BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
338
33%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
590
57%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
64
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
30
3%

Total votes: 1033

argyle

#4501 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by argyle » 01/07/2017 18:41

heckler

#4502 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler » 01/07/2017 19:20

iz zadnje klupe wrote:Brassmaxx su se zvali na americkom tržištu dok je vlasnik bila ruska Tula. Ako si pratio izvještaje sa SASE Amerikanci su kupili od Rusa goraždansku fabriku pištoljske municije i sada se prodaju pod robnom markom maxx tech.
https://www.youtube.com/watch?v=y1pv8_ipz0E
Ja mislim da je i dalje to isti vlasnik samo da su prebacili vlasnistvo na ekspozituru registrovanu u americi vjerovatno da izbjegnu mogucnost sankcija i zabrane poslovanja nakon sto su uvedene sankcije zbog agresije na ukrajinu.
Sajtovi su im gotovo identicni, a Facebook link sa Maxx Tech vodi na Tulinu FB stranicu.

Sto se tice PTG-a stvarno se nadam da istinski pokusavaju da podignu nivo kvalitete na visi nivo, jer ono sto sam ja pratio do prije par godina je bilo tragicno.

heckler

#4503 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler » 01/07/2017 19:23

Alfons Kauders wrote: Coming soon to a Tehnicko-remontni Zavod near you (2019/2020) :izet:
Znas nesto sto mi ne znamo i otkud bas slika Terrexa?

Nuken

#4504 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken » 01/07/2017 20:16

Mala digresija. Na IDEF-u je naš "kalašnjikov" predstavljen pod nazivom AC1 AKB15 da bi sad bio preimenovan u AC ALFA SMG1 :?

Image

Image

kiligonzales

#4505 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kiligonzales » 01/07/2017 21:51

archi_a wrote:Ma nema od ovog ništa. Sve je ovo laž. Ne može NI BiH to proizvesti. Nemaju kadar, nemaju opremu, nemaju znanje. To samo može u sr. i hr. U Bosni, jok.
:lol: :bih:
Neko ceka medije da mu nesto kaze o NI, a neko jbg poznaje nekoga koje oko iste. Dobro je vjerovati inace da je stanje u NI idealno i zivjeti s uvjerenjem da sve u njoj firme prave dobre rezultate kako mediji pisu o tome i realizuju planove sve po ps. Mediji ne pitaju radnike koliko kome i kada kasni plata u kojoj od firmi nase NI. Postoji razlika izmedju prihoda i dobiti, Igman prihodi i ostvaruje dobit, Pretis uprihodi, ali dobitaka nema, BNT i Binas isto tako, Ginexu i Vitezitu ne ide lose, Zrak ko Zrak, Trz Hadzici i Orao godinama ne prave nista znacajno da svoj status najlosijih firmi unutar NI FBiH poprave.

Odvoji privatne firme od NI FBiH koja je u drzavnom vlasnistvu. Puska je razvijena koliko vidim u privatnom sektoru. Takve se prije odluce da uvezu znanje, tehnologiju i masine neophodne za razvoj onoga sto zele, nego ovi u NI oko koje mesetari samo onaj ko nije stigao. Problema ima koliko i potencijala, ali fale ulaganja i u samo NI i u druge grane industrije koje bi joj mogle biti od pomoci.

22. godine cekas od kraja rata na svoju pusku i pistolj, a radis municiju maltane od pistolja do haubice, detonatore, punjenja, minobacace, same haubice, kurce palce od opreme, do odjece i obuce. Sta su radili prije rata, a sta rade danas je smjesno u poredjenju s onim sto je bilo. Danas je problem isporuciti jedan Oganj, Plamen ili Orkan koji su razvijeni u BNT. JBG, odradis lanser, odradis mehanizam za punjenje, finalizujes sve sto ide na kamion i to moras staviti na sporet Birin jer jbg nemas FAP masinu, a do danas u BiH nisi osposobio neku firmu ili konglomerat firmi koje proizvodi auto dijelove da proizvede prvi domaci automobil ili kamion barem za civilne svrhe. Samo da otvorite paralelno ovoj temi, temu o napretku u drugim vojnim industrijama vidjeli bi koliki je to odmak danas. Istina imali smo najvece gubitke, pa je i ovo danas uspijeh.

archi_a

#4506 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a » 01/07/2017 21:58

Dobro. :-D

Hame_

#4507 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Hame_ » 01/07/2017 22:05

Kako "Dobro"?

