BH Dijaspora - da li je ona potrebna BiH?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply

Da li je Dijaspora potrebna danasnjoj BH politickoj i ekonomskoj eliti?

Da
40
67%
Ne
20
33%

Total votes: 60

Bumerang

#1 BH Dijaspora - da li je ona potrebna BiH?

Post by Bumerang » 19/08/2006 12:02

Da li je Dijaspora potrebna danasnjoj BH politickoj i ekonomskoj eliti?

http://www.startbih.info/Default.asp?broj=200&ID=74

DIJASPORA

Težak je život TAMO

Image

Prema nekim kalkulacijama, građani bh. dijaspore za mjesec dana, koliko obično borave u svojoj domovini i susjednoj Hrvatskoj, potroše izeđu 2.000 i 4.500 eura. Kalkulacija se odnosi na četveročlanu porodicu. Prevoz ih košta od 200 do 500 eura, u zavisnosti od destinacije, na kuću u BiH i kućne obaveze potroše u prosjeku od 600 do 1000 eura, za hranu izlaske, shoping i slično od 800 do 1000 eura. Pojedini cinično dodaju da izdvoje i oko 150 eura za kazne zbog brze vožnje, pojasa i drugih prekršaja. Sedam do deset dana na moru košta ih između 700 i 1200 eura
Puna ih je Baščaršija, ćevabdžinice i buregdžinice, zagledaju izloge, slikaju se digitalnim aparatima ispred Sebilja, snimaju kamerom s baščaršijskim golubovima. Bučni su i ovdašnji jezik kojeg koriste pun je primjesa danskog, njemačkog, švedskog, engleskog…Na semaforima turiraju nove modele Mercedesa, BMW-a, Audija, Fordova... Slično je u svim bh. gradovima i selima. Ljeto je vrijeme kad nam dolazi dijaspora u velikom broju. Ali nisu uvijek dočekani sa zadovoljnim osmijehom.
- Nervira me zato što neki misle da je moj patriotizam napumpan. A to nije tačno, zar se to može mjeriti. Ja volim svoju zemlju, ona je najljepša na svijetu - kaže Samir Lukač, 32-godišnji Sarajlija i već skoro petnaest godina stanovnik Velike Britanije.
- Ne osjećam se lijepo ni kada kažu da sam dijasporac, jer je to poprimilo pogrdnu konotaciju - nastavlja Lukač.
On je pred sami rat, na savim neobičan način, otišao vani. Jedan strani luna-park u Sarajevu tražio je zabavljače. Prijavio se sa bratom Salemom i krenuli su na turneju po čitavoj Evropi. Rat ga je zatekao u Portugalu. Osam mjeseci se nije čuo sa svojima. Htio je da se vrati i otišao do tadašnje jugoslovenske ambasade da se raspita za povratak. U ambasadi su mu rekli: ta zemlja više ne postoji. Onda je otišao u Englesku i da bi tamo ostao,1993. godine morao se fiktivno oženiti. Danas ima pasoš Velike Britanije.
Nakon cirkuskih turneja skrasio se u Blackpollu. Zaposlio se kao električar. I vrlo je cijenjen majstor.
- Težak je život tamo. Meni pogotovo jer nema Bosanaca. Zarađujem oko 400 funti sedmično, a režije su oko 1.000 funti mjesečno. Istina da se tamo može sve na kredit uzeti, pa olakša život - kaže Lukač.
Ne brani on ni dijasporu. Svašta se, kaže, nagledao dok je putovao Evropom; posebno naših ljudi koji su prvi put sa kaljavih ulica došli na evropski asfalt, pa željeli, kako kaže, postati gospoda.
- Jedno vrijeme sam bio u Dizeldorfu i viđao naše ljude koji stoje u redu za humanitarnu pomoć, a bolje su obučeni od Nijemaca i dolaze s dobrim autima. Po cijeli dan su sjedili, pili i primali socijalu. Bilo me stid. Ali nisu svi takvi. No zbog takvih mnogi se nepravedno gledaju s podozrenjem - kaže Lukač.
Kaže, može imati mercedesa, ali vozi golfa II. Kada dođe u svoj grad izbjegava pričati kako mu je tamo teško. Njegovi prijatelji i rodbina ga lijepo prime. Napominje da kada dođe u BiH, jedino želi potrošiti novac. Kupuje samo domaće proizvode. I potroši mnogo, a sada i više jer obnavlja kuću. Želi da se vrati.
- Hoću da pokrenem biznis. Zapad je truo, tamo života nema. Ne kažem da ću se odmah vratiti, ali hoću - kaže Lučkin.

