Bespravna gradnja i muke sa graditeljima

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
kockica_kockica

Bespravna gradnja i muke sa graditeljima

Post by kockica_kockica » 03/08/2011 19:04

Mi imamo Zakone, Odluke, Podzakonske akte... Ali kad obican covjek zeli istjerati pravdu onda je to nemoguca misija...
Covjek izgradio na mom zemljistu, bespravno kucu.... Hoce je legalizirati i predao u Opcinu papire... Opcina nasla da je zemlja moja a ne njegova....

Iz Opcine mi rekose da ce oni platiti u ime te osobe, ja samo trebala donijeti svu papirologiju... U nasoj drzavi se "ganjaju papiri" normala po nekoliko mjeseci uz davanja i davanja, raznih taksi, prinosa, doprinosa, izvadaka i slicnih stvari... Dogovor je bio da ne duljimo kako ce Opcina platiti na ime tog doticnog zemljsite...I taman kad mislis da je prici kraj dodje Rjesenje iz pomenute Opcine...

Nerazumljivo Rjesenje koje nema apsolutno nikakvog smisla... Zalba u roku 7 dana, a uplata treba biti izvrsena u roku od 15 dana... Laiku koji Rjesenje cita cini se sve u redu.. Medjutim, nije tako...

Opcina je samo skinula sa svog vrata pomenutog graditelja, tako sto je donijela rjesenje da on u roku od 15 dana plati zemljiste na ime .. moje.... I time on dobije ulaz za legalizaciju kuce... Od tada prodje 20 dana i kad upitasmo doticnog graditelja gdje su pare, graditelj mulja...
On bi platio zemlju po nizoj cijeni... Neda on koliko je Opcina odredila... Nema on para... On ganja papire da Opcina za njega plati....

Treba mi dobar advokat ?????
Sud???
Ja zaista vise nisam pametna sta da radim????? Mozda neko od vas ima neku ideju???

JingoBA

Re: Bespravna gradnja i muke sa graditeljima

Post by JingoBA » 03/08/2011 19:10

Uzmi dobrog advokata i ima da plate ili graditelj ili općina. imao sličan slučaj, rješio advokatom i tužbom protiv općine. Ali umjesto tužbe traži da dovede sve u prvobitno stanje, pa da vidiš kako će se naći pare...

kockica_kockica

Post by kockica_kockica » 03/08/2011 19:15

JingoBA wrote:Uzmi dobrog advokata i ima da plate ili graditelj ili općina. imao sličan slučaj, rješio advokatom i tužbom protiv općine. Ali umjesto tužbe traži da dovede sve u prvobitno stanje, pa da vidiš kako će se naći pare...

Thanks JingoBA na savjetu :)

ovo me iscrpljuje :?

mrtva kokoš

Post by mrtva kokoš » 03/08/2011 19:16

ccc znaci ako se ne ogradis kucu ti sagradise na vlastitoj zemlji :shock: :shock: :-) :-)

je li ko upratio kakav "slobodan" plac u centru, samo da upratim kad ce vlasnici na remo, ja cu da izlijem temelje i moja zemlja :-) :-) :mrgreen: boze sacuvaj sta se sve radi :-)

mrtva kokoš

Post by mrtva kokoš » 03/08/2011 19:18

ja bih mu je miniro , iskreno. kakva je samo to hrabrost :shock:

lajkujMe

Post by lajkujMe » 03/08/2011 21:27

Boze Sacuvaj covjek ti uzeo zemljiste, izvini ali ja ne bi ganjala da ti on ili opstina plati, nego bi ih delozirao, ako to nemoze samo bager i rusi, nevjerujem da ti ista mogu posto je to tvoje zemljiste a on ti je illegalno oteo zemljiste, a kako vec rece nema dozvole pa tako ta kuca u teoriji i ne postoji.

kurty

Post by kurty » 03/08/2011 21:36

lajkujMe wrote:Boze Sacuvaj covjek ti uzeo zemljiste, izvini ali ja ne bi ganjala da ti on ili opstina plati, nego bi ih delozirao, ako to nemoze samo bager i rusi, nevjerujem da ti ista mogu posto je to tvoje zemljiste a on ti je illegalno oteo zemljiste, a kako vec rece nema dozvole pa tako ta kuca u teoriji i ne postoji.

lako je to reci.... ja od 2005 godine nemam pravo da uzmem svoje majice, pantole, televiziju, sto, stolice, i dio namjestaja iz tetkine kuce.. tetka umrla 2005 godine i na ostavinskoj raspravi se pojavi IVZ i skoro mi oteli kucu... 2009 godine nadjem advokata kako Bog zapovjeda i mozda ipak dobijem svoje...

