BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
ins

Re: BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Post by ins » 22/12/2009 15:42

chuchumbamayumbe wrote:
Imas li koga u BH Telecomu pa znas da nemaju beneficija, il bubas onako, o bureku i spajalicama?! Ja imam, pa ti zato i govorim.
Ne radi se o dobroj plati, plate tamo nisu lose, ali nisu ni onolike kolike raja misli da jesu. Ne svode se beneficije samo na putovanje u Dubai, ako nisi znao. Znaci, pare kojima ti i ja placamo telefone, internet i ostalo nemaju nikakvog utjecaja na ono sto se desava u Telekomu?

Meni su beneficije ovo: 13. i 14. plata, business kartica sa finim limitim za reprezentaciju, sluzbeni auto 24/365, pravo na hotel 150+ EUR, po mogucnosti business klasa za avio let, itd...

To niko od onih levata koji rade tamo nema, a od luzera koji sanjaju da rade tamo niko ni ne zna da to postoji. Plaat, regres i bonus nije beneficija, vec naknada za rad!

A sto se tice placanja BH Telecomu, ti ako ne zelis, ne moras koristiti ama bas ni jednu njihovu uslugu, prema tome, oni nisu "moji"

huble2007

Post by huble2007 » 22/12/2009 19:22

Da malo uporedimo koliko taj telekom zaradjuje godisnje i da li je on zaista neka zlatna koka:
dakle, Zastupnicki dom Federalnog parlamenta usvojio je prijedlog budzeta za iducu godinu i on iznosi oko cca 1.740.000.d000 KM, sto je za 375.000.000 KM manje od ovogodisnjeg, koji je iznosio cca 2.115.000 KM.
Sto se tice zarade BH Telecom, Vlada FBIH je prosle godine na osnovu 90% vlasnistva BH T-a dobila cca 100.000.000 KM, a oko cca 15.000.000 je uplaceno tzv "malim dionicarima" koji su tokom privatizacije dobili tih 10% na osnovu prijedloga SDP-a, za bezvrijedne certifikate. Dakle, Vlada radom BH T-a nije zaradila ni 4% od ovogodisnjeg budzeta, a stim da neto dobit ovog preduzeca konstantno pada zadnje dvije godine.

za_sada_bez_dobrog_nicka

Post by za_sada_bez_dobrog_nicka » 24/12/2009 12:36

komi wrote:postoje za inžinjere menadžere i ekonomiste

a mi obični radnici s društvenim fakultetima ili sa srednjom školom ne trebamo živjeti

Što misliš tko je kriv što nisi završio elektrotehniku, nego si upisivao političke nauke "jer ih je lakše završiti i tko će se zaj... sa integralima, propagacijama, SWR-om itd.", i tko je kriv što si ostao SSS bez fakulteta?

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Post by KatarinaKosaca » 24/12/2009 12:46

za_sada_bez_dobrog_nicka wrote:Što misliš tko je kriv što nisi završio elektrotehniku, nego si upisivao političke nauke "jer ih je lakše završiti i tko će se zaj... sa integralima, propagacijama, SWR-om itd.", i tko je kriv što si ostao SSS bez fakulteta?

Ovo je bez veze komentar. Netko završi elektro, netko političke nauke, njegov izbor. Netko nema uvjeta za školovanje, netko ne želi. Ja sam išla u amtematičku gimnaziju, pa sam se još tamo "zahebavala sa integralima", ali sam završila društveni fakultet jer sam tako željela. Ovdje, je više bila riječ o šansama, odnosno istim mogućnostima za sve, a na odabiru faksa. U firmi o kojoj govorimo ima ljudi i sa SSS ima ljudi i koji su završili fakultete društevnih nauka, ali nemaju istu šansu na tržištu rada. Ima i elektroinžinjera koji ne mogu ući u BIH Telecom. Ja im nikada nisam vidjela javni natječaj :?

