Berza za pocetnike

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
boky327

Berza za pocetnike

Post by boky327 » 18/08/2016 00:32

Ja slicnu temu nisam mogao da pronadjem.
Mene zanima kako obicni smrtnik(fizicko lice) moze pristupiti berzi online I kupovati i prodavati dionice.
Sto se tice berze tu sam laik upotpunosti. Zanima me mogu li ja sad da da udjem sa nekom sitnom parom recimo do 100KM I kupovati dionice neke firme i prodati ih. Da li to moze funkcionisati preko paypala ili kako vec?
Sta mi sve treba da bih se upustio u berzu i kupovao i prodavao online.
Da li ja mogu direktno da kupujem i prodajem ili mi tu treba neki posrednik ako sam ja dobro razumio broker koji mi daje savjete i uzima odredjen procenat?
Kako to funkcionise preko interneta? Znam da se moram rregistrovati i ostaviti svoje podatke ali gdje i koliko je to sigurno?
Zanima me kako mogu sa tim da pocnem. Ne planiram ja za sad nista ozbiljno ali bih probao kupovati nesto onako sitno ako je to uopste moguce.

Hvala :-D

adincebic

Re: Berza za pocetnike

Post by adincebic » 18/08/2016 01:16

Bump!
I mene ovo zanima.

Ci-Nick

Post by Ci-Nick » 18/08/2016 09:36

Nema trgovine na berzi bez posredovanja ovlaštenih, registrovanih brokerskih kuća i brokera.
Ne radi se samo o uzimanju provizije nego i o poštivanju propisa berze, o sigurnosti, o nadzoru berze,.. jer ipak se tu vrti lova,.. imovina.
Dakle online možeš trgovati tako što potpišeš ugovor sa brokerskom kućom i onda uplatiš lovu na namjenski račun i za taj iznos možeš da kupiš ukoliko neko prodaje.
Možeš naloge dostavljati mailom, ili u brokerskoj kući .
Provizija je uglavnom između 1 i 2 % zavisno od iznosa.
Istina većina brokerskih kuća uzima fiksne iznose na manje naloge pa troškovi kupovine ili prodaje mogu biti i preko 10% vrijednosti naloga.

Ci-Nick

Post by Ci-Nick » 18/08/2016 09:42

Evo Vam pa malo protabirite,
http://www.sase.ba/v1

Black swan

Post by Black swan » 18/08/2016 09:51

i ja bih želio kupovati jeftino a prodavati skupo :mrgreen:

boky327

Post by boky327 » 18/08/2016 10:22

A moze li se to sa brokerom zavrsiti online ili se to bas u bih mora potpisivat ugovor? Mogu li ja na neku drugu berzu ili mora bih?
Kako se u sve to upustiti, koji su koraci da sve to pocne polako?
Hvala unaprijed :)

Ci-Nick

Post by Ci-Nick » 18/08/2016 10:37

boky327 wrote:A moze li se to sa brokerom zavrsiti online ili se to bas u bih mora potpisivat ugovor? Mogu li ja na neku drugu berzu ili mora bih?
Zamisli proda neko tvoje dionice i novac legne tamo negdje na neki fiktivni račun.
Kao što rekoh,... a i sam si spominjao sigurnost,......
Da ne bi bilo problema moraš doći u brokersku kuću donijeti ličnu kartu i bankovni račun i potpisati ugovor.
U ugovoru će biti naveden način dostave naloga za kupovinu i prodaju, bankovni račun na koji će biti doznačen novac od prodaje, mail sa kojeg se mogu slati nalozi,...
Zašto ?
Pa postoji zakon o trgovini vrijednosnim papirima, zakon o pranju novca,.. i još brdo propisa i zakona koji se moraju poštovati između ostalog i da bi se zaštitila imovina, i kupac i prodavac.

