BESPLATNI MAGISTERIJ, DOKTORAT U AMERICI ?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...
kajsija

BESPLATNI MAGISTERIJ, DOKTORAT U AMERICI ?

Post by kajsija » 19/11/2006 21:03

Na CD-u, dnevnik na Hayatu, sinoc doc.dr.Turkusic rece, ako sam dobro skontala, da je Ministarstvo obrazovanja sklopilo kao neki ugovor sa dva Univerziteta u Americi, u vezi magisterija i doktorata u SAD-u, s tim da broj kandidata NIJE OGRANICEN,a sve placeno.
Zna li neko nesto o tome?

kub lajkan

Post by kub lajkan » 19/11/2006 21:36

Ne znam detalje, ali cini mi se da je to nesto na duzi rok...

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 20/11/2006 17:36

da cuo sam i ja...mislim da je neki seljacki univerzitet Uni NC Charlotte ( lijevi)...

ako vec trose lovu onda nek sklope ugovor sa nekim normalnim univerzitetom.

University of North Carolina Chapell Hill je jedan od najboljih u USa ali ovaj u Charlotte nije ni medju 200.

pa eto, fino su nam napravili. hvala vam :roll:

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Post by karanana » 20/11/2006 17:40

Svemirski_Jebach wrote:da cuo sam i ja...mislim da je neki seljacki univerzitet Uni NC Charlotte ( lijevi)...

ako vec trose lovu onda nek sklope ugovor sa nekim normalnim univerzitetom.

University of North Carolina Chapell Hill je jedan od najboljih u USa ali ovaj u Charlotte nije ni medju 200.

pa eto, fino su nam napravili. hvala vam :roll:

joj sad diskusija oko ovoga koji je na ljestvici po boljini UNC Charlotte. Poklonu se ne gleda u zube. i diploma je diploma. Jesu to trebali tako Amerikancima reci, necemo mi s vama, ne treba nam vas grant, vi ste seljacki fakultet? Bosnji nikad po volji. Uvijek ima neka zamjerka.

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 20/11/2006 19:40

ako je dzaba onda u redu...

ali ako to kanton placa onda su trebali izabrati makar nesto sto valja jer onda nismo nista dobili...

a uglavnom su skolarine za sve univerzitete manje vise slicne...tako da ni tu nema razloga da se izabere losiji.

PA naravno, treba reci necemo vam davati pare vi ste seljacki fakultet. :D :D hocemo negdje gdje nam pare vrijede nesto...sarajevski univerzitet je bolji 5 puta od ovoga.

kao daju stipendije za najlosije fakultete u americi...jebo ih to. Tamo se svako upisuje i svako predaje. Bolje je onda nasem sa univerzitetu dat te pare.

bolje nase govno nego strano govno.

DONY

Post by DONY » 20/11/2006 19:45

Svemirski_Jebach wrote:ako je dzaba onda u redu...

ali ako to kanton placa onda su trebali izabrati makar nesto sto valja jer onda nismo nista dobili...

a uglavnom su skolarine za sve univerzitete manje vise slicne...tako da ni tu nema razloga da se izabere losiji.

PA naravno, treba reci necemo vam davati pare vi ste seljacki fakultet. :D :D hocemo negdje gdje nam pare vrijede nesto...sarajevski univerzitet je bolji 5 puta od ovoga.

kao daju stipendije za najlosije fakultete u americi...jebo ih to. Tamo se svako upisuje i svako predaje. Bolje je onda nasem sa univerzitetu dat te pare.

kako brzo ucis,Jebach... :lol: za 4 mjeseca Amerike ...covjek sve zna.. :-) :-)

koliko li znaju ovi sa 10-15 godina... :-) ..ohladi malo...

pitt

Post by pitt » 20/11/2006 20:02

svemirko....pitaj ti na kolumbiji treba li im izbjeglica :D

water

Post by water » 20/11/2006 20:42

jes vala supci nisu se ove godine ni u March Madness plasirali (prethodne dvije godine su igrali).

ahuseino

Post by ahuseino » 21/11/2006 15:37

Evo ja sam jedan od onih u 10-15 godina skupu.

