Biciklom kroz Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Better Man

#3076 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Better Man » 14/08/2011 21:50

Hvala!

kokuz_sa

#3077 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kokuz_sa » 14/08/2011 22:08

jel ovaj lanac dosao na njemu ili si ti stavljao novi?

Better Man

#3078 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Better Man » 14/08/2011 22:16

Sve sto vidis na biciklu je doslo na njemu. Nista nisam mjenjao. Samo sam od dodatne opreme izabrao ciklo kompjuter, tj.brzinomjer koji su mi namontirali u salonu i termo bocu i stalak za istu.

kokuz_sa

#3079 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kokuz_sa » 14/08/2011 22:32

upitah zato sto gledam i sve mi se cini da je zadnji mjenjac prenategnut tj da je lanac prekratak a jos nije lanac na veliki-veliki(znam da se ovako ne vozi) al imam bas osjecaj da bi ovako izgledalo
Image

chengaba

#3080 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by chengaba » 14/08/2011 22:56

hakazvaka wrote:Gdje mogu da kupim (tj, ima li neko da prodaje, od vas?) neki bicikl za "komjutanje", vozanje po gradu? treba mi nesto fakat bezvrijedno, ni slucajno preko 100 KM, ali da se mogu koliko-toliko udobno voziti gradom :D

fixie, po mogucnosti :D

nesto mi vala nije previse ugodno ostavljati svoj bicikl ispred/pored kafica, prodavnica i sl.
Autopijaca nedjeljom.
Ima svakakvih skula, od nekakvih sa nexus pogonom, pa drugih što su se proizvodili dok nije postojao vbrake.

Better Man

#3081 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Better Man » 14/08/2011 23:04

Evo ti slika bicikla sa njihvog sitea i vidjeces da je lanac u slicnom polozaju. Na ovoj slici je u manjoj brzini. Bicikl funkcionira savrseno i isprobao sam sve brzine i nisam primjetio da je lanac mozda prekratak, tj. da je zadnji mjenjac prenategnut. Mozda ti se samo cini kad gledas sliku, tj, nekad nam slika mozda daje pogresan dojam.

Image

hakazvaka

#3082 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by hakazvaka » 15/08/2011 21:01

Danas sam imao jednu ocajnu situaciju... udario sam pjesaka na biciklistickoj stazi...
Razljepio se po stazi, suzbio ruku, koljeno izgrebao, i sto je najgore, sljepio crijevo od kocnice! Dok sam dosao sebi, cura (s momkom) koju sam udario (izmakao sam se koliko sam mogao, zato sam se ja razbio) se vec odmakla 20-ak metara od mene. Ustanem, odem do njih i zamolim ih da sacekaju Policiju, da bi me momak drsko skinuo i nastavio setati elegantno.

Nazovem Policiju, dodju za 5-6 minuta, i objasnim im sve kako se desilo... SUPTILNO MI OBJASNE DA SAM JA KRIV!?
I na tome je i zavrsilo.

Dakle, cisto da ponovim, da ne bude zabune, sta se desilo. Kretao sam se brzinom ~30km/h stazom, dok je iz suprotnog smjera dolazio par pjesaka krecuci se biciklistickom stazom, i 4-5 penzionera desno od njih, pjesackom stazom.
Sta sam trebao uraditi, po vasem misljenju?

Moj zakljucak je da sljedeci put samo trebam jace udariti da srusim pjesaka, te pobjeci sa mjesta sto brze, jer naime, ja sam kriv (?!)... (sto cu i uraditi, ako je Zakon tako efikasan, onda nemam razloga za strah ;) )

hakazvaka

#3083 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by hakazvaka » 15/08/2011 21:17

Samo da jos nesto dodam u svoj prilog:
26) biciklistička staza je put namenjen isključivo za kretanje bicikala,
ZOBS - Clan 7.
Na putu koji ima trotoar ili drugu površinu namenjenu za kretanje pešaka, odnosno površinu pored kolovoza pogodnu za kretanje pešaka, pešak je dužan da se kreće tim površinama.
ZOBS - Clan 94.

http://data.sfb.rs/bojan.radic/Zobs.pdf

Better Man

#3084 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Better Man » 15/08/2011 21:55

kokuz_sa wrote:upitah zato sto gledam i sve mi se cini da je zadnji mjenjac prenategnut tj da je lanac prekratak a jos nije lanac na veliki-veliki(znam da se ovako ne vozi) al imam bas osjecaj da bi ovako izgledalo
Danas isprobao veliki na veliki i u sasvim normalnom polozaju je lanac, nije ni blizu kao na tvojoj slici! Dakle samo ti se ucinilo da je prenategnut.

