BH Referendum - Bosanci Narodni i Nacionalni identitet

Post Reply

Da li ste za da se putem referenduma upise u BiH Ustav konstitutivni Bosanskohercegovacki (ili Bosanski) narodni i nacionalni identitet?

Da - obavezno
128
60%
Ne
45
21%
Mozda
5
2%
Nemam pojma
5
2%
A, sta bi se dobilo s´ tim identitetom?
30
14%

Total votes: 213

Bumerang

#1 BH Referendum - Bosanci Narodni i Nacionalni identitet

Post by Bumerang » 02/10/2004 17:28

Da li ste ZA da se putem referenduma vrati nazad i ponovo upise u BiH Ustav konstitutivni Bosanskohercegovacki (BH) ili Bosanski narodni i nacionalni identitet drzave BH?

Molicu lijepo samo za konstruktivne komentare.

Hvala. :-)
Last edited by Bumerang on 07/06/2007 17:18, edited 2 times in total.

Novi_Nick

Post by Novi_Nick » 03/10/2004 14:09

Izuzetno koristan prijedlog i trebalo bi ga realizovati specijalno poslije ovih i ovakvih opstinskih - parlamentarnih izbora. Ovo je jedan od temeljnih nacina za politicku stabilizaciju drzave R BiH i jedini balans i alternativa danasnjoj politickoj oligarhiji u domenima pozicije i opozicije. :)
Last edited by Novi_Nick on 20/11/2005 04:42, edited 1 time in total.

Pilsner

Post by Pilsner » 04/10/2004 18:06

Naravno, svaka drzava ima svoju naciju, zasto bi BiH bila izuzetak. Etnicka nacionalnost moze biti Hrvat ili Eskim ali drzavna mora biti "BosanskoHercegovac", iako ja preferiram Bosanac zbog lakoce izgovora.
Mislim da bi ovakav potez homogenizirao snage koje se bore za jedinstvenu i prosperitetnu drzavu Bosnu i Hercegovinu. Takodje bi oslabio razarajuci uticaj Hrvatske i Srbije na nasu drzavu. :)

zoka

Post by zoka » 04/10/2004 18:43

vidi ja prvi klikno NE

Bumerang

Post by Bumerang » 04/10/2004 21:12

zoka wrote:vidi ja prvi klikno NE
Zoka,
tebe sam shvatila zasto si klikao na Ne. Najvjerovatnije, ti si za politicku i teritorijalnu podijelu BH kao sto je sada iz tri zasebna dijela. :roll:

Bumerang

Post by Bumerang » 04/10/2004 21:15

Pilsner wrote:Naravno, svaka drzava ima svoju naciju, zasto bi BiH bila izuzetak. Etnicka nacionalnost moze biti Hrvat ili Eskim ali drzavna mora biti "BosanskoHercegovac", iako ja preferiram Bosanac zbog lakoce izgovora.
Mislim da bi ovakav potez homogenizirao snage koje se bore za jedinstvenu i prosperitetnu drzavu Bosnu i Hercegovinu. Takodje bi oslabio razarajuci uticaj Hrvatske i Srbije na nasu drzavu. :)
Pilsner,
dobar post :)

kame

Post by kame » 04/10/2004 21:37

Moje misljenje je da to ne bi trebalo unijeti u Ustav.

Za pocetak bi bilo sasvim dovoljno omoguciti svima da se izjasnjavaju onako kako zele.

Mislim da to sada nije slucaj. Sjecam se kad sam jednom bio prinudjen da se izjasnim. Nije postojala mogucnost izbora.

Nesto slicno ali u mnogo gorem obliku desavalo se i ranije.

Mislim da ljudima treba omoguciti da se izjasne kako zele a da na aplikaciji na kojoj se trazi nacionalna pripadnost napisu ono sto oni jesu tj. kakvima se osjecaju.

Ako neko zeli da napise Bosanac/Bosanka to je njegovo/njeno pravo koje bi moralo biti zagarantovano

Ali ipak ne treba dramatizovati. Danas se ljudi makar mogu buniti da nemaju svoja prava. Nekoc se za rijec islo u zatvor. A za recenicu na Goli Otok.

I neka neko kaze da su komunisticki vlastodrsci bili anacionalni.

Ne, bili su to nacionalisti teske kategorije.

Prevashodno cetnici, da budem precizniji.

Bumerang

Post by Bumerang » 04/10/2004 22:56

kame wrote:Moje misljenje je da to ne bi trebalo unijeti u Ustav.

Za pocetak bi bilo sasvim dovoljno omoguciti svima da se izjasnjavaju onako kako zele.

Mislim da to sada nije slucaj. Sjecam se kad sam jednom bio prinudjen da se izjasnim. Nije postojala mogucnost izbora.

