BH Srbi i Hrvati u rasejanju

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
klif

BH Srbi i Hrvati u rasejanju

Post by klif » 22/08/2006 22:05

Moj je utisak da kada govorimo o dijaspori uglavnom mislimo na one BH drzavljane koji su zemlju napustili pocetkom rata 92. Cini mi se da glavninu te populacije cine Bosnjaci/Muslimani.

Ljudi su se iseljavali iz BiH i u ranijim periodima. Medjutim, za njih su koristeni drugi izrazi. Oni koji su napustili zemlju poslije 1945. i poslije su bili oznacavani kao"emigracija" uglavnom neprijateljska. Sezdesetih i sedamdesetih smo imali "gastarbajtere" i "jugo-svabe".

Zanima me da li se nasi zemljaci - BH Srbi i Hrvati - koji su otisli u Srbiju i Hrvatsku smatraju BH dijasporom.

FFK as Lucy01

Re: BH Srbi i Hrvati u rasejanju

Post by FFK as Lucy01 » 22/08/2006 22:10

klif wrote:
Zanima me da li se nasi zemljaci - BH Srbi i Hrvati - koji su otisli u Srbiju i Hrvatsku smatraju BH dijasporom.

Iskreno govoreci, vecina njih ne zeli da se veze u bilo kom kontekstu za BiH. Vecina ih se u BiH izjasnjava kao Srbi i Hrvati, pa ne vidim zasto bi se, ako vec imaju mjesto boravka u maticnim drzavama, smatrali BiH dijasporom.

E sad, kako i za sta ih smatra domicilno stanovnistvo, to je pitanje 8)

Nosferatu
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

Post by Nosferatu » 22/08/2006 22:16

Ama daj - kakva su oni dijaspora?

Dijaspora podrazumjeva da si odsjecen od matice, da si u sistemu koji je nov, nepoznat, u kojem si manjina.

Srbija i Hrvatska - ni po kojem elementu - ne zadovoljavaju ove preduslove.

Jedina zemlja za koju sam ja imao nedoumicu je Slovenija, given da je usla u EU i da je jezik - drukciji, koliko toliko. Al' nisam se mnogo s tim opterecavao.

Post Reply