BH Telecom: Pad titana

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
bach

BH Telecom: Pad titana

Post by bach » 10/09/2015 21:34

Kaže ovako:

U prvom polugodištu 2015. BH Telecom je ostvario poslovne prihode od 256,2 mil. KM, što je predstavlja pad od oko 4,5 posto u odnosu na isti period prošle godine, kada su poslovni prihodi iznosili 268,3 miliona KM." />

<p>To je slabiji rezultat nego u istom polugodi&scaron;tu 2014. godine, kada je dobit poslije poreza iznosila 43,8 miliona KM.
<p>U prvom polugodi&scaron;tu 2015. BH Telecom je ostvario poslovne prihode od 256,2 mil. KM, &scaron;to je predstavlja pad od oko 4,5 posto u odnosu na isti period pro&scaron;le godine, kada su poslovni prihodi iznosili 268,3 miliona KM.</p>
Poslovni rashodi ostvareni su u iznosu od 213,2 mil. KM i manji su nego u istom periodu lani kada su iznosili 220,5 mil. KM. Dobit od poslovnih aktivnosti iznosila je 43,0 mil. KM u odnosu na 47,9 mil. KM u istom periodu pro&scaron;le godine.</p>
BH Telecom je od finansijskih aktivnosti ostvario dobit od 1,5 mil. KM, &scaron;to je takođe manje nego u istom periodu 2014. godine kada je dobit po ovom osnovu iznosila 3,34 mil. KM.</p>
BH Telecom je u prvom polugodi&scaron;tu na bazi stanja krajem svakog mjeseca zapo&scaron;ljavao 3.471 radnika, &scaronscaron;to je 43 radnika manje nego u istom periodu 2014.</p>

BH Telecom ima akumuliranu dobit iz ranijih godina od 185,2 mil. KM, &scaron;to zajedno sa dobiti u prvom polugodi&scaron;tu ove godine čini ukupnu neraspoređenu dobit od 224,8 mil. KM.</p>

http://www.seebiz.eu/bh-telecom-pad-neto-dobiti-u-prvom-polugodistu/ar-118865/

Ja sam se godinama furao na ekonomski patriotizama, no činjenica da svakoga, svakoga, ali svakog petka meni nestane ili interneta ili TV ili telefona da mi svakog petka njihovi ljudi sa hel - deska kažu "Znate, petak je infastruktura je preopterećena, svi su nakačeni na internet"...Pa je to bio dovoljan razlog da im se "zahvalim" i kažem "odjebaus"- I pređem na telemach. Danas imam internet sedam dana u sedmici i to brži, pouzdaniji, jeftini.

BH Telkom odavno gubi tlo pod nogama, gube korisnike, gube prihode, gube korak sa konkurencijom.

I za to su sve sami krivi. Nije ni čudo kada vidiš kakvi sve eksperti vode ovu firmu

https://www.bhtelecom.ba/5804.html

Mene su kao korisnika izgubili. Izgubit će ih još na desetine hiljada.

I šta će onda od BH Telecom ostati?

cenecimoveocino

Re: BH Telecom: Pad titana

Post by cenecimoveocino » 10/09/2015 21:45

Da nije Telemach dosao,jos bi mi bili pod limitom,svako malo otvaras onu stranicu i kalkulises sa svakim MB prometa :-)

bull21

Post by bull21 » 10/09/2015 22:03

cenecimoveocino wrote:Da nije Telemach dosao,jos bi mi bili pod limitom,svako malo otvaras onu stranicu i kalkulises sa svakim MB prometa :-)

Sjećam se prvi, 00:00 a ti skidaš film-dva da ti potraju za mjeseci... :lol:

dezurni_ucenik

Post by dezurni_ucenik » 10/09/2015 22:06

Boli njih briga za korisnike. I bice tako sve dok im je dobro i dok je plata visoka i redovna.