Ovo iznad tebe ako je dobro, jebaji ga :(

archi_a

#4508 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a » 01/07/2017 22:19

Image

Image

Image

Evo ti četvrti pa prebaci i analiziraj. Ja tamo neću iz principa. :wink:
Last edited by archi_a on 01/07/2017 22:26, edited 1 time in total.

archi_a

#4509 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a » 01/07/2017 22:25

Hame_ wrote:Kako "Dobro"?

Dobro kao, tvoje mišljenje.... poštujem.

Ti filtriraj informacije, naravno da ima problema. Ne postoji ni jedna država u regionu koja proizvodi 100 % proizvod. Evo npr. srbija ima kamion ali cijevi koristi prepakiravši ih sa starih oružja. Itd. Nije ni bitno.
Nema plate, mala plata, loši uslovi..... Razvijajući i praveći novi proizvod, postoji mogućnost da ćeš ga prodati, imati veće prihode, samim tim i boljitak za radnika i otvaranje novih radnih mjesta. Zato, samo naprijed i radujte se Bosanci, ostali grizite jajca.
Last edited by archi_a on 01/07/2017 23:02, edited 1 time in total.

kiligonzales

#4510 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kiligonzales » 01/07/2017 22:27

archi_a wrote:Image

Image

Image

Evo ti četvri pa prebaci i analiziraj. Ja tamo neću iz principa. :wink:
Pobjeda Tehnology. Dobru municiju rade za van, malo stede na sirovinama kad rade za domace trziste. :D

heckler

#4511 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler » 01/07/2017 22:29

archi_a wrote: Evo ti četvrti pa prebaci i analiziraj. Ja tamo neću iz principa. :wink:

I meni nije jasno kako se nekima da tamo natezati sa anamo-onima. :roll:
Sta veli lola, "tamo neka firma koja pravi plasticne okvire za naocale"

U svakom slucaju za pistolj nisam siguran iako naginjem da nije, a automat sam prilicno siguran da nije ACU
Last edited by heckler on 01/07/2017 22:32, edited 2 times in total.

heckler

#4512 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler » 01/07/2017 22:31

I sta velis care, jebo Bosnu kad nije vlastiti auto proizvela ..... ili bar kamion

Majko mila draga...

archi_a

#4513 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a » 01/07/2017 22:33

heckler wrote:I meni nije jasno kako se nekima da tamo natezati sa anamo-onima. :roll:
Sta veli lola, "tamo neka firma koja pravi plasticne okvire za naocale"

U svakom za pistolj nisam siguran iako naginjem da nije, a automat sam prilicno siguran da nije ACU
Ni meni nema nikakve poveznice, ali nek se raspravlja. :bih:

kiligonzales

#4514 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kiligonzales » 01/07/2017 23:17

heckler wrote:I sta velis care, jebo Bosnu kad nije vlastiti auto proizvela ..... ili bar kamion

Majko mila draga...
Oprostite sto vam zvucim suvise surov i pomalo bezobraza rijeci ne pakujem u svilu, ali vjeruj mi na rijec, sam bih bio najsretniji kada bi mi bili najaca privreda u ovome regionu, a time i vojna industrija. Sto neovisnija, modernija i inovativnija po meni bi bila bolja, ali trenutno ona sve to nije. NI je rat jebao znanje, a nasa politika i ljudi od uticaja i zvanje. Svako ko je pokusao podici istu nije mogao posjeci sva usta koja sisaju nasu NI i da Ameri nisu usli sa svojim uticajem i partnerstvom tesko bi mi i do ovog danas stigli. Da su mogli ko sto nisu mogli, napravili bi od nase NI ono sto su napravili od Energoinvesta. Spominjem mane jer se one najbrze zaborave pred poplavom medijskih clanaka poput ovog danasnjeg Avazovog ili onoga o samopicecoj haubici iz BNT.

Kad bi uzeli ovdje i pravili presjek svake firme u NI BIH do rata, sa stanjem firmi danas u NI FBIH ili RS, pitali bi se sta nam je to ostalo danas. Pricu o autu spomenuh tek onako da spomenem da razvoj vojne industrije ne obuhvata samo nju samu, vec i druge grane industrija od kojih zavisi. Poredeci s onim sto je bilo nekad, jedna Soko Mostar je mogao proizvesti serijski vojne letjelice, danas imamo prazne hale i neke koje sluze UIO kao terminali za oporezivanje, a ne mozemo napraviti mini drona poput vrabca koji bi se opet mogo prodavati nekome jer NI ne prati nove trendove na trzistu.

kiligonzales

#4515 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kiligonzales » 02/07/2017 00:10

archi_a wrote:
Hame_ wrote:Kako "Dobro"?

Dobro kao, tvoje mišljenje.... poštujem.