tonymontana

Post by tonymontana » 24/12/2009 19:27

Koji tuzan post, od ovoga elektrotehnicara.. Al dobro od koga je dobro je i ovo.. Nego citam na teletekstu kao "okrivljeni" menadzment je drzao press konferenciju, kao neko drugi je krao i zaposljavao njihovu djecu i ljubavice, a zarada ce biti na nivou proslogodisnje! Sic!... A sad hoce li pfrihod m:tela biti kao proslogodisnji, to je pitanje, jer su prosle godine podigli zaradu za 40%.. Bice interesantno..
A nisu rekli da dubiozu u poslovanju nadoknadjuju iz plata zaposlenih, koje je ovaj korumpirani menadzment smanjio ove godine za 40%, i ukinuo sve benificije koje su radnici imali do dolaska ove korumpirane uprave. Dakle stari radnici prvo moraju zaraditi za stotine njihove djecice i ljubavnica, a onda pokriti iz svoje plate dubiozu u prihodu i njihove promasene projekte koji kostaju stotine miliona, a na kraju zavrse u smetljistu.. U glavnom su to projekti koji pokrecu njihova djecica da bi dobili nagradu, a unaprijed se zna da je to promasaj. Vlada je glavni krivac za sve, jer je los gazda, u privatnom preduzecu bi sigurno vodili racuna o firmi, jer su nasi "strcnjaci" uspjevali unistiti i vece i jace firme od telekoma...

Fordas

Post by Fordas » 24/12/2009 19:51

ins wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Sta ima luzer?

Standardno, kod tebe?

Ovdje nije u pitanju ko je luzer a ko nije.
U Sarajevu ne postoje stotine firmi u kojima je bolje raditi nego u BH Telekomu, pogotovu ne onih koje su "drzavne".

Postoje

Prema tome, ne pretjeruj. Pretpostavljam da bi bilo lijepo raditi u BH Telekomu, sa svim beneficijama koje nosi jedno takvo radno mjesto.

Kojim beneficijama? Burek ili musaka na stolu svaki dan u 11.15? Sef koji smrdi na luk? Pisanje zahtjeva za nabavku spajalica? Ako mislis da je "dobra" plata beneficija, onda grijesis, plata je naknada za tvoj rad, ne beneficija! Beneficija je kada firma sve svoje uposlenike odvede 'nako u Dubai u januaru (a sto ti nisi ni cuo da se desilo u Sarajevu, jel tako?)

Da li si procitao naslov teme? Ako nisi, probaj ponovo da skontas o cemu se radi...i sta se radi...sa NASIM parama. OK?

U budzetu su NASE pare, pare u BH telecomu pripadaju dionicarima BH Telecoma...dakle NJIMA.
Ako hoces da su nase, moras kupiti dionice i meni i sebi...

Kao prvo, Ne postoje. Kao sto ne postoji firma na svijetu u kojoj se manje radi za vise para od BHtelecoma a ne tjerajte me da to ovdje dokazujem!
Kao drugo, pitas se sta su benificije? Udji u prvu banku na koju naletis bilo gdje u BiH i samo apomeni da radis u BHT-u pa da vidis sta se sve nudi :roll:
Kao trece, to sto sef smrdi, smrdi ssam sebi i to je opet bolje nego da ti curi ulje iz mjenjaca po tijelu dok pazis da ruke ne opeces od granu auspuha a za 500 KM mjesecno i bez prijave :roll:
Kao cetvrto, javne nabavke u BHT-u koliko ja znam obzirom na zakonsku proceduru idu 2x godisnje, rijetko kad vise, tako da je to fakat silina posla, shvatam te potpuno :roll:
i kao peto, BHTelecom je vecinsko vlasnistvo ove drzave, dok su dionicari vlasnici oko 20-ak posto (ne da mi se sad da kopam po dokumentima) pa prema tome :roll:
Nista licno, tek toliko da ispravim neke krive navode

ins

Post by ins » 25/12/2009 13:16

Fordas wrote:
Kao prvo, Ne postoje. Kao sto ne postoji firma na svijetu u kojoj se manje radi za vise para od BHtelecoma a ne tjerajte me da to ovdje dokazujem!
Kao drugo, pitas se sta su benificije? Udji u prvu banku na koju naletis bilo gdje u BiH i samo apomeni da radis u BHT-u pa da vidis sta se sve nudi :roll:
Kao trece, to sto sef smrdi, smrdi ssam sebi i to je opet bolje nego da ti curi ulje iz mjenjaca po tijelu dok pazis da ruke ne opeces od granu auspuha a za 500 KM mjesecno i bez prijave :roll:
Kao cetvrto, javne nabavke u BHT-u koliko ja znam obzirom na zakonsku proceduru idu 2x godisnje, rijetko kad vise, tako da je to fakat silina posla, shvatam te potpuno :roll:
i kao peto, BHTelecom je vecinsko vlasnistvo ove drzave, dok su dionicari vlasnici oko 20-ak posto (ne da mi se sad da kopam po dokumentima) pa prema tome :roll:
Nista licno, tek toliko da ispravim neke krive navode

Eki? Ma nije valjda...

Da pojasnim, moja poenta je da onim likovima koji rade u BHT zavide samo isti takvi likovi koji ne rade u BHT, a koji realno niti u jednoj dobroj firmi nemaju mjesta. I tvoj post me samo dodatno uvjerio u to...