Nesto slicno ali u mnogo gorem obliku desavalo se i ranije.

Mislim da ljudima treba omoguciti da se izjasne kako zele a da na aplikaciji na kojoj se trazi nacionalna pripadnost napisu ono sto oni jesu tj. kakvima se osjecaju.

Ako neko zeli da napise Bosanac/Bosanka to je njegovo/njeno pravo koje bi moralo biti zagarantovano

Ali ipak ne treba dramatizovati. Danas se ljudi makar mogu buniti da nemaju svoja prava. Nekoc se za rijec islo u zatvor. A za recenicu na Goli Otok.

I neka neko kaze da su komunisticki vlastodrsci bili anacionalni.

Ne, bili su to nacionalisti teske kategorije.

Prevashodno cetnici, da budem precizniji.
Kame,
Bosanskohercegovacki konstitutivni narodni i nacionalni identitet se mora prvo upisati u BH Ustav da bi bio legalan i transparentan. A da bi bio legalan mora se verifikovati u BH parlamentu. Da bi ga ovi danasnji politicari stavili na dnevni red i verifikovali mora se izvrsiti pritisak na iste. Da bi se izvrsio pritisak na politicare da poduzmu nesto je jedna od metoda Referendum. Kada se upise u Ustav tek onda se radi aplikacija o kojoj pises kada se vrsi popis stanovnistva u BH specijalno za te namjere i u toj aplikaciji ili formularu treba da stoji izmedju svih ostalih identitata i Bosanskohercegovacki ili krace pisano Bosanski. Kada prodju sve ove gore navedene procedure i BH identitet bude ustavno legalan mi pripadnici tog BH identiteta mozemo na formularu zaokruziti svoj narodni i nacionalni identitet.

Po medjunarodnim i drugim standardima kao i ljudskim pravima svakom se BH gradjaninu mora dati slobodno pravo da se izjasnjava za onu opciju narodnih i nacionalnih identiteta za koje osjeca ili zeli da pripada. Da bi se ispostovalo to demokratsko pravo svakog gradjanina svi navedeni narodi i nacije u BH moraju biti upisani u BH Ustav tako da svaki gradjanin na popisu moze da zaokruzi svoj identitet.

kame

Post by kame » 04/10/2004 23:02

:D

Ne mora se unijeti u Ustav da bi bilo omoguceno izjasnjavanje.

Ne moramo imati Cehe ili Jevreje u Ustavu da bi im osigurali pravo da pri upisu na fakultet napisu to sto jesu ili da se na popisu izjasne onako kako zele.

Kontas li sada?

Ne moraju biti formalno konstitutivni da bi imali pravo da se izjasne. Ili barem ne bi trebalo.

Za pocetak treba jednostavno omoguciti da se ljudi izjasnjavaju onako kako zele.

Bumerang

Post by Bumerang » 05/10/2004 14:10

kame wrote::D

Ne moramo imati Cehe ili Jevreje u Ustavu da bi im osigurali pravo da pri upisu na fakultet napisu to sto jesu ili da se na popisu izjasne onako kako zele.

Kontas li sada?

Ne moraju biti formalno konstitutivni da bi imali pravo da se izjasne. Ili barem ne bi trebalo.

Za pocetak treba jednostavno omoguciti da se ljudi izjasnjavaju onako kako zele.
Kame,
procitala sam negdje ranije da ti studiras politicke nauke.
Ako stvarno ovako studiras - ucis i mislis - razmisljas kao sto pises o bitnim politickim stvarima onda je tvoje znanje (nemoj se ljutiti) katastrofa. Predji malo na izucavanje prava i slicno i ne razvodnjavaj glupostima ovako vaznu politicku temu. :shock:

kame

Post by kame » 05/10/2004 14:22

Pojma ti nemas. :D

Po meni, glupo je to unositi u Ustav a da se prethodno ne vidi koliki ce procenat biti Bosanaca i Bosanki :P. :D

Bumerang

Post by Bumerang » 05/10/2004 15:29

kame wrote:Pojma ti nemas. :D

Po meni, glupo je to unositi u Ustav a da se prethodno ne vidi koliki ce procenat biti Bosanaca i Bosanki :P. :D
Kame,
cega se i od koga plasis, koga sabotiras ili koga favorizujes, cuj da se prethodno vidi procenat Bosanaca i Bosanki pa da se zatim upise u Ustav :D ? Opet valjas gluposti :oops:

U Ustav treba da se upise prvo BH narodni i nacionalni identitet jer Ustav regulise ta pitanja kao i sva druga u politickim i drugim sferama konstrukcije jedne drzave. Tek iza toga kada BH identitet stoji legalno u Ustavu moze se na formularima ili kako ti kazes aplikacijama zaokruzivati taj identitet izmedju svih ostalih pri popisu stanovnistva. Da ima samo jedan (1) pripadnik tog BH identiteta a ima ih vise miliona on mora biti upisan u BH Ustav.

