BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
335
33%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
578
57%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
63
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
30
3%

Total votes: 1017

Alfons Kauders

#4526 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders » 02/07/2017 10:12

heckler wrote:
Alfons Kauders wrote: Coming soon to a Tehnicko-remontni Zavod near you (2019/2020) :izet:
Znas nesto sto mi ne znamo i otkud bas slika Terrexa?
Sto? Sta mu fali? :D

Dobar, a jeftina licenca - a mi nismo u poziciji da moramo kupiti EU licencu... Jer ono, ko ih jebe... Ne moramo im se uvlachit ko Slovenci i Hrvati, pa mozemo odabrati i nesto iz Singapura... odnosno prijateljske clanice NATO koja vec radi po toj licenci, a treba nam interoperabilnost.

drndalo

#4527 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by drndalo » 02/07/2017 10:21

Alfons Kauders wrote:
heckler wrote:
Alfons Kauders wrote: Coming soon to a Tehnicko-remontni Zavod near you (2019/2020) :izet:

Dobar, a jeftina licenca - a mi nismo u poziciji da moramo kupiti EU licencu... Jer ono, ko ih jebe... Ne moramo im se uvlachit ko Slovenci i Hrvati, pa mozemo odabrati i nesto iz Singapura... odnosno prijateljske clanice NATO koja vec radi po toj licenci, a treba nam interoperabilnost.
Jok ne moramo im se uvlaciti... :kiss:

Alfons Kauders

#4528 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders » 02/07/2017 11:04

drndalo wrote:
Alfons Kauders wrote:
heckler wrote:

Jok ne moramo im se uvlaciti... :kiss:
morali smo... ali vise ne moramo :D stoga imamo vise izbora

drndalo

#4529 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by drndalo » 02/07/2017 11:25

Da, jaki smo i nezavisni... Sa milion drugih opcija, sa para previse na raspolaganju, sa politickim uticajem nevidjenim od vremena Cercila... :shock:

Alfons Kauders

#4530 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders » 02/07/2017 11:29

drndalo wrote:Da, jaki smo i nezavisni... Sa milion drugih opcija, sa para previse na raspolaganju, sa politickim uticajem nevidjenim od vremena Cercila... :shock:
Ponuda s najboljim offsetom pobjedjuje.

To po svemu sudeci nece moci biti ponuda iz EU.

Nije do utjecaja koliko do para, ali polako. Ima jos vremena, mozda se i ide na obaranje cijene neceg iz EU. :wink:

Slutim Konje

#4531 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Slutim Konje » 02/07/2017 11:42

dok smo u kamenom dobu

Russia: Next-gen combat suit unveiled at opening of Moscow prototyping centre

Drvosjeca iz Dejcica

#4532 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 02/07/2017 11:47

Slutim Konje wrote:dok smo u kamenom dobu

Russia: Next-gen combat suit unveiled at opening of Moscow prototyping centre

Ma to je sve u fazi prototipa, niko još ne zna kako se ponaša u stvarnim uslovima. Amerikanci imaju te egzoskeletone kao prototipe već odavno, još dugo se to neće pojaviti na ratištima. Za naše uslove u BiH onaj ko može samostalno da proizvede pušku i pištolj ipak nije za kameno doba. Cijela bivša Jugoslavija se nije mogla nositi sa Rusijom ili Amerikom, kako onda očekuješ da to može BiH, pardon jedan njen dio. :oops:

Nuken

#4533 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken » 02/07/2017 12:13

Tačno mi mrak na oči padne kad neko usporedi bh. vojnu industriju sa američkom ili ruskom recimo. Svaki put se dobro udarim u glavu da vidim kakve gluposti pojedini valjaju :roll:

drndalo

#4534 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by drndalo » 02/07/2017 12:14

Alfons Kauders wrote:
drndalo wrote:Da, jaki smo i nezavisni... Sa milion drugih opcija, sa para previse na raspolaganju, sa politickim uticajem nevidjenim od vremena Cercila... :shock:

Nije do utjecaja koliko do para, ali polako. Ima jos vremena, mozda se i ide na obaranje cijene neceg iz EU. :wink:
Daj i meni malo te droge... Ti bogme ko da u Svajcarskoj zivis... Pa ce pobijediti logika sa najvecim offsetom, a ne najveca provizija na Djevicanskim otocima...

