BiH DRZAVLJANSTVO ZA DIJASPORU

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
ahuseino

BiH DRZAVLJANSTVO ZA DIJASPORU

Post by ahuseino » 30/09/2011 00:35

Sta mislite o ovoj "komediji":
Sergej Barbarez više nije državljanin BiH

???

... a BAACBH kaze ovako:
Bosnian Americans Will Not Lose Bosnian Citizenship
Last Friday, the Constitutional Court of BiH ordered the Parliamentary Assembly of BiH to remove the controversial Articles 17 and 39 from the BiH Constitution. The aforementioned articles in the Law and Citizenship of BiH state that "Citizenship of BiH is lost by the voluntary acquisition of another citizenship, unless a bilateral agreement between BiH and that State, approved by the Parliamentary Assembly in accordance with Article IV (4)(d) of the Constitution provides otherwise." These bilateral agreements, however, provide no remedy for BiH citizens in the United States because the U.S. has formally indicated that it does not intend to enter into such agreements. BAACBH believes that Article 17 and its accompanying provisions have endangered the right of BiH citizens who hold citizenship of another State to retain their BiH citizenship.

BAACBH commends member of the Presidency of BiH, Bakir Izetbegovic, for appealing Articles 17 and 39 in order to ensure that citizens living outside of BiH would not lose their Bosnian citizenship. The war of aggression has displaced approximately 2 million people of whom more than half are living outside of BiH. The United States is home to approximately 300,000 Bosnians Americans who resettled as the result of war. BAACBH is pleased that the Articles were deemed unconstitutional and that the Parliamentary Assembly in BiH was ordered to remove the controversial Articles within the next six months.

melb26sa

Re: BiH DRZAVLJANSTVO ZA DIJASPORU

Post by melb26sa » 30/09/2011 03:10

Nemamo bilateralni sporazum sa njemackom.

ahuseino

Post by ahuseino » 30/09/2011 10:59

Nemamo ni sa USA, odnosno imamo samo sa SveCkom i Srbijom. Sta je poenta bilateralnog ugovora?

corolla02
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Been thanked: 2 times

Post by corolla02 » 01/10/2011 01:43

dobra informacija, pozdravljam :thumbup:

ahuseino

Post by ahuseino » 01/10/2011 18:04

Ovo je vjerovatno opet dobra tema za prepucavanja na relaciji dijaspora-matica, ali...

Ko profitira od oduzimanja BH drzavljanstva dijaspori? U Americi samo ima preko 300,000 bosanaca, nisam siguran za presjek po etnickoj pripadnosti.

Susjedne nam drzave i te kako profitiraju od njihove podrske iz vana. Kako sam prije pisao, imaju "mozgove" na najjacim univerzitetima u drzavi sa najjacim ustanovama na svijetu; da o korporacijama i ne govorimo. Ko smo mi da se toga odricemo?... jer iako brojcano skromnije, imamo i mi nesto tih talenata.

Ako bi ja bio doveden u priliku da biram... ne bih zadrzao BiH drzavljanstvo. Kome je ovo u interesu pitam?

Kakvi su to razlozi i struje sto promovisu nekakve nostrifikacije stranih diploma, odbijaju saradnju sa nasim (dijasporskim), biznisima, profesorima, naucnicima?

Ne ide mi to u glavu, jer znam da postoji dobra volja da se pomaze na nekom zvanicnom nivou, iz subjektivnih razloga i sentimenta ka nasoj jednoj i jedinoj...

Edin H.
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Post by Edin H. » 01/10/2011 20:12

Dobra odluka Suda.
Radi se o novoj rundi etnickog ciscenja Bosnjaka nevojnim sredstvima.
Nije mi sada jasno kako natjerati Parlament da ovo usvoji, jer se srpski i hrvatski predstavnici vec dugo vremena ovome protive, a bosnjacki osim Stranke za BiH nisu bili previse zainteresovani, jer ono kontaju, ma to je samo dijaspora.

vazi

Post by vazi » 01/10/2011 20:49

uputite i mene, o cemENa se radi :D

uzela sam ovo drzavljanstvo i nisu me pitali nista za bosansko, dakle imam obadva?

ahuseino

Post by ahuseino » 02/10/2011 04:57

Edin H. wrote:Dobra odluka Suda.
Nije mi sada jasno kako natjerati Parlament da ovo usvoji, jer se srpski i hrvatski predstavnici vec dugo vremena ovome protive, a bosnjacki osim Stranke za BiH nisu bili previse zainteresovani, jer ono kontaju, ma to je samo dijaspora.

Na stranu Pape, i tvoje dobro znanje pravopisa... :D :wink: vjerujem, na dobrom si tragu.