Invazija na Tučepe
Prema nekim kalkulacijama, građani bh. dijaspore za mjesec dana, koliko obično borave u svojoj domovini i susjednoj Hrvatskoj, potroše između 2.000 i 4.500 eura. Kalkulacija se odnosi na četveročlanu porodicu. Prevoz ih košta od 200 do 500 eura, u zavisnosti od destinacije. Na kuću u BiH i kućne obaveze potroše u prosjeku od 600 do 1.000 eura. Za hranu izlaske, shoping i slično od 800 do 1.000 eura. Pojedini cinično dodaju da izdvoje i oko 150 eura za kazne zbog brze vožnje, pojasa, i drugih prekršaja... Sedam do deset dana na moru košta ih između 700 i 1.200 eura.
- U sezoni, odnosno u ova tri ljetna mjeseca, oko 30 posto naše klijentele su bh. građani koji žive u inozemstvu. Destinacije koje uglavnom traže su vezane za Hrvatsku. Najtraženiji su Tučepi na Makarskoj rivijeri, gdje je u sezoni dan po osobi, u prosjeku, 60 eura. Od bh. destinacija u ljetnom periodu najinteresantniji im je Neum. Jako slabo koriste egzotične destinacije, mada je, recimo, prošle godine bilo nekolicina zainteresiranih za Egipat i Tunis - kaže Ivana Emirhafizović iz agencije Atlas tours.
Bh. dijaspora nije pretjerano zainteresirana za domaći turizam ili turističke obilaske. Rijetki obiđu Sarajevo, a ako to urade, uglavnom ih zanima ratna tematika.

- Uglavnom dolaze sami, sa članovima porodice ili sa rodbinom koja ovdje živi. Dakle, ništa organizovano. Interesuje ih sve što se ovdje dešavalo u ratu - kaže Edis Kolar, kustos ratnog muzeja Sarajevski tunel.
Rijetki od njih obiđu i Historijski muzej u BiH.

- Ne mogu reći koliki je njihov interes, ali istina je da je u ovom periodu povećan broj posjetitelja, što stranaca, što naših građana koji žive u inozemstvu. Prošle godine smo imali jednogodišnju izložbu pod nazivom Opkoljeno Sarajevo u Švedskoj. Bila je jako posjećena, a većina posjetilaca bili su naši ljudi koji tamo žive - kaže Saša Tomašević, sekretar Historijskog muzeja BiH, i dodaje jedan detalj:
- Evo, baš juče, ovdje je bila baka sa dvoje unučadi koji čak ne znaju ni pričati naš jezik.

No, mnogo veća zainteresiranost bh. dijaspore je za obilazak arheoloških istraživanja vezanih za bosanske piramide u Visokom. Uglavnom tamo svrate prilikom dolaska u BiH ili kada se zapute ka moru. U Visokom se naoružaju raznim suvenirima koji dočaravaju piramide.
Kad su u pitanju suveniri, prema riječima jednog prodavca na Baščaršiji, definitivno najviše kupuju bosanske zastave. I to one ratne. Omiljeni suveniri su mlin za kafu te stilizirani fildžani i džezve. Rado kupuju i bosanske ćilime, te izrezbarene čahure od granata i metaka. Nekad im se omakne pa kupe dres s imenom Zidanea, Ronaldihna, Salihamidžića, Barbareza... Prodavac suvenira nam priča kako baš i nisu široke ruke:
- Kada im kažemo cijenu za neki suvenir prvo što kažu je: Uuuuu. Onda tako pet puta dolaze i svaki put kažu: Uuuu. I na kraju kupe. Nekada i mi spustimo cijenu.

Samira Džanko, tursitički vodič, iz iskustva zna da dijaspora jednostavno kupuje sve što ih podsjeća na Bosnu, ali i dodaje da više troše troše na frizerske salone i stomatološke ordinacije.
Da su stomatolozi ljeti prilično uposleni potvrdio nam je jedan sarajevski stomatolog, koji nije želio da mu se ime spominje kako mu ne bi sezonski klijenti okrenuli leđa.
- Znate, ako im dobro uradim posao, oni me sljedeće godine preporuče svojim prijateljima - objašnjava stomatolog.
Napominje da bh. građani koji žive u inozemstvu većinom traže usluge popravke zuba. Ali nerijetko i ugradnje implanta, koji i u BiH košta prilično novca, čak i do 800 KM, no, u odnosu na cijene vani to je prilično jeftino.

