BH mediji

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...
Post Reply
Velicina

BH mediji

Post by Velicina » 13/06/2007 13:26

Jos od vremena socijalizma su nasi mediji politcki orijentirani. Da li to sluzi kao instrument moci nasih politcara? Da li je naprimjer u redu da politicari pune novine kao da su holivudske zvjezde i time napumpavaju svoj ego i time vode do politickog diletantisma. Ne bi li svjet bio ljepsi da obicne novine skrenu paznje na malo pametnije i ljepse stvari?

Velicina

Post by Velicina » 13/06/2007 21:42

InfraRedRidinghood wrote:A, koje su to to pametnije i ljepše stvari? :-) :-)

Ah, pa sve je pametnije nego davati mikrofon Dodiku i ostalim politickim diletantima i vjernim poglavarima i nacionalistima.
npr. vijesti iz ekonomije, vijesti iz inostranstva, pa sto i da ne trac o holivudskim zvjezdama; nesto sto je primjereno jednoj zemlji koja zeli napredak i napreduje, a ne " Uganda news" svako bozje izdanje.

Faust

Post by Faust » 13/06/2007 22:54

Velicina wrote:

Ah, pa sve je pametnije nego davati mikrofon Dodiku i ostalim politickim diletantima i vjernim poglavarima i nacionalistima.
npr. vijesti iz ekonomije, vijesti iz inostranstva, pa sto i da ne trac o holivudskim zvjezdama; nesto sto je primjereno jednoj zemlji koja zeli napredak i napreduje, a ne " Uganda news" svako bozje izdanje.

Pa nisam baš siguran da kao zamjenu za Dodikovo, Silajdžićevo, Cerićevo, Kačavendino i ino lic dobijem slikice Paris Hilton ili neke druge "holivudarke" - to me se baš ne tiče.
Napredak je fantastična ljudska zabluda - posebno ako kao napredak preuzmemo tekovine kapitalizma i neoliberalizma.
"Uganda newa" se već može uzeti kao djelimični rasizam. Zašto nisi rekao Ireland news?

Velicina

Post by Velicina » 13/06/2007 23:18

Faust wrote:
Velicina wrote:

Pa nisam baš siguran da kao zamjenu za Dodikovo, Silajdžićevo, Cerićevo, Kačavendino i ino lic dobijem slikice Paris Hilton ili neke druge "holivudarke" - to me se baš ne tiče.
Napredak je fantastična ljudska zabluda - posebno ako kao napredak preuzmemo tekovine kapitalizma i neoliberalizma.
"Uganda newa" se već može uzeti kao djelimični rasizam. Zašto nisi rekao Ireland news?

Nebih se bas slozila sa time da je napredak ljudska zabluda, to je fakat zadatak svakog covjeka i svake drzave da podstice napredak u svakom smislu. Mislim da nasi politicari zaprasuju oci na svakodnevnoj bazi sa razlicitim pretjerivanjima dok se na drugoj strani svijeta civilizacija koliko- toliko razvija oni se svadjaju i prepetavaju. Sto se tice "Uganda news" to je savrsena slika naseg politickog zivota. Mada u Irskoj je isto tako bio konflikt malo je zemalja u svijetu da politika i religija i ostale stvari vuku toliko paznje sa ostalih drustvenih pojava. Taj komentar uopste nije bio rasisticki jer su mnogi konflikti na Afrckom kontinentu testament od "bijelog" imperijalizma. Mada ruku na srce korupcijom, nesaglasnoscu, i moralnom padu i nezrelosti izvesni ljudi iz politickog zivota sluze kao slabi primjeri da bi bili u novinama i vjestima stalno. U "Uganda news" mozda, mada je nas i Uganda prekoracila u izvjesnim pogledima.

Sogan

Re: BH mediji

Post by Sogan » 13/06/2007 23:42

Velicina wrote:Jos od vremena socijalizma su nasi mediji politcki orijentirani. Da li to sluzi kao instrument moci nasih politcara? Da li je naprimjer u redu da politicari pune novine kao da su holivudske zvjezde i time napumpavaju svoj ego i time vode do politickog diletantisma. Ne bi li svjet bio ljepsi da obicne novine skrenu paznje na malo pametnije i ljepse stvari?

:shock: genijalno!

al je lep ovaj svet, ovde potok onde cvet

:D

Velicina

Post by Velicina » 13/06/2007 23:43

InfraRedRidinghood wrote:
Velicina wrote:

Dakle, ti nam predlažeš da turimo prst u uho i napeto iščekujemo šta će biti sljedeće što će izmiliti iz uterusa Angeline Jollie?