Rat nikada nije prestao, a ova nova sredstva ne bi bila efektivna da na nasoj strani nema pogodnog tla. Samo mi nije jasno kako se to ne vidi, kako nije ocigledno, i kako to pogodno tlo postoji... i zasto. Do nas je.

heckler

Post by heckler » 02/10/2011 05:05

ahuseino wrote:Nemamo ni sa USA, odnosno imamo samo sa SveCkom i Srbijom. Sta je poenta bilateralnog ugovora?

Neke zemlje izricito zahtjevaju ispis iz drzavljanstva prije nego ti dadnu svoje (ala Njemacka). Neke boli k. za tim (ala SAD).
Bilateralni sporazum se to teoretski pokusava regulisati kao i ostala prava i obaveze. Neke zemlje nisu zainteresovane za potpisivanje ugovora sa bilo kim drugim neovisno o situaciji.

Pravilan pristup ovdje bi bio (ako zelimo da sacuvamo drzavljane) da kad neko zatrazi ispis iz drzavljanstva, za recimo Njemacku, posaljemo papir gdje "primamo k' znanju" da se doticni zeli ispisati, ali da to nije moguce po ustavu. Vuk sit, ovce na broju.

ahuseino

Post by ahuseino » 02/10/2011 05:19

Na ciju inicijativu su clan 17 i clan 39 uopste u ustavu?

Njima se iseljenici fakticki lisavaju BiH drzavljanstva bez obzira na zakone te nove drzave (o dvojnom drzavljanstvu) - perfidna strategija agresorskih ideologija.

ljubav_aha

Post by ljubav_aha » 02/10/2011 17:39

ahuseino wrote:

Na stranu Pape, i tvoje dobro znanje pravopisa... :D :wink: vjerujem, na dobrom si tragu.

Rat nikada nije prestao, a ova nova sredstva ne bi bila efektivna da na nasoj strani nema pogodnog tla. Samo mi nije jasno kako se to ne vidi, kako nije ocigledno, i kako to pogodno tlo postoji... i zasto. Do nas je.

:shock:

ahuseino

Post by ahuseino » 02/10/2011 21:09

ljubav_aha wrote:
ahuseino wrote:

:shock:

Sta :shock: ?

ljubav_aha

Post by ljubav_aha » 03/10/2011 01:21

ahuseino wrote:
ljubav_aha wrote: :shock:

Sta :shock: ?

eye-opener :D :lol: ali kao pozitivan efekat, nisam tako nesto nikad ni pomislila :)

ladyada

Post by ladyada » 03/10/2011 01:26

a kome idu one pare od ispisa , znam da traze oko 1200€ zaispis u njemackoj.........

melb26sa

Post by melb26sa » 03/10/2011 03:51

ahuseino wrote:Na ciju inicijativu su clan 17 i clan 39 uopste u ustavu?

Njima se iseljenici fakticki lisavaju BiH drzavljanstva bez obzira na zakone te nove drzave (o dvojnom drzavljanstvu) - perfidna strategija agresorskih ideologija.

Hajde pogadjaj kome u parlamentu ne odgovara da ima dijaspore i da ta dijaspora glasa, ima drzavljanstvo, nekretnine u BiH.

melb26sa

Post by melb26sa » 03/10/2011 03:59

ladyada wrote:a kome idu one pare od ispisa , znam da traze oko 1200€ zaispis u njemackoj.........

800 KM u Sarajevu -das punomoc nekome i rijesis za manje od 1200€:

http://www.mcp.gov.ba/o_nama/org_jedinice/?id=19

ladyada

Post by ladyada » 03/10/2011 14:21

melb26sa wrote:
ladyada wrote:a kome idu one pare od ispisa , znam da traze oko 1200€ zaispis u njemackoj.........

800 KM u Sarajevu -das punomoc nekome i rijesis za manje od 1200€:

http://www.mcp.gov.ba/o_nama/org_jedinice/?id=19

Die alte Staatsangehörigkeit müssen Sie für eine Einbürgerung
auch nicht aufgeben, wenn der andere Staat Ihnen unzumutbare Bedingungen für die Entlassung
stellt. Das können z. B. überhöhte Gebühren (mehr als Sie in einem Monat brutto verdienen, aber mindestens 1.280,00 €) sein.
Čak i onda neće biti odbijen naturalizaciju u Njemačkoj.
Prethodni državljanstvo, trebate državljanstva
Nemojte odustati ako druge zemlje ćete nerazumne uvjete za puštanje na slobodu
predstavlja. To može, na primjer, prekomjerno pristojbe (više nego što zarade u mjesec dana bruto, ali najmanje € 1,280.00) biti. :cry:

Post Reply