Better Man

#3085 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Better Man » 15/08/2011 22:01

Koliko god kazem da ima nekulturnih vozaca, toliko isto ima i pjesaka. Prije nekih skoro 2 mjeseca idem autom od stupa glavnom saobracajnicom i lik najnormalnije prelazi cestu, a na semaforu crveno za pjesake, svirnem mu da ga upozorim, jer auta prolijecu i neko ce ga satrati, kad on mase rukama, protestuje i psuje sto sam mu svirao, kao da nije napravio prekrsaj i ugrozio i sebe i vozace koji prolaze.

MAN-lion's coach

#3086 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by MAN-lion's coach » 15/08/2011 22:14

hakazvaka wrote:Samo da jos nesto dodam u svoj prilog:
ZOBS - Clan 7.
Na putu koji ima trotoar ili drugu površinu namenjenu za kretanje pešaka, odnosno površinu pored kolovoza pogodnu za kretanje pešaka, pešak je dužan da se kreće tim površinama.
ZOBS - Clan 94.

Dodaj barem BiH ZOBS...hehehhe u biti je to sve isto,nije te briga.Ako pogaziš pješaka u biciklističkoj traci,nastavi dalje... :mrgreen: :mrgreen:

cappy_tempo

#3087 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by cappy_tempo » 15/08/2011 22:16

zato ja kad padam mene stiti zmijsko tijelo al zato s kim sam imao kontat nastrada. Nisam ja kriv sto imam zmijsko tijelo pa se drugi udese zbog mene :D

hakazvaka

#3088 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by hakazvaka » 15/08/2011 22:34

semlaca wrote:Velim ti ja da su naši pješaci stoka neraspisana. Nemaju apsulutno poštovanja prema biciklistima, ni na ono malo staza što ih imamo. Jesi ti čitav, je li ti sa biciklom sve ok?
Znam da si išao na Bijambare u nedjelju, pa budi fin podjeli s nama utiske!
Ja sam citav, hvala Bogu. Sa biciklom, a ne znam, valjda se ovo crijevo nije ostetilo, obicno bude skuplje od nove kocnice :D

Bijambare! O, zaista jedna od najljepsih tura ovdje u blizini (ako nije i najljepsa). Vecinu vremena vozite po sumskom putu, zemlji, u hladu :-D Onaj jedan spust do sela sam vise vremena u zraku proveo, nego na zemlji... predobar teren :) Samo mi je pravo zao sto nisam ustao na vrijeme pa vozio sa ekipom cijelom, ali hajd, bilo je i ovako lijepo :D

fluidni

#3089 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by fluidni » 16/08/2011 10:16

hakazvaka wrote:Danas sam imao jednu ocajnu situaciju... udario sam pjesaka na biciklistickoj stazi...
Razljepio se po stazi, suzbio ruku, koljeno izgrebao, i sto je najgore, sljepio crijevo od kocnice! Dok sam dosao sebi, cura (s momkom) koju sam udario (izmakao sam se koliko sam mogao, zato sam se ja razbio) se vec odmakla 20-ak metara od mene. Ustanem, odem do njih i zamolim ih da sacekaju Policiju, da bi me momak drsko skinuo i nastavio setati elegantno.

Nazovem Policiju, dodju za 5-6 minuta, i objasnim im sve kako se desilo... SUPTILNO MI OBJASNE DA SAM JA KRIV!?
I na tome je i zavrsilo.