Nije bitno kako je rankiran univerziet. To su finese koje su ne pretjerano bitne ovdje. U stvari bitne su ako je cilj ici u akademiju po zavrsetku. Cak i lijevi fakulteti ovdje su vjerovatno van dometa onoga sto imamo u Bosni. Magisterij i doktorat u naukama su ogromnom vecinom placeni teaching ili research assistanship-ima. Ja ne bih ni isao da sam morao platit'.
Cisto sumnjam da ce ove stipendije biti placene od Americkih univerziteta, odnosno gotovo sam siguran da nece. Placanje ce najvjerovatnije biti odgovornost Sarajevskog Univerziteta u ogromnoj vecini (70%-90%). Mislim da je vaznost ugovora ozvanicenje nase diplome i neki popust na tuition. Americki univerziteti mogu oprostiti neke dadzbine (kao tuition koja moze ciniti samo 50% ukupnog racuna; kako gdje i kako se uzme). Troskovi zivota, knjige, nonacademic fees ... ?!??

Znaci studenti u Sarajevu, bolje pripremite stele, veze i vezice, pa se mozda i uleti.

A onda, mozda se nadje i neki posao tamo u USA.

Super program za kreiranje dijaspore. Ko da nas nema dovoljno.

Sta mislite, bi li bilo bolje jacati ekonomiju, iskorijeniti korupciju i dovesti strane skole u Bosnu da se razbije monopol Sarajevskog Univerziteta?

Mozda se stvore prilike da se dijaspora pocne vracati...

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 21/11/2006 18:23

DONY wrote:
Svemirski_Jebach wrote:ako je dzaba onda u redu...

kako brzo ucis,Jebach... :lol: za 4 mjeseca Amerike ...covjek sve zna.. :-) :-)

koliko li znaju ovi sa 10-15 godina... :-) ..ohladi malo...

pametnom je i jedna dosta. :D

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 21/11/2006 18:24

pitt wrote:svemirko....pitaj ti na kolumbiji treba li im izbjeglica :D

kazu treba im jedan-dva za pokazivanja :D :D

pitt

Post by pitt » 21/11/2006 18:24

water wrote:jes vala supci nisu se ove godine ni u March Madness plasirali (prethodne dvije godine su igrali).

sta mislis dokle cemo mi stici ove sezone? :D

water

Post by water » 21/11/2006 18:31

pitt wrote:
water wrote:jes vala supci nisu se ove godine ni u March Madness plasirali (prethodne dvije godine su igrali).

sta mislis dokle cemo mi stici ove sezone? :D

all the way, baby :lol:

pitt

Post by pitt » 21/11/2006 18:32

ma i do cetrvtfinala ja bih bio sretan :D:D

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 21/11/2006 18:33

ahuseino wrote:Evo ja sam jedan od onih u 10-15 godina skupu.

Nije bitno kako je rankiran univerziet. To su finese koje su ne pretjerano bitne ovdje. U stvari bitne su ako je cilj ici u akademiju po zavrsetku. Cak i lijevi fakulteti ovdje su vjerovatno van dometa onoga sto imamo u Bosni. Magisterij i doktorat u naukama su ogromnom vecinom placeni teaching ili research assistanship-ima. Ja ne bih ni isao da sam morao platit'.
Cisto sumnjam da ce ove stipendije biti placene od Americkih univerziteta, odnosno gotovo sam siguran da nece. Placanje ce najvjerovatnije biti odgovornost Sarajevskog Univerziteta u ogromnoj vecini (70%-90%). Mislim da je vaznost ugovora ozvanicenje nase diplome i neki popust na tuition. Americki univerziteti mogu oprostiti neke dadzbine (kao tuition koja moze ciniti samo 50% ukupnog racuna; kako gdje i kako se uzme). Troskovi zivota, knjige, nonacademic fees ... ?!??

Znaci studenti u Sarajevu, bolje pripremite stele, veze i vezice, pa se mozda i uleti.

