BH KRIMINALCI

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Prpa.ba
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Post by Prpa.ba » 04/02/2007 21:52

stochar wrote:684 lopova-kriminalca nam hoda po gradu, i to izgleda nikoga ne sekira, bravo mi!

:D
Ja mislim da je policija postala opasnija od krimosa 8)

Ne smijemo dozvoliti policijsku drzavu....bolje je ovako, gdje svaku vecer mozes vidjeti poznate face na ulici, na istom mjestu gdje su te jucer vec odradili :oops: :lol:

PITARKA_SA

Post by PITARKA_SA » 04/02/2007 21:56

joj prpa sto se ti pravis englez

urbanagerila

Post by urbanagerila » 04/02/2007 22:01

Ma neznam samo koliko su pouzdani parametri iz ove statistike koja pokriva samo ona djela koja su prijavljena i one povratnike koji su uhvaceni. Mislim da je realnost jos crnja barem tri puta ako ne i vise. Ovo je definitvno kriminogeno drustvo sto zbog socio-ekonomskih prilika, postratnih faktora i sto je najbitnije neefektivnog pravnog sistema .... Ono sto vidimo oko sebe govori samo jedno da se kriminal isplati a to je ono sto je fatalno za ovo drustvo koje nema nikakvu socijalnu svijest .... :D

urbanagerila

Post by urbanagerila » 04/02/2007 22:23

Koliko takvih slucajeva imas??? Skoro svake sedmice slome nekoga u nekoj kafani ili pred vratima imas najmanje 30 svjedoka ali niko nista .... i "osteceni" dista puta ne podizu prijave nego radije sami prave odmazdu upravo iz razloga koje si naveo .... greska je sistemska i ljudi su toga svjesni zbog toga svako gleda svoja posla i pokusava biti sto neupadljiviji ... nazalost ali to je tako .... jos jedan od fenomenalnih primjera mi je bio kad je Varesanovicu bio otet sin kad se nakon murije pojavio i Chelo na vratima i pridruzio potrazi za malim ... mislim .... :D

senada

Post by senada » 05/02/2007 08:42

stochar wrote:pretpostavio sam da ce biti ovakva situacija... 225 ucitavanja i 6 odgovora, izgleda da kriminal nikoga ne zabrinjava. aferim!

tako je zato sto kojim god putem kriminala da krenes na kraju uvijek zavrsis na sudstvu gdje pocinje najjaca karika u zatvorenom krugu kriminala.

senada

Post by senada » 05/02/2007 09:35

Iz gore banalnog, kod nas svakodnevno sl. primjera, zakljucak ti se sam namece - pravosudje je prava adresa na koju se svaki kriminal-ac pravo dobro oslanja.Policija uradi svoj dio posla 3x na dan, a sud ga svaki puta oslobodi.
Isorumpirano, ispolitizirano, kriminogeno sudstvo podstice kriminal svake vrste, na svaki nacin - od podsticajnih, nagradnih "kazni", do ovih zastitnih mjera kriminala-ca na stetu ugleda policije i najvise na stetu gradjana.

encian

Post by encian » 05/02/2007 11:19

stochar wrote:
senada wrote:
stochar wrote:pretpostavio sam da ce biti ovakva situacija... 225 ucitavanja i 6 odgovora, izgleda da kriminal nikoga ne zabrinjava. aferim!

tako je zato sto kojim god putem kriminala da krenes na kraju uvijek zavrsis na sudstvu gdje pocinje najjaca karika u zatvorenom krugu kriminala.

mislis, sudstvo ne valja ili mislis da ce sudstvo sve rijesiti? ako je prvo, u pravu si, ako je drugo, onda mislim da broj povratnika u chinjenje KD pokazuje kako dobro rade.

iz ovog moze biti jasno kako nam radi pravosudje:

Image

zamisli samo drotova kad su istog lika treci put u istom danu uhvatili? zamisli kad ga uhvate jos 10 puta u mjesec dana, i kad im se on dan opslije hvatanja smije u facu? uzhas...

ko je tuzilac? :x :x :x :x :x :x da ga hoce srest u stanu.

Celicna_saka

Post by Celicna_saka » 05/02/2007 11:48

Strrpimo se do iducih izbora i glasajmo za stranku koja obeca izgradnju barem dva-do tri nova zatvora veceg kapaciteta.

nemaveze

Post by nemaveze » 05/02/2007 13:04

Rješenje kao u jednom malom američkom gradu :

mještani organizovali tajno vlastitu "policiju" jer ih prava nije štitila od kriminalaca, pa kad uhvate lopova, obijača , siledžiju ili ubice vrate mu duplo za sve što je uradio, ima i ubistava! Kad policija istražuje građani-komšije-prolaznici "ništa ne znaju niti čuju"

"Sistem" se pokazao toliko efikasan da su na kraju kriminalci tražili da ih prava policija zaštiti od odmazdi građana!!!