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 26/12/2009 07:46

@ins,
Tvoja poenta - tvoje misljenje.
Mozes misliti sta god hoces, ali ako procitas temu od pocetka do kraja, i opet budes tvrdio to sto tvrdis - bice ili da okreces glavu od onoga o cemu se govori, ili da te cisto zaboli neka stvar glede BH Telecoma (u tom slucaju se nisi ni trebao javljati i komentarisati).

Frankyee

Post by Frankyee » 26/12/2009 11:31

huble2007 wrote:Pa zalosno je ovo da je Vladi lakse skrhati BH Telecom i trziste prepustiti m:telu nego smijeniti korumpirani i nesposobni menadzment i dovesti na njihova mjesta mlade i sposobne ljude. Ove sadasnje izvesti sa lisicama na rukama u pratnji sudske policije.
Evo i Avaz danas prvi put objavljuje ono sto i ptice na grani znaju, ali se kamufliralo obilnim sredstvima za tzv "marketing", da BH Telecom sve slabije posluje, da HT Mostar propada. Ili je vlada los vlasnik, koji je dao firme na upravljanje jos gorem menadzmentu ili je to hajmo se mi nakrasti sto vise to ce se i tako prodati.. Ja znam da m:tel rastura. Vidite im samo teleshopova i veslog osoblja, naspram odvratno orange shopova od BH T i smrknutih faca koje tamo rade. Kazu sudstvo nije korumpirano, hm.. Garant ima neki "marketing" i kod njih..

Da li postoje neki relevantni i zvanicni podaci o tome da mTel rastura ? po kom principu se to mjeri.

Sto se tice menadzmenta mTela tu su sve neki mladi i sposobni ljudi vecina nesto ispod 40g starosti. Ali kakvi su rezultati te firme u odnosu na BH telekom po pitanju finansija, tehnologije, usluga i slicno?

Evo sta kazu za BHT

BH Telecom: Očekivana dobit ove godine 160 milijuna KM
Autor/izvor: SEEbiz / Fena
SARAJEVO - Tvrtka BH Telecom procjenjuje, na osnovu ostvarenih rezultata u jedanaest mjeseci i očekivanja u prosincu, da će društvo u 2009. ostvariti 606.495.000 ukupnog prihoda, 446.428.000 ukupnog rashoda, a očekivana dobit je 160.067.000 KM, istaknuto je danas u Sarajevu na novogodišnjoj press-konferenciji ove kompanije.

Generalni direktor BH Telecoma Nedžad Rešidbegović govorio je o preliminarnim pokazateljima poslovanja kompanije za 2009. i planovima za razdoblje 2010.-2011.

Ukupna realizacija investicija u 2009. iznosila je oko 150 milijuna KM, koje više od 50 posto realiziraju domaće firme.

Istaknuto je da je BH Telecom u proteklom razdoblju bio izložen brojnim tržišnim utjecajima kao što su recesija, djelovanje konkurencije, liberalizacija te prisustvo raznih inspekcija i revizija, što je rezultiralo negativnim efektima u nekim segmentima poslovanja i utjecalo da se određeni planski elementi ne dostignu.

Govoreći o rezultatima iz ove godine Rešidbegović je sveukupno poslovanje BH Telecoma ocijenio uspješnim. Što se tiče ostvarenih telekomunikacijskih kapaciteta BH Telecoma za ove godinu BH Mobile ima 1.500.000 korisnika, BH Line - fiksna telefonija 545.000, te BH Line - Internet 100.000 od čega 90 tisuća korisnika ADSL-a.

"Možemo očekivati da će BH Telecom nastaviti razvijati svoju mrežu uvođenjem novih tehnologija i uvođenjem novih usluga i u tom segmentu posebna pažnja će se posvetiti različitim paketima usluga, a nastavlja se i s unapređenjem prodajne mreže i podrške korisnicima“, istakao je Rešidbegović.

Prema njegovim riječima, plaće u BH Telekomu kada se isključi porez na dohodak, prekovremeni rad i stimulacije iznose 1.360 KM po radniku. Tvrtka ima 3.280 uposlenika i stipendiraju se mladi stručnjaci.

Planovi kompanije za naredno razdoblje predviđaju tehnološka unapređenja kroz modernizaciju pristupne mreže, razvoj 3G radiomreže da bi se osigurala veća pokrivenost stanovništva i omogućio širokopojasni pristup za sve korisnike putem mobilne 3G/HSPA i fiksne ADSL mreže i proširenje asortimana postojećih usluga novim paketima, posebno 3Play usluga.