A onda, mozda se nadje i neki posao tamo u USA.

Super program za kreiranje dijaspore. Ko da nas nema dovoljno.

Sta mislite, bi li bilo bolje jacati ekonomiju, iskorijeniti korupciju i dovesti strane skole u Bosnu da se razbije monopol Sarajevskog Univerziteta?

Mozda se stvore prilike da se dijaspora pocne vracati...

Dobro sada, necemo bas o tome da li je bitan rank univerziteta. Svi znamo da igra ulogu i to veliku. :roll:

Kada kazes da si studirao na MIT-u ili na Ohio North University je brate ogromna razlika, ko da kazes da si studirao na univerzitetu u Vitezu i Univerzitetu u Sarajevu.

Mislim da je ulaganje love u privatne univerzitete u BiH bacanje para. Mozda je to ok za bussines school al za tehnicke nauke ili medicinu je to smijurija jer za opremiti takvo nesto treba imati jaaaako mnogo love i treba uloziti mnogo a onda bi bilo toliko skupo da niko ne bi mogao ili htio platiti i isto tako plate su niske i nikad se ne bi isplatilo.

Kod nas je bitno uloziti pare u postojecu infrastrukturu i promijeniti garnituru lijevih laznih profesora.

A americki univerziteti oduvijek priznaju nasu diplomu ako hoces ici dalje na masters ili PhD. Ali ne ako hoces traziti posao u USa sa nasom diplomom...

Vijest je vrlo stura, i nema informacija ko ce sta platiti. Recimo da je skolarinu ne placaju studenti...ko onda placa ostalo?

Ko place troskove zivota? Ko placa knjige i ostalo?

Nacuo sam (ne znam da li je istina) da ce kao kanton snositi samo troskove avio karte...e jebem ih ja jesu se pretrgali. :roll: smijesno...

onda kao dobio stipendiju...a trebas sam platiti 1,500 dolara za troskove zivota i knjige i slicno..jos na lijevom faksu.

Mozda jeste bolje nego u BiH a mozda i nije.

Al ono sto znam, jeste da ako zelimo kreirati mocnu zajednicu strucnjaka onda je bolje ih slati na prestizne univerzitete jer se tako kreira networking za buduce lobije i slicno.

water

Post by water » 21/11/2006 18:37

u svakom slucaju bolje nego UNC-Charlotte.

P.S. prije nekoliko godina igrao je ovdje ( PGH) zelimir stevanovic bosanac, je li iko zna sta bi sa njim, igra li igdje u bosni ili u evropi?

pitt

Post by pitt » 21/11/2006 18:37

water wrote:u svakom slucaju bolje nego UNC-Charlotte.

P.S. prije nekoliko godina igrao je ovdje ( PGH) zelimir stevanovic bosanac, je li iko zna sta bi sa njim, igra li igdje u bosni ili u evropi?
.
Taj mora da je prije mog vakta bio :D:D

water

Post by water » 21/11/2006 18:45

pitt wrote:

.

nije to ni tako davno bilo, prije pet sest godina, evo guglam vidim da je igrao za bosansku reprezentaciju, i za nekakav tim na Kipru. Bio je negdje 2001 ili tako nesto najbolji junior college prospect u USA prije nego sto ce preci na Pitt, nije se nesto posebno proslavio ovdje, iako su uzeli Big east te godine cini mi se. Meni je bio simpa jer je uvijek govorio da je iz BiH, znas vec ono iz Vlasenice ocekujes da ce reci Jugoslavija i slicno

Bosnian_spring

Post by Bosnian_spring » 21/11/2006 19:01

Svemirski_Jebach wrote:Dobro sada, necemo bas o tome da li je bitan rank univerziteta. Svi znamo da igra ulogu i to veliku. :roll:

Kada kazes da si studirao na MIT-u ili na Ohio North University je brate ogromna razlika, ko da kazes da si studirao na univerzitetu u Vitezu i Univerzitetu u Sarajevu.