Ne znam kaj da ti velim, gledaj OBN, a nas pusti da se sekiramo oko ovih dosadnih stvari, u BiH i ostalim bogoneugodnim vukojebinama :)

Ok, da odgovorim i ovo: Naprimjer citajuci nase novine, mi imamo jako dobre komentatore i dobre novinare, medjutim komentirati budalastine je isto budalastina, tj. presipanje suplje u prazno, mene ja malo strah da se ne izgubi dodir sa realitetima i normalnom zivotu, koje takodje ukljucuje privatni zivot neke glumice, ili najnoviji GPS za auto, ili komentar na nova istrazivanja, itd. Mislim da bi mediji trebaju da zastite gradjane od politickog nemorala takodje, jer svaki PR je dobar PR. Logicno bi trebalo sve to snjeti na absolutni minimum i radije cekati na rezultate, vidjeti na ekonomiji jesu li sta ov na sjednici uspjeli ili nisu. Inace dosta sve lici na neki talk show koji nikad ne prestaje. A narocito ovi vjerski poglavari su pravo zapaljeni za mikrofon, sta je ovo, zar nismo mi sekularna zemlja?

Velicina

Post by Velicina » 14/06/2007 00:01

A mozda je moderator otprilike otkrila moju poruku o tome npr. da neozbiljnu politicku debatu treba prekinuti, a to je ono otprilike sto bih i ja rekla za nase medije. Nas politicki zivot ima dosta jakih diletanata i to je problem jer ce i publika biti disciplinovana da se ovija nerealisticnim argumentima i da se navikne na takve nesposobne ljude. Mislim da treba doci do vremena kad se rjesavamo sa idi- mi- dodji- mi diskusija do konkretnih koraka za jedno razvijeno drustvo u kojem takodje ima dosta mjesta i za trivijalne stvari ali koje su nuzne za jedan zdrav kolektivni duhovni zivot, kao koje vino pase uz koji sir. Jer normalan i siguran zivot je i dosta trivijalan :)

Velicina

Post by Velicina » 14/06/2007 00:22

Ok, jedan veliki problem je to sto su kod nas mediji previse bliski politici i politicarima a ne svojoj publici ili jos bolje, nezavisnoj poziciji u drustvu. Cinjenica je da demokratska duh Balkana mozda jos nije dovoljno sazrela da ima zrele i nezavisne medije.
Druga stvar je da vjerski poglavari koji se mjesaju sa politikom a onda sa medijima je uzasan koktel. Da mi nebi dobili glavobolju od svega ovoga?
Montesquieu je rekao i svaka mu cast, da drzavne institucije moraju biti rastavljene jedna od druge. Morate se barem sloziti da u jednoj normalnoj zemlji neides duhovnoj vodji za pitanja o porezu, drzavnim granicama, pravnim pitanjima i tako dalje, i nedajes im mikrofon kao prvo.

Faust

Post by Faust » 14/06/2007 16:12

Velicina wrote: Mislim da treba doci do vremena kad se rjesavamo sa idi- mi- dodji- mi diskusija do konkretnih koraka za jedno razvijeno drustvo u kojem takodje ima dosta mjesta i za trivijalne stvari ali koje su nuzne za jedan zdrav kolektivni duhovni zivot, kao koje vino pase uz koji sir. Jer normalan i siguran zivot je i dosta trivijalan :)

Može li mi neko pomoći: kako da se ovo nalazi ispod svakog moga posta, a da stalno ne kopiram. Ovo je jedna od najvećih budalastina koje procitah na ovom forumu. :lol: :lol: :lol: :lol: Za jedan zdrav kolektivni duhovni život od veće pomoći bit će Reis (bilo koji) nego čitava bulumenta trivijalnosti.

rikardoreis

Post by rikardoreis » 14/06/2007 19:56

Faust wrote:
Velicina wrote: Mislim da treba doci do vremena kad se rjesavamo sa idi- mi- dodji- mi diskusija do konkretnih koraka za jedno razvijeno drustvo u kojem takodje ima dosta mjesta i za trivijalne stvari ali koje su nuzne za jedan zdrav kolektivni duhovni zivot, kao koje vino pase uz koji sir. Jer normalan i siguran zivot je i dosta trivijalan :)

Može li mi neko pomoći: kako da se ovo nalazi ispod svakog moga posta, a da stalno ne kopiram. Ovo je jedna od najvećih budalastina koje procitah na ovom forumu. :lol: :lol: :lol: :lol: Za jedan zdrav kolektivni duhovni život od veće pomoći bit će Reis (bilo koji) nego čitava bulumenta trivijalnosti.

drago mi je da sam od pomoci :D :)

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 15/06/2007 14:14

.... Dobre vibracije... trebaju da se šire ovom napaćenom zemljom... ne emisija pozitiv sa nadri voditeljicom koja bi najradije svoju sliku uokvirila i držala na stolu il zidu... već nešto kao emisija koju redi Džanko (Pozitivna Geografija) u kombinaciji sa emisijomU ime naroda koju radi Josip P...