Predviđaju se i trendovi sniženja cijena u gotovo svim segmentima, klasičnih i usluga nove generacije u mobilnoj i fiksnoj mreži, ali i u međunarodnom prometu i roamingu.

Frankyee

Post by Frankyee » 26/12/2009 12:00

Lud i ponosan wrote:PA dokazi su ti javno dostupni u recimo finansijskim izvjestajima...

Povecali su broj mobilnih pretplatnika skoro eksponencijalno, ADSL za godinu dana je pridobio 50000 korisnika, 3g mreza koju su izbacili pokriva cijelu drzavu, za razliku od konkurencije i poprilicno su povoljniji i u tom segmentu,.... M:tel je potencijalno vodeca kompanija u sektoru telekomunikacija, prema dosadasnjem trendu, naravno ako BH Telekom bude nastavio putem koji ide sada. Ta smjena se nece dogoditi brzo, ali se plasim da ce nakon potpune trzisne liberalizacije njihova rigidnost i nesposobnost vise doci do izrazaja.
Ovo nije moje misljenje, vec cinjenice koje su, kao sto sam rekao, javno dostupne.

Vjerovatno da ima sposobnih ljudi, ali problem je vlada i stranke koje kroz BH Telekom rjesavaju neke svoje privatne probleme i glavni su krivac i za ovaj lopovluk koji se u zadnje vrijeme provlaci po medijima. Ne znam, privatizacija je sigurno pravo rjesenje, ali nije to u interesu ovih kriminalaca.

Ako je mtel zaista poceo da preuzima trziste zbog cega je to tako? da li ovde neko zna malo vise podata o razlikama izmedju ove dvije firme (osim vlasnistva)

Da li je u pitanju modernija tehnologija koju mtel koristi ili mozda je u pitanju bolji menadzment firme, marketing, ili strucnost njihovih inzinjera? ocito je da uticaj iz Srbije je bio pozitivan za mtel pa mozda je u pitanju da su dosli pametniji i sposobniji ljudi nego ovi sto vode BHTel.

Znaci mora biti ipak neki razlog sto mtel preuzima trziste.

milenko

Post by milenko » 26/12/2009 12:10

kad je dodik prodavao telekom mobilnoj srbije, ovi u bhtelekom-u nisu mogli da skontaju da ce se pokriti srbija, bih, crna gora (tamo nisu kupovali vec napravili) u jedinstven komunikacioni prostor, gdje ce recimo, neko iz sandzaka koji zivi u bosni, kupiti ovdasnji mtel broj (aparat skoro za dz daju), odnjet ga rodjaku npr. u novi pazar il' u podgoricu , i pricat sa njim po 11 feninga za minut...to se nije moglo skontat'???? nije se mogao tada naci neki partner koji bi tome parirao????tada, kad su uslovi prodaje bili mnogo bolji nego sada...

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 26/12/2009 12:32

Frankyee wrote:
Lud i ponosan wrote:PA dokazi su ti javno dostupni u recimo finansijskim izvjestajima...

Povecali su broj mobilnih pretplatnika skoro eksponencijalno, ADSL za godinu dana je pridobio 50000 korisnika, 3g mreza koju su izbacili pokriva cijelu drzavu, za razliku od konkurencije i poprilicno su povoljniji i u tom segmentu,.... M:tel je potencijalno vodeca kompanija u sektoru telekomunikacija, prema dosadasnjem trendu, naravno ako BH Telekom bude nastavio putem koji ide sada. Ta smjena se nece dogoditi brzo, ali se plasim da ce nakon potpune trzisne liberalizacije njihova rigidnost i nesposobnost vise doci do izrazaja.
Ovo nije moje misljenje, vec cinjenice koje su, kao sto sam rekao, javno dostupne.

Vjerovatno da ima sposobnih ljudi, ali problem je vlada i stranke koje kroz BH Telekom rjesavaju neke svoje privatne probleme i glavni su krivac i za ovaj lopovluk koji se u zadnje vrijeme provlaci po medijima. Ne znam, privatizacija je sigurno pravo rjesenje, ali nije to u interesu ovih kriminalaca.

Ako je mtel zaista poceo da preuzima trziste zbog cega je to tako? da li ovde neko zna malo vise podata o razlikama izmedju ove dvije firme (osim vlasnistva)

Da li je u pitanju modernija tehnologija koju mtel koristi ili mozda je u pitanju bolji menadzment firme, marketing, ili strucnost njihovih inzinjera? ocito je da uticaj iz Srbije je bio pozitivan za mtel pa mozda je u pitanju da su dosli pametniji i sposobniji ljudi nego ovi sto vode BHTel.