Dakle, cisto da ponovim, da ne bude zabune, sta se desilo. Kretao sam se brzinom ~30km/h stazom, dok je iz suprotnog smjera dolazio par pjesaka krecuci se biciklistickom stazom, i 4-5 penzionera desno od njih, pjesackom stazom.

Moj zakljucak je da sljedeci put samo trebam jace udariti da srusim pjesaka, te pobjeci sa mjesta sto brze, jer naime, ja sam kriv (?!)... (sto cu i uraditi, ako je Zakon tako efikasan, onda nemam razloga za strah ;) )
Svaki dan idem na posao i nazad s biciklom, tura od jedno 6km u jednom pravcu. Većinu toga prevozim na biciklističkoj stazi i često sam u situaciji da usporavam zbog pješaka, ja im jednostavno dam prednost. S obzirom da je Sarajevo najveći grad u BiH trebao bi se pohvaliti i velikim brojem biciklističkih staza međutim kod nas je sve ho-ruk. Generalno, naša kultura, u ovom slučaju saobraćajna kultura, je na veoma niskom nivou. 2011. je godina a Sarajevo nema biciklističke staze koja je jasno vidljiva, koja je logično urađena (loš primjer je dionica na Otoci). I mi biciklisti griješimo, ne osuđujem te u ovom slučaju, bio sam u prilici da se zapitam uletjeti ili ne s 110 kg mene i 13 kg bicikla među pješake koji kad čuju zvonce stanu u mjestu i okreću se, potpuno nesvjesni da se nalaze na biciklističkoj stazi. Čini mi se da si postupio fer i odgovorno a momak koji je fasovo će se idući put zapitati kuda hodati.
Moram priznati da me raduje vidjeti sve više osoba na biciklima jer se time postiže i veća informiranost građanstva. Sve u svemu, ova naša diskusija na forumu neće mnogo uticati na svijest vozača i pješaka u gradu. Ono što bi moglo uticati je neka konkretna akcija informiranja, novo obilježavanje staza, bilo šta na terenu što može imati odjeka u javnosti. Stvari se same od sebe neće pokrenuti, do biciklističke zajednice je...izvinjavam se ako malkice kakam :run:

hakazvaka

#3090 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by hakazvaka » 16/08/2011 11:01

fluidni wrote:
hakazvaka wrote:Danas sam imao jednu ocajnu situaciju... udario sam pjesaka na biciklistickoj stazi...

I na tome je i zavrsilo.

Svaki dan idem na posao i nazad s biciklom, tura od jedno 6km u jednom pravcu. Većinu toga prevozim na biciklističkoj stazi i često sam u situaciji da usporavam zbog pješaka, ja im jednostavno dam prednost. S obzirom da je Sarajevo najveći grad u BiH trebao bi se pohvaliti i velikim brojem biciklističkih staza međutim kod nas je sve ho-ruk. Generalno, naša kultura, u ovom slučaju saobraćajna kultura, je na veoma niskom nivou. 2011. je godina a Sarajevo nema biciklističke staze koja je jasno vidljiva, koja je logično urađena (loš primjer je dionica na Otoci). I mi biciklisti griješimo, ne osuđujem te u ovom slučaju, bio sam u prilici da se zapitam uletjeti ili ne s 110 kg mene i 13 kg bicikla među pješake koji kad čuju zvonce stanu u mjestu i okreću se, potpuno nesvjesni da se nalaze na biciklističkoj stazi. Čini mi se da si postupio fer i odgovorno a momak koji je fasovo će se idući put zapitati kuda hodati.
Moram priznati da me raduje vidjeti sve više osoba na biciklima jer se time postiže i veća informiranost građanstva. Sve u svemu, ova naša diskusija na forumu neće mnogo uticati na svijest vozača i pješaka u gradu. Ono što bi moglo uticati je neka konkretna akcija informiranja, novo obilježavanje staza, bilo šta na terenu što može imati odjeka u javnosti. Stvari se same od sebe neće pokrenuti, do biciklističke zajednice je...izvinjavam se ako malkice kakam :run:
Ne kakas, pridruzi nam se u ovoj borbi: http://www.facebook.com/event.php?eid=179699392098386 :)

Ken_M

#3091 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Ken_M » 16/08/2011 11:13

hakazvaka wrote:Samo da jos nesto dodam u svoj prilog:
ZOBS - Clan 7.
ZOBS - Clan 94.

