BiH-Francuska, propusti u organizaciji

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Amiir

BiH-Francuska, propusti u organizaciji

Post by Amiir » 17/08/2006 23:36

Pozdrav. bio sam na utakmici bih - francuska i zaista mi se zgadilo ponasanje pojednih redara i organizatora kao i sama organizacija.

Ono sto se desavalo na zapadnoj tribini (ulaz A 6 ) je stvarno sramota, Hvala Bogu pa nije bilo zrtava,a lako ih je moglo biti u stampedu koji je nastao kad je masa od 100-tinjak ljudi nagrnula na zeljezna vrata i razvalila ih. Ja sam bio tu i prizor je bio strasan. Mala djeca vriste, ljudi galame,psuju, guraju se, a redari se smakli u wc i mirno posmatraju.Kazu da oni nisu krivi za to. pa ko je onda ? mi smo sigurno krivi sto smo fino platili ulaznice po 20 KM i dosli gledati utakmicu. Bilo je tu male djece i starijih . Ne daj Boze da je neko onde pao... ne smijem ni zamisljati kako bi mu bilo. A organizatori SRAM VAS BILO. 5 000 ljudi ceka a vi strucnjaci pustate 1 po 1. Pa tako ne bi ni do kraja utakmice usli. Kaze ona tuka sto pregledava da nemaju dovoljno ljudi da otvore vrata. a u istom tom momentu francuski ulaz cuva 50 redara i specijalaca. Stvarno ne razumijem te ljude. I sto je jos gore cujem na tv da su hiljade ljudi ostali vani sa kartama, ne razumijem kako ako je pusteno samo 28000 kako rekose gospoda (tj. Djubrad) iz saveza.

I sto me jos vise iznenadjuje je izvjestaj FTV i BHT koji ne spominje gore navedeno. Jedino je hayat u svom dnevniku obavjestio o ovim desavanjima i svaaka im cast za to.

a osim togaostalo je bilo ok. Ja bio na zapadu kod penzionera, zena i djece. Al nema veze, ja sam ipak navijao i ne mogu pricati sd kolko me grlo boli. Al vrijedilo je.Jer onako nesto se pamti cijeli zivot, i kad vidis kolko ljudi voli BiH, nekako ti to daje samopouzadnje i barem trunku optimizma u ovim teskim vremenima...Posebno me dojmilo kad smo isli kroz grad do koseva i navijali a raja izlazi na balkone i iz trgovina i pozdravlja... ma svaka im cast.!Iako sam presao nekih 1200 km do sarajva i nazad i potrosio dva dragocjena dana, nisam se pokajo.
Iako smo izgubili, nismo nadigrani. Ako je ono sinoc bila druga najjaca reprezentacija svijeta onda ni mi nismo losi : ).

JD

Post by JD » 17/08/2006 23:50

seljakluk mrtvi... sinoc sam rekao da necu vise nikad otici na utakmicu pa makar brazil igrao il' ne znam ko. kupim kartu ko svako normalan i onda moram izigravati majmuna da bi se provukao ispod ograde preko reda da bi usao prije nego zatvore kapije.

a onaj sto gleda karte nije ni pogledao mogao sam uci sa kartom za koncert seke aleksic u aqua-i iz prosle godine ne bi ni skontao.

a oni sto pretresaju su posebna prica, samo po dzepovima nesto letimicno, mogao si unijeti 2 pistolja za pasom i 5 bombi...

hvala bogu pa nam ne daju da nista bitno organizujemo, pa zamisli da mi organizujemo europsko prvenstvno, na sta bi to licilo....

lindjo

Post by lindjo » 18/08/2006 03:09

boli njih kurac...lova je legla... 8)

rajvosa^

Post by rajvosa^ » 18/08/2006 06:53

Nije ni cudo sto nas svijet stavlja medju zemlje treceg reda. Jarane sacuvaj 20km slijedeci put i slusaj radio, da ne bi bio zgazen.

tataratira

Post by tataratira » 18/08/2006 07:51

dobro opet niste prebili tramvaj

photo

Post by photo » 18/08/2006 08:44

bio sam na tom ulazu, sve je tacno sto je recno na pocetku. i pored uredno kupljene karte, nastao je haos kada su se vrata zatvorila. da ne spominjem kao je raja psovala i redare i policiju. nije ni cudo sto je raja provalila vrata i nagrnula na stadion. jeste da je bilo guzve i tacno je da je slika bila pravi horor, ali me je isto tako iznenadilo koliko su ljudi cuvali jedni druge u toj guzvi. nije bilo guranja laktova u bubrege, gazenja po nogama i slicno. svi su cuvali djecu koja su bila tu. vrata su se zatvorila ponovo tek kada su dvojca specijalaca iz jedinice za podrsku dosli do vrata. do tada, mislim da je par stotina ljudi uslo na stadion. nista se od ovoga ne bi desilo da oni koji vode Kosevo i FSBiH nisu napravili sranje i pustali na zapad ljude koji nisu tamo trebali biti ili su prodali vise karata nego sto ima mjesta na zapadu. zbog ovoga, neko bi trebao krivicno odgovarati.