Znaci mora biti ipak neki razlog sto mtel preuzima trziste.

Koliko ja vidim iz komentara u dnevnoj stampi (ono sto nadjem na internetu) i komantara po forumu, BH Telecom je u poprilicnoj stagnaciji (a koliko upratih i nekoliko procenata manja dobit u odnosu na proslu godinu).
Ako ih sada ne trgne malo ova MojaTV (a po svemu sudeci, slabo - vidim po komentarima testera- osim ako ne snize cijene usluge).
Donedavno sam imao osjecaj da BH Telecom radi upravo onoliko koliko mu konkurencija nalaze. Sa MojomTV mi se cini da su ipak oni nacinili prvi korak, nadam se iskreno u pravom smjeru.
Ima li neko podatke za m:tel za ovu godinu, i poredjenje sa prethodnom.
A na stranu sto BH Telecom "muci" zakon o javnim nabavkama. Tako da su se oni silni mobiteli morali nabavljati putem direktnog dogovora sa dobavljacima, aa?
Odem ja da uzmem pretplatu (do sada Ultrash, nemam certifikat).
Hahaha, nidje veze. Lakse izvaditi oruzani list nego postati pretplatnik mobilne u Bh Telecomu. A sto je najzanimljivije, imam 2 fiksna broja na sebi, i ADSL, uredno placanje, ali dzaba.
Treba mi nekakvih potvrda, te iz opstine, te sa biroa, te od firme (a ja nezaposlen ;-) ), itd...
Odem u m:tel. Nema problema, platite odmah 3 pretplate unaprijed, i nemate roaminga prva 3 mjeseca i to je to.
Ipak, nisu imali onaj N78 za koji sam ja zapeo, pa sam tako uzeo samo telefon preko BH Telecoma (na mamin racun), a ostao Ultrash (i pored moje najbolje volje da predjem na pretplatu).

Frankyee

Post by Frankyee » 26/12/2009 12:43

milenko wrote:kad je dodik prodavao telekom mobilnoj srbije, ovi u bhtelekom-u nisu mogli da skontaju da ce se pokriti srbija, bih, crna gora (tamo nisu kupovali vec napravili) u jedinstven komunikacioni prostor, gdje ce recimo, neko iz sandzaka koji zivi u bosni, kupiti ovdasnji mtel broj (aparat skoro za dz daju), odnjet ga rodjaku npr. u novi pazar il' u podgoricu , i pricat sa njim po 11 feninga za minut...to se nije moglo skontat'???? nije se mogao tada naci neki partner koji bi tome parirao????tada, kad su uslovi prodaje bili mnogo bolji nego sada...

Ako je u pitanju stvaranje jedinstvenog prostora to se moglo skontati valjda ali ne mogu vjerovati da je uticaj toliki na poslovanje firme jer ipak vecina stanovnika ne putuje mnogo i nema toliko rodbinskih veza sa Srbijom i CG. Vise bi znacilo povezivanje sa Austijom, Slo, Njemackom, tamo ima gomila nasih ljudi koji rade.

Kakav je kvalitet mreze BH telecoma u poredjenju sa mtelom u vecim gradovima, Sa, BL, TZ. MO naprimjer? Nikada nisam koristio mtel.

KatarinaKosaca

Post by KatarinaKosaca » 26/12/2009 13:10

Tržipte telekomunikacija je samo nacionalno dogovorno podijeljeno. Iznimka je to da netko sa Čaršije uzme M-tel. Tako da BIH telecomu ostaje konkurencija samo Air Aba, sa svojim čitavih 250 korisnika :D , među kojima sam i ja, jer ne pada mi na pamet da toj bagri( BIH Telecomu) ostavljam pare.
Ipak, od svega je najjače licemjerje informacija na svim dnevnicima o njihovoj dobiti na kraju godine. Pa ko je ne bi imao sa najskupljim uslugama u Europi i monopolom?

Frankyee

Post by Frankyee » 26/12/2009 14:31

KatarinaKosaca wrote:Tržipte telekomunikacija je samo nacionalno dogovorno podijeljeno. Iznimka je to da netko sa Čaršije uzme M-tel. Tako da BIH telecomu ostaje konkurencija samo Air Aba, sa svojim čitavih 250 korisnika :D , među kojima sam i ja, jer ne pada mi na pamet da toj bagri( BIH Telecomu) ostavljam pare.
Ipak, od svega je najjače licemjerje informacija na svim dnevnicima o njihovoj dobiti na kraju godine. Pa ko je ne bi imao sa najskupljim uslugama u Europi i monopolom?