stakasa

Post by stakasa » 18/08/2016 13:12

Ci-Nick wrote:
boky327 wrote:A moze li se to sa brokerom zavrsiti online ili se to bas u bih mora potpisivat ugovor? Mogu li ja na neku drugu berzu ili mora bih?
Zamisli proda neko tvoje dionice i novac legne tamo negdje na neki fiktivni račun.
Kao što rekoh,... a i sam si spominjao sigurnost,......
Da ne bi bilo problema moraš doći u brokersku kuću donijeti ličnu kartu i bankovni račun i potpisati ugovor.
U ugovoru će biti naveden način dostave naloga za kupovinu i prodaju, bankovni račun na koji će biti doznačen novac od prodaje, mail sa kojeg se mogu slati nalozi,...
Zašto ?
Pa postoji zakon o trgovini vrijednosnim papirima, zakon o pranju novca,.. i još brdo propisa i zakona koji se moraju poštovati između ostalog i da bi se zaštitila imovina, i kupac i prodavac.
Sve to funkcionise bez ikakvih problema finih 20 godina u jednoj Svedskoj, pretpostavljam da su ostale zemlje tipa USA jos dalje otisle. Ne bi me zacudilo da je taj proces da se broker nazove na telefon i kazes mu koju akciju hoces potpuno iskorjenjen. Svako ima mogucnost da gleda grafove u realnom vremenu, milion aplikacija, sve vise besplatnih i pored svega toga neko da zove brokera i instruise ga:
- Sad, sad kupi, kupi sad sve, otice...
Nevjerovatno

Ci-Nick

Post by Ci-Nick » 18/08/2016 13:23

Hoćeš da kažeš da u Švedskoj možeš kao fizičko lice pristupiti trgovini na berzi, bez identifikacije, bez ugovora,..?

staxx

Post by staxx » 18/08/2016 13:35

Ja sam se prijavio u Fx Lider firma koja je "posrednik" za početnike.
Međutim, prvo su me uhodili telefonom - neka teta da me nagovori da uplatim love pa da će mi oni pomoći sa svojim savjetnicima. 3-4x me zvala razgovori po pola sata :D nemoš se kutarisat... a onda sam i pročitao nekoliko negativnih iskustava sa istom firmom, pa sam definitivno odustao, mada mi se činilo privlačnim.
Priča je sljedeća, uplatiš novac na račun, minimalno mora biti 250KM, njihovi savjetnici te zovu kada na berzi ima nešto "interesantno" i savjetuju ti kada sta treba kupiti. Međutim, sve mi bilo malo sumnjivo... Otvoreno sam je pitao ima li ona lično račun u svojoj firmi i trguje li ona dionicama? Smjeskala mi se, nije mi dala konkretan odgovor :D Za svaku njihovu transakciju oni uzimaju određenu fiksnu proviziju. Međutim, te provizije nisu uopššte male, i onda sam zaključio sljedeće: sa malim parama (do 500KM) ti ne možeš ništa pretjerano dobiti na berzi, premali su dobici u odnosu na rizik koji snosiš, a oni za svkau transakciju sebi uzmu dio love, koji nije baš zanemariv... A pošto ja nsiam htio da ulažem više od 200KM (čisto da se "igram" i okusim i tu berzu) odustao sam od te ideje.

stakasa

Post by stakasa » 18/08/2016 13:50

Ci-Nick wrote:Hoćeš da kažeš da u Švedskoj možeš kao fizičko lice pristupiti trgovini na berzi, bez identifikacije, bez ugovora,..?
Ne, ali otvoris internet konto i sve sam radis. Taj internet ** No links ** vezes za konvencionalni konto i ne trebaju ti vise nikakvi posrednici

Daryl Dixon

Post by Daryl Dixon » 26/08/2016 00:06

bio jedno vrijeme na Admiral Market platformi, čvoknuo neku malu kintu, počele neke afere u regionu sa njima i povucem sredstva.. ohladio se od svega, pracenja cijena barela, zlata, valuta, devalvacija, inflacija :roll: nema tu para nesto specijalno nit sam cuo da se neko obogatio od toga, bilo je nekih prica ali to je sve kratkog vijeka.. ali eto vrijedi probati, nikad se ne zna, nikad ne znas hoce li gdje iskociti kakav bubble :-D :bih:

adincebic

Post by adincebic » 26/08/2016 11:33

Staje sa fortrade?