Dobar advokat i trebalo bi da je to to...

raspitaj se ko su oni koji se bave imovinsko pravnim odnosima... mene je prvo zastupao neki advokat, kojeg je amidza andazovao i vidim da nije to to.. i kad sam nasao advokaticu kojoj je ovo uza specijalnost, sve se okrenulo

kockica_kockica

Post by kockica_kockica » 03/08/2011 21:53

Drzavni organi dozvoljavaju takvim ljudima da doslovno legalizuju kuce na tudjoj zemlji.... :x

I da danas svako moze bespravno sagraditi kucu i jos imati vise prava nego osoba cija je zemlja... :?

kockica_kockica

Post by kockica_kockica » 03/08/2011 21:55

kurty wrote:
lajkujMe wrote:Boze Sacuvaj covjek ti uzeo zemljiste, izvini ali ja ne bi ganjala da ti on ili opstina plati, nego bi ih delozirao, ako to nemoze samo bager i rusi, nevjerujem da ti ista mogu posto je to tvoje zemljiste a on ti je illegalno oteo zemljiste, a kako vec rece nema dozvole pa tako ta kuca u teoriji i ne postoji.

lako je to reci.... ja od 2005 godine nemam pravo da uzmem svoje majice, pantole, televiziju, sto, stolice, i dio namjestaja iz tetkine kuce.. tetka umrla 2005 godine i na ostavinskoj raspravi se pojavi IVZ i skoro mi oteli kucu... 2009 godine nadjem advokata kako Bog zapovjeda i mozda ipak dobijem svoje...

Dobar advokat i trebalo bi da je to to...

raspitaj se ko su oni koji se bave imovinsko pravnim odnosima... mene je prvo zastupao neki advokat, kojeg je amidza andazovao i vidim da nije to to.. i kad sam nasao advokaticu kojoj je ovo uza specijalnost, sve se okrenulo

Kurty ja trazim advokata koji ce sve ovo lijepo zavrsiti... Tudje necu ali svoje ne dam... Gospodin koji je izgradio kucu moze lijepo u skokovima da ne kazem sta zajedno sa svojom kucom... Jer sam ja popi...la :x

cule64

Post by cule64 » 04/08/2011 02:27

4. Stjecanje prava vlasništva građenjem na tuđem zemljištu

Članak 27.

Osoba koja izgradi građevinski objekat trajne namjene na zemljištu na kojem drugi ima pravo vlasništva (graditelj) stječe pravo vlasništva i na zemljište na kojem je izgrađen građevinski objekat, kao i na zemljište koje je neophodno za njegovu upotrebu, ako nije znala niti je mogla znati da gradi na tuđem zemljištu, a vlasnik zemljišta je znao za izgradnju i nije se odmah usprotivio.
U slučaju iz stavka 1. ovog članka, vlasnik zemljišta ima pravo, u roku od tri godine od dana saznanja za završenu izgradnju, a najkasnije do deset godina od završene izgradnje, zahtijevati da mu graditelj naknadi prometnu vrijednost zemljišta u vrijeme donošenja sudske odluke.

Članak 28.

Ako je graditelj znao da gradi na tuđem zemljištu ili ako to nije znao, a vlasnik se odmah usprotivio gradnji, vlasnik zemljišta može zahtijevati da mu pripadne pravo vlasništva na građevinski objekat ili da graditelj poruši građevinski objekat i vrati zemljište u prvobitno stanje ili da mu graditelj isplati prometnu vrijednost zemljišta.
Izuzetno od odredbe stavka 1. ovog članka, sud može odlučiti da se izgrađeni građevinski objekat ne poruši, ako njegovo rušenje, s obzirom na okolnosti slučaja (vrijednost objekta, ponašanje vlasnika zemljišta i graditelja u toku izgradnje i sl.) ne bi bilo opravdano.
U slučaju iz stavka 1. ovog članka, vlasnik zemljišta ima pravo i na naknadu štete.
Ako vlasnik zemljišta zahtijeva da mu pripadne pravo vlasništva na građevinski objekat, dužan je graditelju naknaditi vrijednost objekta u visini prosječne građevinske cijene objekta u mjestu gdje se nalazi, u vrijeme donošenja sudske odluke.
Pravo izbora iz stavka 1. ovog članka, vlasnik zemljišta može ostvariti u roku od tri godine od dana završetka izgradnje građevinskog objekta, a po proteku tog roka može zahtijevati isplatu prometne vrijednosti zemljišta.