Nikad nisam cuo da neko koristi Air Aba. kakva je usluga?

Ako je suditi po ovim gore postovima Izgleda da mtel totalno preuzima telekominukacije u BiH,... ako su pametniji i sposobniji onda je to neminovnost. Najveca steta ce biti ako se privatizacija uspori jor par godina i to dovede to toga da vrijednost BH telekoma padne ispod one telekoma RS kad se prodao, .

Ali zanima me da li neko zna kakva je uporedba izmedju BHT i mtela po pitanju tehnologija koju koriste, opreme, propusnosti optickih sistema i slicno. znaci da li je sve pitanje marketinga cijena i odnosa prema kupcima ili je mtel jaci po pitanju same mreze?

KatarinaKosaca

Post by KatarinaKosaca » 26/12/2009 14:38

Frankyee wrote:Nikad nisam cuo da neko koristi Air Aba. kakva je usluga?

Nako. Prekine se razgovor, pa opet zoveš, internet moraš paliti i gasiti jer se prekida, ali su ljubazni prema klijentu, vode računa da uvaže svaku reklamaciju i moj je stav da ih treba podržati da ojačaju. Ima tema o njima, pisala sam.

Frankyee

Post by Frankyee » 26/12/2009 17:04

M:tel ima hiljade korisnika i pretplatnika u Sarajevu konkretno,

Otkuda ti ove informacije?

Slijedece godine ce doci do liberalizacije trzista u segmentu mobilne telefonije, tako da cemo biti u mogucnosti koristiti bilo kojeg od tri domaca operatera sa postojecim brojem, dakle sve ostaje isto samo se operater mijenja....

Da li ce to vaziti samo za mobilne operatora? a sta za fiksne linije da li se operatori mogu mijenjati isto kao sa mobilnim operatorima?

Zar u Bih nema vise od tri operatora i kako ce oni da mijenjaju brojeve?

milenko

Post by milenko » 26/12/2009 17:15

Frankyee wrote:
milenko wrote:kad je dodik prodavao telekom mobilnoj srbije, ovi u bhtelekom-u nisu mogli da skontaju da ce se pokriti srbija, bih, crna gora (tamo nisu kupovali vec napravili) u jedinstven komunikacioni prostor, gdje ce recimo, neko iz sandzaka koji zivi u bosni, kupiti ovdasnji mtel broj (aparat skoro za dz daju), odnjet ga rodjaku npr. u novi pazar il' u podgoricu , i pricat sa njim po 11 feninga za minut...to se nije moglo skontat'???? nije se mogao tada naci neki partner koji bi tome parirao????tada, kad su uslovi prodaje bili mnogo bolji nego sada...

Ako je u pitanju stvaranje jedinstvenog prostora to se moglo skontati valjda ali ne mogu vjerovati da je uticaj toliki na poslovanje firme jer ipak vecina stanovnika ne putuje mnogo i nema toliko rodbinskih veza sa Srbijom i CG. Vise bi znacilo povezivanje sa Austijom, Slo, Njemackom, tamo ima gomila nasih ljudi koji rade.

Kakav je kvalitet mreze BH telecoma u poredjenju sa mtelom u vecim gradovima, Sa, BL, TZ. MO naprimjer? Nikada nisam koristio mtel.

to sto kazes za povezivanje, u pravu si 100%...jer jaci bhtelekom meni ko korisniku mtel-a bolje, trudice se da mi vise titraju :D
ovo su dvije postpejd usluge sa istom cijenom 15KM bez pdv-a, cisto za lakse poredjenje...pokrivenost citave bih je manje-vise dobra kod sva 3 operatera, u 5 deka

bhtelekom
Cijene razgovora u domaćem saobraćaju (minuta/ KM)

Pozivi unutar BH Mobile mreže 0,22

Pozivi prema fiksnim mrežama unutar BiH 0,19

Pozivi prema drugim mobilnim mrežama u BiH 0,27

Pozivi unutar grupe (za korisničke grupe od 5 do 15 pretplatničkih brojeva) 0,12

Pozivi unutar grupe (za korisničke grupe sa 16 i više pretplatničkih brojeva) 0,08

Poziv prema NAJ broju 0,11

Slanje SMS poruke prema mrežama unutar BiH 0,06

Slanje SMS poruke prema mrežama izvan BiH 0,14

Slanje SMS poruke prema NAJ broju 0,03

Cijene razgovora u međunarodnom saobraćaju (minuta/KM)

Pozivi prema fiksnim i mobilnim brojevima u Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori 0,60