cudno je da se skoro na svakoj utakmici desavaju iste stvari. uvijek je problem na zapadu. ima i do publike. ako imas kartu za istok, sjever ili jug, idi na istok, sjever ili jug. ne ubacuj se na zapad. ali ipak mislim da je krivica do organizatora koji dozvoljava da se ovakve stvari desavaju.

slijedeci put cu dobro razmisliti prije nego sto odem na stadion. sve dok se ovakve stvari nastave desavati, ne vidim svrhu.

mostarac

Post by mostarac » 18/08/2006 09:23

Ove stvari ce se desavati sve dok sjedista ne budu numerisana, a mi prisiljeni da sjednemo na sjediste ciji broj nam se nalazi na karti. Onda nece ni sve karte za zapad biti iste cijene. Ja sam protiv Spanije platio kartu za zapad a sjedio sam prakticno na sjeveru, tj. u onom redu koji granici sa sjevernom tribinom. E kako moja karta moze kostat isto i onoga ko je sjedio na sredini terena. Nego lijepo brate numerisite sjedista i karte i neka svako sjedne tamo gdje je njegovo sjediste i nikakvih problema nece biti a i guzve ce biti mnogo manje.

BHG

Post by BHG » 18/08/2006 09:30

mostarac wrote:Ove stvari ce se desavati sve dok sjedista ne budu numerisana, a mi prisiljeni da sjednemo na sjediste ciji broj nam se nalazi na karti. Onda nece ni sve karte za zapad biti iste cijene. Ja sam protiv Spanije platio kartu za zapad a sjedio sam prakticno na sjeveru, tj. u onom redu koji granici sa sjevernom tribinom. E kako moja karta moze kostat isto i onoga ko je sjedio na sredini terena. Nego lijepo brate numerisite sjedista i karte i neka svako sjedne tamo gdje je njegovo sjediste i nikakvih problema nece biti a i guzve ce biti mnogo manje.

ih tebe...pa znas ti koliko je to posla :D

ins

Post by ins » 18/08/2006 09:37

Nakon mog iskustva sa Zapadom od srijede, mene vise NSBIH na svojim manifestacijama vidjeti nece! :x

mostarac

Post by mostarac » 18/08/2006 09:49

ko je na autobuskoj stanici kupovao karte za utakmicu protiv Danske htio je pobiti i savez i sve u savezu. Ja umalo pogino nisam i sto je najcrnje nisam uspio kupiti kartu :(

BHG

Post by BHG » 18/08/2006 10:03

hajmo ih rusit?!?!?!?! :angry:
samo budite konkretni....

mostarac

Post by mostarac » 18/08/2006 10:20

ko ce ih bola rusit? BHF mozda? Pa BHF se s njima lize gdje stigne. Oni koji istinski odluche da ih sruse otici ce pred savez sa masom i nece se povuci dok banda ne podnese ostavke i na chelo saveza dodju pravi ljudi. Ovako to su samo priche nafuranih skandinavskih patriota koji nikad nisu ni mislili nista uradit po tom pitanju a naivni misle da se oni kao bore nesto.

BHG

Post by BHG » 18/08/2006 10:25

okupljanje pred javnim institucijama nema nikakvog efekta u BiH vec odavno....ja mislim da je rjesenje u predstojecim izborima i rezultatima koji isti donesu...ako ostanu isti ljudi na vlasti kao i sada nista se nece promjeniti ni u drugim bransama od sudstva i skolstva do sporta

DaysleepeR

Post by DaysleepeR » 18/08/2006 10:31

Mene interesuje ko je osoba koja ima autorizaciju da kaze zatvaraj kapije tribina je puna?

Kako zna da je tribina puna?
Vizuelnim pregledom, informacijom od nekoga?
Ko je taj neko?

Kod nas izgleda obicni prasinar sa motorolom moze zatvorit tribinu jer mu se cini da je puna.

Za to je u svijetu zaduzen poseban covjek koji za svaki odjeljak od 150-200 mjesta dobiva info od za to zaduzenog redara.

Treba traziti da se to objavi, dakle ko je ta osoba koja kaze redarima zatvaraj kapije pun je stadion.

Rjesenje sa numerisanim sjedalima i kartama je ok ali ne u Bosni bilo bi 50 tuča prije svake utakmice.

cheb

Post by cheb » 18/08/2006 10:41

mostarac wrote:ko ce ih bola rusit? BHF mozda? Pa BHF se s njima lize gdje stigne. Oni koji istinski odluche da ih sruse otici ce pred savez sa masom i nece se povuci dok banda ne podnese ostavke i na chelo saveza dodju pravi ljudi. Ovako to su samo priche nafuranih skandinavskih patriota koji nikad nisu ni mislili nista uradit po tom pitanju a naivni misle da se oni kao bore nesto.

aj neseri majke ti...ti znas....