Članak 29.

Ako je graditelj savjestan, a vlasnik zemljišta nije znao za izgradnju, u slučaju kada građevinski objekat vrijedi znatno više od zemljišta, građevinski objekat zajedno sa zemljištem pripada graditelju, a on za zemljište duguje vlasniku naknadu po prometnoj cijeni zemljišta.
Ako je vrijednost zemljišta znatno veća, sud će na zahtjev vlasnika zemljišta građevinski objekat dosuditi njemu i obvezati ga da graditelju naknadi građevinsku vrijednost objekta u visini prosječne građevinske cijene u mjestu gdje se objekat nalazi.
Ovaj zahtjev vlasnik ima pravo podnijeti u roku od tri godine od dana završetka izgradnje građevinskog objekta.
U slučaju kada su vrijednost građevinskog zemljišta i vrijednost objekta približno jednake, sud će građevinski objekat, odnosno građevinski objekat i zemljište, dosuditi vlasniku zemljišta, odnosno graditelju, vodeći računa o njihovim potrebama i svim okolnostima slučaja.
Vlasniku zemljišta, odnosno graditelju pripada naknada za zemljište, odnosno građevinski objekat po prometnoj cijeni zemljišta, odnosno objekta.

Članak 30.

U slučaju kad su graditelj i vlasnik zemljišta nesavjesni, shodno će se primjeniti pravila iz odredbe članka 28. ovog zakona.

ideja je Prof. dr. Obrena Stankovića, iznijeta na seriji predavanja na PF Beograd, negje na ljeto 1980, duga priča... Uglavnom, Zakon o vlasničkopravnim odnosima F BiH je preuzeo u izvornom obliku.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 04/08/2011 04:39

Opšta/opća NESIGURNOST!
:x
Vratiti sve u prvobitno stanje!

kockica_kockica

Post by kockica_kockica » 04/08/2011 08:15

cule64 wrote:4. Stjecanje prava vlasništva građenjem na tuđem zemljištu

Članak 27.

Osoba koja izgradi građevinski objekat trajne namjene na zemljištu na kojem drugi ima pravo vlasništva (graditelj) stječe pravo vlasništva i na zemljište na kojem je izgrađen građevinski objekat, kao i na zemljište koje je neophodno za njegovu upotrebu, ako nije znala niti je mogla znati da gradi na tuđem zemljištu, a vlasnik zemljišta je znao za izgradnju i nije se odmah usprotivio.
U slučaju iz stavka 1. ovog članka, vlasnik zemljišta ima pravo, u roku od tri godine od dana saznanja za završenu izgradnju, a najkasnije do deset godina od završene izgradnje, zahtijevati da mu graditelj naknadi prometnu vrijednost zemljišta u vrijeme donošenja sudske odluke.

Članak 28.

Ako je graditelj znao da gradi na tuđem zemljištu ili ako to nije znao, a vlasnik se odmah usprotivio gradnji, vlasnik zemljišta može zahtijevati da mu pripadne pravo vlasništva na građevinski objekat ili da graditelj poruši građevinski objekat i vrati zemljište u prvobitno stanje ili da mu graditelj isplati prometnu vrijednost zemljišta.
Izuzetno od odredbe stavka 1. ovog članka, sud može odlučiti da se izgrađeni građevinski objekat ne poruši, ako njegovo rušenje, s obzirom na okolnosti slučaja (vrijednost objekta, ponašanje vlasnika zemljišta i graditelja u toku izgradnje i sl.) ne bi bilo opravdano.
U slučaju iz stavka 1. ovog članka, vlasnik zemljišta ima pravo i na naknadu štete.
Ako vlasnik zemljišta zahtijeva da mu pripadne pravo vlasništva na građevinski objekat, dužan je graditelju naknaditi vrijednost objekta u visini prosječne građevinske cijene objekta u mjestu gdje se nalazi, u vrijeme donošenja sudske odluke.
Pravo izbora iz stavka 1. ovog članka, vlasnik zemljišta može ostvariti u roku od tri godine od dana završetka izgradnje građevinskog objekta, a po proteku tog roka može zahtijevati isplatu prometne vrijednosti zemljišta.

Članak 29.