Živa istina!

freak_with_a_laptop

Post by freak_with_a_laptop » 05/02/2007 13:09

stochar wrote: 684 lopova-kriminalca nam hoda po gradu, i to izgleda nikoga ne sekira, bravo mi!

Cega bolan? Sekirati se? Boze sacuvaj. Mnogima ponos i dika razglasit da su u drustvu sa facom kockaste glave i volovskog vrata. Eto ako mu nije u uzem krugu prijatelja onda mu je bar u blizem komsiluku. Stime je automatski i on neka fora.

Mi smo nazadan narod jer imamo strasno niske kriterije, po kojima se vrijednost jedne osobe ocijenjuje. Bijesno auto i Boss cipele, za mnoge plafon duhovnog dostignuca filozofije, eto ti ulaznica za ugledan krug naseg drustva. Fuj.

mostarac

Post by mostarac » 05/02/2007 13:13

ne sekira me. Plasi me

nineac

Post by nineac » 05/02/2007 15:40

Sudstvo je prava adresa za ovaj problem.
Das policajcu 600km platu, i on treba trcat za nekim ko ima vjerovatno bolji pistolj od njega i brojcano je nadmocniji, i opet ga uhvate i dodje u ruke pravosudja i tamo ga neko oslobodi sa platom od 3.000km koji pola dana ispija kafe u najvidjenijim kaficima, ili mu dadne minimalnu kaznu jer je eto jaran sa advokatom, posto su do juce zajedno radili a mozda i djelili kancelariju u sudu.
Prava adresa je prvo Pravni fakultet gdje nam izlaze pravnici koji nemaju pojma sta je etika i moral, gdje se napamet uce zakoni ali i to kad su Weber i Kant rodjeni, a da se nisu nikada analiticki osvrnuli kako se drzava gradi, i sta je nasem drustvu potrebno da bi se izaslo na pravi put.
Onda dodju raditi ako pripravnici i tu negdje se odmah naviknu na "nezavisno" sudstvo gdje niko nesmije ukazati na greske sudstva.
Mi mozemo napraviti 10 novh zatvora sa kapacitetom da sve kriminalce strpamo bez problema, ali ako tog kriminalca za silovanje osudis na 7 godina a ne 40 kao u americi, onda nisi nista postigao.
Mi smo drzava koja tek treba da se izgradi, i nema smisla porediti zakon EU ili skandinavskih zemalja kako ljudi to obicno vole kad apravdaju niske kazne. Medjutim, neobaziru se na stopu kriminala u pomenutim zemljama kao i standard zivota. Kada za kradju auta date kriminalcu 20 godina zatvora, dobro ce razmisliti 2027 kada izadje sta ce raditi!

Svemirski_Jebach

Re: BH KRIMINALCI

Post by Svemirski_Jebach » 05/02/2007 16:06

stochar wrote:Prema policijskim podacima, u Republici Srpskoj te u šest federalnih kantona za jedanaest mjeseci 2006. godine u BiH su se dogodila 63 ubistva, odnosno jedno ubistvo svakih šest dana. Na istom području istovremeno zabilježen je 18.551 slučaj imovinskih delikta (teške krađe, razbojništva, pljačke banaka, provale u stanove i prodavnice...) što je po jedno djelo svaka dva sata. Rasvijetljenost spomenutih krivičnih djela u blagom je porastu, ali je u porastu i broj počinilaca kao i povratnika u vršenja krivična djela...

...

Na području Kantona Sarajevo u periodu januar-novembar registrirano je 4.650 teških krađa od kojih je 1.997 rasvijetljeno. Nadležnom tužilaštvu prijavljeno je 856 počinilaca od kojih je 684 povratnika u činjenje krivičnih djela. Od 6.347 teških krađa iz prošle godine, rasvijetljeno je 2.964. Od 1.479 krivičnih djela krađe, koja je MUP KS zabilježio u ovoj godini, 31,8 odsto ih je izvršeno u stambenim objektima. Do novembra 2006. godine u Kantonu Sarajevo ukradena su 804 motorna vozila. U 352 slučaja vozila su pronađena i vraćena vlasnicima. U toku 2005. godine ukradeno je 1.020 motornih vozila od čega su 524 pronađena i vraćena.
(Hronika 122)

dakle, mozemo reci da je na 4 miliona stanovnika ispod 100 ubistava.