Nas BH identitet mora da stoji na prvom mjestu u BH Ustavu ispred Srpskog, Hrvatskog, Bosnjackog i drugih identiteta. :-)

kame

Post by kame » 05/10/2004 18:50

Pukla si totalno.

svitac

Post by svitac » 05/10/2004 19:26

Hajde mi molim te kame pomozi da shvatim tvoj politički program. Zvučiš mi veoma ozbiljno sa svojim ozbiljnim analitičkim pristupom toj problematici.Samo bez SDAovnovskoga stada.
hvala unaprijed
od SDP-ovke

Pilsner

Post by Pilsner » 05/10/2004 20:39

Apsurdna cinjenica da u Bosansko Hercegovackom Ustavu ne postoji BosanskoHercegovacki nacionalni i narodni identitet i da je bosanski jezik bio doskora "nepostojeci" samo je jos jedan dokaz koliko su Srbija i Hrvatska dosad bile uspjesne u ubijanju svega sto imalo mirise na bosansku drzavnost i opcenito, u razaranju Bosne. Nase komsije vrlo dobro znaju da bez Bosanaca nema Bosne.
Svi koji se protive uvodjenju BosanskoHercegovackog nacionalnog i narodnog identiteta su svjesno ili nesvjesno neprijatelji drzave BiH.

LAKMUS test :) :
Oni koji pocrvene kad cuju izraz Bosansko Hercegovacki narod i nacija su nas neprijatelji :x
Oni koji pozelene su nasi prijatelji :D

cowboy

Post by cowboy » 05/10/2004 21:26

[quote=" ...Da bi ga ovi danasnji politicari stavili na dnevni red i verifikovali mora se izvrsiti pritisak na iste. Da bi se izvrsio pritisak na politicare da poduzmu nesto je jedna od metoda Referendum. ..[/quote]

Ma bezbeli, sve ce se referendumom rijesiti, kao i dosad. Ne traje dugo, prije referenduma cemo na kafu, pa na referendum, pa cemo opet na kafu. Najlakse je na referendum zvat (hoo-ruk logika), ali se tako ne donose krucijalne drustvene promjene poput izmjene drzavnog ustava.

Djelovanjem ne-vladinog sektora gradjani se animiraju da uzmu stvar u svoje ruke, demokratskim i mirnim sredstvima. Treba nam inicijativa o registraciji biraca, trebaju nam sastanci sa politicarima na lokalnom nivou da cujemo o njihovim platformama, koliko ce radnih mjesta stvoriti, koliko ce smanjiti zaduzenja...

No, to kod nas ne pali. Narod koji ide u dzamije i crkve glasa kako glasa, vecinu ocito zaboli neka stvar i ne izlaze na izbore, ali zato vole da kukaju.

Svi rezignirani, razocarani, nesretni, uplaseni, samo na televiziji nasmijani politicari. Samo budali nije jasno da nas rade ko levate.

Demokracija je vladavina vecine, ali ne bilo koje vecine vec one koja izlazi na izbore. Ostatak nacije koja ne glasa moze pjevat qurcu.

Promjene ne dolaze preko noci i kroz referendume, vec kroz grupe i pojedince s vizijom koji mogu da uoce problem u urade nesto u tome pogledu, kroz naporan rad, kroz lobiranje medju gradjanstvom, insistiranje na javni dijalog s politicarima (nasi politicari se ponasaju kao zasebna kasta, vec godinama)...

svitac

Post by svitac » 05/10/2004 21:39

Demokracija je vladavina vecine, ali ne bilo koje vecine vec one koja izlazi na izbore. Ostatak nacije koja ne glasa moze pjevat qurcu

Uosnovi svoje definicije :
DEMOKRACIJA = VLADAVINA NARODA
sa uvažavanjem svih različitosti : mišljenja i govora,
jednakopravnosti svakoga pojedinca na vlastite slobode
i prava koje treba da te nauče tvoji pretpostavljeni........... :)

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 05/10/2004 22:02

Bumerang wrote:
kame wrote::D

Kontas li sada?

Kame,
procitala sam negdje ranije da ti studiras politicke nauke.
Ako stvarno ovako studiras - ucis i mislis - razmisljas kao sto pises o bitnim politickim stvarima onda je tvoje znanje (nemoj se ljutiti) katastrofa. Predji malo na izucavanje prava i slicno i ne razvodnjavaj glupostima ovako vaznu politicku temu. :shock:
Hahaha, zboris istinu drugarice !