Pored zubara dobro prolaze i ćevabdžije i buregdžije. Istina, u posljednje vrijeme im veliku konkurenciju prave tržni centri poput VF-a, Merkatora, gdje cijela familija može objedovati za simboličnih 20 KM.
- Kada dođem u Sarajevo na odmor prvo što uradim je odlazak u buregdžinicu Bosna. A onda s prijateljima idem u život po kafanama - kaže Samir Lukač.

Na turbo kod Cige
Mada je veliki broj mladih Bosanaca i Hercegovaca iz dijaspore odrastao u miljeu zapadnjačke kulture i bez obzira na veliki stupanj asimilicije, oni najčešće posjećuju kafane koje preferiraju turbo-folk. U Sarajevu su načešće u kafanama Bazeni, Bosna, Igman ili Kod Cige. Kada su u pitanju dnevna kafenisanja, onda su najčešći gosti u baščama u centru grada, gdje mogu vidjeti i biti viđeni.

S druge strane, dijasporci u knjižare sve rjeđe svraćaju.
- U odnosu na prije četiri-pet godina, ljudi iz dijaspore danas više nisu nikakvi kupci. Nekada su zaista znali nositi knjige naramkom. A sada rijetko da i uđu. Tek nešto više u ovom mjesecu. Evo ovih dana sam primijetio samo jednog da je kupio nekoliko knjiga. Ostali ako svrate, uglavnom razgledaju ili eventualno kupe jednu knjigu. Poslije rata su kupovali i preferirali Veličkovića, Jergovića, Vešovića, Ozrena Kebu… Sada pitaju šta je novo izašlo i to kupe. Zanimljivo je da ih ne zanimaju knjige poput Kulturno naslijeđe BiH, Književna bigrafija Sarajeva, potom biografska knjiga o Zaimu Imamoviću…- kaže Haris Alić, urednik izdavačke kuće Buybook.

Ipak, bosanskohercegovačka dijaspora godišnje u BiH, po raznim osnovama, unese šest do sedam milijardi eura. Tako da su oni i najveći ulagač u bh. privredu i svojim novcem čuva socijalni mir u Bosni i Hercegovini. Prema podacima Centralne banke BiH, prošle godine je bh. dijaspora unijela u BiH dvije milijarde eura, plus gotovinu koja je sigurno duplo veća od ovog iznosa. Pored toga, mnoge porodice dobivaju novac od svojih članova razasutih diljem svijeta.

Antagonizam između matice i dijaspore, čini se, još će trajati. Nikako da se približe dva oprečna stava smještena u dvije konstatacije: gdje si bio ti kad je bilo najteže i ne znaš ti kako je tamo teško.

Odisej

Post by Odisej » 19/08/2006 13:18

Mislim da je tema pogrešno postavljena , ili tačnije pitanje je pogrešno formulisano:
Nema , naime dvojbe treba li BH dijaspora aktulenim BH-a političkim i ekonomskim vladarima. Naravno , da treba , jer ozbiljne analize i statistkika pokazuju da bi bez novca BH-a dijaspore stanje siromaštva u našoj zemlji bilo daleko veće , pa se politički prevaranti koji su patroni eonomske - tajkunske mafije u BiH ne bi tako lako i bezbrižno šetkali i vozali šireći laži kako nam je dobro bez obzira što se iz svemira vidi kolio nam je loše....
Pravo putanje , naravno , prema mom skromnom misšljenju , može biti:
Treba li BH-a dijaspora Bosni i Hercegovini?
Naravno , da treba. To su porodice iz BiH i ja zaista nemam nikakvu namjeru da se upuštam u polemiku sa onima koji vole o dijaspori pričati ili komentarisati u stilu " lako je njima tamo " ili " gdje su bili kad je bilo najteže"...
Nemam pravo da sumnjam da i članovi tih porodica vole BiH isti koliko i svi koji jesu u BiH , isto kao što neću da sumnjam da im je stalo da pomognu našoj i njihovoj zemlji.
Animozitet " mi " i " oni tamo" neće nikome pomoći osim političarima koji i na tom odnosu grade svoje karijere i grade dvorce u kojima nema mjesta ni za nas ni za one koji su " tamo negdje " gdje BiH nema...

marsel

Post by marsel » 19/08/2006 15:14

Interesantno je, da se poslije svake sezone god. odmora i "poplave"
dijasporaca u BiH u razlicitim medijama pojave teme poput ove.