U New Yorku je na 9 miliona ljudi 539 ubistava a kazu da je odlicno.

http://www.answers.com/topic/united-sta ... crime-rate

100 ubistava na 4 miliona ljudi godisnje je smijesno,

mostarac

Re: BH KRIMINALCI

Post by mostarac » 05/02/2007 16:39

Svemirski_Jebach wrote:
stochar wrote:Prema policijskim podacima, u Republici Srpskoj te u šest federalnih kantona za jedanaest mjeseci 2006. godine u BiH su se dogodila 63 ubistva, odnosno jedno ubistvo svakih šest dana. Na istom području istovremeno zabilježen je 18.551 slučaj imovinskih delikta (teške krađe, razbojništva, pljačke banaka, provale u stanove i prodavnice...) što je po jedno djelo svaka dva sata. Rasvijetljenost spomenutih krivičnih djela u blagom je porastu, ali je u porastu i broj počinilaca kao i povratnika u vršenja krivična djela...

...

Na području Kantona Sarajevo u periodu januar-novembar registrirano je 4.650 teških krađa od kojih je 1.997 rasvijetljeno. Nadležnom tužilaštvu prijavljeno je 856 počinilaca od kojih je 684 povratnika u činjenje krivičnih djela. Od 6.347 teških krađa iz prošle godine, rasvijetljeno je 2.964. Od 1.479 krivičnih djela krađe, koja je MUP KS zabilježio u ovoj godini, 31,8 odsto ih je izvršeno u stambenim objektima. Do novembra 2006. godine u Kantonu Sarajevo ukradena su 804 motorna vozila. U 352 slučaja vozila su pronađena i vraćena vlasnicima. U toku 2005. godine ukradeno je 1.020 motornih vozila od čega su 524 pronađena i vraćena.
(Hronika 122)

dakle, mozemo reci da je na 4 miliona stanovnika ispod 100 ubistava.

U New Yorku je na 9 miliona ljudi 539 ubistava a kazu da je odlicno.

http://www.answers.com/topic/united-sta ... crime-rate

100 ubistava na 4 miliona ljudi godisnje je smijesno,

mozda zapadu, al mi smo navikli na mnogo manje :roll:

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 05/02/2007 16:44

e pa to vrijeme je proslo.

treba shvatiti da se kriminal ne lijeci nasiljem nego boljom ekonomijom. Sve studije su pokazale da je stopa kriminala u nekoj drzavi u direktnoj proporciji sa ekonomijom. Zasto u svedskoj nema mnogo kriminala? Zato sto ljudi imaju visok standard. A kada bi im opao standard za jedno 40% vidio bi kako bi porasla stopa kriminaliteta.

onaj ko misli da se nasiljem rjesava kriminal treba znati da se nasiljem samo izaziva novo nasilje, kriminalci postaju opasniji i ubojitiji a nikako se ne povlace/. Al ko ce polupismenom stanovnistvu - hordi - to objasniti

mostarac

Post by mostarac » 05/02/2007 16:47

Svemirski_Jebach wrote:e pa to vrijeme je proslo.

treba shvatiti da se kriminal ne lijeci nasiljem nego boljom ekonomijom. Sve studije su pokazale da je stopa kriminala u nekoj drzavi u direktnoj proporciji sa ekonomijom. Zasto u svedskoj nema mnogo kriminala? Zato sto ljudi imaju visok standard. A kada bi im opao standard za jedno 40% vidio bi kako bi porasla stopa kriminaliteta.

onaj ko misli da se nasiljem rjesava kriminal treba znati da se nasiljem samo izaziva novo nasilje, kriminalci postaju opasniji i ubojitiji a nikako se ne povlace/. Al ko ce polupismenom stanovnistvu - hordi - to objasniti

ovo tvoje dakle navodi na dva moguca zakljucka:
1. jugoslavija je imala vrhunsku ekonomiju
2. nasilje policije nad kriminalcima ipak ima smisla

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 05/02/2007 16:51

jugoslavija je imala ok standard, ljudima (vecini) nije falilo za skolu, za hranu, za lijekove i nije bilo mnogo ljudi ispod granice siromastva koliko ih ima danas.

freak_with_a_laptop

Post by freak_with_a_laptop » 05/02/2007 17:54

Giuliani: "There has never been a proven connection between the state of the economy and crime, and there is no correlation between unemployment and crime. The real root causes of crime are criminals."