MyTao

Post by MyTao » 26/08/2016 15:35

stakasa wrote:
Ci-Nick wrote:Hoćeš da kažeš da u Švedskoj možeš kao fizičko lice pristupiti trgovini na berzi, bez identifikacije, bez ugovora,..?
Ne, ali otvoris internet konto i sve sam radis. Taj internet ** No links ** vezes za konvencionalni konto i ne trebaju ti vise nikakvi posrednici
Tako funkcionise i u SAD-u... Otvoris racun na jednoj od internet stranica i kupujes i prodajes koliko zelis. Robinhood.com cak nudi i besplatno trgovanje, cak ti ne treba ni minimalan iznos od $500-2500 koje gotovo sve druge stranice zahtjevaju. To je vise za day traders i one koji naprave po 100 transakcija na dan, na drugim mjestima gdje jedna transakcija kosta i do $10 to se nebi isplatilo.

Ja trenutno pokusavam da istrazim sto vise mogu pa bi jednog dana volio da ulozim neki novac na neko malo duze vrijeme. Nemam vremena pratiti trendove i svake sekunde provjeravati cijene... Ali ako je suditi po historiji average return je nekih 7% Sto i nije lose... to ti ni jedna banka nece ponuditi, a zasto ako vec imas neke love da ti one samo stoje i gube vrijednost kada mozes dobiti. naravno tu je risk, ali postoji dosta opcija da se taj risk smanji.

raoul duke

Post by raoul duke » 26/08/2016 15:50

MyTao wrote:
Ti to pravo ozbiljno :D Ja se mogu zamisliti jedino kroz film Limitless

MyTao

Post by MyTao » 26/08/2016 16:04

raoul duke wrote:
MyTao wrote:
Ti to pravo ozbiljno :D Ja se mogu zamisliti jedino kroz film Limitless
wallstreetsurvivor.com ima igricu koja funkcionise kao i Fantasy lika u fudbalu. dobijes virtualne pare pa kupujes i prodajes po onom sto se desava u realnosti :)

Za dvije godine od 100k napravio 180k :) zamisli da sam imao prave pare pa da se igram :lol: Dodudse to sam nekoliko godina posle onog sranja u 2008, pa su cijene bile jako niske, i sve se od tada diglo.

Strah me sa pravim parama jbg :) ali odlucio sam staviti nekih $500 i vidjeti sta bude.

ExNihilo

Post by ExNihilo » 26/08/2016 16:29

Pripazite se tih simulatora, zato što mogu stvoriti lažni osjećaj samopouzdanja. To iz razloga što je na simulatorima bid/ask pozicija uvijek automatski zatvorena, dok u stvarnosti ne mora biti.

modem33

Post by modem33 » 26/08/2016 16:42

staxx wrote:Ja sam se prijavio u Fx Lider firma koja je "posrednik" za početnike.
Međutim, prvo su me uhodili telefonom - neka teta da me nagovori da uplatim love pa da će mi oni pomoći sa svojim savjetnicima. 3-4x me zvala razgovori po pola sata :D nemoš se kutarisat... a onda sam i pročitao nekoliko negativnih iskustava sa istom firmom, pa sam definitivno odustao, mada mi se činilo privlačnim.
Priča je sljedeća, uplatiš novac na račun, minimalno mora biti 250KM, njihovi savjetnici te zovu kada na berzi ima nešto "interesantno" i savjetuju ti kada sta treba kupiti. Međutim, sve mi bilo malo sumnjivo... Otvoreno sam je pitao ima li ona lično račun u svojoj firmi i trguje li ona dionicama? Smjeskala mi se, nije mi dala konkretan odgovor :D Za svaku njihovu transakciju oni uzimaju određenu fiksnu proviziju. Međutim, te provizije nisu uopššte male, i onda sam zaključio sljedeće: sa malim parama (do 500KM) ti ne možeš ništa pretjerano dobiti na berzi, premali su dobici u odnosu na rizik koji snosiš, a oni za svkau transakciju sebi uzmu dio love, koji nije baš zanemariv... A pošto ja nsiam htio da ulažem više od 200KM (čisto da se "igram" i okusim i tu berzu) odustao sam od te ideje.