Iz gore navedenih postova i u njima spomenutim analizama - odgovor
je jasan, nema potrebe nista ni dodati ni oduzeti.

S druge strane moze se postaviti pitanje: STA JE TO STO BH pol. i ekon.
ELITA NUDI DIJASPORI? STA JE TO U STVARI STO BiH NUDI DIJASPORI?

Neko spomenu cevape i bureke :roll: Pa u svakom vecem gradu u Evropi mogu se naci dobri cevapi i bureci. Evo ovdje u Linz-u treba otici samo
kod Nihe u "Stari Most" ili kod Isme u "Unu" i gurmanska asocijacija na nasu dragu BH je u potpunosti uspjela.
Sto se tice Turbo-Folka - njega na zapadu 9 mjeseci u god. ima za izvoz.
Pa sve zvijezde i zvjezdice od septembra pa do maja tezgare po zapadnoevropskim kafancugama i diskotekama koje drze nasi ljudi.
Sva ta estradna elita ustvari cergasi za dijasporom. Mi dole oni dole.Mi nazad oni za nama :)

Salu na stranu. Ali moze li mi stvarno neko odgovoriti na pitanje: Sta
BiH nudi svojoj djeci u bijelom svijetu? Sta BiH radi da svoju djecu vrati kuci?

el maffo

Post by el maffo » 19/08/2006 16:25

Zbog onoga tamo
dosli smo ,vamo
oni sto su tamo
isto bi ovamo.
znaju oni tamo
bolje je ovamo
jeste lijepo tamo
ljepse no ovamo.
Ali nema tamo
sta ima ovamo.
Nemoze se tamo
mi bi radije tamo
no da smo ovamo,
jer nase je tamo
a tudje je ovamo.
Ovi bi ovamo
htjeli da smo tamo
briga njih ovamo
kako nam je tamo.
Trpimo ovamo
sto nebismo tamo
Tesko je ovamo
oni misle tamo
blago nama ,vamo
kad nismo tamo.
Svi hoce ovamo
niko nebi tamo.
Kad bi svi ovamo
ko bi onda tamo
ko nas posla ovamo
ostao bih tamo
jer nesmije se ovamo
isto sto i tamo.
A njemu je tamo
bolje no ,vamo
pa onima tamo
nedaju vise ,vamo.
Trebaju oni tamo
sta ce svi ,vamo
netko mora tamo
dosta nas je ,vamo.
Tesko ti je tamo
placemo ovamo
za onima tamo,
Ali suze su ,vamo
krupnije no tamo.
Svako ko je ,vamo
ima nekog tamo
pa cas si ,ovamo
pa odlazi tamo.
Muci se ,vamo
da pomognes tamo.
Glavom je ovamo
a srcem je tamo,
sve bih dao ,vamo
da je bolje tamo.
Pa cekaj ovamo
kad ce bolje tamo,
da napustim ,vamo
da se skrasim tamo.
Hladno je ,vamo
nije kao tamo,
jer sunce ,vamo
ne grije kao tamo.
Izblijedis ,vamo
sretan im dodjes tamo.
Ko sto si ti ,vamo
blago onim tamo,
sto nisu ovamo
no su samo tamo
jer mi smo ovamo
NI , VAMO NI TAMO

Bumerang

Post by Bumerang » 19/08/2006 16:32

Odisej wrote:Mislim da je tema pogrešno postavljena , ili tačnije pitanje je pogrešno formulisano:
Nema , naime dvojbe treba li BH dijaspora aktulenim BH-a političkim i ekonomskim vladarima. Naravno , da treba , jer ozbiljne analize i statistkika pokazuju da bi bez novca BH-a dijaspore stanje siromaštva u našoj zemlji bilo daleko veće , pa se politički prevaranti koji su patroni eonomske - tajkunske mafije u BiH ne bi tako lako i bezbrižno šetkali i vozali šireći laži kako nam je dobro bez obzira što se iz svemira vidi kolio nam je loše....
Pravo putanje , naravno , prema mom skromnom misšljenju , može biti:
Treba li BH-a dijaspora Bosni i Hercegovini?
Naravno , da treba. To su porodice iz BiH i ja zaista nemam nikakvu namjeru da se upuštam u polemiku sa onima koji vole o dijaspori pričati ili komentarisati u stilu " lako je njima tamo " ili " gdje su bili kad je bilo najteže"...
Nemam pravo da sumnjam da i članovi tih porodica vole BiH isti koliko i svi koji jesu u BiH , isto kao što neću da sumnjam da im je stalo da pomognu našoj i njihovoj zemlji.
Animozitet " mi " i " oni tamo" neće nikome pomoći osim političarima koji i na tom odnosu grade svoje karijere i grade dvorce u kojima nema mjesta ni za nas ni za one koji su " tamo negdje " gdje BiH nema...
@ Odisej,
Bravo! odlican prilog :)