Samo ne navoditi crnjake već pozitivne primjere povratka, promjena, rada, pokazivati neke mlade ljude koji nešto konkretno i pozitivno rade... a nisu bankari il pjevači...

Treba stvoriti klimu za promjene za pozitivna dešavanja naroda... jer ukoliko se ljudi svakodnevno filuju negativom i crnjacima.... vidimo do kroz neko vrijeme i sami postanu takvi.... crni...

Meni na pameti Dobre vibracije...., a ne Crne vibracije koje su sad u toku...

Dajmo šansu dobrim stvarima.....a ne lošim jer vidimo da nas crnjaci pojedoše... nije loša ni ona emisija o turizmu nova... samo za moj ukus malo papi... ali i to je pozitivan primjer....

Velicina

Post by Velicina » 16/06/2007 21:39

uvjek dobar gost wrote:.... Dobre vibracije... trebaju da se šire ovom napaćenom zemljom... ne emisija pozitiv sa nadri voditeljicom koja bi najradije svoju sliku uokvirila i držala na stolu il zidu... već nešto kao emisija koju redi Džanko (Pozitivna Geografija) u kombinaciji sa emisijomU ime naroda koju radi Josip P...

Samo ne navoditi crnjake već pozitivne primjere povratka, promjena, rada, pokazivati neke mlade ljude koji nešto konkretno i pozitivno rade... a nisu bankari il pjevači...

Treba stvoriti klimu za promjene za pozitivna dešavanja naroda... jer ukoliko se ljudi svakodnevno filuju negativom i crnjacima.... vidimo do kroz neko vrijeme i sami postanu takvi.... crni...

Meni na pameti Dobre vibracije...., a ne Crne vibracije koje su sad u toku...

Dajmo šansu dobrim stvarima.....a ne lošim jer vidimo da nas crnjaci pojedoše... nije loša ni ona emisija o turizmu nova... samo za moj ukus malo papi... ali i to je pozitivan primjer....

Ja isto mislim da je vrijeme da se pocnu siriti dobre vibracije takodje, ima nesto u tome. A da ne kazem za natmurene i arogantne voditelje emisija, to je pravo neprofesionalno. Moramo se lagano vracati normalitetu a ne prepirkama na tv-u i novinama, ja imam dojam kao da je nasa zemlja izolovana od ostatka Europe kad covjek cita novine,imam cisto klaustrofobican osjecaj, kao da smo stali u vremenu i prostoru, uvijek ista lica na tv-u, iste rasprave, isti ton, a i estradne zvjezde godinama imaju monopol nad opstim ukusom,cak i novi ih stalno imitiraju- gdje su novi impulsi?
Pripreme za jednu malo siru svjest treba ojacati definitivno i mladi talenti i novi poslovodavci bi se trebali ojacavati. U danasnjem svijetu ima dosta mobiliteta, da imamo bolju vlast da malo digne ekonomiju umjesto pogresnih tema o separatizmu i nacionalizmu i kojekakvim dogmama uskoro bih nasle bosanske firme, strucnjaci i naucnici svuda na marketima rada: strucnjaci, stolari, zidari su svuda trazeni, ekonomija u EU a i ostatku svijeta plamti, kapitala je sve vise, a kapital radja kapital, ergo vise posla. Isto tako misljenja sam da je vrijeme kojekakvim sumnjivim sitnim ribama i losim politicarima proslo. Sada je narod ko treba imati moc takodje i u medijima, i narod zasluzuje bolje. Tesko mi je objasniti bolje ovu temu :roll: :roll: :roll:, ali moderno vrijeme je vrijeme malog covjeka, i fakticki malo meksih vrijednosti u zivotu nego nadpamecivanjem. Zato sam htjela da kazem da i mediji bi trebali okrenuti malo bolji fokus, mislim da imati dobre vibracije je jako dobar pocetak i tu mediji apsolutno imaju moc.
Zasluzujemo bolje standarde i u vezi komunikacije i u vezi sadrzaja u drustvenom zivotu, to je barem moje misljenje. Ekonomija isto trazi dobru kolektivnu psihu, da je optimizam, solidaritet i vjera u sugradjanima- u sisteme i u ljude sa kojima posluju, a sto je najvazniji faktor u tome je jedna pristojna i pazljiva komunikacija i kredibilitet. Jedan dio te problematike odnosi se i na medije i na ostale drustvene institucije.

Post Reply