Bez obzira... [paradoksalne odredbe]

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Max.Cherry

Bez obzira... [paradoksalne odredbe]

Post by Max.Cherry » 05/11/2006 23:40

Evo, u nadi da ću barem jednom posjetiocu ovog foruma pomoći da postane bolji čovjek, a uvijek se može biti bolji nego što jesi, pokušaću vam predočiti nekoliko isječaka iz jedne sjajne knjige koju sam dobio na poklon i koja je u neku ruku promijenila moj odnos prema životu, sebi i drugima. Naslov knjige je sadržan u naslovu teme, dok podnaslov kaže, "pronalazeći lični smisao u ludom svijetu". Zbirka je to ličnih priča samog pisca, iz kojih on izvlači srž i donosi za svaku po jednu pradoksalnu odredbu, koja će nekome zvučati glupo, nekome besmisleno a nekome suludo. Takvi ne moraju ni čitati dalje i želio bih da se suzdržaju od komentara ako neće biti konstruktivni, dok svi ostali neka pokušaju naći vlastiti smisao u ovom ludom svijetu.

Max.Cherry

Post by Max.Cherry » 05/11/2006 23:49

Iz same knjige... "Paradoksalne odredbe se ne fokusiraju na popularne simbole uspjeha kao što je bogatstvo, moć i slava. Umjesto toga, one se fokusiraju na značenje - značenje koje možete izvući iz ljubavi prema drugima, čineći dobro, bivajući iskren, misleći globalno, boreći se za autsajdere, gradeći, pomažući drugima, i pružajući ostatku svijeta najbolje što imate od sebe... Svaka akcija koju poduzmete može biti dovoljna, za sebe ili za nešto drugo, bez obzira da li će nešto uslijediti nakon toga. kada živite Paradoksalne odredbe, svaka akcija koju poduzmete biće kompletna, zato što će svaka akcija donijeti vlastiti smisao... kada živite paradoksalan život, pronaći ćete lični smisao u ludom svijetu. Napravićete razliku. Promijenićete živote. Jedan od tih života će biti vaš."

Možda preteatralno opisano, ali umnogome istinito. Evo, prva paradoksalna odredba o kojima je riječ, glasi:

LJUDI SU NELOGIČNI, NERAZUMNI I USKOGRUDI.
VOLITE IH BEZ OBZIRA NA TO.

Max.Cherry

Post by Max.Cherry » 05/11/2006 23:52

AKO ČINITE DOBRO, LJUDI ĆE VAS OPTUŽITI DA TO RADITE ZARAD VLASTITIH SEBIČNIH MOTIVA.
ČINITE DOBRO BEZ OBZIRA NA TO.

Max.Cherry

Post by Max.Cherry » 05/11/2006 23:56

AKO STE USPJEŠNI, OSVOJIĆETE LAŽNE PRIJATELJE I ISKRENE NEPRIJATELJE.
BUDITE USPJEŠNI BEZ OBZIRA NA TO.

otherside
Been thanked: 1 time

Post by otherside » 06/11/2006 00:02

Nemoj se ljutiti Maksic ali meni ovo djeluje kao neki standardni i vise puta prezvakani nafuritis. Nesto poput onih knjiga za podizanje samopouzdanja :-)
Mozda se varam... Svakako, lijepo je ako te promjenilo u pozitivnom smislu.

Max.Cherry

Post by Max.Cherry » 06/11/2006 10:54

Nema ljutnje, niti potrebe za deminutivima, svako ima pravo na misljenje. Ne znam kako bih ti odgovorio... Citav fazon je u shvatanju ovih odredbi kao nacina zivota. Ako ljudi odluce biti dobri bez obzira na sve, mislim da tu nije bitno kako ce to ostali zvati - nafuritis ili podizanje samopouzdanja. U stvari, ovo nema veze sa samopouzdanjem osobe koja zivi odredbe, nego u njenom stavu prema drugima i podizanju opste atmosfere oko sebe.

Ali opet kazem, ljudi ili to prihvate potpuno ili nikako. Sve je vrlo individualno.

otherside

Post by otherside » 06/11/2006 17:17

Ne znam... cinjenica je da postoji tona literature slicne tematike a njihovi autori su zgrnuti silne pare na tome. Sto je naravno najmanje bitno...
Po meni su ovi savjeti generalno pozitivni (logicno) ali licno meni ne treba neka knjiga da bih odlucila biti dobra osoba....ili losa :D takodje, ne trebaju mi ni upute kako da postanem pozitivna licnost.
Ne kazem da tebi trebaju, jednostavno ne dijelim tvoje odusevljenje gore citiranim recenicama.