Smjeskala se :D :D :D

MyTao

Post by MyTao » 26/08/2016 17:11

ExNihilo wrote:Pripazite se tih simulatora, zato što mogu stvoriti lažni osjećaj samopouzdanja. To iz razloga što je na simulatorima bid/ask pozicija uvijek automatski zatvorena, dok u stvarnosti ne mora biti.
Ne znam dali bas najbolje razumijem bid/ask. Ali ja sam mislio da je to vazno samo kada kupujes i prodajes, posle transakcije je gotovo. Tako da bi to imali veliki uticaj samo za nekoga ko napravi preko 10 transakcija svaki dan... Ako kupis nesto danas i prodas za 6 mjeseci, onda bas i nema nekog veliko utjecaja?

Ako kupis nesto za 10 dolara, i prodas za 15 a mogao si prodati za 16 zbog te bid/ask razlike to je dio rizika, ko zna da si drzao jos malo da nebi mogao dobiti 20 ili vise...

Ako imas vremena i zivaca de nam malo pojasni, jer sam pokusao nauciti nesto vise o ovom i iskreno ne svatam bas najbolje o cemu se radi

ExNihilo

Post by ExNihilo » 26/08/2016 22:29

MyTao wrote:
ExNihilo wrote:Pripazite se tih simulatora, zato što mogu stvoriti lažni osjećaj samopouzdanja. To iz razloga što je na simulatorima bid/ask pozicija uvijek automatski zatvorena, dok u stvarnosti ne mora biti.
Ne znam dali bas najbolje razumijem bid/ask. Ali ja sam mislio da je to vazno samo kada kupujes i prodajes, posle transakcije je gotovo. Tako da bi to imali veliki uticaj samo za nekoga ko napravi preko 10 transakcija svaki dan... Ako kupis nesto danas i prodas za 6 mjeseci, onda bas i nema nekog veliko utjecaja?

Ako kupis nesto za 10 dolara, i prodas za 15 a mogao si prodati za 16 zbog te bid/ask razlike to je dio rizika, ko zna da si drzao jos malo da nebi mogao dobiti 20 ili vise...

Ako imas vremena i zivaca de nam malo pojasni, jer sam pokusao nauciti nesto vise o ovom i iskreno ne svatam bas najbolje o cemu se radi
Pojasnit ću preko primjera. Recimo da pročitaš u vijestima kako Apple izbacuje revolucionaran uređaj i pretpostaviš da će cijena dionice rasti.

Na simulatoru bi imao slijedeći scenario: pogledaš ask (nanjižu cijenu po kojoj su trenutni dioničari Apple-a spremni prodati istu) i stavljaš svoj bid (cijenu po kojoj si ti spreman kupiti). Pod uslovom da su bid i ask jednaki, simulator automatski zatvara transakciju i ti postaješ virtualni vlasnik Apple dionica. Kako si i pretpostavio, u narednim danima cijena dionica raste i ti kontaš kako si majstor.

U stvarnosti, stvari bi stajale nešto drugačije. Trenutni vlasnici dionica su relativno racionalni i znaju, baš kao što ti znaš, da će cijena rasti. Zbog toga ne žele uopće da prodaju dionice. Čekat će da cijena naraste kako bi ih prodali. Ti stavljaš svoj bid, ali nemaš ga čime zatvoriti. Pucaš u prazno. Broj onih koji žele kupiti nemjerljivo je veći od onih koji prodaju i tvoj bid se "gubi u masi".

A oni što prodaju, već uračunavaju određeni rast cijene i stavljaju ask koji je značajno iznad tvog bida. Tako da je rast cijene praktično momentalan i upitno je, sve i ako kupiš, da li će dionica dalje rasti. Zbog toga kažemo da su tržišta efikasna (hipoteza efikasnog tržišta): inkorporiraju javno dostupne informacije uglavnom brže nego što možeš profitirati na njima.