Ako je graditelj savjestan, a vlasnik zemljišta nije znao za izgradnju, u slučaju kada građevinski objekat vrijedi znatno više od zemljišta, građevinski objekat zajedno sa zemljištem pripada graditelju, a on za zemljište duguje vlasniku naknadu po prometnoj cijeni zemljišta.
Ako je vrijednost zemljišta znatno veća, sud će na zahtjev vlasnika zemljišta građevinski objekat dosuditi njemu i obvezati ga da graditelju naknadi građevinsku vrijednost objekta u visini prosječne građevinske cijene u mjestu gdje se objekat nalazi.
Ovaj zahtjev vlasnik ima pravo podnijeti u roku od tri godine od dana završetka izgradnje građevinskog objekta.
U slučaju kada su vrijednost građevinskog zemljišta i vrijednost objekta približno jednake, sud će građevinski objekat, odnosno građevinski objekat i zemljište, dosuditi vlasniku zemljišta, odnosno graditelju, vodeći računa o njihovim potrebama i svim okolnostima slučaja.
Vlasniku zemljišta, odnosno graditelju pripada naknada za zemljište, odnosno građevinski objekat po prometnoj cijeni zemljišta, odnosno objekta.

Članak 30.

U slučaju kad su graditelj i vlasnik zemljišta nesavjesni, shodno će se primjeniti pravila iz odredbe članka 28. ovog zakona.

ideja je Prof. dr. Obrena Stankovića, iznijeta na seriji predavanja na PF Beograd, negje na ljeto 1980, duga priča... Uglavnom, Zakon o vlasničkopravnim odnosima F BiH je preuzeo u izvornom obliku.

Znali su ko su vlasnici zemljista, svjesno su napravili kuce iako su znali da je zemljiste u privatnom vlasnistvu...

sokkia

Post by sokkia » 04/08/2011 08:20

ovo ko crkva u dvorištu nane Fate u Konjević polju. :?:

kockica_kockica

Post by kockica_kockica » 04/08/2011 08:23

sokkia wrote:ovo ko crkva u dvorištu nane Fate u Konjević polju. :?:

to je sad moderno.. bespravno graditi :x

Dendrlix

Post by Dendrlix » 04/08/2011 08:28

Kako nisi skontala da ti neko na zemljistu kucu pravi? Nije je valjda ozidao za tri dana?

kockica_kockica

Post by kockica_kockica » 04/08/2011 08:32

Dendrlix wrote:Kako nisi skontala da ti neko na zemljistu kucu pravi? Nije je valjda ozidao za tri dana?

Sta trebam svaki dan obici 7-8 duluma zemlje da vidim jeli se neki papak parkirao tu... Ne nisam vidjela da gradi kucu ...

To sto ja nisam vidjela, to sto nisam isla na svoju zemlju, ne daje nikome za pravo da sagradi kucu na istom...

Znao je cija je zemlja, i pravio se lud... sve dok nije doslo da mora platiti... Mozda se ja napravim luda pa mu srusim kucu ako ne plati.. :x

43522541N18243114E

Post by 43522541N18243114E » 04/08/2011 08:33

kockica_kockica wrote:
sokkia wrote:ovo ko crkva u dvorištu nane Fate u Konjević polju. :?:

to je sad moderno.. bespravno graditi :x

Moderno, a bogami i poželjno jer se niko ne zeza sa dozvolama, taksama,naknadama a i bogami sa komšilukom , šta ima veze.

43522541N18243114E

Post by 43522541N18243114E » 04/08/2011 08:36

kockica_kockica wrote:
Dendrlix wrote:Kako nisi skontala da ti neko na zemljistu kucu pravi? Nije je valjda ozidao za tri dana?

Sta trebam svaki dan obici 7-8 duluma zemlje da vidim jeli se neki papak parkirao tu... Ne nisam vidjela da gradi kucu ...

To sto ja nisam vidjela, to sto nisam isla na svoju zemlju, ne daje nikome za pravo da sagradi kucu na istom...

Znao je cija je zemlja, i pravio se lud... sve dok nije doslo da mora platiti... Mozda se ja napravim luda pa mu srusim kucu ako ne plati.. :x

Ma ne treba se sekirat (onoliko koliko je moguće) samo uzmi advokata a i ti moraš biti stalno upućena u predmet, i advokati znaju zeznuti jer je njima svejedno svakako će naplatiti, podnijeti tužbu i protiv bespravnog graditelja a i protiv opštine (njima više da se zaprijeti malo) i traži da ti se dovede u stanje kako želiš.

Dendrlix

Post by Dendrlix » 04/08/2011 08:51

kockica_kockica wrote:Sta trebam svaki dan obici 7-8 duluma zemlje da vidim jeli se neki papak parkirao tu... Ne nisam vidjela da gradi kucu ...