Image

mostarac

Post by mostarac » 18/08/2006 10:44

šminka bjeri bola. niko nikad nikoga nije srusio parolom. zna se kako se neko rusi pa tako i vlast saveza. parole su samo maska za naivne.

alaga

Post by alaga » 18/08/2006 11:15

skoro sam sve pokupio sa utakmice ( ono skandiranje sliskovicu i ova guzva na kapiji ) ali mi nedostaje pocetak a on me veoma interesuje pa ako ko ima volje ,
nek mi odgovori jel se zvizdalo francuskoj himni ?

rewritable

Post by rewritable » 18/08/2006 11:57

DaysleepeR wrote:Mene interesuje ko je osoba koja ima autorizaciju da kaze zatvaraj kapije tribina je puna?

Kako zna da je tribina puna?
Vizuelnim pregledom, informacijom od nekoga?
Ko je taj neko?

Kod nas izgleda obicni prasinar sa motorolom moze zatvorit tribinu jer mu se cini da je puna.

Za to je u svijetu zaduzen poseban covjek koji za svaki odjeljak od 150-200 mjesta dobiva info od za to zaduzenog redara.

Treba traziti da se to objavi, dakle ko je ta osoba koja kaze redarima zatvaraj kapije pun je stadion.

Rjesenje sa numerisanim sjedalima i kartama je ok ali ne u Bosni bilo bi 50 tuča prije svake utakmice.

E upravo to. Da mi je samo da vidim tu facu koja je dala nalog da se kapije zatvore. Sta je bio cilj? Koji su to kriteriji? Da su normalno pustali sve bi bilo OK, a ovako su samo napravili efekat brane i doslo je prevelike koncentracije ljudi na jednom mjestu.
Bio sam na kapiji A-6 i fakat je cista sreca da niko nije stradao. A najsmjesnije kad smo usli sa lijeve strane bilo je jos 2000-2500 praznih mjesta. Ako sam dotad i mislio da se zaista radi o prepunjenost tribina, kad sam usao nista mi vise nije bilo jasno po pitanju ZATVARANJA TRIBINA.
U svemu tome, najbolji trenutak je bio kada je covjek koji je jedva sacuvao sina u onoj guzvi prisao jednom unutrasnjem organu (drotu) i jednom vanjskom organu (redaru) i izje*o im se majke tako socno da sam ja osjetio kako mi je u tom trenutku bilo lakse i pored cinjenice da sam nekih 200-300 stotine dusha nosio na ledjima.
Eh da, i karta je ostala netaknuta, naravno ;)

vatana

Post by vatana » 18/08/2006 12:07

A jeste ko stoka kad ih oni kauboji satjeravaju u torove.

Utakmica jel? Ko da nemate televiziju, ccc.

Sta idete tamo kad znate da smo kreteni svi odreda...

mrak

Post by mrak » 18/08/2006 12:29

Sami ste krivi. Svakim dolaskom na utakmicu podrzavate takvo stanje stvari. Treba jednom bojktovati utakmicu, pa bi se mozda upitali...

Amiir

Post by Amiir » 18/08/2006 17:07

Evo sta kaze «gospoda» iz saveza: ( dnevni avaz 18.08. str 46 naslov : Onima koji nisu mogli uci NSBIH ce vratiti novac) :

Veoma cemo brzo donijeti odluku da ljudima koji su dozivjeli maltretiranje vratimo novac ili da ih evidentitaramo da ubuduce budu privilegovani za ulazak na reprezentativne utakmice ili da dobiju besplatan ulazak na stadion.

Munib Usanovic kaze da su problem napravila mala djeca do 7 godina koja su imala dzabe ulaz. Po njegovoj logici prodano je 28000 ulaznica + 2000 novinara !? = 30000 i onda ispada da je djece do 7 godina bilo neki 5-8 hiljada ! ! !

A doticni gospodin kaze da nije upoznat sa ponasanjem zastitara i redara koji su doslovno hvatali novinare za vratove kako kaze Avaz. Usanovic kaze da ih ne moze braniti ni optuzivati jer nema informaciju o tome.... i tako dalje....