Hendrix

Post by Hendrix » 26/08/2016 23:31

Nema od tog ulaganja 100$ nista, presmijesna cifra za zezanje sa dionicama.

Sa ovom cifrom neku bolju lovu mozes postici jedino ulaganjem u Crypto currencies, varijante Bitcoina kojih ima na stotine, ovde su dobici enormni ako pogodis pravo vrijeme ili uletis u kampanju ulaganja prije izlaska na trziste.

Recimo Etherum coin je za godinu i po narasto skoro 90 puta, ali jbg trebalo je uloziti kada treba i gdje treba, odluciti se drzati sredstva kad svi prodaju, cekati pravi vrh....jebena je to igra. Zadnji coin koji je izasao na trziste, Stratis, je postigao cijenu 5 puta vecu od pocetnog ulaganja, e sad skontaj sta je to u odnosu na tamo neke dobitke dionica koji su smijesni 5%...7%...

Da ne pricam o tome da neko ko je ulozio 100$ kada je Bitcoin bio 1$...bi sada imao oko 300.000$ kapitala, sto sebi necu nikada oprostiti jer sam u zadnji tren odustao i konto da je to glupost...jbg :)
Last edited by Hendrix on 26/08/2016 23:35, edited 1 time in total.

MyTao

Post by MyTao » 26/08/2016 23:34

ExNihilo wrote:
MyTao wrote:

Pojasnit ću preko primjera. Recimo da pročitaš u vijestima kako Apple izbacuje revolucionaran uređaj i pretpostaviš da će cijena dionice rasti.

Na simulatoru bi imao slijedeći scenario: pogledaš ask (nanjižu cijenu po kojoj su trenutni dioničari Apple-a spremni prodati istu) i stavljaš svoj bid (cijenu po kojoj si ti spreman kupiti). Pod uslovom da su bid i ask jednaki, simulator automatski zatvara transakciju i ti postaješ virtualni vlasnik Apple dionica. Kako si i pretpostavio, u narednim danima cijena dionica raste i ti kontaš kako si majstor.

U stvarnosti, stvari bi stajale nešto drugačije. Trenutni vlasnici dionica su relativno racionalni i znaju, baš kao što ti znaš, da će cijena rasti. Zbog toga ne žele uopće da prodaju dionice. Čekat će da cijena naraste kako bi ih prodali. Ti stavljaš svoj bid, ali nemaš ga čime zatvoriti. Pucaš u prazno. Broj onih koji žele kupiti nemjerljivo je veći od onih koji prodaju i tvoj bid se "gubi u masi".

A oni što prodaju, već uračunavaju određeni rast cijene i stavljaju ask koji je značajno iznad tvog bida. Tako da je rast cijene praktično momentalan i upitno je, sve i ako kupiš, da li će dionica dalje rasti. Zbog toga kažemo da su tržišta efikasna (hipoteza efikasnog tržišta): inkorporiraju javno dostupne informacije uglavnom brže nego što možeš profitirati na njima.

:thumbup:

Jasnije mi je... Znaci simulator ti daje iznos koji bi mogao uzeti u perfektnom svijetu, ne sta je stvarno. Jer je nemoguce simulirati dali bi ti neko prodao nesto ili ne. :-x :-x

modem33

Post by modem33 » 27/08/2016 21:21

Navlakusa je taj simulator.

Dat cu vam primjer.
Otidji igrat pokera sa virtuelnim parama.
Nakon 3 sedmice dodji i igraj isti poker sa parama.
Rezultat: primijetit ces da nije isto, i da su ljudi tvrdji nego kad igraju sa virtuelnom valutom.

8)

Daryl Dixon

Post by Daryl Dixon » 27/08/2016 23:14

simulator je za pocetnike, fibonaci, cci, m. average i raznorazni indikatori i chartovi su za malo ozbiljniju raju :)

stakasa

Post by stakasa » 29/08/2016 22:11

Nemojte se zavlaciti sa tim simulatorima. Fibonaci and company jesu ozbiljniji ali je klasicna fundamentalna analiza i dalje neprikosnovena

Post Reply