Max.Cherry

Post by Max.Cherry » 06/11/2006 17:34

Vidis, ove odredbe su dobre jer covjek govori u stvari ono sto bi trebalo biti normalno. Ljudi su nekad tako zatvoreni i ne zele da razmisljaju o nekim stvarima dok im direktno ne kazes ono sto bi u stvari trebali i sami da znaju. Upravo zbog toga je ova knjiga bitna. A da bi covjek zivio ove odredbe mora stalno da mu budu na umu. Ja sam licno bio dobar covjek i prije nego sam procitao knjigu (u stvari sam te odredbe, ili zakonitosti, zovi ih kako hoces, prvotno primio mimo knjige, kao savjet prijatelja), ali kad stvarno shvatis sta to znaci, da u svakom trenutku budes pozitivan i dobar, bez obzira kakvi ljudi bili oko tebe... to je neka specificna satisfakcija. Ako ti to uspijevas sa svojim zivotom vec, odlicno, meni je vrlo drago i istovremeno zao sto nas nema vise.

Helem, hvala na kontruktivnim komentarima. Potrudicu se da postavim i ostale odredbe (ima ih 10), pa nek cita ko zeli.

Max.Cherry

Post by Max.Cherry » 06/11/2006 17:41

DOBRO KOJE UCINITE DANAS, VEC SUTRA CE BITI ZABORAVLJENO.
CINITE DOBRO BEZ OBZIRA NA TO.

Max.Cherry

Post by Max.Cherry » 06/11/2006 17:42

ISKRENOST I OTVORENOST CINE VAS RANJIVIMA.
BUDITE ISKRENI I OTVORENI BEZ OBZIRA NA TO.

Max.Cherry

Post by Max.Cherry » 06/11/2006 17:44

NAJVECI LJUDI SA NAJVECIM IDEJAMA MOGU BITI SMAKNUTI OD STRANE NAJMANJIH LJUDI SA NAJSKROMNIJIM UMOVIMA.
MISLITE NAVELIKO BEZ OBZIRA NA TO.

Max.Cherry

Post by Max.Cherry » 06/11/2006 17:46

LJUDI SE PRIKLANJAJU AUTSAJDERIMA ALI SLIJEDE SAMO FAVORITE.
BORITE SE ZA PONEKOG AUSTAJDERA BEZ OBZIRA NA TO.

Max.Cherry

Post by Max.Cherry » 06/11/2006 17:47

ONO STO GRADITE GODINAMA MOZE BITI UNISTENO PREKO NOCI.
GRADITE, BEZ OBZIRA NA TO.

Max.Cherry

Post by Max.Cherry » 06/11/2006 17:47

LJUDI STVARNO TREBAJU POMOC, ALI VAS MOGU NAPASTI AKO IM POMOGNETE.
POMAGAJTE LJUDIMA BEZ OBZIRA NA TO.

Sogan

Post by Sogan » 06/11/2006 17:49

Konstruktivan komentar koji u skladu sa temom sadrzi i paradoks: vazda bidni skeptican spram knjiga ciji autori pretendiraju na sirenje univerzalne istine i smisla zivota a od sopstvenog su zakinuli dvije godine kako bi napisali doticnu knjigu!

Max.Cherry

Post by Max.Cherry » 06/11/2006 17:50

DAJ SVIJETU NAJBOLJE STO IMAS OD SEBE, I DOBICES UDARAC U LICE.
DAJ SVIJETU NAJBOLJE OD SEBE, ANYWAY.

Max.Cherry

Post by Max.Cherry » 06/11/2006 17:59

Sogan wrote:Konstruktivan komentar koji u skladu sa temom sadrzi i paradoks: vazda bidni skeptican spram knjiga ciji autori pretendiraju na sirenje univerzalne istine i smisla zivota a od sopstvenog su zakinuli dvije godine kako bi napisali doticnu knjigu!

Ja stvarno ne znam uopste koliko je to bitno, da li covjek koji je autor ovih rijeci i recenica je mozda zelio samo zgrnuti pare ili je utrosio dvije godine da napise knjigu i utom zapostavio prakticno sirenje svojih misli, UKOLIKO to pomogne nekome drugom? Zasto bi to mene interesovalo? I zasto su ljudi negativni uvijek? Uvijek trazite nesto sto vam se ne bi moglo svidjeti unutar konteksta. Vecina ljudi ne trazi dobro u stvarima, ukoliko nemaju vlastite koristi od toga. Zasto udjeljujemo novac siromasnima, kada mi od toga nemamo direktne koristi? On ima pare, mi ih vise nemamo. Pa opet, dacemo nekome koju marku. Anyway.