A Kame sve manje zna o cemu prica, ne pominji molim te Ustav nas jadni (iliti aneks 4), veze nemas. :D
Ono na upisu za fakultet nema veze s fakultetom legendo, procitaj formular prije no sto ga ispunis (znam raju koja redovno pise Eskim u tu rubriku),to ide u zavod za statistiku, jak si mi neki student vidi se ! :lol:

Mislim da je ideja osudjena na neuspjeh, mada bi bio 100% za nju. Od Benjamina Kalaja do danas niko nije pokusao slicnu inicijativu, kad nesto slicno nije proslo prije rata, nece ni danas, nazalost ! :sad:

Bumerang

Post by Bumerang » 07/10/2004 13:19

7.10.2004 tekstualni prikaz clanka za stampanje

Tragom poziva Helsinskog komiteta
Popis stanovnistva bi bio nagrada za Karadzica

Helsinski komitet za ljudska prava BiH u utorak je saopstio da je neophodno krenuti sa popisom stanovnistva u Bosni i Hercegovini, cijeneci da bi nakon toga vlasti u drzavi mogle praviti urednije biracke spiskove. Clanovi Helsinskog komiteta su utvrdili da je na posljednjim lokalnim izborima u BiH bilo propusta sa registracijom gradjana, zbog cega mnogi biraci nisu bili u prilici da glasaju, dok je na nekim glasackim spiskovima bilo i imena umrlih osoba. ……………Bez dogovora……………….. Drzavni parlamant je u nekoliko navrata, na inicijativu poslanika iz Republike Srpske, raspravljao o organizovanju popisa stanovnistva u BiH, ali politicki konsenzus o tome nikada nije postignut. SDA, SDP i Stranka za BiH ostro su se protivile ovoj ideji, navodeci da se iza zahtjeva za pravljenja evidencije gradjana prije okoncanja procesa povratka krije pokusaj legaliziranja etnickog ciscenja u zemlji. Clanovi vodstava vladajucih stranaka u BiH u srijedu su, u razgovoru za nas list, potvrdili tezu da u zemlji ne postoji politicki, ali ni nacionalni dogovor o organiziranju popisa stanovnistva, te da nisu stvoreni ni tehnicki preduvjeti za to. Predsjedavajuci Stranke za BiH Safet Halilovic upozorava da je, prema popisu stanovnistva iz 1991. godine, na prostoru danasnje Republike Srpske zivjelo 45 posto nesrpskog stanovnistva, a da su danas te cifre simbolicne. Halilovic istice kako aneks sedam Dejtonskog sporazuma o povratku izbjeglih i raseljenih nije ni proveden do kraja, te bi stoga popis stanovnistva bio nagrada za one koji su od 1992. do 1995. godine, pod rukovodstvom Radovana Karadzica, cinili sve da etnicki ociste RS od nesrpskog stanovistva. “Popisom bi bili nagradjene one snage koje ne odustaju od razgradnje BiH na tri nacionalne teritorije”, kaze Halilovic i navodi da do popisa stanovnistva moze doci tek kada se u BiH postigne konsenzus da je povratak izbjeglica zavrsen. Isto misli i Bakir Izetbegovic, potpredsjednik SDA. “Izbjeglice se nisu vratile svojim kucama, dakle aneks sedam nije proveden. Stoga nije doslo vrijeme za razgovore o popisu stanovnistva”, kaze Izetbegovic i podsjeca da bi u suprotnom potvrdili etnicko ciscenje u BiH. Srpska demokratska stranka ne prihvata argumentaciju pomenute dvojice politicara uz Sarajeva. Potpredsjednik SDS Bosko Siljegovic tvrdi da je povratak zavrsen, te da su odavno stvoreni uvjeti za popis stanovnistva u BiH. “Svi koji su se zeljeli vratiti u FBiH i RS to su vec ucinili, a okoncana je i implementacija imovinskih zakona. Dakle, imovina je vracena povratnicima”, kaze Siljegovic i podsjeca kako Evropa od nas trazi zakon o popisu stanovnistva. Potpredsjednik SDS podsjeca da je usvajanje zakona o popisu stanovnistva jedan od prioriteta za prijem BiH u Evropsku uniju. Navodi, takodje, da je Dom naroda Skupstine BiH, na prijedlog kluba srpskih poslanika, prihvatio zakljucak u kojem se Vijecu ministara BiH nalaze da predlozi zakon o popisu stanovnistva. …………….SDS trazi popis………………… “SDS odavno insistira na popisu i donosenju ovog zakona”, kaze Siljegovic i dodaje da nema nikakvih prepreka da se zapocne sa evidencijom gradjana BiH.

