BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4526 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders »

drndalo wrote:
Alfons Kauders wrote:
heckler wrote:
Znas nesto sto mi ne znamo i otkud bas slika Terrexa?
Sto? Sta mu fali? :D

Dobar, a jeftina licenca - a mi nismo u poziciji da moramo kupiti EU licencu... Jer ono, ko ih jebe... Ne moramo im se uvlachit ko Slovenci i Hrvati, pa mozemo odabrati i nesto iz Singapura... odnosno prijateljske clanice NATO koja vec radi po toj licenci, a treba nam interoperabilnost.
Jok ne moramo im se uvlaciti... :kiss:
morali smo... ali vise ne moramo :D stoga imamo vise izbora
User avatar
drndalo
Posts: 22824
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4527 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by drndalo »

Da, jaki smo i nezavisni... Sa milion drugih opcija, sa para previse na raspolaganju, sa politickim uticajem nevidjenim od vremena Cercila... :shock:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4528 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders »

drndalo wrote:Da, jaki smo i nezavisni... Sa milion drugih opcija, sa para previse na raspolaganju, sa politickim uticajem nevidjenim od vremena Cercila... :shock:
Ponuda s najboljim offsetom pobjedjuje.

To po svemu sudeci nece moci biti ponuda iz EU.

Nije do utjecaja koliko do para, ali polako. Ima jos vremena, mozda se i ide na obaranje cijene neceg iz EU. :wink:
Slutim Konje
Posts: 138
Joined: 25/06/2017 19:18

#4529 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Slutim Konje »

dok smo u kamenom dobu

Russia: Next-gen combat suit unveiled at opening of Moscow prototyping centre

User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#4530 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Slutim Konje wrote:dok smo u kamenom dobu

Russia: Next-gen combat suit unveiled at opening of Moscow prototyping centre

Ma to je sve u fazi prototipa, niko još ne zna kako se ponaša u stvarnim uslovima. Amerikanci imaju te egzoskeletone kao prototipe već odavno, još dugo se to neće pojaviti na ratištima. Za naše uslove u BiH onaj ko može samostalno da proizvede pušku i pištolj ipak nije za kameno doba. Cijela bivša Jugoslavija se nije mogla nositi sa Rusijom ili Amerikom, kako onda očekuješ da to može BiH, pardon jedan njen dio. :oops:
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#4531 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

Tačno mi mrak na oči padne kad neko usporedi bh. vojnu industriju sa američkom ili ruskom recimo. Svaki put se dobro udarim u glavu da vidim kakve gluposti pojedini valjaju :roll:
User avatar
drndalo
Posts: 22824
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4532 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by drndalo »

Alfons Kauders wrote:
drndalo wrote:Da, jaki smo i nezavisni... Sa milion drugih opcija, sa para previse na raspolaganju, sa politickim uticajem nevidjenim od vremena Cercila... :shock:
Ponuda s najboljim offsetom pobjedjuje.

To po svemu sudeci nece moci biti ponuda iz EU.

Nije do utjecaja koliko do para, ali polako. Ima jos vremena, mozda se i ide na obaranje cijene neceg iz EU. :wink:
Daj i meni malo te droge... Ti bogme ko da u Svajcarskoj zivis... Pa ce pobijediti logika sa najvecim offsetom, a ne najveca provizija na Djevicanskim otocima...
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4533 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders »

Nuken wrote:Tačno mi mrak na oči padne kad neko usporedi bh. vojnu industriju sa američkom ili ruskom recimo. Svaki put se dobro udarim u glavu da vidim kakve gluposti pojedini valjaju :roll:
U strahu su velike oci.
racionalista
Posts: 1475
Joined: 20/07/2012 20:40

#4534 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by racionalista »

Što se tiče Bosanske NI, Ja lično sam prezadovoljan sadašnjim stanjem i vizijom u kojem smjeru bi trebala da se razvija u budućnosti. Uporedite neke druge oblike industrije koje imamo u BiH sa stanjem u "NI" i vidjećete da se ipak "kreće". Ja iskreno ne znam da igdje na svijetu postoji manja država i sa manje populacije, a da ima namjensku industriju u kapacitetu Bosne i Hercegovine.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4535 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders »

drndalo wrote:
Alfons Kauders wrote:
Ponuda s najboljim offsetom pobjedjuje.