Alfons Kauders

#4535 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders » 02/07/2017 12:34

Nuken wrote:Tačno mi mrak na oči padne kad neko usporedi bh. vojnu industriju sa američkom ili ruskom recimo. Svaki put se dobro udarim u glavu da vidim kakve gluposti pojedini valjaju :roll:
U strahu su velike oci.

racionalista

#4536 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by racionalista » 02/07/2017 12:35

Što se tiče Bosanske NI, Ja lično sam prezadovoljan sadašnjim stanjem i vizijom u kojem smjeru bi trebala da se razvija u budućnosti. Uporedite neke druge oblike industrije koje imamo u BiH sa stanjem u "NI" i vidjećete da se ipak "kreće". Ja iskreno ne znam da igdje na svijetu postoji manja država i sa manje populacije, a da ima namjensku industriju u kapacitetu Bosne i Hercegovine.

Alfons Kauders

#4537 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders » 02/07/2017 12:35

drndalo wrote:
Alfons Kauders wrote:

Daj i meni malo te droge... Ti bogme ko da u Svajcarskoj zivis... Pa ce pobijediti logika sa najvecim offsetom, a ne najveca provizija na Djevicanskim otocima...
Kad se nasi pitaju, da.

Ali nece se puno pitati :D

archi_a

#4538 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a » 02/07/2017 12:38

Čat čaaaat, zaČat, zaČat. Hahahahaha. Idemo nakucati četiri pet stranica. Možda nakon toga proizvod nestane.

General War

#4539 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by General War » 02/07/2017 16:43

ja proizvoda i mosnji :roll:

155_mm

#4540 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm » 02/07/2017 17:12

nezna cojek cemu da se vise raduje. ovim vijestima iz NI ili muci i patnjih ovih padobranaca. a najgori je ovaj Alfonso sto im na muke staje sa onim prorocanstvom o proizvodnji oklopni transporteroma u hadzicima. pa gdje ve ti dusa druze Alfonso ...

da stvar bude jos gora ima vjest stara 5-6 godina koja pominje zajednicku proizvodnju oklopnjaka u TRZ hadzici sa turcima. nisam uspio da je pronadjem u internetu ali mislim da sam je tad i postovao na ovoj temi. pokusat cu da je pronadjem.

Nuken

#4541 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken » 02/07/2017 17:45

Pojedini se fakat pojedoše :-) :lol: Proizvodnja oklopnjaka kroz par godina nije nerealna. Moglo bi se tu nešto skonati s nekom stranom zemljom. Imamo dosta kompanija koje rade metal i komponente za auto-industriju...Ako 10tak kompanija radi na RPG-u, mislim da bi se mogli udružiti i za oklopnjak. Javno-privatno partnerstvo je odlično za vojnu industriju

heckler

#4542 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler » 02/07/2017 18:53

Prica o proizvodnji oklopnih vozila u Bosni u suradnji sa Turskom se proteze minimum 8 godina ali ja nikad nista konkretno nisam vidio jos osim povremenih najava.

2009 godine je potpisan sporazum o suradnji izmedju UNISa i Turskog MKEKa
http://www.upi.com/Turkey-Bosnia-Herzeg ... 249936522/

Povremeno iskrsne prica opet

2010
http://ba.ekapija.com/news/339104/turci ... nih-vozila
Tur­ci nude UNIS-u za­je­dni­čku proi­zvo­dnju oklo­pnih vo­zi­la

Direktor UNIS Grupe Emir Smajilović i direktor federalne Direkcije za namjensku industriju Fahrudin Smailagić nedavno su posjetili Tursku, na poziv turskog državnog podsekretara za namjensku industriju gdje su, kako kažu, imali prilično konstruktivne razgovore o razvoju namjenske industrije u BiH. Kako za San kaže direktor Smajilović, ova međudržavna saradnja i konkretni prijedlozi će dovesti ponovo bh. namjensku industriju na zelenu granu. Naime, Smajilović i Smailagić su posjetili tursku firmu Best Group koja je izrazila želju za zajedničkom proizvodnjom oklopnih vozila.

"Ali detalje ove saradnje možemo iznijeti tek kad je konkretno definišemo i potpišemo ugovor", kaže Smajilović. Akcent u razgovorima sa turskim podsekretarom je stavljen na projekte koji su već u toku, a posebno na izvoznu dozvolu koju čeka bh. kompanija Zrak. Zrak, naime, pravi optičke nišane i periskope i trenutno ide probna serija.

itd, da ne izvlacim vise. Ja nista konkretnije nisam vidio javno, a ako neko zna nesto vise iz pozadine neka upotpuni.