Az. KALAMUJIC

Copyright © 1999-2000 OSLOBODJENJE Sarajevo - Kontakt [email protected]
Stranice su optimirane za rezoluciju 800x600 pixela, True Color

Evo iz ovakvih i slicnih razloga bi se Bosanskohercegovacki narodni i nacionalni identitet (ili Bosanci) morao odmah upisati u BH Ustav kao konstitutivni prije slijedeceg popisa stanovnistva. Jer u protivnom kreatori podijele BH na tri dijela bi uspjeli u svojim nakanama u potpunosti.

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 07/10/2004 13:26

Bumerang wrote:
Evo iz ovakvih i slicnih razloga bi se Bosanskohercegovacki narodni i nacionalni identitet (ili Bosanci) morao odmah upisati u BH Ustav kao konstitutivni prije slijedeceg popisa stanovnistva. Jer u protivnom kreatori podijele BH na tri dijela bi uspjeli u svojim nakanama u potpunosti.
Nazalost malo je prekasno za to...cca 15 godina...

A iz Ustava bi trebalo u potpunosti ukloniti institut konstitutivnosti.
BiH je valjda gradjanska drzava njenih drzavljana, nije potrebno navoditi kojih (Bosanci, Hercegovci, Srbi, Hrvati, Kinezi, Romi, Albanci, Jevreji i sami Bog zna ko jos :D ). Nekako mi to zvuci najjednostavnije, nek mi inace neko objasni koja to "dodatna" prava imaju konstitutivni narodi, jer ako ih imaju to bas i nije u skladu s nekim konvencijama o jednakosti gradjana, al eto...

Fair Life

Post by Fair Life » 07/10/2004 23:41

Alfons Kauders wrote:...BiH je valjda gradjanska drzava njenih drzavljana, nije potrebno navoditi kojih (Bosanci, Hercegovci, Srbi, Hrvati, Kinezi, Romi, Albanci, Jevreji i sami Bog zna ko jos :D )...
Jos nije,
ali to bi bilo najoptimalnije rjesenje za sve njene gradjane koji bi uzivali jednaka pojedinacna gradjanska prava unutar BiH bez obzira gdje zive i bez obzira na njihovo porijeklo..
Last edited by Fair Life on 08/10/2004 01:04, edited 1 time in total.

Vodenjak

Post by Vodenjak » 08/10/2004 00:15

Bez namjere da pametujem ili filozofiram ali ipak mislim da lutamo u pogledu definicija "naroda" i "nacije". Po meni to nije isto a pokusacu i da objasnim ne sa naucnog stanovista jer bih tad obavezno citirao vec cisto onako laicki.
Po meni u Bosni na primjer zive NARODI: Bosnjaci, Srbi, Hrvati, Albanci, Romi, Jevreji itd (izvinjavam se svima koje ne nabrojah, nije namjera da umanjim njihov znacaj!) Dakle, te grupe koje se nazivaju tim imenima su NARODI koji zive u Bosni i Hercegovini!
Kad je u pitanju nacija, tu je situacija malo drugacija. Naime, svi oni su u stvari pripadnici jedne nacije - u ovom slucaju bosanskohercegovacke.

Da bi bilo lakse da se razumije, uzmimo primjer Amerike. Za cijeli svijet su ljudi koji se nalaze tamo po naciji Amerikanci. A svjedoci smo da i oni tamo i dalje odrzavaju kulturu i obicaje svojih NARODA. S obzirom da u njih nema (a nadati se da nece ni biti!) nacionalnih trvenja niko od njih ne postavlja pitanje svoje - americke nacije ali isto tako svoje pripadnosti narodu - Bosnjacima, Italijanima, Poljacima i inim...

Dakle da skratim, nacionalna pripadnost se odredjuje prema teritorijalnoj dok je narodnost vise vezanost za istu kulturu, obicaje, jezik, tradiciju, religiju i druge osobine koje cine odredjeni narod.

Tako nekako ja kontam, a znam da ih se puno ne slaze sa mnom jer se ni veliki sociolozi ne mogu bas sloziti u tim pitanjima.

U svakom slucaju (da navedem jos jedan primjer :) ) zanimljivo je kako se kod nas naziva OUN! Ako slusamo zapadnu varijantu (Hrvatska) oni kazu Ujedinjeni Narodi. Ako slusamo pak istocnu (Srbija) cucemo Ujedinjene Nacije. Licno mislim da je ovaj drugi naziv ne samo ispravniji nego jedini ispravan s obzirom da je OUN skup medjunarodno priznatih drzava - sto ce reci NACIJA. Kad bi bila skup naroda onda bi iz svake visenacionalne zemlje bilo jednako puno pripadnika naroda koliko ih u tim zemljama zivi.