To po svemu sudeci nece moci biti ponuda iz EU.

Nije do utjecaja koliko do para, ali polako. Ima jos vremena, mozda se i ide na obaranje cijene neceg iz EU. :wink:
Daj i meni malo te droge... Ti bogme ko da u Svajcarskoj zivis... Pa ce pobijediti logika sa najvecim offsetom, a ne najveca provizija na Djevicanskim otocima...
Kad se nasi pitaju, da.

Ali nece se puno pitati :D
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#4536 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a »

Čat čaaaat, zaČat, zaČat. Hahahahaha. Idemo nakucati četiri pet stranica. Možda nakon toga proizvod nestane.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#4537 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by General War »

ja proizvoda i mosnji :roll:
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#4538 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

nezna cojek cemu da se vise raduje. ovim vijestima iz NI ili muci i patnjih ovih padobranaca. a najgori je ovaj Alfonso sto im na muke staje sa onim prorocanstvom o proizvodnji oklopni transporteroma u hadzicima. pa gdje ve ti dusa druze Alfonso ...

da stvar bude jos gora ima vjest stara 5-6 godina koja pominje zajednicku proizvodnju oklopnjaka u TRZ hadzici sa turcima. nisam uspio da je pronadjem u internetu ali mislim da sam je tad i postovao na ovoj temi. pokusat cu da je pronadjem.
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#4539 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

Pojedini se fakat pojedoše :-) :lol: Proizvodnja oklopnjaka kroz par godina nije nerealna. Moglo bi se tu nešto skonati s nekom stranom zemljom. Imamo dosta kompanija koje rade metal i komponente za auto-industriju...Ako 10tak kompanija radi na RPG-u, mislim da bi se mogli udružiti i za oklopnjak. Javno-privatno partnerstvo je odlično za vojnu industriju
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#4540 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

Prica o proizvodnji oklopnih vozila u Bosni u suradnji sa Turskom se proteze minimum 8 godina ali ja nikad nista konkretno nisam vidio jos osim povremenih najava.

2009 godine je potpisan sporazum o suradnji izmedju UNISa i Turskog MKEKa
http://www.upi.com/Turkey-Bosnia-Herzeg ... 249936522/


Povremeno iskrsne prica opet

2010
http://ba.ekapija.com/news/339104/turci ... nih-vozila
Tur­ci nude UNIS-u za­je­dni­čku proi­zvo­dnju oklo­pnih vo­zi­la

Direktor UNIS Grupe Emir Smajilović i direktor federalne Direkcije za namjensku industriju Fahrudin Smailagić nedavno su posjetili Tursku, na poziv turskog državnog podsekretara za namjensku industriju gdje su, kako kažu, imali prilično konstruktivne razgovore o razvoju namjenske industrije u BiH. Kako za San kaže direktor Smajilović, ova međudržavna saradnja i konkretni prijedlozi će dovesti ponovo bh. namjensku industriju na zelenu granu. Naime, Smajilović i Smailagić su posjetili tursku firmu Best Group koja je izrazila želju za zajedničkom proizvodnjom oklopnih vozila.

"Ali detalje ove saradnje možemo iznijeti tek kad je konkretno definišemo i potpišemo ugovor", kaže Smajilović. Akcent u razgovorima sa turskim podsekretarom je stavljen na projekte koji su već u toku, a posebno na izvoznu dozvolu koju čeka bh. kompanija Zrak. Zrak, naime, pravi optičke nišane i periskope i trenutno ide probna serija.

itd, da ne izvlacim vise. Ja nista konkretnije nisam vidio javno, a ako neko zna nesto vise iz pozadine neka upotpuni.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#4541 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by The 51st State »