Bumerang

Post by Bumerang » 19/08/2006 16:40

@ Marsel,
isto jako dobar prilog 8-)

Ali, hajmo dalje, da vidimo jos razlicitih analiza iz nekih drugih perspektiva ostalih forumasa u vezi ove teme :oops: :)

uozo

Post by uozo » 19/08/2006 17:07

Ne znam koliko treba da se raspravlja o ovome fenomenu koji se otprilike samo kod nas pojavljuje.
Naime, pijedine drzave daju milione dolara za turisticke kampanje i reklame da bi dovele u zemlju turiste koji ce da potrose zaradjeni novac u njihovoj zemlji. Ovi nasi bi da i one stotine hiljada ljudi koji svake godine dolaze i za koje ne treba ni prstom da mrdnu, otjeraju.
Nevidjeno!!!
Znaci hocemo turiste al# ako pricaju domaci jezik onda nam ne trebaju!!! :shock:
Koja je razlika izmedju onog koji se od Engleza ili Njemca razlikujem samo po tome sto razumijem kad iza njega dobace, dos'o ovdje i kurci se!!!
Uzas!!! Umjesto da se iskoristi to sto konacno i Bosna ima jaku dijasporu ovdje se vode rasprave "Da li nam ta dijaspora uopste treba ili ne?"...
:?

mojsije

Post by mojsije » 19/08/2006 17:30

a koja to dijaspora čita knjige

PITARKA_SA

Post by PITARKA_SA » 19/08/2006 18:07

mislim da najvise trebaju nekim strankama kao recimo SDA... :D

mr`mirza

Post by mr`mirza » 19/08/2006 18:19

Ma koji ce nam k***.

neutral

Post by neutral » 19/08/2006 18:49

al mi jos uvjek nije jasno zasto dolaze ovamo obuceni ko da su posli na najruzniji maskenbal...... bez pogreske ih mogu prepoznati po odjeci ... pa ljudi moji koji je to neukus ...

marsel

Post by marsel » 19/08/2006 19:05

mojsije wrote:a koja to dijaspora čita knjige

Ti Mojsije, bogati poput ovih mojih polupismenih svaba. I oni misle
da mi auslaenderi niti citamo niti pisemo, smijesan si stvarno. :-)

Ocigledno da pojma nemas koliko ima nasih uspjesnih ljudi u dijaspori.
Koliko ima nasih Bosanaca koji su kao vodeci kadrovi vrlo cijenjeni u
bijelom svijetu. Uvijek te iste floskule - baustelci i cistaci tudjih WC-jeva. :lol:

Vremena su sad drugacija, nisu ovo sezdesete ili sedamdesete kad su
prvi "zemljaci" trbuhom za kruhom krenuli u pecalbu.

Ne znam da li ti imas nekog vani i kakvog su oni obrazovnog profila
ali ima nas ovdje razlicitih kao sto i vas ima razlicitih. BH-dijaspora je sad presjek BH-gradjana. Kao sto rekoh - u 60-tim i u 70-tim mozda je bila
polupismena ali sad za sigurno to nije...............
Otvori svoje okice i gledaj svijet onakav kakav jest.

uozo

Post by uozo » 19/08/2006 19:15

mr`mirza wrote:Ma koji ce nam k***.
Tacno!! Koji cemo vam racku!!!
Najbolje je nikako ni ne dolazit' i samo svakoh par mjeseci poslat' razglednicu sa Karibika ili iz Tajlanda a vi samo nastavite da zivite tako kako zivite. Sta ce vam neko ko vas podsjeca da zivite u vremenu koje je decenijama zaostalo ispred normalne civilizacije. ..
Cim neko obuce stvari koje nisu sa pijace ili iz prodavnice xi piu yunga odmah se kurci, cim neko vozi auto koje nije golf 2 odmah se kurci...
Stereotip da su si polupismeni i da ciste Wc je najbolji...
A po zadnjim ispitivanjima javnog mnenja bi cak 70% mladih napustilo BiH ako im bi se ukazala prilika........