karanana

Post by karanana » 10/09/2015 22:14

hiljade i hiljade otkazanih fiksinih linija, konkurencija internet usluga, katastrofalna briga o kupcima i klijentima kako na salterima tako i telefonski i elektronski, katastrofalan marketing i komunikacija sa nejasnim komuniciranjem onoga sto nude i zasto je to mozda bolje od drugih (vjerovatno pranje novca kroz karinana marketinske kampanje). dobro i ovo prihoda i profita imaju.
a mene zaboli rinaka hoce li pare ici nasem princu baketu ili janezu ili vucicu, ja uzimam ono sto meni vise odgovara i gdje ja najvise dobijam.
a njima nek budnjo zaposljava eksperte za cijenu godisnje plate pozicije tog "eksperta" kako u marketingu tako i u tehnoloskom dijelu.

bach

Post by bach » 10/09/2015 22:41

Ovakve oni maskote postavaju u u upravu najvažnije državne firme.

Image

Sedin Kahriman. Mali od palube Asima Sarajlića.

Image

Inače je glumio Baju Givikta u filmu Magareće godine.

test_test

Post by test_test » 11/09/2015 10:11

Znači prije sedmicu, dvije desio se slj. problem. Na ultri koju koristim za jedan najbroj ne dolazi SMS od mene a redovno se oduzima KREDIT!?!?!??!. Ode ta osoba koja je najbroj da pita zasto se to desava jer ne prima SMS od mene kazu ovi eto mi cemo to resetovati pa ugasite mobitel na jedno 30ak min. Proslo to upalila osoba telefon i problem isti. Nazovem ja 1444 i jedna nakon 15ak minuta zivkanja dobijem podrsku i meni lik opet istu pricu. Eto mi cemo resetovati kartice restartujte telefon i probajte ponovo ali provjerite da vam broj nije blokiran ili nesta slicno. VIdim nema fajde odem direktno u jednu poslovnicu gdje su radile dvije osobe. Jedna onako SMRKNUTA prosjecne dobi gospodja kojoj sam postavio pitanje kaze ona ne znam ti ja to evo kolega je mladji on ce to rijesiti. Medjutim lik je prodavao nekome telefon i to sam cekao cca 20ak min. nakon sto sam dosao na red lik je ponovo pozvao 1444 i objasnio sve kaze ovako :

PORUKE SE UREDNO TARIFIRAJU ALI SMS NE STIZE. kaze pogledajte da li je ostecena SIM kartica najbroja?!?!?!?

Ja gledam izbezumljen, kontam sta sam mu ja rekao sad a on meni isto to ponovio?!?!?!? ko koga pravi budalom??? Kontam otislo mi 2km kredita (sto nije nesta WOW) ali mogli su ponuditi nadoknadu jer nije do mene, problem ocito ne znaju rijesiti i sad trebam platiti 5KM da zasmjenim SIM karticu i peglam se sa kontaktima. Tako ja ponovim liku opet sve kaze on meni drsko "Sad sam ti rekao, poruke se uredno tarifiraju ali postoji problem sa SIM karticom", kao da on zna da je SIM ostecen iako nije ni pogledao niti SIM niti telefon na sta ja odgovorim hvala ima i drugih operatera.

Za mene su zavrsili a biram slj. operatera zbog drskosti i neprofesionalnosti. Nadam se da ce usluge biti jeftinije gdje god da predjem a cak razmisljam i o pretplati.

_BataZiv_0809

Post by _BataZiv_0809 » 11/09/2015 10:20

Kad zoves podrsku, redovno te izdriblaju na tri cetiri zaposlena, dok ne prebace jednom koje zna svoj posao. Kao i u drzavnim institucijama. Sve je to od iste bolesti pelcovano. Mene su davno izgubili na svemu, osim na mobilnoj telefoniji, a i o tome razmisljam polako.

test_test

Post by test_test » 11/09/2015 10:28

I ja sam ostao na mobilnoj ali to mijenjam ubrzo. Bio sam ADSL pretplatnik godinama godinama i kada su povecali limit i brzine ja ostao na 2GB i istoj D/U brzini presao na telemach preporodio se. Takodjer znam dosta ljudi koji su presli sa telemach-a na MojaTV(zbog cega nemam pojma) i ljudi su zgrozeni uslugom. Cesti prekidi, brzina nije zadovoljavajuca po paketu koji su platili itd. itd. a podrska UZAS.