Puska,, municija, sljem, uniforma, obuca, zastitna oprema, sve u drzavi se pravi, ekstra u smislu nekog zajednickog nastupanja na trzistu, a I zbog svima poznatih stvari. Sad ce valjda fokus biti na malo slozenijim stvarima za razvijati.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#4542 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

Alfons Kauders wrote:
heckler wrote:
Alfons Kauders wrote: Coming soon to a Tehnicko-remontni Zavod near you (2019/2020) :izet:
Znas nesto sto mi ne znamo i otkud bas slika Terrexa?
Sto? Sta mu fali? :D

Dobar, a jeftina licenca - a mi nismo u poziciji da moramo kupiti EU licencu... Jer ono, ko ih jebe... Ne moramo im se uvlachit ko Slovenci i Hrvati, pa mozemo odabrati i nesto iz Singapura... odnosno prijateljske clanice NATO koja vec radi po toj licenci, a treba nam interoperabilnost.
Nista protiv terrexa i yavuza, samo pitam jeli znas nesto konkretno ili onako nagadjamo :)
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4543 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders »

heckler wrote:
Alfons Kauders wrote:
heckler wrote:
Znas nesto sto mi ne znamo i otkud bas slika Terrexa?
Sto? Sta mu fali? :D

Dobar, a jeftina licenca - a mi nismo u poziciji da moramo kupiti EU licencu... Jer ono, ko ih jebe... Ne moramo im se uvlachit ko Slovenci i Hrvati, pa mozemo odabrati i nesto iz Singapura... odnosno prijateljske clanice NATO koja vec radi po toj licenci, a treba nam interoperabilnost.
Nista protiv terrexa i yavuza, samo pitam jeli znas nesto konkretno ili onako nagadjamo :)
Brke odustale, a otkupili licencu i osposobili malu liniju za proizvodnju... Pa da ne propada, kad su vec ustimali nultu seriju :D

Komercijalno, dio malo sire price... Ameri ce usvojiti Terex derivat za marince, tako da nam i s te strane odgovara, i radi drugih trzista (ne za proizvodnju, vec remont, eventualno izradu pojedinih komponenti itd)

A iz nekih razloga, nekim ljudima bi odgovaralo da to ne rade s Turskom, vec s nama.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#4544 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by The 51st State »

Motor I ovjes su nam nedostizni u ovom trenutku, ostalo se moze napeti pa napraviti. Doduse I samo sarafanje je dobro doslo zarad usvajanja znanja.
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#4545 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

Kaže Biznisinfo u vezi skrivanja imena kompanije koja radi Alfu

Da nema razloga da se skriva ime ove kompanije govori činjenica da je u poslovnoj javnosti već poznato da AC-Unity priprema proizvodnju ovog oružja, koje je čak javno već predstavljeno na nedavnom sajmu naoružanja u Istanbulu (IDEF).

Informacije i fotografije sa tog predstavljanja nikad nisu objavljene u bh. medijima ali jesu na pojedinim tematskim forumima.


Šta će novinarstvo, samo klix forum! :lol:
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#4546 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

Alfons Kauders wrote:
heckler wrote:
Alfons Kauders wrote: Sto? Sta mu fali? :D

Dobar, a jeftina licenca - a mi nismo u poziciji da moramo kupiti EU licencu... Jer ono, ko ih jebe... Ne moramo im se uvlachit ko Slovenci i Hrvati, pa mozemo odabrati i nesto iz Singapura... odnosno prijateljske clanice NATO koja vec radi po toj licenci, a treba nam interoperabilnost.
Nista protiv terrexa i yavuza, samo pitam jeli znas nesto konkretno ili onako nagadjamo :)
Brke odustale, a otkupili licencu i osposobili malu liniju za proizvodnju... Pa da ne propada, kad su vec ustimali nultu seriju :D

Komercijalno, dio malo sire price... Ameri ce usvojiti Terex derivat za marince, tako da nam i s te strane odgovara, i radi drugih trzista (ne za proizvodnju, vec remont, eventualno izradu pojedinih komponenti itd)