Jasnije?
Ako nije, idemo onda spavati :)

Laku noc raja! :zzzz:

Fair Life

Post by Fair Life » 08/10/2004 01:19

Vodenjak wrote:...Dakle da skratim, nacionalna pripadnost se odredjuje prema teritorijalnoj dok je narodnost vise vezanost za istu kulturu, obicaje, jezik, tradiciju, religiju i druge osobine koje cine odredjeni narod.
Savremeni standardi drzavnopravne znanosti i politicki jezik su jasni: Naciju obrazuju gradjani jedne drzave, narod je zajednica porijekla. Pojmom nacija se, dakle, ukazuje na pravnu vezu covjeka i drzave, tako da samo narodi koji su ustanovili sopstvenu drzavu postaju nacijom. Narod obuhvata zajednicu porijekla, sudbine, zajednicu jezika i vjere, no jedan narod ne mora imati sopstvenu drzavu (Kurdi, Baski, Korzikanci). Nacija je drzavnopravna, narod je kulturoloskobioloska komponenta ljudskog zivota u zajednicama. Ako se jedno s drugim poklapa, problem se ne postavlja. U visenarodnim zajednicama je izostravanje razlike neophodno. Jer, pozivanje na naciju ovdje signalizira narodu da ima "pravo" na drizavu: "Mi smo nacija!" jeste parola naroda koji zele vlastitu drzavu.
Vodenjak wrote:U svakom slucaju (da navedem jos jedan primjer :) ) zanimljivo je kako se kod nas naziva OUN! Ako slusamo zapadnu varijantu (Hrvatska) oni kazu Ujedinjeni Narodi. Ako slusamo pak istocnu (Srbija) cucemo Ujedinjene Nacije. Licno mislim da je ovaj drugi naziv ne samo ispravniji nego jedini ispravan s obzirom da je OUN skup medjunarodno priznatih drzava - sto ce reci NACIJA. Kad bi bila skup naroda onda bi iz svake visenacionalne zemlje bilo jednako puno pripadnika naroda koliko ih u tim zemljama zivi.
lstina je da se pojmovi iz historijske perspektive lako mogu obrnuti i napuniti proizvoljnim sadrzajem. Tako bi sve 'sto se deklariralo kao nacija cinom samoproglasenja postalo nacijom. No, da bi narod iz kulturoloskobioloske zajednice bio preveden u naciju potrebna mu je drzava u kojoj ce rijesiti svoj pravni status (ustavom, zakonom o drzavljanstvu). Zbog toga je zamisao o samoproklamiranoj sustini nacije po sebi netacna, a stav tautoloski neupotrebljiv. Nedostaju joj iznad svega objektivni kriterijumi kojima bi se zasnovala evidentna razlika izmedu naciie i naroda u viseslojnim multikulturnim drzavama. Zapravo, samo (javno) pravo otvara objektivne kriterijume. po kojima se moze utvrditi da li je svaka grupa "narod" ili "nacija". Ako postoji drzava i u njoj pravno rijesen odnos covjeka prema toj drzavi postoji i nacija (naime, ako su definirani uvjeti pod kojima se stice drzavljanstvo, odnosno skup prava i obaveza, privilegija i opterecenja, ako, sve u svemu, postoji zakon o drzavljanstvu, postoji i nacija).
Sta su Bosnjaci? Sta su Hrvati u BiH? Sta su Srbi u BiH? Oni su narod i dio bosanske nacije. Bosanska nacija obuhvata sve drzavljane Bosne i Hercegovine, dakle najmanje tri konstitutivna naroda, Jevreje i sve ostale gradjane. Naciju u multietnickim drzavama uvijek obrazuju narodi koji su konstituirali drzavu. Narodnost je, dakle; pretpostavka nacionalnosti, a nacija rezultat podrzavljenja jednog ili vise naroda. Ne postoje "Ujedinjeni narodi", tacno je "Ujedinjene nacije", Dejtonski ustav ne govori o konstitutivnim nacijama, nego o '''konstitutivnim narodima".
Nacija je americka kanadska, beIgijska, svicarska ili francuska.
Narodi su Indijanci i Meksikanci, Flamanci, Valonci i Francuzi, Nijemci i Jevreji, konacno, i Alzirci, kao integralni dio francuske nacije.
Vodenjak wrote:Jasnije?

Apsolutno si u pravu ! Laku noc !

Novi_Nick

Post by Novi_Nick » 08/10/2004 03:03

Vodenjak wrote:Bez namjere da pametujem ili filozofiram ali ipak mislim da lutamo u pogledu definicija "naroda" i "nacije". Po meni to nije isto a pokusacu i da objasnim ne sa naucnog stanovista jer bih tad obavezno citirao vec cisto onako laicki.
Po meni u Bosni na primjer zive NARODI: Bosnjaci, Srbi, Hrvati, Albanci, Romi, Jevreji itd (izvinjavam se svima koje ne nabrojah, nije namjera da umanjim njihov znacaj!) Dakle, te grupe koje se nazivaju tim imenima su NARODI koji zive u Bosni i Hercegovini!
Kad je u pitanju nacija, tu je situacija malo drugacija. Naime, svi oni su u stvari pripadnici jedne nacije - u ovom slucaju bosanskohercegovacke.