The 51st State

#4543 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by The 51st State » 02/07/2017 18:56

Puska,, municija, sljem, uniforma, obuca, zastitna oprema, sve u drzavi se pravi, ekstra u smislu nekog zajednickog nastupanja na trzistu, a I zbog svima poznatih stvari. Sad ce valjda fokus biti na malo slozenijim stvarima za razvijati.

heckler

#4544 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler » 02/07/2017 18:57

Alfons Kauders wrote:
heckler wrote:

Nista protiv terrexa i yavuza, samo pitam jeli znas nesto konkretno ili onako nagadjamo :)

Alfons Kauders

#4545 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders » 02/07/2017 19:37

heckler wrote:
Alfons Kauders wrote:
heckler wrote:

Nista protiv terrexa i yavuza, samo pitam jeli znas nesto konkretno ili onako nagadjamo :)
Brke odustale, a otkupili licencu i osposobili malu liniju za proizvodnju... Pa da ne propada, kad su vec ustimali nultu seriju :D

Komercijalno, dio malo sire price... Ameri ce usvojiti Terex derivat za marince, tako da nam i s te strane odgovara, i radi drugih trzista (ne za proizvodnju, vec remont, eventualno izradu pojedinih komponenti itd)

A iz nekih razloga, nekim ljudima bi odgovaralo da to ne rade s Turskom, vec s nama.

The 51st State

#4546 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by The 51st State » 02/07/2017 19:47

Motor I ovjes su nam nedostizni u ovom trenutku, ostalo se moze napeti pa napraviti. Doduse I samo sarafanje je dobro doslo zarad usvajanja znanja.

Nuken

#4547 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken » 02/07/2017 19:54

Kaže Biznisinfo u vezi skrivanja imena kompanije koja radi Alfu

Da nema razloga da se skriva ime ove kompanije govori činjenica da je u poslovnoj javnosti već poznato da AC-Unity priprema proizvodnju ovog oružja, koje je čak javno već predstavljeno na nedavnom sajmu naoružanja u Istanbulu (IDEF).

Informacije i fotografije sa tog predstavljanja nikad nisu objavljene u bh. medijima ali jesu na pojedinim tematskim forumima.

Šta će novinarstvo, samo klix forum! :lol:

heckler

#4548 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler » 02/07/2017 20:07

Alfons Kauders wrote:
heckler wrote:
Alfons Kauders wrote: Sto? Sta mu fali? :D

Brke odustale, a otkupili licencu i osposobili malu liniju za proizvodnju... Pa da ne propada, kad su vec ustimali nultu seriju :D

Komercijalno, dio malo sire price... Ameri ce usvojiti Terex derivat za marince, tako da nam i s te strane odgovara, i radi drugih trzista (ne za proizvodnju, vec remont, eventualno izradu pojedinih komponenti itd)

A iz nekih razloga, nekim ljudima bi odgovaralo da to ne rade s Turskom, vec s nama.
Ima smisla ako su usvojili tehnologiju, doveli do prototipa a drzavni kupac odustao da onda nastave komercijalno. U Bosni bi imali idealnu situaciju. Nepopunjeni pogoni i kapaciteti, razvijena metalna industrija za oklop, balisticka keramika se vec proizvodi, razvijena auto-industrija za individualne dijelove, metelnih radnika svih profila za montazu. U Krajini se vec odavno proizvode kabine za sve vrste teskih industrijskih masina pa i tu iskustva ima. Za verzije sa topovima tu je i BNT naravno, Zrak za optiku, Pretis za municiju da se moze potpuni paket ponuditi itd itd itd.

Hame_

#4549 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Hame_ » 02/07/2017 20:25

The 51st State wrote:Motor I ovjes su nam nedostizni u ovom trenutku, ostalo se moze napeti pa napraviti. Doduse I samo sarafanje je dobro doslo zarad usvajanja znanja.
De živ bio, kad pomenu "usvajanja znanja", ako si iz BiH usvoji ga nekako i isključi to veliko "i" gdje mu nije mjesto.

Za NI, kad budem u kući imo BH pištolj i pušku, u avliji turiro BH oklopnjak, a na pomoćnom Gradininom samohodnu haubicu u dure priča.

Ovako, niko uzeo u ruke i probo, k'o dobra sisata guzlata Photoshop treba na automehaničarskom kalendaru :mrgreen:

The 51st State

#4550 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by The 51st State » 02/07/2017 20:34

Izvini Hame I nece se ponoviti :)

Post Reply