Imam jos jedan dobar primjer prije nekoliko mjeseci promjenim telefon i na D3 mi ostao taj telefon ali ga nisam mogao izbrisati da dodam novi i nazovem ja uvecer oko pola 9 telemach i objasnim problem kaze gospodja iz podrske eto ako uspijemo ubrzo javit cemo vam. Hajd ja kontam ujtru ili sutra tokom dana. Zove mene godposja oko 9 i 45 kaze rijesen je problem mozete prijaviti uredjaj na D3 :shock: :shock: :shock:

Znaci samo zbog pristojnosti dobijaju moj glas a ne nekog SHABANA da dobijem koji ce reci do vas je :lol:

Henry Chinaski

Post by Henry Chinaski » 11/09/2015 10:43

I ja sam se furao na crtu patriotizma svjesno zanemarujući činjenicu da finansiram uhljebljene, nesposobne parazite i nečije švalerke.
Sad se samo nadam da će se prodati što prije i da će država bar malo imati koristi od tromog, ostarjelog diva. Znam da će dobar dio para opet otići raznim parazitima i da će biti teže namaknuti penzije ali treba od nekud krenuti.

krakatoa

Post by krakatoa » 11/09/2015 10:55

test_test wrote:Znači prije sedmicu, dvije desio se slj. problem. Na ultri koju koristim za jedan najbroj ne dolazi SMS od mene a redovno se oduzima KREDIT!?!?!??!. Ode ta osoba koja je najbroj da pita zasto se to desava jer ne prima SMS od mene kazu ovi eto mi cemo to resetovati pa ugasite mobitel na jedno 30ak min. Proslo to upalila osoba telefon i problem isti. Nazovem ja 1444 i jedna nakon 15ak minuta zivkanja dobijem podrsku i meni lik opet istu pricu. Eto mi cemo resetovati kartice restartujte telefon i probajte ponovo ali provjerite da vam broj nije blokiran ili nesta slicno. VIdim nema fajde odem direktno u jednu poslovnicu gdje su radile dvije osobe. Jedna onako SMRKNUTA prosjecne dobi gospodja kojoj sam postavio pitanje kaze ona ne znam ti ja to evo kolega je mladji on ce to rijesiti. Medjutim lik je prodavao nekome telefon i to sam cekao cca 20ak min. nakon sto sam dosao na red lik je ponovo pozvao 1444 i objasnio sve kaze ovako :

PORUKE SE UREDNO TARIFIRAJU ALI SMS NE STIZE. kaze pogledajte da li je ostecena SIM kartica najbroja?!?!?!?

Ja gledam izbezumljen, kontam sta sam mu ja rekao sad a on meni isto to ponovio?!?!?!? ko koga pravi budalom??? Kontam otislo mi 2km kredita (sto nije nesta WOW) ali mogli su ponuditi nadoknadu jer nije do mene, problem ocito ne znaju rijesiti i sad trebam platiti 5KM da zasmjenim SIM karticu i peglam se sa kontaktima. Tako ja ponovim liku opet sve kaze on meni drsko "Sad sam ti rekao, poruke se uredno tarifiraju ali postoji problem sa SIM karticom", kao da on zna da je SIM ostecen iako nije ni pogledao niti SIM niti telefon na sta ja odgovorim hvala ima i drugih operatera.

Za mene su zavrsili a biram slj. operatera zbog drskosti i neprofesionalnosti. Nadam se da ce usluge biti jeftinije gdje god da predjem a cak razmisljam i o pretplati.

