?
Jesi li ovo sam smislio ili je pamflet napisan u zelenoj centrali? Pa bolan ta stranka i jedna nacija ne idu u istu rečenicu. Jedino što oko čega se slažu je kada je u pitanju zajednička patriotska pljačka.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#62 Re: BiH - jedna nacija

Post by dr_Evil »

Nismo u stanju da se dogovorimo oko zastite izlaska na otvoreno more, a nacije bi mjenjali. Ekipa koja se dere: "To carice" kada Turkovicka opravdava sto je sina zaposlila u ambasadu time da ne damo mladima da se vrate u Bosnu
User avatar
dumpa
Posts: 392
Joined: 16/04/2020 12:47

#63 Re: BiH - jedna nacija

Post by dumpa »

neko_sa_strane wrote: 01/07/2020 10:56 Jesi li ovo sam smislio ili je pamflet napisan u zelenoj centrali? Pa bolan ta stranka i jedna nacija ne idu u istu rečenicu. Jedino što oko čega se slažu je kada je u pitanju zajednička patriotska pljačka.
bla, bla, bu, bu? bu?
neko_sa_strane wrote: 01/07/2020 10:56 Tema je za lock.
ovo je demokratska zemlja i djelimično demokratski forum, a lockovanje slavi na svojim omiljenim srpskim i hrvatskim forumima gdje bilo kakva priča koja ne naginje četnikluku i ustašluku odmah bude izbrisana i sankcionirana. strah od istine je izdignut na nivo fobije. moderator Klixa koji bi pribjegao sličnim navikama izgubio bi kredibilitet i pršljenove.
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1474
Joined: 09/09/2019 10:05

#64 Re: BiH - jedna nacija

Post by Mate_Miso_Kovac »

<ovo je demokratska zemlja i forum> .... <--> ... <ajmo svima nametnut da budu što ne žele biti>

:izet: :izet:
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#65 Re: BiH - jedna nacija

Post by neko_sa_strane »

dumpa wrote: 01/07/2020 19:04
neko_sa_strane wrote: 01/07/2020 10:56 Jesi li ovo sam smislio ili je pamflet napisan u zelenoj centrali? Pa bolan ta stranka i jedna nacija ne idu u istu rečenicu. Jedino što oko čega se slažu je kada je u pitanju zajednička patriotska pljačka.
bla, bla, bu, bu? bu?
neko_sa_strane wrote: 01/07/2020 10:56 Tema je za lock.
ovo je demokratska zemlja i djelimično demokratski forum, a lockovanje slavi na svojim omiljenim srpskim i hrvatskim forumima gdje bilo kakva priča koja ne naginje četnikluku i ustašluku odmah bude izbrisana i sankcionirana. strah od istine je izdignut na nivo fobije. moderator Klixa koji bi pribjegao sličnim navikama izgubio bi kredibilitet i pršljenove.
Tema je debilna kao i onaj koji ju je i otvorio. Kakve pršljenove? Je li to ti nekome prijetiš gmazu zeleni?
User avatar
dumpa
Posts: 392
Joined: 16/04/2020 12:47

#66 Re: BiH - jedna nacija

Post by dumpa »

neko_sa_strane wrote: 01/07/2020 19:08
Tema je debilna kao i onaj koji ju je i otvorio. Kakve pršljenove? Je li to ti nekome prijetiš gmazu zeleni?
prijavljen si, rođak. moraš poraditi na kulturi ponašanja i poštivanju različitosti. svijet nije i neće biti po tvojoj volji, ne možeš ti nametati drugima svoje shvatanje svijeta.
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#67 Re: BiH - jedna nacija

Post by neko_sa_strane »

dumpa wrote: 01/07/2020 19:15
neko_sa_strane wrote: 01/07/2020 19:08
Tema je debilna kao i onaj koji ju je i otvorio. Kakve pršljenove? Je li to ti nekome prijetiš gmazu zeleni?
prijavljen si, rođak. moraš poraditi na kulturi ponašanja i poštivanju različitosti. svijet nije i neće biti po tvojoj volji, ne možeš ti nametati drugima svoje shvatanje svijeta.
Upravo ti namećeš drugima svoje stavove i napadaš svakoga ko se ne slaže s tobom. Nisam ti ja rođak.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#68 Re: BiH - jedna nacija

Post by Bloo »

Everybody calm your tits...
User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#69 Re: BiH - jedna nacija

Post by escobar__ »

Bošnjaštvo je otvoreno za sve, pa bujrum.
User avatar
dumpa
Posts: 392
Joined: 16/04/2020 12:47