Pozivi prema fiksnim i mobilnim brojevima u ostalim evropskim zemljama 1,31

Pozivi prema fiksnim i mobilnim brojevima u vanevropskim zemljama 1,72

Pozivi prema mrežama: Inmarsat (871, 872, 873, 874), Globalstar (8818) iGlobal Network Antartica (88234) 10,00

U cijene nije uračunat PDV. Obračunska jedinica 10 + 10 sekundi.

mtel

Unutar m:tel mreže(KM/min) 0.20

Drugi mobilni operatori u BiH(KM/min) 0.24

Fiksne mreže u BiH (KM/min) 0.20

Srbija - mobilne i fiksne mreže Telekoma Srbije(KM/min) 0.24

Srbija - ostale mobilne i fiksne mreže (KM/min) 0.48

Crna Gora - m:tel mobilna i fiksna mreža (KM/min) 0.24

Crna Gora - ostale mobilne i fiksne mreža (KM/min) 0.48

Hrvatska (KM/min) 0.48

Evropa (KM/min) 1.30

Svijet (KM/min) 1.70

SMS (bilo gdje) (KM/SMS) 0.06

m:tel prijatel broj (KM/min) 0.06

Bonusi

Pozivi unutar m:tel mreže (minuti) 40

Pozivi prema fiksnim mrežama i BiH (minuti) 20

Pozivi prema drugim mobilnim mrežama u BiH (minuti) -

Broj SMS-ova 60

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 26/12/2009 17:59

@Lud i ponosan...
Sve 3 kompanije se gadjaju ciframa pretplatnika, a nidje veze.
Sto neko rece, podijeli m:tel 20 tisucha kartica na Cholinom koncertu, i odmah racunaju 20k novih pretplatinka. Nidje veze. Isto kao i Eronet, "mobilni operater broj 1 u BiH". Po cemu su oni naj operater broj 1 u BiH?! Nisu vala ni po pokrivensti, smijem se kladiti.
Elem, svi se gadjaju nekim ciframa, milionima maraka, desetinama hiljada pretplatnika.
To je jos uvijek shuplja, sve dok postoji koliko-toliko razgranicenost mobilnih operatera prema nacionalnom kljucu.
Klinac ce ti ga neki Srbin u BL uzeti BHT, ili Hrvat u Listici.
E, sada je dosao m:tel, i usao na podrucje Federacije, agresivnom kampanjom, cijenama i uslugama. Kao sto je "fixna" bilo gdje u FBiH. Nudi li BHT "fixnu" uslugu povratnicima ili bilo kome na podrucju RS?!
Vec rekoh, potpuna liberalizacija koristenja resursa po zakonom propisanoj regulativi, dovesce neminovno do toga (i vec dovodi) da narod ne pita kome ide novac, nego gdje je jeftinije.
BH Telecom je, objektivno, najjaci u svim segmentima, osim u jednom, mozda najvaznjem. Nije privatna kompanija i podlijeze zakonima o javnim nabavkama. Plus sto je to jedan spori mastodont (koji objektivno ima i potencijala i kadrova) i sto se veoma tesko natjera da nesto uradi, dok konkurencija ne dodje za vrat. I BH Telecom stagnira, umjesto da se razvija. Sav onaj rast koji biljezi m:tel, u svim aspektima, mogao je dozivljavati BH Telekom, na ustrb druga 2 operatera, da su sam malo vise okrenuti korisniku, a mnogo manje sebi i politickim mentorima.
M:tel razvaljuje dostupnoscu, brzinom usluge (ne znam za kvalitet), cijenama, prilagodljivoscu. Daleko od toga da ih hvalim, ali od privatizacije je njihov rast eksponencijalan, a BH Telecom stagnira. Eronet definitivno gubi utrku i posustaje, ne vidim kakva buducnost se za njih pise, ali su nisko spali.
Bice zanimljivo.
U svakom slucaju, prica o zlatnim kokama i slicnim nebulozama pada u vodu. Prodati vecinski paket, ostaviti Vladi manji paket (pod uslovom da neko hoce samo 51% udjela) i onda krenuti agresivno i beskompromisno, jer se ima i potencijala i resursa, sto ljudskih, sto objektivnih.
Ne navijam za nikoga, ali ako ec tako mora biti, neka bolji i pametniji pobijedi!
:)

Frankyee

Post by Frankyee » 26/12/2009 18:25

Lud i ponosan wrote:
Frankyee wrote:
M:tel ima hiljade korisnika i pretplatnika u Sarajevu konkretno,

Otkuda ti ove informacije?