Lažeš. Klonirao se da bi lagao.

ja sam amoniman

Post by ja sam amoniman » 11/09/2015 11:10

Spasava ih fiksna na kojoj je ostala vecina drzavnih uhljupa kao i oni i donekle prepaid jer su ovce glupe ne gledaju druge ponude

Na postpaidu su zijanili

Od "zlatne" 2005. g. kada su imali 51% od ukupnog broja korisnika i 50% od postpaid i 51% od prepaida
Spali na 44% od ukupnog broja te jadnih 31% udjela u postpaidu ( dakle pravo sjebani ) pa do 47 % od prepaida i to zakljucno sa 2013
Za 2014 i 2015 je za ocekivat jos pogubnije cifre

Image

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 11/09/2015 11:10

Cisto da se "tuspasim", jer sam vec godinama najavljivao propast BH Telecoma. Daleko od toga da navijam za istu, cak imam i nesto njihovih dionica, ja navijam za nesto drugo - prodaju. Cekam dan kada ce otici na bubanj, i kada ce novi vlasnici stotine uljeba nabiti nogom u guzicu (a ja cu tad iz svog dzepa organizovat rostilj i pivu, i smijati se uplakanim pulenima dok izlaze iz direkcije)

Protekla decenija BH Telecoma se moze rezimirati u nekoliko recenica.

Prije prodaje M:Tela, BH Telecom je suvereno vladao trzistem FBiH (sjeverno od Ivana). Trzisni udjel je bio odlican, rast broja mobilnih pretplatnika, stabilan broj fiksnih, rast ADSL-a... Odlicno vrijeme da se proda za nekoliko milijardi maraka, s kojim smo u doba najvece krize 2008. mogli graditi nove elektrane i kilometre autoceste. Nazalost, bilo je vaznije cijediti dobit, svake godine izvuci 120-140 miliona KM, a tu dobit generisati kroz nerealne cijene. To nije mala para, neko ce reci da je bolje uzeti milijardu na taj nacin nego prodati vecinski udjel za 2-3 milijarde i zauvijek izgubiti ta sredstva. Sada se vidi kolika je zapravo glupost taj ekonomski patriotizam, koji je zapravo samo izgovor za uhljebljenje podobnih i jaranske poslove. Tih milijardu je davno potroseno na krpljenje rupa, a uskoro cemo od BH Telecoma imati mrtvaca koji ne generise dobit, i kao takav nema ni djelic trzisne vrijednosti koju je nekoc imao.

Tako da cemo na kraju dana u rukama imati kitu, a da smo prodali recimo 2/3 Telecoma prije 7-8 godina, danas bi od tih para imali dva bloka TE i par desetina kilometara autoputa, stvari koje bi generisale dobit, osiguravale poslove hiljadama rudara, popravljale vanjskotrgovinsku razmjenu.

Istina je da je SDA sahranila ovo nekoc perspektivno preduzece da bi u njemu uhljebila stotine, odnosno hiljade, stranackih vojnika. Usput su ispumpavali lovu kroz nabavke, marketing, zakupnine i sl. Ti uhljebi, tih par hiljada ljudi, su nas kostali par milijardi maraka.

I to je po meni odlican opis balijskog pristupa privredi i politici koji vec 25 godina fura SDA - zakolji vola za po kile mesa.

klaki

Post by klaki » 11/09/2015 11:15

Ja nemam drugog izbora a zivim u sred hrasnice gdje svi imaju po 3 izbora.

Odo se ubit

P.S. Poserem se na bhtelecom

ja sam amoniman

Post by ja sam amoniman » 11/09/2015 11:18

Uhljupi su sebi dozvolili da jedan prepaid operater iz drugog plana haloo, postane povoljnii na pozivima od ultre

Evo DOKAZ da ne bhtelekomci se javili i laprdali

Image

A da o dokupu interneta ne pricamo
Haloo nudi gigu za 5 km
Bht uhljupi istu gigu za 13 km !!!!