Giuliani je uspjesno suzbio kriminal u NYC i oko toga se ne trebamo kaciti, to je dokazano.

freak_with_a_laptop

Post by freak_with_a_laptop » 05/02/2007 18:28

To za Svedsku si takodje sanjao, evo ti izvjestaj:

UNICRI (United Nations Interregional Crime and Justice Research Institute)

Victimization in Sweden 24,7 - in Poland 22,7

Eh pa sad, ako je u Poljskoj veci standard nego u Svedskoj, onda si u pravu :D

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 05/02/2007 19:51

ne budali.

Guiliani je magarac, sta god on uradio.

U petak razgovaram sa svojim profesorom, bivsim okruznim tuziocem Manhattan-a, covjeka koji se 25 godina bavio najtezim slucajevima kriminala u NYC i koji kaze, dok ekonomija ide dobro, kriminalitet opada, i obratno, cim ekonomija ide u recesiju, gube se radna mjesta pocinje rasti kriminal.

Ili mi hoces reci da magarac Guiliani zna bolje o kriminalitetu od ljudi koji su citav zivot posvetili tome.

u dokaz tome idemo - http://www.disastercenter.com/crime/nycrime.htm

ekonomija je posljednjih godina u boomu, hvala bogu, ide na bolje. TAcno je da su se ekonomski pokazatelji poboljsali negdje od druge polovine 80-ih godina u NYC koji je do tada bio grad u propadanju. Pogledaj cijenu nekretnina u tom periodu i sada. Bilo bi ti korisnije da si, umjesto sto si hodala po gradu, nesto naucila kakav je ovaj grad bio prije 40, 30 ili 20 godina. Vidjela bi da ekonomija itekako ima veze sa kriminalom.

Guiliani je "ocistio" NYC od kriminala kombinacijom nekoliko metoda, ulaganjem u infrastrukturu grada, otvaranjem radnih mjesta, ostrijim krivicnim sankcijama, politikom neoprastanja za mala krivicna djela, pocevsi od grafita po podzemnoj pa dalje, obukom i ulaganjem u policiju...a nikako mlacenjem ljudi i nasiljem. NYPD je danas puno bolje i manje korumpiran nego sto je bio prije 30 godina sto je jos jedan dokaz. Prije su mlatili svakako a danas je to ipak izuzetak.

A za svedsku edukuj se.... http://www.crimereduction.gov.uk/statis ... tics35.htm

vidi se gdje je najmanji procenat krivicnih djela...

ti lupas kao i obicno, sta znaci victimization? Hajde nam svima objasni sta je to... :roll: daj mi crime rate, za neko krivicno djelo ili opcenito a ne glupiosti kojima kao nastojis ispasti pametna. Victimization? Sta je to?

dao sam ti podatke o broju krivicnih djela konkretno.

freak_with_a_laptop

Post by freak_with_a_laptop » 05/02/2007 20:34

Svemirski_Jebach wrote:ne budali.

U petak razgovaram sa svojim profesorom, bivsim okruznim tuziocem Manhattan-a, covjeka koji se 25 godina bavio najtezim slucajevima kriminala u NYC i koji kaze, dok ekonomija ide dobro, kriminalitet opada, i obratno, cim ekonomija ide u recesiju, gube se radna mjesta pocinje rasti kriminal.

Ili mi hoces reci da magarac Guiliani zna bolje o kriminalitetu od ljudi koji su citav zivot posvetili tome.

ekonomija je posljednjih godina u boomu, hvala bogu, ide na bolje. TAcno je da su se ekonomski pokazatelji poboljsali negdje od druge polovine 80-ih godina u NYC koji je do tada bio grad u propadanju. Pogledaj cijenu nekretnina u tom periodu i sada. Bilo bi ti korisnije da si, umjesto sto si hodala po gradu, nesto naucila kakav je ovaj grad bio prije 40, 30 ili 20 godina. Vidjela bi da ekonomija itekako ima veze sa kriminalom.

Guiliani je "ocistio" NYC od kriminala kombinacijom nekoliko metoda, ulaganjem u infrastrukturu grada, otvaranjem radnih mjesta, ostrijim krivicnim sankcijama, politikom neoprastanja za mala krivicna djela, pocevsi od grafita po podzemnoj pa dalje, obukom i ulaganjem u policiju...a nikako mlacenjem ljudi i nasiljem. NYPD je danas puno bolje i manje korumpiran nego sto je bio prije 30 godina sto je jos jedan dokaz. Prije su mlatili svakako a danas je to ipak izuzetak.