neutral

Post by neutral » 19/08/2006 19:24

B.Medjed wrote:
Najbolje je nikako ni ne dolazit' i samo svakoh par mjeseci poslat' razglednicu sa Karibika ili iz Tajlanda a vi samo nastavite da zivite tako kako zivite. Sta ce vam neko ko vas podsjeca da zivite u vremenu koje je decenijama zaostalo ispred normalne civilizacije. ..
Cim neko obuce stvari koje nisu sa pijace ili iz prodavnice xi piu yunga odmah se kurci, cim neko vozi auto koje nije golf 2 odmah se kurci...
A po zadnjim ispitivanjima javnog mnenja bi cak 70% mladih napustilo BiH ako im bi se ukazala prilika........

dobar je ispricaj ga jos jednom... :lol: :lol:

uozo

Post by uozo » 19/08/2006 19:26

B.Medjed wrote:
Evo!!!

zikamu
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Post by zikamu » 19/08/2006 19:29

B.Medjed wrote:

Sto pokazuje da stvari drasticno idu na bolje :-) . Neposredno po zavrsetku rata taj procenat je koliko se sjecam bio blizu 90% :D (oli se onih 20% vec uspjelo ispaliti!? :D )

uozo

Post by uozo » 19/08/2006 19:36

Dijaspora: lijepa i zvucna rijec koja opisuje osobu: upadljivo obucenu, opustenu, koja pije, a ne mari za cijenu pica, vozi automobil novijeg godista sa 'stranjskijem' tablicama i posjeduje putovnicu jedne od zapadnih 'dezela'. Ne mozemo ih kriviti sto ih vecina lokalnih djevojaka svjesno stavlja na prvo mjesto prioriteta, jer i veliki broj lokalaca juri za 'dijasporkama'.
Pored gore navedenih kvaliteta lako su prepoznatljivi u gradu po kamerama i foto-aparatima koje ne ispustaju iz ruku. snimaju sve: od izlaska iz aviona, gdje prvo snime godisnje promjene sarajevskog aerodroma sve sa pasoskom i carinskom kontrolom, do svakog i najzabitijeg kutka grada koji takodjer ostane zabiljezen na njihovim dokumentarcima.
Oni sto dolaze autoputovima ukljucuju kamere vec u dalekim metropolama i ispucaju po nekoliko kaseta do granice bih. Primjetno je da su ove godine velike kamere zamijenili minijaturnim, a foto-aparate digitalnim, sto se odmah odrazilo na bh ekonomiju u vidu pada prodaje filmova za foto-aparate u odnosu na protekle godine.
Svi mi u blizoj ili daljoj familiji imamo po barem jednog dijasporca koji nam prica kako je ovo zaostala zemlja, 'a kod nas tamo...' i tu redovno dodje do konflikta. Branimo zemlju i ne damo da je kritiziraju ma koliko da su u pravu, i cudom se cudimo kako su se strahovito promjenili u neke nama nepoznate osobe.
U promjenama licnosti i ponasanja posebno prednjaci americka dijaspora sa presirokom lepezom prica o kupovini novih automobila i 'pravljenju' novca, kako kroz 'full' tako i kroz 'part-time jobove'. Nakon sto se istrose pricama kako je tamo sve 'cool', ne mogu da vjeruju da kod nas i mladji od 21 godinu mogu kupiti alkohol i jedino je to 'cool' dok sve ostalo 'sucks'.
Zainteresirani su samo za 'fun' i najdraza uzrecica im je 'party time'. Skolska godina im pocinje malo ranije pa na rastanku govore 'bilo je okeey', Te nam predaju jeftine majice (vecinom previse siroke) sa slikama i imenima njihovih koledza ili nba timova i obecavaju da ce 'next time' donijeti i nike - za ovaj put nisu znali brojeve. Ode i amerika.
Druga posebna grupacija dijaspore dolazi nam iz hladnih evropskih krajeva - Svedska, Danska, Finska, Norveska - i ponasaju se kao i vrijeme u njihovim drugim (ili prvim?) domovinama: hladno. Nista ih ne moze iznervirati, i sasvim smireno nam pricaju o svojim kraljevima i kraljicama, te visokim taksama, ali ipak solidnom zivotu. fascinirani su prirodnim ljepotama nase domovine i svakog ljeta posjete barem jednu.
Mit o smirenoj gospodi rusi se kada dodju u kafanu i osjete blagodeti bagatelnih cijena, te narucuju turu za turom slusajuci i najgoru 'pevaljku'. Ove godine dosli su automobilima i ustedjeli na avionskoj karti, i tu nas vec pocinju nervirati pricama o smicalicama koje mogu napraviti osiguravajucoj kuci - sto dokazuje da su u sustini oni jos uvijek nepatvoreni balkanci.
U trecu grupu ulaze Holandija, Njemacka, Svicarska i Austrija, odakle dolazi dijasporci starog kova. Njih je prilicno tesko analizirati, jer sama cinjenica da jos uvijek zive u tim zemljama pokazuje da su tajnoviti i veoma sposobni. Posjecuju samo lokale visokog kvaliteta i vecini je jedino muzika uzivo interesantna. Izgledaju opasno i ne treba se sa njima zezati.
Ove tri grupe u ljetnim mjesecima donesu desetine miliona eura i potrose ih u veoma kratkom vremenskom periodu. Oni su nam najjaci turisticki adut i jedini razlog zasto ministar turizma ima primanja, mada se on vjerovatno nikada nije pretjerano zamarao razradjivanjem ideje o iskoristavanju ovog najveceg turistickog blaga.
Koliko god nas nervirale price nasih dijasporaca, znamo da jednom kada izumre ova generacija mozda vise ne budemo imali turista jer ce njihova djeca postati pravi zapadnjaci i vjerovatno nece nikada kao njihovi roditelji patiti za zemljom u kojoj nista ne stima.."