Mislim da je ulaganje love u privatne univerzitete u BiH bacanje para. Mozda je to ok za bussines school al za tehnicke nauke ili medicinu je to smijurija jer za opremiti takvo nesto treba imati jaaaako mnogo love i treba uloziti mnogo a onda bi bilo toliko skupo da niko ne bi mogao ili htio platiti i isto tako plate su niske i nikad se ne bi isplatilo.

........

A americki univerziteti oduvijek priznaju nasu diplomu ako hoces ici dalje na masters ili PhD. Ali ne ako hoces traziti posao u USa sa nasom diplomom...

........

Al ono sto znam, jeste da ako zelimo kreirati mocnu zajednicu strucnjaka onda je bolje ih slati na prestizne univerzitete jer se tako kreira networking za buduce lobije i slicno.

Svemirski, u nekim stvarima dobro rasudjujes, a neke si malo promasio.

Naravno, da ima razlike medju diplomama sa raznih americkih univerziteta. To je jel' i odrazeno u njihovim cijenama izmedju ostalog.

Vrijednost same diplome kao "papira" pomaze jer neko ko ima interesatne skole na svom resume ili ti CV sigurno ce statisticki gledano imati vise intervjua sa firmama nego onaj sa prosjecnom skolom. To nije drasticno vise, vec je nesto vise.

Iskustvo se pika mnogo vise i to otvara mnogo vise vrata. Moze neko biti i sa ne znam kakvom skolom, ako nema iskustva potrebnog i ako nije praktican i sposoban, dzaba mu sve. "Bacio" je pare u vjetar relativno govoreci naravno. I morace putem nekih intership i pocetnih stvari da se dokazuje, kao i onaj sa malo iskustva.

Americki biznis priznaje nase diplome i ima gomila nasih ljudi sa nasim diplomama koji rade bez problema, jer znaju svoj posao. Vjerovao ili ne ima H-1 viza i medju Bosancima...

Networking je bitan normalno. Dobre skole bolji network itd.

Top skola --- nije presudno, niti nuzno potrebno niti kriticno.

Put gradnje karijere preko uspjeha u prakticnom radu u biznisu je nezamjenjiv. U svom radu sam sreo mnogo vise uspjesnih non-Ivy league pojedinaca, nego Ivy-league bivsih studenata.

Na kraju, svakako da treba mnogo vise nasih ljudi na Ivy-skolama i to je znacajna stvar za cijelu drzavu, ali ne treba pretjerivati u tome.
Last edited by Bosnian_spring on 21/11/2006 19:07, edited 4 times in total.

pitt

Post by pitt » 21/11/2006 19:03

water wrote:
pitt wrote:

.

nije to ni tako davno bilo, prije pet sest godina, evo guglam vidim da je igrao za bosansku reprezentaciju, i za nekakav tim na Kipru. Bio je negdje 2001 ili tako nesto najbolji junior college prospect u USA prije nego sto ce preci na Pitt, nije se nesto posebno proslavio ovdje, iako su uzeli Big east te godine cini mi se. Meni je bio simpa jer je uvijek govorio da je iz BiH, znas vec ono iz Vlasenice ocekujes da ce reci Jugoslavija i slicno

ma joj, sad se sjecam. ma on je ba vazda govorio da je beogradjanin ;-(

http://pittsburghpanthers.cstv.com/spor ... mir00.html

water

Post by water » 21/11/2006 19:10

pitt wrote:
water wrote:
pitt wrote:

.

ma joj, sad se sjecam. ma on je ba vazda govorio da je beogradjanin ;-(

http://pittsburghpanthers.cstv.com/spor ... mir00.html

je li, a jebi ga, mora da sam ono sanjao, i cudim se :x :x

EI Presidente

Post by EI Presidente » 21/11/2006 19:11

ma jebes rating skole ako imas sansu da je zavrsis u USA. Bilo koja je bolja od onih u BIH.
Samo cisto sumnjam da je dzabe, posto u Americi nema nista dzabe...

pitt

Post by pitt » 21/11/2006 19:12

Ma ne desavaju se takva cuda nama :D:D

Sjecam se da sam ga vidjao non stop sa onim poganim Zavackasom. :roll:

ahuseino

Post by ahuseino » 21/11/2006 19:31

Svemirski_Jebach wrote:
Dobro sada, necemo bas o tome da li je bitan rank univerziteta. Svi znamo da igra ulogu i to veliku. :roll:

Kod nas je bitno uloziti pare u postojecu infrastrukturu i promijeniti garnituru lijevih laznih profesora.