Ti filtriraj informacije, naravno da ima problema. Ne postoji ni jedna država u regionu koja proizvodi 100 % proizvod. Evo npr. srbija ima kamion ali cijevi koristi prepakiravši ih sa starih oružja. Itd. Nije ni bitno.
Nema plate, mala plata, loši uslovi..... Razvijajući i praveći novi proizvod, postoji mogućnost da ćeš ga prodati, imati veće prihode, samim tim i boljitak za radnika i otvaranje novih radnih mjesta. Zato, samo naprijed i radujte se Bosanci, ostali grizite jajca.
U Jugi sve firme su radile kao dio jednog konglomerata sa svrhom da imaju sto bolji proizvod, tako da neke tvornice su imale paletu proizvoda koje su radile same, a neke u saradnji s drugima su razvijale zajednicke proizvode. Nemojte misliti da BiH i Srbija ne saradjuju u ovoj industriji, poceli su s time sa promjenom politickih prilika u Srbiji 2000-te, a sada tu paletu saradnje prosiriju i u planu imaju ozivljavanje nekih starih, a bome i novih projekata, na nekima vec rade.

Nije svrha samo proizvesti, nego proizvesti i prodati. Mi nemamo taj luksuz da proizvodimo nepotrebno, neplanski i sutra sebi ako ne prodamo, pravimo svoja groblja naoruzanja.

Nuken

#4516 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken » 02/07/2017 00:13

@archi_a mislimo li na isto? Na ovom snimku (što si slikao) je Alfa i pištolj? Ako je ovo Alfa, ovo ne trza sekunde. S čela možeš pucati :lol:

archi_a

#4517 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a » 02/07/2017 00:22

Nuken wrote:@archi_a mislimo li na isto? Na ovom snimku (što si slikao) je Alfa i pištolj? Ako je ovo Alfa, ovo ne trza sekunde. S čela možeš pucati :lol:
Nisam siguran da su ovo proizvodi. Linije mi nisu iste. Možda da je pištolj ali ne bih mogao tvrditi.

archi_a

#4518 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a » 02/07/2017 00:22

kiligonzales wrote:
U Jugi sve firme su radile kao dio jednog konglomerata sa svrhom da imaju sto bolji proizvod, tako da neke tvornice su imale paletu proizvoda koje su radile same, a neke u saradnji s drugima su razvijale zajednicke proizvode. Nemojte misliti da BiH i Srbija ne saradjuju u ovoj industriji, poceli su s time sa promjenom politickih prilika u Srbiji 2000-te, a sada tu paletu saradnje prosiriju i u planu imaju ozivljavanje nekih starih, a bome i novih projekata, na nekima vec rade.

Nije svrha samo proizvesti, nego proizvesti i prodati. Mi nemamo taj luksuz da proizvodimo nepotrebno, neplanski i sutra sebi ako ne prodamo, pravimo svoja groblja naoruzanja.
Upravo je ova tvrdnja o potenciranju saradnje, pokazatelj i dokaz da je NI Bosne i Hercegovine vrlo važan faktor i želja "partnera" u regiji. Može biti samo bolje i uspješnije, zato me raduje svaki novi projekat. Neka se radi, neka se sarađuje, a Boga mi, neka se ima i vlastiti proizvodni program. Svake godine je sve naprednije i sve bolje. :bih:

Nuken

#4519 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken » 02/07/2017 00:32

archi_a wrote:
Nuken wrote:@archi_a mislimo li na isto? Na ovom snimku (što si slikao) je Alfa i pištolj? Ako je ovo Alfa, ovo ne trza sekunde. S čela možeš pucati :lol:
Nisam siguran da su ovo proizvodi. Linije mi nisu iste. Možda da je pištolj ali ne bih mogao tvrditi.
Po meni je automat uvjerljiviji čak. Kundak odgovara, dimenzije tu, okvir i položaj istoga, vrh cijevi i sam oblik, rapored šina(ovaj ima mehanički nišan). Pištolj također po obliku i dimenzijama, vidi se šina ispod cijevi, čini mi se da je malo "deblji". Priča se o 9mm municiji. Za mene nema sumnje da su ovo Alfa i pištolj :?

kiligonzales

#4520 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kiligonzales » 02/07/2017 01:05

archi_a wrote:
kiligonzales wrote:

Upravo je ova tvrdnja o potenciranju saradnje, pokazatelj i dokaz da je NI Bosne i Hercegovine vrlo važan faktor i želja "partnera" u regiji. Može biti samo bolje i uspješnije, zato me raduje svaki novi projekat. Neka se radi, neka se sarađuje, a Boga mi, neka se ima i vlastiti proizvodni program. Svake godine je sve naprednije i sve bolje. :bih:
Koliko me sjecanje sluzi, sa Srbima radimo i prodajemo Oganj, on je i dalje u ponudi BNT-a.