Tekst sam prekopirao sa jednog bloga mislim nesto urban-bug...
ne mogu da se sjetim, bilo je davno!!! Kada nadjem odakle je postavicu link!!!

Harrys

Post by Harrys » 19/08/2006 19:47

Emina1 wrote:Odavno gluplje i provokativnije teme ne vidjeh na ovom forumu...
U posljednje vrijeme je prosto prava utrka,ko ce postaviti gluplju i provokativniju temu.

[email protected]

Post by [email protected] » 19/08/2006 19:58

Slazem se sa @Emina i @Harrys. Tema je glupa i provokativna.

Ali... diskutujte slobodno ovakve teme, mene boli dzon... Valjda Skandinavija utice na mene pa mi sve svejedno i postala sam hladna prema svim. :D :D

Nosferatu
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

Post by Nosferatu » 19/08/2006 20:02

Najbolje od svega je sto tekst nema nikakve veze sa naslovom teme.

Cuj treba li dijaspora BiH?

Kakvo glupo pitanje, i onda sljedi salve drugih.

Kao prvo sto ljudi dolaze?

Zato sto im je u Bosni vecina familije a ona koja nije - dodje u istom vremenskom periodu - pa se svi vide na okupu. Jel to toliko tesko shvatiti?

Zasto ljudi ne kupuju knjige?
Pa zato sto je ovdje od 16 godisnjeg dijeteta - svako zaposlen. I pored zaposljenja - ima ljudi koji citaju, a ako ne citaju knjizurine od 600 stranica ne znaci da ne citaju nista preko interneta, magazina i dnevnih novina. I sam sam kupio laserski printer ganz nov za $70 plus toner od $20-30 dolara, printam 2000 stranica po toneru bez problema, sto bi ja Sahinpasicu ostavljao dollara, i teglio ko majmun 80%-tno smece koje izlazi po nasim knjizarama 5000 milja do svog apartmana koji je i onako krcat knjigama - polovnim, kupljenim za par dollara, preko interneta, jer na Zapadu knjizara je tu da popijes kafu, kupis koji magazin i prelistas knjige koje te interesuju pa ih narucis preko interneta polovne. A ne da placam 50km po knjizi - koju ne mogu posteno ni otvoriti da u nju zavirim "jer nece niko to poslje htjeti kupiti kad vidi prelomljene stranice"...

