BH ambasada u SAD

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
EI Presidente

BH ambasada u SAD

Post by EI Presidente » 16/03/2006 18:20

Istice mi BH pasos, i posto zivim u Washington DCju, odlucim da odem u nasu ambasadu i upitam za izdavanje novog dokumenta. Iskreno, bio sam uvjeren da ce mi naplatit' bruku para, i da cu novi pasos dobiti negdje pred kraj godine...
Veoma ljubazna sluzbenica me je saslusala, objasnila oko uplatnice i papira, te izjavila da ce novi dokument stici za dvije sedmice...Ja sam otisao iz ambasade u nevjerici ali, ne lezi vraze, nije proslo ni dvije sedmice (tacno 10 dana), kad sam primio poziv iz konzularnog ureda gdje su me obavijestili da mogu doci po novi dokument! I fakat, ovaj put druga sluzbenica, takodjer veoma ljubazna, mi fino preda novu sharu. Na moje rijeci da sam impresioniran brzinom usluge, itd. ona mi samo rece da oni samo rade svoj posao najbolje sto mogu.
Ne znam kakva su iskustva ostalih Bosanaca i Hercegovaca, ali ja sam cuo da su usluge nase ambasade u Americi vise nego ocajne. Zato i pisem ovaj post, samo da demantiram glasine ili barem ukazem na pozitivne promjene. :D

Ahmmed

Post by Ahmmed » 16/03/2006 18:28

Nisi to trebao ovdje napisati :D Bezbeli širiš propagandu, pošto ti je Bisera daidžična :D

EI Presidente

Post by EI Presidente » 16/03/2006 18:30

Ahmmed wrote:Nisi to trebao ovdje napisati :D Bezbeli širiš propagandu, pošto ti je Bisera daidžična :D

amidzicna... :D :D

yok, gospoju ne poznam, a ovo je prvi put i da sam morao u ambasadu...

Edin H.
Has thanked: 12 times
Been thanked: 1 time

Post by Edin H. » 16/03/2006 18:51

A gdje je americka sara :?

Kako se ti mislis ozeniti :shock:

neko iz mase

Post by neko iz mase » 16/03/2006 20:24

ja sam bio jedan od malo ljudi koji su postom poslali i dobili novi pasos za manje od 3 sedmice. Niko mi ovo nije vjerovao jer su ljudi znali mjesecima cekati.

mr2

Post by mr2 » 16/03/2006 21:08

vadijo sam novi pasos prosle godine u Brusselu ,izuzetno ljubazni :thumbup: poslali mi nazad postom ...7-8 dana :thumbup: svaka cast

array

Post by array » 16/03/2006 21:41

Izgleda da odkako je Bisera dosla da je procedura oko pasosa drasticno popravljena. Neznam je li to zbog Bisere ili je samo slucajnost ali ranijih godina dobiti bilo kakav dokument ili stupiti u kontakt sa bilo kim u amdasadi je bilo prava nocna mora.

grudas

Post by grudas » 24/03/2006 23:02

pa koliko onda kosta ta sara u NY a koliko u DC-u

Edin H.

Post by Edin H. » 24/03/2006 23:30

A cijih se pasosa moze uzeti kod Bisere? :shock:

hrasno38
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Post by hrasno38 » 24/03/2006 23:35

array wrote:Izgleda da odkako je Bisera dosla da je procedura oko pasosa drasticno popravljena. Neznam je li to zbog Bisere ili je samo slucajnost ali ranijih godina dobiti bilo kakav dokument ili stupiti u kontakt sa bilo kim u amdasadi je bilo prava nocna mora.

Izdavanje pasosa u bilo kojem BH konzulatu vise nema nikakve veze sa tim konzulatom jer se pasosi vise ne prave vani nego u BiH. Dakle kad se vas zahtjev primi on je nakon nekoliko trenutaka u centralnoj bazi u BiH i pristupa se odmah stampanju a nokon toga i slanju pasosa najbrzim nacinom. Sam sistem je mnogo svaremeniji i brzi nego sto je nekada bio a mogucnosti malverzacija su svedene na minimum.
Dakle bilo gdje da ste na svijetu zakonski rok za izdavanje putne isprave je mislim dvije ili tri sedmice i ako nema zapreka u tom periodu se mora naci u vasim rukama.
Takodje sluzbenici su sada ljubazniji jer su se pocele primjenjivati sankcije prema onima koji to nisu tako da je to jedan od osnovnih razloga fer komunikacije izmedju sluzbenika i stranki.
Takodje sve informacije se mogu dobiti na strani http://www.mvp.gov.ba ili pozivom na neke od brojeva u Sektoru za međunarodno pravne i konzularne odnose.
Generalno taj segment nase diplomatije je sad na puno vecem i naprednijem nivou nego sto e bio.