Amiir

Post by Amiir » 18/08/2006 17:11

BHG wrote:
mostarac wrote:Ove stvari ce se desavati sve dok sjedista ne budu numerisana, a mi prisiljeni da sjednemo na sjediste ciji broj nam se nalazi na karti. Onda nece ni sve karte za zapad biti iste cijene. Ja sam protiv Spanije platio kartu za zapad a sjedio sam prakticno na sjeveru, tj. u onom redu koji granici sa sjevernom tribinom. E kako moja karta moze kostat isto i onoga ko je sjedio na sredini terena. Nego lijepo brate numerisite sjedista i karte i neka svako sjedne tamo gdje je njegovo sjediste i nikakvih problema nece biti a i guzve ce biti mnogo manje.

ih tebe...pa znas ti koliko je to posla :D

Ja kolko sam vidio sjedista jesu numerisana, barem na zapadu, al karte nisu .

Amiir

Post by Amiir » 18/08/2006 17:12

lindjo wrote:boli njih kurac...lova je legla... 8)

oko 350 000 KM kako kaze Avaz !

Amiir

Post by Amiir » 18/08/2006 17:16

JD wrote:seljakluk mrtvi... sinoc sam rekao da necu vise nikad otici na utakmicu pa makar brazil igrao il' ne znam ko. kupim kartu ko svako normalan i onda moram izigravati majmuna da bi se provukao ispod ograde preko reda da bi usao prije nego zatvore kapije.

a onaj sto gleda karte nije ni pogledao mogao sam uci sa kartom za koncert seke aleksic u aqua-i iz prosle godine ne bi ni skontao.

a oni sto pretresaju su posebna prica, samo po dzepovima nesto letimicno, mogao si unijeti 2 pistolja za pasom i 5 bombi...

hvala bogu pa nam ne daju da nista bitno organizujemo, pa zamisli da mi organizujemo europsko prvenstvno, na sta bi to licilo....

Slazem se, :lol:

ja unio ruksak, pita on sta ima u njemu ja reko jakna i fotoapart. on zavuce ruku i izvadi flasu soka kaze to ne smijem unijeti jer mogu ubaciti na teren...
A ja uni 50 cedeova sa onom tzv. navijackom himnom, 2 fotoaparata, dezodorans, mobitele, novine, cigare, upaljac ...itd

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 18/08/2006 17:19

Munib Ušanović o gužvi na Koševu

Onima koji nisu mogli ući NSBiH će vratiti novac
Na Koševu je bio veliki broj djece koja su ušla bez ulaznica

Organizacija velike utakmice poput preksinoćnjeg susreta reprezentacija Bosne i Hercegovine i Francuske podrazumijeva ogromne i detaljne pripreme, ali je Nogometni savez BiH još jednom zakazao.
Tribine koševskog stadiona bile su prepune. Iako je u prodaji bilo 28.000 ulaznica, na stadion se nakrcalo više od 35.000 ljudi, suprotno svim sigurnosnim odredbama. Na stadion su, očito, ušli i oni koji nisu imali ulaznice, dok je dobar bio navijača s kartama ostao s druge strane kapije.
Brojni su čitaoci s razlogom jučer zvali našu redakciju i pitali da li će im NSBiH vratiti novac koji su uzalud dali za ulaznice.
- Naravno da hoće. Veoma ćemo brzo donijeti odluku da ljudima koji su doživjeli maltretiranje vratimo novac ili ih evidentiramo da bi ubuduće bili privilegovani za ulazak na reprezentativne utakmice te da im, eventualno, naredni put obezbijedimo besplatan ulazak na stadion.
Tu ne uključujemo osobe koje su došle pola sata prije meča, jer prema pravilima, tada ni ne mogu ući, jer se kapije zatvaraju - kaže generalni sekretar NSBiH Munib Ušanović.
Na pitanje šta je uzrokovalo onoliku gužvu na Koševu, on je odgovorio:
- Bio je veliki broj djece. Stadion prima više od 35.000 navijača, a u prodaju smo pustili 28.000 ulaznica. Novinarskih ulaznica bilo je približno 2.000, a kada se tome dodaju djeca mlađa od sedam godina, koja mogu ući besplatno, onda dođe do takve situacije.
Ubuduće, nastojat ćemo režim ulaska djece učiniti strožijim da bismo povećali nivo bezbjednosti i komotnost na stadionu - kaže Ušanović.

M. T.

Od ulaznica skoro 350.000 KM

Ušanović kaže da konačna kalkulacija o zaradi još nije završena, iako su sve ulaznice prodate, uz izuzetak stotinjak karata koje su vraćene.
Procjene su da je NSBiH od karata zaradio 350.000 KM.
Nemam informacija o zaštitarima

Ušanović kaže da nije upoznat s ponašanjem zaštitara i drugih pripadnika službi bezbjednosti koji su u pojedinim trenucima novinare, koji su željeli raditi svoj posao i uzeti izjave igrača, doslovno hvatali za vratove i ponašali se prema njima krajnje drsko i neprofesionalno, što se, recimo, na SP-u u Njemačkoj nijednom nije desilo.
- Ne mogu ih ni braniti niti optuživati kada nemam informacije o tome - rekao je Ušanović.

Post Reply