A za svedsku edukuj se.... http://www.crimereduction.gov.uk/statis ... tics35.htm

ti lupas kao i obicno, sta znaci victimization? Hajde nam svima objasni sta je to... :roll: daj mi crime rate, za neko krivicno djelo ili opcenito a ne glupiosti kojima kao nastojis ispasti pametna. Victimization? Sta je to?

:lol: :lol: :lol: jesi delegat, svaka ti cast

victimisation - an act that victimizes someone

evo ti primjer: ti si victim (citaj: zrtva) sopstvene oholosti, zatocenik nadljudskih sposobnosti i znanja :D

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 05/02/2007 20:45

freak_with_a_laptop wrote:

evo ti primjer: ti si victim (citaj: zrtva) sopstvene oholosti, zatocenik nadljudskih sposobnosti i znanja :D

koji si ti debil stvarno. Ja sve mislim da za tebe ima nade a ti mi svaki put pokazes da sam se zajeb'o.

Ako nisi skontala, pitao sam te da objasnis sta znaci taj index pokraj "victimization" u svedskoj i poljskoj a ne sta znace rijeci "Victim" i "victimization", sto su rijeci poznate svakoj iole inteligentnoj biljci.

Hajde sada, svima nama na forumu objasni sta si htjela pokazati time...mi ne kontamo, a znam da i ti nemas pojma. Pricamo o BROJU, pazi BROJU krivicnih djela koja se mogu izraziti u apsolutnim ciframa ili kao index u odnosu na broj stanovnika (sto je ispravno jer se mora taj broj ljudi uzeti u obzir). Ti si postirala neki index victimization, koji nema veze s tim. :roll:

naravno, da bi uradila sto je trebalo ti bi prvo trebala znati sta je tema, o cemu se razgovara, sta se trazi, sta je relevantno, koja je danas godina, gdje se nalazis, kako se zoves pa i sta znaci "Crime Rate" i naravno kako se uporedjuje stanje kriminaliteta u pojedinim drzavama.

U svakom slucaju, kao i obicno, tvoj doprinos temi i pogorsavanju sveopste klime i atmosfere zivota na zemlji je nemjerljiv.

black
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Post by black » 05/02/2007 20:52

@SJ bez ruznih rijeci i djeljenja epiteta, naravno odnosi se i na sve ostale, majka mu stara mozeli se diskutovati bez uvreda i psovki :)

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 05/02/2007 20:54

ok

freak_with_a_laptop

Post by freak_with_a_laptop » 05/02/2007 21:56

Svemirski_Jebach wrote:
freak_with_a_laptop wrote:

koji si ti debil stvarno. Ja sve mislim da za tebe ima nade a ti mi svaki put pokazes da sam se zajeb'o.

Ako nisi skontala, pitao sam te da objasnis sta znaci taj index pokraj "victimization" u svedskoj i poljskoj a ne sta znace rijeci "Victim" i "victimization", sto su rijeci poznate svakoj iole inteligentnoj biljci.

Hajde sada, svima nama na forumu objasni sta si htjela pokazati time...mi ne kontamo, a znam da i ti nemas pojma. Pricamo o BROJU, pazi BROJU krivicnih djela koja se mogu izraziti u apsolutnim ciframa ili kao index u odnosu na broj stanovnika (sto je ispravno jer se mora taj broj ljudi uzeti u obzir). Ti si postirala neki index victimization, koji nema veze s tim. :roll:

naravno, da bi uradila sto je trebalo ti bi prvo trebala znati sta je tema, o cemu se razgovara, sta se trazi, sta je relevantno, koja je danas godina, gdje se nalazis, kako se zoves pa i sta znaci "Crime Rate" i naravno kako se uporedjuje stanje kriminaliteta u pojedinim drzavama.

U svakom slucaju, kao i obicno, tvoj doprinos temi i pogorsavanju sveopste klime i atmosfere zivota na zemlji je nemjerljiv.

Silna edukacija i jak izvor podataka :lol: :lol: :lol:

The main aim of this report is to present comparable information for six serious crimes in eight countries between 1981 and 1999.
Da bi odbranio svoju teoriju izvlacis argumente iz petnih zila.

Victimisation report, isto kao crime rate report, skuplja podatke o BROJU krivicnih djela. Jedina razika, da je vic rep jos precizniji u sakupljanju podataka, znaci, prikupljaju se podatci prijavljenih i NE prijavljenih djela.

Post Reply