Da li ce to vaziti samo za mobilne operatora? a sta za fiksne linije da li se operatori mogu mijenjati isto kao sa mobilnim operatorima?

Zar u Bih nema vise od tri operatora i kako ce oni da mijenjaju brojeve?

Pa mogao si to procitati na raznim poslovnim portalima, u izvjestajima kompanije M:tel, novinama, televiziji... Od prilike je broj korisnika M:tela porastao sa nekih 20 hiljada na 170 hiljada, naravno to se odnosi na FBiH.

Sto se tice fixne telefonije, ne vjerujem da ce skoro ta mogucnost biti dostupna (ako uopste i bude), ali je poslije mobilne telefonije internet slijedeca stavka liberalizacije trzista BiH, odnosno, moces koristiti internet BH Telekoma u RS-u i obratno.

Elem, jel' ti to pises neki seminarski pa si navalio sa tim pitanjima? :D

Cisto imam interes u oblasti komunikacija i pokusavam da razumijem kako to ( navodno) BH T propada a ( opet navodno) mtel raste i jaca. A sto se tice podataka ako mtel zaista ima 170 hiljada korisnika u Federaciji onda je BHt zaista u totalnom raspadu a i neka je ako se zaposljavaju preko veze kao sto na ovoj temi neki kazu.

milenko

Post by milenko » 26/12/2009 18:38

Frankyee wrote:Cisto imam interes u oblasti komunikacija i pokusavam da razumijem kako to ( navodno) BH T propada a ( opet navodno) mtel raste i jaca. A sto se tice podataka ako mtel zaista ima 170 hiljada korisnika u Federaciji onda je BHt zaista u totalnom raspadu a i neka je ako se zaposljavaju preko veze kao sto na ovoj temi neki kazu.

to sto tebe (a i mene) zanima mozes skontati samo ako uporedis cijene akcija jednih i drugih od prije 2 godine i sadasnje. bilo bi to interesantno vidjet' ako neko to moze ovde podastrijeti.

and

Post by and » 26/12/2009 19:19

mtel za 5 godina neće izvaditi pare koje je uložio,a do tada će na tržištu biti i t-com,vip.....neka mtela i konkurencije,da ovi u bh telekomu moraju snižavati cijene i poboljšavati uslugu,što meni kao korisniku odgovara.
mtel malo šilji sa ovim brojem pretplatnika,jer većinu brojeva su dijelili na koncertima.

milenko

Post by milenko » 26/12/2009 19:55

and wrote:mtel za 5 godina neće izvaditi pare koje je uložio,a do tada će na tržištu biti i t-com,vip.....neka mtela i konkurencije,da ovi u bh telekomu moraju snižavati cijene i poboljšavati uslugu,što meni kao korisniku odgovara.
mtel malo šilji sa ovim brojem pretplatnika,jer većinu brojeva su dijelili na koncertima.

i ako za 5 godina izvuku pare napravili su dobar dil, jer to znaci da su izvukli preko 10% profita (na godisnjem nivou) na ulozena sredstva, plus skok vrijednosti dionica mtel korporacije (srbija, bih, crna gora)...a da se silji silji se, sve je to stvar marketinga...a dok t-com, vip ne dodju treba se zapitati koliko ce se izgubiti na vrijednosti i koliko drzava ce zbog mahinacija u medjuvremenu izgubiti...

Frankyee

Post by Frankyee » 28/12/2009 01:00

Steta onda za stanovnistvo i poreske obveznike iz BiH jer ce vecina tog novca iz telecom systema onda da zavrsi kao dobit drzave Srbije ( ako mtel preuzme dominaciju na trzistu). Ali prelijevanje dobiti izvan BiH nije nista novo i u drugim sektorima pa tako ce izgleda biti i ovde.

U svakom slucaju ova vlast ne zasluzuje da upravlja bilo kakvim novcem.

Šaner

Post by Šaner » 28/12/2009 21:31

Frankyee wrote:Steta onda za stanovnistvo i poreske obveznike iz BiH jer ce vecina tog novca iz telecom systema onda da zavrsi kao dobit drzave Srbije ( ako mtel preuzme dominaciju na trzistu). Ali prelijevanje dobiti izvan BiH nije nista novo i u drugim sektorima pa tako ce izgleda biti i ovde.

U svakom slucaju ova vlast ne zasluzuje da upravlja bilo kakvim novcem.

za sve nam kriva vlast, nije vlast kriva nego narod koji vise voli,kupuje,respektuje tudje nego sebe i svoje...mi smo zasluzili da nas progutaju ekonomski nase drage komsije...sve sto trazis to na kraju i dobijes

Post Reply