Upravo to dokazuje ono sto zelim da kazem - ljudi ili shvate odmah ovaj nacin zivota i prihvate ga, ili traze nacin da ga ne shvate. Kazem, traze nacin jer sve je toliko ocito da neko mora zaista biti umno inferioran da ne bi shvatio sta ova knjiga zeli da istakne - da treba biti dobar i kada su ljudi losi prema tebi. Da me se ne bi shvatilo pogresno, ne osudjujem one koji ne zele da budu dobri ili koji to rade polovicno, ili koji jednostavno ne prihvataju ove paradokse kao nesto sto bi mogli primijeniti unutar vlastitih zivota. Svi imaju pravo na licni izbor. Opet, hvala na komentaru, jer to barem pokazuje da ste utrosili barem djelic svog vremena razmisljajuci o ovome.

Sogan

Post by Sogan » 06/11/2006 18:08

Max.Cherry wrote:
Sogan wrote:Konstruktivan komentar koji u skladu sa temom sadrzi i paradoks: vazda bidni skeptican spram knjiga ciji autori pretendiraju na sirenje univerzalne istine i smisla zivota a od sopstvenog su zakinuli dvije godine kako bi napisali doticnu knjigu!

Ja stvarno ne znam uopste koliko je to bitno, da li covjek koji je autor ovih rijeci i recenica je mozda zelio samo zgrnuti pare ili je utrosio dvije godine da napise knjigu i utom zapostavio prakticno sirenje svojih misli, UKOLIKO to pomogne nekome drugom? Zasto bi to mene interesovalo? I zasto su ljudi negativni uvijek? Uvijek trazite nesto sto vam se ne bi moglo svidjeti unutar konteksta. Vecina ljudi ne trazi dobro u stvarima, ukoliko nemaju vlastite koristi od toga. Zasto udjeljujemo novac siromasnima, kada mi od toga nemamo direktne koristi? On ima pare, mi ih vise nemamo. Pa opet, dacemo nekome koju marku. Anyway.

Upravo to dokazuje ono sto zelim da kazem - ljudi ili shvate odmah ovaj nacin zivota i prihvate ga, ili traze nacin da ga ne shvate. Kazem, traze nacin jer sve je toliko ocito da neko mora zaista biti umno inferioran da ne bi shvatio da treba biti dobar i kada su ljudi losi prema tebi. Da me se ne bi shvatilo pogresno, ne osudjujem one koji ne zele da budu dobri ili koji to rade polovicno, ili koji jednostavno ne prihvataju ove paradokse kao nesto sto bi mogli primijeniti unutar vlastitih zivota. Svi imaju pravo na licni izbor. Opet, hvala na komentaru, jer to barem pokazuje da ste utrosili barem djelic svog vremena razmisljajuci o ovome.

MNema na cemu... htjedoh samo reci... pogledaj u ogledalo i ukazace ti se smisao zivota... pogledaj kroz prozor i osjetices u stomaku kako zivjeti...

Mozda sam skeptik patoloskih razmjera, ali takvu literaturu smatram jednako licemjernom pojavom kao americki veto u Savjetu bezbjednosti.

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 06/11/2006 18:31

Ama ovo je propaganda onih veselih kršćana sa http://www.svakistudent.com, ako me oči ne varaju!

Krist sve rješava, no frx :lol:

otherside

Post by otherside » 06/11/2006 20:22

Cini mi se da strategija "Budi dobar, fin, posten, human,...bez obzira na...." dovodi do odredjene satisfakcije u pocetku koja je rezultat zadovoljstva samim sobom. Bojim se da kasnije moze izazvati prilicne frustracije koje nastaju kao rezultat surovih interakcija u nasim neidealnim zivotima.
Mislim da svako treba izbalansirati prvo sebe a onda ce lako i sa drugima.

otherside

Post by otherside » 06/11/2006 20:24

Cini mi se da strategija "Budi dobar, fin, posten, human,...bez obzira na...." dovodi do odredjene satisfakcije u pocetku koja je rezultat zadovoljstva samim sobom. Bojim se da kasnije moze izazvati prilicne frustracije koje nastaju kao rezultat surovih interakcija u nasim neidealnim zivotima.
Mislim da svako treba izbalansirati prvo sebe a onda ce lako i sa drugima.

Latina
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

Post by Latina » 06/11/2006 23:55

" People are often unreasonable, illogical, and self-centered; Forgive them anyway.

If you are kind, people may accuse you of selfish, ulterior motives; Be kind anyway.

If you are successful you will win some false friends and true enemies; Succeed anyway.

If you are honest and frank, people may cheat you; Be honest and frank anyway.

What you spend years building, someone could destroy overnight; Build anyway.

If you find serenity and happiness, they may be jealous; Be happy anyway.

The good you do today, people will often forget tomorrow; Do good anyway.

Give the world the best you have, and it may never be enough; Give the world the best you've got anyway.

You see, in the final analysis, it is between you and God; It was never between you and them anyway. "

Mother Teresa

:wink:

Post Reply