Pa ko je ovdje lud

Drinski

Post by Drinski » 11/09/2015 11:21

Koliko ja vas kuzim, vi biste da prodate telekom zbog lose usluge i kao osvetu politicarima? To bi isto bilo ko kada bi seljak prodao zemlju da se osveti ministru poljoprivrede.

Janjicar

Post by Janjicar » 11/09/2015 11:23

Jos uvijek BH Telekom ima veliku pokrivenost sto se tice televizije i interneta i to ih spasava, inace cekam dan kada cu biti u mogucnosti da ih odjebem kompletno od tv-a, interneta i telefona.

VCorp

Post by VCorp » 11/09/2015 11:29

Je li se sjećate perioda oko 2008 do recimo 2012 - 13 godine, gdje god si napisao nešto na račun usluga BH Telecoma na bilo kojem forumu sve je brisano, dosta puta su banovali usere itd ... ? Što se tiče interneta, niko nije imao takav monopol kao oni. A i ostale mreže su bile daleko slabije, šta su oni tada keša zgrnuli i uhljebili politički podobnih smradova eeee :lol:

Black swan

Post by Black swan » 11/09/2015 11:30

joj kad se sjetim 3 gige limita u firmi s 9 ljudi a pojavio se youtube
nikako objasniti ljududima kakva je potrošnja neta

zigzag

Post by zigzag » 11/09/2015 11:31

Alfons Kauders wrote:Cisto da se "tuspasim", jer sam vec godinama najavljivao propast BH Telecoma. Daleko od toga da navijam za istu, cak imam i nesto njihovih dionica, ja navijam za nesto drugo - prodaju. Cekam dan kada ce otici na bubanj, i kada ce novi vlasnici stotine uljeba nabiti nogom u guzicu (a ja cu tad iz svog dzepa organizovat rostilj i pivu, i smijati se uplakanim pulenima dok izlaze iz direkcije)

Prije prodaje M:Tela, BH Telecom je suvereno vladao trzistem FBiH (sjeverno od Ivana). Trzisni udjel je bio odlican, rast broja mobilnih pretplatnika, stabilan broj fiksnih, rast ADSL-a... Odlicno vrijeme da se proda za nekoliko milijardi maraka, s kojim smo u doba najvece krize 2008. mogli graditi nove elektrane i kilometre autoceste. Nazalost, bilo je vaznije cijediti dobit, svake godine izvuci 120-140 miliona KM, a tu dobit generisati kroz nerealne cijene. To nije mala para, neko ce reci da je bolje uzeti milijardu na taj nacin nego prodati vecinski udjel za 2-3 milijarde i zauvijek izgubiti ta sredstva. Sada se vidi kolika je zapravo glupost taj ekonomski patriotizam, koji je zapravo samo izgovor za uhljebljenje podobnih i jaranske poslove. Tih milijardu je davno potroseno na krpljenje rupa, a uskoro cemo od BH Telecoma imati mrtvaca koji ne generise dobit, i kao takav nema ni djelic trzisne vrijednosti koju je nekoc imao.

Tako da cemo na kraju dana u rukama imati kitu, a da smo prodali recimo 2/3 Telecoma prije 7-8 godina, danas bi od tih para imali dva bloka TE i par desetina kilometara autoputa, stvari koje bi generisale dobit, osiguravale poslove hiljadama rudara, popravljale vanjskotrgovinsku razmjenu.

Istina je da je SDA sahranila ovo nekoc perspektivno preduzece da bi u njemu uhljebila stotine, odnosno hiljade, stranackih vojnika. Usput su ispumpavali lovu kroz nabavke, marketing, zakupnine i sl. Ti uhljebi, tih par hiljada ljudi, su nas kostali par milijardi maraka.

I to je po meni odlican opis balijskog pristupa privredi i politici koji vec 25 godina fura SDA - zakolji vola za po kile mesa.