BLcura

Post by BLcura » 20/06/2006 19:01

Procedura dobijanja pasosa za nas u Americi je ovakva (ili je barem bila prije nekoliko godina):
-ako planiras ici u BiH na ljeto, pocni zvati konzulat odmah poslije Nove Godine
-ako ih uspijes dobiti u prvih mjesec i po, poslace ti formulare koje ispunis i posaljes nazad
-i ako si sretan, dobices pasos par dana prije polaska
-uz to, izgubices zivaca isto onoliko koliko si izgubio prve godine rata, jer ces svaki dan zvati i uvjek ces cuti jedno-te-isto: "Ma pokvarila nam se masina za pasose, pa cekamo majstora iz Sarajeva da dodje, da popravi"... :-)

Istinita prica: 2001. godine spremao se tip da ide u BiH prvi put da posjeti familiju, itd. Imao je zelenu kartu i trebao je izvaditi bosanski pasos. I poslao je sve potrebne formulare 3-4 mjeseca unaprijed. Imao je kartu za let jednog utorka u junu. Petak prije utorka, pasos jos nije stigao. Tad doticni naruci veliki buket ruza i posalje u konzulat. Na poruci je napisao: "Za ljubazne dame iz konzulata, dobio ja pasos ili ne"...
I, eto, dodje pasos u ponedeljak. :)

A da ne pricam o poznavanju engleskog jezika radnica u konzulatu. To je sramota!
:x

Luxor

Post by Luxor » 13/07/2006 00:22

BLcura wrote:Procedura dobijanja pasosa za nas u Americi je ovakva (ili je barem bila prije nekoliko godina):
-ako planiras ici u BiH na ljeto, pocni zvati konzulat odmah poslije Nove Godine
-ako ih uspijes dobiti u prvih mjesec i po, poslace ti formulare koje ispunis i posaljes nazad
-uz to, izgubices zivaca isto onoliko koliko si izgubio prve godine rata, jer ces svaki dan zvati i uvjek ces cuti jedno-te-isto: "Ma pokvarila nam se masina za pasose, pa cekamo majstora iz Sarajeva da dodje, da popravi"... :-)

Istinita prica: 2001. godine spremao se tip da ide u BiH prvi put da posjeti familiju, itd. Imao je zelenu kartu i trebao je izvaditi bosanski pasos. I poslao je sve potrebne formulare 3-4 mjeseca unaprijed. Imao je kartu za let jednog utorka u junu. Petak prije utorka, pasos jos nije stigao. Tad doticni naruci veliki buket ruza i posalje u konzulat. Na poruci je napisao: "Za ljubazne dame iz konzulata, dobio ja pasos ili ne"...

A da ne pricam o poznavanju engleskog jezika radnica u konzulatu. To je sramota!

OVO JE LAZ !!

Ja sam dobio pasos za 2 sedmice bez ikakvih problema. I nemam nikakve primjedbe na zaposlene u ambasadi BIH u Washington'u!

Pise ti fino radno vrijeme i zovi tad.Mislim da je od 9AM do 3PM. U ostalom ja sam preko neta poslao mail, i trazio aplikacije/formulare koji su mi dosli za 3 dana.

I da niti sam slao ruze niti pare :) , cuo sam takve price prije nego sto sam trazio pasos i mogu reci da su me pravo iznenadili. Profesionalni su i korektni.

I NE VJERUJEM DA JE IKO IKADA CEKAO 3-4 MJESECA.

Vozdra

Luxor

Post by Luxor » 13/07/2006 00:24

Zaboravio sam reci da je pasos $170 !

ne-dam-na-sebe

Post by ne-dam-na-sebe » 13/07/2006 00:29

BLcura wrote:Procedura dobijanja pasosa za nas u Americi je ovakva (ili je barem bila prije nekoliko godina):

prije nekoliko godina): ovde si se trebala zaustaviti jer je tema o ambasadi danas i uslugama danas a ne prije nekoliko godina.

Edin H.

Post by Edin H. » 13/07/2006 02:17

A posto su kod vas ukradene sare? :?

Post Reply