Da bi bilo lakse da se razumije, uzmimo primjer Amerike. Za cijeli svijet su ljudi koji se nalaze tamo po naciji Amerikanci. A svjedoci smo da i oni tamo i dalje odrzavaju kulturu i obicaje svojih NARODA. S obzirom da u njih nema (a nadati se da nece ni biti!) nacionalnih trvenja niko od njih ne postavlja pitanje svoje - americke nacije ali isto tako svoje pripadnosti narodu - Bosnjacima, Italijanima, Poljacima i inim...

Dakle da skratim, nacionalna pripadnost se odredjuje prema teritorijalnoj dok je narodnost vise vezanost za istu kulturu, obicaje, jezik, tradiciju, religiju i druge osobine koje cine odredjeni narod.

Tako nekako ja kontam, a znam da ih se puno ne slaze sa mnom jer se ni veliki sociolozi ne mogu bas sloziti u tim pitanjima.

U svakom slucaju (da navedem jos jedan primjer :) ) zanimljivo je kako se kod nas naziva OUN! Ako slusamo zapadnu varijantu (Hrvatska) oni kazu Ujedinjeni Narodi. Ako slusamo pak istocnu (Srbija) cucemo Ujedinjene Nacije. Licno mislim da je ovaj drugi naziv ne samo ispravniji nego jedini ispravan s obzirom da je OUN skup medjunarodno priznatih drzava - sto ce reci NACIJA. Kad bi bila skup naroda onda bi iz svake visenacionalne zemlje bilo jednako puno pripadnika naroda koliko ih u tim zemljama zivi.

Jasnije?

Vodenjak,
prvo se mora znati razlika sta su to: etnicki narodi, drzavni narodi i Nacija.
Etnicki narodi su: Germani, iliri, Slaveni itd.
Drzavni narodi su: Bosanci, Srbi, Hrvati, Italijani, Albanci itd.

Dakle u BiH postoje razni etnicki i drzavni narodi.

U BiH bi trebao (morao) biti jedino konstitutivan Bosanskohercegovacki narod i nacija ili Bosanci jer to je jedini izvorni, autohtoni i autenticni narod i nacija sa hiljdugodisnjom tradicijom svoje jedine matice ili maticne drzave BiH. BH narod i nacija sastavljena je iz svih etnickih naroda, znaci: Germana, Ilira, Slavena (razlicitih religija) itd.

Zasto narodi u BiH kao sto su Srbi, Hrvati, Albanci, Italijani itd nebi trebali biti konstitutivni odnosno drzavotvorni u BiH nego manjinski narodi? Zato sto su se izjasnili za identite svojih maticnih drzava kao sto su: Srbija, Hrvatska, Albanija, Italija itd.

A sada, zasto mogu etnicki narodi koji pripadaju BH narodu i naciji kao sto su: Germani, Iliri, Slaveni i drugi biti konstitutivni = drzavotvorni u BiH?
Zato sto oni nemaju maticnu drzavu koja se zove: Germanija, Slavija, Ilirija itd. Oni su se izjasnili kao pripadnici BH naroda i nacije i u hiljadugodisnjoj istoriji zajednicki konstituisali drzavu BiH.

Drzava BiH samo i jedino moze povjeriti svoju konstitutivnost = drzavnost gradjanima koji su se izjasnili za njen narodni i nacionalni identitet. Ona ne moze i nesmije povjeriti svoju konstitutivnost = drzavnost narodima koji se identifikuju imenom ili identitetom nama stranih drzava odnosno hjihovih maticnih drzava. Zato danas i imamo ovakvu apsurdnu situaciju posto su Srbi i Hrvati konstitutivni - drzavotvorni i u BiH a automatski i u svojim maticnim drzavama Srbiji i Hrvatskoj pa tako mogu legalno da svojataju i dijele teritorijalne dijelove BiH. Znaci oni su konstitutivni = drzavotvorni u BiH a rade za interese drzava Srbije i Hrvatske a protiv BiH.

Vidis li sada kakvu razliku i kakvu apsurdnu situaciju i zbog cega je ona nastala.

Jasnije?

Vodenjak

Post by Vodenjak » 08/10/2004 10:10

Novi_Nick wrote:
Vodenjak,
prvo se mora znati razlika sta su to: etnicki narodi, drzavni narodi i Nacija.
Etnicki narodi su: Germani, iliri, Slaveni itd.
Drzavni narodi su: Bosanci, Srbi, Hrvati, Italijani, Albanci itd.

Dakle u BiH postoje razni etnicki i drzavni narodi.