Postoje razlozi zasto moze biti i treba biti bolje, potencijal postoji, postoje i problemi, a to su razliciti uticaji na ni, sto unutrasnji sto vanjski, te stanje samih fabrika iznutra, problemi znanja, star edukovan kadar koji nema ko naslijediti, imamo staru tehnologiju rada i mašine. Imamo ponudu vlastitih proizvoda, treba joj osvjezenje i sirina, uraditi prototip je jedno, a gurnuti u serijsku proizvodnju je drugo. Na kraju znanje koje nemas kupis, masine takodjer, ako treba radis u partnerstvu s drugim, po tudjoj licenci, radis dok ne naucis i osposobis se da nesto novo napravis i sam.

To kod nas privatne firme u odbranbenoj industriji imaju bolju strategiju razvoja nego one pod krovom drzave.

kiligonzales

#4521 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kiligonzales » 02/07/2017 01:19

Nuken wrote:
archi_a wrote:
Po meni je automat uvjerljiviji čak. Kundak odgovara, dimenzije tu, okvir i položaj istoga, vrh cijevi i sam oblik, rapored šina(ovaj ima mehanički nišan). Pištolj također po obliku i dimenzijama, vidi se šina ispod cijevi, čini mi se da je malo "deblji". Priča se o 9mm municiji. Za mene nema sumnje da su ovo Alfa i pištolj :?
Znaci prvi domaci SMG6 razvijen. Nek nam je sa srecom. Ima da AC Unity i Pobjeda Technology zajedno prodaju cijeli paket, jedni rade pusku i pistolj, a drugi municiju. Ide 9mm parabelumska municija ko halva. :D

Eh kad bi Igman sad ispratio ovaj primjer saradnje, pa fino s njima poceo razvijati razne puske za kalibre municije koje sami proizvode bilo bi super.

Comanche

#4522 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Comanche » 02/07/2017 02:58

Najlakše je reći nema ništa od toga, nemoze se to u Bosni proizvesti. Sreća pa izgleda da ljudi koji su krenuli u taj posao imaju iskustvo i uspjeh tako da ih ovi negativci neće zaustaviti.

Nemože se odmah očekivati da se prave VBR-ovi, Gazele itd. Bosna je mala država, i dovoljno je kad bi se samo fokusirali na licno naoružanje, artiljeriju, optike i municiju.
Tu imamo iskustva, nadam se jos uvjek dovoljno znanja i tehnologije.

Što se tiče vojnog tržišta, valjda bi se moglo prodati dosta toga u islamskom svijetu, a što se tiče civilnog tržišta ja sam siguran da bih mogao pomoći u prodaji u USA gdje se može naći kupac za sve što valja.

Naravno kvalitet i fleksibilnost što se tiče potražnje kupaca mora da bude prioritet. Zastava je odličan primjer kako da se NE vodi posao. Imali su sve predispozicije da postanu veliki igrač a tapkaju u mjestu zadnjih 25 godina.

Kejn

#4523 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Kejn » 02/07/2017 07:39

Čim Bošnjak bude minsitar odbrane potrebno je uvesti ovo naoružanje kao standardno u OS, i popuniti OS sa brojem Bošnjaka koji bi odgovarao popisu iz 2013-te. Milim da do sada ministrica Pendeš nije potpisala riješenje da se poveća učešće Bošnjaka u OS kako bi odgovarao popisu iz 2013-te.

Alfons Kauders

#4524 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders » 02/07/2017 10:12

heckler wrote:
Alfons Kauders wrote: Coming soon to a Tehnicko-remontni Zavod near you (2019/2020) :izet:
Sto? Sta mu fali? :D

Dobar, a jeftina licenca - a mi nismo u poziciji da moramo kupiti EU licencu... Jer ono, ko ih jebe... Ne moramo im se uvlachit ko Slovenci i Hrvati, pa mozemo odabrati i nesto iz Singapura... odnosno prijateljske clanice NATO koja vec radi po toj licenci, a treba nam interoperabilnost.

drndalo

#4525 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by drndalo » 02/07/2017 10:21

Alfons Kauders wrote:
heckler wrote:
Sto? Sta mu fali? :D

Dobar, a jeftina licenca - a mi nismo u poziciji da moramo kupiti EU licencu... Jer ono, ko ih jebe... Ne moramo im se uvlachit ko Slovenci i Hrvati, pa mozemo odabrati i nesto iz Singapura... odnosno prijateljske clanice NATO koja vec radi po toj licenci, a treba nam interoperabilnost.
Jok ne moramo im se uvlaciti... :kiss:

Post Reply