Vijest je vrlo stura, i nema informacija ko ce sta platiti. Recimo da je skolarinu ne placaju studenti...ko onda placa ostalo?

Ko place troskove zivota? Ko placa knjige i ostalo?

Nacuo sam (ne znam da li je istina) da ce kao kanton snositi samo troskove avio karte...e jebem ih ja jesu se pretrgali. :roll: smijesno...

onda kao dobio stipendiju...a trebas sam platiti 1,500 dolara za troskove zivota i knjige i slicno..jos na lijevom faksu.

Mozda jeste bolje nego u BiH a mozda i nije.

U vezi razlike izmedju MIT-ja i Ohio North University se ne bih slozio ama bas ni malo. Zato sam i rekao u proslom postu, SAMO AKO IDES U AKADEMIJU (po zavrsetku). To dolazi izmedju ostalog i iz price sa mojim dekanom. Ima mozda 10 skola da im ime vrijedi za resumea ako (kad porastes) zelis postati profesor. Ovo ti ja iz prve ruke.

Za sve ostalo, APSOLUTNO nije bito gdje si ISAO na fax, nego kakav si u tome sto radis (ako radis u industriji). Cak sta vise, u mnogim poljima kao socijalne nauke, fine arts postaje nebitno cak i sta si studirao. Radis sta ti se svidja: biolog - prioject manager, istoricar - talent recruiter itd... Gdje si zavrsio je inicijalno bitno za tvoj prvi posao, i prvu platu. Ali to se jako brzo izjednaci, da recimo, u roku od 5 godina u industriji to vise ne igra NIKAKVU ulogu. Tvoj portfolio je puno bitniji.

Sve je relativno. U ogromnoj vecini, ne priznaju nasu diplomu, ali znam ljude i ovdje i u Canadi sto rade kao inzinjeri sa nasom diplomom. Opet, zavisi kakav si, i dali si sretan da dobijes tu prvu priliku.

U vezi priznanja nase diplome, znam kako nekoliko skola gleda na istu - ne bas pozeljno. Zato mislim da je ozvanicenje dobra stvar. Znam samo dvojicu sto su radili graduate studies ovdje sa Bosanskom (undergrad) diplomom. Znam barem 20 sto dolaze is Srbije i Hrvatske. Dekan ME departmana na MIT je Srbijanac porijeklom. Na ME i EE departmanima ima barem 5-6 Srbijanaca i Hrvata. Ne mislim nacionalno nego geografski. Veliki je nivo neproporcionalnosti u odnosu sa Bosanskim ucilisnim porijeklom. --- Slazem se u (s)vezi zajendince, reputacije strucnjaka. Kako to uraditi, ima hiljadu nacina. Ovo je jedan, izgleda prvi. Drugi bi bio ohrabriti dijasporu kako sadasnju, tako i buducu (nemoj misliti da ce se neki od studenata vratiti), da se vrate i ojacaju istrazivacki rad, dovodjenjem grantova, izdavanjem naucnickih publikacija itd...
Imam dosta uvidjaja u osjecanja "mlade" "profesionalne" dijaspore, i mogu ti reci da bi se svi vratili kad bi mogli ostvariti zivotni standard, ukljucujuci mene. Neki posao pri univerzitetu... Ali ne, imamo mi dovoljno domacih strucnjaka, birokracije, korupcije, monopola....

ahuseino

Post by ahuseino » 21/11/2006 21:34

:roll: :roll: :-) :-)
... I jos bi mi trazili da nostrificiram :roll: Americke diplome u Bosni ....
:-) :-)

Mi smo na zalost jedan iskompleksiran narod, za razliku od nasih susjeda.
:angry:

Post Reply