Sve lijepo ali Clan 28 ZOBSA BiH:
(1) Vozac je dužan da tokom upravljanja vozilom obrati
pažnju na pješake koji se nalaze na kolovozu ili stupaju na
kolovoz.

I onda dodjes do "Pjesak je uvijek u pravu"... Kada polazes vozacki, na primjer, moze te oboriti jer nisi stao kada je pjesak bio par metara od pjesackog prelaza iako je bilo crveno za pjesaka i ovaj cak nije ni krenuo! Image

fluidni

#3092 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by fluidni » 16/08/2011 12:08

hakazvaka wrote:
fluidni wrote:

I na tome je i zavrsilo.

Ne kakas, pridruzi nam se u ovoj borbi: http://www.facebook.com/event.php?eid=179699392098386 :)
Znam, nisam tu :skoljka:

trimi68

#3093 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by trimi68 » 16/08/2011 16:13

I na tome je i zavrsilo.

Пар питања:
Дали постоји ограничење брзине на Б стази??
Дали је и којим законом забрањено кретање пјешака Б стазом??
И да у начелу си крив јер ниси прилагодио брзину кретања стању на стази (пјешаци)..... :run:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Član 21.
Vozač je dužan da, s obzirom na brzinu kretanja vozila i druge okolnosti
saobraćaja, vozilo drži na takvom odstojanju i rastojanju od drugih vozila, odnosno
učesnika u saobraćaju, da ne izaziva opasnost
i ne ometa druge učesnike u
saobraćaju.
Last edited by trimi68 on 16/08/2011 16:18, edited 1 time in total.

jedna tamo

#3094 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by jedna tamo » 16/08/2011 16:15

sam da kažem da volim čitat ćirilicu :D

Missgreenn

#3095 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Missgreenn » 16/08/2011 16:20

Ja sam prošle godine sebi kupila biciklić i sva euforična odlučila da ću baš to ljeto početi aktivno voziti, no, slabo mi to nešto ide... Uvijek mi se mrsko nakaniti, kad ja mogu, ne može neko drugi, tako da je bic uredno garažiran i čeka neka bolja vremena...

Ako neko ima tajni recept kako da se trznem i počnem s pedalanjem, bit ću vam neizmjerno zahvalna!

pOZZ

jedna tamo

#3096 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by jedna tamo » 16/08/2011 16:22

ma kakav tajni recept sjedi odmah i vozi, ja se godinama vozam sama i ništa mi nije bilo, uživancija, voziš kako hoćeš, kuda hoćeš i koliko hoćeš

bordo gandalf

#3097 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by bordo gandalf » 16/08/2011 17:50

jedna tamo wrote:ma kakav tajni recept sjedi odmah i vozi, ja se godinama vozam sama i ništa mi nije bilo, uživancija, voziš kako hoćeš, kuda hoćeš i koliko hoćeš
:thumbup: jos u jedno uho slusalicu :D

naja22

#3098 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by naja22 » 16/08/2011 17:57

Missgreenn wrote:Ja sam prošle godine sebi kupila biciklić i sva euforična odlučila da ću baš to ljeto početi aktivno voziti, no, slabo mi to nešto ide... Uvijek mi se mrsko nakaniti, kad ja mogu, ne može neko drugi, tako da je bic uredno garažiran i čeka neka bolja vremena...

Ako neko ima tajni recept kako da se trznem i počnem s pedalanjem, bit ću vam neizmjerno zahvalna!

pOZZ
Trebal ti drustvo ?? Mogli bismo nekad zajedno odvozat koju :D

kokuz_sa

#3099 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kokuz_sa » 16/08/2011 18:10

sve sam kontao da ce joj to pitanje postaviti
adnandus :D :D :D

bordo gandalf

#3100 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by bordo gandalf » 16/08/2011 18:54

nije u Sa ali pici :shock:

Post Reply