A iz nekih razloga, nekim ljudima bi odgovaralo da to ne rade s Turskom, vec s nama.
Ima smisla ako su usvojili tehnologiju, doveli do prototipa a drzavni kupac odustao da onda nastave komercijalno. U Bosni bi imali idealnu situaciju. Nepopunjeni pogoni i kapaciteti, razvijena metalna industrija za oklop, balisticka keramika se vec proizvodi, razvijena auto-industrija za individualne dijelove, metelnih radnika svih profila za montazu. U Krajini se vec odavno proizvode kabine za sve vrste teskih industrijskih masina pa i tu iskustva ima. Za verzije sa topovima tu je i BNT naravno, Zrak za optiku, Pretis za municiju da se moze potpuni paket ponuditi itd itd itd.
User avatar
Hame_
Posts: 5538
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#4547 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Hame_ »

The 51st State wrote:Motor I ovjes su nam nedostizni u ovom trenutku, ostalo se moze napeti pa napraviti. Doduse I samo sarafanje je dobro doslo zarad usvajanja znanja.
De živ bio, kad pomenu "usvajanja znanja", ako si iz BiH usvoji ga nekako i isključi to veliko "i" gdje mu nije mjesto.

Za NI, kad budem u kući imo BH pištolj i pušku, u avliji turiro BH oklopnjak, a na pomoćnom Gradininom samohodnu haubicu u dure priča.

Ovako, niko uzeo u ruke i probo, k'o dobra sisata guzlata Photoshop treba na automehaničarskom kalendaru :mrgreen:
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#4548 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by The 51st State »

Izvini Hame I nece se ponoviti :)
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#4549 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

Krupa kabine može odraditi sam okvir i "kabinu".
Enker iz Tešnja radi balističku keramiku
Bekto sa svojim kompanijama može odraditi dosta metalnih komponenti (ima tu još dosta firmi koje odlično rade CNC, npr. GAT Sanski Most)
BNT može odraditi svu hidrauliku vozila te postaviti neko moćno oružje na vozilo koje bi moglo konstruisati baš za ovu namjenu
Zrak bi vjerovatno bio u stanju napraviti periskope i elektronsku kontrolu paljbe
TRZ Hadžići bi mogli odraditi veliki dio posla te samo sastavljanje

Naravno, oslanjali bi se u samom početku na veliki dio komponenti iz uvoza, ali, od nečeg se mora početi
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4550 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders »

heckler wrote:
Alfons Kauders wrote:
heckler wrote:
Brke odustale, a otkupili licencu i osposobili malu liniju za proizvodnju... Pa da ne propada, kad su vec ustimali nultu seriju :D

Komercijalno, dio malo sire price... Ameri ce usvojiti Terex derivat za marince, tako da nam i s te strane odgovara, i radi drugih trzista (ne za proizvodnju, vec remont, eventualno izradu pojedinih komponenti itd)

A iz nekih razloga, nekim ljudima bi odgovaralo da to ne rade s Turskom, vec s nama.
Ima smisla ako su usvojili tehnologiju, doveli do prototipa a drzavni kupac odustao da onda nastave komercijalno. U Bosni bi imali idealnu situaciju. Nepopunjeni pogoni i kapaciteti, razvijena metalna industrija za oklop, balisticka keramika se vec proizvodi, razvijena auto-industrija za individualne dijelove, metelnih radnika svih profila za montazu. U Krajini se vec odavno proizvode kabine za sve vrste teskih industrijskih masina pa i tu iskustva ima. Za verzije sa topovima tu je i BNT naravno, Zrak za optiku, Pretis za municiju da se moze potpuni paket ponuditi itd itd itd.
Da, a ako bi se usvojila platforma, dugorocno bi se mogla koristiti za druge proizvode, npr. BNT minobacace ili cak haubice (kao i prateca/opskrbna vozila za sve navedeno, sve po NATO standardu itd).

Za to trebaju ledja i dobra volja, a ta ledja nisu ni u Istanbulu, ni u Berlinu, vec preko bare. :)
Post Reply