U BiH bi trebao (morao) biti jedino konstitutivan Bosanskohercegovacki narod i nacija ili Bosanci jer to je jedini izvorni, autohtoni i autenticni narod i nacija sa hiljdugodisnjom tradicijom svoje jedine matice ili maticne drzave BiH. BH narod i nacija sastavljena je iz svih etnickih naroda, znaci: Germana, Ilira, Slavena (razlicitih religija) itd.

Zasto narodi u BiH kao sto su Srbi, Hrvati, Albanci, Italijani itd nebi trebali biti konstitutivni odnosno drzavotvorni u BiH nego manjinski narodi? Zato sto su se izjasnili za identite svojih maticnih drzava kao sto su: Srbija, Hrvatska, Albanija, Italija itd.

A sada, zasto mogu etnicki narodi koji pripadaju BH narodu i naciji kao sto su: Germani, Iliri, Slaveni i drugi biti konstitutivni = drzavotvorni u BiH?
Zato sto oni nemaju maticnu drzavu koja se zove: Germanija, Slavija, Ilirija itd. Oni su se izjasnili kao pripadnici BH naroda i nacije i u hiljadugodisnjoj istoriji zajednicki konstituisali drzavu BiH.

Drzava BiH samo i jedino moze povjeriti svoju konstitutivnost = drzavnost gradjanima koji su se izjasnili za njen narodni i nacionalni identitet. Ona ne moze i nesmije povjeriti svoju konstitutivnost = drzavnost narodima koji se identifikuju imenom ili identitetom nama stranih drzava odnosno hjihovih maticnih drzava. Zato danas i imamo ovakvu apsurdnu situaciju posto su Srbi i Hrvati konstitutivni - drzavotvorni i u BiH a automatski i u svojim maticnim drzavama Srbiji i Hrvatskoj pa tako mogu legalno da svojataju i dijele teritorijalne dijelove BiH. Znaci oni su konstitutivni = drzavotvorni u BiH a rade za interese drzava Srbije i Hrvatske a protiv BiH.

Vidis li sada kakvu razliku i kakvu apsurdnu situaciju i zbog cega je ona nastala.

Jasnije?
E jegi ba! Onda se ocito desila neka greska u... Svicarskoj recimo!
Ocito se jos nisu osvijestili svicarski nacionalisti pa dopustaju da se narodi koji tako zive nazivaju tamo nekim Njemcima, Italijanima ili Francuzima. Ili to mozda ta tri naroda nemaju maticnu drzavu? Zamisli, vec evo 300 i nesto godina zive u miru. Dodju li na nas forum i procitaju ovo, eto rata kod i njih! :)

Salu na stranu ali stvarno se ne slazem u s tobom. Znas, toliko puta smo imali priliku da cujemo (pa i sami osjetimo) ljutnju i bijes sto se u bivsoj Jugi nisu Muslimani zvali nekako drugacije kao narod. Kazu - nije im dala komunisticka vlast.

Sta mislis, kako bi BILO KOJI od ova tri konstitutivna naroda u Bosni reagovao kada bi im se pokusalo NATURITI da se ubuduce izjasnjavaju kao Bosanci npr? Nemoj samo pomisliti da bi svi Bosnjaci objerucke to prihvatili. Posebno kad se u obzir uzme divljanje njihovih prije svega religijskih vodja a onda i orgijanje nacionalnih.

Zato i ne samo zato - pustimo ljudima da se izjasnjavaju kako hoce. To je i onako samo forma ali u isto vrijeme njihovo neotudjivo pravo da sami odredjuju kojem narodu pripadaju i kako ce se njihov narod nazivati! Na formalnim pitanjima je istina nacionalisticka gamad i povela prokleti rat ali samo zato sto dalje od forme nisu ni mogli ni znali! Njih sadrzina nije nikad zanimala a ponajmanje danas!

Dakle: Diljem mnogih zemalja svijeta imamo masu drzava u kojoj zivi jos veca masa razlicitih naroda i narodnosti. Ogroman broj tih ljudi imaju drzavljanstva zemalja u kojima zive ali imena svoje narodne skupine se ne odricu. Razmisli malo! Koliko je samo nasih sunarodnjaka rasprostranjeno danas diljem svijeta? Ogroman broj njih je, zbog jednostavnosti zivljenja prije svega, uzeo pasos i drzavljanstvo zemlje domacina. Mislis li da su izgubili zelju, volju ili pak na PRAVO da se i pored toga osjecaju i izjasnjavaju pripadnicima naroda iz kog su potekli?
Ne, nisu! A ako ne vjerujes - provjeri! :D

U svakom slucaju hvala i tebi i Fair Life na vrlo korektnim replikama!
Pozdrav!
Last edited by Vodenjak on 16/10/2004 14:27, edited 1 time in total.

Post Reply