Ma ne krivim ja tebe, samo mi cudno da ti makar niko od komsija nije javio. S obzirom da sam se borio 15 godina po sudovima da povratim stan, znam kako ti je. Moj ti je savjet: Batina je iz raja izasla. Sudovi advokati i ostalo pali samo u uredjenim zemljama.

kockica_kockica

Post by kockica_kockica » 04/08/2011 08:53

43522541N18243114E wrote:
kockica_kockica wrote:

Ma ne treba se sekirat (onoliko koliko je moguće) samo uzmi advokata a i ti moraš biti stalno upućena u predmet, i advokati znaju zeznuti jer je njima svejedno svakako će naplatiti, podnijeti tužbu i protiv bespravnog graditelja a i protiv opštine (njima više da se zaprijeti malo) i traži da ti se dovede u stanje kako želiš.

Pokusavam se ne sekirati, samo je to jako tesko...
A znam da advokatima moras sjediti za vratom ako zelis nesto dobiti od njih...

O daa protiv opstine i gospodje koja je sve ovo lijepo zakuhala (pricala jedno a napravila nesto sasvim drugo) :evil:

kockica_kockica

Post by kockica_kockica » 04/08/2011 08:56

Dendrlix wrote:
kockica_kockica wrote:Sta trebam svaki dan obici 7-8 duluma zemlje da vidim jeli se neki papak parkirao tu... Ne nisam vidjela da gradi kucu ...

Ma ne krivim ja tebe, samo mi cudno da ti makar niko od komsija nije javio. S obzirom da sam se borio 15 godina po sudovima da povratim stan, znam kako ti je. Moj ti je savjet: Batina je iz raja izasla. Sudovi advokati i ostalo pali samo u uredjenim zemljama.

Ako ti kazem da papani koji su u procentima 99% sagradili bespravno nemaju bas tog osjecaja da treba nekome javiti da mu grade kucu bespravno na zemlji, onda znas koliko je sati...

Papan koji je napravio kucu prije svega ovoga je mene na mojoj zemlji uvjeravao da to nije moja zemlja... :oops:

atko

Post by atko » 04/08/2011 09:32

Najvaznije je da se tebi ne zuri ... u smislu ti kontala to zemljiste prodat pa sad blokirano ... samo lagano... ti posjedujes zemljiste ... parnica je tvoja ... ja bih insistirao da skloni objekat dovede sve u prvobitno stanje, naravno da ce platiti i sve sudske troskove i trazio bih odstetu za psihofizicka maltretiranja, vrijeme i sve drogu sto je prouzrokovao ... ili bi platio masno po kvadratu ... pa neka bira

Ja se prosto ospem od tog zakona usranog ... e kao lik ti udje na zemlju i sad idete na sud da se tuzakate kao 1:1 ... a s druge strane javnost uvijek navija za gubitnike ... sad ce reci pa sto si ohola prodaj covjeku to po regularnoj cijeni ... oderi ga i tacka!

kockica_kockica

Post by kockica_kockica » 04/08/2011 10:20

atko wrote:Najvaznije je da se tebi ne zuri ... u smislu ti kontala to zemljiste prodat pa sad blokirano ... samo lagano... ti posjedujes zemljiste ... parnica je tvoja ... ja bih insistirao da skloni objekat dovede sve u prvobitno stanje, naravno da ce platiti i sve sudske troskove i trazio bih odstetu za psihofizicka maltretiranja, vrijeme i sve drogu sto je prouzrokovao ... ili bi platio masno po kvadratu ... pa neka bira

Ja se prosto ospem od tog zakona usranog ... e kao lik ti udje na zemlju i sad idete na sud da se tuzakate kao 1:1 ... a s druge strane javnost uvijek navija za gubitnike ... sad ce reci pa sto si ohola prodaj covjeku to po regularnoj cijeni ... oderi ga i tacka!

Ja se s njim htjela nagoditi... Opcina Centar je poslala vjestaka i odredila tu nekakvu trzisnu cijenu ( dakle nisam ja odredila cijenu zemlje) i on sad mene pravi budalom... :x

Attitude

Post by Attitude » 04/08/2011 10:25

:shock:
jao katastrofe..
sad i na privatnim posjedima poceli bespravno graditi
uzas

i onda...kad mus e kuca srusi..plakat ce na TVu kako je socijalni slucaj i nema gdje..pa ce se naci opet i opcina a i mi budale da ga poguramo da ima gdje smjestiti porodicu

:x :x :x :x

madner

Post by madner » 04/08/2011 10:29

Samo trazi vracanje u prvobitno stanje. Ne naknadu.

Vecina seoskih puteva je nastala tim putem, hajducija.

Post Reply