Ja mislim da si ti Nedžad Branković. :skoljka:

bach

Post by bach » 11/09/2015 11:35

Drinski wrote:Koliko ja vas kuzim, vi biste da prodate telekom zbog lose usluge i kao osvetu politicarima? To bi isto bilo ko kada bi seljak prodao zemlju da se osveti ministru poljoprivrede.

Ne. BH telecom da se proda dok još vrijedi bilo šta.

Kao da već vidim sliku: Radnici BH telekoma protestuju pred vladom FBiH. Traže plaće i uplatu doprinosa. Jedan radnik gleda u zemlju govori "Djeca kući gladna, ja vikendom radim na pijaci i cijepam komšijama da preživim... Inače od telekomove plate bismo pocrkali od gladi....Inače gospoda koja su na ovu nekada veliku firmu dovela na prosjački štap neka se stide..." A pored njih radnici Pretisa, Krivaje, Hidrogradnje, Feroleketra, solidarišu se sa kolegama iz nekadašnjeg perspektivnog telekoma...

ja sam amoniman

Post by ja sam amoniman » 11/09/2015 11:43

Samo nam jos reci a ko da proda
jer oni koji odlucuju o tome, vlada i parlament nisu bas toliki degenerici da rade protiv svojih familija i stranackih jarana koje su godinama tu uhljebljavali, jer privatizacijom bar trecina od sadasnjih 3500 uhljupa bi dobilo šuz u guz

zippoo87

Post by zippoo87 » 11/09/2015 11:47

Alfons Kauders wrote:Cisto da se "tuspasim", jer sam vec godinama najavljivao propast BH Telecoma. Daleko od toga da navijam za istu, cak imam i nesto njihovih dionica, ja navijam za nesto drugo - prodaju. Cekam dan kada ce otici na bubanj, i kada ce novi vlasnici stotine uljeba nabiti nogom u guzicu (a ja cu tad iz svog dzepa organizovat rostilj i pivu, i smijati se uplakanim pulenima dok izlaze iz direkcije)

:thumbup: :thumbup:
slazem se sa napisanim...neko je dobio zadatak u telekomu da ga skroz sroza ...imam osjecaj da se obara cijena za nekog janeza ili slicnog hostaplera...koji ce doci kao "spasilac" i kupiti telekom za 500 miliona KM i jos ce nasa vrla SDA od toga napraviti dogadjaj godine,kao dobre su to pare...sa tim mozemo izgraditi 10 km autoputa i naravno povecati plate uhljebima ...to je taktika i poslovanje SDA

Drinski

Post by Drinski » 11/09/2015 11:49

bach wrote:
Drinski wrote:Koliko ja vas kuzim, vi biste da prodate telekom zbog lose usluge i kao osvetu politicarima? To bi isto bilo ko kada bi seljak prodao zemlju da se osveti ministru poljoprivrede.

Ne. BH telecom da se proda dok još vrijedi bilo šta.

Ma jok, pa on ce vrijediti i danas i sutra itd.
Da li ti uvijek kada padne cijena nekoj stvari u domaćinitsvu napr. TV i sl., razmisljas da je prodas?

mirza_15

Post by mirza_15 » 11/09/2015 12:04

http://www.ictbusiness.info/telekomunik ... nda-7-kuna

http://www.ictbusiness.info/telekomunik ... ocekivanja

http://www.ictbusiness.info/telekomunik ... a-i-dobiti

m:tel neto dobit pad za 5 miliona u odnosu na isti period prosle godine. Manja neto dobit nego kod BH Telecoma (na kraju 2014. godine m:tel je imao vecu dobit od BH Telecom-a)

http://www.mtel.ba/images/content/Fin_i ... 6_2015.pdf

Istih 6 miliona manje u odnosu na prvo polugodiste 2014 ima i eronet (6 miliona)

Da li vam ovi brojevi nesto govore? Kako je moguce da su svi operateri u Hrvatskoj i svi operateri u BiH ostvarili pad dobiti? Meni je jasno. Samo hocu da i vi malo razmislite i dodjete do zakljucaka.

Post Reply