sekiracija

Post by sekiracija » 19/08/2006 20:12

PITARKA_SA wrote:mislim da najvise trebaju nekim strankama kao recimo SDA... :D
Navodim ovaj citat kao primjetr u kojem kontekstu je tema postavljena i kako je ja shvatam.
Ovo je doista jedna aktuelna stvar,gledajuci sa aspekta predizborne kampanje,pa prava glasa dijaspore na predstojecim izborima,kao i nekim zakonskim rijesenjima u BiH,pr.radi nedavno sam trazio zakon o drzavljanstvu u BiH.Taj sam zakon nasao u zakonima Federacije BiH,mada sam ga ocekivao u drzavnom zakonodavstvu Bosne i Hecegovine.U zakonima Republike Srbske nisam nasao nista na tu temu?,komperativno sam ocekivao da je to sad na niovou entiteta pa bih rado procitao kako je to rgulisano u RSoj.
Ima tu jos hejbet price na temu brige o politickom izjasnjavanju dijaspore.Ako sagledamo protekle izbore iskustvo nas uci da je sve manje onih kojima treba dijespora.
Ako iz ovog mog posta procitate i poprilicnu neimformisanost,ne zamjerite ja sam ipak u dijaspori.

Odisej

Post by Odisej » 19/08/2006 20:46

Sekiracija : citat
"Ako iz ovog mog posta procitate i poprilicnu neimformisanost,ne zamjerite ja sam ipak u dijaspori."

Ukoliko mogu pomoći sa nekim informacijama , bilo o čemu što tebi i ostaloj raji treba a moguće je da vam obezbjedim, javite se...
Moguća komunacija mailom i slanje interesatnih dokumenata ( tekstova) i sl.
Ukoiko vas , naravno , takvo što zanima.
Za nas je jako važno da imamo kontakte sa Bosancima i Hercegovcima u inostranim zemljama , jer smatramo da imaju pravo da imaju mogućnost uticaja na , prije svega neka zakonska rješenja , kojima se određuje njihova sudbina i povezanost sa BiH....
I još jednom: nemojmo " zakuhavati" na realiciji mi u BiH i " oni " tamo..
Ne vidim niti jedan dobar razog za to . Odbacimo sterepotipe i predrasude i sa obje " strane ".. Mislim da možemo jedni drugima pomoći ...

vesela

Post by vesela » 20/08/2006 08:33

[email protected] wrote:Slazem se sa @Emina i @Harrys. Tema je glupa i provokativna.

Ali... diskutujte slobodno ovakve teme, mene boli dzon... Valjda Skandinavija utice na mene pa mi sve svejedno i postala sam hladna prema svim. :D :D
ista sam ti tak'a! :D

mozete li vi, GOSPODO, da shvatite da nas ima koji NE DOLAZIMO dole na odmor, nego u posjetu?...a i to sam drasticno smanjila, jer moji sad dolaze kod mene!

P.S.
ova tema je skroz besmislena bez edu...vracaj se, ako Boga znas! :D

Vodenjak

Post by Vodenjak » 20/08/2006 09:44

Ne bih se slozio da je tema besmislena, pod uslovom da postoji barem malo volje da se o njoj raspravlja na ozbiljan nacin.

Bilo bi isto tako zanimljivo da se ovdje pojave oni koji sebe smatraju jedinim patriotima na svijetu i okolini.
One kojima je, na svakoj temi gdje ih se pritjera u cosak argumentima,
odgovor kako su dijasporci izdajice, pobjeglice, neznalice... :-)
Bilo bi lijepo kad bi prozborili koju probavljivu na ovoj temi koja je ko stvorena za njihovo prosipanje shupljaka.

Inace, licno mislim da je Bosni dijaspora daleko, daleko potrebnija nego sto je Bosna potrebna dijaspori!

Onome ko to jos nije shvatio, bio u dijaspori ili u Bosni, bolje je da se ne bavi ovom temom...
:-) :)

hasanaginica

Post by hasanaginica » 20/08/2006 10:05

Vodenjak wrote:Ne bih se slozio da je tema besmislena, pod uslovom da postoji barem malo volje da se o njoj raspravlja na ozbiljan nacin.

Bilo bi isto tako zanimljivo da se ovdje pojave oni koji sebe smatraju jedinim patriotima na svijetu i okolini.
One kojima je, na svakoj temi gdje ih se pritjera u cosak argumentima,
odgovor kako su dijasporci izdajice, pobjeglice, neznalice... :-)
Bilo bi lijepo kad bi prozborili koju probavljivu na ovoj temi koja je ko stvorena za njihovo prosipanje shupljaka.

Inace, licno mislim da je Bosni dijaspora daleko, daleko potrebnija nego sto je Bosna potrebna dijaspori!

Onome ko to jos nije shvatio, bio u dijaspori ili u Bosni, bolje je da se ne bavi ovom temom...
:-) :)
:thumbup:

Post Reply