#70 Re: BiH - jedna nacija

Post by dumpa »

neko_sa_strane wrote: 01/07/2020 19:34
dumpa wrote: 01/07/2020 19:15
neko_sa_strane wrote: 01/07/2020 19:08
Tema je debilna kao i onaj koji ju je i otvorio. Kakve pršljenove? Je li to ti nekome prijetiš gmazu zeleni?
prijavljen si, rođak. moraš poraditi na kulturi ponašanja i poštivanju različitosti. svijet nije i neće biti po tvojoj volji, ne možeš ti nametati drugima svoje shvatanje svijeta.
Upravo ti namećeš drugima svoje stavove i napadaš svakoga ko se ne slaže s tobom. Nisam ti ja rođak.
ti si moj najdraži rođak. duškica moja. ❤️
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#71 Re: BiH - jedna nacija

Post by Hemel »

neko_sa_strane wrote: 01/07/2020 10:53 Tema je za lock.
Zasto?

Ovdje se raspravlja i o mnogo glupljim temama pa niko ne zakljucava

Treba od necega krenuti isto kako se nekada radilo, “krscani svi do Kupe neka se zovu Srbi a preko su Hrvati” pa su svi Austrijanci, Madjari, Italijani...preko noci postali Hrvati a Slovaci,Rusi, Bjelorusi....odjednom Srbima se zovu
Svi stanovnici Bosne su Bosanci a Hercegovine Hercegovci a sve skupa zovemo Bosancima prije svega a poslije Tiga se dijele na sve drugo
Bayone
Posts: 68
Joined: 17/03/2014 12:21

#72 Re: BiH - jedna nacija

Post by Bayone »

Odabir imena za naciju je veoma bitan. U prošlosti su stari narodi davali sebi lijepa imena dok su ih drugi, okolni narodi obično nazivali manje lijepim imenima. Protokom vremena je jedno od ta dva naziva odbačeno ili su se dobijali novi nazivi. Tako su nekadašnji Bošnjani, kako su sebe nekada nazivali, definitivno prihvatili ružniji oblik kako su ih drugi nazivali - Bošnjaci.
Naziv Srbi, pa i Hrvati, fonetski zvuče kao neka pogrdna, pošprdna riječ ili psovka na nekom starom izgubljenom jeziku. Teorije da su se u davnoj prošlosti tako nazivali stanovnici na prostoru od Alpa do egejskog mora su smiješne, nema šanse da bi se tako nazivali ljudi koji drže do sebe.
Lijepo i zvučno ime je često značilo i prosperitet za naciju, tako da bi se u slučaju ukrupnjavanja malih, siromašnih nacija u novu, veću o tome posebno trebalo voditi računa.
Duka Dizel II
Posts: 1127
Joined: 01/04/2020 09:04

#73 Re: BiH - jedna nacija

Post by Duka Dizel II »

Hemel wrote: 01/07/2020 20:48
Svi stanovnici Bosne su Bosanci a Hercegovine Hercegovci a sve skupa zovemo Bosancima prije svega a poslije Tiga se dijele na sve drugo
Ja što znam Hercegovaca, prilično bi se naljutili na ovo. :D
Ali ozbiljno.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#74 Re: BiH - jedna nacija

Post by Hemel »

Duka Dizel II wrote: 01/07/2020 22:33
Hemel wrote: 01/07/2020 20:48
Svi stanovnici Bosne su Bosanci a Hercegovine Hercegovci a sve skupa zovemo Bosancima prije svega a poslije Tiga se dijele na sve drugo
Ja što znam Hercegovaca, prilično bi se naljutili na ovo. :D
Ali ozbiljno.
Znam, kao da Bosancu kazes da je Hervegovac😀
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#75 Re: BiH - jedna nacija

Post by Bloo »

Bayone wrote: 01/07/2020 21:11 Odabir imena za naciju je veoma bitan. U prošlosti su stari narodi davali sebi lijepa imena dok su ih drugi, okolni narodi obično nazivali manje lijepim imenima. Protokom vremena je jedno od ta dva naziva odbačeno ili su se dobijali novi nazivi. Tako su nekadašnji Bošnjani, kako su sebe nekada nazivali, definitivno prihvatili ružniji oblik kako su ih drugi nazivali - Bošnjaci.
Naziv Srbi, pa i Hrvati, fonetski zvuče kao neka pogrdna, pošprdna riječ ili psovka na nekom starom izgubljenom jeziku. Teorije da su se u davnoj prošlosti tako nazivali stanovnici na prostoru od Alpa do egejskog mora su smiješne, nema šanse da bi se tako nazivali ljudi koji drže do sebe.
Lijepo i zvučno ime je često značilo i prosperitet za naciju,
tako da bi se u slučaju ukrupnjavanja malih, siromašnih nacija u novu, veću o tome posebno trebalo voditi računa.
Tervingi i Greutungi i Skolotoi (Skiti) itd.... bi imali zamjerke na ovo...
Locked